A I g e m e e n Nieuws- en Adverten tie b I a d voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5375. Binnenland. Zaterdas 6 November 1909. 49e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nedesland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,B21/S en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich big alle Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer ty,10. Big directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EERSTB BIjAD. Twee Juliana-portretten. De redacteur van ,/Onder de Streep" in het »Hbl." geeft zijn impressie over de twee Juliana- portretten als volgt weer De heer J. J. M. Guj de Coral, die zich inderdaad reeds big vorige gelegenheden den eeretitel van Hofphotograaf heeft verworven, ontving de vorige week -Jangs telegrafischen weg het /irhoog bevel", onverwijld naar Het Loo te komen, teneinde eenige photografische op- nemingen van Prinses Juliana te maken. Na volbrachten arbeid zond hij de proeven in, mocht de „hooge ingenomenheid" verwerven, terwijl de particuliere secretaris van H. M. de Koningin hem meedeelde, dat de portretten van Juliana tegeu het Sint Nicolaasfeest in den handel mochten worden gebracht. De heer Guy de Coral heeft de attentie ge- had, ons heden het tweetal portretten te laten zien, dat zijn firma binnenkort ten verkoop zal aanbieden. Zijn wij Nederlanders tot zoover niet in de gelegenheid gesteld, ons Prinsesje zelf te zien hetgeen ongetwijfeld allerwege betreurd wordt zoo hebben wij ons dus tevreden te stellen met de photografische reproductie naar het levend voorbeeld. En Wjj zjjn verrukt 1 Het laat zich niet in woorden zeggen welke gevoelens deze twee welgeslaagde beeltenissen bp ons hebben opgewekt Wij hebben gezien een mollig kindeke, rond kopje, met donzig schedeltje, levendige guitige kijkers, een fijn mondje, dat even tot den lach zich ontplooit, een poezelig knuistje, dat in het dekentje woelt, waarin het plat op het buikje is gelegd, zoodat bet even het sterke ruggetje opsteunt, om te kunnen zien. Daar kijkt u aan zulk een mooi, schattig kindje, dat het voor iedere vrouw zal zijn en waarom eigenlijk ook niet voor ons mannen om er met dat warme ouderlijke gevoel op te verlieven Maar dan is er nog het tweede portret. Daar heeft de Koninklijke Moeder haardocb- tertje zelf op den arm genomen. De Koningin is hier Vrouw het gelaat vol, de linkerarm, die zich om het kinderrompje rond, is gevuld zij is hier Moeder, want hoe Jacht heel dit ge- lukkig gelaat, de oogen, de morid, de ronde wangen, wijl zij even het hoofd aandrukt tegen haar kind. En big deze groep, van moeder en kind, ons Prinsesje te zien, recht op den arm van de Koningin het rechterarmpje is omhoog geheven, dat bevallige kinderhandje heeft ze tot vuistje gebald, houdt het tegen den monden nu kijkeu die bjj-de-hande oogjes ons recht aan, zoo leuk-wijs, zoo heerlijk kinderlijk, en daarboven staan de fijne wenkbrauwtjes zoo parmantigjes omhoog getrokkendat dit doddig kindeke ons recht kijkt naar het hart. Dus zal het Nederlandsche volk het voor- loopig met een kennismaking met zijn Prinses Juliana langs photografischen weg moeten doen. Het zij zoo Doch wat ons betreft, na deze kennismaking zouden wij in verrukking willen uitroepen //Dit is ons nu het Prinsesje naar den zin TER NEUZEN, 5 November 11)09. In de week van 24 October tot en met 2 November j.l. zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van typhus en febris typhoidea te 's Heer Arendskerke 10 van roodvonk, waarvan 1 te St. Annaland, 2 te Middelburg, 2 te Retran- chement, 4 te Sluis en I te Vlissingen 11 van diphtheritis, waarvan 3 te Goes, 2 te Hulst, 2 te St. Jansteen en 4 te Vlissingen. Zondagavond heeft bij den landbouwer C., onder St. Kruis, een brutale diefstal plaats gehad. Een kind meende, 't was na zeven uur des avonds, ieraand in de gang te hooren loopen, maar de vader wees er op dat dit niet kon, aangezien alles gesloten was. Daarop hoorde hij toch de achterdeur sluiten, en toen hij ging onderzoeken, bevond hij dat deze niet gesloten was, dat ook de deur van den kelder openstond en dat daaruit al het brood gestolen was. Wei waarschijnlijk heeft de dief zich laten inslniten, het brood, door het kelderraam aan een helper overgereikt, en zich, bekend met de gelegenheid, daarna verwijderd. Dader of daders nog onbekend. In het begin van het volgend jaar zal te Gent een vliegweek worden gehouden". Philippine. Dinsdagavond bevond zich de 21jarige jongeling Camiel Buysse, algemeen bekend in deze streken bij den boerenstand, aan het station te Boekhoute. Onverwacbts werd hij door een voorbijkomenden trein verrast en medegesleurd. Hevig ontsteld schoten dadeljjk eenige mannen toe om den ongelukkige ter hulp te Snellen. Zij vonden den armen jongen in beklagenswaardigen toestand, want de beide armen en een been waren letterlijk van het lichaam afgesneden. Dr. Haers dadelijk ter plaatse, besloot den ongelukkige terstond voor- zichtig naar het hospitaal te vervoeren, doch nauwelijks daar aangekomen gaf hij den geest. Koewacht. De plannen voor het boigwen van een nieuwe kerk beginnen al medi en meer een vasten vorm te krijgen. Thans*is het bijna zeker, dat wij, als de ingezetenen hunne medewerking willen verleenen, een mooie kerk zullen krjjgen op Hollandsch grondgebied en wel bij of in de kom der gemeente. Dinsdag heeft er eene vergadering van het Kerkbestuur plaats gehad, waarin de zaak in het breede besproken is. In de laatste dagen is er van Belgische zijde weer vraag gekomen naar gezwingeld vlas, ook de prijzen zijn verbeterd. Toch wordt er weinig handel in gedreven. Het bietenrooien en bietenvervoer neemt alle handeu in beslag zoodat er aan vlaszwingelen niet gedacht wordt. Het is te hopen, dat de prijzen zich staande houden dan zal er van den winter met vlas zwingelen voor onze arbeiders, die een slechten zomer gehad bebben, toch watte verdienen zijn. Gemeenteraad van Ter Neuzen. TEK VEi/iEVSCHE <«IRA\T. Hit bind verschijnt nniindsg., W««n«dn(. en Vrijilngavond, ntt|(eiorilrrd op treeo'dniten. I»IJ de >i*irinw 1"J. H1C WA W>. te ^*Blr Vergadering van Vrijdag 29 October 1909. (VERVOLG). Hoofdstuk XI. Gemeenteschulden. De commissie vraagt omtrent artt. 4 en 5 bij regel- matige allossing, dus eveneens regel rnat.ige rentevermindering, de volgende cijfers verklaard 1908 1909 1910 640 660 640 350 350 340 De Voorzitter deelt mede dat die cijfers voor 1908 hooger zouden moeten zijn, althans ook hooger geraamd waren. Die cijfers geven echter aan wat in dat jaar werkelijk'is uitgegeven, toen is minder aan rente uitgegeven omdat alle houders van schuldbewijzen zich niet om betaling der rente hebben aangemeld. De heer DrostZoo is het duidelijk, maar de commissie vond het vreemd. De heer Van de Ree: Voor 1908 hadden de cijfers dan eigenlijk moeten zijn 680 en 360 De Voorzitter: Juist! De heer Drost. Moest dan van die niet afgehaalde rente ook geen nieuwe post van ontvangsten op de begrooting worden gebracht, want nu bestaat er toch kans dat men zich in dit jaar aanmeldt om de rente te ontvangen De VoorzitterDe mogelijkheid is ook niet uitgesloten dat er dit jaar weer andere stukken niet afgehaald worden, dan komt het daarvoor geraamde bedrag er weer aan ten goede, maar bovendien, als de post wordt overschreden. wat aan het eind van het jaar blijkt, is dat te vinden door af- en overschrij ving. De heer DrostIn elk geval, de zaak is nu opgehelderd. De heer Van de Ree vraagt of onder dit hoofdstuk geen som moet worden uitgetrokken als rente voor eene te sluiten tijdelijke geldleening voor kasgeld. Men heeft die ieder jaar noodig, we weten zeker dat dit ook het volgend jaar weer zal noodig zijn, en daarom zou spreker de rente er alvast maar willen opzetten. De Voorzitter merkt op dat dit moeilijk gaat, want men weet nog geen som welke zal moeten geleend worden en evenmin de rente. Bovendien, als het noodig is, kail de Raad daartoe altijd besluiten. De heer Van de ReeJawel, maar dan wordt een uitgaaf gevorderd, en daar behoort dan weer een ont- vangstpost tegenover te staan. Die kan er nu tegenover gezet worden, doch niet meer als het jaar eenmaal is ingetreden. De Voorzitter Als tot het aangaan dier tijdelijke leening besloten wordt, dan wijst de Raad tevens aan hoe die zal worden afgelost, en hoe de betaling der rente zal plaats hebben. De heer Van de ReeZeker, maar dan hebben we toch op de begrooting geen post staan waaruit die rente moet betaald worden. Het is daarom, meen ik, beter voor die uitgaaf, die we toch zeker weten dat we moeten doen, een post op de begrooting te zetten. De heer Drost: Daar is wel iets voor te zeggen. De heer Van de ReeHet kost gemiddeld 300 aan rente, dat is toch nog al een aardig bedrag, en later niet zoo maar te vinden. De heer Dees is het er mede eens, dat het bedrag der rente nogal van beteekenis is, en kan er zich daarom ook goed mede vereenigen, om het op de begrooting te zetten, daar men anders gevaar loopt, aan het eind van het jaar tekort te komen en eene rekening te hebben die met een kwaad slot sluit. De heer Visser kan er zich ook mede vereenigen. De heer Wieland Ja, dat kasgeld leenen zou niet noodig zijn, als de hoofdelijke omslag wat vlugger betaald werd, maar ik ben er ook voor een deel de schuld van De heer Dees't Is jammer dat de gemeente door de nalatigheid van zulke menschen kasgeld moet leenen 1 De Voorzitter meent dat de belastingschuldigen aan de behoefte aan kasgeld dit jaar geen schuld hebben, daar de biljetten nog niet waren uitgereikt, toen er behoefte aan geld was. De heer Wieland verklaart dat hij na de uitreiking der biljetten gewoonlijk vlug de grootste helft betaalt en zal, als het maar eenigszins kan de volgende maand de andere helft bij den gemeente-ontvanger brengen Z. h. s. wordt besloten op voorstel van den heer Van de Ree, 300 uitte trekken als rente voor een vermoedelijk noodige tijdelijke geldleening. Hoofdstuk XIII. Pensioenen enz. De VoorzitterHieromtrent heeft de Commissie eene aanmerking of vraag. De heer DrostJa, maar de Commissie stelt voor, dit in besloten vergadering te behandelen. De Voorzitter acht dit niet noodig, de kwestie die aan- geroerd wordt is heel eenvoudig. De heer Drost: We zijn van meening dat dit aanleiding zou kuunen geven tot persoonlijke besprekingen. De Voorzitter gelooft niet dat dit het geval zijn zal. De Commissie vraagtis de toekenning van het pensioen aan den heer J. Wiskerke, ad f 500 voor levenslang of bestaat er mogelijkheid dit bedrag te verminderen De eerste vraag kan bevestigend, het tweede' deel ont- kennend beantwoord worden. Het is een pensioen en levenslang voor het voile bedrag toegekend. Art. 2. Wachtgelden f 150. Daaromtrent doet de com missie dezelfde vraag, als bij het vorig artikelbovendien veroorlooft de commissie zich de vraag of de heer Koene, zoolang hij dit wachtgeld geniet, niet op eenige wijze den gemeente-ontvanger kan assisteeren, die door de nieuwe verordening op de beerruiming met extra werk werd belast. De heer Drost acht in elk geval dit punt toch beter in besloten vergadering behandeld, aangezien dit, zonder eene persoonlijke bespreking niet te behandelen is. De Voorzitter is het daarmede eens en schorst de open- bare vergadering die overgaat in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der zitting is de heer Scheele afwezig. De Voorzitter deelt mede dat in de vergadering met gesloten deuren is besloten het wachtgeld van den heer I. A* Koene met ingang van 1 Jan. a.s. in te trekken en hem van af dien datum werkzaam te stellen op het kantoor van den gemeente-ontvanger, waar hij van 9 uur voormid- dags tot 1 uur 's namiddags dienst zal moeten doen, ge- durende 5 dagen der week, en waarvoor hem eene bezol- diging zal worden toegekend van f 200 's jaars. Hoofdstuk XIV. Art. 2. Gedingen en rechtskundig onderzoek. 1908 1909 1910 Uitgegeven 488,241. Begrooting 50. Begrooting 50. De Commissie ontving gaarne opheldering, waaruit de kosten van het proves Westdorpe moeten worden gekweten indien de juiste kosten nog niet bekend zijn, dan moet daarvoor toch minstens het door den geadviseerden Rechts- kundige opgegeven ongeveer bedrag van 1000 worden uitgetrokken. Of komen deze uitgaven ten laste der rekening 1909, op de begrooting waarvan voor gedingen enz. een bedrag van f 50 is uitgetrokken De Voorzitter deelt mede dat juist gisteren de stukken van den rechtskundige zijn ontvangen. Deze bericht dat hij de gelden die door de gemeente Westdorpe in de consignatiekas gestort zijn, heeft ontvangen en dat er nu voor de kosten nog f 180 te betalen blijft. De heer Drost Jawel, maar het bedrag dat hij reeds ontvangen heeft komt op onze rekening in ontvangst, en dan het geheele bedrag dat wij versehuldigd zijn in uitgaaf. Nu zal echter de post voor 1910 geraamd, niet voldoende zijn om het bedrag der kosten ten voile te bestrijden. De VoorzitterHet is ook de bedoeling om die uitgaaf te verrekenen in de rekening over 1909. Desnoods moet er voor geleend worden. De heer DrostDan zijn we het accoord. De heer LensenIs er bij de ingezetenen iets bekend omtrent de personen aan wien of waardoor we dat geld kwijt zijn? Weten de ingezetenen officieel van deze zijde dat we een proces hebben gevoerd met Westdorpe en dat we dat hebben verloren Er is bij de ingezetenen wel iets van bekend, maar dat is alleen uit mededeelingen die daaromtrent in de couranten zijn verschenen uit de ge meente Westdorpe. Ik meen dat de ingezetenen van Ter Neuzen van deze zijde ook officieel zouden behooren te worden ingelicht. De Voorzitter deelt mede dat in openbare vergadering is besloten tot het voeren van een proces met de gemeente Westdorpe en dit besluit door Gedep. Staten is goedge- keurd. Omtrent het beeindigen der zaak is nog niets bekend gemaakt. Het is echter zooals dat bericht uit Westdorpe luiddede Raad alhier heeft besloten in de uitspraak van den eersten rechterteberusten. Westdorpe zegt nu het proces te hebben gewonnen, doch dit is slechts ten deele juist, waar is, dat men zich alhier bij de zaak neerlegt, en het niet aan de uitspraak van een hoogeren rechter onderwerpt. In Westdorpe schijnt die zaak vroeger te zijn behandeld dan hier, en vandaar dat hetookuitdie gemeente vroeger is gepubliceerd. Hier zou dit gebleken zijn bij de behandeling van de rekening der kosten. De heer Wieland Wat zijn eigenlijk te totale kosten, want hij trekt er nu, naar het schijnt, af wat hij ontvangen heeft en schrijft dan wat er nog bijbetaald moet worden, maar ik zou gaarne het geheele bedrag der kosten kennen. De Voorzitter: Dit zal in eene volgende vergadering ter tafel komen. Art. 4. Rente van het waarborgfonds door de industrieele maatschappij te Amsterdam gestort voor de behoorlijke uitvoering van den aanleg der electrische gemeente- verlichting. f 80. De Commissie is van meening dat dit kapitaal ad f 2000 beter zou gestort worden in de kas van den gemeente- ontvanger, om te dienen voor kasgeld. Te meer waar meermalen tegen betrekkelijk hooge rente kasgeld wordt geleend. Er wordt nu van dat uitgezette geld slechts f 50 ontvangen, zoodat er f 30 of meer nutteloos, en naar de meening der commissie. noodeloos wordt uitgegeven. De Voorzitter oppert het denkbeeld, dat het geld aan de maatschappij zou kunnen worden teruggegeven en vervangen door een persoonlijken borgtocht. De heer Wieland Maar als we het teruggeven moeten we zelf gaan leenen. De Voorzitter maakt er op attent dat die meening onjuist ishet geld is aan eene bank te Middelburg in deposito gegeven tegen 24 pCt rente. Als degemeente het dus noodig heeft, is het maar te halen. De heer Drost zou er voordeel in zien als het in de kas van den gemeente-ontvanger werd gestort, om te dienen voor kasgelddan kon men telkens volstaan met 2000 minder kasgeld te leenen, wat nu geschiedt tegen hooge rente, terwijl aan de industrieele maatschappij maar 4 pCt. moet worden betaald. Op het oogenblik is die 2000 echter een schadepost, omdat de gemeente het zelf heeft uitgezet tegen 2 J pCt. De Voorzitter ontraadt om dat geld in de kas van den gemeente-ontvanger te storten. want dan zou het er mede kunnen gaan als met die 1600, die voor een doel geleend zijn maar niet daarvoor besteed, en dientengevolge, in de kas beschikbaar zijnde, voor andere zaken zijn uitgegeven, al komen ze nog steeds op de begrooting voor. De heer Drost meent dat dit niet het geval zou kunnen zijn, wanneer dat geld zuiver als kasgeld werd gebruikt. De Voorzitter heeft er toch vrees voor en merkt verder op, dat het ook de vraag is, of de 2000 kunnen worden teruggegeven, daar volgens de concessievoorwaarden eene waarborgsom moest worden gestort. In verband daarmede wilde hij het voor dit jaar dan nog maar eens zoo laten, doch de kwestie tegen het volgend jaar onder de oogen zien. De heer Drost zou, als de gelden niet mogen worden teruggegeven, ze zelf gebruiken. wat voor de gemeente voordeeliger uitkomt. Als dat geld steeds op de begrooti ng blijft als waarborgsom, uit te keeren aan de industrieele maatschappij, moet het ook steeds voor dat doel beschik baar blijven tot het eenmaal is afgelost. De heer Dees vertrouwt ook wel, dat, als het geld eenmaal in de kas van den gemeente-ontvanger is, het wel op de begrooting zal blijven staan, om het steeds beschikbaar te hebben, maar als zich eenmaal fiet geval voordoet dat men in nood zit, dan gaan ze er aan. Men heeft daarvan een sprekend voorbeeld ondervonden. De heer Drost vindt het treurig dat de gemeente zich een brevet van onvermogen moet geven voor het bewaren van haar eigen geld. De heer Dees vindt dat nu niet zoo erg, maar de onder- vinding heeft toch geleerd dat het zoo is. Als men geld noodig heeft en het is er, wordt er zoo licht gezegd gebruik het maar De heer Wieland merkt op dat het kasgeld altijd maar voor een maand of zes, zeven, wordt geleend. Als men die 2000 nu eens kon gebruiken voor het aanleggen der waterleiding, in plaats dat daarvoor eene leening wordt gesloten, dan was het voordeeliger. De Voorzitter en de heer an de Ree betoogen dat dit niet mag. Voor een dergelijk doel mag dat geld niet gebruikt worden. De heer DrostDie 80 aan rente moeten in elk geval voor het oogenblik op de begrooting blijven staan De Voorzitter antwoordt toestemmend, waarna de post z. h. s. wordt goedgekeurd. De heer Drost: Maar u zeide zooeven meen ik, mijn- heer de Voorzitter, dat die f 2000 niet zouden mogen worden teruggegeven. De Voorzitter: Ja, dat daeht ik zoo, in verband met de concessie-voorwaarden. De heer DrostDan moeten die 80 ook altijd blijven staan 1 Hoofdstuk XV. Onvoorziene uitgaven. Volgens Raadsbesluit van 29 Juli 1909 zou, op advies van Gedep. Staten, het bedrag der uitgaven naar aan leiding van het bezoek van H. M. de Koningin in 1907 ad 1387,884 op dezen post gebracht worden. Indien dit geschied is, hoe kan dan het totaal cijfer voor 1909 toegestaan als 800 worden aangegeven. Het zou der commissie aangenaam zijn, indien zij omtrent de juiste boeking van bovengenoemd bedrag van 1387,884 eenige inlichtingen kon ontvangen. De Voorzitter deelt mede dat besloten is die uitgaaf te bestrijden uit den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1909, doch dat deze maar f 800 bedroeg waarom nader moet worden uitgezien van welke andere posten geld vrijkomt, om over te schrijven op het bedrag der onvoorziene uitgaven. De betalingen zijn echter geschied. De heer Drost vraagt waarom dan geen suppletoire be grooting is opgemaakt voor die betaling van f 1387,884- De Voorzitter deelt mede dat dit is gebeurd. Ten slotte veroorlooft de Commissie zich nog de vraag of het college van Burgemeester en Wethouders zich jaarlijks op deugdelijke wijze overtuigt, dat de leverancier van electrisehen stroom met zijne onderneming alhier nog nimmer eenige winst behaalde, aangezien op rekening der

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1