A I g e m e e n Nieuws- en .Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. tlemeente-Yelilwactiter. No. 5371. Donderdaa; 28 October 1909. 49e Jaargang. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/g en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advert.entie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e 1 e f o o n No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEBST13 BLAD. De Burgemeester van HOEiK roept sollici- tanten op naar de betrekking van Gemeente- Veldwachter. De jaarwedde bedraagt 400 met 4 twee- jaarlijksche verhoogingen van f 25 tot 500. Voor kleeding, bewapening en schoeisel wordt f 100 uitgekeerd en eveneens f 100 voor woninghuur en belasting. lndiensttreding 1 Januari 1910. Alleen sollicitanten, niet ouder dan 35 jaar komen in aanraerking. De vereischte stukken in te zenden voor 15 November I9GS. Voor dien tijd is de Burgemeester voor sollicitanten te spreken des Dinsdags van 9 tot 11 ure ten raadbuize der gemeente. Hoek, 26 October 1909. De Burgemeester voornoemd, A. WOLFERT. Oe reis van den Czaar. De Czaar is Maandag uit Racconigi vertrok- ken, nadat hij aan de Italiaansche Ministers ridderorden had overhandigd. Op de terugreis maakte Minister Pichon te Modena zijn op- wacbting bij den Czaar en reed in den hoftrein mede tot Chambery. Ook in het gesprek met den Franschen Minister van Buitenlandscbe Zaken was de algemeene politiek sobering en inslag. Te Racconigi is de Kreta-kwestie en de Balkan-politiek besproken. Duitsche bladen zijn er van overtuigd, dat voortaan Italie en Rusland eensgezind samengaan in het bestrijden van den Oostenrijkschen invloed op den Balkan. Een direct gevolg van deze monarchensamen- komst zal dan zijn een verzwakking van het Drievoudig verbond. Vooral conservatieve bladen meenen, dat er een belangrijke wijziging in de politieke constellatie van Europa heeft plaats gegrepen. Zij achten den vrede niet bedreigd, zoolang Oostenrijk zich onthoudt van verdere expansie-politiek, maar het Balkan-probleem zal voortaan nog kritieker zijn dan tevoren. ZoolaDg Rusland rustig blijft, oordeelt een ander blad, dreigt er geen oneenigheid, daar Duitschland, dat belang heeft bij den vrede, zijn beide bondgenooten steeds kalmeert. De 29) Om twee uur zou er een moord gebeuren, hiervan was ze zeker. Ze wacbtte nog een paar minuten, nog niet besloten wat te doen. Ze liet hun tijd, hunne kamers te bereiken, en luisterde aan de deur. Alles was stil boven ze kon nu ook gaan. Ze trok haar kamermuiltjes uit. De dikke looper op de trap dempte alle geluid. t Was stikdonker, maar zij keude den weg. Bij Violet's slaapkamer gekomen, drukte ze haar oor tegen de deur en luisterde. Zij hoorde niets. Duisternis en stilte regeerden het huis op dat oogenblik. Er viel voor Eleonora niets anders te doen, dan te wach'ten tot twee uur. Niemand zou Violet's kamer kunnen betreden dan met hare toestemming. Zij trok zich terug in een nis dichtbij Violet's deur. Daar wachtte ze. Zou hij komen om haar te vermoorden Neen, hij had immers gezegd, dat alles van- zelf zou gaan. ledere minuut scheen een uur. dagen_.van Racconigi zullen Duitschland, nocl Oostenrijk schaden Italie zullen zij een succes, Rusland een schijnsueces brengen. Het plan der anti-Czaristen om den Czaar uit te fluiten, is totaal mislukt. Voor den vorm hielden de socialisten te Milakn, Turijn, Alexandria, Torino, en andere steden in Noord- Itali$ protestvergaderingen tegen het bezoek van den Czaar. Minister Iswolski heeft aan den //Temps"- correspondent verklaard, dat de vriendschap van dtalie voor Rusland te meer waarde heeft, naarmate Italie kracbtiger is, ook door inter national verbonden. Uit de besprekingen der Ministers blijkt, volgens offieieuze berichten, voldoende, dat de Italiaansch-Russische toe- nadering een feit is geworden en dat zij 't op een bevestiging van den status quo op den Balkan aansturen. Oostenrijk heeft nog een andere bittere pil te slikken. De opening van de vrijhaven van Antivari gaf de Montenegrijnen aanleidiDg tegen Oostenrijk te betoogen. De haven is door een Italiaansche maatschap- pij gebouwd, die concessie heeft voor 60jaren. Maura heeft in een bijeenkomst van parle- mentsleden getracht, zijn politiek te rechtvaar- digen. Hij beloofde de liberalen te steunen bij de allernoodigste wetten, maar hij verklaarde zich een vijand van het ministerie-Moret. De Parijsche gemeenteraad verwierp 't voor- stel van het bureau, om een straat van Parijs naar Ferrer te noemen en de kinderen van Trinidad Ferrer te adopteeren. Hierop is het bureau en bloc afgetreden. De F errer-demonstratie te Madrid, waaraan 50.000 menschen deelnamen, is in goede orde afgeloopen. De stoet, met Galdoz en de repu- blikeinsche parlementsleden aan 't hoofd, werd overal met handgeklap begroet. Niemand stiet oproerige kreten uit en de orde, die de gewel- dige massa bewaarde, maakte diepen indruk en bewees, dat de bevolking van Madrid inderdaad vreedzaam is. Te Saragossa ontplofte een bom, waarop den naam Ferrer stond en die vermoedelijk afkomstig was van Ferrer's vijanden. Bij de verkiezingen voor de algemeene raden te Madrid, zegevierden de liberale republikeinen. Te Barcelona behaalden de Catalaansche libe ralen de overwinning. In Fransche en Duitsche politieke kringen heeft 'topzien verwekt, dat de Duitsche indus- trieelen gebroeders Mannesmann van Sultan Moeley Hafid mijnconcessies in Marokko hebben verworven. Te Berlijn zijn onderhandelingen aan den gang over de vraag in hoever deze Zij wachtte, en wachtte, bad God om de kracht, Violet te redden. Een klok in het groote huis sloeg twee slagen twee uur. Twee uur. Langzaam verliepen de minuten. Vjjf minuten over tweeen. Zij bedekte zich het gelaat met de handen. Ze had nooit te voren de duisternis gevreesd nu voelde zij zich als omgeven door allerlei geesten en schimmen. Toen gebeurde er iets en Eleonora voelde haar moed toenemen. Een sleutel werd omgedraaid. Violet's deur werd geopend. Over den drempel schreed Violet. Eleonora wilde een schreeuw geven, maar het geluid bestierf op haar lippen. Violet droeg een kaars het flikkerende licht bescheen haar marmerwit gelaat. Ze zweef- de meer dan ze liep. Eleonora volgde haar ademloos. Violet zag links noch rechts, maar daalde vastberaden de trappen af. Zij was niet wakker zij slaapwandelde. Beneden bleef zij even staan, ging toen naar de deur van het laboratorium en draaide het slot van de deur om. Ze drukte op het knopje er was licht. Verblindend licht Maar Violet scheen het niet te bemerken. Eleonora stond vlak achter haar. Ze beefde concessieverleening in strrjd is met de akte van Algesiras. Het blijkt dat de gebrs. Mannes mann 6 October 1908 met Sultan Hafid een contract sloten, waarbij deze hen de exploi- tatie van de ertsmijnen van bepaalde districten toewees. In Maart 1909, na zijn erkenning door de mogendheden, bekrachtigde Hafid de concessies van Reinhardt Mannesmann. Verschillende Europeesche rechtsgeleerden van naam hebben de geldigheid van Hafid's wet van October 1908 en van de m jneoncessies erkend. Ter meerdere zekerheid dat bun rech- ten ook door de mogendheden zullen erkend worden, hebben de Mannesmanns een inter- natiouaal mijnsyndicaat opgericht. Een der afgezanten van Sultan Hafid. die met een Spaansche kanonneerboot uit Melilla naar 't oorlogsterrein worden gebracht om de Mooren tot den vrede te bewegen, is door een stortzee overboord geslagen en verdronken. De verongelukte Abdeiselam was zegelbewaarder van den Sultan en had een groot bedrag aan geld en belangrijke papieren bij zich, die mede verloren gingen. TER NEUZEN, 27 October 1901). Gisterenavond werd in de door het voor- loopig bestuur belegde algemeene vergadering in het //Hotel de Commerce" besloten tot de- finitieve oprichting van een plaatselijk comite der Nederlandsche vereeniging het Roode Kruis. De vergadering werd geleid door den burge meester, den beer Geill, die, aan de hand der circulaire, omtrent het Roode Kruis verspreid door den voorzitter, Z. K. H. Prins Hendrik, eene uiteenzetting gaf van het doel der ver eeniging, en dat het in de bedoeling ligt om de bemoeiingen niet alleen te bepalen tot een oorlogstoestand maar deze uit te breiden tot den vredestijd, en dan werkzaam te zijn in den geest, zooais dit in ons vorig nummer als streven der vereeniging is kenbaar gemaakt, nl. om in verschillende richtingen den nood van onver- mogende zieken of gewonden te lenigen. Door een der aanwezigen werd te kennen gegeven dat men een te ruim standpunt innam omdat zou blijken dat men, in verband met de daarvoor noodige gelden, niet zou kunnen ge- raken tot het geven van uitvoering aan de gestelde voornemens, terwijl van andere zijde werd betoogd dat verschillende zaken die werden opgesomd als behoorende tot de bemoeiing van het comite, vielen onder die zaken waarvoor de vereeniging het Groene Kruis zich interesseert, en dat, wanneer die plannen werden uitgevoerd, men alhier niet meer zou kunnen komen tot over al hare ledeu. Ze had wel eens gehoord, dat het gevaarlijk was, slaapwandelaars te wek- ken. Haar hoofd was vol angstige voorge- voelens. Wat deed Violet hier? Op dit onge- wone uur, in een staat van bewusteloosheid Violet aarzelde niet, maar ging recht op haar doel afeen plank aan den linkermuur van het laboratorium. Eleonora zag haar de kaars neerzetten, de hand uitsteken en een blauw fleschje met rood etiquet van de plank nemen. Ze las duidelijk in zwarte letters het woord vergift. Eleonora stond als aan den grond genageld. Ze had niet de kracht zich te verroeren. Ze trachtte te schreeuwen, maar kon het niet. Violet goot de helft van den inhoud van het blauwe fleschje in een glaasje dat een plank lager stond. Ze goot het druppel voor druppel er in en bracht het naar de lippen. Maar nu sloeg Eleonora met een door- dringenden gil, die door 't huis moet hebben weerklonken als een moordkreet, Violet het glas uit de handen. z/ViViWou je je zelf van kant maken O, dank God, dat ik je er van weerhouden heb Violet schrikte en scheen tot bewustzijn te komen. Ze stak de armen uit en zonk op den grond ineen Met een tweeden kreet wierp Eleonora zich de oprichting eener afdeeling van de vereeniging het Groene Kruis. De Voorzitter der vergadering, de beer Geill, merkte, wat dit laatste betreft, op, dat hier in den laatsten tijd geen sprake was van de op richting eener afdeeling van het Groene Kruis, Hem is echter, half ambtsbalve verzocht po- gingen in het werk te willen stellen voor de oprichting eener afdeeling van het Roode Kruis. Wanneer nu die vereeniging zich in vredestijd geheel beweegt op het gebied van het Groene Kruis komt het hem voor dat dan eene op richting eener afdeeling van het Groene Kruis ook overbodig is. Bij het comitd zat echter de meening voor, dat geen enkele vereeniging, die in dezelfde richting reeds werkzaam is, zou mogen worden geschaad. Ten slotte werd besloten tot de definitieve op richting van een plaatselijk comite van het Roode Kruis. Met hen die in de vorige ver gadering verklaarden met het doel in te stem- men, zijn thans 35 dames en heeren toegetreden. Het huishoudelijk reglement werd vastgesteld, terwijl als bestuursleden werden benoemd de heeren J. A. P. Geill, Mr. M. P. Sipkes, F.I. H. Speetjens, H. W. R. Kramer en J. Mulder. Uit de damesleden zal eene commissie worden benoemd, van wie 2 leden zullen worden afge- vaardigd om in de bestuursvergaderingen van advies te dienen. De onderhandelingen die reeds geruimen tijd gaande waren om het //Hotel des Pays-Bas" van de tegenwoordige eigenares aan te koopen en in eigendom te doen overgaan bij eene naam- looze vennootschap, hebben thans tot een resultaat geleid. Het hotel is aangekocht door de firma Ls. van Waesberghe-Janssens te Hulst en voor de exploitatie zal eene vennootschap worden gevormd. Koewaclit. Sinds een drietal eeuwen bestaat hier eene vereeniging, die den naam draagt van Sint Ambrosiusgilde. Dit gilde was oor- spronkelijk eene vereeniging van bijenhouders die nu en dan te zamen kwamen om hunne belangen te bespreken. Sedert de oprichting dezer vereeniging zijn door ontginning vele heidegronden in vruchtbare landeryenherschapen, waarom er hier aan bijenteelt weinig meer gedaan wordt. Daardoor heeft ook de vereeni ging grootendeels haar eigenaardig karakter verloren. Toch moet ieder nieuw lid een staak bijen of 6 gulden betalen, de standaard der ver eeniging toont nog den H. Ambrosius met een bijenkorf. De leden hebben een eigen bank in de kerk en hebben het recht met een brandenden lantaarn deel te nemen aan kerkelijke plechtig- naast haar op de knieen. Een oogenblik dacht ze, dat 't arme meisje dood was. Op de trappen kwam beweging. Richard Sorosis was in aan- tocht, achter hem aan Magdalen. Beider gezicht was doodelijk bleek. //Gij hebt haar vermoord kreet Eleonora. ,/Ik begrijp alles. Uw wil heeft haar geleid. 't Was uw wil, dat zij om twee uur in haar slaap hier zou komen en het vergift innemen. Ik hoorde het u samen bepraten. O, slechte wreede man. booze, hartelooze yrouw Maar ge zult me niet ontsnappen Ik zal alles ver- tellen en men zal mij ten laatste gelooven Zij hield Violet's hoofd in haar schoot. z/Als ik hier niet geweest was, zou 't nooit uitgekomen zijn. 't Arme kind zou alleen hier gekomen zijn en het vergift genomen hebben. Morgenochtend zou men haar dood gevonden hebben en 't zou heeten dat zij zich zelf om het leven had gebrachtMaar gij, gij zijt de schuldigen. Ge zult echter niet ongestraft blijven, daar zal ik voor zorgen, ellendelingen Beiden, vader en dochter, staarden naar het bewustelooze meisje in haar schoot. Magdalen was de eerste die zich herstelde na de paniek. z/Spreek geen onzin, kindVader, zie dan toch, 't arme kind is bewusteloos. Ze is niet dood. Ze is flauw gevallen." Haar oog was op het gebroken glas ge vallen het bewijs, dat de misdaad verijdeld i\ SEIIZESSCHE (III BAST. Hit litad verscliijnt ]Vlaandav-, Woensda^- en Vrijdagavond, niifgezoBideril op FeesldaKen. bij de Fir ma P. J* WAM OK HINDIS te Ter Neuzen« ■fWMMMrrnm—t—it—tt—rm—iiiiBii mm hub miiimm ■.^^^^^^^.J^T^yrfrn-rrnwrrTivrwiwrri~ nrranmrn t1 -BP Mmaniii'ii.i mil ii i n n.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1