Gemengde berichten. De verdachte die eerst nog een valschen n a am opgaf is reeds meermalen in gezelschap van kleine meisjes aangetrofFenhij ontkende het hem ten laste gelegde feit, maar is toch ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Sluiskil. Naar men verneemt, zijn er vele bewoners van Sluiskil bekeurd, omdat hun mestbochten niet binnen een vastgesteldentermijn geruimd zijn. Met het oog op den verpestenden stank, die de leiding nu alhier verspreidt en terwille van de gezondheid ware het te wenscben, dat ook daaraan eens een einde kwam. Hoek, 24 Oct. De weleerw. heer Ds. H v. d. M al van Midsland, heeft het beroep naar de Ger. kerk alhier, aangenomen. Hoek. Bij beschikking van den heer Com- missaris der Koningin in deze provincie van 22 October j.l. is aan J. Wondergem met ingang van 1 Januari 1910 eervol ontslag verleend als veldwaehter dezer gemeente. i I u 1st, 23 Oct. Zaterdag werden per wagon van hier verzonden 5 stuks aan tuberculose lijdende dieren, welke afkomstig van den heer J. h. Buijsrogge te Clinge, door het Rijk zijn overgenomen, zoodat de schade voor den eige- naar gering zal zijn. Iinge, 24 Oct. In den nacht van 22 op 23 dezer zijn te Nieuw Namen ten nadeele van L. van der Heijden, een aantal kippen, welke zich onopgesloten in een kippenren bevonden, vermist, vermoedelijk ontvreemd alhoewel het niet onmogelijk is, dat hier een vierbeenige dief de schuldige is, zooals onlangs zich ook het geval heeft voorgedaan, dat een hond circa een >0tal kippen in een kippenren bij een landbouwer in den Saeftingepolder alhier, heeft doodgebeten. Een doeltreffende maatregel te nemen, tegen de eigenaars van diegroote honden, welke'snachts onbeheerd of zonder toezicht rond loopen, ware wel aan te bevelen. Kloosterzande, 25 Oct. Gistermiddag speelde de voetbalvereeniging Hercules van Ter Neuzen, een wedstrijd tegen D. 0. S. alhier. Ofschoon Hercules slechts met 8 man speelde wist zij met 61 doelpunt te winnen. Bij de rust was de stand 00. De wedstrijd werd door vele belangstellenden bijgewoond. De heer E. A. van der Bent, burgemeester van Ellewoutsdyk, schrijft in de Midd. Ct. het volgende IN MEMORIAM. J. C. van Hattum van Ellewoutsdijk. Gisterenavond werd hier onverwaeht het telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van den Ambachtsheer dezer gemeente, den WelEdelgeboren heer J. C. van Hattum van Ellewoutsdijk. Het is niet mijn doel hier uit te wijden over de breede beteekenis van deze krachtige per- soonlijkheid. Zij strekt zich uit over wijder kring dan alleen maar ons vaderland. Onder- nemend man als hij was met moedigen durf en scherpen vooruitzienden blik, heeft hij vele groote werken in binnen- en buitenland tot stand gebracht en daardoor niet alleen zich zelf naam en fortuin verworven, maar vooral den Nederlandschen naam met eere ver over de grenzen van zijn land gedragen. Zoo was zijn leven van nationale beteekenis. Evenmin kan hier worden ingegaan op zijn beteekenis als philantroop. Daarvan kunnen gewagen de tallooze instellingen en stichtingen, die voor haar lofwaardigen arbeid in den over- ledene een krachtigen steun vonden. Maar afgezien hiervan, dient met een enkel woord dankbaar herdacht te worden, wat hij geweest is voor onze kleine gemeente Elle woutsdyk, wier patroon hij werd door den aankoop van de Ambachtsheerlijkheid van dien naam. Als zoodanig kan zijn persoon niet hoog genoeg gewaardeerd worden. Wat Ellewoutsdijk nu is, moet voor een groot deel gedankt worden aan zijne groote belangstelling in het dorp, waar zijne, ook reeds overledene echtgenoote geboren werd, en aan de vorstelijke mildheid, waarmee hij van die belangstelling deed big ken. Het is aan zgn steun te danken, dat, zoowel het burger- lijk armbestuur, als de Diaconie der Hervormde gemeente, in plaats van zelve noodlijdend te zijn, nu ruimschoots in de behoeften hunner armen kunnen voorzien. In den winter nam hij den armbesturen de taak uit de hand, door milde uitdeelingen te doen plaats hebben van voedsel en dekking. Door werkverschaffing en hij maakte werk als het er niet was deed hij voor menig gezin de winter niet zoo zorgelijk zijn, als dat in onze gemeente anders wel eens het geval ware. Dank zijn steun kon het Groene Kruis zich een magazijn aanschaffen, dat met het beste in onze omgeving kan wedijveren. Hij stichtte een fonds, uit welks baten aan kraamvrouwen en herstellende zieken verster- kende middelen worden verstrekt. En behalve de stoffelgke dingen had hij een open oog voor zedelijke en geesteljjke belangen. Zgn hulp maakte het mogelijk een voortreffelgke volks- bibliotheek in te richten. En aan de Hervormde Kerk schonk hij voor haar Avondmaalsvieringen een compleet zilveren servies, dat aan de wijding van de bediening van dit Sacrament waardigen luister bgzet. En dan het vele dat hij vooral ook hier in stilte gedaan heeft en waarvan het verhaal wel nooit volledig zal kunnen gedaan worden. Menigeen doet in deze dagen een eerbiedigen pelgrimstocht naar zijn laatste sponde en laat een dankbaren blik rusten op zgn stofielijk overschot. En biddende lippen murmelen zacht- kens voor zich heen Hij ruste in vrede Daar is een edel man van ons weggenomen De gemeente heeft een zwaar verlies geleden. En zijner uagedachtenis is in onze harten een onvergankelijk monument der dankbaarheid opgericht Ellewoutsdyk, Donderdag 22 Oct. 1909. RECHTSZAKEN. Middelburg. Ter plechtige openbare zitting der rechtbank zal Donderdag 28 October a. s. te 3 uur de installatie plaats hebben van de heeren Mr. L. van Andel en Mr. G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hohelansberg als rechter in genoemd college. Op 5 November a. s., zal ter openbare terechtzitting der rechtbank te Middelburg worden bebandeld de zaak tegen Fr. d. M., oud 27 j., mosselvisscher, geboren en wonende te Philippine, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van pogiDg tot moord. Beklaagde wordt ten laste gelegd dat hij op 31 Aug. j.l. te Philippine, met het oogmerk om hen te dooden eenige revolverschoten heeft gelost op L. D., huisvr. van A. F. en hare dochter C. F., waardoor eerstgenoemde vrouw aan het hoofd werd verwond. Door het Openbaar Miuisterie zijn in deze zaak 5 getuigen gedagvaard, waaronder 2 deskundigen. Mr. J. J. Heyse, advocaat te Middelburg, zal den beklaagde verdedigen. De weduwe van den verongelukten sergeant- schipper C. M. Smits blijft met haar zoontje geheel zonder inkomsten achter, en zoolang het lijk van haar man niet gevonden is, kan van officieeien steun geen sprake zijn. Om nu in den eersten nood te voorzien, zullen knapen en meisjes te Brielle een kinderoper.ette opvoereij, waarvan de opbrengst voor de weduwe be- stemd is. (Zie laatste berichten.) Voor den kantonrechter te 'sGravenhage had zich Donderdag te verantwoorden de heer J. G. Hayton, directeur van Lotisico. Het betrof den verkoop der z.g. fforderbriefjes" op naam, waarop vermeld staat, dat aan den houder een zelfde bedrag wordt uitbetaald als de Staats- lorerij uitkeert op het nummer, dat het order- briefje draagt. Verschillende getuigen werden gehoord, uit wier verklaringen bleek, dat, voor zoover polis- sen uit een zekere serie niet zijn uitgegeven, Lotisico voor de niet uitgegeven nummers ,/orderbriefjes" uitgeeft tegen 3,50, om de risico te dekken der niet uitgegeven of gero- yeerde nummers. De ambtenaar van het O. M. vond, dat het niet ter zake doet, waarom de brieves worden uitgegeven en betoogde, dat we hier wel dege- lijk te doen hebben met een loterij in den zin der wet. Mr. Denekamp, bekl.'s verdediger, somde eerst een aantal aanmerkingen op tegen de dagvaar- ding, om ten slotte in een uitvoerig betoog aan de hand van de wet en van een technische uiteenzetting van het bedrijf van Lotisico, te bepleiten, dat het hier geldt de voortzetting van een reeds vroeger bestaande wijze om het risico te dekken en vooral, dat dit een essen- tieel onderdeel van het bedrijf der vennootschap is, hetwelk krachtens het vonnis der rechtbank niet onder de Loterij wet valt. Het O. M. pl.'s argumenten breedvoerig na- gaande, zeide dat Lotisico zich onder valsche leuzeu aaudient. Hier is toch gebleken, dat zij geen risico verzekert van anderen, maar haar eigen risico. Geeischt werd 500 boete. Te 'sGravenhage heeft zich een com missis gevormd om uitvoering te geven aan het denk- beeld in de residentie een blij venae herinnering tot stand te breugen aan de geboorte van prin- ses Juliana. Men zou daarvoor op het Juliana van Stolbergplein een monumentale vaas willen doen verrijzen, die, steeds met bloemen en planten gevuld, de herinnering aan de geboorte der prinses zou levendig houden. De commissie heeft zich tot taak gesteld aan het denkbeeld in dezen geest uitvoering te geven zij rekent op bijdragen uit aile kringen der samenleving, vertrouweude dat haar voornemen allerwege sympathie zal vinden. Hoewel de tgd kort is, ligt het in de be- doeling der commisie dit herinneringsblgk gereed te doen zijn op den eersten verjaardag der prinses. Doodelijk ongeval. Kort voor het vertrek van het stoomschip ^Wimborne" te Rotterdam, kwamen verleden week eenige lieden aan boord tot het opruimen van veegsel. Langs zij het schip lag een elevator, waarvan een der zuig- slangen in aanraking kwam met een ijzeren merkel. Deze werd uit de voegen getild en viel in het ruim, juist op het hoofd van den 22jarigen lossen werkman v. Stee, met't gevolg dat de man bijna onmiddellijk een lijk was. Naar het huis van arrest te Rotterdam is overgebracht de schippersknecht J. B. die op 27 Juli 1.1. aan boord van de Vrouw Diana" schipper H. S. uit Sint Annaland zich had schuldig gemaakt aan diefstal van 300 aan bankpapier en specie, terwijl de schipper naar de kerk was. De man had zich vrijwillig aangemeld bij de marechaussee te Zevenaar. Nog enkele pfennige waren in zijn bezit. De diefstal had te Rotterdam plaats. Te Wognum doen zich drie gevallen van kinderverlamming voor in niet hevigen graad. Te Winschoten is Vrijdag gevankelijk bin- neDgebraeht de arbeider J. J., uit Yriescheloo (Gr.), wiens behuizing onlangs in asch werd gelegd. Er bleek niets te zijn gered, doch nu werden huishoudelijke artikelen en beddegoed verstopt en begraven in den tuin gevonden. Een gemeentewerkman te 's Gravenhage, die pas uit het Gemeenteziekenhuis was ontslagen, waar hij geruimen tijd verpleegd werd, heeft, waarschijnlijk in een vlaag van krankzinnigheid, Zaterdag in den vroegen ochtend. zijn vrouw levensgevaarlijk met een mes aan den buik ver wond. De vrouw werd overgebracht naar het Gemeenteziekenhuis. De man heeft zich, na de daad te hebben gepleegd, van het leven beroofd. Vrijdagnacht is te Duinwoude de boerderij vau Popma afgebrand. De bewoners, die door de buren gewekt werden, konden zich te nauwer- nood redden. Ook het vee kwam in de vlammeu om. Oorzaak onbekend. Vrijdagnacht is door de politie te Tilburg gearresteerd een 24jarig joukman, J. S., die bij den bakker P. v. S. in de Heuvelstraat aldaar, een groote vitrine verbrak en een peper- koek stal, om, naar hij zeide, zijn houger te stillen. Bij onderzoek bleek het dezelfde te zijn, die deze week te Utrecht werd aangehouden en voorgaf te Tilburg een misdrijf te hebben gepleegd. De man is daar evenwel geheel onbekend. Men vermoedt dan ook, dat hij niet goed bij 't hoofd is. S. is gisteravond ter beschikking van de justitie te Breda gesteld. Te Tiel is Vrijdagnacht ingebrukeu in de Groote Kerk. Onder den toren is eeu ruit uit- gesneden, waardoor men zich toegang verschafte tot consistoriekamer, orgel en kerk. Er wordt, zoover men naging, niets vermist. Het kost- bare avondmaalszilver wordt niet in de kerk bewaard. Sedert de opening van de jacht heerscht er in het dorp Moergestel op een uur af- stand van Tilburg onder de bevolking een gisting, welke zijn oorzaak vindt in het mis- noegen door de uitoefening van het heerlijk jachtrecht bij de bevolking opgewekt. Dit recht behoort, volgens een beslissing voor eenige jaren door het hof te's-Hertogenbosch genomen, wat evenwel door den heer Reynes te Moer gestel bet wist werd, aan de erven v. Jhr. v. d. Bogaerde van Moergestel te Brussel en wordt uitgeoefend door de heeren v. d. Bergh, fabri- kanten te Tilburg. En waar dezen op grond van dit jachtrecht zich op de eigendommen der dorpenaren begeven, meenen zij zich in hunne rechten bekort en in hunne belangen geschaad en zij trachten de jagers in de uitoefening van hun bedrijf te hinderen. Telkenmale wanneer de heeren v. d. B. daar ter jacht gaan, wat evenwel niet geschiedt dan onder geleide van rijkspolitie, loopt een deel der bevolking te hoop en volgt hen op hunne gangen. Ook Donderdag zag men wederom hetzelfde geschieden. Een GOtal boeren belem- merden de jagers in hun bezigheid. Talrijke processen-verbaal, zoowel tegen de heeren v. d. B. als tegen de Moergestelnaren, zijn reeds opgemaakt en aan de beslissing van den kantonrechter van Moergestel onderworpen. J.l. Woensdag is de beslissing voor de tweede maal uitgesteld en bepaald op 1 Dec. Vrijdagavond zijn uit het krankzinnigen- gesticht te Medemblik twee verpleegden ont- vlucht, met name Steketee en Roos, vau het bekende Amsterdamsche trio. De politie en de rijksveldwacht van Hoorn, Medemblik en tussehenliggende gemeenten werden onmiddellijk gewaarschuwd. Den ge- heelen nacht bleef men in actie. De wegen werden bewaakt en wagens, personen en fiets- rijders aangehouden. Hedenmorgen zijn nu de twee ontvluchten te Oostwoud gegrepen en weder naar Medemblik overgebracht. Te Waalwijk is Donderdag een Amster damsche werklooze van honger en vermoeienis langs den weg neergevallen. Door voorbij- gangers werd hg naar het ziekenhuis gebracht, alwaar echter bleek dat de levensgeesten nog niet waren geweken. Wel werd zgn toestand zeer ernstig bevonden. Gebleken is, dat de man sinds Zindag niets had te eten gehad. Een merkwaardig geval van cairvoyance wordt door de Amerikaansche blacfen gemeld uit Jersey City. Laatstleden 4 October ver- dween de 7jarige Alfred Lamphaer uiide ouder- lijke woning en alle nasporingen om cen jongen terug te vinden bleven vruchteloos, In den nacht daarop sprong de moeder van ien knaap eensklaps uit haar bed en maakte haar mar wakker met het angstig geroep ^Alfred ligt in Sand Hill tot aap zijn hoofd in het zand, loop hard, dan kuut ge hem nog uitgraven en reddenDe man dacht, dat zgn vrouw ijlde en trachtte haar tot kalmte te brengen. Zij hield echter niet met haar geroep op. ffGa dan toch gauw. Ik droom niet. Ik zie hoe het zand aldoor booger stijgt en zijn hoofd er al onder gaat." Om zgn vrouw tot zwijgen te brengeu, ging de man eindelijk met een spade op weg naar de aau- geduide plaats. Na eenige uren lang gezocht en gegraven te hebben zonder een spoor van den knaap te vinden, keerde hij eindelijk moede- loos huiswaarts. De vrouw drong echter nu nog sterker ei op aan, dat de man nogmftals zou gaan zoeken en zeide, dat zij duidelijk haar jongeD zag, die de handen voor zijn gezicht hield, om het zand op zijde te houden. De vader ging nogmaals en nam nu een buur- mau mee. Ditmaal was men gelukkiger en weldra vond men de pet van den jongen. Doodelijk verschrikt over de vondst, die aan- toonde, dat het visioen van zijn vrouw waar- heid bevatte, viel de man in onmacht, terwijl de buurman zgn nasporingen voortzette en begon te graven op de plaats waar de pet lag. Weldra had de man nu het lijk van den knaap gevonden en het bleek dat het, precies zoo was, als de moeder gezegd had het jongens- lijk hield de handen voor het gezicht. Waarschijnlijk was hij bij het spelen in drijf- zand geraakt en daarin gestikt. Op een veld in de nabijheid van Koblenz, speelden eenige kinderen in een leemgroeve. In de nabijheid waren jagers. Toen de kinderen een schot hoorden vallen, snelden zg naar boven om te zien wat de jager geschoten had. Op dat oogenblik vloog een veldhoen, door de kinderen opgejaagd, in de hoogte. De jagers, twee heeren van Neuwied, losten gelijktijdig een schot, zonder de kinderen te zien. Deze werden alle zes getroffen drie ervan zijn ernstig gekwetst en reeds geopereerd de drie andere ztjn minder erg gewoud. Latham heeft Vrijdag te Blackpool een staaltje van zgn moed en zijn bekwaamheid in 't vliegen gegeven door in weerwil van den storm toch met zgn vliegtoestel op te stijgeu, en tweemaal de baan rond te vliegen. corns werd kg door de hevige windrukken geheel en al uit zijn koers gestagen. Al zijn stuurmans- kunst was noodig om niet te verongelukken maar hij wist den tegenstand te overwinnen en zijn, als een bootje heen en weer zwaaiend toe- stel in eveuwicht te houden. Bij zijn daling werd hem een geestdriftige ovatie gebracht. De wind verhinderde dien dag alle verdere vliegpogiugen. Ook te Doncaster werd wegens den wind niet gevlogen. Te Mons-Bouvert (Fiankrgk) waren de schoolmeisjes ontevreden over de hoofdouder- wijzeres, en zij bleven daarom eenvoudig weg van school slechts negen kinderen doen aan de staking niet mede. En om behoorlijk te doen uitkomen, dat haar actie uitsluitend ge- richt is tegen de noofdonderwijzeres, komen zg wel ter school op de uren, dat de hulponder- wijzeres les geeft. De schooiautoriteiten hebben reeds veel moeite gedaan om aan dien onkoudbaren toe- stand een einde te maken, maar de meisjes, die door de ouders in het verzet worden gestijfd, blijven volhoudeu. Te Berlgn is in een bakkerswiukel Woensdagochtend de winkeljuflrouw op den grond gevonden, gedood door een messteek. Het geld was uit de toonbanklade verdweuen. Als dader wordt verdacht een kappersbediende die met haar verkeering had. Hij is voort- vluchtig en de justitie heeft 1000 mark uit- geloofd voor zijn aanhouding. Gestempelde schouwburgbezoekers. In de Japansche schouwburgen heeft men een eigenaardige mamer om te beletten, dat e^r handel in contramerken, z.g. pauzekaartjes wordt gedreven, de bezoekers der Japansche schouwburgen, die in de pauze een luchtje willen scheppen, krijgen aan de controle een stempel met waterverf in de palm van de hand. Ruim vier jaar geleden vermiste men te Roth bij Regensburg eensklaps de vrouw van den burgemeester. Dezer dagen bg herstellingen in een ouden stal vonden de werklieden een klein hokje, minder dan een meter hoog, waarvan de opening gedekt was met een grooten steen, en daarin lag het geheel verdroogde lijk van de verdwenene. lneengekropen op hurken, de knieen onder de kin, zat het ljjk in t hokie. Het geneeskundig onderzoek heeft doen ver- moeden dat de ongelukkige in een aanval van zinneloosheid in dat hokje, dat zg misschien by toeval had ontdekt, gekropen is en daarna

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2