A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aankondiging. No. *370. Dinsdag 26 October 1909. 49e Jaargang. BEMIEfTEKA AD. Buitenland. voetpaden met de kunstwerken. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32l/„ en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van drietnaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en WethoudersvanZAAMSLAG, brengen ter algemeene kennis, dat, te beginnen op Zaterdag 30 October 1909, vanwege de gemeente eene algemeene opueraing zal worden gehoudeu van de Zaamslag, 22 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wethouder. De smadelijke val van het kabinet Maura werd te Madrid en ook in 't overige Spanje met uitbundige vreugdebetuigingen ontvangen. Velen wilden aanvankelijk't bericht van Maura's ontslag en Moret's benoetning als Minister- president, niet gelooven, 't was te mooi, leek 't hun. Allerwege luchtte men op, toen't waar bleek dat de conservatieven de macht verloren hadden. De straten der hoofdstad vulden zich met talrijke groepen, die levendig discussieerden, en men noemde den dag van den 21en een gedenkwaardige in de Spaansche geschiedenis, omdat er een einde kwam aan 't conservatief bewind. Enkele woningen droegen vlaggentooi. Volgens den correspondent van het ,/Berl. Tbl." is Moret's populariteit in de laatste maan den sterk gestegen. Hij is de #hoop van Spanje" geworden. Moret is een grijsaard van bijna 70 jaar. z/Het Ministerschap heeft niet veel aantrekkelijks meer voor mij", verklaarde hij. Moret verloor in korten tijd zijn gade en twee kinderen. Hij be- schouwde 't, naar hij aan een persman zei, als zijn plicht 't bewind te aanvaarden en verdraag- zaam te regeeren. In korte trekken komt 't plan van Moret hierop neer In Catalonie de Grondwet te kerstellen, de censuur op te heflen (behalve voor berichten //Gij zijt zeer edelmoedig geweest," zei Eleonora met een pijnlyken zucht. wilde maar, dat gij geen geld meer voor mij uitgaaft. Waarlijk, Magdalen, ge denkt dat, ik ondankbaar ben maar het is zoo moeilijk om van liefdadigheid te leven. Enikkan toch nooit ge- lukkig worden." ,/Ba 1" zei baar nicht. ;/Wat praat je toch on- zinnig leder ander in jou plaats zou gelukkig zijn. Je hebt maar een vinger uit te steken om hertogin te worden Iedereen ziet, dat Mornington je aanbidt. Waarom huw je hem niet? Honderden zullenje benijden." z/Ik wil hem niet huwen, nocli iemand anders," zei Eleonora beslist- z/Denk je nog steeds aan dat jongmensch uit Rivercross zei Magdalen, met een spottenden glimlach. //Ik dacht, dat je meer trots in't lijf zoudt hebben. Hij heeft je zoo maar zonder reden aan den dijk gezet vEr was een reden," zei het meisje veront- waardigd, »ofschoon ik niet'weet, welke. Maar ik vertrouw hem volkomen." vBespottelijk 1" lachte Magdalen. »En voor dien eenen gooi ,je de mooiste positie, die een meisje maar verlangen kan, weg." over de krijgsverrichtingen in Marokko), den veld- tocht in bet Riffgebied te bespoedigen, amnestie te verleenen voor politieke en persmisdrijven, aan het proces van Ferrer groote openbaar- heid te geven en over een maand of zes ver- kiezingen te houden. In de buitenlandsche politiek zou de lijn van het vorige ministerie doorgetrokken worden. Het werd ook hoog tijd dat er een eind kwam aan het voortdringen in Marokko, hetgeen te Parys met leede oogen werd aangezien. Marina zal teruggeroepen en vervangen worden door generaal Weyler, die in den Cubaanschen oorlog door zijn wreedbeid de aandacht trok. Dan zal 't er weer op los gaan tegen de Mooren. Ook de Spaansche republikeinen zijn tevreden met de nieuwe Ministers. Soriano verklaarde Met hen zal een anti-clericale politiek in Spanje mogeiykzijn. Maarwij zullenelkemonavchistische partij bestryden of zij liberaal, conservatief, demokratisch ol Carlistisch moge zijn. De strijd zal nu eerst beginnen tusscheu clericalen en radicalen. Ik voorzie een wisselirg van liberale Ministers in de naaste toekomst, want de liberale partij is zeer verdeeld. Spanje's huidige toestand lijkt veel op dien van ua de omwenteling van 1868 en voor de komst der republiek in 1873. Tijdens de 3e lezing van de begrooting in het Engelsche Lagerhuis deelde Lloyd George mede, dat aanvankelijk was gerekend op een overschot van 30 millioen gulden, maar door de aanvullingsuitgaven komt men 6 millioen tekort. Uit de erfrechten wordt 15,6 millioen meer-opbrengst verwacht en met uitzondering van den whisky-accijns, zijn de staatsinkomsten bevredigend. De inkomsten van de posterijen nemen toe, in verband met de normale verbete- ring van den handel. (Toejuiching van de re- geeringspartiji. Ook heeft de zegelbelasting sedert de indiening van de begrooting veel meer opgebracht. Op de effectenbeurs hebben de koersen hun laagsten stand gehad. De laatste mededeeling van den Minister werd door de oppositie met gelach begroet. Ook in Denemarken is een Ministercrisis uit- gebroken. Een motie van wantrouwen in 't kabinet-Holstein, door radicalen voorgesteld, is met 49 tegen 44 stemmen aangenomen. Met de radicalen, stemden de socialisten en 8 conser vatieven. Tegen stemden de liberalen. Het Folketing kreeg daarop de mededeeling, dat het ministerie aftreedt. Het Czarenbezoek aan Itale. De Russische hoftrein kwam VrijdagteStraats- bur'g aan, waar alle toegangen tot 't station waren afgezet. Tien minuten duurde 't opout- houd en daarop ging 't naar zonnige Italie. Zij had nog een tijdlang met haar gesproken. Maar ten laatste had Eleonora haar verzocht, niet langer er op aan te dringen, dat ze dien avond zou dansen. Middernacht was het bal ten eiude. 't Werd allengs stiller in het groote huis, maar toch kon Eleonora, den slaap niet vatten. Na vruchte- looze pogingen stond zij op, en trok een zijden peignoir over haar nachtgewaad aan en ging naar beneden, naar de bibliotheek om een boek te halen. 't Was er volslagen donker. Ze drukte op het knopje van het electrische licht en weldra baadde de bibliotheek in een zee van licht. Juist had ze een boek uitgezocht, toen ze voetstappen hoorde. Ze verschool zich achter een zware draperie, ze wilde liever niet door de dienstboden gezien worden. De deur werd geopend. z/Ze hebben verzuirad het licht uit te doen," zei de stem van Richard Sorosis. z/Hoe is't mogelijk zei Magdalen. ,/Ze zijn anders altijd zoo secuur." Eleonora gluurde door de gordynen. Ze dacht er over, naar voren te treden doch als door instinct gedreven, bleef ze waar ze was. Magdalen droeg nog haar zijden balkleed, met diamanten op bet hoofd en om den hals. Haar vader had zich in zijn werkpakje gestoken, met een fluweelen baret op bet hoofd zijn laboratoriumkostuum. Eleonora maakte hieruit Zaterdagmorgen heeft Koning Victor Emanuel en zijn Ministers den hoogen gast aan't station te Racconigi ontvangen. Get plan van den Czaar om ook Messina te bezoeken, is opgegeven. Turijn en Racconigi zijn in ware legerkampen her- schapen 11,000 man zijn er bijeengetrokken Racconigi was gereed den beheerscher aller Russen te ontvangen. Langs de geheele spoor baan, van de grens af, wordt zorgvuldig de wacht gehouden door de militairen. Van Bar- donecchi naar Turijn zijn 17 infanterie-, 1 Alpenjager- en 3 cavalerieregimenten langs den spoorweg verdeeld. Daarbij komen nog enkele duizenden carabinieri en agenten. De keizer- lijke trein wordt door genie-officieren en onder- officieren der spoorwegbrigade bediend. De stad Racconigi is hermetisch afgesloten. fc-lechts langs een zijde mogen de bewoners in- en uitgaan, en staan onder strenge controle. Van een samenkomst van den Czaar met president Fallieres heet nu weer niets bekend. Het plan van de proteststaking bij de komst van den Czaar vond steeds minder ingang. Te Ancona wilde men staken, maar in Florence Rome, Napels en andere steden zou men Zater- dagavond en Zondag in zijn vrijen tijd prote- steeren. De Italiaansche bladen waren bijna eenstemmig in hun welkomstgroet aan den Czaar. Zelfs een enkel socialistisch blad matigde zijn taal in verband met de politieke noodzakelijkheden. Een anti-Czafenbetooging zou de Oostenrijkers in de kaart spelen, en de Italianen zullen wel oppassen 't dieD bondgenoot naar den zin te maken. TER NEUZEN, 25 October 1909. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenaangehouden zaken vaststellen paarden- en veemarktidem supple- toir kohier der belasting op het houden van honden idem kohier schoolgeld over het 4de kwartaal 1909; aanwijzen Voorzitter Nieuwjaars- commissiebehandelen gemeentebegrooting voor 1910. Ds. O. Boersma te Ezinge (Gr.) heeft voor bet beroep naar de Geref. kerk alhier, bedankt. Wij vestigen by deze de aandacht op achterstaande advertentie, waarbij het voorloopig comite voor het oprichten eener afdeeling van bet Nederlandscbe Roode Kruis alhier, de inge- zetenen oproept tot eene algemeene vergadering in het //Hotel de Commerce", op morgenavond. op, dat hij uit zijn laboratorium kwam een vreemd uur wel, dacht ze. z/lk kon niet gaan slapen," zei Magdalen, met trillende stem, meende Eleonora. //Ik ben gekjOmen om u te waarschuwen. De waag is te groot. Ik beb er den heelen avond al over gedpcht, maar ik durf 't niet aan." z/Wees nu niet dwaas, Magda. 't Is nu te laat. Alles is in orde. Ik was juist van plan, naar boven te gaan. Ik dacht dat je moediger waart.. Hoe beef je zoo Hij greep een harer handen. z/Wees nu niet zwak. Heeft de aanblik van de Reschjes je zoo van streek gebracht Eleonora hield den adem in. Afschuwelijk wat bedoelden zij toch z/Ik weet zeker, dat het mislukken zal," zei Magdalen, met de schouders scbokkende. //Ik beb me nog nooit zoo gevoeld als van avond. Ik ben» altijd op alles voorbereid geweest, maar nu ben ik het niet. Er hangt ons iets boven het boofd. 't Is nog niet te laat om terug te keeren. Vader, maak alles weer ongedaan." z/'tls te laat," antwoordde Richard Sorosis, z/'t kan niet meer 't zou zwak zijn. En bovendien we moeten oppassen voor Amalia. Ik vraag me zelf altijd afhoeveel weet ze Ga naar je kamer. We kunuen gaan slapen. 't Zal alles vanzelf gaan verder. Er is geen vrees voor ontdekken, tenzij gij zelf ons verraadt." z/Hoe laat zal het gebeuren Naar men ons mededeelt wenscht het voor loopig comite als doel der te stichten afdeeling te omschrijven In tjjd van vrede: 1". mede te werken tot leniging van den nood bij rampen in binnen- of buitenland 2°. het bijeenbrengen van vervoer- en ver- plegingsmiddelen en van kleedingstukken en het gratis beschikbaar stellen van een wijk- zuster ter verpleging van onvermogende zieken en gewonden 3°. bet verschaffen van versterkend voedsel aan onvermogende kraamvrouwen, zieken en gewonden, te Ter Neuzen woonachtig; 4°. het geven van cursussen in eerste hulp by ongelukken 5°. het verzamelen van gelden ter bestrijding der kosten, welke tot een en ander noodzakelijk zijn; in tijd van oorlog het verleenen van zoodanige persoonlijke, materieele en financieele hulp, als waartoe het comite in staat is. Heden voormiddag geraakte op de Axelsche brug, rijdende naar de stad, een paard op bol van den voerman P. Loof, bestuurd door Corn. Pladdet. Deze deed alle mogelijke moeite om bet paard in te houden, doch te vergeefs. De kar botste tegen de heining van het cafe ffDe vriendschap" en aldaar brak een stuk van de as, met de moer die de wielen vasthoudt. Uzing- wekkend was bet voor verschillende ooggetuigen die naar alle kanten een goed heeukomen hadden gezocht, om niet door het hollende paard met kar achter zich overreden te worden, dat de zich naast de kar bevindende bestuurder uitgleed en tusscheu de wielen der kar viel. Wonder boven wonder ging het gevaarte over hem heen, zonder hem te deren. Eenige meters verder viel het eene wiel van de kar en midden op den april naar de Vlooswijkstraat liep de kar vast tegen een paal der electrische verlichting. De strengen braken af en het paard liep door naar het nabijzijnde stal. De kar heeft nogal geleden, doch, zooals we reeds aanstipten, per soonlijke ongelukken bleven wonder boven won der uit. Volgens mededeeling van den inspecteur van het Loodswezen is het licht van het baken op bet einde van den berm van Biezelinge, op ongeveer51° 26',3 N.b. en 0" 57'3 W.l. (3° 55',8 O.l. van Greenwich), een wit vast licht met verduisteringen gebleven. Door de politie te Oostburg is aange houden een 46jarig leurder, thuisbehoorende te Rotterdam en verdachc van oneerbare han- deling met een meisje van 9 jaar te Oostburg wonende. „Twee uur." Een rilling ging Magdalen door de leden. Eleonora zag hare recbte figuur krommen. Hare oogen hadden eene ontzettende uitdrukking. Hare lippen trilden. Richard Sorosis beval zijne dochter te blijven staan. Hij zou haar eeu kalmeerend drankje halen. Na eenige minuten drouk Magdalen den inhoud van een kledn glaasje leeg. Zij scheen weer moed te hebben hare houding veranderde. Toen duwde hij haar de deur uit en draaide bet licht neer. Eleonora kwam van achter de gordijnen te voorschijn, ze beefde van het hoofd tot de voeten. Ze drukte de handen tegen haar voorhoofd en trachtte zich te herstellen. Wat ging de kleine man, met den glimlach van Satan om de lippen, om twee uur doen En wat had Magdalen er mede te maken Van een ding alleen was Eleonora zeker. Violet was in gevaar. Violet zou om 2 uur zich in het gevaar begeven. Alles zou van zelf gaan er was geen vrees van ontdekken. Twee uur Nu was het halftwee. Nog een half uur, en dan zou Violef's vonnis voltrokken zijn. (Wordt vervolgd). COCRAIT. llil blad verschijnt tlHHTiilHK', IViicu.iIhk- en Vrijilttgnvnad, aiieezondrr<l op Feeatd»i;en. bij de Firnirt P. J. Afi DE SA1DE te Ter Weuzen. De Burgemeester der gemeente TEB NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Unuderdng den 88 October 1009, des voormiddags te 10 ore. Ter Neuzen, den 25 October 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. 28) .1.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1