A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5369. Zaterdag; 23 October 1909. Binnenland. 49e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien yopp 3 uren op den dag der uitgave. BBRSTE BLAD. Voor eenigen tpd werd melding gemaakt van geruchten omtrent reisplannen van H. M. onze Koningin, terwjjl later weer werd tegen- gesproken dat reisplannen zouden bestaan. 1 hans duiken er weder van die berichten op en, naar men in een der LondeDsche bladen leest, zou een hooge officieele autoriteit te Londen uit Den Haag bericht hebben ontvangen, dat verwacht mag worden, dat de Eoningin van Nederland met den Prins-Gemaal in het aan- staande voorjaar een reeks van bezoeken zal brengen aan de buitenlandsche hoven, o. a. ook het Engelsche. De hertogin van Albany zou zich bp baar jongste verblpf in ons land voor deze zaak ge- interesseerd hebben en men mag het als zeker beschouwen, zegt het blad, dat de hoofden van de Europeesche Staten blijde zouden zijn de gelegenheid te hebben om Koningin Wilhelmina en Haar Gemaal geluk te wenschen met de geboorte van een Erfgename van den Neder- landschen troon. 'a B. Ct. TWEEDE K A E R. Vergadering van Donderdag. Na goedkeuring van enkele ontwerpen, o. a. de suppletoire indische begrooting voor 1909 ten behoeve van de verbetering der haventoe- standen te Semarang, wordt de beraadslaging voortgezet over de wetsontwerpen tot wijziging der Gemeentewet en regeling van de wpze van zekerheidsstelling door gemeente-ambtenaren. \erworpen wordt een amendement van de commissie van rapporteurs, strekkende om mogeljjk te makeu dat bp het overlijden van een ontvanger de afsluiting van zijn boeken enz. ook zal kunnen geschieden door een lid van B. en W. Een amendement-Treub c. s., bedoelende dat ook zij die, behalve de ontvanger, belasting innen (de z.g. sub-ontvangers) bevoegdheid kunnen krijgen tot het uitvaardigen van dwaug- bevelen, wordt verworpen met 41 tegen 25 stemmen. Het wetsontwerp tot wijziging der Gemeente wet wordt daarna zonder hoofdelpke stemming aangenomen. Daarna komt in behandeling het hiermee verband houdende ontwerp betreffende de regeling der zekerheidsstelling, waarbij de heer Ferf, namens de commissie van rapporteurs, een amendement toelicht, bedoelende hetminimum- bedrag van den borgtocht door een zekerheids- stellings-vereeniging te stellen, niet te bepalen op 40,000, doch op 20,000. De heer Patijn verdedigt dit amendement daar de geheele waarborgsom irrationeel is, aangezien den Minister altijd als laatste middel verhaal op de individueele leden der vereeniging ten dienste staan, een verhaal dat den Staat geen cent kost. Het gevaar dat niet-kapitaal- krachtige vereenigingen worden opgericbt, wordt reeds voldoende voorkomen door het feit, dat de Minister het toch steeds in de hand heeft zoo'n vereeniging niet toe te laten (artikel 19 der wet). De Minister van Binnenlandsche Zaken be- strijdt het amendement, daar de voordeelen, welke er door verkregen zullen worden, al heel gering zullen zijn, daar de ambtenaren, eollectief dan slechts f 200 minder per jaar zullen hebben bij te dragen, en zulks nog alleen maar in het begin. Om het resultaat te bereiken behoeft de waarborgsom der vereeniging toch niet van 40.000 op de helft te worden gebracht. Hp betoogt verder nog dat de hooge waarborgsom het voordeel mee zal brengen dat het de op- richting van kleinere, wellicht niet kapitaal- krachtige vereenigingen tot zekerheidsstelling zal tegenhouden. De heer Ferf verdedigt het amendement der commissie van rapporteurs, waarvan de Minister de voordeelen onderschat. Het amendement wordt verworpen met 42 tegen 32 stemmen. Bij artikel 35 verdedigt de heer Limburg, namens de commissie van rapporteurs, een amendement om de vereenigingen, welke de borgtochten stellen. ook toe te laten werkzaam te zijn ter bevordering van middelen eeuer deugdelijke contrdle. De Minister acht het amendement overbodig. maar neemt het na een geringe redactie- wijziging over. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Regeling van werkzaamheden. De heer Hubrecht acht het voorstel tot het instellen van een enquete omtrent de inrichting van de departementen van Algemeen Bestuur zoo urgent, dat hij in overweging geeft, dezelve onmiddellpk na het reces in behandeling te nemen. De voorzitter kan daaromtrent thans nog geen voorstel doen. Voorstel-Troelstra inzake Ferrer. De heer Troelstra stelt voor, naar aanleiding van de veroordeeling ter dood van Francisco Ferrer, die tot betoogingen en protesten, ook in verschillende parlementen heeft geleid, namens de Kamer een brief van rouwbeklag aan Ferrer's kinderen te zenden. De sociaal-democratische fractie der Kamer acht het haar duren plicht uiting te geven aan de gevoelens van afschuw en verontwaardiging die een groot deel van 't Nederlandsche volk vervult. De vortn is soberzij is toegepast ook bij een andere gebeurtenis, nl. na den moord op den Koning van Portugal gepleegd. De Voorzitter acht het voorstel voldoende toegelicht en wenscht thans de Kamer te doen beslissen of het in behandeling zal worden ge- nomen. De heer Troelstra acht nadere toelichting noodzakelijk. Geen lid der Kamer kan sprekers motieven tot de indiening van het voorstel be- oordeelen. Na weigering van den Voorzitter om de toe lichting te doen vervolgen, doet de heer Troelstra het voorstel aan de Kamer, hem gelegenheid te geven zijn toelichting te vervolgen. De heer Lohman wenscht te weten of het voorstel-Troelstra thans aan de orde is, ja dan neen, daarover dient eerst te worden beslist. De heer Goeman Borgesius vindt dat het niet de vraag geldt of het voorstel in behandeling zal komen. De heer Troelstra moet zijn voorstel toelichten, dan eerst kan de Kamer oordeelen of het voorstel zal worden behandeld. De heer Lohman ontkent, dat de Kamer ver- plicht is een zaak te behandelen, die niet aan de orde is gesteld en met op de agenda voor- komt. Eerste vraag is duswil de Kamer dit punt aan de orde stellen. De heer Schaper ondersteunt het betoog van den heer Borgesius. De Voorzitter staat den heer Troelstra toe nog enkele minuten het woord te voeren. De heer Troelstra, zijn rede vervolgend, acht het gelukkig dat de poging, zpn redevoering af te breken, mislukt is. De oorlogspolitiek der Spaansche regeering in dienst van mijneigenaren heeft tot revolutie geleid. Die opstand is geweten aan Ferrer als zoodanig is hij, toen hij zich vrpwillig had aangemeld, na abnormale rechtspleging ter dood veroordeeld, en binnen 24 uren is het dood- vonnis voltrokken. Uit alle kringen is gepro- testeerd. Uitvoerig staat spreker stil bij de wijze waarop het proces tegen Ferrer werd gevoerd. Dat is, wat de veroutwaardiging heeft opgewekt, en afgezien van Ferrer's streven of daden, ge- laakt moet worden. Een 1200 menschen zuchten thans in de gevangenissen van Spanje, die op dezelfde wpze gevonnisd en gedood zullen worden! L'aat men dus weten door een duide- lijk en ernstig protest, uitgesproken door de vertrouwensmannen der volken, dat men als stille getuigen protesteert tegen zulke daden De Voorzitter brengt in stemming om met de behandeling dezer zaak niet verder te gaan. De heer Borgesius acht het beter met de behandeling van dit voorstel niet voort te gaan. Geen partp heeft Ferrer's dood niet met ver ontwaardiging gehoord. (Protesten der Katholieken.) Maar leden der volksvertegenwoordiging moeten echter niet overgaan tot een demonstratie tegen de rechts- spraak in een ander land. Het voorstel des Voorzitters wordt aange nomen met 70 tegen 8 stemmen, slechts de sociaal-demokraten en de heer Thomson stem- den tegen. Alsnu komt in behandeling het wetsontwerp betreffende de bezoldiging van directeuren en commiezen bij den post- en telegraafdienst (in totaal wordt hiervoor vereischt ruim 180,000, waarvan voor 1909Vis of ruim 15,000 wordt aangevraagd). De heer Helsdingen oppert verschillende be- zwaren tegen de regeling, o. a. tegen vast- koppeling van lotsverbetering van commiezen aan die van directeuren. Onbillijk is de regeling, waar de lagere ambtenaren en beambten, blijkens de Staatsbegrooting voor 1910 niets meer krjjgen, doch de directeuren en commiezen, die toch al een vrp goed safaris hebben, thans nog een beetje meer zullen ontvangen. De meerderheid der commissie voor de ge- loofsbrieven adviseerde tot toelating van den heer Ruys de Beerenbrouck. Bp resolutie van den Minister van Kolonien, van 20 dezer is H. J. Lovink, directeur-generaal van den landbouw, ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndie ge steld, ten einde benoemd te worden tot directeur van bet departement van Landbouw daar te lande. Op desbetreffende vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Roessingh, omtrent benoeming van den directeur-generaal van land bouw in eene betrekking in Nederlandsch-lndie, heeft de Minister van Landbouw, Npverheid en Handel, de heer Talma, eergisteren schrifte- lijk het navolgende geantwoord Krachtens de in overeenstemming met den wensch van den tegen woordigen en den benoemden gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndie door Hare Majesteit de Koningin verleende machtiging heeft de Minister van Kolonien op heden den heer Lovink ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-lndie om te worden benoemd tot directeur van landbouw aldaar. Van pogingen om den heer Lovink voor Nederland te behouden heeft de Minister tot zijn groot leedwezen moeten afzien, nadat hij kennis had genomen van de voorwaarden, voor den heer Lovink aan de uitzending naar Nederlandsch-lndie verbonden en die inzonder- heid ten aanzien van het pensioen bpzonder gunstig waren. Onder voorzitterschap van den heer F. Mid- delbeek van 's Gravenhage hield Donderdag te Amsterdam de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter en kaashandel hare jaarvergadering. Besloten werd toe te treden tot de Kon. Nederlandsche Landbouwvereeniging. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Mesdag, meldt dat de vereeniging met een adviseerende stem lid is van het Nederlandsch Landbouw comite. Het aantal leden was op 1 Januari 210, dat der begunstigers 69. Het saldo op 1 Januari was 744.69. In het bestuur werden herkozen de heeren J. G. Heil te Bloemendaal, C. H. Hummelinck te 's Gravenhage en K. Eriks Az. te Leeuwar- den en gekozen, in de vacature Bos, Dr. L. T. C. Schey te Hoorn. Op de prpsvraag omtrent bereiding van Goudsche kaas uit niet afgeroomde melk zpn ingekomen 5 antwoorden, 3 daarvan zijn afge- keurd, 2 worden overwogen. De auteurs zul len vermoedelijk verder samenwerken om een boekje erover te schrpven. De voorzitter deelde het resultaat mede der audientie bp Minister Talma inzake de boterwet. De Minister telegrafeerde aan de Vereeniging dat die wet in werking zal treden uiterlijk 1 Januari 1910. Ten slotte werd aangenomen een bestuurs- voorstel, luidende door de Vereeniging worde benoemd een commissie met opdracht te over- wegen welke middelen aangewend kunnen worden om de botercontrole meer algemeen te maken, ook bij den binnenlandschen handel." TER NEUZEN, 22 October 1909. Zooals uit de advertentie in ons vorig nummer blpkt, wordt door de firma Ferwerda en Tieman, wijnhandelaren, eene kostbare reclame aangeboden aan 'hare clienteele, daar zij namelijk aan elk die vo6r 31 December a.s. voor 20 aan wijn of een harer proefmanden koopt, zoolang de voorraad zal strekken gratis toezendt een exemplaar van den Hoytema-kalen- der, een kunstwerk van hooge artistieke waarde, dat in den boekhandel verkocht wordt voor den prijs van f 10. Dit is eene uitgaaf van den bp de kunstvrienden zoo hoog aangeschreven dierenteekenaar. Te meer is deze kalender voor hen die er een zullen ontvangen van waarde, omdat daaraan niets te zien is wat het stem pelt tot een reclame- artikel. Aan niets is te zien, dat het een ge- schenk of toegift-artikel is van de firma Ferwerda en Tieman. De kalender bestaat uit 12 bladen van 47 bp 21 c.M. en is uitgevoerd in rijk verzorgde chromo-kleurendruk. Het is dus een kostbare reclame van een bpzonder en nieuw karakter. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het voorgaand nummer en in later te verschijnen nuinmers dezer courant, waaruit blijkt dat de kalender te bezichtigen is bp den agent der firma, den heer LosVan de Ree alhier. De Antwerpsche ,/Neptune" schrijft Maandag 11 Oct. heeft het fraaie s.s. ,/Bruxellia", het 12de schip van de Ghent Lloyd, komende van St. Petersburg met eene voile lading hout, zpn intocht in de haven van Gent gedaan. De jachtclub van Gent had bij deze gelegenheid eene bijzondere ontvangst voorbe- reid, ter eere der heeren T. R. Nolson, op- richters en directeuren, officieren, aandeelhouders enz. van de Ghent Lloyd. De plechtige ont vangst had plaats aan het clubgebouw te Langerbrugge, dat geheel en al met vlaggen was versierd. Alle invloedrijke personen op handelsgebied, de leden der club en verscheidene autoriteiten hadden aan de uitnoodiging beant- woord en waren in grooten getale opgekomen. Begunstigd door fraai herfstweder kwam het schip te 9,35's morgens aan, voorafgegaan door het prachtige stoomjacht »Leda" van den heer Gaston Carels, vice-voorzitter der club, alsmede door een groot aantal motorbooten. Alles was in vollen vlaggentooi en gaf een vroolijken indruk. Aan boord bevonden zich de heer L. Nolson Sr., Capette walkapitein, welke samen met gezag- voerder en verdere officieren afgehaald werden met een stoombarkas en naar het societeits- gebouw geleid. Aldaar hield de heer Gaston Carels, een gloedvolle toespraak waarin hij de voordeelen der haven van Gent en zijn handel deed uitkomen, door ook in den vreemde de nationale vlag te vertooneA met schepen te Gent thuis behoorende. De heer Spaey hierna het woord voerende als voorzitter der Ghent Lloyd bedankte in warme bewoordingen de club voor de eer haar aangedaan. Nadat de eerewijn was aangeboden werden de gasten uitgenoodigd aan boord van het s.s. ,/BruxelIia" te gaan, die toen vergezeld van de verschillende jacbten koers zette naar zpn losplaats te Gent. Aldaar aangekomen werden ze geestdriftig begroet door een groote menigte bootwerkers op de kade aanwezig. Alle op- varenden der jachten begaven zith eveneens aan boord alwaar geluncht werd. In den namiddag werden directeuren, offi cieren enz. van den Ghent Lloyd ten stadhuize ontvangen en aldaar voorgesteld door den heer KEUKEIVSO COIIRAST. »»lt blurt vernch»Jnt JW»»nd»y-. Wwentdty- en VriJ,l»Knvon<l, nilKeianderd op FeeadlaRen. toij de KIr.no P. J. MI QIC MIBK te Ter lemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1