Ter Heuzensche Cozrant Donderdag 21 Oct. 1909. No. 5368. Gemengde berichten. Binnenland. TWBBDB BLAD. H. M. de Eoningin heeft bcnoemd tot dame du palais, belast met de opvoeding van H. K. H. Prinses Juliana, jonkvrouwe Louise Pauline van de Poll. Jonkvrouwe Van de Poll is de jongere zuster van de dame du palais van H. M. de Koningin, dienstdoende als hofdame bij H. M. de Eoningin- Moeder. TWEEDE K A HI E R. Vergadering van Dinsdag. Alvorens met de behandeling der agenda wordt aangevangen, doet de heer Patijn het voorstel het wetsontwerp betreffende de ver- hooging van den drankaccijns van de agenda at te voeren, aangezien hij bet uiet mogelijk acht het te behandelen buiten verband met den algemeenen financieelen toestand des Rijks en het geheele financieele beleid van den Minister. Daarom wenscht hij het bij de behandeling der Staatsbegrooting aan de orde te stellen. De invoering met 1 Januari 1910 zal daardoor niet in gevaar koraen. De Vo»rzitter, er op wijzende dat dit ontwerp reeds drie malen aan de orde is geweest, heeft geen bezwaar, maar wenscht het voorstel eerst morgen in stemming te brengen, teneinde ook thans afwezige leden in de gelegenheid te stellen huu stem uit te brengen. Daartoe wordt besloten. Hierna komt in behandeling de suppletoire Oorlogsbegrooting voor 1909 (kosten der nieuwe soldij-regeling, ongeveer 4 ton). De heer Thomson betoogt, dat hij geen bezwaar heeft tegen het toestaan van soldij- verhooging, mits zulks met inkrimping van het beroepskader gepaard ga. Want aldus moet de positie van het kader altijd beneden peil blijven, gelijk ook het officierskader zeer slecht bezoldigd wordt. A1 wat aan het Departement van Oorlog wordt gedaan voor reorganisatie, is stukwerk, gelijk het onderhavig ontwerp. De Minister had zijn licht kunnen en moeten ontsteken bij de vereeniging van onderofficieren z/Ons Belang", dan had hij kunnen ervaren hoe willeketw-ig zijn classificatie van onder officieren wordt gevonden. De heer Eland meent, dat niet alle voorge- stelde maatregelen wenschelijk zijn. De heer Ter Laan bespreekt, aan de hand van het adres van den bond van onderofficieren, en in hoofdzaak in gelijken geest als de heer Thomson, verschillende bezwaren tegen de regeling. De heer Duymaer van Twist juicht dit ont werp toe, dat gelukkig breekt met het stelsel van een regeling naar ancienniteit. De Minister zal er goed aan doen een onder- zoek naar de wijze van uitvoering van de regeling van December jl. te doen instellen, en daar, waar onrecht gepleegd mocht blijken, dit te herstellen. Spreker dringt o. a. aan op gelrjk- stelling in bezoldiging van administrateurs en constructeurs. De heer Van Asch van Wijck sluit zich bij dit laatste aan. De Minister van Oorlog doet opmerken, dat het ontwerp nieuwe beginselen inhoudt, zoo belooning voor gebleken geschiktheid in plaats van opklimming naar ancienniteit, om de onder officieren een prikkel te geven, zich door studie op te werken tot instructeur. De hoogere be zoldiging der administrateurs is bedoeld als een belooning voor oud-instructeurs. De in- stelling van sergeanten le kl. is mede een prikkel tot inspanning. Na replieken wordt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het wetsontwerp op de absint wordt mede zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Morgen 11 uur voortzetting. Niettegenstaande herhaalde waarsehuwingen, vooral in de pers, dat die biljetten, welke reeds sinds 1904 geen betaalmiddel meer waren, na 1 October 11. niet meer zouden kunnen worden ingewisseld, schijnen toch enkele personen dien datum te hebben laten voorbijgaan zonder hun muntbiljetten in te wisselen. Naar men meldt, wordt aan het Departement van Financien overwogen, op welke wijze de schade, welke deze personen door hun onacht- zaamheid zouden lijden, hun alsnog kan worden vergoed. Het verdient dus voor hen, die in het geval verkeeren,aanbeveling, daarvan mededeeling te doen aan het Departement van FinancieD met opgave van bedrag, serieletter en nummer van hun biljetten. Ten overvloede zij er aan herinnerd dat het slechts de muntbiljetten van 50 en 10 geldt welke voor 1904 zijn uitgegeven niet de blauwe bankbiljetten van 10 welke de Nederlandsche Bank sinds October 1904 uitgeeft. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft andermaal aan de Tweede Earner het verzoek gericht op motieven, in een vorig adres ontwikkeld, om het wetsontwerp tot ver- hooging van den accijns op het gedistilleerd te willen verwerpen met zoodanige nieerderheid, dat in de toekomst elke Regeering er van af ziet, ondanks het herhaalde votffm der volks- vertegenwoordiging, in deze richting versterking van 's Rijks financien te zoeken. De Bond van Likeurstokers in Nederland heeft aan de Tweede Earner een adres verzonden, waarin een aantal bezwaren worden ontwikkeld tegen genoemd wetsontwerp en ook verzocht wordt dit niet aan te nemen. TEIt NEUZEN, 20 October 1909. In Augustus 11. werd bij den landbouwer Verroste te I-Jzendijke een geheel paardentuig uit een gesloten hok ontvreemd, zonder dat men ontdekte wie dit gedaan had. De politie heeft het thans in beslag genomen bij E. W. te Basse- velae, en op de griffie van de recbtbank te Gent gedeponeerd. Zondagmiddag liep bij het uitvaren van de haven te Breskens een vischsloep uit Ostende, door een verkeerde wendiug, op de steenglooiing van den Westhaveudam. De pogingen van de Provinciale boojt om het schip vlot te slepen, mislukten door het breken van den tros. Maandag is het schip bij hoog water vlot gekomen. Een echtpaar uit Clinge ging, ter ge legenheid van de kermis te Belgisch Clinge, daarheen om kermis te houden hun kind van ongeveer twee maanden onverzorgd achter- latende. Toen zij laat in den avoud thuis kwamen, vonden zij hun kind overleden. Het had zich doodgeschreid. (M. Ct.) Koewaclit. In de Dinsdag alhier gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad werd de begrooting voor het dienstjaar 1910 definitief vastgesteld en goedgekeurd in ontvangst en uit- uitgaaf op f 17212,01. Op voorstel van B. en W. werdt met algemeene stemmen besloten de jaarwedde van den gemeenteveldwachter C. Gijsel met iugang van 1 Januari a.s. te verhoogen met 50 en alzoo te brengen op 515. Aan H. M. de Eouiugin zal een verzoekschrift gericht worden om voor het volgend dienstjaar eene buitengewone rijkssubsidie te verkrijgen van 2750 gulden. Graauw, 19 Oct. In den avond van 10 Oct. 1.1. is in de kom alhier, een zekere J. Blommaert, rijdende op een rijwiel, waaraan een bouquet en brandende lantaarn bevestigd was, door H. S., W. S. en J. de R. alien wonende te Graauw, aangevallen, van zijn rijwiel getrokken, zijn bouquet en rij wiellantaarn vernield en verbroken, en ten overvloede is B. nog op eenige niet te noemen scbeldwoorden getrakteerd. In dienzelfden avond is in den Melopolder alhier een aldaar staande met bieten geladen wagen, toebehoorende aan den landbouwer Plasschaart, gelost, (natuurlijk uit baldadigheid) de wagen en de kas daarvan gedeeltelijk ver broken, in 't water geworpen en ten slotte den wagen onderste boven gegooid. Naar men zegt, zouden de 3 genoemde personen, ook aan dit geval niet vreemd zijn, om redeu zij tegen Arie, de zoon van P., dienzelfden avond hadden ge- zegd, dat zij nog bieten zouden lossen dien avond en dat het vergeefsche moeite was ge weest om gemelde beladeD wagen, aldaar neer te zetten of te laten staan. Zouden de marechaussees van Nieuw-Namen en Houtenisse zich niet eens in deze zaken willen mengen, opdat de laffe daders van deze gepleegde heldhaftigheid, hun welverdiende straf niet zouden ontgaan, en verder het plegen van baldigheden hier eens ophield Te Brielle heeft Maandag, op verzoek der familie zonder militaire muziek, terwijl ook de gewone saluutschoten achterwege bleven, de begrafenis van twee der slachtoffers van de ramp bij Eatwijk plaats gehad, n.l. van den sergeant- majoor Vreugdenhil en den torpedist Luypen. Het lijk van Luypen werd om half twee door een stoombootje van den Hoek van Holland overgebracht. De lijkkist was gedekt door de Nederlandsche driekleur. Een aangrijpendoogen- blik was het, toen de moeder verlangde toegelaten te worden op het bootje, de vlag op zij schoof en de hand liet rusten boven de plaats, waar het hoofd van haar kind rustte. Om half twaalf zette de stoet zich in be- weging. Bij elken lijkwagen bevond zich een detachement militairen onder bevel van een luitenant. Prachtige kransen, waaronder die van het korps, bedekten de lijkkisten. Vanwege het Ministerie van Oorlog was tegenwoordig kapitein Blokhuis. De inspecteur der cavalerie was tegenwoordig, ook de commandant der Marine te Hellevoetsluis. Mede merkte men op het dagelijksch bestuur van Den Briel en vele andere autoriteiten. Er werd gesproken door den commandant majoor Fabius, door den heer Lette, burgemeester, en door den inspecteur, terwijl de dank der familie werd overgebracht vanwege de familie Vreugdenhil door den heer De Jongh, cand.-notaris, en voor de familie Luypen door zijn broeder, sergeant bij het korps. Van de gebouwen en vaartuigen van den torpedodienst woei de vlag halfstok. Te Noordwijk is uit zee aangespoeld een mijn, geladen met picrinezuur, zeer waarschijnlijk afkomstig van de verongelukte barkas. Het was een mandeflesch van ongeveer 50 liters inhoud, wegende omstreeks 100 pond. De flesch was gesloten met een dubbel door- boorde kurk, waardoor de geleidingsdraden loopen, langs welke een elektrische ontlading wordt geleid. Elke draad eindigt in een slag- patroou, welke het gele poeder ontsteekt. Op last van den Minister van Oorlog, wien telegrafisch kennis was gegeven van deze vondst kwamen 'n luitenant met twee miuderen van de torpedisten naar Noordwijk aan Zee om de rniju onschadelijk te maken. Aan deze gevonden mijn vond men slechts een korten geleiddraad van daar dat men vermoedt dat dit de mijn is, welke aan boord van de barkas gereed stond. Is dit juist, dan vervalt dus de onderstelling, dat de ontploffing aan boord zou geschied zijn, en zoti de tweede veronderstelling dat de mijn van het wrak onder de barkas ontploft zou zijn niet on- mogelijk wezen. Het spook te Groenloo, dat zich's avonds in een witten mantpl vertoonde, is nu ontdekt. Eenige heeren wisten het te omsingelen. Het bleek een jongen te zijn, die niet al te wel bij 't hoofd is. Te Nieuw-Buinen was dezer dagen een arbeider met zijn vrouw naar 't land gegaan om aardappelen te delveu. Een viertal kinderen waren toevertrouwd aan een bejaarden man, die kreupel is en vrij doof. Onverwachl zagen de buren rook uit het huisje komen. Ze haast- ten zich er heen en zagen de wieg, waarin het kleinste van het viertal kinderen lag, in voile vlam staan. Dat kind had reeds zoeveel brand- wonden gekregen, dat men voor zijn leven vreest. Een ander kind heeft ook enkele brandwonden bekomen. In een groentepakhuis aan de Oostervant- straat te Rotterdam is ingebroken. De eigenaar, die boven het pakhuis woont en door gestommel opmerkzaam gemaakt, stuurde zijn zoon naar de politie, terwijl hij zelf uitkijk hield en de drie mannen volgde, toen zij zijn pakhuis ver- lieten. Hij zag hen zich begeven naar een open- bare school in de Eerste-Middellandstraat, doch voor zij zich daar toegang verschaft hadden, ver- scheen de politie en arresteerde deze lieden. In het pakhuis bleek niets gestolen en van de school was alleen het deurslot verwrongen. De schatter van de bank van leening te Arnbem, S., is gearresteerd, in verband met een verduistering van ongeveer 3000. Hij sloot posten af voor een veel te hooge waarde de betrokken voorwerpen, waarop de beleeningen afgesloten zijn, liggen reeds eenige jaren in de bank, omdat niet de daarop beleende waarden daarvan gemaakt kunnen worden. Naar men zegt, werd aan derden hem bekenden - koper voor goud en nikkel voor zilver betaald. S. is getrouwd en vader van 3 kinderen. Tram-idylle te Groningen. Enarsend draait te Groningen de oude tram de Heerestraat, de Groote Markt op. De pikante vraag of hij uit de rails zal gaan, wordt voor ditmaal ontkennend beantwoord. De tram staat stil en op de rails. De conducteur, nu buiten dienst, wandelt naar de Waagstraat, waar de pittoreske open- lucbt-gemeentetrampaardenstal was, het ge val speelt dus eenige dagen geleden. Als de koetsier zqn werk beeindigd heeft, de tram geremd, de bel losgelaten heeft, wandelt ook hij naar de Waagstraat om met den con ducteur en het aldaar de wacht houdende per- soneel het gesprek van zooeven voort te zetten. Daar dreunt en deunt de Lustige Wittwe over de markt. ,/Het is tijd" meent de con ducteur. ,/Het is tijd" de koetsier. En terwijl het gesprek voortduurt neemt de koetsier al vast maar een van de wachteude paarden, brengt die voor de tram en gaat op zijn post staan. Nu raaakt de conducteur zich vol plichtsbesef los van de pratende groep en zich plaatsend op de bocht voor de Heerestraat, met spiedend oog, of soms een wielrijder of wagen den weg verspert, spreekt hij de gevleugelde woorden </Nou, vooruit maor Op dit teeken begint de koetsier hard te bellen, hij werkt de rem los, het paatd zet aanen de tram blijft staan. En hoe harder de koetsier belt en zijn beestje aanzet, des te hardnekkiger blijlt de tram staan. Reeds heft de koetsier de hand op, om den troirwen rossinant de zweep te doen voelen, daar valt zijn oog op een jongen, die in opper- ste benauwdbeid naast de tram staat te proest- lachen eD onverstaanbare klanken te uiten. De koetsier krijgt een ingeving, hij kijkt om grijpt naar zijn hoofd een verwilderde blik achter aan de tram stond het vorige paard even hard te trekken als het versche paard vooraan trok. De bel, de losgewerkte rem, de aansporing des koetsiers hadden op trampaard I precies even hard gewerkt als op trampaard II. En dus trachtten de trouwe dieren de tram uiteen te trekken. Zonder succes. Onze oude wagens blekeu nog solide (P,0v. Gron. Ct.) Zondagavond toen de tram van Breda naar Oosterhout gaande, den wissel nabij de Noord-Brab. Beiersche Bierbrouwerij genaderd was, wou een jongen, die zich in een der tramwagens bevond, in een anderen wagen waar zjjn broer was, overspringen. Hij sprong mis, viel en kwam op de rails terecht. De onge- lukkige was onmiddellijk een lijk. Te Lonneker kwam een 5jarig jongetje spelende in een stoomzaagmachine en werd, vreeselijk verminkt, leveuloos er uitgehaald. Na afloop van een tractatie ter gelegenheid van een ondertrouw is te Etteu twist ontstaan. Bij de genoodigden waren twee gebroeders Bartels en twee gebroeders Martens. Tnsschen de Bartelsen en de Martensen bestond reeds sedert geruimen tijd een veete, en na afloop van het feest is het tot een hevig geveeht ge komen. Naar het schijnt werden de gebroeders Martens, op weg naar huis, aangevallen. De Bartelsen zijn verschrikkelijk toegetakeld. Nil Bartels had niet minder dan 8 steken en sneden. Een snede in den nek, ongeveer 7 c.M. lang, was doorgedrongen tot op de halswervels. Voorts was hij verwond aan arraen, borst, enz. Jan Bartels was er al even slecht aan toe. Hij had 5 steken bekomen. Een snee boven over de rechterhand was verschrikkelijk, de strekspieren van nagenoeg alle vingers waren doorgesneden. De gebroeders Martens zijn in hechtenis ge nomen. Bij een huiszoeking, gedaan ten huize van Martens, werd onder het bed der beide vech- tersbazen een mes van een der jongens gevonden. Waar het mes van den anderen gebleven is, weet men nog niet. Te Lokeren is een tienjarig dochtertje van een herbergier in de Zelestraat sedert rijdagavond uit de ouderlijke woning verdwenen. Het kind, dat voor zijn ouderdom nog al groot is en zeer verstandig, werd dien avond om 5 uur door haar moeder om twee brooden uitge- zonden. Het is bij den bakker gekomen, heeft de twee brooden in een netzak gestoken en is toen op weg gegaan naar huis, waar het niet meer is teruggekeerd. Verscheidene menschen zeggen het meisje op haar terugtocht te hebben ontmoetzij was toen in gezelschap van een vreemden arbeider. De justitie stelt een onderzoek in. Te St. Molenbeek (Brussel) wilde een vrouw Maandagmorgen haar moeder en drie kinderen wekken, die sliepen in een kamer op de eerste verdieping. Maar op deir deurdrempel werd zij verrast door een sterken gasreuk. Men ging verder binnen en vond de grootmoeder en de drie kinderen met verwrongen gelaat. Een dokter werd geroepen en deze vond de moeder en twee meisjes dood. Het derde kind, een jon gen ademde nog zeer zwak doch hij is nu nog niet buiten gevaar. Uit het onderzoek der politie is gebleken dat er een lek was in de gasbuis, in een aan de slaapkamer grenzend kantoor. ZEETIJDINGEIV. Van 18 tot en met 19 October. a Van 18 tot en met 19 October werden langs de Oostsluizen alhier <52 binnenvaartuigen op en 49 afgeschut; door de Westsl. 8 op- en 5 afgesehut. Positie der Stoomschepen. B.s. HARALD in lading te St. Petersburg voor Brugge 8.8. JENNY van St. Petersburg naar Ter Neuzen pas- „??ei'de 18 dezer de3 v-m- 9 uur Elseneur. 8.3. RICHARD van St. Petersburg naar Ter Neuzen, pas- ®ererde 20 dezer des v. m. 10 uur Hanstholm. s.s. RLpSABEiH vertrekt heden van St. Petersburg naar Ter Neuzen. s.s. HELENA in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. 8.8. MAGDALENA in lossing te Ter Neuzen. VAN 3 3 VLAO. NAAM M'. Van en naar- Lading. Voor Ter Weazen 1 18 Deen. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Taarnborg Copsewood Odd 3486 St. Petersb. 1696 Middlesbro 1942 idem hont ijzer idem Voor Kenti 18 19 Eng. 8.8. idem Belg. s.s. Deen. a.s. Fran. sch. Derwent Serula Clara I. D. S. Adolph Auette Marie Van 2349 Goole 3927 Manchester 2216 Goole 4968 Narva 313 Aiquillon Kent stakg. idem kolen hont graan 18 19 Zweed. s.a. Deen3msch. Eng. s.s. Deen. s.s. Kesnler Catherine Lord Londonderry Dora 1407 iRendsbnrg 568 Leith 15«8 Amble 4270 New-Castle phosph. idem ledig idem Van Selzaete i 18 Eng. s.s. Alembic 722 Bordeaux creos. olie

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5