Gemengde berichten. temeer daar andere veroordeelden voor hem terechtgesteld zijntemeer ook daar Ferrer, volgens de instructie, een van de hoofden van de beweging te Barcelona is geweest. Ik hoop van harte dat men dit bij u te lande en elders zal inzien. Ik begrijp die betoogingen, welke Spanje niet kan verhinderen, niet goed. Ik zie er het doel niet van, want zij kunnen aan F errer het leven niet teruggevenik zie er het nut niet van, want wij weten zeer goed, dat de terechtstelling van Ferrer onpopulair was onder zekere elementen in den vreemde, en om al die redenen hoop ik, dat zij spoedig op zullen houden. De gemeenteraad van Eibar, een stad die bekend is om zijne wapenfabrieken, is de eerste en totnogtoe de eenige in Spanje geweest, die in zijn vergadering tegen de terechtstelling van Ferrer in verzet is gekomen. Madrid, 19 Oct. In het begin van de vergadering van de Kamer is het vandaag heftig toegegaan tusschen den republikein Sor- riano en den conservatief Pignatelli. De voorzitter belde verscheidene schellen pstuk, toen hij de kalmte trachtte te herstellen. Ten slotte antwoordde Moret op de rede van Maura van gisteren. Hij zeide, dat de ophel- deringen, die Maura aangaande Marokko ge- geven had, niet verklaarden welk doel men aan het Rif nastreefde. Moret vond het verder onbegrijpelijk, dat de schorsing van de grond- wettelijke vrijheden te Barcelona zoo lang be- stendigd bleef. De redenen om dien toestand te handhaven bestonden niet meer kort na de gebeurtenissen waaraan men een karakter en een doel heeft toegeschreven, die zij niet hadden. Sprekende over de oordeelvellingen van de Duitsche en Italiaansche bladen nopens de be toogingen, die in het buitenland tegen het clericalisme en den Paus zijn gehouden, zeide MoretOm hem dien alle geloovigen aller- meest moeten vereeren, ontstond een woorden- strijd, omdat hij het recht van genade niet heeft uitgeoefend. Moret zegt opnieuw, dat Maura niet kan aanblijven, verklaart bang te zijn, dat de bliksem het hoogste punt treft en eindigtlndien de regeering niet wil inzien, dat de openbare mee- niug niet van haar gediend is en verlangt, dat zij aftreedt, zullen anderen er zich misschien mee belasten, het haar duidelijk te maken. Maura wijst de beschuldiging van gebrek aan vooruitzien af. De rechtbanken te Barcelona hebben de wetten op wettige wijze toegepast, De ernstige aard van de gebeurtenissen en de indruk, dien zij onder alle standen in Spanje gemaakt hadden, hebben de regeering belet den Koning de uitoefening van zijn recht totbege- nadiging van de schuldigen aan teraden. Het is onjuist, dat honderden gevangenen doodge- schoten zijn. De republikein Sorriano houdt een heftige in terpellate. Daar afgevaardigden van deregee- ringspartij hem toejuichen, wordt de vergadering geschorst. Na de heropening verklaart Maura, dat het gerucht van onrechtvaardige terecht- stellingen vuige laster is. Moret heeft gezegd, vervolgt Maura, dat de openbare meening niet van mij gediend is, maar anderen zeggen het tegendeel. De aanstaande verkiezingen zullen leeren wat er van is. Maura besluitTegen de poging tot een sociale of anarchistische om- wenteliug in Barcelona hebben wij gestreden. Terwijl wij haar nog bestrijden, verlangt gij van ons, dat wij aftreden. Ik neem hier voor de toekomst nota van. (Toejuichingen op de regeeringsbanken.) Brussel, 19 Oct. Vandaag is de buitenge- wone Kamerzitting voor de behandeling van de legerwet geopend. Furnemont vroeg verlof om een interpellate over de zaak van Ferrer te houden, waarop de voorzitter opmerkte, dat de buitengewone zitting aan de legerwet gewijd was. Demblon kenschetste de terechtstelling van Ferrer als een moord. Ook Van der Velde brengt ,/de afgrijselijke misdaad" in herinnering. Hij zeide verder dat er nog 1200 gevangenen zitten in Monjuich en vervolgdeWij geven niet meer voor het leven van die menschen dan voor dat van hem, die het genadewoord niet heeft gesproken. De Minister van Buitenlandsche Zaken teekent verzet aan. Pepin roeptWeg met den koning van Spanje Furnemont zegt, dat de regeering de verant- woordelijkheid aanvaardt voor de moorden van de Spaansche regeering. Hij wordt tot de orde geroepen. Van der Velde noemt het Spaansche mini- sterie een regeering van moordenaars. Destree verklaartWij hebben het recht om het monster, dat Alfons XIII heet, in het gezicht te spuwen. Hij wordt tot de orde geroepen. De interpellate wordt daarna aangehouden. Londen, 19 Oct. In het Lagerhuis stelde een lid van de arbeiderspartij aan minister Grey vandaag de vraag, of de Engelsche regeering soms stappen gedaan had om het doodschieten van Ferrer, zonder dat hij voor een burgerlijk gerechtshof verschenen was, te voorkomen. Grey antwoordde, dat de regeering niet kon afwijken van den regel om zich niet te mengen in of een meening te uiten over aangelegenheden van inwendig bestuur van andere Europeesche landen, waarbij geen Engelsche onderdanen of bij traktaat verworven rechten betrokken zijn. In zulke gevallen bezit de regeering geen bijzoudere inlichtingen met betrekking tot de omstandigheden en de feiten en heeft zij ook niet het middel, om zich die te verschaffen. Zoover ik weet, houden alle Europeesche regee- ringen zich in hun onderlinge betrekkingen aan dien regel en het zou tot niets dienen, ervan af te wijken. (Luide toejuichingen van de regeeringspartij en van de opposite). De socialist Grayson stelde daarop voor, de vergadering van het huis te verdagen, wegens het onbevredigende antwoord van Grey en om er verzet tegen aan te teekenen dat de re geering niet tusschenbeide kwam ten bate van de beschuldigden, die op het oogenblik in Spanje gevangen zitten, ten einde gedaan te krijgen, dat hun zaak voor burgerlijke recht banken zal behandeld worden. Een voorstel tot verdaging mpetJopr veertig leden gesteund worden en aangezien er maar achttien waren, die met Grayson meegingen. moest hij zijn voorstel laten vallen. Lafaards Schandalig riep Grayson veront- waardigd uit. Boedapest, 19 Oct. In de Kamer vroeg Nagy vandaag verlof om over de zaak van Ferrer een interpellate te houden. De Kamer weigerde de interpellate toe te laten. TER NEtZEN, 20 October 1909. De heer A. Janse, predikant bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat alhier), heeft een beroep ontvangen naar zijne vorige standplaats Barneveld. Aan de school der weesinrichting te Neer- bosch is tot onderwijzer benoemd de heer J. de Smidt, thans onderwijzer aan defchool voor chr. onderwijs in de Jozinastraat alhier. De heer H. Kalman, onderwijzer aan de chr. school te Sluiskil is als zoodanig benoemd aan de chr. school te lerseke. Met ingang van 1 November a. s. is de kommies 2e klasse T. B. Tas, bij 's Rijks be- lastingen verplaatst van Ter Neuzen naar Schie dam. Naar wij vernemen is de Steenmaatschappij alhier, die geclurende vele jaren ondanks de sterke concurrentie aan een aantal werklieden en schippers werken vracht bezorgde, met ingang van I Jan. a. s. ontbonden. De Steenmaatsehappij heeft gedurende 20 jaren bestaan in den loop dier jaren is de vraag naar het verhandelde artikel sterk vermiujlerd, w^aardoor de maatschappij minder reden van bestaan meer had. Op de werkzaambeden en den sbeenhandel alhier zal de Opbeffing dezer maat schappij van weinig invloed zijn, daar, als gevolg van de opheffing, verschillende aannemers, die thans gezamenlijk handelen, dit nu elk voor eigen rekening zullen doen. Jl. Maandag is alhier aangevangen de van- wege de Christelijke Werkliedenvereeniging ge- geven cursus in hand- en rechtlijnig teekenen, met 22 leerlingen. Deze cursus staat onder leiding van de Heeren Timmerman en Fey, terwijl gisteren de cursus in reken- en meet- kunde is aangevangen, met 27 leerlingen, onder leiding van den heer J. J. van den Ouden. Deze voor de a. s. ambachtslieden zoo nuttige inrichting wordt ten zeerste in den steun van het publiek aanbevolen. Bij het lossen van de lading hout uit het stoomschip ,/Uranienborg" aan de loskade alhier, deed zich in den vroegen morgen van gisteren een ongeval voor. De werkman L. Wieland die behulpzaam was aan het ontvangen der slingers met hout, viel van de stelling in het kanaal en kreeg nog eenige stukken hout, die na hem vielen, op het lijf. Door zjjne makkers was hij spoedig uit het water gered, doch kon den arbeid niet voort zetten en werd mat een handkar naar huis gebracht. In den loop van den dag en na geneeskundig onderzoek, bleak hij geluk- kig geen ernstig letsel te hebben bekomen. Zijn toestand is bevredigend. Heden werd alhier door den notaris W. A. de Ridder in het cafe van den heer Aug Maan dag ten verzoeke van den eersten hypothecairen schuldeischer in het openbaar geveild, een woou- huis, aanhoorigneden en erf, te Ter Neuzen aan den Baandijk, groot 89 centiaren, bewoond geweest door Joh. Bakker. Het perceel werd opgehouden op 400 en eene herveiling zal plaat.s hebben. Heden werd alhier door den plaatsverv.- notaris J. A. Dregmans in het logement s Lands Welvaren" ten verzoeke van Lev. Verberkmoes Levz. herveild een woonhuis en erf, aan den Baandijk te Ter Neuzen, groot 63 centiaren. In eerste veiling was het hoogste bod 600. Daarvoor werd het thans toegewezen aan den heer H. van der Velden, te Ter- Neuzen. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zjjn, overwegende dat, in verband met art. 19 8 der wet van 2 October 1893 (Stbl. 149), de door hun college benoemde leden en plaats- vervangende leden der commissie vanaanslagin de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten met 31 December 1909- aftreden, benoemd tot lid en plaatsvervangende lid der bovengenoemde commissie de heeren voor de gemeente Axel Y. Verschaffel, Sas van Gent, O. J. Biirm, Hulsten J. J. Smies, Axel en A. H. Douze, Neuzen en Oostburg R. J. Versluijs, E. A. H. Le Grand; en M. Lucieer en J. J. Versluis, alien aldaar. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den heer H. 0. van Riet, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Retran- chement, op zijn verzoek, na ruim 40jarigen dieust, eervol emeritaat verleend tegen 1 Nov.a.s. De heer J. de Wilde, vroeger woonachtig te Zaamslag, onder-adjudant bij het O.-l. leger te Soerabaja is by het gehouden examen te Batavia g.eslaagd voor tweeden luitenant bij hetzelfde leger. De heer K. de Keeper, te Biezelinge, vroeger te Sluiskil, is door stembevoegde inge- landen van den calamiteuzen Willem Anna- polder gekozen tot lid van den dijkraad. De classis Deventer heeft peremptoir geexamineerd en met alle stemmen toegelaten tot predikant in de Geref. kerken den heer N. J. Trenniug, candidaat te Zaamslag en be- roepen predikant te Olst. Men schrijft aan de Midd. Ct. De woning voor den waterbouwkundige bij de waterkeering van het calamiteus waterschap Walzoorden met directie-lokaal is thans vol- tooid. De bouwtijd was door het vele natte weder zeer ongunstig, wat echter niet wegneemt dat alles netjes en sterk is opgetrokken, het geheel er zeer goed uitziet en alle eer doet aan den ontwerper J. Wiss'e Jz., bouwkundige te Zaamslag, van wien we in de gemeente Honte- nisse, vooral dit jaar, meerder goed werk zageti het gemeeutehuis en eene dokterswoning. Het bovengenoemde poldergebouw staat een 30 meters benoordwesten het post- en telefoon- kantoor, dus in Walzoorden, op den zeedija, buitenberm en buitenbeloop en het vloer- peil ligt gelijk met de oude dijkskruin. Aan de voorzijde heeft men een vrij landgezicht en aan de achterzijde een prachtig zeegezicht. Men zou alleen kunnen vragen zal het er in den winter niet te koud zijn V De oude woning, die afgebroken wordt, staat geheel alleen op het binnenbeloop van den zee- dijk van den Perkpolder. De waterbouwkundige zal dus zeer wel varen bij de verandering hij woont nu onder de menschen in een mooi huis, terwijl het oude gebouw versleten is en zelfs hier en daar, door verzakking, daglicht door- laat. Zaamslag. De heer N. J. 1 renuing, be- roepen predikant bij de Geref. kerk te Olst, zal Zondag 31 dezer aldaar zijne intrede doen, na bevestigd te zijn door Ds. Hamming, van Zaamslag. Breskens. Aan mevrouw Gerritsen, weduwe van den overleden burgemeester onzer gemeente, is bij haar vertrek naar elders een trefleude herinnering aangeboden. Dit souvenn bestaat uit een fotografie van het grat van wijlen den heer Gerritsen en een medaillon, waarop aan de eene zijde het gedreven portret van den overledene en aan de andere zyde deinsciiptie van den grafsteen voorkomt. Aan het medallion bevinden zich twee zilveren sleutels van het hek, dat om het graf staat. Middelburg, 19 Oct. De heden alhier in het derde district gehouden stemming voor den gemeenteraad heeft tot uitslag gehad, dat er een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Mr. L. van Andel (A. R.), die 346 stemmen, en O. Boudewijnse (V. D.), die 231 stemmen verkreeg. Op den heer L. Onderdyk (S. D. A. P.) werden 178 stemmen uitgebracht. ,Deze stemming was noodig door het over- lijden van Jhr. Mr. E. P. Schorer (conservatief). R E C H T S Z A CC E M. Arrondissements-Ilechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 October de volgende vonnissen uitgesproken lo J. B., oud 29 j., veldarbeider te Graauw, 20 A G. Th., oud 30 j., klompenmaker te Hontenisse, 3o. E. A. Th., oud 23 j., klompen maker te Clinge (Belgie), zijn wegens mishan- deling veroordeeld ieder tot 1 maand gevange- nisstraf. lo. C. d. B., oud 22 2°. P. B. d. B., oud 18 j., beiden arbeiders te Aardenburg, zijn wegens als voren veroordeeld ieder tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. A. v. T., oud 22 j., landbouwer te Hon tenisse, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. H. F. v. 0., oud 23 j., werkman te Moerbeke (Belgie), thans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 weken gevan genisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. P. G. V., oud 32 j., landbouwer te Hulst, beklaagd van mishandeling. is vrijgesproken. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting verwezen, met bevel tot gevangenhouding F. d. M., oud 27 jaar, mosselvisscher, geboren en wonende te Philippine, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, beklaagd van poging tot moord, gepleegd te Philippine den 31 Augus tus 1909. Bij Soesterberg is op de spoorbaan het zwaar verminkte lijk gevonden van Jan Wester- hof, milicien van het 5e regiment infanterie, geboortig uit Enschede. Men vermoedt, dat de ongelukkige Zondag- avond den laatsten trein heeft gemist, langs de spoorbaan naar zijn garnizoen Amersfoort is geloopen en door een nachttrein is aangereden en gedood. Een automobiel op hoi. Op den Overtoom te Amsterdam is gisteravond omstreeks zeven uur een automobiel op liol gegaau dat wil zeggen. zonder bestuurder verder gereden en eerst tot staan gekomen door een bolsing tegen een huis. Aanleiding tot dit //op hoi slaan was het volgende Twee auto's van de maatschappij Atax kwamen elkaar op den Overtoom tegemoet. Een der beide auto's moest uitwijken voor een handkar, slipte en kwam met de andere in botsing. Door den schok viel de chauffeur van een der auto's van den bok, waarop zijn voertuig alleen de reis voortzette. De chauffeur stond op en holde er achteraan, doch het lukte hem niet den vluchteling in te haleu, die uitgelaten over den Overtoom zigzagde, een paar fietsen, die hij op zijn weg vond, omverreed, twee kinderen aan reed, tegen een huis opbotste, weer verder dartelde, doch ten slotte, in de Vondelkerkstraat zijn vrijheidsdroom beeindigd zag door een nieuwe botsing tegen een huis, die hem tot staan bracht. De kinderen, die aangereden waren, werden in een naburige apotheek verbouden en zijn er gelukkig goed afgekomen. De auto was natuurlijk leelijk beschadigd. Te Utrecht meldde zich Zondagavond bij een agent van politie een 23jarige jonge man aan, een zwerver, met verzoek om te worden opgenomen. De jonge man ging mee naar het bureau en vertelde daar zich zelf in handen der politie te willen stellen omdat hij wroeging had over een misdrijf, een jaar geleden door hem in Tilburg gepleegd. Hij weigerde evenwel perti nent te zeggen welk misdryf dat dan was, en wilde daaromtrent niet de rninste nadere op- helderinw geven. Toevallig kwam er een in- specteur op het bureau, die bijna een uur met den jongen bezig was, om hem te bewegen zich nader te verklaren. maar wat men ook deed, er kwam geen woord verder over z'n lippen. Hij was schuldig aan een misdrijf te Tilburg gepleegd, en dat was voldoende. Hij "is in verzekerde bewaring gehouden met alien ijver wordt nu getracht te weten te komen aan welk feit hij zich heeft schuldig gemaakt. Maandagmiddag zou, zoodra de klok twaalf had geslagen, het raderwerk van de nijverheid over het geheele gebied van de Vereenigde Staten een oogenblik stil staan, by wyze van nationale hulde aan den wakkeren geest van de bevolking van San Francisco, die hare stad drie en half jaar na de groote verwoesting op nieuw heeft opgebouwd. Er is meer dan 500 millioen gulden ten koste geleod aan den weder- opbouw sedert de groote aardbeving in April 1906 naar schatting een schade van 1250 mil lioen orulden aanrichtte. Gisteren was het dan San Francisco-dag. Om twaalf uur zouden de treinen op hun reis door het land stil staan, zouden stoorusckepen midden in de Stille Zee de machines stil zetten, terwijl de reizigers hun glas ophieven en zouden millioenen school- kinderen in gejuich uitbarsten. Vroecr in den ochtend zou Don Gasper de Portalo^ die in 1769 de baai van San Francisco ontdekte, aan het hoofd van een prachtigen militairen optocht naar de nieuwe stad trekken en de sleutels van de poorten uit de handen van den burgemeester in ontvangst nemen. Daarop zouden herauten rond gaan, om de be volking tot feestviering op te wekken. De oorlogsschepen zouden saluutschoten lossen en de kerkklokken luiden. Donderdag is er een groote optocht met 200 levende beelden, die de bedrijven van het Westen zullen vertoonen, Zaterdag een histonsche op tocht met voorstellingen uit den Indiaanschen en den Spaanschen tijd, den tijd van de ontdek- king van de goudvelden en van den aanleg van den eersten spoorweg. De Ohineezen zullen in den stoet loopen met een draak ter lengte van 300 voet, die vuur en zwaveldamp zal spuwen. P5ii een bergtocht naar den Cape du Moine is een liegentienjarig meisje uit Montreux van het voetpad afgegaan, uitgegleden en over een rotswand naar beneden gevallen. Toen men haar vond ademde zij nog, maar kort daarna gaf zij den geest. Zij had een schedelbreuk en andere ernstige kwetsuren gekregen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2