A I g e m e e n Nieuws- eei Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5367. Dinsdag; 19 October 1909. 49e Jaargang. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De terechtstelling van Ferrer houdt nog steeds tongen en pennen in de geheele beschaafde wereld -in beweging. Tal van personen in Spanje, zegt de berichtgever van de' Temps te St. Sebastiaan, die, wat hunne opvattingen be- treft, zeer ver van Ferrer afstaan, keuren des ondanks zijn veroordeeling in de sterkste be- woordingen af. Het contrast tusschen het i-equisitoir en de schitterende verdediging door kapitein Galceron was te groot. Dit de akte van beschuldiging blijkt in geen enkel opzicht, dat Ferrer betrokken is geweest in de jongste revolutie te Barcelona. De in- structie heeft een maand lang geduurd, er is een scherp onderzoek ingesteld te Mongat, Mosnou en Premia, in de verschillende huizen van Ferrer, niaar geen enkel tastbaar bewijs voor zijn schuld is aan het licht gekomen. Kenschetsend voor de wijze, waarop de aan- klacht is behanaeld, is o. ni. deze zinsnede nit het pleidooi van den verdediger //Bij de in- structie van dit proces werden al de vijanden van Ferrer in staat gesteld hun getuigenis af te leggen en in de instructie waren alle ano- nieme verklaririgen, die ten nadeele van Ferrer konden strekken, bijeengebracht. Men heeft met zekeren opkef gewezen op de getuigenver- klaringen van autoriteiten, die in meerdere of mindere mate de omstandigheden konden kennen, maar degenen, die betrouwbare getuigenissen konden afleggen over 't leven en de werkzaam- heid van Ferrer werden op een afstand gehouden en niet gehoord. En wat nog erger is, nadat de pun ten van aanklacht mij waren medegedeeld, werd mij geweigerd ook kennis te nemen van de bewijzen. Ondanks mijn vertoogen, wilde de rechtbank geen der door mij aangewezen getuigen hooren, omdat. de wettelijke termijn verstreken was. Het proces is dus beeindigd, zonder dat ook maar eenigszins is gebleken, dat de instructie die de bewijzen voor de schuld van den be- klaagde heeft bijeengebracht, zich ook maar de geriugste moeite heeft gegeven om iets te ontdekken, dat ten gunste van Ferrer^kon worden uitgelegd". De Espana nueva, deze zinsnede aanhalend, voegt daaraan toe: //De regeering mag deze woorden wel in haar geheugen prenten. Slechts een week geleden, berustte het protest der geheele wereld nog uitsluitend op veronderstel- lingen. Thans wordt haar oordeel gesteund door de verklaringen van een weldenkend man, die geen advocaat van beroep zijnde, er niet het minste belang bij had zijn bekwaamheid als pleiter te doen uitkomen. Door op te treden, zooals hij gemeend heeft te moeten doen, heeft deze railitair zijn loop- baan op het spel gezet en zijn flinke vrijmoedig- heid moet diepen indruk maken op een ieder, die niet alleen in Spanje, maar ook daar buiten is. Het regeeringsorgaan Epoca slaat een geheel anderen toon aan. In een artikel met het op- schrift//Na de terechtstelling", zegt het blad dat de militaire justitie, die de zaak Ferrer heeft behandeld, den beklaagde geen enkel ver- dedigingsmiddel heeft onthouden, dat het recht echter zijn loop moest hebben, hoe zwaar de veroordeeling den rechters ook gevallen moge zijn. z/De wet is strikt toegepast. Wij gelooven dus, dat het openbaar rechtsgevoel bevredigd is. want sedert geruimen tijd reeds was Ferrer veroordeeld door het meerendeel zijner land- genooten, zelfs door hen, die door de huidige veroordeeling zich zoo in het harnas gejaagd betoonen." En daaraan voegt de //Epoca" nog toe, dat Ferrer een man was van geringe ontwikkeling en beschaving, geen leider, zelfs geen karakter. Hij was niet de belichaming van denkbeelden, maar van een beweging, een voorstander van de revolutie om de revolutie zelf, van de ver- nieling uitsluitend uit zucht tot vernieling. Volgens berichten uit Spanje zou de ver dediger van Ferrer in hechtenis zijn genomen. Dit schijnt echter niet het geval te zijn. De z/Correspondencia militar" altkans zegt, datplicht en eerlijkheid gebieden dat de verdediger van Ferrer in geenen deele worde lastig gevallen, omdat hij in zijn pleidooi blijk heeft gegeven opvattingen te huldigeu, die door zijn meedereu misschien niet gedeeld worden. Zijn geweten moet zijn eenige rechter zijn. z/El Pais" een republikeinseh blad, dat te Madrid verschijnt, verklaart dat Ferrer onsclmldig is aan de revolutie en dat de man, die de beweging te Barceloua heeft aangestookt, een zekere Ribas is, die te Parijs woont en aldaar medewerkt aan de //Humanite". Daareutegen heeft een der leden van het Spaansche kabinet in een onderhoud gezegd, dat de zaak-Ferrer waarschijnlijk wel in de Cortes ter sprake zal komen en dat de regeering dan zal bewijzen, dat de veroordeelde den opstand in Juli j.L niet alleen heeft geleid, maar zelfs aangesticht. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft in den Senaat, in antwoord op een vraag be- treffende de gebeurtenissen in de steden in 't buitenland, verklaard dat de regeering geenerlei inmenging in hare zaken zal gedoogen. De Minister las vervolgens de ambtelijke berichten over het gebeurde voor en beloofde aan den Senaat alle bijzonderheden te zullen mededeelen. De Minister verklaarde zich bereid daarover in debat te treden. De Minister van Financieu heeft bij de Earner een krediet-aanvrage iugediend van 68 millioen peseta's ter bestrijding van de uitgaven in Melilla tot 't eind van het jaar. TER NEUZEN, 18 October 1909. Heden bracht de Belgische gezant bij ons Hof, Baron Guillaume, van uit Brussel, een bezoek aan Ter Neuzen. Na een dejeuner bij den consul, den heer Van Cantfovt, waarbij o. m. aanzaten de burgdmeester, de heer Geill, en de arr.-ingenieur van's Rijkswaterstaat, deheer Van Loon, bracht de gezant, onder leiding van den heer Van Loon een bezoek aan de nieuwe havenwerken. Hij keerde des avonds naar Brussel terug. De Hoofd-Ingenieur-Direeteur van den Rijks-Waterstaat in de lie Directie maakt be- kend dat, met ingang van 18 October 1909 tot nadere aankondiging, in afwijking van art. 8 van bet Bijzonder Reglement van politie voor het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, vastgesteld bij Eon. i Besl. van 9 Juli 1892 (Staatsblad N°. 176), op het nieuwe kanaalvak tusschen Sluiskil en Driekwart met de volgende maximum snelheden mag worden gevaren Voor stoomvaartuigen met een grootsten diepgang van 7 M. en meer 150 M. p. minuut. 6 M. tot minder dan 7 M. 160 M. r/ h M. v 6 M. 170 M. 4 M. 5 M. 180 M. 3 M. 4 M. 190 M. 1,50 M. 3 M. 200 M. minder dan 1,50 M. 250 M. Met het oog op de uitvoering van nood- zakelijke waarnemingen worden de gezagvoerders uitgeuoodigd om bij het bevaren van voornoemd kanaalvak zoo nauwkeurig mogelijk met de genoemde snelheden te varen. Een noodlottig echot. Begrijpelijkerwijze gaf de omstandigheid dat de eierboer E. de Eraker, Vrijdagavond alhier door de Noordstraat loopende, door een kogel werd getroffen, aanleiding tot eene groote con- sternatie. De inspecteur van politie was in de onmiddellijke nabijheid en ving terstond aan met het instellen van een onderzoek. Er werd in de omgeving geinformeerd en ondervraagd, doch niemand had een persoon met een scbietwapen op de openbare straat gezien. Weldra stond dan ook zoo goed als vast, dat het schot moest gekomen zijn uit het gebouw waarin het wapenmagazyn en jjzer- handel der firma Geb. T. Een dakvenster dat j openstond bestreek juist de plaats in de straat waar De E. zich bevond, toen hij werd ge troffen. De eigenaar der zaak, de heer J. T., was juist met zijne echtgenoote op reis geweest en kwatu terug op het oogenblik dat de politie voor het instellen van een onderzoek in huis was. Men kan zich dus eenig denkbeeld van diethuiskomst vormen. Ofschoon het onderzoek in den beginne geen resuitaat opleverde, is, naar wij vernemen, later gebleken dat de 14jarige H., zoon van den heerT., op de„ vliering bezig was geweest met het houden van schietoefeningen met een flobertbuks. De knaap had de gevolgen van hetgeen hij deed niet kunnen berekenen, en een doel opgehangen juist voor het open dakvenster. Een der afge- schoten kogels moet aldus noodlottigerwijze het doel hebben gemist en op straat in den hals van De E. terecht gekomen zijn. Flobertbuks en doel zijn in beslag genomen. Naar we verder veruamen konden de genees- heeren alhier den kogel, kaliber 6 m.M., bij De E. door de plaats waar die was ingedrorigen, niet verwijderen, en is dit daarop Zaterdag na- middag in het ziekenhuis geschied door eene operatie, door Dr. Stavermans uit Middelburg. De patient schijnt het goed te maken, doch zal, in verband met de genezing der operatie, eenigen tijd in het ziekenhuis moeten verpleegd worden. Zaterdagnamiddag, eenigen tijd voor hoog- water is op den Oostelijken havendam der nieuwe haven omhoog gevaren de Engelsche stoomboot //Greenbill", van New-Castle, geladen met kolen voor Ter Neuzen bestemd. De po- gingen, aanstonds aangewend om het stoomschip at te sleepen, hadden geen gevolg. Daarna is men aangevangen met het overslaan van een deel der lading in een lichter, ter wij I, door het vullen der watertanks aan de achterzijde, het zwaarte- punt van het schip zooveel mogelijk werd verplaatst. Met het volgend hoogwatergetij, in den nacht van Zaterdag op Zondag, is de //Greenhill" met behulp van 4 sleepbooten af- gesleept en opgeschut. Gisteren werd alhier zoo goed als geheel afgetuigd binnengesleept het ijzeren tjalkschip van mej. de wed. A. ,T. Balnikker, bevaren door J. Balnikker, in de beurt tusschen Ter Neuzen en Rotterdam. Van Rotterdam komende was van dit schip Vrijdagvoormiddag varende in het Hellegat, door den hevigen wind de mast gebroken, even beneden het want, waardoor de geheele tuigage over boord ging. Aanstonds werden pogingen aangewend om het tuig binnen boord te halen en werd de noodvlag opgezet, daar het ondoenlijk was bij dat weer ter plaatse te ankeren. Eene sleepboot van een daar passeerende sleep liet de door hem getrokken schepen ankeren en naderde om hulp te verleenen, welke werd aanvaijrd. Het vaartuig werd daarop te Dintelsas binnengesleept en vervolgens naar hier. Assu- rantie dekt de schade. De beurlschipper E. alhier blijft nog steeds weigerachtig de premie voor de Ongevallenwet vrijwillig te betalen. Dientengevolge is voor de tweede maal in dit jaar op zijn inboedel beslag gelegd en deze jl. Zaterdag weer in het openbaar geveild. Ditmaal werd een stoel in- gekocht voor ruim 38, het bedrag der premie met de onkosten op de inbeslagneming vallend. Gelukkig voor den man was de vervolging dit maal verricht door een commies-deurwaaraer der belastingen, waardoor de onkosten veel minder waren dan vroeger, toen de goederen in beslag genomen werden door een particulieren deurwaarder. Bij Eon. besluit is goedgekeurd dat J. M. van Oostrom Soede, burgemeester der gemeenten Groede en Nieuwvliet, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier gemeenten is toestemming verleend aan J. J. van der Ilooft, secretaris der gemeente St. Eruis, om te Aardenburg te wonen. In een Vrijdag te Middelburg gehouden vergadering der schoolbesturen uit onze provin- cie, onder voorzitterschap van den gedelegeerde Mr. P. Dieleman, besloot men tot opriehting eener Christelijke kweekschool voor onder- wijzers en onderwijzeressen aldaar. Door de politie te Waterlandkerkje is procesverbaal opgemaakt tegen een landbouwers- knecht, die een anderen met een ploegstok bloedend verwondde. Tusschen beide personen bestond reeds lang een miu goede verstandhouding. Sluiskil. Bij den landbouwer J. de C. alhier zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. drie fietsen, toebehoorende aan de drie knechts, drie konijnen, en een geweer, eigendom van een der knechts, ge^tolen. De fietsen stonden in de schuur en het geweer hing in de kluis. Van dader of daders is men nog niets op spoor. Toen de suikerbakker M. nit Ter Neuzen, Zaterdag 11. met kar en paard naar Sluiskil reed om zijne klanten van suikergoed te voor- zien, overkwam hem onderweg het ongeluk, dat het paard struikelde en viel. Niet alleen dat de blikken doozen, gevuld met lekkernijen, in het slijk rolden en den weg bestrooiden met suikerwerken en de kar brak, maar zpn paard was door den val er zoo erg aan toe, dat het moest afgemaakt worden. Het was voor de reizigers Zondagmorgen met den trein van zes uur van Ter Neuzen naar Gent een leelijke streep door de rekening, dat de locomotief op de hoogte van Sluiskil defect werd en niet meer vooruit kon. Daar- door hadden zij eene vertraging van ongeveer twee uren. Zaamslag, 16 Oct. Bij de dezer dagen ge houden verpachting van het bouwland, toebe hoorende aan de armen der Ned. Herv. Eerk alhier, en liggende nabij den Ter Neuzensche weg, waren evenals bij andere verpachtingen, verschillende liefhebbers opgekomen. Pachter werd M. Dieleman tegen ongeveer f 60 per gemet. De loopende pacht is J 45. Enkele groote perceelen bouwland toebehoorende aan een buitenlander gingen ongeveer met een gelijk bedrhg naar boven. Zaamslag. Zaterdagavond den 16den Octo ber vergaderde de afdeeling; Zaamslag van de vereeniging //Volksonderwijs". De voorzitter sprak een woord van protest naar aanleiding van den gerechtelijken moord op Francisco Ferrer in Spanje. Met enkele woorden bracht hij in herinnering hoe dit afschuwelijke drama zich had afgespeeld en noemde het een zwarte bladzijde in de volkerengeschiedeDis. Ferrer was een man die zijn leven heeft gewijd aan het onderwijs, aan de moderne school, aan de wetenschap. Redenen genoeg voor het Spaansche schrikbewind, hem te betichten een van de stokers te zijn geweest van het jongste oproer. Hij had daaraan geen schuld; zijn schuld is ook niet kunnen be wezen worden, doch de stichter van de vrije school moest vallen Na de toehoorders aan de hand van statis- tische gegevetis een denkbeeld gegeven te hebben van de barbaarsche toestanden welke er in Spanje heerschen onder de tegenwoordige heerschappij, noodigde de spreker de aanwezigen uit een laatste hulde aan den grooten vrijdenker te brengen door van hunne zitplaatseu op te staan. De vergaderden verhieven zich toen voor eenige oogenblikken van hunne zetels. Eindelijk werd besloten het Hoofdbestuur voor te stellen een protest te zenden aan de Spaansche regeering, van den volgenden inhoud De vereeniging Volksonderwijs" in Neder- land geeft aan de Spaansche regeering haar afschuw te kennen over het onrechtvaardig en onmensehelijk vonnis voltrokken over Francisco Ferrer. Stoppeldijk, 17 Oct Heden was het kermis op de wij'k „Vogelfort", de zoogenaamde z/nootjeskermis". Niettegenstaande het miu gunstige weder was het er druk, zooals trouwens telken jare het geval is. IEDZEISCHE COUBAIT Dit bind verscliijnt ^laandAn:-, Woensda^- en VrijdAgavond, nit^ezonderd op Feesfdageo* bij de Firma J* 1 A iiil.llllWMB.il .11 I imi I 11 II I— li I mill I II I I ITI I B III Ml iimmmii MB— i mb^m—i i ii.m ail iw'MMnyB. BlAMgiMBI*1-1: 7*1 >r. m qmJIO DE 8AXBE te Ter Weazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1