Gemengde berichten. Predikbeurten. ■I. Dyn amietontploffing. .Januari 26 18 s., 3 ij., 2 h., 2 k., 1 e. 54520 Februari 26 14 s., 5 ij., 3 k., 2 ch.cl., 1 h., 1 1. 57550 Maart 22 13 s., 2 ij., 2 k., 2 e., 2 ch.cl., 1 1. 51515 April 27 14 s., 4 k., 6 ij., 1 h., 2 1. 69521 Mei 31 15 s., 2 k., 8 ij., 2 h., 2 ch.cl., 1 e., 1 1. 77366 Juni 34 15 s., 2 k., 5 h., 5 ij., 1 e., 1 ch.cl., 5 1. 94414 Juli 40 10 s., 8 d., 8 h., 7 ij., 2 e., 2 k., 1 ch.cl., 21. 108424 Augustus 30 9 s., 6 d., 6 y., 4 h., 1 k., 1 e., 3 1. 75916 September 32 8 s., 7 d., 8 h., 6 ij., 1 k., 1 e., 1 1. 100895 268 690121 Zondag !7 October 1909. JI. Woensdag werd aan den marechaussee B. Bakker, van de brigade alhier, thans ge- detacheerd op Het Loo, aldaar voor bet front van het detachement dotir den kapitein der marechaussee uit Zutphen, de medaille voor 12jarigen trouwen dienst uitgereikt. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aan- gekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal Geladen met: M^. inhoud bruto toch liever niet aan menschen uit hetzelfde vak blijk geven van hunne behoefte en den omzet in hun winkel. Door den enqueteur werd de gelegenheid ge- geven om nu reeds wenschen openbaar te maken. Daarop werd verzocht verhooging van het maximum der schuldvorderingen welke zonder plakzegel mogen gekwiteerd worden, totboven/"j50 of 100. De som van f 10 achtte deze speker te laag en speciaal drukkend op de winkeliers. Deze moeten vele rekeningen boven de 10 afteekenen en daar zij door de scherpe concur- rentie buiten de mogelijkheid zijn die plakzegel op hunne afnemers te verhalen, wordt dat voor heu eene beduidende belasting. Een andere aanwezige meende dat ook als groot belang voor den middenstand kon In deze kolom beteekenen de letters a. stuk- gcederen, d. diversen, ij. ijzer, h. bout, k. kolen, e. erts, ch.cl. china-clay, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 17, in Februari 19, in Maart 20, in April 21, in Mei 25, in Juni 26, in Juli 32, in Augustus 25, in September 28, totaal 213. Blijkens bovenstaanden staat zijn alhier ge durende het derde kwartaal 1909 binnengekomen 102 zeil- en stoomschepen, metende 278,403 M3. en uitgevaren 87 zeeschepen (in denzelfden tijd van het vorig jaar kwamen binnen 105 schepen, metende 266,988 M8. en voeren uit 86 schepen). Met bestemruing voor Gent kwamen de laatste 3 maandea binnen 326 zeil- en stoom schepen, metende 998,752 Ms. en zijn uitge varen 354 schepen (het jaar te voren kwamen binnen 330 schepen, metende 955,040 M8. en vertrokken 351 schepen. Bestemd voor Selzaete kwamen binnen 10 zeeschepen, metende 5226 M*. en vertrokken 10 schepen (het jaar te voren kwamen in denzelfden tijd binnen 4 schepen, metende 3199 M3. en vertrokken 4 schepen). Nog werden gedurende het derde kwartaal door de Oost- en Westsluizen 1869 binnen vaar- tuigen op- en 1750 afgeschut. - Woensdagavond waren vele belanghebben- den bij den handeldrijvenden en industrieelen middenstand alhier aanwezig in de bovenzaal van het //Hotel de Commerce", waar door den enqueteur voor Ter Neuzen, den beer H. Koel- mans, werd besproken de in verband met de middenstandsenquete aan tot die categorie be hoorenden verzonden algemeene vragenlijst. De bi]zondere vragenlijsten bleven, als zijnde te veel tijd noodig om die alien afzouderlijk te behandelen, buiten bespreking. De enqueteur wees er op, dat de Regeering meent, voor het welslagen der aangewende po ging, de meest uitgebreide inlichtingen noodig heeft. Sommige vragen li]ken zeer diep ingaand en hij kan zich voorstellen dat men huiverig is sommige te beantwoorden. In de eerste plaats is het al of niet beantwoorden der vragen geheel vrij, maar buitendien kunnen die ook in alge- meenen zin beantwoord worden, terwijl spreker er met nadruk op wijst dat hij zelf tot geheim- houding verplicht is en het rapport in alge meene trekken moet worden gesteld, zoodat eventueel de commissie daar toch niet uit zal kunnen afleiden of zekere toestand in verband staat met eene bepaalde zaak of onderneming. In verband met de klachten die door den middenstand worden geuit, zou hij de oprich- ting eener winkeliers- of patroons-vereeniging hier gewenseht acbten, als kunnende deze werk* zaam zijn voor hetopheffen van verschillende mis-i standen. Hij geeft in deze echter alleen zijne meening weer. Hij is op dit gebied geeu des- kundige en mogelijk kan dusdanige vereeniging in eene gemeente van niet grooteren omvang als Ter Neuzen niet vruchtbaar bestaan. Naar aanleiding hiervan werd uit de verga dering medegedeeld dat in eene vergaderiug van de leden der onderlinge glasverzekering, die alien behooren tot den winkeliersstaud, reeds in beginsel is aangenomen alhier eene afdeeling van den Nederl. Middenstandsbond te stichten, doch dat door omstandigheden, onafbankelijk van degenen die het initiatief namen, tot hiertoe nog geen verder gevolg aan het voornemen is gegeven. Deze spreker gaf evenwel te kennen dat door den geringen omvang der gemeente, waardoor de menschen elkaar te goed kennen, hij geen heil zag in het cooperatief aankoopen van magazijnvoorraden, wat door den enqueteur was aanbevolen, aangezien de concurrenten, op verschillend gebied, er moge dan nog zoo'n goede verstandhouding tusschen hen bestaan, een worden genoemd de oprichting van goedkoope credietbanken, op de wyze zooals voor den landbouw de boerenleeubanken bestaan. Verder werd ook de aandacht gevestigd op oneerlijke concurrentie, door het annonceeren van uitverkoopen, terwijl de goederen langs achter in grootere hoeveelheid nieuw worden aangevoerd, dan ze langs den voorkant den winkel verlaten. Nog anderen wezen op het verkoopen van artikelen met cadeaux, wat ook oneerlijke con currentie werd genoemd, daar de winkeliers die geen cadeaux geven er nadeel van ondervinden, terwijl het toch zeer goed te begrijpen is, dat het publiek, of liever de koopers, die cadeaux ook betaald. De enqueteur wees er op dat het biljet de gelegenheid geeft de gevallen van oneerlijke concurrentie te noemen, maar betwijfelde of die cadeau-aangelegenheid wel tot die gevallen mag gerekend worden. Immers, bijna iedere neringdoende geeft, zij het niet bij elke bood- schap op gezette tijden iets cadeau. Hier zal een grens moeilijk te bepalen zyn. Misleading van het publiek door het organiseeren van gefingeerde uitverkoopen is iets anders, in Duitsckland is zulks zelfs strafbaar gesteld. Nog werd gewezen op het nadeel dat de winkeliers ondervinden van de slechte betalers, die voortdurend slachtoffers zoeken, en nadat zij bij den eenen winkelier niet meer terecht kunnen weer naar een ander gaan, dien ze eveneens tot hun slachtoffer trachten te maken. De enqueteur merkte op dat juist eene winkeliersvereenigiug door het bekena maken dier slechte betalers aan de leden onderling, eene verbetering op dat gebied zou kunnen brengen. Daartegen werd aangevoerd dat zoodanige vereeniging alhier, omdat de menschen elkfiar te goed kennen moeilijk zal kunnen bestaan Gewenseht ware echter dat de wijze waafop gerechtehjk schulden kunnen worden ingevordera goedkooper ware en dat ook de behandeling der zaken vlugger kon geschieden. Daarmede zoude veel te winnen zijn. Breedvoerig werd besproken de vrijdom van belasting die de buitenlanders welke hier zaken komen doen genieten, terwijl de Nederlanders over de grens terstond belastingplichtig zijn Een buitenlander" is hier te lande eerst belasting plichtig in de bedri]fsbelasting als hij hier meer dan 3 achtereenvolgende maanden zaken doet. Vooral de schippers maken daarvan ge- bruik. Tegen dat de 3 maanden verloopen zijn gaan ze weer eens over de grens en hebben dan, als ze terugkomen, weer opnieuw 3 maanden spelens. Zoodoende zijn ze zoo goed als vrij. Daarentegen zijn onze schippers in het buiten- land terstond aan patent onderworpen. Dit schept eene voor onze schippers doodende con currentie, waarvan ook de haudel nadeel onder- vindt, zoodanig dat ze niet tegen het buitenland kan concurreeren. In verband daarmede werd ook gewenseht genoemd wederinvoering van watertollen, zooals die in Belgie en in Duitsch- land bestaan. Door den enqueteur werd toegezegd dat hij van de gemaakte opmerkingen nota had genomen en dat in zijn rapport daarmede rekening zou worden gehouden. Gisteravond werd in de openbare school te Sluiskil een dergelijke vergadering gehoudin. De opkomst was daar niet groot. Bij de tentoonstelling in de academie te Mechelen werd de 2<!e prijs voor bout-, mai'iner- en letterschilderen behaald door P. F. van Dorsselaar te Lamswaarde. Door de heeren W. L. Winkelman en J. G. van Niftrik Jr., resp. voorzitter en secretaris der vereeniging //Vlissingen Vooruit," is een verzoek gericht tot de Gedep. Staten van Zeeland en van Noord-Brabant, met dringend verzoek te willen bevorderen dat zoo spoedig mogelijk de zoo lang begeerde rijweg tusschen Noord- Brabant en Zeeland, nevens den spoordam die Zeeland met Noord-Brabant verbindt, worde gelegd en wijzen er op dat de kosten daarvan betrekkelijk gering zijn tegenover de voordeelen die beide provincien daarvan zouden ondervinden. In hun betoog wijzen adressanten op het toegeDomen automobielverkeer, waarvan door vele rijke vreemdelingen gebruik gemaakt wordt en die nu met hunne automobielen Zeeland niet kunnen bereiken! of aldaar van over zee landen, aangezien zij daarvoor geene verbindings- wegen hebben met het vaste land. Daardoor blijven die vreemdelingen uit Zeeland weg en nemen ook niet hun doortocht door Noord- 3rabant, wat anders noodwendig het geval zou zijn, en waarvan de bewoners de voordeelen zouden genieten. r- In eene gisteren te Middelburg gehouden vergadering van den polder Walcheren werd besloten tot het uitvoeren van extra werken aan den Westkappelschen zeedijk, waarvan de kosten worden geraamd op f 200,000, welk bedrag door eene geldleening zal worden gedekt. Hulst, 15 Oct. Heden herdacht de heer A. F. Kusse, hoofd der o. 1. school alhier ondter vele blijken van belangstelling, den dag dat hij 25 jaren geleden als zoodanig in functie trad. De jubilaris onthaalde de leerlingen op koek en chocolade. St. Jansteen, 15 Oct. Hedenochtend ontstond brand in het huis van den landbouwer H. Breijaert te Heikant. Ten einde den brand tot het woonhuis te beperken werden de muren gerammeid, zoodat het gebouwj spoedig in een vormloozen rookenden puinhoop veranderd was. Assurantie dekt de schade. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., Ds. G. van Dis van Zaamslag. Axel. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, H. Avondm. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, Dankz. Zaamslag. 2 u., Ds. G. v. Dis. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams Jr. en 2 u., Ds. E. Raams Jr., H. Doop. Sas van Gent. 94 u., Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Ter Neuzen. Axel A. S». Zaamslag A. Hoek. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. Hoeksema v. Nieuwolda. 9 u. en 2 u., Ds. J. 11. Lammertsma. 9 u. en 2 u., leeskerk. 9 u., Ds. R. Hamming, H. Avondm. en 2 u., Ds. R. Hamming. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskferk. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Lolcaal „Eben-Haeser" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., dhr. J. J. Kense. Maandagavond 8 u., Evangelisatie, in de consistoriekamer achter de Pastorie. Zes menschen gedood. Gisterenavond bracht de telegraaf ons de ont- zettende tijding, die we door aanplakking be- kend maakten, dat torpedisten van den Hoek van Holland, die nabij Katwijk werkzaara waren om het wrak der aldaar gezonken /Caledonia" te laten spriugen met een sloep, waarin zich bevonden een luitenant, drie onderofficieren en twee minderen, in de lucht was gevlogen en dat het lijk van een mindere, door de stoom- barkas die'het voorgevallene kwarn rapporteeren, was aangebracht. Van andere zijde meldde men Donderdagmiddag om half een uur zijn de luitenant Oostrijck, sergeant-majoor Vreugdenhil, sergeant-schipper Smits, sergeant btigte, mili- cien Visser en de torpedist Van Luipen, alien thuisbehoorende aan den Hoek van Holland, terwijl zij bezig waren het wrak van de //Cale donia" bij Katwijk op te ruimen, door bet on- tijdig springen van een dynamietpatroon gcuood. Het lijk van den torpedist Van Luipen alleen is teruggevonden en getransporteerd naai den Hoek van Holland. Men bericht uit Leiden Katwijksche schelpenvisschers melden, dat zij kort voor het ougeluk nog met de bemanning der barkas hebben gesproken. Deze zou door middel van dynamiet het wrak van de //Caledo nia", die op de hoogte van Wassenaar veertien jaar geleden is gestrand en visschers veel last veroorzaakt, opruimen. De bemanning legde de toestellen aan en bracht het dynamiet onder het water. Daarop volgde een geweldige ont- ploffinghet water vloog als een vioedgolf omhoog en toen werd alles stil. Stukken van de lichamen der omgekomenen zijn reeds ge- vonden. Wegens de invallende duisternis kon niets verder worden waargenomen. Te Rotterdam zijn Woensdagnacht in den juwelierswinkel van den heer A. Murk, in de Weerenstraat, inbrekers aan het werk geweest. Zij verschaften zich toegang door het uit- zacen van een onderpaneel uit de winkeldeur. Waardevoile juweelen werden uitgezocht en meegenomen, mmderwaardige en horloges liet men liggen. Ook worden vele gouden sieraden vermist. De waarde van het gestolene is ongeveer 5000. Te Rotterdam sprong een jongen op het voorbalcon van een tramwagen. 1 oen hi] een conducteur zag aankomen, sprong hij in ver- keerde richting af, viel en kwam onder den bijwagen. Zwaar gewond werd hij opgenomen en weldra trad de dood in. aangetast. Omtrent den te Kleef gevangen genomen Haarlemmer, die eerst terecht stond wegens moord en later wegens mishandeling en mits- diens veroordeeld werd tot een jaar gevauge- nisstraf, en waarover in Haarlem zooveel te doen is geweest, dat men den vader in staat stelde met een rechtsgeleerde derwaarts te gaan, wordt medegedeeld, dat hij bekend heeft iets op zijn geweten te hebben. Hij heeft n.l. toegegeven aan de vechtpartij, waarbij de bewuste moord is gebeurd, te hebben deelgenomen. Ook heeft hij den verslagene geschopt. Hij ontkeut echter dezen gestoken te hebben, wat hem eerst ten laste was gelegd. De Duitsche rechterlijke ambtenaren stonden den vader toe zijn zoon te spreken, waarna hij nog denzelfden dag met Mr. Andreae naar Haai- lem terugkeerde. De heer Jb. de Veen te Enkhuizen heeft in een fuik een paling van bijzondere kleur gevangen. Het diertje, ongeveer 30 c.M. lang, is aan den buik geel en op den rug oranje- kleurig. Op een schrijven naar Artis kwam bericht, dat men het gaarne als geschenk wil ontvangen. Het zal dan ook naar het aquarium te Amsterdam worden opgezonden. Uit Sappemeer meldt men, dat dejustitie aldaar een onderzoek instelt naar een vermoedelijk geval van vergiftiging. Een 85jarige vrouw uit het Arm huis is op bezoek geweest bij een 88jarige kenuis en heeft daar iets gebruikt, waardoor zij zoo onpasselijk is geworden, dat haar toestand nu hopeloos is. Te Kerk-Driel doet zich een geval van kinderverlamming voor. De patiente wordt in het ziekenhuis verpleegd. Ook te Meteren is er een kind Omtrent het vergaan van den stoomlogger Adolf, waarvan in ons vorig nummer onder Laatste Berichten melding werd gemaakt, zijn no<r enkele nadere bijzonderheden bekend ge- O worden. De geredden, waaronder de stuurman, ver- lieten het schip eerst, toen het tot de verschan- sing onder water was. Zij gingen in een scheepssloep om le trach ten land te bereiken of v66r dien tijd dooi een voorbijvarend schip te worden opgepikt. Nog geen vijf minuten waren zij in de boot, toen de stoomketel van den trawler spiong. Zij hoorden de noodkreten van de achtergeblevenen, doch konden wegens den nacht niets zien. kan zich den toestand van de ronddrijvenden voorstellen, toen een stoomschip voo>"bijvoer zonder hun roepen om hulp op te merken. Later op den dag, te ongeveer twee uur passeerde het Zweedsche stoomschip „Gunhilde van Christiansund naar Duinkerken, dat dadelijk de scheepsloep opmerkte, en de inzittenden aan boord nam. Dit stoomschip bleef nog langen tijd in de nabijheid van den gezonken logger, maar zette de reis voort, toen niets meer van de achtergeblevenen werd gezien. De schip- breukelingen, die Diets anders konden redden j dan de kleeren welke zij aan het hchaam had- den waren vol lof over den Zweedsehen kapitein, die'hun dadelijk droge kleeren en warm eten verstrekte en nog zooveel moeite deed om hun I achtergebleven kameraden op te sporen. Onder de opvarenden, die in de golven ver- dwenen zijn, was een Hollander, een ongeveer 25jarig matroos van Terschelhng, die kort voor den aanvang der reis gehuwd was. In Februari 1908 werd er te Hamilton in Canada een moord gepleegd. Een man belde aan bij het huis waar twee zusters woonden. j Een deed er open. De man trad binnen en vroeg eten en geld; verschrikt hep zy weg. Haar zuster kwam en werd met ettelijke revol- verschoten gedood. De dader werd met ont- dekt Nu heeft zich te Louden een man by de politie als de moordenaar aangegeven. Hy had er genoeg van; hij kon het getob over dien moord niet langer verdragen. Hy had den moord gepleegd, zei hij in opdracht van een oubekend man, die hem 500 dollar er voor beloofde. Een der zusters had met hem gespeeld, beweerde de onbekende. Tijdens den moord stond bij op de stoep. De moordenaar kreeg 400 dollar en vrijeu overtocbt naar Liveipoo De ,/keukengeheimen" van een zeker restaurant „Ziekow" te Berlijn hidden de recht- bank aldaar dezer dagen bezig. Het echtpaar Ziekow, dat het restaurant bebeerde, moest terecht staan wegens overtredmg van de wet op de voedingsmiddelen. Er heerschten in het restaurant bij het klaarmaken der spyzen onge- looflijke toes'tanden. Zoo werd het water voor de koffie uit de rivier de Havel gehaald en in een ketel gekookt waarin te voren de vuile wasch was uitgespoeld. De beide beklaagden schoven de schuld op het personeel. Ziekow zed kieeg een week gevangenisstraf en 500 mark boete, zyn vrouw daarentegen vijf maanden en dezelfde boete. Te Alencon in Normandie kwarn Zatei dag een kapitein der liuzaren een afdeeling reser- visteu tegen. De kapitein vond dat een der reservisteu niet snel genoeg op zy ging om zyn huzaren door te laten. Hij werd dnftig, schold den reservist voor stomkop en idioot en sloeg hem met de karwats. Op bevel van den kolonel van het huzarenregiment heeft de kapitein Zondagmorgeu in tegenwoordigheid van de afdeeling reservisten den reservesoldaat zyn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 6