A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5366. Zaterdas: 16 October 1909. Spoorweg MeclielenTer Neuzen. 49e Jaargan^;. Binnenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32% en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- Iaars, Postdirecteuren en Rrievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ZEUEDE^STIE BLAD. Befcendmaking overeeukomstig art. 28 der Wet van 9 April 1875 (Stsbl. «7). Naar het Vad. verneemt, heeft de beer Roes- singh de volgende vragen tot de Regeering ge- richt 1°. Is het gerueht juist, dat de directeur- generaal van landbouw, de beer Lovink, binnen- kort zal beuoemd worden voor een betrekking in Ned.-Indie V 2o. Indien dit zoo is, zijn er door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel pogingen aangewend, om dien uitnemenden hoofd- ambtenaar, in het belang van den landbouw in Nederland, hier te behouden Deze vragen zijn reeds meer dan een week geleden gesteld, maar antwoord vafi de Regeering is nog niet ingekomen. Dit vindt meldt thans het Haagscbe cor- respondentiebureau zijn oorzaak hierin, dat Ministers zich tegenover de Tweede Kamer niet kunneu uitlaten over aangelegenheden waarom- trent H. M. de Koningin nog moet beslisseu. De Regeering acbt het gewenscht een uniforme regeling vast te stellen ter bescber- ming van de trekbondeu, waaromtrent thans bij een aantal plaatselijke en ook provinciate ver- ordeningen bepaiingen zijn gesteld. Bij een daartoe strekkend wetsontwerp wordt voorgesteld te verbieden een kar of een wagen, met een of meer houden bespannen, als vervoer- middel te gebruiken of te doen gebruiken zonder als bouder van een bondenkar of wagen te zijn ingeschreven in een register, aangelegd door Burgem. en Weth. van de gemeente waariu de houder woouplaats beeft. Hond, tuig, kar of wagen moeten te dien- einde voldoen aan voorschriften, bij algemeenen bestuursmaatregel te stellen. De inscbrijving wordt ook geweigerd of een reeds gedane inscbrijving wordt ingetrokken bij veroordeeling wegens niet naleving der voor schriften bij de wet of bij bestuursmaatregel gegeven. Beroep op Gedep. Staten van de weigering of doorbaling eener inschrijving, is toegelaten. Door deze algemeene regeling wordt bet bier en daar o. a. te Haarlem bestaand verbod tot gebruik van den hond als trekkracht, afge- sneden. Voor eigenaar of geleider, zegt de Regeering, is zoodanig verbod lastig en voor de dieren zelven heeft het gemeenlijk ten gevolge, dat zij, buiten bet verbodsgebied gekomen, tot des te grooter spoed worden aangezet en de bespanning telkens inderhaast wordt ver- wisseld. TER NEUZEN, 15 October 1909. De heer J. A. Tavenier, hoofd der school te 's Gravenmoer, vroeger onderwijzer te Ter Neuzen, is benoemd tot onderwijzer aan de rijksnormaallessen te Geertruidenberg. De Staatscourant bevat o. m. de Kon. goed- gekeurde statuten van de afdeeling Zaamslag van bet Nederlandsch Werkliedenverbond „Patri- monium" (Vaderlijk Erfdeel) te Zaamslag. Door aandeelbouders der //Credietbank voor Nederland te Leiden zijn tot nieuwe commis- sarissen benoemd de heeren E. Hendrikse, lid der firma Hendrikse Co., bankiers te Mid- delburg en J. F. A. M. van Waesberghe, lid der firma Ls. van WaesbergheJanssens, bankiers te Hulst en te Ter Neuzen. Zij namen die benoeming aan. In de week van 6 tot en met 12 October 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 6 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te Domburg, 1 te Kort- gene, 2 te Kruiningen en 2 te Middelburg 3 van diphteritis, waarvan 2 te Aardenburg en 1 te Hoek. In de maand September 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van vlekziekte onder de varkens, waarvan 1 te Graanw en 1 te Wolphaartsdijk. TV estdorpe. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier zal plaats bebben op Donderdag 4 Nov. a. s. De stemming op Dinsdag 16 Nov. en de herstemming op Donderdag 25 Nov. e. k. Gisteren bad bij den landbouwer A. Kerckhaert een ongeluk plaats dat nog betrekkelijk goed afliep. Een der knechten, die behulpzaam was aan de dorschmachine, geraakte op eens met zijn voet tusschen de machine bekneld. Daar de andere werklieden de machine spoedig stopten werd erger voorkomen, doch de voet werd vrij ernstig gekneusd. Boschkapelle. Toen zekere Den Hamer, wonende onder Kijkuit, langs de woning der wed. P. Eeman reed, zag hij dat er rookwolken door bet dak kwamen. Daar de bewoners afwezig waren en de deur gesloten, waarschuwde hij een paar buren, die de deur openden. Den Hamer snelde naar boven waar balen, kleeren en houtwerk aan het smeu- len waren en reeds vonken begonnen te vliegen. Hij wierp het smeulende goed omlaag en bluscbte met water, dat hem werd aangereikt, zoo goed hij kon bet vuur; maar viermaal moest de man naar beneden komen, omdat hij het boven door den rook niet kon uitbouden. De geheele woning, waarin tevens winkel wordt gebouden, werd leeggeruimd, maar door het kordaat optreden van Den Hamer en zijne helpers was het gevaar nog al spoedig geweken en behoefde de spuit, die reeds buiten het brand- huisje was gebracht, niet uit te rukken. Was de brand niet zoo tijdig ontdekt en was er niet spoedig zoo'n goede bulp geweest, dan ware waarschijnlijk liuis en inboedel een prooi der vlammen geworden en zouden verscheidene andere woningen in deze dicht bebouwde buurt groot gevaar hebben geloopen, te erger, omdat enkele,' waaronder de naastbijgelegen, niet ver- zekerd zijn. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Assurantie dekt de scbade. Boschkapelle. In de buurt yKoekebakkers- hoek" hoorden des namiddags eenige buren een luid schreeuwen en om hulp roepen, zonder dat ze juist wisten, van waar het klonk, totdat ze ontdekten, dat het uit een achterhuis kwam. Een snuiter van een jaar of tien was daar op den niet te sterken zolder geklommen, om er het een of ander te zoeken, en was er doorgezakt, zoodat bij er door hing tot aan de armen. De spartelende jongen, die zich onmogelijk zelf bad kunnen helpeu, werd voorzichtig omboog getrokken, en zoo uit zijn lastige en gevaarlijke positie verlost. Stoppeldijk. Verleden jaar waren er in deze gemeente, vooral in de zoogenaamde //Grafelijkheid" zeer veel hazenvmen viel er haast over", zooals zich de menschen uitdruk- ten, die er werkten. Dit jaar echter is bet juist andersotn slechts bi) uitzondering ziet men een langoor loopen. Die schaarschte wordt vooral toegeschreven aan den natten zomer, waarfioor vele jonge beestjes zijn omgekomen. Koewacht. Er is van Belgische zijde niet zooveel vraag naar aardappelen als men oor- spronkelijk verwachtte. Er is weinig ievendig- heid in den handel en de prijzen willen daar- door niet stijgen. Het schijnt, dat de aardappel- oogst in Duitscbland, Franknjk en Engeland zoo voldoende geweest is, dat Belgie naar die landen niet veel aardappelen behoeft te ver- zenden. Van den Belgische uitvoer tocb hangt grootendeels onze invoer af. Wij hebben eens onderzocht, wat onze aardappelhaudel met Belgie beteekent. Naar ons van officieele zijde ver- *strekte gegevens, werden het vorige jaar uit onq land naar Belgie gezonden circa 73,5 millioen kilogram aardappelen, in 1908 66 millioen en in 1907 74 millioen. De geheele invoer in Belgie bedroeg bet vorige jaar 105 millioen kilogram, terwijl de uitvoer was 89,5 millioen en wel 38,5 millioen naar Duitschland, 24 naar Frankrijk en 18,5 naar Engeland. In September van het vorige jaar was onze uitvoer naar Belgie circa 9 millioen kilogram, in October 14 millioen. Onze uitvoer in de vorige maand is nog niet bekend, doch die in de maand Augustus van dit jaar bedroeg circa 5,5 millioen kilogram. In den laatsten tijd wordt hier veel ge- 8proken over het bouwen van eene nieuwe kerk. Zeker is bet, dat het oude onooglijke kerkgebouw op Belgiscb grondgebied te klein wordt om 's Zondags alle geloovigen te bevatten. Toch hebben de plannen nog geen vasten vorm gekregen. Eenigen wilden een geheel nieuw kerkgebouw in de kom, anderen zagen het liever meer in het centrum der gemeente, weer anderen zouden de kerk op Belgisch grondge bied laten vergrooten en verfraaien en liever geen nieuwe parochie willen sticbten. St. Junsteen. Woensdag geraakte het paard van C. Peeters alhier op hoi. De veertienjarige L. v. Raemsdonk, welke het paard bestuurde werd door bet botsen van de kar geslingerd en in bewusteloozen toestand opgenomen. Een spoedig ontboden geneesheer constateerde een gevaarlijke arrabreuk. Naar men zegt zal de knaap voor altijd het gebruik van dezen arm moeten missen. Daar de vraag naar arbeiderswoningen in deze gemeente zeer groot is en het getal zielen bij den dag grooter wordt, hebben eenige particulieren besloten eenige nieuwe huizen te laten bouwen. Reeds is in de Heerstraat een terrein in exploitatie waarop een zestal wonin gen zullen verrijzen. Ook aan den ingang van bet dorp bij de Oude straat zal binnen enkele dagen een begin worden gemaakt met het bouwen van eene rij huizen, zoodat althans in den uitersten nood zal worden voorzien. Middelburg. Door Gedep. Staten is aan R. d' Olieslager te Hulst, plaats-vervangend lid- werkman van den Raad van Beroep voor de on- gevallen-verzekering te Middelburg, eervol ont- slag verleend. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is het stroo tegenwoordig laag in prijsvoor zeer goed roggestroo wordt 15 tot f 15.50 per 100 K. G. betaald, voor de andere soorten naar evenredigbeid minder. Deze lage prijs valt te meer op omdat het oude stroo grootendeels is opgeruimd, en er van den nieuwen oogst nog zeer weinig is gedorscht. Het aanleggen wan Kunstweiden. VEIZFJSCHE COCRAST. l>il blad verscliijnt Jlaandag-, lVoenadaK- en Vrt|dit|{ttv(i>id, nitKFionderd <»p i'et-.tduiieii. i»ij tie Firm# 1*. J. WAM UK SilXPK le Ter Xenteii. De hierna opgegaven tarieven en vervolg-tarieven voor het vervoer van goederen, levende dieren, enz., goed- gekeurd bij beschikking van den Minister van Waters taat, no. 218, van 29 September 1909, afdeelingSpoorwegen, zijn in de stations Ter Neuzen, Sluiskil, Axel, Kijkuit en Hulst verkrijgbaar. 0P6AVE DER TARIEVEN. Prijs. Fascicule B van het eerste deel, gemeenschap- pelijk tariefboek, voor de rechtstreeksche tarieven voor het vervoer van goederen tusscben Belgie, Givet en Nederlandscbe stations eener- en Duitscbland, bet Groot- Hertogdom Luxemburg, Bale en Delle (Transit) anderzijds Fascicule V van het tarief FrancoBeigeEst. Fascicule A van bet eerste deel van het tarief voor het BelgiscbZwitserscb goederen- verkeer Fascicule B van het eerste deel van het tarief voor het Belgisch-Oostenrijkscb-Hongaarsch goederenverkeer Fascicule 2 van bet tweede deel van het tarief voor het Belgisch-Oostenrijksch-Hongaarscb goederenverkeer Fascicule 4 van bet tweede deel van het tarief voor bet Belgiscb-Oostenrijksch-Hongaarsch goederenverkeer Het 13e vervolg op fascicule IV van het tarief Mixte Het 4e vervolg op fascicule V van het tarief interieur de l'Etat et du service commun. Het 12e vervolg op het tarief voor Belgisch— Nederlandsch goederenverkeer Het 5e vervolg op het reglement voor het ver voer van goederen, enz., tusscben Neder- landsche stations eener- en de Belgische stations en Givet anderzijds Het 4e vervolg op fascicule II, het 3e vervolg op fascicule ill en het 2e vervolg op fasci cule IV van het tarief Franco—Beige—Est. De 5e vervolgen op elk der fascicules II, 111, IV en V van hettarief Franco—Beige—Nord. De 9e vervolgen III Gome 1) en x voor het BelgischDuitsch goederen verkeer op elk der fascicules I, II, i III (tome 2) van het tarief Het le vervolg op het uitzonderingstarief voor het vervoer van steenkolen, cokes, enz., van de stations uit het gebied van Aken, Keulen, de Roer en de Saar naar stations van den Belgischen 8taat en van de Belgische spoor- wegraaatschappijen Het lOe vervolg op fascicule 1 van het tweede deel van het tarief voor het Belgisch OostenrijkschHongaarech goederenver keer Het 2e vervolg op de route-voorschriften voor het Belgisch—Oostenrijksch—Hongaarsch goederenverkeer Het lie vervolg op het tarief voor het ver keer met de .Johnston-Line." Het 4e vervolg op fascicule A van het eerste deel van het tarief voor het Belgisch— Oostenrij ksch-Hongaarsch goederen verkeer. 0,50 0,50 ,,0,50 ,,0,50 ,,0,25 0,25 I. Veel meer dan vroeger, vestigen thans de landbouwers hunne aaudacht op het aanleggen van 3—4jarige weiden, ook wel eens kunstweiden genaamd. Deze soort van wisselbouw is zeer aan te bevelen, mits ze op een oordeelkundige wijze geschiede en men behoorlijk aeht geeft op de verscbillende eiscben, welke een goede aanleg stelt. In de eerste plaats dient men rekening te houden met den bodem. Zeer stijve en ook zeer losse gronden dient men te vermijden, evenals gronden, welke veelonkruid bevatten, inzonderbeid die, welke veel wortelonkruid hebben Ook mag de bodem geen gebrek aan humus hebben. Is het humusgehalte onvoldoende, dan moet men eerst door eene bemesting met stalmest of met compostmest, waarin veel aarde of turfmeel aanwezig is, den humus vermeerderpn. De mest mag trouwens in geen geval gespaard worden, wil men de moeite en overige kosten van bet aanleggen der kunstweiden met een goede,zuivere'winstbeloondzien. Te meer is dit noodig, omdat men later wel op maar niet in den grond mest kan brengen, zoolang bet gras- land blijft. Deze inest moet reeds in den berfst, welke voorafgaat aan het voorjaar, waarin hetgraszaad zal gezaaid worden, in den grond worden gebracht. Wij zijn nn reeds ongemerkt aan de bemesting toe en di't is het tweede punt, waarop men bij bet aanleggen van kunstweiden (ook van blijvende weiden), zeer moet letten. Doorgaans zal men geen gebruik kunnen maken van stalmest en zal men zijn toevlucht moeten nemen tot hulpmeststoffensuperphosphaat of slakkenmeel en kainiet. Op beide mestsoorten mag men bij den aanleg niet zuinig ziin, omdat men dan juist, zooals reeds gezegd is, den mest goed in den bodem kau brengen, dus onder bet bereik der wortels, terwijl men later slecbts op bet weiland kan mesten. Wij zouden dus aanraden, om van beide mestsoorten een voorraads- bemesting te geven, welke voldoende is voor den ganscben duur der weide. Tegen eene voorraadsbemesting der blijvende weiden kan men gegronde bezwaren aanvoeren, doch o. i. hier niet, dan alleen, dat bet eene groote uitgaaf ineens vordert. En dit is waar, want wanneer men het weiland voort- durend hooien wil, dan beeft men per H.A. noodig 1500—2000 Kg. slakkenmeel en 1500 -3000 Kg. kainiet, naar geiang de bodem veel of weinig klei bevat. Wil men de nieuwe wei een of meer jaren laten'afweiden, dan kan men met minder toe. Door het uitstrooien van slakkenmeel en kainiet, is men verzekerd van een gullen groei der grassen en klavers werkt bet slakkenmeel inzonderbeid op de bovengrassen, bet kainiet oefent meer invloed uit op de ondergrassen en bewerkt alzoo eene dichte zoode. Wil men, afsehrikkend voor de groote uitgave ineens, liever geen voorraadsbemesting geven, dan dient men bij den aanleg, in den herfst onder te ploegen 500 750 Kg. slakkenmeel en 600—1000 Kg. kainiet per H.A. en later elk jaar pl.m. 300 a 400 Kg. slakkenmeel en 300 a 500 Kg kainiet De laatste handelwijze vordert dus over den geheelen tijd, dat bet grondstuk voor weide moet dieneu, geen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1