A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5365. Donderda^ 14 October 1909. D E AN KW E T. Buitenland. 49e Jaargang. BEVOLKINGSREGISTERS. ABONNEMENT: Per dvie maanden binneu Ter Neuzen 1,Franco per post Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van drieinaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertent.ien voor 3 uren op den dag der uitgave. //Zij is een vreemdsoortig wezentje, dat. nichtje van je. Zij scheen zeer bezorgd over Vioiet en sprak er van, dat ze verkeerd behandeld werd door je vader. Zij beschuldigde je vader bijna, zou ik zeggen van //Arm kind, zei Magdalen treurig, ,/wemoeten medelijden met haar hebben." Ze wees met den vinger naar het voorhoofd, waarop Jim deelnemend vroeg z/Niet wel bij 't hoofd //Zoo wat, 't zit in hare familie. Stumperd Ze combineert alles en ziet de zwartgalligste dingen. Nil heeft ze 't zich in het hoofd gezet, dat vader de arme Violet naar de andere wereld helpt. zoo'n kind z/Vreeselijk Wat een leven voor zoo'n meisje Is zij al lang zoo Had jelui al nteer last met haar >/Al verscheiden malen. 't Is zeer onaange- naam." Sir James vond, dat er al genoeg tusschen hen over t meisje, dat niet bepaaid //toerekenbaar" was, gesproken was. Zijn hart hield zich met heel audere dingen bezig. Zondag heeft Briand, de Fransche Minister- president, een politieke rede gehouden te Perig- neux. Briand uitte zijn vreugde dat het geheeie land zijn kabinet met vertrouwen had begroet. De voonnalige revolutionaire socialist sprak thans woorden van verzoening en toeuadenng. Hij deed een beroep op alle Franschen en alle republikeinen om in bet vervolg de broeder- twisten te laten rusteu en zich nauwer aaneen te sluiten, opdat het werk der regeering vrucht- baar kan zijn. De regeering wii recht en vrijheid verspreiden en de republiek zoo be- woonbaar mogelijk maken en haar zoo hoog mogelijk verbelfen boven de partijeu. Daarom betreedt zij vastberaden den weg van den vooruit- gang. De ouverwijlde invoering van de ouder- aomsverzekering voor arbeiders is een nood- zakelijke eisch voor haar voortbestaan. Briand verklaarde zich verder tegen een verandering van het kiesstelsel. Beslist ver klaarde hij niet te wtllen steunen op een toevaliige meerderheid, maar op een, die sociale hervormiugen wil invoeren en vastbesloten is den vrede en de orde, noodig voor zulk her- vormingswerk, te handhaven. Frankrijk heeft slecbts een wensch, nl. om te leven. Het zal daarom nooit dulden, dat op zijn roem of zijn voortbestaan een aanslag wordt gepleegd. En mocht zulk een ongeluk gebeuren, dan zouden alle Franschen als een man opstaan ter ver- dediging van hun vaderland. ge- Magdalen, die hem begreep, drukte haar lippen op zijn wang en fluisterde nog eenigen tijd de liefste woordjes in zijn ooren. Ten laatste stond zij op en de beide liefdeu namen afscbeid van elkander. Sir James bleef nog een tijdlang op het balcou heen en weer loopen, zijn geluk overdenkend. Toen hjj zijne slaapkamer betrad, vond hij een strookje papier onder zijn deur. Hij bukte zich, denkende dat het nog een teeder //goeden nacht" van zijn liefste zijn zou. Maar het bleek nog een vertrouwelijkbeid van Eleonora te zijn. //Doe iets, ik smeek u, om Violet uit de klauwen van den leeuvv te redden. E. S." Hij frommelde het papier ongeduldig ineen en wierp het op den brandenden haard. //Zoo'n zottin. Moet ik nu van avond weer lastig gevallen worden met zottepraat van een onwijze XVIll. Op een regenachtigen Zaterdagavond vroeg in October, zat Johan Tempest op zijn studeer- kamer, verdiept in zijn preek voor deil volgenden morgen, toen er hard gescheld werd. Hij deed zelf open en van aangezicht tot aange- zicht stond hij tegenover Frank Jerningham. Ze schuddeu elkander zwijgend de hand en Ferrer's lot is nog altijd niet bekend. Enkele bladen melden dat de krijgsraad 't doodvonnis uitsprak en dat de veroordeelde naar Montjuieb is overgebracht. Zondagmiddag zou het dood vonnis door den kapitein-generaal geteekend en naar den opper-krijgsraad zijn toegezonden. Deze houdt 's Woensdags zitting en voor heden zou de terechtstelling dus niet kunnen plaats hebben. Hier en daar in 't beschaafde Europa was men nog in de weer om bet ergste te voovkomen. Jn ons land zonden enkele vrij- denkers-vereenigingen telegram men aan Koning Alfons, om Ferrer voor 'n gewone rechtbank te brengen. Te Antwerpen had Maandagavond een groote meeting plaats ten gunste van Ferrer. Men bepleitte er diens onschuld aan het op- roer, en aan Minister Maura werd een telegram gezondeu, waarin de speeiale rechtbank ge- wraakt wordt, en eventueel ook herziening vau het uitgesproken vonnis door een burgerlijk gerecht wordt gevraagd. (Zie laatste berichten). De ,/Times"-correspondent, die Zaterdag het proces bijwoonde, meldt, dat feitelijk geen enkele getuige werd ondervraagd. Enkele schriftelijke politie-verklaringen werden voorgelezen, waarin Ferrer werd beschuldigd. Hoe beperkt de i-rechtspraak" was blijkt hieruit, dat Ferrer ook niet aan een verhoor werd onderworpen. De eisch van het O. M. was gegrond op de schriftelij ke verklaringen van 15 politie-beambten. De Engelsche torpedojager //Lee", behoorende tot de Atlantische vloot, is te Blacksod-bay op de lersehe kust bij storm weer aan den grond geloopen en zal vennoedelijk verloren zijn. De bemanning, kanonnen en de kolenvoorraad van het scbip zijn door de kruisers aan boord ge noinen. 't Ruwe weer belette van het scbip. Groothertog Willem Ernst van Saksen-Weimar heeft zich Zondag op het kasteel Altenstein verloofd met Prinses Feodora van Saksen- Meiniugen. Vier jaren geleden stierf, op tra- gische wijze, zijn eerste gemalin groothertogin Karoline. De groothertog is thans 33 jaar Priuses Karola Feodora is 29 Mei 1890 te Hannover geboren, als oudste dochter van Prins Frederik van Saksen—Meiningen. Haar moeder, Adelheid, is een Prinses Von Lippe, een zuster van den regeerenden vorst Leopold IV. De troon-opvoiging mag als een der oorzaken van dit nieuwe huwelijk worden beschouwd. De eerste echtverbintenis van den groothertog was kinderloos, en als troonopvolger kwam in aanmerking de bejaarde Prins Wilhelm van Weimar te Heidelberg. Diens oudste zoon Prins Herman moesc wegens schulden als offi- eier outslag nemen en is kort geleden gehuwd met een koriste van een Londenscb theater. het afbrengen Frank volgde zijn vriend naar de studeerkamer. z/Ik heb je zeer gemist, ouwe jongen," zei de predikant. //Ik ben biij je weer te zien." z/Dat zult ge niet zeggen, wanneer ge hoort, waarom ik gekomen ben." Johan Tempest schrikte van zijn stem. //Frank," zei hij ernstig, laat me je eens goed aanzien." Het gelaat van den bezoeker was bleek en ingevallen. Van bem kon gezegd worden hp, draagt den dood in de schoenen. //Je bent ongelukkig, arme jongen," zei hij diep begaau met den ander. z/lk ben zwak, anders niet." barstte Frank Jerningham los. ,/Je zult me misschien ver- achten, wanneer ik zeg, dat ik mijn krackten oversclmt beb. Ik daclit, toen ik wegging, den laatsten keer, dat ik er in zou kunnen berusten haar //vriend" te zijn. Maar ik kan het niet. Ik kan niet zonder haar leven Met mijn liefde valt niet te spotten. Ik heb je raad opgevolgd, ik ben heen gegaan maar hier ben ik weer. Ik moet haar zien. Ik moet bij haar zijn. ledere dag is een kwelling geweest de dagen zijn omgekropeu. Ieder uur scheen me een eeuw toe. Ik zou er gek van worden Hij zonk in een stoel en bedekte het gelaat met de handen. Minuten lang zwegen ze. Ten laatste sprak Johan Tempest op ernstigen toon I Tengevolge van dit huwelijk moest hij afstand doen van zijn Prinsentitel en den naam van graaf van Ostbeim aannemen. De vermoedelijke trooncandidaat aan het Weimarsche hoi werd daardoor de 22jarige Prins Albert, luitenant bij de Pasewalker kurassiers. Het //B. T." meldt, dat de verloving van groothertog Willem Ernst overwogen en besloten werd toen hij dezen zomer de gast was van den Duitschen Keizer op Wilhelmshohe. Terzelfdertijd met den bomaanslag op den directeur Fanhammar, te Stockholm, is aan Sforholm, een fabrikant te Gotesborg, een ge- lijksoortig postpakket met 'n bom er in gezonden. Maar bij Sforholm werd het pakket aangenomen door den zoon, die argwaan kreeg, en bet gevaarlijke tuig onsckadelijk maakte. Inzake deze aanslagen hebben verscheidene couranten brieven ontvangen, die de onder- teekening droegen van //bet uitvoerend comite van de socialistische rechtbank". De //Frankf. Ztg." meldt, dat deze zonderlinge moordaanslagen door een-en-den-zellden persoon zijn gepleegd, die zijn daad als een socialistisch korapiot voorstelde. De dader is niet toe rekenbaar. TER NEUZEN, 13 October 1909. Bii kon. besluit is met ingang van 1 No vember eervol ontslag verleend aan den heer F. Lauret te Ter Neuzen als opziener der visscherijen op de Schelde en Zeeuwscbe stroomen. Met ingang van 26 Sept is de klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. de beer T. Bos, van Axel naar Amsterdam (telegraafkantoor) verplaatst. Bij Kon. Besl. van 9 dezer zijn benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg, Mr. G. F. baron tboe Schwartzen- bers: en Hohenlansberg, thans kautonreckter te Hoorn en Mr. L. vau Andel, advocaat en pro- cureur te Middelburg, tevens plaatsvervangend voorzitter vau den raad van beroep (ongevallen- verzekering) aldaar. De Ierseksche en Tboolsche Ct. schrijft Donderdagmiddag werd door den aannemer, den heer J. de Bree, van Ter Neuzen teouge- veer 3 uur met goed gevolg op den onderzeescken oever van den Klaas van Steenlandpolder, voor dijkpaal 15, voor rekening vau het Waterschap Poortvliet, een zinkstuk geplaatst lang 50 Meter breed 20 Meter. Dit werk zal nog verder worden uitgebreid door steenbestortingen. Als bizonderheid kan hierbij worden aange- merkt, dat dit werk den 25stea September werd besteed en nu, alzoo twaalf dagen later, reeds </En nu je teruggekomeu bent', Frank, wat denk je nu te doen De jonge man zag op. Er lag een smeek- bede in zijn blik. z/Ge kebt me gezegd, dat ik haar niet huwen moet/' zei hij op heeschen toon. //Ge hebt me gezegd, dat een vreeseiijk lot haar bedreigt, maar ge hebt geen bewijzen geleverd. Ge kunt u vergist hebben, 't kan onwaar zijn. Johan, je kunt het niet weten Ge zegt dat krankzinnigheid haar bedreigt, maar hebt ge ooit iets in haar oogen, in haar stem bespeurd V Ik niet en gij ook niet!" //Frank heb je het vertrouwen in mij ver loren Zeide ik je niet, voor je heengingt. dat ik bewijzen had Zeide ik je niet, dat juffrouw Sorosis het beaamd had?" z/Maar dat is geen bewijs," zei Frank bitter. z/Zij kan ook falen. Misschien heeft ze er wel vijandige redenen voor //Frank, laat je verdriet je niet ouredelijk maken. Je moogt niet zoo maar iemand ver- denken, allerminst de goedhartige Magdalen Sorosis". (Wordt vervolgd). TER SEPZEISCHE (JOURAIT 4 S3 if hlad verscliijnt WnHndHK-, WoeRNda^- eu Vt>ij<la^avoud, ait^ezond *rd op bij de Firnia 1*. J. WAI l>K SAMIE #e Ter fteuzeD. M I llil JIMInl# in IMil II Iil141 Burgemeester en Wetkmiders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid dei Drankwet, ter npcnbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om veriof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anaeren dan sterken drank van BERTHA MARIA WINGENDER, zonder beroep wonende te Ter Neuzen, voor het rechter vooriokaal en het rechter achterlokaal van het perceel plaatselijk geinerkt 6 cy gelegen aan het Nieuwediep. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van het veriof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwareu inbrengen. Ter Neuzen, 12 October 1909. Burgemeester en Wcthouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op het Koninklijk beslnit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141), regelende de vcrplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters, bepalende ondermeer het volgende Artikel 2. Zij die uiteene Nederlandsche kolonie, eene over- zeesche bezitting of nit den vreemde liunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het gemeentehestuur, vergezeid van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de kolonien of bezittingen, van een paspoort, of reis- of verbiijfpas of audere door de politie deugde- lijke erkende bewijsstukken voor hen die uit den vreemde kouieii. Deze verklaring geschiedt binnen eene maand na hun aankomst in de gemeente. Art. 3. De kenniegeving in het vorige artikel vermeld, gaat vergezeid van de noodige opgaven om in de bevolkings registers te worden ingeschreven. Art. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Neder- landsche kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, welke zij verlaten. Art. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene ge meente van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, die zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregisler zijn ingeschreven met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteioos .getuigschrift van ver- andering van werkelijke woonplaats." Art. 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binrien eene maand na hnnne aankomst eene verklaring aan het gemeentehe stuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeid. Art. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen dene maand kennis aan het gemeentebestnur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen, of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboder. daaropder begrepen. Omtrer.t die kennisgeving geldt art. 3. Dezell'de kennisgeving geschiedt door alzouderlijk I levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurder3 van instellingen.gestichten en inrichtingen, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar personen, onder eenig besluur samen wonen, geven maaridelijks aan het gemeentehestuur kennis, van alle personen, die in de samenwoning zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een anderen weg (de vereischte kennisgeving voor het bevolkingsre gisler gedaan is. h Art. 8. Onverminderd de bovenstaande voorsehriften is een ieder, door het gemeentehestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die veieischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Art. 9. Overtrading der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dtigen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Maken de ingezetenen op het voren&taande opmerk- zaam met dringende aanbeveling oin de daarin vervatte verplichtingen slipt na te komeu, teneinde ziclt voor de toepassing der bedreigde stralfen te vrijwuren. Gedaan te Ter Neuzen, den 13 Oct. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIBLEMaN, Becretaris. it O O i>» o O"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1