Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 9 October 1909. 49e Jaargang. Hart. Binnenland. No. 5363. TWBEJDB BLAD. Commisssa van Fabricage. Buitenland. FEUILLETON. TWEEOE KAKIER. TER NEUZEN, 8 October 1909. Kantongerecht te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat door den Gemeenteraad in zijne zitting van 7 October 1909 tot leden der Commissie van Fabricage in deze gemeente zijn benoemd de heeren J. J. DE JAGER en G. WIELANI). Ter Neuzen, den 7 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELE.V1AN, Secretaris. Het bezoek van eerste-Minister Asquith aan Koning Edward heeft in Engeische politieke kringen diepen indruk gemaakt. Officieel is van den aitslag nog niets bekend, maar't is niet te denken dat de Koning zelfstandig zou ingrijpen in den strijd tusschen Lager- en Hoogerhuis. Officiens wordt gemeld dat het bezoek van Asquith te Balmoral, in verband staat met de schikking van 't geschil, waartoe eenige weken geleden in beginsel is besloten. Deze schikking zou, zooals enkele Ministers zich in vertrouwe- lijke gesprekken hebben laten ontvallen, hierop neerkomen dat het Hoogerhuis tenslotte het budget zal aannemen. Desondanks is men over het algemeen van oordeel, dat weldra een algemeene verkiezing onvermijdelijk zal zijn, welke beslissing het Hoogerhuis dan ook moge nemen. 't Doel van Asquith's bezoek was den Koning voor te lichten over de budgetkwestie en de crisis van 't Hoogerhuis en over de gebeurlijk- heden, die te wachten zijn na verwerping der begrooting. De radicale pers wil van een vergelijk, waartoe de gematigde liberalen geneigd zijn, niets weten. Met de lords dient eens vooral te worden afge- rekend. De regeering wenscht er nu zelf zoo- veel doenljjk spoed achter te zetten. Minister Lloyd George deelde eergister in het Lagerhuis mede. dat hij dien avoud de behandeling van de Middelenwet wilde doen beeindigen. De artikelsgewijze beraadslaging nam reeds een-en- veertig vergaderingen in beslag. Minister Lloyd George voegde hieraan toe, dat het Huis zou worden verdaagd tot 18 October. De behande ling van het verslag over de Middelenwet zou 19 October aanvangen en duurt vermoedelijk een week. De sluitingszittiug komt dan niet voor midden November. 1'egengesproken wordt dat Lansdowne, de leider van de oppositie in het Hoogerhuis, ook op bezoek gaat bij den koning. In Jemen, in het zuiden van Arabie, stuit de Jong- Furksche regeering op heftig verzet van de zijde der fanatieke inboorlingen. Alle pogingen om de streek tot rust te brengen, zijn tot nog toe mislukt. De Arabieren willen onafhankelijk zijn en de Jong-Turken willen geen verbrokkeling van Turkije. De sjeik Iman Jahiha en de mahdi Saids Idris hebben met hun volgelingen den Turken dezer dagen slag geleverd. Aan beide zijden zouden 7000 dooden en gewonden zijn gevallen. In allerijl worden versche troepen uit Turkije gezonden. Dinsdag kwamen te Barcelona twee krijgs- raden bijeen om 8 deelnemers aan het oproer te vonnissen. Tegen drie beklaagden werd de doodstraf geeischt, tegen 4 levenslange dwang- arbeid, tegen den laatsten 20 jaren tuchthuis. 1200 processen staan nog op de rol, die voor December moeten berecht zijn 1 ragische bijzonderheden worden gemeld van de terechtstelling van den revolutionair Garcia, Eleonora walgde van het gelach en geschetter, en was blijde, toen men ten laatste opstond. Zij volgde Violet op den voet naar hare kamer. Was sir James, die toch met Violet verloofd was, dan totaai blind, dat hij neef Sorosis maar kalm zijn gang liet gaan haarte verm Zij durfde het woord niet uit- spreken. 't Leek zoo vreeselijk, iemand te beschuldigen van zoo'n oiitzettende misdaad. En toch Misschieu wist sir James van niets, begreep hij niets. Dan was het haar plicht het hem te vertellen. Violet was het slachtoffer van Sorosis' wil hij, sir James, was de eenige die haar redden kon en moest. Eleonora voelde, dat ze het hem moest ver tellen. ging terug naar de zaal en zocht zich een plaatsje in den wintertuin, waar een bank achter een groep palmen haar gebeel verborg voor de voorbijgangers. Twee heeren passeerden. Tn den een herkende ze Mornington. De ander was haar onbekend. //Wat zag juffrouw Thome er verschrikkelijk uitIk vrees, dat ze t niet lang meer maken zal." die te Montjuich werd doodgeschoten. Volgens de wreede Spaansche gewoonte moest de ter dood veroordeelde 24 uren vertoeven in de z.g. doodskapel. Het peloton, dat de doodstraf moest voltrekken, bestond uit 8 dragonders. Bij het kommando vuuraarzelden de acht man en geen der schoten trof doel. Bij het tweede salvo kreeg Garcia slechts een schot door zijn hemd. Daarop trok de bevelvoerende luitenant zijn revolver en schoot den man neer. Garcia was 22 jaar. De provinciale verkiezingen in den Elzas en de Landdagverkiezingen in het hertogdom Meiningen bevestigen de ervaring bijdejongste aanvullingsverkiezingen voor den Rijksdag op- gedaan, n. 1. het toenemen van de sociaal- democratische stemmen. De socialisten wonnen in Meiningen 2 zetels en beschikken nu over 9 van de 16 afgevaardigden. De 8 overigen zijn benoemde afgevaardigden. Behalve aan ontevredenheid over lokale misstanden, schrijft men 't wassen van het roode steuimental in 't bijzonder toe aan de nieuwe indirecte be- lastingen. In een arm land als Meiningen drukt elke cent meer voor koffie- en bierbelasting dubbel zwaar. Met eenige spanning worden de Landdagverkiezingen in Saksen en in Baden tegemoet gezieri, die 21 dezer plaats hebben. In Saksen is, zooals men weet, meervoudig kiesrecht ingesteld. De//Heraldo"-correspondentteTetoean schrijft, dat de Moorsche gouverneur dier stad hem verklaarde, dat de oorlog in Marokko alleen zal eindigen, wanneer Spanje zijn troepen terug- trekt. De Mooren zijn overtalrijk en zullen tot den laatsten man voor hun onafhankelijk- heid vechten. De correspondent merkte op, dat de gouverneur onder den indruk verkeerde van komende ernstige gebeurtenissen. Officieel blijft de Spaansche regeering verklaren, dat 't slechts een straf-expeditie, geen veroverings- oorlog geldt. Maar in hooge militaire kringen is men van plan de regeering tot energieke maatregelen te dwingen. Men spreekt van 't zenden van 150,000 man naar Marokko. De Mooren zitten overigens niet stil. Gis- termorgen vroeg werd 't kamp van generaal Sotomayor overvallen 2 Spanjaarden weden gewond. Een paar uren lang werd een vuur- gevecbt geleverd. Een Moor werd gevangen genomen. De Spaansche regeering zal zich bij de mogend- heden beklagen over de hulp in geld en wapenen die de Riff-kabylen voortdurend krijgen. Schepen uit Europeesche havens brengen wapenen, die voor het leger van den sultan heeten te zijn, aan en leveren ze onder de oogen der Marok- kaansche douane aan de Kabylen uit. Vergadering van Donderdag. De Yoorzitter deelt mee, dat de stukken betreffende de verkiezing te Gulpen bij de Kamer ingekomen zijn. Het ontwerp betreffende de haven te Sabaug, waarvan het debat Dinsdag j.l. ouderbroken werd, wordt na eenige verdere bespreking zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na regeling van de werkzaamheden gaat de Kamer uiteen tot 19 dezer. Tot de dan te behandelen onderwerpen behoort de enquete betreffende de inrichting der departemeuten. Het HaagscheCorrespondentiebureau meldt In de afdeelingen der Tweede Kamer was men Woensdag nog druk bezig met de alge- z/Men zou zeggen, van nacht gaat ze. Wat onze vriend Sorosis wel zou zeggen 't Zou een buitenkansje voor hem zijn, dat is zeker. Heel lang kan het niet meer duren." z/Neen." Eleonora was opgesprongen. Nu moest ze zekerheid hebben. 't Kon zoo niet langer. Wat bedoelde men met een buiten kansje voor neef Richard Violet's dood Zij trad van achter de palmen te voorschijn en legde hare hand op Mornington's arm. De ander wandelde door. Zeg mij, wat bedoelde hij met een buiten kansje voor Sorosis Waarom zal mijn neef blijde zijn, wanneer Violet sterft z/Goede Hemel, zoo werd het niet bedoeld We zeiden alleen we bedoelden n't Klonk verschrikkelijk Zeg mij, wat het beteekende Ik begreep het niet. Wat bedoelde hij z/Weet ge 't dan niet? Is het mogelijk, dat ge dat niet weet? Wel. wanneer Violet sterft voor zij meerderjarig is, gaan al hare bezit- tingen, al haar geld aan Richard Sorosis over". Eleonora stond als verpletterd en slaakte een gilletje. 't Was maar goed, dat andere gasten den wintertuin kwamen vullen. Ougemerkt sloop Eleonora heen en zocht de eenzaamheid op in hare kamer. Ze moest nadenken. Nu wist ze 't heel zeker. Richard Sorosis was bezig langzaam, maar zeker, langs den weg der wetenschap zijn nieht te vermoorden meene beschouwingen, waarbij 's lands financi- eele toestand, de voornemens der regeering ten opzichte van het tarief van invoerrechten en de bekende ridderordenzaak de meest op den voorgrond tredende punten moeten gevormd hebben. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Novem ber benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hansweert, de heer A. J. van Ree, thans in gelijke betrekking te Asten, vroeger alhier werkzaam als commies der telegrafie le klasse. Bij Kon. besluit is benoemd tot betaal- meester te Middelburg, de heer J. P. Haitsma Mulier, thans betaalmeester te Roermond, vroeger alhier. Lid van het hoofdeomite voor het hulde- blijk aan den heer Lovink is de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, voorzitter van den //Alg. Ned. Zuivelbond," Hontenisse. In de heden (Vrijdagnamiddag) gehouden vergadering van den gemeenteraad te Hoek werd roededeeling gedaan van eene kennisgeving van den Minister van Financien dat zal worden overgegaan tot bedijking van het Axelsche gat en dat daarvoor vermoedelijk op de Staatshe- grooting voor 1911 gelden zullen worden aan- gevraagd. Voorts werd besloten tot het aan brengen van verschillende veranderingen aan de openbare school, zulks naar aanleiding van door het rijksschooltoezicht gemaakte aanmerkingen. Ook werd besloten een deel van het oude seboolge- bouw te verbouwen om dit in te richten voor gemeentehuis en ook om den weg vanaf de Knol tot aan den rijksweg naar Ter Neuzen te bekeien. Voor een en ander zal eene geldleening worden gesloten. De gezamenlijke kosten worden geraamd op 12,250. (Het verslag dezer vergadering volgt in het volgend nummer.) Men schrijft ons Daar vooral in dezeu tijd van het jaar in deze streken veel Fransch geld in omioop is zal het niet ondienstig zijn er op te wijzen, dat er tegenwoordig verschillende valsche vijf- frankstukken uitgegeven worden. Er zijn 2 soorten, de eene draagt de beeltenis van Koning Leopold I, de andere het zinnebeeld der Fransche Republiek. Het inwendige der valsche stukken is een mengsel van koper en tin en de buitenkant is van echt zilver. Daar ze goed nagemaakt zijn, valt het moeilijk ze bij den eersten aanblik van de echte te onderscheiden. Hun gewicht bedraagt evenwel 5 gram minder dan dat van de echtezoodat ze slechts 20 gram wegen in plaats van 25 gram. Het Journal de Gand verneemt dat de Gentsche jachtclub het initiatief heeft genomen tot het houden eeuer eere-betoogiug voor de Ghent-Lloyd en voor de firma Nolson ter gelegen- heid van de aankomst in de haven van Gent, ver moedelijk 9 of 11 October a. s., van de //Bruxel- lia", het twaalfde schip, toebehoorende aan deze onder Belgische vlag varende vloot welke gecommandeerd wordt door Belgische officieren. Deze betooging heeft tot doel hulde te bren gen aan de heeren Nolson voor hun werken en streven ten behoeve der nationale vloot, en zal bevatten Des morgens een ontvangst in het gebouw der Gentsche jachtclub te Laugerbrugge, en XVII. Toen Eleonora nagedacht had en de zalen doorliep om sir James te zoeken, hadden de meeste gasten zich al teruggetrokken. Zij vond sir James op een flauw verlicht balkon. Blijkbaar was hij boven geweest, om naar den dopstand van zijne verloofde te informeeren. Nu was hare kans gekomen. '//Sir James", zei zij. Hij keerde zich om en trad binnen. Hij noodigde haar uit, te gaan zitten, en zette zich naast haar. /„Ik wilde u over Violet spreken," begon ze. z/Vindt ge niet dat we een dokter moesten raad- plegen Zij moest anders behandeld worden dan tog nog toe." z/Beste juffrouw Eleonora, hoe dikwijls heb ik er naar verlangd u te danken voor al de lietde, Violet betoondLaat mij het nu bij deze doen. Ik denk, wanneer gij wilt voortgaan, Violet te behandelen dat er geen dokter noodig zal zijn." z/lk heb u over iets zeer ernstigs te spreken. Zaagt u niet, hoe slecht zij er van avond uitzag z/Een lichte aanval. Laat dat u niet ont- moedigen. Violet hondt veel van u en is zeer aan u gehecht. U hebt een groote macht over haar." z/En dat willen zij juist niet", kreet Eleonora. Hij zag naar haar en merkte op dat ze zeer ontroerd was. z/Ik begrijp u niet. Richard Sorosis behan- delt haar zoo uitmuntend des namiddags zal de officieele ontvangst plaats hebben der heeren Nolson door het college van schepenen. De voornaamste handels- en maritime ver- eenigingen zullen zich voor deze betooging bij de leden der Gentsche jachtclub voegen. Hulst, 7 Oct. De kermis, welke hier Woensdagavond is geeindigd, heeft een zeer kalm verloop gehad waartoe zeker het slechte weer veel heeft bijgedragen. Herbergiers en andere neringdoenden hadden dan ook alle reden tot klagen. Alleen de cinematographe van den heer Ant. Wegkamp mocht zich steeds in een druk bezoek verheugen. Hetgeen daar werd vertoond droeg dan ook ten zeerste de goedkeuring weg van alle aanwezigen te meer nog daar de beelden door den explicateur werden toegelicht. De orde werd niet in het minste verstoord zoodat de politie niet handelend behoefde op te treden. St. jansteen. Bij Al. Vereecken te Kapelle- brug bebben dieven al het waschgoed, hetwelk in een kuip stond, gestolen. Van de daders was geen spoor te ontdekken. In de naburige wijk Hellestraat ontstond door onbekende oorzaak brand in het schuurtje van S. Het daarin geborgen vlas, granen enz, werden mede een prooi der vlammen. Alles was gelukkig verzekerd. Onze dorpsgenoot de heer L. Ivens is be noemd tot koster-organist aan de St. Leonardus- kerk te 's Hertogenbosch. Koewacht. Deze week is door de Kijks- politie bij enkele bierhuishouders onverwachts een bezoek gebracht om te zien of zij geen sterken drank in voorraad hadden. Bij een drietal herbergiers werd sterken drank in beslag genomen, zoodat tegen die eigenaars proces-verbaal werd opgemaakt. Bosclikapelle. Zekere J. v. d. Br., een fruitleurder van Stoppeldijk, liep des avonds, door de duisternis misleid, in de waterleiding nabij den wagen maker Hermans. Het zou waarschijnlijk met den bejaarden man slecht zijn afgeloopen, als men zijn hulpgeroep niet had gehoord, en hem, bij het licht van een lantaarn, uit zvjne netelige positie had verlost zonder hulp kon hij niet tegen den steilen kant der leiding op, waarin, door de laatste regens, heel wat water stond. Middelburg, 8 Oct. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in bet derde district (vacature Jhr. Mr. E. P. Schorer) zijn candidaat gesteld de heeren Mr. L. van Andel (anti-rev.), C. Boudewijnse (vrijz. dem.) en L. Onderdijk (sociaal-democraat). De stemming heeft plaats op Dinsdag 19 October a.s. Zitting van 7 October 1909. Veroordeeld zijn: A. J. F. V., visscher te Philip pine, ter zake van straatschenderij, tot eene boete van 5, subsidiair 3 dagen hechtenis; A. J. B., winkelier te Sluiskil, ter zake van Ukwetovertreding, tot '2 boeten elk van f 1, subs. 1 dag liecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring van het gewicht; W. J. A., ge- zagvoerder op de sleepboot Juno te Hansweert, ter zake van op een Rijkskanaal niet gehoorzamen aan de bevelen welke hem door een kanaalbeambte in het belang van de werken worden gegeven, tot eene boete van 10, subs. 5 dagen hecht.J. C. B., arts te Axel, ter zake van het rijden met een motorrijtuig op twee wielen, zonder lantaarn, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; J. V., arbeider te Axel, ter zake van het in staat van dronkenschap verkeerende eens anders veiligheid bedreieen, tot eene boete van f 10, subs. 5 dag hecht.; P. H., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van Leer- plichtwetovertreding, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.J. B B., koopman te Sas van Gent, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van J 2, subs. 2 dagen hecht.; G. S., veehoeder te Axel, le ter zake van het fietsen zonder licht en 2e lietsen zonder bel, tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 week tuchtschoolP. d. F., herbergier te Ter Neuzen, //Noernt ge dat uitmuntend behandelen - Hij veroorzaakt die aanvallen hij maakt haar zwak, hij geeft haar boeken, die een gezond mensch half gek van angst maken. Hij hyp- notiseert haar ze mag niet naar mij iuisteren z/Maar, wat zegt ge z/Ik ben niet geleerd, maar ik weet, wat ik met mijn eigen oogen zag z/Wat zaagt ge met uw eigen oogen vroeg hij. z/lk zag hem zoogenaamd versterkend voedsel voor haar bereiden. Ik zag hem haar in haar slaap bevelen, wat ze doen moest als ze wakker was z/Hoordet ge, wat hij zeide z,Ja 't Volgende oogenblik stond Magdalen naast hen. Met een achterdochtigen blik zag ze van den een naar de ander. //Eleonora, 't is tijd om naar boven te gaan. Zeg sir James goeden nacht." Ze gehoorzaamde als een volgzaam kind en liet hen samen achter. Magdalen richtte zich tot sir James rj.i, (.Zullen we de anderen opzoeken Zqt gp al bij de lieve Violet geweest z/Ja," antwoordde hij. //Wilt ge niet even bij mij plaats nemen Ik heb u zooveel te zeggen." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5