A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 53(53. Zaterdaa: 9 October 1909. 49e Jaargangj. Vrijwilligers bij de Brandweer. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/! en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voo~ 3 uren op den dag der uitgave. BEBSTE ZBH.A.IP. Door de afdeeling Axel der Z. L. M. werd jl. Woensdag eene algemeene vergadering ge- houden in het /Hotel Centraal" te Ter Neuzen. Nadat deze door den Voorzitter was geopend, worden de notulen voorgelezen en «nveranderd goedgekeurd, waarna wordt medegedeeld dat 5 nieuwe leden zijn toegetreden, die in Januari a. s. eerst contributie zullen hebben te betalen. Onder de ingekomen stukken komt o. m. voor, een schrijven van een zoon van den sinid Schieman nit Axel, welke ineldt door tusschenkomst der afd. Axel bij te willen wonen, den cursus in hoefbeslag te Brussel. Er is aan den heer directeur over deze zaak geschreven, doch deze deelde mede, dat het niet zeker is dat Schieman kan geplaatst worden, daar eerst rooet worden afgewacht of zich geen 60 Belgische leerlingen aanmelden, en wanneer zulks niet het geval is, dan eerst kunnen ook vreemde leerlingen aan de Staatshoefsmidschool geplaatst worden, want Belgische jongelui gaan, zulks spreekt vanzelf, voor. Verleden jaar hebben er 3 van de lessen gebruik gemaakt, tenminste 1 jaar, terwijl de cursus 2 jaar duurt, dat wil zeggen 2X9 maanden. De Voorzitter zegt verder dat bij een dusdanige school van zeer groot belang voor Belgie acht. Een ieder die de belangen der paardenfokkerij gadeslaat, zal zulks toestemmen. Het is daarom jammer dat wij hierin ten achter staan, ofschoon de gelegenheid om op dit gebied een stap vooruit te doen, er is, hoewel er natuurlijk bezwaren aan verbonden zijn om eene provinciale hoef- smidschool te stichten. Hij heeft met den directeur over deze zaak gesproken en gevraagd ol hij in Zeeland geen les zou kunnen geven, waarop deze antwoordde dat hij zulks wel wilde, doch dat hij was staats- ambtenaar, en dus geen vrije beschikking had over zijn doen en laten. Hij gaf echter in overweging die vraag schriftelijk te doen, daar hij den brief dan kon doorzenden naar den Minister. Zulks is geschied en daarop het antwoord gekomen dat de Minister vergunning gaf in Zeeland les te geven. De gelegenheid is er, dus wanneer de belanghebbeuden in Zeeland jaarlijks een 2000 bij elkaar willen brengen, zoo kunnen in deze richting flinke schre- den worden gedaan. Nu is deze som wel groot doch wanneer er 1500 bijeen werd gebracht, zouden de ontbrekende 500 wel kunnen ver- kregen worden uit subsidien van corporation. De heer Joh. de Feijter vindt de bedoeling heel mooi doch ziet er een groot bezwaar in daar vooral op dit punt onze naburen lijn- recht tegenover onze keuringscommissien staan. Wanneer er overeenstemming was dan was zulks ten zeerste toe te juichen. De Voorzitter gelooft dat het verschil in meening over het beste hoefbeslag wel lang- zaraerhand zal ophouden te bestaan, daar hem iemand, de naam doet niets ter zake, lid der regelingscommissie, in een gesprek daarover, heeft gezegd, dat de ingeslagen weg weldra zal blijken te zijn de eenige goede. Wat het financieele betreft is het toeh zoo'n bezwaar niet om 300 leden bij elkaar te krijgen die 5 willen contribueeren voor een zoo groot belang. Een schrijven van de gemeente Overslag berichtende dat zij op het door de afdeeling Axel gedaan verzoek, om een openbare spreek- cel te willen inrichten, niet ingaat. Een schrijven der gemeenten Zaamslag en Koewacht welke berichten de noodige stappen voor het inrichten eener spreekcel te zullen doen. Een schrijven van eenige heeren, die den heer H. J. Lovink bij zijn vertrek naar Indie een huldeblijk wenschen aan te bieden voor het vele goede dat hijfci het belang van den landbouwheeft gedaan, daarbij te kennen gevende dat niet meer dan 0,25 mag worden gegeven. De Voorzitter voegt hieraan toe dat de heer Lovink een man is met humane opvattingen, vele praetische bekwaamheid en een groote werkkracht. Te Hulst o. a. sprak hij dat het niet moest' komen van uit Den Haag maar van uit Hulst, m. a. w. de iandbouwers moesten zelf tot hem komen en niet wachten tot uit Den Haag werd gevraagd of zij wenschen of grieveu hadden. Zelf persoonlijk heeft de Voor zitter met den heer De Feijter, naar aanleiding van de uitbreiding der regelingscommissie voor de paardenfokkerij,een bezoek gebracht aan den heer Lovink en toen zij hun wenschen hadden te kennen gegeven, vroeg hij of zij nog iets hadden te verzoeken en na ontkennend antwoord zeide hij, ga maar naar huis, wacht en ik zal het overige wel doen. Ik stel voor om, evenals in de afdeeling Goes gedaan wordt, f 10,namens de afdeeling te geven. De heer K. de Koeijer zegt dat hij hier beslist tegen is, indien ieder vrijwillig f 0,25 had kunnen bijdragen. dan zon hij niets zeggen. Het komt hem voor dat de heer Lovink niets meer dan zijn plicht gedaan heeft. Waar is de grens Het kost steeds de zak van den boeren-, midden- en burgerstand. Ik voor mij heb van al die huldeblijken een afkeer en ben er daarom tegen dat de afdeeling 10,— geeft. De heer Joh. de Feijter gevoelt ook veel voor hetgeen De Koeijer zegt en geeft ook de voor- keur aan vrijwillige bijdragen door het circuleeren van inteekenljjsten. De Voorzitter vraagt hoe zulks moet geschieden. Niemand zal toch van hem vergen dat hij, gewapend met zoo'n lijst, de markten afloopt om een bedrag bijeen te krijgen. De heer Joh. de Feijter: Men zou de lijsten aan cafe's in verschillende gemeenten kunnen zenden, waar dan zij die met het streven sym- pathiseerden, hun handteekening op die lijst konden zetten. Ook kan men een advertentie plaatsen in de Ter Neuzensche- en Axelsehe Courant. De heer W. Dieleman Pz. acht zulks niet noodig want de pers is er, dus wat verhandeld wordt, komt in de courant. De heer D. J. Dees De afdeeling Axel mag, nu stemmen zich tegen deze uitgaaf verheffen, naar het mij voorkomt thans geen 10, meer geven. Het zal den heer Lovink hoogstwaarschijnlijk aangenaam zijn een geschenk te ontvangen van menschen die hulde brengen voor zijn werken en streven, doch wanneer dit niet het geval is, dan zal het cadeau hem niet welkom zjjn. De heer J. van Hoeve zegt dat ook de vereeniging //Vooruitgaug is ons streven" zoo'n circulaire heeft ontvangen. De heer F. Dekker is er voor om f 10 namens de afdeeling Axel te geven. Overal waar twee' stroomingen zijn moet de minderheid voor de meerderheid zwichten. Alsnu wordt gestemd of de afdeeling Axel 10 zal geven of dat de lijsten zullen circu leeren. Met 14 tegen 7 stemmen wordt be- sloten namens de afdeeling Axel 10 te schenken. De vereeniging Agriculture verzoekt evenals vorige 2 jaren, subsidie voor het landbouw- onderwijs dat door den heer Van Bijlevelt aan hare leden wordt gegeven. Aanvankelijk werd besloten om voorloopig niet in te gaan op het verzoek om de f 30 subsidie der provinciale landbou wbelangen aan Agriculture af te staan, daar ook andere ver- eenigingen kunnen komen die evenveel rechten kunnen doen gelden en het dan billijk zou zijn om aan hen eens die subsidie te geven. De heer W. Dieleman meent, dat, indien hy zich niet vergist, op de lijst, die de heer Van Bijlevelt aan hem zendt om te worden doorge- zonden naar den Minister, slechts een te kort staat van 29 en eenige centen, dus wanneer zulks waar is, dan geeft de afdeeling Axel alles en komt niets ten laste van de vereeniging Agriculture die de vruchten van het onderwijs plukt. De Voorzitter zegt dat de rekening dan eens zal moeten onderzocht worden. Ook de andere twee landbouwleeraars kunnen vergoeding komen vragen en dan mogen wij geen uitzondering maken. Indien zij dit jaar weer geen aan- spraak op een deel van dit geld maken, dan kunnen wij de gevraagde subsidie wel toestaan. De heer W. Dieleman zegt te weten dat de twee andere landbouwleeraars geen aanspraken zullen doen gelden. De heer Joh. de Feijter gelooft dat Hoek niet ressorteert onder het gebied van den heer Van Bijlevelt. Zou de heer Zonnevijlle of Le Feber geen les op den Hoek kunnen geven, dan was de subsidie ineens van de baan. De heer Zonnevijlle verklaart dat hij en de heer Le Feber niet over die 20, zullen vallen, hoewel hij persoonlijk tegen het geven van subsidie is. Voorop dient echter gesteld dat, wanneer Agriculture zonder die 30, subsidie, niet in staat is hare leden landbouw- onderwijs te doen genieten, hij er dan voor is ''<k toe te staan. Hij voor zich zou dan zeker niet weigeren die f 10,aan den Hoek af te staan. Doch naar het hem voorkomt, zouden zij, die de lessen bijwonen, zelf het onderwijs moeten bekostigen, en wanneer zij schoolgeld moesten betalen dan zou de waardeering van het gegeven onderwijs, zeker toenemen. Spreker zou nimmer aanspraak maken 'op eenige subsidie van de afdeeling, daar zulks tegen zijn gevoelens indruischt. Wat betreft het gezegde van den heer De Feijter, meent hij te mogen zeggen dat zij nimmer elkaar in de wielen zullen rijden en zoolang de heer Van Bijlevelt niet verklaart geen les meer te Hoek te zullen geven, zoolang ook zullen spreker en de heer Le Feber daar niet komen. De Voorzitter De vereeniging Agriculture geeft steeds blijk van ernstig streven. De heer de K. de Koeijer vraagt of, wanneer de afdeeling Axel die 30 niet benut, zij het geld dan moet terugzenden. De heer W. Dieleman Neen, wij ontvan gen niets voordat wij, met gegevens omtrent de te geven subsidie, er om verzoeken. De Joh. de Feijter meent, dat, wanneer geen andere vereenigingen zich aanmelden, wij de gevraagde subsidie wel kunnen verleenen. De VoorzitterHet is geen bezwaar om het geheele bedrag ter hare beschikking te stellen. Moest het geld echter komen uit de kas der afdeeling, dan was het wat anders. De heer Zonnevijlle: Wanneer wij iets on- dernemen, dan moeten er altijd dp noodige subsidies bij komen of het houdt geen stand. Op voorstel van het bestuur wordt gestemd om voorloopig 10 te schenken en, indien mogelijk, later het gebeele bedrag, wat met 12 tegen 8 stemmen wordt aangenomen. Naar aanleiding der mededeeling van den burgemeester van Axel aangaande de markten aldaar, zie ons uitgebreid raadsverslag in het vorige nummer, wordt met 15 tegen 4 stemmen besloten de 150 subsidie der gemeente Axel te aanvaarden. Over punt 7 der agenda wordt medegedeeld dat hierover feitelijk geen discussie kau plaats hebben, daar reeds vroeger daartoe is besloten, doch daar het schijnt dat dit verzoekschrift in den doofpot is gestopt, zoo is het nogmaals op de agenda gebracht. Jarenlang was er geen controle, men weegde maar raak. Thans is er wel een controle, doch een zeer eenzijdige, daar de Union Sucriere daarvoor een persoon heeft aangesteld die leverancier is van weegbruggen. Daarom zou een Rjjkscontrole zeer welkom zijn. De heer De Klerk: Hoe gaatdat? Werkt deze ook zonder toezicht Ik ben er zeer huiverig van. De weegbruggen worden goed gekeurd en ze deugen niet. De Iandbouwers moesten zelf onderling controle uitoefenen, want er hangt zeer veel van af. Men zal aangaande het gedane schrijven om inlichtingen verzoeken. De heer H. de Regt vraagt of het nietwen- schelijk zou zijn om een verzekering aan te gaan in zake het arbeidscontract. Daar het Hoofdbestuur die zaak in handen heeft, wordt besloten een afwachtende houding aan te nemen. Nog is ingekomen een schrijven van het Hoofdbestuur om een tweetal op te maken ter benoeming voor een lid der commissie belast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland. De heer W. Dieleman stelt voor de heeren Ph. J. van Dixhoorn en A. Wolfert voor te dragen. Na stemming wordt besloten in dien geest te handelen. De heer De Klerk vraagt of de Voorzitter niets meer van #het spoor" heeft gehoord, waarop deze ontkennend antwoordt. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter met de gebruikelijke plichtsplegingen. de vergadering. Krachtens de machtiging, aan het dage- lijksch bestuur van de Maatschappij tot bevor- dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland te Kruiuingen verleend op de Algemeene Ver- gadering, is te Middelburg opgericht de Zeen w- sche Landbouw Onderlinge, die zich volgens hare statuten aangesloten heeft bij de Centrale Landbouw-Onderlinge te Amsterdam. Binnen enkele dagen zullen aan alle leden van de Maatschappij de noodige stukken worden toegezonden betreffende deze onderlinge land- bouwongevallen verzekering, zoodat iedere land bou wer zich volkomen op de hoogte kan stellen. Bovendien zal op de hoofdbestuursvergadering, te houden op 4 November a. s. te Middelburg, een der directeuren van de Centrale Landbouw Onderlinge aanwezig zijn om zoo noodig verdere toelichting te verstrekken. In het eerstvolgend nummer van het orgaan der Maatschappij verschijnt hieromtrent een uitvoerige mededeeling. In de St. Crt. no. 233 is opgenomen een overzicht van den stand der landbouwgewassen op 26 September 1909. Met het oog op den achterlijken stand der gewassen, ten gevolge van den ongunstigen zomer verschijnt dit berieht 2 weken later dan gewoonlijk. Voorts worden ook mededeelingen gedaan omtrent verschillende reeds geoogste gewassen, aangezien de uitkomsten daarvan aanmerkelijk afwijken van de verwachtingen, gepubliceerd in het oogstbericht van 21 Juli jl. Tengevolge van het vooral gedurende de maanden Juni en Juli buitengewoon koude, donkere en regenachtige weer, terwijl zomer- sche warme dagen zoo goed als niet voor- kwamen, was de ontwikkeling der gewassen 2 weken en meer bij gewone jaren ten achter en kon een normale vruchtzetting bij sommige gewassen, o. a. bij erwten, niet plaats hebben. Van 4 tot 16 Augustus was het weer beter, zoodat de vroege gewassen konden worden ge- sneden en gedeeltelijk ook binnengehaald. Op 8 en 9 Augustus trokken zware onweersbuien over ons land, waardoor veel schade werd aan- gericbt. Van 16 Augustus tot omstreeks 10 September was het weder bijna onafgebroken regenachtig, zoodat de oogst geen voortgang kon nemen. De te velde staaude gewassen be- gonnen nieuwe scheuten te vormen en wat ge- sneden op het land lag of stond leed zeer in qualiteit. Van vele perceelen haver en tarwe begonnen de korrels in de aren te ontkiemen. In verband daarmede is het dan ook meer de qualiteit dan de opbrengst der meeste gewassen, die van het ongunstige weer te lijden heeft gehad. Wat in laatstgenoemde periode is binnengebraeht was voor het grootste deel daarvoor Diet gereed. Doch ook toen omstreeks half September er eenige droge dagen kwamen, TEK IEI 7.K\S('HE C0UR1ST t»i« Ulml verscliijnt nnandaic, Woensdafr- en Vrijdn^nvonil, ni«Kez»n,, -r«l op »>eatila(,'rn. toil rte Finnu I*. J. VAX «»K SiKSfE »e Ter Keazeo. BR—MUE jjS Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen bij deze, ter voldoening aan art. 14 der ver- ordening op de brandweer, alien op, die genegen zijn als vrijwilliger bij de brandweer te dienen. Zij knnnen zich daartoe tot en met den 3t dezer mituml ter gemeente-secretarie aanmelden. Ter Neuzen, 7 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1