A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aangifte yoor iIb Zeeililie. 5362. Donderdag 7 October 1909. Voorzorgen tegen brand of brandgeyaar. DRANKWET. 49e Jaargang;. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. EEBSTE BLAD. aankondigingen van den Provincialen StoombootdiensD op de Wester-Schelde, van 1 November 1909 tot en met 28 Febru- ari 1910. Smeden, stokers, maehinisten en bankwerkers. G. Machinisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor-of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. T W E E D E K A E R. Vergadering van Dinsdag. Behandeld wordt het wetsontwerp tot goed- keuring van een overeenkomst met de naamlooze veunootschap „Zeehaveu en kolenstation Sabang" te Amsterdam, betreffende den aankoop van een deel van baar bezittingen op het eiland We en daarmede verband houdende regelingen en tot wijziging en verbooginsr van de begrooting van uitgaven van Ned-Indie voor 1909. De beer an Karnebeek, zich met de strekking van het ontwerp wei kunnende vereenigen, ont- wikkelt evenwel verschillende bezwaren, er o. a. op wijzende, dat er sprake is van den aanleg van een Oceaan-baven in de Aroebaai, waarvan zware concurrentie te wacbten zou zijn voor de Sabang-haven. Tot aanleg van zulk een Oceaan- baven zou eerst zijn over te gaan, wanneer de ondeugdeiijkbeid van de Sabang-haven proef- ondervindelijk bewezen is. Verder becijfert spreker dat de door het Rijk aan de vennoot- scbap uit te keeren soramen in normale omstan- digheden voldoende zijn, maar bij tusschentijdsche opzegging buitensporig hoog worden. De Minister van Eolonien betoogt, dat de haven van Sabang, die een lengte heeft van 1500 meters en een breedte van 900, en waarin 12 schepen van de grootste soort elkander on- gehinderd kunnen passeeren, afgescheiden van plannen tot het maken van andere havens, toch steeds baar beteekenis zal blijven behouden als kolenstation en zeekaven, en als zoodanig steeds recht van bestaan zal hebben. De financieele bezwaren betreffende de uit- keering acht de Minister niet van zoo grooten omvang. Intusschen, om het bezwaar te onder- vangen, dat de vennootschap met naasting door den Staat voor oogen haar bedrijf niet die uit- breiding zal geven, welke zou kunnen verwackt worden, heeft de Minister aan de vennootschap een wijziging voorgesteld, strekkende tot bet aanleggen van een afloopende schaal van ver- goeding in geval van naasting. Volgens die wijziging waarin de maatschappij blijkens hedenochtend ontvangen bericht heeft berust zal de vergoeding bestaan bij naasting voor bet jaar 1939 uit 40 malen het gemiddelde der dividenden bij naastiug tusschen 1939 tot 1949 uit 35 malen bedoeld bedrag, en na laatstgenoemd jaar op 30 malen bet bedrag. De heer De Beaufort acht het, met het oog op deze wijziging noodzakelijk, de verdere be- handeling op te schorten, totdat de Regeerings- wijziging inmiddels in druk zal zijn medegedeeld. Daar de Minister zich hiertegen niet verzet, wordt besloten de behandeling a. s. Donderdag, te 11 uur, voort te zetten. Verder geeft de Voorzitter zijn voornemen te kennen, na afioop van het sectie-onderzoek der begrooting, vermoeaelijk 19 October, alvorens met de openbare behandeling wordt aaugevangen, nog verschillende ontwerpen al te laten doen. Hierop wordt de vergadering gesloten. Kamerverkiezing Breukelen. De uitslag van de Dinsdag in het district Breukelen gehouden stemming voor de Tweede Earner is de volgende Aantal kiezers 7758. Aautal uitgebrachte geldige stemmen 6675. Gekozen Mr. F. H. de Monte Ver Loren (antir.) met 3514 stemmen. Mr. J. B. L. C. 0. de Wykersloot de Weerde- steyu (r.-k.) kreeg 3161 stemmen. De uitslag van de stemming op Woensdag 22 September was als volgt Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6420. Volstrekte meerderheid 3211. Mr. B. L. C. C. de Wykersloot de Weerdesteyn (r.-k.) kreeg 2625 stemmen. Mr. F. H. de Monte Ver Loren (antir.) 1772, Mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (lib.) 1070 en Mr. H. J. Doude van Troostwijk (chr.-hist.) 953. TER NEUZEN, 6 October 1909. Gisteravond begaf de gemeeutepolitie zich naar de loskade aan het spoor, aan boord van een Belgisch Rijnschip, om een inwoner van Ter Neuzen, C. K., die door den kantonreckter alhier tot een jaar opzending naar eene rijks- werkinrichting is veroordeeld, maar sedert is uitgeweken, te arresteeren. Toen men aan boord kwam bleek evenwel dat de bewuste K. zich een 20tal minuten te voren bad verwijderd, langs het kanaal, in de richting der Belgische grens. Onmiddellijk togen agenten per fiets hem na, met het resultaat dat men den vluchteling op- ilK SAXWIS «e Ter Weuzen. spoorde onder de gemeente Westdorpe, nabij de Belgische grens. Hij werd naar hier mee- gebracht en is heden naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. De heer Ridsdel, kommandant van het Leger des Heils in Nederland, vergezeld van zijn staf, zal dezer dagen alhier een bijzondere samenkomst leiden. - Te Sluiskil heeft zich bp een 3jarig meisje een geval van kinderverlamming voorgedaaa. Bij Eon. besluit is aan mej. J. F. de Haan, wed. B. van Ruijven, hoofd eener openbare lagere school te Axel, een pensioen verleend van 446. Met ingang van 1 October 1909 zijn be- vorderd tot de 2e klasse, de kommiezen 3e klasse bij 's rijksbelastingen J. J. le Grand te Oostburg, J. M. van Oyen te Sluis, A. I. Cambier en I. Risseeuw te Sas van Gent en C. J. Lambreehtse te Philippine. Volgens telegrafische mededeeling van den lnspecteur van het Loodswezen is het licht van het baken op de Slikken aan de N.zijde van het Nauw van Bath, op ongeveer 51° 23',6 N.b. en 0° 42',5 W.l. (4° 10',6 O.l. van Green wich), een rood en wit vast licht met verduiste- ringen gebleven en dat op de Slikken beW. Bath een wit vast licht met verduisteringen. Volgens mededeeling als voren is een kleine ondiepte met 76 d.M. minste water, harde grond gevonden in de Wielingen, beZ. de lijn der lichten van Nieuwe-Sluis, op 51° 24' 8" N.b. en 1« 25' 0" W.l. (3° 28',1 0.1. van Green wich) diepgaatide schepen moeten op deze hoogte (Eruishoof'd) zorgen niet beZ. genoemde lichtenlijn te komen. Zaamslag, 5 October. Door den landbouwer E. d. E. Ez. werd dezer dagen ontdekt dat ongenoode gasten aan zijn boomgaard een be- zoek hadden gebracht, en dat bij niet alleen appelen maar ook een konijn vermiste dat ge- woonlijk in dien boomgaard vrij rond liep. Toen dit den brigadier der Rijksveldwacht ter oore kwam, werd door hem een onderzoek in- gesteld en werden door hem en den gemeente veldwachter eenige personen gehoord, met bet gevolg dat de veldarbeiders J. E. en J. v. C. werden aangewezen als degenen die er wel meer van zouden weten. Deze werden ver- boord en bekenden den diefstal 1.1. Zaterdag- avoud te hebben gepleegd. Het konijn dat reeds was doodgeslagen, is door den brigadier in beslag genomeu. Procesverbaal werd opgemaakt. Koewacht. Dinsdag werd bier eene open- bare vergadering gehouden van den gemeente- raad, waarop alle leden tegenwoordig waren. Namens Burg, en Wetb. wordt door den voor zitter verslag uitgebracht van de kasopneming van den gemeenle-ontvanger. Alles was in orde bevonden. In kas was f 950,42. De heeren E. de ieeschouwer en Th. Persijn brachten verslag uit van bun onderzoek omtrent de gemeenterekening van 1908. Zij hadden geen aanmerkingen te maken. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten van het vorig dienst- jaar voornameiijk door het minder oufvangen van buitengewone subsidie van het Rijk voor bet lager onderwijs dan waarop men gerekend had 793,99 minder hadden bedragen dan de raming. Daardoor was bet noodzakelijk geworden op de uitgaven zooveel mogelijk te bezuinigen en eenige werken tot bet volgende dienstjaar uit te stellen. De uitgaven bedroegen daardoor f 751,52s minder dan de raming. De totale ontvangsten bedroegen 18344,516 en de totale uitgaven f 18358,99 zoodat er een nadeelig slot is van f 14,476. De Voorzitter deelde mede, dat binnenkort aan den Raad zal worden aangeboden eene be grooting van de kosten tot berstellen van den steenweg van A. van Rumste tot aan de wijk St. Andries. Die herstelling, welke zeer nood zakelijk werd geacht, kan dan in het voorjaar geschieden. TER SEUZEIVSCHE COl'RAST. Itil bind verscltijn* Oh»«h1»k-, tVneiiHi]itg- rn I rijilftgavond, nll(ti*ionderd up !<>riitdai;eii. liij de icirmti I". J. VAX Burgemeester en Wetkouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door het Bestuur der Brandweer het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben naar het schoonhouden der schoorsteenen en andere rookgeleidingen en stookplaatsen in de week aanvangende met Maandag 18 October 1909. Ter Nenzen, 4 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, van CORNELIA MOL, zonder beroep wonende te Ter Neuzen, voor het voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 43 en gelegen aan de De Feijterstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 5 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER KEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, 6 October 1909. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER, L". B. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1910, die verlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, worden uitgenoodigd zich voor 1 November eerstfcomende, bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeente-Secretarie te Ter Neuzen tot welke aanmelding, of opgave elken werkdag, van 9 uur voormiddag tot 6 uur namiddag, en meer bijzonder op Dinsdag den 19 October 1909, des' voormiddags te 10 uren, te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uitsluitend in aanmerking de lotelingen, die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uit- oefenen ot eene positie hekleeden, als is aangcgcven in onderstaaude Hist. Zeevarenden. A. Stuurlieden, stuurmansleeriingen, matiozeu, licktmatrozen en jongens op koopvaardij- schepen van de groote en kleirie vaart en op zee- sleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen, tonnenleggers en jachten. Diepzeevisschers en- Noordzeekustvisschers. Leerlinger. van zeevaartscholen. Binnenschippers. B. Stuurlieden, schippers en schip- persknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en andere vaartuigen Stu urlieden.matrozen, schippers en schippersknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren, Zuiderzeevisschers. Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlieden en vcerlieden. Stokers als boven. MachiDedrijvers (hieronder begrepen drijvers van motorbooten en automobielen). Smeden en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en gewone bankwerkers, (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koper- slagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electriciens. Studenten in de werktuigkunde of iti de electro- techniek. Leerlingen van de Kweeksckool voor machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. Overige beroepen. D. Telegralisten (hieronder ook te verstaan radio-telegraiisten.). Scheepsbeschieters. Scheepstim merlieden (scheepsmakers). E. Koek-, brood- en banketbakkers of -knechts. Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en hotelbedienden. Hofmeesters en kellriers op schepen of booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. Studenten in de geueeskunde of in de artsenij- bereidkunde. H. Personeel van 's Rijkswerven. N. B. De personen, genoeind onder A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zee mi licien-matroos. De personen, genoemd onder C, komen allereerst in aanmerking voor inlijving alsseemilicien-stoker. De personen, genoemd onder E, komen in aan merking voor inlijving als zeemiliden-kok. De personen, genoemd onder F, komen in aan merking voor inlijving als zeemilicien-hofmeester. De personen, genoemd onder G, komen in aan merking voor inlijving als zeemiliden-ziekenver- pleger. De personen, genoemd onder H, komen in aan merking voor inlijving als zeemilicien-matroos of stoker al naarmate van het beroep dat zij uitoefenen. Hierbij wordt het volgende bekend gemaakt lu. De lotelingen kitnnen bij de aangifte voor de zeemilitie opgeven of zij, in geval van aanwijzing voor den dienst ter zee, zouden wenschen te worden afgeieverd en in werkelijken dienst gesteld in het tijdvak van 1 tot 15 Maart »au het volgend jaar, dan wel of zij er de voorkeur aan zouden geven om, zonder opkomst ter atlevering in genoemd tijdvak, in het genot van verlof te worden gesteld tot omstreeks 1 Augustus van ge noemd jaar. Met hunnen aldus kenbaar gemaakten wensch zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Zij mogen echter indachtig zijn, dat de loteling, die zich een maul voor indeeling bij de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven en bij het hierna onder 2o. bedoelde onderzoek voor den dienst ter zee is geschikt bevouden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de zeemilitie, zoo hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich bij voorkeur heeft opgegeven. 2o. De lotelingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven in bovenstaande Lijst en zich tijdig op de hierboven omschreven wijze voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zulien voor hunne aflevering worden onderworpen aan een ouderzoek naar hunne geschikt- heid voor inlijving bij de zeemilitie. Ieder der hiervoren bedoelde lotelingen zal mede- deeling ontvangen van dag, uur en plaats, waarop be- doeld onderzoek voor hem zal geschieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente, waar de loteling woonplaats heeft of verblijf houdt, dan komen de kosten zijner reis ten laste van 's Rijks kas en wordt hem bovendien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van onderzoek een bedrag van een gulden 1,—) uitbetaaJd. De lotelingen, die voor iulijving ter volledige oefening zijn bestemd en ten gevolge van den uitslag van het onderzoek voor deu dienst ter zee worden aangewezen, ontvangen hiervan zoodra mogelijk bericht. Dit bericht houdt tevens in de mededeeling, of zij reeds in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgende jaar zulien worden afgeieverd, om alsdan dadelijk voor eerste-oefening in werkelijken dienst te bliiveu, dan wel of zij bestemd zijn om zonder opkomst ter aflevering in genoemd tijdvak op omstreeks 1 Augustus van dat jaar in werkelijken dienst te komen. aaRdacbt van de lotelingen wordt nog gevestiffd od art. 116 der Militiewet 1901, Iuidende als volgt ,/De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot net aangaan van een verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege Onzen Minister van Ourlog. Die toestemming wordt in gewone tijden nietgeweigerd jan die reeds voor hunne inlijving bij tie militie hurt beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkorustig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden BangerminG^" Ter Neuzen, den 6 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. WS. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1