A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. !.l No. 5360. Zalerdag 2 October 1909. 49e Jaargang Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. AD YERTEN TIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EERSTB BLAD. Gisteren had het voorgenomen bezoek van de Koningin-Moeder aan Rotterdam plaats. Zij arriveerde met den trein van omstreeks 12uur aan het Maasstation, met gevolg. Door burge- meester Zimmerman op het perron verwelkomd, werd de vorstin naar de voor dit doel met groen en bloemen versierde wachtkamer geleid, en aan de verschillende autoriteiten voorgesteld, die straks op de tenderboot //Columbus", van de HollandAmerika-lijn, zouden meevaren. Het waren de heeren G. J. de Jongh, directeur der gemeentewerken, Dr. A. Hi)mans van den Be'rgb, onder-directeur der gemeentelijke ziekenhuizen, M. A. v. d. Perk, diuecteur van den gemeente- reinigings- en ontsmettingsdienst, J. Y. Wierds- ma, president-directeur der Holland Amerika- lijn en de havenmeester L. J. H. Willinge. Het dochtertje van burgemeester Zimmerman bood een bouquet orchideeen aan. Te ruim half 1 ure had de afvaart der //Columbus", met de hooge gaste aan boord, plaats, in de richting Dordrecht. Onderweg onderhield de Kouingin-moeder zich met ver schillende der aanwezigen o. a. met de heeren Dr. Hijmans en v. d. Perk, over de cholera te Rotterdam. Met belangstelling nam H. M. de haven(verken in oogenschouw, en na terugkeer van den boot- tocht, werd de gepavoiseerde //Rotterdam" be- zichtigd. Als eigenaardigheid wisselde men eenige Marconi-telegrammen met het station voor de araadlooze telegrafie te Scheveningen. Na het bezoek aau de //Rotterdam" werd H. M. de thee aangeboden, waarbij de Yorstin zich met verschillende heeren onderhield. Te omstreeks vier uur vertrok de Koningin- moeder met de //Columbus", na dank gezegd te hebben voor de gastvrrje ontvangst, en werd weer naar het station teruggestoomd. Het vertrek had te 4 uur 17 plaats, waarbij H. M. door den burgemeester en autoriteiten uitgeleide werd gedaan. Het getal sedert de invoering van het premiestelsel gedoode zeehonden bedroeg in 1900 1014, in 1907 1241 en in 1908 1324. Deze resultaten hebben het college voor de zeevisscberijen aanleiding gegeven tot besten- diging van het stelsel te adviseeren. TER NEUZEN, 1 October 1909. In de St. Crt. no. 228 zijn opgenomen de Kon. goedgekeurde statuten van de muziek- en tooneelvereeniging ,/Weldoen door Vermaak" te Clinge. In de week van 22 tot en met 28 September 1909 zijn in Zeeland voorgekomen, 2 gevallen van Aziatische cholera te Kruiningen, 1 van typhus en febris typhoidea te Hontenisse 6 van roodvonk, waarvan 1 ie Breskens, 1 te St. Laurens, 2 te Middelburg en 2 te Sluis 3 van diphtheritis, waarvan 1 te Aardenburg, 1 te Hoek en 1 Vlissingen. Stoppeldijk. Er is hier de laatste dagen druk gestolen't is maar te hopen, dat het geen voorspelletje is van den komenden winter. Op twee plaatsen heeft men waschgoed wegge- haald, by een tuinier een groote hoeveelheid kooien en bloemkool, een boonstapel op den akker heeft men heel wat kleiner gemaakt, en ten slotte een fiets gekaapt, waarvan men waar- schijnlijk alleen de wielen kon gebruiken het raam is ten minste langs den openbaren weg teruggevonden. Dader(s) onbekend. Koewaclit. In onze grensplaatsen worden het geheele jaar door voor duizenden guldens sigaren gesmokkeld. De meeste herbergen, welke niet meer dan 4 a 5 uren van de grens gelegen zijn, worden door de smokkelaars ge- regeld van sigaren voorzien. De sigaren, die frauduleus over de grens gaan, zijn meest van mindere kwaliteit. Die van /la/" 1,20 per honderd, daarbij lang en zwaar hebben den meesten aftrek. Personen, die met sigaren smokkelen een aardig duitje trachten te verdienen, komen nu en dan naar een Nederlandsch grens- dorp, koopen er een 500 a 1000 sigaren en trekken daarmee naar Belgie. Langs zij- en binnenpaden trachten zij het doel huuner be- stemmiug te bereiken. Ontmoeten zij een paar ambtenaren dan laten zij hun vraebtje vallen en vluchten als een haas over veld en akker. Zelden hoort men, dat een sigarensmokkelaar is aangehouden. Deze week echter is by Sas van Gent onder de Belgische gemeente Assenede er een geknipt, die 1100 Nederlandsche sigaren bij zich had. Behalve door vaste personen worden ook door toevallige bezoekers vele sigaren medegenomen. Alle Belgen, die over deschreef komeu, koopen als aandenken aan hun bezoek een groot aantal Hollandsche sigaren, waarmede zij broek- en jaszakken vulien. Deze sigaren, welke van heel wat beter kwaliteit zijn dan die, welke de smokkelaars van beroep verkoopen, worden voor buitengewone gelegenheden of bijzondere feestelijkheden bewaard. Deze week had in de wijk //Vossel" in de nabijheid dezer gemeente een geveeht plaats tusschen ambtenaren van de brigade Moerbeke en 2 smokkelaars, die een vette koe geieiddeu. Toen de smokkelaars zagen dat zij het onder- spit zouden delven, brachten zij de koe eeu doodelijken steek in den buik toe en kozen het hazenpad. Het dier werd in beslag genomen, doch moest worden afgemaakt. Door den Nederlandschen Boerenbond zal voor zijne leden eene Onderlinge Ongevalien Verzekering gesticht worden. De proviDciale afgevaardigden zijn op de vergadering te Nij- megen tot overeenstemming gekomen. Een commissie is bezig de ontworpen statuten nauwkeuriger uit te werkenis dit werk ge- reed, dan zal weer eene vergadering worden gehouden en kan de verzekering begiunen. Ter herinnering. De algeheele aflossing der leening van het Zwitsersch Canton treiburg van 1860 geschiedt binnen eenige jaren en het nog bestaande ge- ringe aantal loten daarvan moet binnenkort met prijzen getrokken worden. Men leze de in ons blad van heden voor- komende advertentie, waarmede men alsnog in de gelegenheid gesteld wordt origineele loten dezer leening te koopen. De eerstvolgende trekking heeft reeds den 15 October a. s. plaats waarbij 8000 prijzen a frs 30.000 4000 1000 enz. uitgeloot worden. De geoliede koe te Haarlem heeft haar snoeplust duur betaald. De verf met olie, welke vermoedelijk de kleur van melk had, heeft haar een loodwitvergiftiging bezorgd en het leven gekost. Voor den eigenaar zeker j een groote schade, te meer daar het vleesch voor de consumptie wel ongeschikt zal wezen. Het Juliana-feest, te Strijen gehouden, heeft nog een aardigen nasleep, daar meer dan 250 processen-verbaal zijn opgemaakt tegen feestelingen wegens het fietsen zonder licht, die door den kantonrechter te Oud-Beierland zullen worden berecht. •j Men schrijft uit Leiden: Alhier zijn twee jongens uit Hillegom naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, en aldaar ter verpleging opgenomen, die door een land- bouwer aldaar zijn aangeschoten, terwijl zij als ongenoode gasten in den boomgaard van den boer werden aangetroffen. De een bleek zeer ernstig verwond, de ander minder ernstig. In tegenspraak op een bericht, dat met bloed bevlekte kleederen van de verdachte zoons van Bakker in beslag waren genomen en onder- zocht werden, deelt de //Ass. Ct." mede, dat het onderzoek der deskundigen tot resultaat had, dat in de kleeren geen bloed kon worden aangetoond. Een half jaar geleden raakte een dienst- bode in de Haarlemsche huishoudschool, door onvoorzichtigheid met de kachel in brand. Na hevig lijden is 'tmeisje toen overleden. Een der andere dienstboden, die bij 't ongeval tegenwoordig was, is zoo geschrokken, dat ze na dien tijd aan toevallen en zenuwoverspanning is gaan lijden en thans naar //Meerenberg" is gebracht. Op de hoogte van de Leeuwenhoekstraat in Den Haag geraakte Dinsdagmorgen een vermoedelijk 40jarige timraerman onder de Delftsche stoomtram. De ongelukkige, die op de in gang zijnde tram wilde springen, niet- tegenstaande de waarschu wing van den conducteur, gleed uit en kwarn onder den wagen, zoodat hem de borstkas werd verbrijzeld en hij andere ernstige verwoudingen bekwam. De wagen moest eerst worden gelicht, voor men het lichaam van den man er onder uit kon halen. Toen bleken de levensgeesten reeds geweken. Het lijk werd naar den politiepost aan het Huygens- park vervoerd. Een voordeelig koetje De beer Joh. J. Boelstra te Stiens schrijft aan de Leeuw. Ct. Bij deze heb ik de eer u als een groote bij- zonderheid te kunnen berichten, dat ik in mijn bezit heb een koe, die de vorige melkperiode heeft opgebracht 9527,5 K. G. melk en 319,93 K., G. boter, vetgehalte 3,12 °/0 in 358 dagen. Thans is de periode nog niet afgeslotenze heeft, nu reeds opgebracht 9615,7 K. G. melk en 309,62 K. G. boter in 337 dagen. Dat is samen in twee jaar19143 K. G. melk en 1259 pond boter. Ik ben zeer benieuwd of er in Friesland meer zulke koeien zijn. Deze koe heeft gedurende den weidegang geen krachtvoer gehad. Avontuur van een juffertje Dinsdagmiddag speelde zich een niet onver- makelijk voorval af op de Groote Kerkstraat te Hoogeveen. Jongejuffrouw S., leerliuge der Rijksnormaal- school, beviel het niet lauger in haar kosthuis, waarom ze zich van een ander voorzag. Haar kleeren en eenige andere benoodigdheden liet ze evenwel achter, wij 1 dat ze nog een paar gulden moest betalen. Dinsdag bracht ze. volgens haar beweren, het geld en legde dit op de tafel. Ze ging naar boven, in gezelschap van haar vroegere kost- juffrouw, om een en ander af te halen, doch toen ze beneden was, weigerde de juffrouw haar vroegere kostleerlinge met het goed te laten vertrekken, met de bemerking, dat ze eerst het geld moest hebben. Het geld had ze niet ont- vangen en het lag niet meer op de tafel. De kostleerlinge naar de marechaussee, waarvan dan ook ai spoedig iemand op het terrein ver- scheen. Daar evenwel de kostbaas niet thuis was, kon deze niet handelend optreden. Nu bleek evenwel, dat vrienden in den nood veel tot stand kunnen brengen. Zooals te begrijpen is, bracht deze geschiedenis veel volk op de been, onder wie natuurlijk ver schillende medeleerlingen der normaalschool. Een paar der mannelijke scholieren haaiden vlug eeu ladder-, plaatsten deze tegen den muur en klommen naar boven, om zoodoende in de kamer te komen van hun medeleerlinge en daadwerkelijke hulp te verleenen. Dit gelukte wonderwel, want, niettegenstaande het krachtig protest der juffrouw en het willen verhinderen van deze practische hulp, kwamen de bestor- mers al spoedig in triomf, onder 't hoerageroep der omstanders, in 't bezit van den buit naar beneden en stelden de eigenares in het bezit van baar eigendom. Toen de juffrouw zag, hoe de zaak in het voordeel harer vroegere kostleerlinge afliep, scheen ze zich te troosten over het verlies met de opmerking//Die twee gulden schenk ik haar." Het vierjarig zoontje van den postdirecteur Scholten, te Enschede, dat Dinsdag met zijn grootvader' meeging, die een kar zand haalde, viel van den wagen en werd overreden en gedood. Door de onvoorzichtigheid van een werkman had Woensdagavond, tusschen 9 en 10 ure, een geweldige gasontploffing plaats in de auto-garage van den heer H. Engelbert en Co., Bezuidenhout 71, te 's Gravenhage. Onder den vloer van de groote hal, waar eenige auto's en rij wielen stonden opgesteld, is een bewaarplaats van steenkolen, waarin zich een vrij groote hoeveelheid sterk gas ontwikke- lende kolen bevonden. Daar gaslucht werd waargenomen, waarvan men den oorsprong niet wist te verklaren, ging men aan het zoeken en inplaats daarbij gebruik te maken van eene steeds aanwezige electrische lantaarn, streek een werk man een lueifer aan boven de plaats waar de gaslucht het sterkste was. Onmiddellijk volgde een zware knal en ontwikkelde zich een enorme vlam. Drie groote spiegelruiten van eenige vierkante meters omvang, zoomede een aantal ruiten in lood gevat, werden aan splinters geslagen. Eenige rijwielen die boven de kolenbewaarplaats stonden werden omhoog geworpen en vernield. De man die de lueifer had aangestreken bekwam verwondingen aan hoofd en armen en werd per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Een der heeren van het personeel kreeg, door de rond- spattende glasscherven lichte verwondingen aan het hoofd, welke ter plaatse verbonden werden. De brandweer rukte aan, doch behoefde geen blusschingswerk te doen, daar de vlam. toen zij zich een uitweg had gebaand, dadelijk vanzelf doofde. Betrekkelijk is het ongeval goed afgeloopen, daar zich achter de hal een benzinebewaarplaats bevond. De materieele schade is intusschen vrij groot. Omtrent het aan den grond loopen van de onderzeeboot no. 1 wordt gemeld, dat dit niet te wijten is aan stroommisleiding. De boot was het zoogenaamde Molengat ingevaren tusschen de gasboei en de zwarte ton, op een plaats, waar de laatste opname voldoende water aangaf. De boot is dus vastgeloopen in het volgens de kaart aangewezen vaarwater, dat zich echter sinds kort belangrijk heeft gewijzigd blijkens een Dinsdagmorgen gedane opname. De onderzeeboot heeft gelukkig geen schade beloopen en is weder geheel gereed om te varen. Voor alle zekerheid wordt zij echter in het droge dok opgenomen. - Te Veenendaal was een 13jarige jongen bezig braraen te zoeken. Een andere knaap van 16 jaar zeide hem daarmee op te houden, El XESSCHK COCRAIT. nit bind verscliijnt ]daandnc-, WoenadaK- en Vrijitagavond, nl«Krxiuiderd op reealdacen. !»ij tie Firina P. J. Ill 1>K N.1XIIR te Ter Keozen. i. Meer dan eenmaal hadden we gelegenheid den belang- stellenden lezer een en ander te zeggen omtrent onze meeningen betreffende de beteekenis van de stikstof in 't leven der plant. De meesten hunner weten dan ook reeds, hoe de vrije lucktstikstof voor 't meerendeel Orizer landbouwgewassen weinig of niets beteekent, hoe althans de wintergranen, karwij en koolzaad de voor liaren groei benoodigde stikstof in den bodem moeten kunnen vinden, om van de talrijke zomergewassen, die in dezelfde conditie verkeeren, nu niet te spreken. Waarom wij 't dan noodig oordeelen er toch maar weer eens aan te herinneren Omdat in de praktijk nog zoo heel vaak weinig of geen partij wordt getrokken van wat er in dezen door de wetenschap aan de band wordt gedaan, mede op giond van practiscbe proefnemingen. 't Is opmerkelijk, hoe geregeld wordt gezorgd voor 'taanvullen der phos- phorzuurvoorraden in de landerijen, welke men bestemt voor allerlei wintergewassen, hoe men er de kaliraest- stoffen niet vergeet of proeven neemt met kalkhoudende mestsoorten. Maar stikstofmest, met name chilisalpeter, bewaart men trouw tot 't voorjaar. 't VVil ons voorkomen, dat dit niet altijd in :t belang is van 't gewas. Een krachtig ontwikkelen in den aanvang moet naar onze meening 't productievermogen in de op den winter volgende groeiperiode ten goede komen. Waarom we ook met vrijmoedigheid aanraden doe gerust enkele balen chilisalpeter op; ge zijt dan in de gelegenheid, overal, waar een wintergewas niet recht voortwil (en gebrek aan opneembare stikstof is daarvan heel vaak de oorzaak) de zaak te verhelpen. Want het chilisalpeter bevat de onmisbare stikstof in den juisten vorm, pasklaar, voor 't gebruik gereed. En daar zijn ook de wintergewassen dankbaar voor.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1