Gemengde berichten. Thomas en Caselle te Yalkenburg ingezonden request, waarin ook gewaagd wordt van pressie op de kiezers, de conclusie der commissie eenigs- zins gewijzigd in dien zin dat, behalve bet op- vragen der stem brieves, den Minister van Binnen- landscbe Zaken ook inlichtingen zullen worden verzocbt naar aanleiding van de beide bezwaar- schriften van de bedoelde Valkenburgsche heeren, tot welk einde die bezwaarschriften in handen des Ministers zuilen worden gesteld. Deze gewijzigde conclusie wordt zonder debat of stemming goedgekeurd. TER NEUZEN, 29 September 1909. Gisteren werd de timmermansknecht C. de M., wonende in de Dekkerstraat (achter de Kerk- hoflaan) en werkzaam aan de dukdalven en den steiger in de nieuwe buitenhaven, ongesteld. De ontboden geneesheer meende door ver- schillende verschijnselen te moeten denken aan cholera. Heden zijn uitwerpselen van den patient voor een bacteriologisch onderzoek naar Utrecht opge- zonden. lnmiddels is het huisgezin van De M. in de woning ge'isoleerd en staat er een agent voor de deur om te voorkomen dat er iemand uit- of ingaat. Ofschoon er geen reden bestaat tot ongerust- heid is bet misscbien dienstig te berinneren aan de dezer dagen meermalen verspreide waarscbuwingen waarin ten zeerste wordt aan- bevolen zindelijkheid op bet lichaam, zicb te onthouden van het drinken van ongekookt water of melk, en van het gebruik van onge- kookte groenten, enz. Met 1 Oct. a. s. wordt de dienst op den spoorweg Gent—Ter Neuzen gewijzigd, dat de eerste trein van Ter Neuzen te Gent—Eecloo aankomt te 6,55. De tweede trein uit Ter Neuzen vertrekt 8,56, te Sluiskil 9,4, Philippine 9,11, Sas van Gent 9,20, Selzaete 9,30, aankomst te Gent Eecloo 9,27 en Zuid 9,38. De trein van 3,04 in den namiddag vervalt. De laatste trein arriveert te Gent Eecloo 9,27 en Zuid 9,38. Yan Gent vervalt de trein ded namiddags te 2,30, albier aankomende te 4.10, terwijl de laatste trein uit Gent van Selzaete vertrekt te 8,58, Sas van Gent 9,24, Philippine 9,32, Sluiskil 9,39, aankomst te Ter Neuzen 9,47. In de maand November wordt deze dienst- regeling verder gewijzigd door het vervallen van den eersten trein naar Gent en den laatsten trein uit Gent, van en naar Ter Neuzen, met uitzondering van enkele dagen, dat die, als gewoonlijk tot Ter Neuzen doorrijdt. Voor het beroepen van een predikant bij de Geref. kerk alhier is door den kerkeraad een tweetal opgemaakt, waarop zijn geplaatst Ds. O. Boersma te Ezinge (Gr.) en Ds. B. Koorda te Idskenhuizen (Fr.) A. s. Zondag zal hieruit eene keuze worden gedaan. In het Hotel de Commerce" alhier werd gisterenavond eene vergadering gehouden van de scherpschuttersvereeniging „Voor Vaderland en Koning", waarin de prijzen zouden worden uit- gereikt, uitgeloofd bij den de vorige week gehouden schietwedstrijd. Voor zoover de winnaars aanwezig waren, werden door den voorzitter, den heer J. A. van Rompu, aan hen de behaalde medaille's, onder het uitspreken van een gelukwensch met het behaald succes, overhandigd. Namens de afdeeling Ter Neuzen van ,/Volks- weerbaarheid," waarbij de scherpschuttersver eeniging is aangesloten, werd de vereeniging door den voorzitter, den heer J. A. P. Geill, gelukgewenscht met het succes door haar bij dezen wedstrijd behaald, door het winnen van den eersten pnjs in den korpswedstrijd, terwijl ook aan de prijzen die door verschillende leden persoonlijk zijn behaald is gebleken, dat hier met ernst gestreefd wordt naar verhooging van 's lands weerkracht en vooral de nieuwe methode van schieten, het oorlogsschieten, hier met goed resultaat wordt beoefend. Spreker hoopte dat de leden op den ingeslagen weg zullen voortgaan. De aanwezigen bleven nog geruimen tijd gezellig bijeen, onder het aanhooren van ver schillende zang- en muzieknummers, door eene dame en eenige heeren welwillend op verdien- stelijke wijze ten beste gegeven. Maandag had te Schoondijke de aanbe- steding plaats voor den Generalen Prins Willem- polder van het leggen van grintwegen in den polder (raming f 28,000). Inschrijvers waren de heerenJ. Maas te Biervliet voor 29,290, C. de Smit te Breskens voor 29,015, St. de Vuyst te Breskens voor f 29,000, Gebr. Aarnouts te IJzendijke voor 28,275,36®, A. du Burck te Breskens voor 28,167, J. Wolfert te Hoek voor 27,797, J. van Drongelen te Hoek voor 27,530, .1. Babijn te Oostburg voor 27,200, J. M. v. d. Sande te Breskens voor 26,989, A. v. Male te Schoondijke voor 26,966, A. Jacobs te Goes voor 26,840 en J. C. v. d. Brink te Krabbendijke voor 26,310. De gunning wordt later bekend gemaakt. Met ingang van 8 October a. s. zijn be- noemd tot kommies der 3e klasse J. Sonke, A. van Male, P. J. Bogaert en M. Ruster te Sas van Gent (tijd.) en R. Reitzema te Nieuw Namen. Verder wordt tijdelijk verplaatst met ingang van dien datum de kommies 3e klasse I. van 't flof van Nieuw Namen naar Oud-Beijerland. Omtrent de in beslaggenomen scbapen, waarvau wij in ons vorig nummer melding maakten, schrijft onze correspondent te Philip pine Vrijdagnamiddag vervoerde de landbouwer P. Kindt wonende in den Stellepolder 180 schapen die hij in Beigie te Selzaete had gekocht naar zijne hoeve. Hij was nog maar te Kapelle dus nog in Beigie toen zijne dieren door de Belgische ambtenaren werden aangeslagen. Deze waren in de meeniug dat hij die schapen frauduleus uit Holland naar Beigie zou ingevoerd hebben, ofschoon hij bewjjzen genoeg heelt van het tegendeel. Zij vertegenwoordigen eene som van 4500 francs. In ,/ZeI." wordt hieromtrent het volgende gemeld Daar schapen uit Beigie niet in Frankrijk mogen binnengevoerd worden, doch wel uit Nederland, traeht men op de volgende wijze er toch uit Beigie in Frankrijk te transporteeren. Belgische schapen worden eerst Nederland binnengesmokkeld en van hieruit gaan ze als Hollandsche naar Frankrijk. Dit lukt evenwel niet altijd, wat een onzer iugezetenen dezer dagen ondervond. Hij trachtte namelijk een kudde van 150 Belgische schapen op Neerlandsch grondgebied te krijgen. Pas is hij er de grenzen mee over of hij zag de Hollandsche ambtenaren en maak- te met zijne kudde vlug rechtsomkeer. Op Belgisch terrein gekomen, kwam hij ecliter in aanraking met de Belgische ambtenaren, die meenende, dat de schapen werden binnenge- smokkeld, de geheele kudde in beslag namen, wat voor den man een schadepost van onge- veer 4000 fr. opleverde, behalve het proces- verbaal nog. Zaterdag 16 Oct. wordt te Vlissingen in het Badkotel de derde algemeene vergadering gehouden van de provinciale Zeeuwsche ver eeniging //Het Groene Kruis". Daarin moet o. a. de verkiezing plaats hebben van een lid van het hoofdbestuur wegens perio- diekeaftreding van den heer Mr. Dr. F. S. Wi tte veen te Vlissingen. Daarvoor is door de afdeelingen alleen candidaat gesteld de heer Witteveen. Verder van een lid van het hoofdbestuur, ter vervanging van den heer Jhr. H. A. Wttewaal van Stoetwegen te Oostburg, wegens vertrek naar Rotterdam. Daarvoor zijn door enkele afdeelin gen candidaat gesteld de heeren A. Olavereau, rijksontvanger te Oostburg, Mr. F. J. N. van Dam, kantonrechter te Oostburg, P. Dikkenberg, arts te Zuidzande en S. Hage, burgemeester te Bruinisse. Behandeld zal onder meer worden een voor- stel om aan het* hoofdbestuur op te dragen, met het Staatstoezicht op de Volksgezondheid in overleg te treden om uit te maken of van rijkswege aan den ontsmettingsoven in het fort z/De Ruijter" te Vlissingen een wascbinrichting zal kunnen worden ingericht. Verder voorstellen ter benoeming van com- missies om een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop het ziekenvervoer in de provincie Zeeland op de beste en doelmatigste wijze kan worden geregeld en om rapport uit te brengen over de beste en degelijkste wijze waarop de bestrijding der tuberculose in Zeeland zal kunnen worden ter hand genomen. De bespreking v'an dit laatste voorstel zal worden ingeleid door Dr. Van Gorkom uit 's Gravenhage met eene rede, getiteld //Welke rol heelt Het Groene Kruis te vervullen in een provinciale organisatie van de tuberculose- bestrijding." De locomotief van de stoomtram -Vlis singenMiddelburg, die Maandag in den water- gang bij Souburg te recht kwam is vermoedelijk, ontspoord door een hoop zand die op de rails lag. Daaromtrent schrijft men ons nog Ofschoon men Dinsdag den geheelen dag met kettingen, touwen, domme krachten enz. aan het werk is geweest, is men er nog slechts ingeslaagd de iocomotief eenigszins in het water te doen draaien. Als het gelukt is het zware vrachtje geheel in de gewenschte richting te brengen, bestaat het plan om een helling te maken en daarop hulprails aan te brengen, om zoo de machine weer op den wal te treklsen. Hiermede zullen echter nog wel heel wat uurtjes gemoeid zijn. Dinsdagmorgen waren bij een winkelier te Vlissingen reed3 een paar goed geslaagde foto's van het ougeluk geetaleerd. Ook gisteren trok het opruimingswerk heel wat bekijks. Zaamslag, 28 Sept. Gister had alhier op de bovenzaal bij de wed. J. Platteeuw, eene vergadering plaats van de 1.1. Zaterdag opge- richte afdeeling van Het Groene Kruis. Door den burgemeester, den heer P. .T. Wort- man, werd het een en ander aan de niet talrijk opgekomenen, uiteen gezet. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van een bestuur, en werden als zoodanig gekozen de heeren P. J. Wortman, de geneesheeren Ph. Meinema en W. D. van Renesse, benevens de heeren A. Kok, G. van Dis, P. C. de Moor, M. C. Casteleijn, S. Brouwer en J. P. Dees. Voordat de stemming plaats had, werden de beide doktoren door de aanwezigen verkozen verklaard. De vereeniging zal zich aansluiten bij de Provinciale afdeeling van Het Groene Kruis in Zeeland. Het ledental klom van 22 tot 74. St. Jansteen. Het bebloed vrouwenhemd en jurk (zie het vorig nummer) is gevonden in een dennenbosch onder Clinge dus niet te St. Jansteen. Daar de kleedingstukken nabij de spoorlijn lagen, is niet uitgesloten dat deze uit den trein zijn geworpen, daar in het bosch en de omgeving geen verdere sporen te vinden zijn. Het onderzoek wordt steeds ijverig voortgezet. Zuiddorpe. Hedenvoormiddag werd alhier door het bestuur van den Moerspuipolder in het openbaar aanbesteed, de levering franco op de losplaats der Axelsche Sassing van 1°. 136000 stuks quenast- of lessineskeien van minstens 9/15 c.M. aan den kop en waarvan, goed gestraat, hoogstens 52^ stuks per M2. benoodigd zijn, en 2o. 1880 M1. doorniksche kantsteen, zwaar 12 a 14 c.M. Minste inschrijver wasvoor perceel 1 A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor 37,per 1000 stuks en voor perceel 2 Jac. Jansen te Ter Neuzen voor f 640, Beide perceelen zijn gegund. Zuiddorpe. Een tienjarig jongetje stond achter op het zoogenaamde //pennetje" eerier fiets en reed, o zoo prettig, mee. Weinig dacht hij aan het gevaar, verbonden aan dergelijken rit. Helaas, zijn voet gleed van het pennetje en hij raakte met de teenen tusschen de ketting bekneld met het ongelukkig gevolg, dat de groote teen van zijn rechtervoet totaal afgedraaid werd. Vlissingen, 29 Sept. Door de directie der Stoomvaartmaatschappij //Zeeland" zijn een groot aantal uitnoodigingen verzonden, zoowel aan personen uit Vlissingen als daarbuiten, om heden- of morgenmiddag het nieuwe stoomschip der maatschappij, //Prinses Juliana", dat in de binnenhaven iigt, te bezichtigen. Reeds heden werd door veleu van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het keurig ingericht schip te be- wonderen. Middelburg. De alhier Zondag j.l. gehouden meeting voor algemeen kiesrecht, heeft lenge- volge gehad, dat de burgemeester van Koudekerke, onder welke gemeente de weide, waarop de meeting gehouden werd, is gelegen, proces- verbaal heeft doen opmaken wegens het maken van muziek zonder toestemming. De meeting was opgeluisterd door het muziekgezelschap //Exelsior"en dezangvereeniging //DeVolksstem." Men schrijft ons uit Geut De commissie der vogelteelt-maatschappij z/Het Neerhof" roept ai de vogelkweekers en liefhebbers op, teneinde hunne medewerking te verkrijgen voor het welslagen der groote inter- nationale tentoonstelling welke het ter gelegen heid der 20e verjaring der stichting der maat schappij, in de groote zalen van //Het Casino op 27, 28 en 29 November aanstaande inricht. De moeite welke zich deze flinke maatschappij gegeven heeft en de geldelijke opofferingen welke zij zich gedurende haar twintig jarig bestaan heeft getroost zijn heden de belooning van haren arbeid en de vrucht van haren roem. De uitgestrekte zalen van het Casino, in dewelke deze belangry ke tentoonstelling zal plaats hebben, beslaan niet minder dan 2500 meters vierkant. De liefhebbers zullen er al hunne gemakken vinden en er niet alleenlijk de kwaliteit maar ook het groot getal hunner dieren kunnen zenden. De commissie heeft van nu af reeds alle noodige maatregelen genomen om de moeilijksten te be- vredigen. De giften en eere-prijzen zullen door den algemeenen secretaris, den heer Ach. Heyndrickx te Gentbrugge ontvangen worden. Het reglement-program ma zal den 15 October verschijnen de liefhebbers die zich vooi dezen datum als lid zullen laten inschrijven, zullen van de voordeelen den leden voorbehouden ge- nieten. Ook bij de vrouw van den kleermaker F te Hansweert is cholera asiatica geconstateerd- Zijn broeder, die hem bezocht, en in de woning ge'isoleerd werd gehouden is vermoedelijk eveneens aangetast. Een geoliede koe. Op een voetbalter- rein te Haarlem liet de verver van de tribune een emmer, gevuld met olie en verf staan, die door een koe is leeggedronken. Te oordeelen naar het feit. dat de koe niets in den emmer overliet, moet het goed gesmaakt hebben. Oti de rvindt de koe eventueel schade van het ge bruik van de ongewone lekkernij, dan is 't de vraag, wie er recht heeft op schadevergoeding, de boer of de voetbalclub //Haarlem", die er 8 liter olie bij ingeschoten is. Het Hotel ter Brake te Vriezenveen wordt verlicht door acyteleengas en de machine voor gasontwikkeling staat in den tuin ongeveer 60 a 70 meter achter het huis. Toen Zaterdagavond gaslucht geroken werd, begaf de bediende zich met een lantaarn naar bet steenen gebouwtje, waarin de machine geplaatst was. Bij het openen van de deur vloog het geheele gebouwtje met een knal, die door het geheele dorp en zelfs nog veel verder werd gehoord, uit elkander. De bediende J. Kondebrik was achterover ge- vallen en werd met brandwonden overdekt op- genomen. Hij is overgebracht naar het zieken- buis te Alroelo zijn toestand is bevredigend, doch een wonder mag het genoemd worden, dat hij door de wegvliegende steenen en stukken hout niet onmiddellijk is gedood. In het Hotel ter Brake en andere in de buurt staande huizeu zijn door den schok verschillende ruiten gesprongen verdere ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Omtrent den toestand der gewonden bij de ramp te Breda wordt het volgende mede- gedeeld De aannemer Beekers, jongeman van 25 jaar en gehuwd, is Zondag tot bewustzijn terug- gekeerd, zoodat hij reeds een bezoek mocht ontvangen; zijn toestand schijnt thans buiten gevaar te zijn, alhoewel de inwendige kneuzingen van ernstigen aard zijn. De andere gewonden nemen in beterschap toe. De begrafenis der twee slachtoffers had een zeer eeuvoudig verloop Talbooh werdtePrin- cenbage begraven, de jonge 18jarige opperman Van Beers op de begraafplaats Zuijlen. Zondagmiddag heeft H. M. de Koniugin in een lang telegram aan den burgemeester haar deelneming betuigd in het ongeluk en inlich tingen gevraagd omtrent den toestand der gewon den. Deze inlichtingen werden daarop eveneens telegratisch aan H. M. de Koningin verstrekt, met de mededeeling dat nadere bijzonderheden omtrent de ramp schriftelijk zouden worden gemeld. Maandagmorgen werden door een inspec- teur van politie te Leeuwarden in het post- kantoor aldaar aarigehouden twee personen, vader en zoou, S. genaamd, die op een spaar- bankboekje, ten name van den heer Carp, direc- teur van het postkanfoor te Rosendaal, gelden trachtten te innen. Maandagnacht is nabij een wachtpost bij Nijmegeu de wachter A. Verbiest door een goederentrein aangereden, waardoor zijn rechter- been en -arm afgereden werden. De toestand van den man is zorgelijk. De 15jarige A. de V., van Nijmegeu, is Maandag bij Millingen van de stoomboot Con cordia in de Waal gevallen en verdronken. Zijn lijk was gisterenavond nog niet gevonden. Zondagvoormiddag is te Moergestel de boerderij, waarin herberg genaamd Het bonte Paard, afge brand. De brand outstond in of bij den stal en het vee was slechts met groote moeite te redden, waarbij de bewoner nog erge brandwonden aan zijn handen opdeed. Verder is van het huis- raad nog al wat gered. Het huis beboorde bij de goederen van den Hondsberg en werd bewoond door W. de Kort. Huis en Inboedel waren verzekerd. Oorzaak onbekend. Naar aan de Tel. wordt gemeld, is er Zondag- nacht bij een partieulier te IJsselsteiu ingebroken. Er zijn gestolen banknoten, geld, gouden en zilveren voorwerpen en een fiets. Men meent den dader of de daders op het spoor te zijn. Dinsdagmorgen is te Zaandam de ruim 70jarige vrouw D. onder een rangeerenden goederentrein geraakt en onmiddellijk gedood. -- In den Lij-Polder (N.-H.) is Maandagavond verdronken de vrouw van E. bij het spoelen is zij te water geraakt. Een weinig voorkomend huwelijksfeest is zeker wel het jubileum, dat het echtpaar De Geus te Voorschoten viert. Het is ul. vijf en zestig jaren geleden,. dat zij in den echt werden verbonden. Ondanks den Imogen ouderdom. hij is 88, zij 86, zijn beide echtelieden nog zeer welvareud. Maandagavond deed een Duitscher bij de Utrechtsche politie zijn beklag, dat hij in den trein tusschen Utrecht en Bunnik bij kwaitjes- vinders al zijn geld en zelfs een gouden ring had verspeeld. De politie spoorde de daders op en maakte tegen hen, het trio P., Q-en 1., uit Amsterdam, proces-verbaal op. Het pakje effecten, ter waarde van ruim 1800, dat een Vlissinger in de vorige week in een der booten tusschen Zaandam en Amsterr dam by het gebruik maken van de toiletgele- n o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2