A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5358. Dinsdag 28 September 1909. VACCI1TATIE. HINDERWET. Buitenland. Binnenland. 49e Jaargarig. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postA oor NederJand 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/„ en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dr. Cook is met zijn reisverhaal in de /New- York Herald" gevorderd tot den eigenlijken tocht naar de Pool. De 19n Februari 1908 vertrok Cook uit Annootok naar den overkant van de Smithsond. Den geheelen winter had bij zich bezig gehouden met bet maken van toebereidselen, het bijeenbrengen van voorraden enz. Vooral wat den bouw zijner sleden be- treft, en de door hem gevolgde methode van bespanning, volgde Cook de lessen der Eskimo's. Bij zijn vertrek werd de reiziger vergezeld door 11 man, met 103 honden, die elf zwaarbeladen sleden voorttrokken. Cook trok door een dal Grinnell-land, en Cannonfjord door //Kolonel Browne herhaalde Eleonora, van haar stoel springende. //Kolonel Browne?" 't Yolgende oogenblik rilde ze over al hare leden. Dit huis was vol geheimzinnigheid kon ze het ontvluchten vJa, hij 4s mijn audere voogd. Hij was een boezemvriend van mijn ouders. Hij woont in Indie, maar was nu hier en heeft mij herhaal- delijk trachten te bezoeken, maar steeds heb ik geweigerd hem te ontvangen. Weer een bewijs van mijn groote zelfzucht. Maar nu wil ik hem zien. Ilij moet mij van mijn vader en moeder vertellen. Ik zal hem zeggen, dat gij de goede genius zijt, die bewerkt heeft, dat ik hem uitgenoodigd heb". Eleonora stond als versteend. Kolonel Browne was Violets voogd hij was een vriend harer ouders geweest. Zij had hem nog niet gezien en den volgenden dag zou hij afreizen. Hoe vreemd, dat hij ook de vriend harer ouders ge weest was't Was ontzettend geheimzinnig alles. En hij had haar Violet genoemd, haar toe- gesproken alsof ze een groote invalide was En toen zh hem had willen vragen, waarom hij haar een verkeerden naam gaf, had Magdalen haar de hand voor den mond gedrukt. En Magdalen had hem toen haastig de kamer laten verlaten Zij had zich ook, al was het maar tusschen Ellesmere-laud en verder via Arthur-land en Nansen-straat. Bij die gelegenheid werd een temperatuur ondervonden van 83° F. Tal van muskusossen werden geschoten. Het verhaal vermeldt dan den aanleg van verscheiden levensmiddel-depots aan de Cannon- fjord en Nansensond. Cook beschrijft dan zijn eersten dagmarsch op het zeeijs ten noorden van Heiberg-land, welks noordelijkste rotsen allengs uit het gezicht werden verloren. Dien eersten dagmarsch werd een afstand van 26 mijlen (bedoeld zijn hier zeemijlen) afgelegd. Toen werd een jjshut gebouwd, waarin de expeditie-leden ter ruste gingen. Dat waren Cook met zijn twee Eskimo's. Hij had toen 2 sleden bij zich met voorraden voor 80 dagen en 26 uitgezochte honden. Den tweeden dag vorderde men 21 mijlen, het ijs werd steeds moeilijker 'begaanbaar. Omtrent- de Poolpolemiek wordt gemeld dat Peary 30 beschuldigingen tegen Dr. Cook in- brengt. Elk op zichzelf zou voldoenae zijn om bevoegde deskundigen te overtuigen dat Cook's bewering de Pool te hebben bereikt, valsch is. Van zijn kant is Cook onverwijld begonnen met 't rangschikkeu en uitwerken van zijn aanteeke- ningen en waarnemingen. In een paar weken is dit officieele verhaal gereed, dat ter onderzoek naar de universiteit te (Copenhagen wordt opgezonden. Zoodra dit onderzoek zal zijn afgeloopen, ver- moedelijk over een maand of twee, zal ook 't officieele verhaal worden gepubliceerd. Dr. Cook beeft de Noordpool op 21 April 1908 gefotografeerd. Een afdruk daarvan is in de /Illustration" verschenen. Ondanks Peary's plechtige verzekering geen huldebetuiging in ontvangst te zullen nemen, alvorens de strijd met Dr. Cook was uitgevochten, heeft hij zich toch laten feteeren. De ontvangst, welke Peary bij aankomst te Portland, in den staat Maine, bereid werd, was grootscheepsch en geestdriftig. De staatsgouverneur Fernland woonde een feestmaal ter eere van Peary bij. Het gedrang voor de feestzaal was zoo groot, dat Peary ternauwernood kon binnenkomen. De gouverneur hield een tafelrede, waarin hij Peary lof toezwaaide. Deze sprak een woord van dank, maar roerde de Cook-polemiek niet aan. De betoogingen van het publiek ter eere van Peary waren zoo geestdriftig, dat Peary er geheel van onder den indruk kwam. een korte poos, zwak gevoeld, evenals Violet het beschreven had. En morgen zou hij ver- trekken en Violet zou hem niet meer zien. Zij moest zich bedwingen, eerst nadenken en danZij kuste Violet hartelijk op beide wan- gen, toeu deze met eene gelukkige, stralende uitdrukking op haar gelaat aaustalten maakte haar te verlaten. Alleen gelaten kon ze zich niet langer inr- houden. De akeligste combinaties werden ge- maakt. Ze zag een heele reeks vreemde voor- vallen in het verschiet. Zij haastte zich naar hare kleedkamer sloeg haar oud manteltje over de prachtige japon en holde naar beneden, den slaperigen portierWoorbij. Zij riep een hansom aan, sprong er in en beval den koetsier, haar naar dominee Tempest in Carfax Gardens te brengen. XI I. 't Was bijna tien uur. Eleonora leunde achterover in den hansom, hare handen tegen de borst gekleind. Al zou het middernacht of twee uur geweest zijn. Eleonora zou het huis van Violet Thorne toch verlaten hebben. Reeds in de verte zag zij het verlichte huis van den predikant. Dominee Tempest deed haar zelf open. //Eleonorariep hij verschrikt. ;/Gij op dit uur van den dag Kind, wat is je over- komen Je beeft en rilt..." De dominee sloot de deur en nam haar, al sprekende, mee naar zijne studeerkamer. z/Ik kau aaar niet blijven iti dat huis. 't Is De weerspannige Hongaren zullen vergast worden op een handschrijven van den Keizer- Koning, waarin deze hen de les leest. De outslagaanvraag van 't kabinet-Wekerle zal vermoedelijk worden geweigerd en de Keizer zal de coalitie-partijen, die nu elk voor zich met aparte eischen komen, er aan herinneren, dat zij 3 jaren geleden den Ausgleich aanvaar- den en uitdrukkelijk op zich riamen't kiesrecht- vraagstuk op te lossen. Men weet dat, evenals in Oostenrijk, de regeering tracht door 't alge- meen kiesrecht een eind te maken aan den eindeloozen partijenstrijd. Maar het is de vraag of't Wekerle gelukken zal de partijen te over tuigen dat haar eischen moeten achterstaan bij die der Kroon. Sultan Plafid laat 't niet bij protesten tegen het voortdringen der Spanjaarden in Noord- Marokko. Te Fez heerscht groote opwinding, nu de Spaansche troepen steeds dieper't Riff- gebied indringen en de Sultan heeft plan zoo spoedig mogelijk een scerke mehalla naar Taza te zenden om 't voortrukken der Spanjaarden te beletten. Bericbten uit Fez melden dat de stammen in den omtrek slechts op een gelegenheid wachten zich tegen de Spaansche troepen te verzetten. t Zou dus kunnen gebeuren dat 't Spaansche avontuur aanleiding was tot een formeelen oorlog tegen het geheele Moorenrijk. Er is wel eens geringer aanleiding ge weest tot een dergeiijken veroveringsoorlog. Te Tanger houdt de Spaansche gezant de Mooren- deputatie aan de praat. Hafid's geduld raakt op en vandaag of morgen is te verwachten dat hij een krachtig woord gaat meespreken in den strijd, die een deel van zijn onderdanen tegen z/vreemde indringers" voeren. 't Gerucht loopt, dat Taza door 3000 ruiters bezet is, die de hafidistische ambtenaren ge- vangen zetten. De hooge belastingen verwekken ontevredenheid. In Franscbe bladen loopt hardnekkig't gerucht, dat de Spanjaarden op 20 dezer een nederlaag leden. De Fransche gezant te Tanger, Regnault, antwoordde op 't protest van den Sultan, tegen de Spaansche expeditie, dat het diplomatenkorps in deze niet bevoegd is de kwestie dient recht- streeks door de Spaansche en Marokkaansche regeeringen te worden uitgemaakt. Te Madrid heeft de houding van Frankrijk groote voldoening gewekt. De overige mogendheden zullen waar- afgrijselijk Ik kan het niet verklaren, maar ik voel het. Ik ben teruggekomen en wilde bij u blijven. Ik ben op de wereld om te werken ik kan dat leven niet leiden. Er zijn altijd gasten, en wat voor gasten Ze maken me bang. Ze praten zoo raar en lachen om alles. O, laat me bij u blijven z/Maar, kind, ik begrijp je niet." Eleonora barstte in snikken los. ,/Wat is er dan? Er moet iets anders zijn. Je beeft. Wat is dat voor een tijd om hier te komen? Zeg eens, ik ben toch je vriend, ik wil je helpenmaar vertel me dan eerst de oorzaak van je verdriet." En toen, in onsamenhangende zinnen, deed ze haar verhaal. 't Geleek veel op een droom, dien ze vertelde. Maar kindje, je weet niet wat je zegt. Je moet die goede menschen niet van iets slechts verdenken. Wil ik je eens zeggen, wat het is? Je ver- anderde levenswijze, 't zien van al die vreemde menschen, al die rijkdom windt je op. Je ziet daardoor de dingen anders dan ze zijn." z/Maar waarom noemde hij mij Violet?" z/Och dat kan een familienaam zijn." z/Ja, dat zegt Magdalen ook." t Kan de naam van je moeder zijn. Mis- schien heetje wel Violet Eleonora of omgekeerd ffDaar had ik nog nooit aan gedacht. Maar mag ik bij u blijven? 0, ik wil niet terug. 't Is zoo'n leven van niets doen. 't Is alles zoo leeg. Ik snak naar werk." De predikant schudde het hoofd. vIk vrees, dat het niet gaan zal. Hoe weet je nu al, of er daar niets voor je te doen is schijnlijk evenzoo handelen. Spanje zal direct met den Sultan onderhandelen over de schadeloos- stelling en den duur der bezetting van 't Rifl- gebied. In de legerplaats te Millingen werd Zaterdag op plechtige wijze door H. M. de Koningin die vergezeld was van Z. K. H. Prins Hendrik, aan het le regiment huzaren, de standaard uitgereikt welke het voortaan in de gelederen zal medevoeren H. M. de Koningin hield bij die gelegenheid tot officieren, onderofficieren en huzaren een kranige toespraak. Het regiment stond in linie op een stuk heide grenzende aan den Amersfoortsehen weg front makende naar het Oosten. Op de Staatsbegrqoting voor 1910 is ter bestrijding der tuberculose f 2o.000 meer aan subsidies uitgetrokken. Onder de Rijkssubsidies in de kosten der drank- bestrijding is nu ook begrepen een som tot onder- steuning van de verpleging van verarmde dronkaards. Voor bijdragen aan bijzondere scholen tenge- volge van art. 59 der schoolwet is op die be- grooting voor 't volgend jaar 295.000 meer uitgetrokken. Voor het houden van voordrachten ten behoeve van denhandeldrijvenden en industrieelen midden- stand is op de begrooting van landbouw 5000 uitgetrokken. Er zal een voorlichtingsdienst voor de klein- nijverheid in het leven geroepen worden. f 10.000 zal daarvoor noodig zijn en dan worden er twee nij verheids-consulenten aangesteld. TER NEUZEN, 27 September 1909. Niet minder dan degenen die ter wille van hun handel of bedrijf nog op een nazomer rekenen, of deze althans goed kunnen gebruiken, waren de vorige week de kermismenschen, dat wil zeggen zij die daarop hun brood moeten verdienen en degenen die daarop hun centen komen verteren als prijs voor gesmaakt genot. zeer in hun nopjes dat het weder zoo gunstig was, in tegenstelling met hetgeen we dezen zomer reeds hadden ondervonden. Van algemeenen invloed op het bezoek oi de Die ongelukkige Violet, bij voorbeeld, denk je niet, dat je haar tot zegen kunt zijn ,/Ze zegt, dat ik dat reeds ben. Maar ik zou zooveel liever hier blijven en met u weiken. ,/Lieve kind," zei hij, „je plicht ligt voor de hand. Je moet die arme mcht van je trachten op te beuren. Hier in Londen kun je me niet helpen. In Rivercross was het anders. 't boort menschen is hier zoo geheel anders. Geloof me, je moet teruggaan naar huis." ,/Dan zal ik ga^n, om Violet," zeide Eleonora treurig. //Ik heb haar van 11 verteld. Zij wilde ook helpen. Misschien, dat het samen wel gaan zou?" „Gaarne. En nu, lieve, zal ik je thuis brengen." De woorden waren juist van zijne lippen, toen er hard werd gescheld. Eleonora werd doodsbleek. z/Dat moet Magdalen zijn," zei ze beslist. 't Was Magdalen. z/Laat me u ineens geruststellen," zei de predikant vriendelijk. //Eleonora is hier en veilig." z/Zoo'n onnadenkend kindriep Magdalen uit. //Ze heeft ons zeer beangst. Vader weet geen raad en is buiten zich zelf van angst. 't Was de tweede schok, die we kregen van avond. Verbeeldt u, mijn vriendin, lady Taversham, die bij ons was dezen dag, heeft daareven eenAelegram gekregen, dat haar man dood is gevallen van zijn paard. Ik ben hare beste vriendin en ik moest haar troosten en toen wachtte ons het schrikaanjagende bericht, dat Eleonora er van door was." SEIIZESSCHE COCRAST. I»it hlml verHCliiJnt Jlnnndag-, Woeim<l»K- en Wfijilngnvond, nitge««n.-'enl op l»'eeitila|ten. bij tie frlrmtt Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door D. BUYZE, gemeente-geneesheer aldaar, zal bestaan in de kom der gemeente op Donder- dag 30 September 1909, in het ziekenhnis (Smidswal) 'snamiddags 66n ure, en te Sluiskil op Zaterdag 2 Oc tober 1909 in een der lokalen van de openbare school, 's namiddugs 3 are. Ter Neuzen, den 25 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van P. DUNG en C. L. VERHAGE, smeden, wonende te Ter Neuzen, oin vergunning tot het oprichten eener grofsmederij, in een gedeelte van het perceel, plaatselijk gemerkt 44 en gelegen aan het Nieuwediep, kadastraal seotie C no. 3946 en dat op Maandag den 11 October 1909, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegen heid zal worden gegeveu om tegen het maken dier inriqhting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 27 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. N. B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gcrechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebcstuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1