Tsr Hsuzenschs Courant Gemengde berichten. Zaterdag 25 Sept. 1909. No. 5357. Predikbeurten. T~W"!E3IEIP!Hj ZBHiA.il). Binnenland. De uitslag van de Woensdag in het district Breukelen gehouden stemming voor de Tweede Kamer is de volgende Aantal kiezers 7758. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6420. Volstrekte meerder- heid 3211. Mr. J. B. L. C. C. de Wykerslooth de W eerdesteyn (r. k.) kreeg 2625 stemmen, Mr. F. H. de Monte Ver Loren (antir.) 1772, Mr. F. L. 3. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (lib.) 1070 en Mr. H. J. Doude van Troostwijk (cbr. hist.) 953. Herstemming dus tusschen de heeren De Wykerslooth (r. k.) en De Monte Ver Loren (antir.) Uit Brussel wordt gemeld De Moniteur bericht, dat de cholera uit Nederland verdwenen is en de voorbehoeds- maatregelen, uitgeschreven tegenover hetgeen uit dit land aaugevoerd wordt, van heden af niet meer zullen worden toegepast. Millioenen-nota. A art de nota betreffende den toestand van 's lands financien, welke de Minister van linan- cien deed vergezeld gaan aan het ontwerp der Staatsbegrooting voor het jaar 1910, is het volgende ontleend Het dienstjaar 1907 wijst een voordeelig saldo aan van 1,435,966,371/2- Daarentegen kunnen de uitkomsten van het dienstjaar 1908 allerminst bevredigend worden genoemd. Voor zoover die uitkomsten thans bekend zijn, zal er vermoedelijk een tekort zijn van 10,992,962,551/s. Omtrent de vermoedelijke uitkomsten van 't dienstjaar 1909 valt nog weinig met zekerheid te zeggen. De oorspronkelijke begrooting geeft een eindcijfer van 200,414,915,511/3. Sedert zijn verschillende hoofdstukken verhoogd, tot een gezamenlijk bedrag van f 201,490,433,51'/3, terwijl voorts nog aanhangig zjjn 9 suppletoire aanvragen, tot een gezamenlijk bedrag van 1,479,758. Het tekort op den gewonen dienst, door den Minister ten vorigen jare bij de indiening der begrooting (na aftrek van de vermoedelijke be- sparing) op 10,100,000 geraamd, daalde, ten gevolge van de verlaging van de gewone uitgaven tijdens de behandeling, tot 9,645,000, terwijl de heffirig van 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelastingen dit geraamd tekort verder nog f 8,515,000 deed dalen, Wanneer buiten rekening wordt gelaten de stijging van de opbrengst als gevolg van nieuwe middelen (10 opcenten, verhooging zegelrecht, effecten, en wijziging registratierecht), dan toonen de middelen over de eerste 8 maanden van 1909 een accres aan van f 2,320.500, d.i. 2,28 °/0. Geven de laatste vier maanden een accres tot gelijk percentage, dan zal de opbrengst van de middelen A—^L in hetgeheel f 167,390,000 bedragen, d. i. 3,506,000 boven de raming, en 't geraamd tekort (op den gewonen dienst) zal alsdan dalen tot 5,000,000, ongetwijfeld een zeer belangrijk bedrag. De totale uitgaven voor het dienstjaar 1910 worden voorgedragen tot 207,187,206,87 en de middelen geraamd op 188,326,473. Nadeelig verschil 18,860,733,87. Ter voor- ziening van eventueele behoefte der kas wordt machtiging gevraagd om schatkistpromessen en scbatkistbiljetten uit te geven tot een bedrag van ten hoogste f 19,000,000. TER NEUZEN, 24 September 1909. In de week van 15 tot en met 21 September 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van typhus en febris typhoidea, waarvan 1 te Groede en 1 te Yerseke2 van roodvonk, waarvan 1 te Aagtekerke en 1 te St. Laurens 6 van diphtheritis, waarvan 1 te Driewegen, 2 te Goes, 1 te Ter Neuzen en 2 te Vlissingen. Op de Staatsbegrooting voor 1910 wordt voor hoofdstuk Marine, in verband met de groote uitbreiding welke het (aantal lichtboeien op de Wester-Schelde heeft ondergaau 10,000 gevraagd voor een tweede tonnenloods. Ook zijn gelden aangevraagd voor de verbetering van de geleidelichten te Borssele en Rilland. Bij hoofdstuk landbouw wordt voorgesteld te voldoen aan het verzoek om het rijksubsidie voor het zuivel-consulentschap in Zeeland met 1000 te verhoogen, teneinde daardoor aan den zuivel-consulent een assistent ter zijde te stellen. Dinsdagmorgen waren de mosselbanken in de Zeeuwsche wateren opengesteld. De vangst viel echter, naar men ons uit Bruinisse meldt, deerlijk tegen. Werden op andere jaren 50 a 60 tonnen zaad gevangen, thans beliep dit niet meer dan 8 tot 15 ton, zoodat men kan nagaan, welk een schadepost dit voor de schippers is. De prijzen varieeren van f 0.50 tot 1.25 per ton. Bosclikapelle. Men is thans druk bezig met het uitbaggeren der vaargeul in het Helle- gat naar den dijk van den VanLijnden polder, een heel werkje, omdat over een belangrijken afstand gemiddeld 75 c. M. slik moet worden op- geruimd. Aan dien dijk zullen ook weder dit jaar beeten worden geladen voor de Cooperatieve Suikerfabriek, en daarom wordt de geul uitge- diept. Men schat, dat er circa een millioen K. G. beeten daar zullen verscheept worden. Een iuwoner dezer gemeente stak een lucifer aan, waarvan de kop hem op de hand sprong. Een paar dagen later was de hand daardoor zoodanig opgezwollen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. St. Jansteen. Donderdag werd door de politie in beslag genomen eenige kruiken jenever van den herbergier F. v. d. B. te Absdale wegeus het in voorraad hebben zonder de noodige ver- gunning. Proces-verbaal is opgemaakt. Koewaclit. Ondanks de buitengewone strenge maatregelen, die door de Belgische Regeering genomen zijn, om voor goed een einde te makeu aan den frauduleuzen invoer van varkens, blijit de smokkelhandel in onze grensplaatsen voort- duren. Door Belgische bandelaars worden, evenals vroeger, nog biggen en vette varkens opgekocht, die op een of andere wijze over de grenzen gebracht worden. Toch loopt die smok- kelarij met altijd evengoed af; want niet alleen de ambtenaren, ook de gendarmen zijn tegen- woordig druk bezig de gesmokkelde varkens op te sporen. Deze week werden bij den laudbou- wer H. v. G. niet minder dan 16 varkens in beslag genomen. Het vierjarig kind, dat hier de vorige week plotseling door verlamming werd aange- tast, is gelukkig aan de beterband. Het kan reeds in een stoeltje zitteu. Nieuwe gevallen zijn ook niet voorgekomen. De heer A. IJsebaert, die voor een paar jaar zijn 60jarig feest als schutter vierde. heeft deze week op een groote schieting te Moerbeke weer den hoogen vogel geschoten. 't Is zeker hoogst zeldzaam voor een man van circa 79 jaar. Zondag 26 September 1909. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. J. B. T. Hagenholtz van Axel, Bediening H. Doop. Stuiskil. Geen dienst. Axel. 9 u., Ds. J. B.T.Hugenholtzen 2 u., leeskerk. Zaanaslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis, Bediening H. Doop. Hoek. 9 a. en 2 n., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot v. Houten Rous. Eulst. 10 u., Ds. De Boer. Gerefoimeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. B. Roorda v. Idskenhuizen. Axel A. 9 a. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. II. 9 u. en 2 u., leeskerk. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. II. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. Sybrandy v. Stiens. Gerefoimeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haeger" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5i u., dhr. J. J. Kense. Maandagavond 8 u., Evangelisatie, in de consistoriekamer acbter de Pastorie. Te Utrecht is "een schilder van een han- gende ladder gevallen en kort daarna overleden. Woensdagmorgen was een lSjarig meisje, in dienst bij de gebroeders W. te Holten, te dicht bij de kneedmachine gekomen. Zij werd door een riem gegrepen, raakte er door bekneld, werd verpletterd en was onmiddellijk dood. Twee rneisjes te Rotterdam plakten twee Tijdgeest-biljetten welke zooals men weet, aan de achterzijde op bankbiljetten van 10 gelijken aan elkaar en boden dit aan een winkelier aldaar, bij wien zij voor 9 centen iets kochten, ter betaling aan. De man be- taalde 9,91 terug en liep er dus leelijk in. Een niet gesprongen granaat. Bij de militaire autoriteiteu te Amersfoort kwam bericht in, dat onder Barneveld een op 10 dezer afgeschoten en niet gesprongen granaat- kartets was gevonden. Den onderofficier die derwaarts werd gezonden, liet de granaat ingraven, waarna het projectiel met een geweldigen slag sprong en een gat in den grond sloeg waarin zich wel 6 menschen konden verbergen. Te vVieuwerd had een droevig ongeval plaats Toen de 20jarige dienstbode B. L. van den directeur der zuivelfabriek werd vermist, vond men haar met het hoofd benedenwaarts drijvende in het water. Een der werklieden ging te water en met behulp van anderen werd zij op het droge gebracht, waarna men dadelijk de han- lingen tot redding van drenkelingen toepaste doch het mocht niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Zekere D. te Asten loste Maandag a bout portant 3 schoten uit een revolver op den i8jarigen K. van Kemenade. Hoewel de revolver van tamelijk zwaar kaliber was, schijnen de kogels op den dubbelen boord te zijn afgeschampt en had v. K. alleen maar een klein schotwondje aan den hals opgeloopen. Een kogel was door de mouw van zijn jas gegaan, zonder letsel te veroorzaken. D. is een paar jaar geleden als commies- verificateur op pensioen gesteld wegens zenuw- ziekte en thans schijnt de hoofdoorzaak van den aanslag te zijn, dat de opgeschoten straatbengels Jbem wel eens plaagden. D. is in arrest genomen en zal naar Roer- mond worden overgebracht om ter beschikking der justitie te worden gesteld. Twee secretarissen in een gemeente. Een kwestie is sedert geruimen tijd in de gemeente Hindeloopen aauhangig. Voor de vacante betrekking van gemeente-secretaris werd tijdelijk een niet-deskundige benoemd, onder voorwaarde, dat hij zich zou laten bijstaan door een bevoegde, die mede officieele aanstelling ontving. Vertrouwd werd dat de beide personen het over de verdeeling van het salaris eens zouden kunnen worden, hetgeen echter te zijner tijd niet het geval bleek. De waarnemende secretaris vordert nu het voile traktement en de ambtenaar, die de admi nistrate verrichtte, heeft een declaratie tot gelijk bedrag ingediend. De gemeente zou dus dubbel salaris moeten uitkeeren, maar komt dan in strijd met haar budget. Reeds meermalen werd de kwestie in den raad besproken en eindelijk is met 5 tegen 2 stemmen aangenomen een voorstel van B. en W. om aan den secretarie-ambtenaar te Kouduiu, die de administrate tijdens de vacature verrichtte en deswege een bedrag van 160 vorderde, een vergoeding van 120 toe te kennen. Neemt deze anibtenaar de vergoeding niet aan, dan is over de kwestie het laatste woord nog niet gesproken, daar er ook tusschen de beide genoemde ambtenaren evenmin overeenstemming is verkregen. Te lleemskerk ging een paartje trouwen en was daarvoor ter bestemder tijd met getuigen en familie op het raadhuis aanwezig. Echter de ambtenaar van den burgerlijken stand, die het huwelijk zou voltrekken, de wethouder De (V., liet op zich wachten. Toen dit een half uur geduurd had, ging een der getuigen met een rijtuig op onderzoek uit, en vond onzen amb tenaar heel gemoedelijk in zijn blauwe kieltje thuiszittend. Toen hij het doel van het bezoek had gehoord luidde heel gemoedelijk het antwoord z/Schoon vergeten". De drievoudige moord Men schrijft uit Hoogeveen aan Zw. Ct. In aansluiting aan ons bericht inzake den getuige Vernim, zijn we direct naar Koekanger- veld gegaan om van diens vrouw nadere bij- zonderheden te vernemen en kunnen nu het volgende melden. Vernim was Donderdags (den dag, waarop de misdaad gebeurde) naar zijn vader te Echten geweest om te heipen dorschen en keerde om- streeks 8l/„ uur naar huis terug. Op ongeveer 4 a 500 pas atstands van de woning van den verslagene hoorde Vernim plotseling een erbarmelijk gejammer en ge- schreeuw achter genoemde woning, dit geluid verplaatste zich nu naar de voorzijde van het huisje. Toen Vernim het huis passeerde was alles stil, doch tusschen getuige's en verirtoorde's woning hoorde hij plotseling heel duidelijk, de stemmen der beide zoous van Bakker. Getuige ging naar zijn huis en naar bed, zonder zijn vrouw van een en ander iets te zeggen, volgens hem, om zijn vrouw niet be- angst te maken. Den' volgenden avond vertelde hij aan zijn vrouw wat hij gehoord had, doch uit vrees werd gezwegen. Vernim, dien wij in zijns vaders woning aantroffen (hij was juist uit Assen terug) be- vestigde boveustaande en verklaarde ons perti nent, dat hij duideiijk de stemmen herkende van de gebroeders Bakker. Naar aan de Ass. Ct. uit De Wijk gemeld wordt, zijn thans door Vernim verklaringen afgelegd, waarvan het verbaal door hem is ge- teekend. Volgens Vernim dan is de moord te stellen op halfnegeD des avonds, op het tijdstip, dat hij van zijn werk te Echten komende, het huis van Bakker passeerde. Hij hoorde het gekerm in huis, daariia ter zijde en achter de woning. Hij hoorde toen dat iemand zeide, ,/sc, daar is volk", waarop een ander antwoordde, ,/dat moet Vernim wezen". Die stemmen, aan Vernim wel bekend, zou den zijn van K. en R. Bakker, de zoons van den vermoorde. Onmiddellijk na den moord hebben de daders zich verwijderd. Zij moeten dan later zijn teruggekeerd, om de woning te doorzoeken. Uit Hoogeveen wordt aan de Zw. Ct. gemeld, dat bij de eerste huiszoeking bij den zoon Klaas in de lade van het kabinet tusschen de kleeren gevonden is een zakboekje, waarin aanteekeningeu van den vader over den verkoop van schapen. Ook stond in het boekje, waaruit eenige blad- zijden waren gescheurd, de handteekening van den vermoorden schaapherder Jan Winters. Over de herkomst gevraagd, kon Klaas geen inlichtingen geven. Een ministerieel besluit in Frankrijk heeft aan de reizigers toegestaan een dozijn sigaren voor hun gebruik mede te nemen over de grens. Doch zij moeten nu wel oppassen dat zij die sigaren op zak hebben en niet in een koffer of pak, want anders moeten zij de recbten betalen. Op een bovenkamer te St.-Joost-ten-Noode, wierp een man in een hoogoploopende twist de petroleumlamp van de tafel naar de vrouw, met wie hij leeft. Zij was in een oogwenk nog slechts een levende fakkel. Op haar geschreeuw snelden buren toe, die de vlammen uitdoofden, doch de ongelukkige moest in deerniswekkenden toestand naar hetgasthuis worden gebracht terwijl de haastig geroepen brandweer den brand bluschte, die ook de meubelen had aangetast. De vrouw is stervend en kan door den onder- zoeksrechter niet ondervraagd worden. De man is aangehouden. Dr. Cook te New-York aangekomen. Het stoomschip /Oscar II", met Dr. Cook aan boord, is Dinsdag bij 't quarantaine-station te New-York aangekomen. 's Morgens vroeg reeds ankerde het schip op de reede. Een sloep bracht mrs. Cook en de kiuderen naar de //Oscar II", waar de Poolontdekker zijn gezin begroette. Daarop namen de huldebetuigingen reeds een aauvang. Het stoomschip //Grand Republic", waarop zich de commissie van ont- vangst, en de waarnemende burgemeester bevon- den, waren ook 2000 Arctic-clubleden. Het plan was om den Poolreiziger in optocht langs Manhattan naar Brooklyn te brengen, waar een groote eerepoort was opgericht. Duizenden dollars zijn besteed aan de feestviering. Be- halve een ontvangst te Brooklyn, ook nog een huldiging in New-York zelf. Reuter meldde dat geen officieele personeH uit New-York aan de Cook-hulde zou deelnemen. Intusschen kan met recht van een geestdriftige en grootsche ontvangst gesproken worden. Op de landingsplaats werd Cook opgewacht door een stoet van een mijl lang met een muziekkorps. Hij legde onder het gejuich van de menigte, een afstand van 8 KM. af naar de societeit, nabij zijn woning in Brooklyn, waar hem een noenmaal werd aangeboden. Donderdag 't groote eere-banket in Waldorf Astoria. De stemming in Amerika slaat ten gunste van Dr. Cook over. Hoe meer Peary Cook aanvalt, zooveel te meer stijgt de populariteit van Cook. Het is, zooals jl. Zondag te New-York door een predikant van den kansel verkondigd werd„Peary heeft door zijn zelfzuchtig en afgunstig optreden tegen Cook de welgezindheid en de bewoudering van millioenen Amerikanen verloren. Het blijkt dat Dr. Cook de aanteekeningen bij zich heeft; Whitney heeft slechts deinstru- menten. Het wemelt in Atjeh van olifanten en vaak^ komt de bevolking, liever lui dan moe, de Compani vrageu om er jacht op te maken. Niet alleen de bevolking heeft last van die dik- huiden, doch ook het gevaar dat een kudde olifanten voor de militairen oplevert, is niet denkbeeldig. Schieten is niet gewenscht, omdat daardoor de patrouille haar aanwezigheid ver- raadthet is dus zaak om te trachten, zoo'n kudde langs vredelievenden weg te verjagen, zooals men een bond wegjaagt, b.v. met ksss, ksss of met steenen gooien. Gevaarlijker is een ontmoeting met een alleen loopend exem- plaar, een z.g. solitair. Het is zaak zoo'n dier dadelijk doodelijk te trefien, anders rent hij ('tis altijd een mannetje) beslist op zijn belagers in. De sleepboot Jean d'Agreve, die als post- boot tusschen de Hyerische Eilanden en Toulon dienst doet, keerde naar laatstgenoemde plaats terug toen projectielen, gelanceerd door de kruisers „Patrie" en „Republique", die schiet- oefeningen hielden, op eenige meters van de boot neervieleu. Aan boord ontstond een hevige paniek. De //Jean d'Agreve" bevond zich buiten gevaarlijke zone. Bij de maritieme autoriteiten is een klacht ingediend. Nabij de spoorwegbrug te Lorient heeft men het lijk gevonden van een artillerist van het le koloniale regiment, die verschillende messteken in het gelaat droeg, en wien de schedel ingeslagen was. Nabij het lijk heeft men een kepi gevonden, die aan een'anderen soldaat behoort, welke het slachtoffer vergezelde. Ondervraagd antwoordde deze dat zij°beiden waren aangevallen door acht kerels en'geweldig afgeranseld. Hij verloor het bewustzijn en weet niet wat er van zijn kameraad is geworden. VAN O CT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5