Ter Neuzensche Courant Dinsdag 21 Sept. 1909. No. 5355. Gemengde berichten. Handelsberichten. 1 TWBEDE ZBXjA-ID- De tuinbouw-tentoonstelling te Zeist, welke 1.1. Dinsdag een tweede bezoek ontving van H. M. de Koningin Emma, hoofdzakelijk voor de afd. groenten en ooft, is 11. Donderdag ge- sloten. Circa 40,000 betalende personen hebben de tentoonstelling bezocht. Een goud- en zilversmid in de Kalverstraat te Amsterdam heeft men Zaterdagmorgen voor een aanzienlijk bedrag aan gouden armbanden trachten op te lichten. Vrijdagavond vervoegde zich bij hem een jongmensch, dat verzocht een collectie gouden armbanden in de prijzen \an 40 tot 100 hedenmorgen te zenden ten kantore van een bekende voorname firma aan de Heerengraclit te Amsterdam. De bediende, die zich in de winkel bevond, toen de ongeveer 25jarige jongeman de bestelling deed, bracbt hedenmorgen het pakje, inhoudeDde gouden armbanden ter waarde van ruim 1000 daar ten kantore. Het jongmensch kwam den be diende reeds met den uitroep //O, is u daar, geeft u mij het pakje maar hier", tegemoet. Hij voegde er bij, dat het kantoor der firma nog niet geopend was, en dat hij het pakje wel verder verzorgen zou. Geen kwaad vermoedende, gaf de bediende het pakje over, toen op hetzelfde oogenblik een jongmensch, werkzaam op een der kantoren in het" perceel, de trap at naar beneden ging. Gelukkig wekte dit de bevreemding van den bediende, althans hij vroeg dezen, of het kantoor reeds geopend was. Welzeker, antwoordde de aangesprokene. De bediende keerde toen op zijn schreden terug, liep den jongeman, die zich iii het bezit van bet pakje bevond, achterop en verzocht het hem terug te geven. Deze, zich betrapt ziende, voldeed aan het verzoek en maakte zich uit de voeten. Ten kantore der firma was natuurlijk niets van een bestelling bekend. Den oplichter heeft men nog niet kunnen vatten. Omtrent de //kinderverlamming", waarvan onze correspondent te Koewacht in het vorig nummer melding maakte, lezen wij in de'Xel. Een nieuwe besmettelijke ziekte bedreigt ons, een ziekte, waar tegen onze wet op de besmet telijke ziekten ons nog niet kan beschermen. Bij de medici was sedert lang bekend, dat de zoogenaamde kinderverlamming wel eens verschillende kinderen uit eenzelfde gezin na elkaar aantast. Zulk een kind krijgt dan onder koorts en algemeene ziekteverschijnselen, verlammingen van een ot meer ledematen. Na eenige dagen kan het kind genezen, maar in den regelblijft een meer of minder uitgestrekte verlamming achter, die het kind voor zijn verder leven tot een invalide kan maken en een langdurige be- handeling door een zenuwarts noodzakelijk roaakt. Het kind kan echter ook in den acuten aanval sterven, of later aan gevolgen der ziekte te gronde gaan. Wat den aard dezer ziekte aangaat, zoo vindt men meestal een ontsteking van hersenen en ruggemerg, vooral van dit laatste. Ook de hersenvliezen kunnen zijn aangedaan niettemin is deze ziekte een geheel andere dan de epide- mische hersen- en ruggemergvliesontsteking (meningitis) of Genickstarre. Uit de epidemieen van de laatste jaren in het buitenland blijkt, dat de ziekte ook kan voorkomen onder volwassenen en verder, dat geen verlammingen behoeven voor te komeu, maar de ziekte verloopen kan als influenza, of met overwegende maag-darmstoornissen, ter- wijl de ziekte in het zenuwstelsel onder aclit verschillende vormen kan optreden. Wat betreft de verspreidingswijze der ziekte is uit de epidemie in Zweden in 1905 duidelijk gebleken, dat de nAcute poliomyelitis" of epi demische kinderverlamming een besmettelijke ziekte is en zich hoofdzakelijk door aanraking van door de ziekte aangetasten voortplant. Ook door levensmiddelen en andere voorwerpen kan de besmett.ing worden verspreia. Zoo wordt een geval vermeld, waarbij een bouwkundige teekening uit een besmette streek, naar een ver verwijderde plaats opgezonden, aldaar be- smetting teweegbracht. In 1906 kwam in verschillende streken van ons land epidemische kinderverlamming voor. In Winterswijk en Raalte werden talrijke kinde ren aangetast. In het geheel kwamen toen in ons land ongeveer 150 gevallen voor. Te Zutfen zijn thans 5 gevallen van kinder verlamming voorgekomeneen patient is ge- storven. Te Warnsfeld en te Eefde komen 4 gevallen voor. Ook daar is een kind aan die ziekte overleden. Het ligt voor de hand, dat tegen een derge- lijke gevaarlijke ziekte maatregelen hoogst ge- wenscht zijn. Het zou o. i. zijn aan te bevelen het aangeven van gevallen dezer ziekte verplicht te stellen, zoodat de inspecteurs der volksge- zondheid van dag tot dag op de hoogte blijven van de uitbreiding die de ziekte eventueel neemt en maatregelen kunnen nemen zooals zij dat tegenover elke andere besmettelijke ziekte doen. Voor enkele jaren is de epidemische menin gitis (^Genickstarre") op dergelijke wijze voor de bestrijding toegankelijk gemaakt. Wordt de ziekte vroegtijdig herkend, dan gelukt het zeker, haar in haar verdere ver- spreiding te stuiten. I)e diefstal te Vlaardingen. Uit Vlaardingen schrijft men daaromtrent aan de Schied. Ct. o. m. De dietstal heeft onder zeer eigenaardige omstandigheden plaats gehad. Immers moesten er drie sloten, die van de kluisdeur, de braudkast en loket, waarin de etfectentromrael was geplaatst, geopend worden, alvoreits de diet deze wegnemen kon. Deze sloten moeten geopend zijn met sleutels, want nergens is eenig teeken, hoe gering ook, dat maar aanleiding kan geven tot het vermoeden, dat met eenig. geweld zou zijn gehandeld niet de minste bescbadiging zelfs. Bovendien vernemen wij, dat voor den dtaL die de trommel wist te bereiken, in geld voor 1500 voor het grijpen stondtoch is dat ongemoeid gelaten. Ten slotte kunnen we nog mededeelen, dat mevrouw Kikkert verzekerd was tegen inbraak. Donderdag is de heer Kikkert met den com- missaris van politie uit Vlaardingen, deu heer Heuff, te Utrecht geweestzij vertoefden ge- ruimen tijd op het hoofdbureau van politie. De quaestie is, dat men te Utrecht zoekt naar een spoor van den dader. De politie in Den Haag was er achter gekomen, dat bij een hotelhouder in de resideutie kennisgevingen van aangeteekende stukken kwamen voor zekeren J. Bik, die in dat logemeut verblijf hield, welke aangeteekende stukken effecten inhieldeg van den diefstal atkomstig. De hotelhouder kwam als gemachtigde van Bik de stukken halen, maar de postadministratie, intijds ge- waarscbuwd. weigerde de stukken af te geven anders dan aan den geadresseerde zelf. Met die boodsehap ging de hotelhouder heen, maar Bik zelt kwam de stukken niet meer halen en verdween ook sedert uit het logement, waarin hij niet meer werd teruggezien. De hotelhou der wist, dat Bik Utrecht als zijn eigenlijke woonplaats beschouwde, althans te oordeelen naar 's mans mededeelingen. Hij gaf daarvan kennis aan de politie en zoo kwamen de beeren Kikkert en Heuif Donderdag te Utrecht, om de hulp der Utrechtsche politie in te roepen. De hotelhouder kon van Bik een vrij volledig signalement geven, aan de hand waarvan de recherche Donderdagochtend alle hotels en loge- menten te Utrecht afliep, evenwel zouder resul- taat. Ook werden bij alle effectenhandelaren lijsten bezorgd met de nummers der gestolen effecten. Men vermoedt, dat de bewuste persoon zich Bik noemt, maar in waarheid een anderen naam draagt. Inmiddels wordt er scherp toegezien, of de gesignaleerde zich ook te Utrecht ophoudt. (U. D.) Een rijke diamantkoopman van Antwerpen X., die gescheiden leeft van zijn vrouw, had, op bevel van het gerecht, zijn 5jarig zoontje in een kostschool geplaatst nabij Dendermonde. Een week geleden ging de moeder, die van alles op de hoogte gebracht was, haar kind bezoeken, en, na de overste van het pensionaat bevreesd gemaakt te hebben, nam zij haar zoontje mee. De vader, die dit vernomen had, diende een klacht in bij het parket van Dendermonde. Er werden opzoekingen gedaan, en men vernam dat de moeder met haar kind naar Ostende ver- trokken was, en dat zij Woensdag naar Parijs zou vertrekken. De heer X. kwam Woensdagmorgen naar Brussel. Een agent kreeg last hem te vergezellen om zijn kind terug te vinden. Bij de aankomst van den trein uit Ostende, zag de heer X. zijn gewezen vrouw met kind den trein uitstappen, vergezeld door haar broeder en diens vrouw. De agent nam het kind op en wilde er mee vertrekken, doch de moeder, haar broeder en haar schoonzuster grepen den politieagent vast, ontrukten hem het kind en brachten hem een duchtig pak slaag toe. Het volk, dat dacht dat er een oplichting in het spel was, trok partij voor de moeder, en schudde den agent erg on- zacht. Het stationspersoDeel kwain er tusschen, en heel de groep werd naar het politiebureau der Kruisvaartenstraat geleid, waar het kind aan den vader teruggegeven werd, die per auto- mobiel naar Antwerpen vertrok. In de Belgische grensplaats Weelde was de smid E. Kin bezig met het plaatsen van een toestel tot carbid-verlichting in de Il.-Kath. kerk aldaar, toen bij het soldeeren van een kraan in de klok, die met de carbidketels in verbinding stond, deze met geweld uit elkaar vloog. De ongelukkige smid werd op slag ge- doodde twee geestelijken, die er bij tegen- woordig waren, werden tegen den muur ge stagen, doch bekwamen geen noemenswaardig letsel. Kin was 35 jaar oud en vader van vier kinderen. De tijgerin van Marseille is dood. Tus schen de rotsblokken van de pier heeft men Donderdagmorgen haar kjk gevonden. De dierentemmer Henriksen blijkt het dier Woens- dagmiddag doodelijk getroffen te hebben. De Fransche bladen, die over de groote manoeuvres schrijven, gewagen met geestdrift van de belangrijke rol, die vervuld is door het bestuurbare luchtschip Republique. De Repu- blique, aan een der partijen toegevoegd, heeft voor de verkenning uitnemende diensten bewezen. Een morgen trok de Republique op verkenning uit met de waarschuwing, dat zij op een bepaald uur, op een bepaalde plaats, een zak met ballast zou uitwerpen, waaraan een brief met inlichtin- gen vastgemaakt zou zijn. Dit gescbiedde juist zoo als het luchtschip had aangekondigd. Ook de draadlooze veldtelegraaf heeft voort- durend gewerkt. Mislukte wraakneming van wilddieven. Een nabij Battenberg gestationneerde koninklijke jachtopziener, die onlangs bij een ontmoeting met 2 wilddieven een daarvan doodschoot, was bijna het slachtofler van de wraak der wild dieven geworden. Een nog onbekende dader heeft door den schoorsteen van de houtvesters- woning een dynamietpatroon in de kachelpijp laten glijden. Toen de jachtopziener dezer dagen 's morgens vroeg de kachel aanmaakte om zijn kofliewater te koken, werd hij slechts door een toeval voor een vreeselijken dood bewaard. Hij verliet namelijk, juist toen het vuur door- brandde. zijn woning om uit den nabij zijnden regenput water te halen. Nauwelijks had hij zich 10 schreden verwijderd of een geweldige ontploffing volgde en de geheele houtvesters- woning vloog in de lucht. Een vronivenduel in Amerika. Te Chicago heeft zich Woensdag eeu opzien- barende tragedie afgespeeld, waarbij twee zeer goed bekende dames, ieder met een revolver gewapend geduelleerd hebben in een huis van een der voornaamste wijken, en wel met doo- delijken afloop voor beiden. De aanleiding tot het tweegevecht was jaloezie en er viel zelfs niet aan te denken, de beide mededingsters met elkander te verzoenen, die trouwens al bij den aanvang van het duel zoo opgewonden waren, dat zij naar links en rechts kogels afschoten. Een der dames verwondde al spoedig haar tegenstandster, maar beiden besloten, deze eerste kwetsuur niet te laten gelden, en het gevecht begon weder met vernieuwde woede. De revolvers, door zenuwachtige handen be- stuurd, braakten naar alle richtingen kogels die in deurposten, door schilderijen en in den muur vlogen. Maar ofschoon beide dames ieder verscheidene kogels in het lichaam hadden ge- kregen, ging het duel nog steeds door. Na een wanhopigen strrjd kreeg een der mededingsters een kogel in het hart, die haar op stag doodde. De andere, die door een vier- tal kogels was getroffen, en inzag, dat haar toestand hopeloos was, joeg zich zelt den laatsten kogel uit haar revolver door het hoofd. Een andere lezing van het geval, ontleend aan de //Daily Chronicle", meldt, dat hier geen sprake was van een eigenlijk duel, maar dat een der dames, zekere mrs. Silvers, eene weduwe, de andere, haar eigen schoonzuster, mrs. Tripp geheeten, in haar woning gelokt heeft, en daar op haar begon te schieten, zoodat mrs. Trip uit zelfverdediging wel genoodzaakt was, terug te vuren. Mrs. Silvers had er voor gezorgd, dat zij geheel alleen waren, en alle uitgangen afgeslo- ten. Omvergesmeten meubelen, vlokken uitge- trokken haar en plassen bloed, die overal gevon den werden, toonen aan, dat het gevecht inderdaad moorddadig was en de beide vrouwen elkaar door het geheele huis hebben nagezeten. Het lichaam van mrs. Tripp vertoonde niet minder dan zestien kogelwonden, terwijl mrs. Silvers behalve een aantal schotwonden nog een diepe snede in den hals had, haar waarschijnlijk in den loop van het gevecht toegebracht. Na haar mededingster te hebben gedood, schoot mrs. Silvers zich een kogel door 't hoofd. Rotterdam, 20 September. Binnenl. Gran en. Nieuwe Tarwe vol- doende aanvoer, vooral van mindere qualiteit. Rogge en Haver alsvoren. Gerst prijshoudend. Meel vast in prijs. De stemming in het buiten land verbeterde en belangrijke zaken kwamen tot stand. Men noteertGoedejarige Tarwe per hectol. 12,50 a 13,50; nieuwe goede 8,a 10,mindere 6,a 7,Tarwe per 100 kilo 8,a 12,50 en extra daarboven Rogge per hectol. 5,25 a/ 6,Wintergerst 5,20 a 5,40 Chevalier 5,75 a 6, Gerst per 100 kilo 8,30 a 8,50 Chevalier 9,25 a 9,75 Haver 7,a 8,50; jarige 9,50 lange Haver per hectol. 3,50 dikke 4,50; Paardenboonen 8,Witte Boonen /13,a /14,Bruine Boonen 10,a 13,en daarboven Kookerwten /10,a /14,Yoedererwten /7,a 8,Kanarie- zaad 8,per hectol. en per 100 kilo/13, k 14,-. B u i t e n 1. Gran en. Tarwe per 2400 lo 200 a 240Rogge per 2100 kilo 170 a 172 Gerst Zwarte Zee /136 a /140 Amerik. Ma'is 155 La Plata 140 Grove Donau 144 per 2000 kilo Boekweitgrutten Russisch 245 per 2100 kilo; Haver 6,80 a 7,per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch en dito Belgisch 14,75 a 15,25le soort inlandsch en dito Belgisch 13,75 a 14,25 Zeeuwsche Tarwebloem /15,a /15,25; prima Duitsch 14,25 a 14,75extra puik Hongaarsch 24,— a 25,prima Amerik. patent /16, a 16,50; le soort 15,— 2e soort Bakers f 13,75 a f 14,25; Inl. en Duitsche Roggebloem f 11,a 11,75 per 100 kilo Runderprijzen 60 a 72; Stieren 56 a 60 Kalveren 70 a 85; Schapen 40 a 50; Varkens 53 a 56 cents, per kilo. Melkkoeien /140 a/250; Kalfkoeien 160 a 300 Stieren 80 a 225 Vaarzen 90 a 130 Pinken 70 a 110 vette Kalveren 48 a 32 fokkalveren 15 a 17 nuchtere /8 a /12 Biggen 8 a 14 alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche /2,20a2,50; Brielsche 3,50 a 3,75 Gelderscbe 2,25 a /2,50 Eigenheimers 2,a /2,25permud. Boterprjjzen in vaten 50 a 56 en stukken van 1/2 kilo 70 a 75 cent. Zoetemelksche kaas 25 a 32 per 50 kilo. Leidsche /54 a 79 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren versche 4,20 a /4,50. Belegen en buitenl. /3,50 a 3,75 per 100 stuks. V 1 a s. Kleine aanvoer. L ij n z a a d 10,a 12,50 per hectol. Karwijzaad 15,25 a /15,50 per 50 kilo. Koolzaad 9,25 a 9,75 per hectol. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 12,20 en 8 a 8!/2 cents per kan. Java-koffie, in balen gewone soorten 40Vs en dito Santos 241/? cents per half kilo. Beetwortel-suiker /14J/8. Ter Neuzen, 20 September. Eieren per 26 stuks 1, Boter w */2 K.G. 0,65. Antwerpen, 18 Sept. Chilisalpeter kalm loco fr. 21,60. Sept. fr. 21,60, Oct. fr. 21,60, Nov./Dec. fr. 21,90, Febr Maart fr. 22,15, Maart/April fr. 22,15. ZEETIJDINGEN. Van 17 tot en met 19 September. a Van 17 tot en met 19 September werden tangs de Oostsluizen alhier 52 binnenvaartuigen op en 32 afgeschutdoor de Westsl. 7 op- en 10 afgeschut. Positie der Stoomschepen. s.s. HARALD vertrok 17 dezer van St. Petersburg naar Brugge. s.s. JENNY van St. Petersburg naar Ter Neuzen passeerde 19 dezer des v. m. 10 uur Elseneur. s.s. RICHARD in lading te Blyth voor Kroonstad. s.s. ELISABETH in lossing te Ter Neuzen. s.s. HELENA in lossing te Ter Neuzen. s.s. MAGDALEN A van New-Castle on Tyne naar Kroon stad passeerde 18 dezer des middags 12 uur Skagen. VAN a VLAG. NAAM MS. Van en naar. Lading. Iimr Ter %euzeii i 17 19 Been. s.s. Ned. s.s. Selg. s.s. Eng. s.s. Guldborg Elisabeth Belgica River Lagan 4442 St. Petersb. 5093 idem 2773 Middlesbro 2272 Londen rout idem \jzer stukg. Inn Ter Wu/cil i 18 Eng. s.s. Eng. 3msch. River Scheldt [mogene 2199 536 Londen idem stukg. scorries V oor Kent 17 18 19 Eng. s.s. Deen. s.s. Noor. s.s. Bus. s i. Duits. zeel. Eng. s.s. Fran. s.s. Eng. s.s. idem Noor. s.s. Eng. s.s. idem Warkworth Lars Kruse Finse Natalie Ostzee Ztg. Emden Quistrehem Truro Avocet Hector Sea Serpent Barmoar 1862 4132 2749 4955 1902 2226 1331 2367 3985 3245 2554 6298 New-Castle Repola Petchora Riga Windau Goole St. Brieux Hull Liverpool Bergen Londen New-Castle stukg. hout idem stukg. hout stukg. ledig stukg. idem pyrite stukg. kolen Vats 4-ellt i 17 18 19 Belg. s.s. Noor. s.s. Eng. s.8. idem Rus. 8.8. Eng. s.s. idem Deen. s.s. Eng. s.s. idem idem Deen. s.s. Noor. s.s. Belg.s.traw Dania Arena Wyoming Nyroca Gen. Zimmerm. Ronan Sea Gull Taarnborg Warkworth Don Otto Amalienborg Spiud Delta B. 3938 2884 1690 3665 4397 3391 2763 8486 1862 2658 2367 3803 29)3 621 St. Petersb. New-Castle idem Manchester Blyth Leith Londen Sunderland New-Castle Goole Hull Dunston Blyth Ostende ledig idem idem stukg. ledig stukg. idem ledig stukg. idem idem ledig idem idem Voor Melzaetei 17 Eng. s.s. Commercial 321jCaen koolteer Inn Melzaete i 18 Eng. s.s. Commercial 321 |Southampt. ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5