Gemengde berichten. lovende program ma's van groote feesten zijn meermalen zeer tegengevallen. Waar men wist, dat hier slechts een tuin-vuurwerk geboden werd, was de verwachting dan ook niet zoo hoog ge- spannen. Gedurende het afsteken hoorde men echter reeds spoedig algemeen blijken van te- vredenheid. Het programma daarvan was redelijk uitgebreid en alle nummers kwamen goed tot hun recht. Er was geen sprake van mislukking. I it de toejuichingen voor verschillende stukken er waren enkele zeer interessante bleek dat de kijkers ten zeerste waren voldaan over hetgeen ze te zien kregen. Na het vuurwerk volgde het bal-champetre. Met het oog op de talrijke deelneming daaraan zou men kunnen afleiden dat het in een lang ge- voeide behoefte voorzag. Het feest dat door vele leden der societeit en der ,/Oranje-vereeniging", welke laatsten door de bemoeiingen van het bestuur dier vereeniging ook toegang hadden, werd bijgewooud, is dus naar wensch geslaagd. Zaterdag .werd alhier in het logement s Lands Welvaren" de gewone driemaande- lijksche vergaderinggebouden van het uitkeerings- fonds bij ziekte //Hulp in Nood". Uit de rekening van den penningmeester bleek dat gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus is ontvangen aan contributie f 571,23 en buiten- gewone inkomsten 23,89%, totaal /595,12%. 1 itgegpven is wegens ondersteuning aan zieken 258,50, bodeloon f 58,23, buitengewone uit- gaven 56,22%, totaal 372,95%, goed slot alzoo f 222,17, met het goed slot van vorige rekeningen ad 1985,62, totaal 2207,79. Lit de verantwoording omtrent de Steunkas //Hulp in Nood" bleek dat in bovengemeld tijdvak is ontvangen aan contributie der leden 55,84, terwijl aan ziekengeld is uitgegeven f 19,50, goed slot f 36,34. Het vorig goed slot bedroeg J 42,63, zoodat er voor de steunkas totaal in kas is 78,97. Dinsdagavond is te Hansweert de zeil makerij en het magazijn van scheepsbenoodigd- heden. waarin de voorraad geborgen is van het filiaal der Gebr. Ribbens, te Ter Neuzen, afgebrand, met den zich daarin bevindenden voorraad, de machines en gereedschappen der zeilmakerij enz. De brand is ontstaan doordat de filiaalhouder, in het magazijn een of ander willende halen, met het in de hand hebbende petroleumlicht struikelde en viel. De vloer, door het lange gebruik doortrokken met olien enz., vatte terstond over eene groote oppervlakte vuur, terwijl dit gemakkelijk oversloegjop den voorraad olien, teer enz. Evenzoo vond het vuur ge makkelijk voedsel in de boven het magazijn gelegen zeilmakerij en spoedig stortte dit ge- bouw ineen. De brand is ontstaan te ongeveer 7 ure, juist toen de werkzaamheden op de werf De Zeeland" werden stilgelegd. Het personeel snelde te hulp en begon aan- stonds den inventaris van het kantoor en het huisraad uit de aangebouwde woning van den baas der werf te bergen. Ook was de brandweer spoedig ter plaatse. Aan de vereende krachten is het te danken dat de belendende gebouwen grootendeels gespaard zijn gebleven. De gebouwen en inhoud waren verzekerd. Bjj het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging vaD het politiediploma is o. m. ge slaagd de heer Th. d'Olieslager, van Axel. Gisteren slaagde de heer E. Tange, agent vaD politie te Ylissingen, vroeger te Ter Neuzen. Naar gemeld wordt was, in verband met de hier te lande voorgekomen gevallen van cholera door de Belgiscbe Regeering bepaald, dat de te Selzaete (Belgie) binnenkomende schepen aan een geneeskundig onderzoek moesten worden onderworpen, waarvan de kosten, ten bedrage van fr. 37.50, ten laste van den schipper kwamen. Veler, waren niet genegen die kosten te betalen, waardoor vele schepen te Selzaete bleven liggen. Deze week is die maatregel door de Belgische Regeering weer ingetrokken. Heden werd alhier door den notaris De Ridder te Ter Neuzen en den plaatverv.-notaris Dregmans te Axel, ten verzoeke van J. van de Ree Jz. Tazelaar in het Nederlandsch Loge ment publiek verkocht Een woonhuis, waarin sedert lange jaren han- del in manufacturen is gedreven, staande in de Nieuwstraat te Ter Neuzen en het recht van erfpacht tot 31 December 1914 op den grond, eigendom der gemeente Ter Neuzen, kadastraal bekend sectie C no. 3329, groot 5 aren 34 centiaren. Erfpachtscanon 53,40. Hiervan werd kooper de heer G. Meertens, manufacturier te Ter Neuzen, voor 7500, Sas van Gent. Ter gelegenheid van de vee- markt die in de kermisweek gehouden wordt, zijn de door het gemeentebestuur uitgeloofde premien toegekend als volgt Voor den meesten aanvoer van vee le prijs 8 H. de Keghel te Ertvelde met 45 stuks, 2e prijs f 6 D. Bekaert te Assenede met 40 stuks en 3e prijs f 4 Aug. de Meij te Wachtebeke met 25 stuks. Voor het meest gekocbte veele prijs 8 J. Kapitain te Gent met 33 stuks, 2e prijs /6 A. van Damme te Gent met 31 stuks en 3e prijs E. Verhoeve te Gent met 24 stuks. Voor den vetsten en schoonsten os: le prijs 6 Aug. Geirnaert te Watervliet en 2e prijs 3 H. de Keghel te Ertvelde. Voor de vetste en schoonste koele prijs 6 L. de Sij te Oost-Eecloo en 2e prijs 3 Th. de Sij te Assenede. Voor de vetste en schoonste vaarsle prijs 6 1. van de Voorde te Kaprijcke en 2e prjjs f 3 Th. de Sij te Assenede. Voor den vetsten en schoonsten stier le prijs 6 Th. de Sij te Assenede en 2e prijs 3 L. van Eetvelde te Ertvelde. Voor het grootst aantal schapen (minstens 6 stuks) le prijs 4 H. van den Bossche te West- dorpe met 8 stuks. Voor het grootst aantal biggen (minstens 6 stuks) le prijs f 4 H. van den Bossche te West- dorpe met 19 stuks. Aangevoerd waren 196 stuks hoornvee, 9 schapen en 19 biggen, totaal 224 stuks. De uitreiking der premien, die plaats had op het gemeentehuis, werd opgeluisterd door het muziekgezelschap //De vereenigde vrienden." Als bewijs dat men zich in deze streek toelegt op verbetering van den veestapel, om mooi, vet en zwaar vee op stal te hebben, meldt men ons dat het als het vetst bekroonde stuk vee, evenals het vorig jaar, afkomstig was van den stal van den heer Cortvriendt te Hoek. Clinge. Aan de haven bij den Koningin Emmapolder zijn in de laatste veertien dagen honderden zakken erwten scheep gedaan, vooral met bestemming naar Dordrecht, Amsterdam en Rotterdam. In dien tijd is de prijs der goede kwaliteit opgeloopen van f 12.50 tot 15 per 100 E.G. en daar zoowel kwaliteit als beschot bij het dorschen niet meevalt, wordt algemeen verwacht, dat die prijs nog zal stijgen. Ook nieuwe tarwe is er in belangrijke hoeveel- heden scheep gedaan .Voor goed soort is 12.50 per 100 K. G. besteed. Zuiddorpe. Een drietal heeren, komende Zondag per fiets van de Overslagsche kermis, vond tusschen Overslag en Zuiddorpe onder aan den dijk liggen een jongeling van West- dorpe, kermende van pijn, met ontwrichten linkerarm en gebroken fiets. Door te ver naar rechts uit te wijken voor een fietser, die hem in tegenovergestelde richting voorbij snorde, reed hij op een telephoonpaal en rolde met genoemd gevolg van den dijk. De landbouwer B. C. Puylaert van Zuiddorpe bracht den jongeling per rijtuig naar een dokter te Axel. Ylissingen. Aan de Dinsdag in het lie district gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad, in de vacature voortdurende door het bedanken van den heer F. van der Meer, werd door 502 van de 626 kiezers deelgenomen. Van onwaarde en bianco waren 9 biljetten. Uitgebracht waren op de heeren A. Huson (anti-rev.) 238 en J. M. Stuart (lib.) 255 stem- men, zoodat gekozen is de heer Stuart. De periodieke verkiezingen voor den gemeen teraad zijn alhier eerst thans geeiudigd. Zij waren dit jaar van meer dan gewone beteekenis, omdat bij de kamerverkiezing de rechterpartijen in al de drie kiesdistricten de meerderheid hadden behaald. Vandaar, dat de vereenigde rechter partijen alles in het werk hebben gesteld om de politieke verhouding in den raad ten hare gunste te wijzigen, omdat het hierdoor mogelijk zou kunnen worden den raad, die tot nog toe altijd overwegend vrijzinnig was, te doen omgaan. Evenwel heeft ook de linkerzijde met ijver aan den strijd deelgenomen om te trachten haar meerderheid te behouden en dit is haar volkomen gelukt. In de politieke verhouding in den raad is hoegenaamd geen verandering gekomen, en bestaat deze thans wederom uit 12 vrijzinnigen, 4 anti-revolutionnairen en 1 katholiek. CHOLERA. De waarnemende burgemeester van Amsterdam verspreidde Dinsdag een kennisgeving betreffende het voorkomen van een geval met doodelijken afioop van aziatische cholera. Op de kennisgeving worden voorts de bekende waarschuwingen tot de burgerij gericht. Sedert zijn geen nieuwe gevallen aangegeven. De buitenbaden in de badinrichting aan de Ruyterkade zijn gesloten. Te Retranchement geraakte Zaterdag, bij het inzamelen van de veldvruchten, de land bouwer Plasschaert met een, met twee paarden bespannen wagen op hoi en kwam in een sloot terecht, met het noodlottig gevolg dat een zijner paarden dood was, terwijl hij zich zelf vrij ernstig bezeerde. Omtrent den noodlottigen brand te Ierseke meldt men aan *de Zeeuw" nog de volgende bijzonderheden Naar aanleiding van den brand op Vrijdag- avond, in de woning van den heer H. Poelman, zijn nog de volgende bijzonderheden te melden. Des avonds te negen uur was het gezin van Poelman naar bed gegaan en ook de knecht J. C. Scheele en de dienstmeid Macheline Geense hadden zich op dat uur ter ruste begeven. Licht wordt er 's nachts niet gebrand, zoodat van het omvallen van een petroleumlamp beslist geen sprake kan zijn. Doch wel dient de oor- zaak te worden gezocht in het waarscbijnlijk niet goed afsluiten van den doofpot waarin werd opgeborgen de nog restende gloeiende houtskool van den haard, welke doofpot met nog wat brandhout was geplaatst in het z. g. melkhok, (in den regel schuur genoemd) vlak onder de trap die toegang gaf naar den zolder der schuur, grenzende aan het woonhuis, doch die tevens de eenige opgang was naar den zolder van het woonhuis waar de ongelukkigen sliepen. Tus schen die beide zolders is een steenen muur waarin eene deur die in den regel's nachts open- stond. Daardoor is dan ook de woonhuiszolder onmiddellijk vervuld geweest met rook en in 't bijzonder de bedstede waarin de knecht sliep die in de onmiddellijke nabijheid der deur was. De knecht is dan ook zeer zeker op zijn bed gestikt althans daar is zijn lijk gevonden. De dienstmeid die op een ander gedeelte van den zolder sliep is het eerst wakker geworden en heeft door haar geroep en geschreeuw het gezin van Poelman gewekt. Zij is het bed uitgegaan en heeft vermoedelijk op den zolder loopen roepen en schreeuwen tot dat zij bewusteloos is neergezegen in eeu hoop graan waar haar ljjk is gevonden. Poelman die op bet geroep van boven onmiddellijk naar de schuur is gegaan om zich naar den zolder te begeven kon evenwel bij het openen der schuurdeur niet verder, aan- gezien de vlammen hem in 't gezicht sloegen en hals over kop ongekleed moesten hij, zijn vrouw en hun zoon de straat opvluchten. Op het hulpgeroep van Poelman kwamen ijlings eenige buren toegeloopen die dadelijk pogingen in 't werk stelden om de ongelukkigen te redden. Twee personen maakten ter plaatse waar de knecht sliep een gat in het dak, doch op hun geroep werd geen antwoord meer gegeven en den zolder te betreden was even gevaarlijk als roekeloos. Een andere poging om door de ramen in den voorgevel hulp te bieden, mocht niet gelukken. Zeer waarschijnlijk waren beide slachtotfers toen reeds gestikt. De inmiddels aangerukte brandweer begon met alle kracht het vuurte bestrijdenen dank zij de flinke werking der spuit was men spoedig den brand in die mate meester dat de beneden woonkamer niet geheel uitbrandde. loen de vlammen op den zolder een onderzoek naar de slachtoffers toelieten werden achtereeuvolgens de vreeselijk verminkte en geheel onkenbare lij ken van den knecht en de meid te voorschijn gebracht en door omstanders naar het lij ken— huisje vervoerd vanwaar ze Dinsdagmiddag zijn begraven. Op den 18 Augustus kwam aan de noord- kust van het eiland Schouwen, aan de zooge- naamde Osse, een hert aanzwemmen, dat met behulp van een boot door eenige dijkwerkers werd opgevangen en gestald in de schuur van een dijkopzichter, aldaar tot tijd en wijle soms belanghebbenden zich zouden aanmelden. Het dier was wel erg schuw, maar blijkbaar zoo vermoeid. dat de werklui het ten slotte konden overmeesteren. Opmerkelijk was het, dat eenige dagen te voren bij St. Philipsland aan de schor- ren van den Prins Heudrikpolder, alias Slaak- polder, mede een hert was opgemerkt, dat even wel direct vluchtte en, voor zoover ons bekend, niet meer werd opgemerkt. Thans wordt medegedeeld uit Duivendijke, dat een schrijven is ontvangen van den direc- teur van Artis, waarin vermeld wordt, dat met de stoomboot „Willem III", die op den hierbo- ven genoemden datum te lJmuiden aankwam, voor onzen Dierentuin een hert aan boord moest zijn, dat evenwel verdwenen was. Ingeval de verdwijning op dien dag is opgemerkt aan boord, dan ligt voor de hand, dat het dier reeds in de Noordzee overboord is gesprongen en, zoo schrijft men aan de „'L. N.", dan moet dit geschied zijn op de hoogte van het vuur- schip //Schouwenbank", daar het anders on- mogelijk aan de Osse in het Brouwershavensche gat zou kunnen aangekomen zijn. Zeer groot is dan toch reeds de afstand, die het dier zwemmend moet afgelegd hebben en is het uithoudingsver- mogen om te zwemmen bij dit dier verbazend groot geweest. Een persoon uit Rotterdam, die met de electrische tram naar Den Haag kwam, stelde zich zeer zonderling aan. Hij smeet met bank- biljetten en scheurde zelfs een bankbiljet van f 100 in tweeen. De politie bemoeide zich met het geval en nadat de man eenigen tijd aan een politieposthuis gerust had, is gebleken dat hij het geld als bouwcrediet had ontvangen en niet goed tegen de weelde kon. In een der kroegen, welke hij bezocht had was 't plan opgekomen om den dag te Scheveningen door te brengen. Een kroeggenoot nam hij tot gezelschap mede. Beide personen zijn in den avond naar Rotter dam teruggezonden, de aannemer in't bezit van het grootste deel van het geld. Zondagmiddag is op de Teuge, tusschen Apeldoorn en Twello, een 14jarig rueisje, dat aan toevallen leed, huiswaarts keerende van de Zondagsschool, in een sloot geraakt en verdronken. Vrouw W., te Delft, wie de vorige week Donderdag door de Haagsche stoomtram beide beenen werden afgereden, is Zondag in het gasthuis te Delft, na een smartelijk lijden, aan hare wonden overleden. Moord bij Koelcange. De Avondp. meldde dat de gearresteerde B. Zaterdag had bekend medeplichtig te zijn aan den moord te Koekangerveld. De correspondent der N. R. Ct. te Assen schrijft evenwel: P. B., de verdachte in zake den drievoudigen moord te Koekangervela, die in de gevangenis te Assen is opgesloten, laat niets los en geeft geen antwoord op hem gestelde vragen. Niet- tegenstaande er zeer zware vermoedens tegen hem gerezen zijn. heeft men nog geen vat op hem kunnen krijgen. Het wisselen van een bankbiljet van f 200, de in beslag genomen met bloed bevlekte broek en het vertellen van bijzonderheden van den moord te Staphorst, toen daarvan ter plaatse nauwelijks iets bekeud was, zijn zeer sterke aanwijzingen. In de Doelenstraat te Delft heeft Zondag- avond een vrouw, bij een huiselijken twist, haar man met een stuk glas in den linkerslaap ge- stoken. De slagader werd afgesneden. De man werd in allerijl naar het gasthuis gebracht, en de vrouw in bewaring gesteld. Maandagnacht was de poelier F. te Rotter dam werkzaam in zijn bergplaats van veeren, toen zijn vrouw op deverdiepingdaarboven wakker werd en brand ontdekte. De politie en brand weer werden door haar per telefoon ontboden, die op de trap naar de bergplaats het brandend lichaam van den poelier vonden. De zwaar verminkte man werd naar een politiebureau ge bracht, waar een geneesheer slechts den dood kon constateeren, Zijn vrouw die half waanzinnig van schrik en angst was, werd eveneens naar het politie bureau geleid. Zij was nog onbekend met het vreeselijk lot dat haar man had getroffen. Eerst des morgens werd haar de verschrikkelijke tijding medege deeld. Straatroovers op de fiets. Een inspec- teur van politie te Amsterdam hoorde Vrijdag- avond omstreeks half 11 op de Stadhouderskade een dame //Houdt den dief!" roepen. Hij zag toen dat een wielrijder, dien hij even te voren in de onmiddellijke nabijheid der dame had waargenomen, zich met groote vaart verwijderde. De dame deelde hem mee, dat de wielrijder haar een handtaschje ontrukt had. De inspec- teur holde, onder het roepen van //Houdt den dief!" den fietser achternavier wielrijders namen dra eveneens aan de vervolging deel. Bij de Frans-Halsstraat stopte de vervolgde plotseling, naar later bleek, doordat de ketting van zijn rijwiel was afgeloopen, en de inspecteur pakte hem beet. De wielrijder, een jongmensch van 19 jaar, beweerde van niets te weten, doch zei even later, toen het taschje geopend op straat gevonden was (er was alleen een zakdoek in geweest, die er nog in zat), dat het aan zijn stuur was blijven haken De dame, naderbij gekomen, verzekerde echter dat de wielrijder het haar ontrukt had. Het jongmensch, iernand van goede familie, werd meegenomen naar het bureau en is ter beschikking der justitie gesteld. Dramatisch spel van de gracht. Rang ging gistermiddag tegen half zes de telefoon op onze redactie. Aan den anderen kant bleek een meneer te hangen met zenuwachtige stem, die h or tend en stootend, vanwege de emotie, ons een belangrijke mededeeling doet//Meneer, weet uwes 't al Daar schijnt op t Singel bij de Paleisstraat wat te doen te zijn. De menschen hollen als gekken De menschen bolien als gekken die mede deeling zegt je niet veel in een wereldstad als Amsterdam, waar iedere overreden hond of dronken dagdief een urenlange verstopping veroorzaakt. Enfin, wij spoeden ons met de gewone snel- heid naar de //plaats des onheils bingel bij de Paleisstraat, en vinden daar een reusachtige menschenmassa. 't Schijnt toch iets bijzonders te zijn. Reeds vangen wij uit het drukke ge- mompel een en ander op. ffDrie kinderen liggen d'r in" aldus een blommige juffrouw van driehoog achter. //Drie bloedjes. Ik heb 't zelf gezien, of nee, Jan z n vader kwam me roepen. Mie zeit-ie, daar is wat te zien. Ja meneer, ze stonden aan den wallekant met een mandje in d'rlui handen, die schapen. En toen zijn ze d r spelenderwijs ingevallen. 't Mandje hebben ze al. 't Is toch wat te zeggen, he De brug stond zwart van de belangstellenden. Eu langs den Singel tot aan de eerstvolgende brug stonden ze. tien dik met open^ monden naar het water te staren, waarin zooeven't wreede drama afgespeeld scheen. Karren deden weldra dienst als publieke tribunes. Op een schuit klommen ze, een zestal helpers en achtmaal zooveel kijkers, bljj om 't gratis-watertochtje J men duwde zich naar *t midden en daar werd j met polderstokken de modderbodem bewerkt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2