A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5352. Dinsdag 14 September 1909 49e Jaargang. De Burgemeester van TER NEUZEN, Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post Per Xederland f 1,10. Voor Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. het denkbeeld verwierp dat het maakt bekend dat de volgende maatregelen tot afwending en tot wering barer uitbreiding, zi.jn voorgeschreven 18) //Maar wat de reden mag zijn voor zijn over- haast vertrek, weet ik niet. 't Is zoo verschrik- kelijk, in het duister te moeten rondtasten. Wij hadden elkander zoo hartelijk lief." „Een familie-quaestie wellicht," zei Magdalen troostend. ,/Je bent nog jong kindje, je hebt een mooi gezichtje, wees maar niet bang. Je zult wel aan den man komen i/O, neen, ik wil niemand auders dan Frank ,/Ja, dat zeggen ze allemaal op jouw leeftijd, maar wacht maar, liefje. Wanneer je een paar bals hebt meegemaakt, zul je wel zien nMagdalen riep bet rneisje verwijtend. ,/Je zult toch niet van mij verwachten, dat ik zal gaan deelnemen aan al die wereldsche vermaken? De arme Margaretha wNatuurlijk niet dadelijk, kind," haastte Mag dalen zich te verantwoorden. //Maar je kunt niet altijd blijven rouwen." //Ik weet, dat ik een bedelares ben," zei het rneisje ernstig. //'tis heel mooi en goed dat ge mij in huis wilt nemen en mij wilt laten deelen in uw genoegens, maar ik zou het nog niet kunnen nu nog niet." #Natuurlijk, nu nog niet," hernam Magdalen. Er was een korte stilte toen zei Magdalen plotseling z/Eleonora, ik heb u ook iets te vragen op mijn De onderdrukkingsmaatregelen in Catalonie j gaan geregeld voort. Dagelijks hebben te j Barcelona arrestaties plaats. Vrijdag zijn weer 6 medeplichtigen van Ferrer, die men voor een t der leiders van den opstand houdt, gevangen I gezet. De krijgsraden hebben aan den Senaat j 't verzoek gericht een vervolging te mogen i instellen tegen den republikein Sol y Ortega, j die tevens senator is. Hij wordt ook beschul- j digd deel te hebben genomen aan het oproer. De Minister van Binnenlandsche Zaken deed aan den //Matin"-correspondent zijn beklag over den steuu, die buitenlandsche intellectueeleu geven aan Ferrer en andere republikeinsche heethoofden. De Minister zei in staat te zijn aan de Kamer een groot aantal bewijzen te toonen omtrent de schuld van voorname repu- blikeinen aan den opstand. De bergbewoners in den omtrek van Oerbere weigeren de wapenen nit te leveren. Een af- deeling soldaten nam een 40tal Catalanen ge vangen en zal trachten het verzet den kop in te drukken. De directeur van de //Oorrespondencia" te Madrid is achter slot gezet. Ook de correspon dent van de //Daily Tel." te San Sebastian is in bewaring gesteld, in afwachting van maat regelen, die jegens bem zullen genomen worden, in verband met berichten, die hij aan zijn blad seinde. Voor Venezuela schijnen eindelijk rustiger tijden te zijn aangebroken, nu het landsbestuur eindelijk geregeld is. Het sedert Castro's val bestaande presidentschap van generaal Comez is difinitief bevestigd. Maar desondanks heersch- te er te Caracas groote op winding, want de eerste daad van den president was het schorsen van alle regeerings-ambtenaren, die nu natuur- lijk niets onbeproefd laten. om te trachten de oude zetels weder in te nemen en daarvoor de drempels der regeeringsgebouwen bijna plat loopen. Het ministerie werd gedeeltelijk vernieuwd nieuwe titularissen traden op, voor Finaucien, Buitenlandsche Zaken en Openbare Werken. Een gelukkige zet was de instelling van een Raad van State, bestaande uit 10 leden, waarin personen opgeborgeu en ouschadelijk gemaakt worden, wien men liever geen verantwoordelijke posities wil toevertrouwen. De president kan van hun raad gebruik maken of niet, hij is tegenover hen tot niets verplicht. Intusschen zal de tegenwoordige regeering, overeenkomstig de Grondwet slechts een kortstondig leven heb ben. In het begin van het volgende jaar begint de nieuwe presidentschapsperiode. Loterij en spel zijn verboden op papier. 0et dobbelen is een der groote factoren van 'St Spaansch-Amerikaansche leven, dat met geen ^ettelijke bepaling te niet te doen is. De speel- holen krijgen geen concessie meer en dit beteekent aileen voor de stad Caracas een jaarlijksch verlies aan inkomsten van ongeveer een millioen. Men heeft plan een leening van 40 millioen te sluiten. Dat geld zou men in New-York wel kunnen krijgen, de openbare meening echter is daar sterk tegen, daar men met den grooten stief- broeder in het noorden heel ongaarne te doen heeft. Men wil de leening in Engeland of Belgie plaatsen. Ook de diplomatieke betrekkingen worden geregeld. Voor Berlijn is reeds een gezant le klas benoemd; Dr. Grisantie i» bestemd om als gezant in ons land en in Frankrijk op te treden, en is belast met de afwikkeling van het Nederlandsch-Venezolaansche geschil. De bevestiging van de nieuwe orde van zaken wijst er op dat Castro's rol voor goed is uit- gespeeld. Lord Rosebery heeft te Glasgow een felle rede tegen de begrooting gehouden. De be- grootiug is socialistisch betoogde Rosebery, en daarom is 't van 't hoogste gewicht dat zij geen wet wordt. Het onmiddellijk resultaat er van zou zijn een vermeerdering van de werkloosheid als gevolg van de aderlating, waaraan het kapitaal zou worden onderworpen. Hij wilde echter niet de verantwoordelijkheid op zich nemen het Hoogerhuis van raad te dienen. Het land is in een toestand, ernstiger dan sedert 1832 is beleefd. De regeering beweegt zich op den weg van het socialisme. Hij acht tariefhervorming een kwaad, maar socialisme het einde van alles. Aldus Rosebery, die in 1894, toen hij eerste beurt. 't Moge hard klinken, maar ge zult ver- standig zijn en het van het goede standpunt bezien. Ik wilde je verzoeken, in ons huis niet over de vrouw van dominee Tempest te spreken. Mijn vader is zeer aantrekkelijk op dat punt. Haar naam brengt hem telkens de wreedheid in herinnering van zijne handelwijze jegens haar. Hij heeft zoo bitter berouw, dat hij de arme Margaretha niet gesteund heeft, zooals zjj dat vej-diend had. Begrijpt ge mij, lieve?" iiO, ja," zei Eleonora koel. //Wanneer gij dat wenscht, zal ik haar naam niet noemeu." Zij had Magdalen op dat oogenblik kunnen haten. Wat ego'istisch soort. van menschen Zij zou niet over de arme Margaretha mogen spreken, de vrouw, die haar een moeder, een zustec geweest was Maar de herinnering zou altijd blijven. Als een kostbaar goed zou zij die bewaren. Zij zouden haar wellicht niet eens begrijpeu kunnen, wanneer zij over haar sprak. Margaretha behoorde in haar leven reeds tot een andere, betere wereld. Het groote huis in Park Lane deed Eleonora duizeleu. Zij hield van mooi, maar hier was alles zo6 schitterend, dat het haar van streek bracht. De gang scheen haar een kerk toe het personeel een gansch leger. Magdalen bracht haar zelf naar hare vertrek- ken een heele reeks op de tweede verdieping, boudoir, kleed-, slaap- en badkamer, alle ineen- loopend. Zij voelde zich verloren in al deze weelde. //Wanneer ge bierop drukt, komt Violet's kamenier nu ook de uwe. Zij zal je koffer uitpakken en je helpen. Doe je mooiste japon minister was, Hoogerhuis in zou grijpen in de financieele zaken. Aileen een theoretische discussie over de be- lastingwetten, wilde Rosebery in dien tijd toestaan. Maar nu De oude liberaal geeft zelfs zijn medeleden zijdelings den raad de //revolutionaire^ begrooting te verwerpen. De //Daily Chron. berinnert er aan, dat Rosebery's redevoeringeu steeds den indruk maken van een mooi schitterend vuurwerk, waarvan den volgenden dag niets te bespeuren valt. TER NEUZEN, 13 September 1909. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder, de heer D. Scheele Pz„ te Hoek, en tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van decala- miteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, de heer F. de Ruijter Jz., te Zaamslag. Jl. Vrijdagavond werd alhier in het//Hotel Centraal" van den heer P. J. Visser, eene algemeene vergadering gehouden van den //Bond van Waterbouwkundige ambtenaren in Zeeland Deze vergadering was goed bezocht. 16 leden, benevens 4 begunstigers waren aanwezig. Uit de mededeelingen bleek, dat 4 nieuwe leden tot de vereeniging waren toegetreden. De rekening en verantwoording der examen- commissie werd goedgekeurd met een goed slot 32. van aan en kom dan beneden, om vader te begroeten. Morgen gaan we sainen boodschappen doen. Houdt je veel van mooie kleeren Ja, he? Zwart staat je prachtig, hoor Nu, vlug wat, hoorvader zal naar je verlangen. Wanneer je klaar bent, bel je maar en men zal je den weg wijzen." Violet's kamenier verscheen en pakte haar koffer uit. Veel liever was zij aileen geweest en had zelf hare sjofele plunje in de kast ge- hangen maar 't hoorde nu eenmaal zoo, ge- holpen te worden Toen Amalia aanstalten maakte om Eleonora te kappen, zei het rneisje eenvoudig „Dank u. Ik ben gewoon mij zelf te kappen en te kleeden. Dank u zeer." //Zooals raejuffrouw wil. Ik zal dan over een kwartiertje terugkomen om mejuffrouw naar be neden te brengen." z/'tls hier vorstelijk, alsof ik een prinses ware,' dacht Eleonora. Zij zijn wel vriendelijk voor mij. Ik moet hun toonen, dat ik er dankbaar voor ben." Maar hare oogen schoten vol tranen, terwijl ze fluisterde tfMaar o, ik zou veel liever ginds gebleven zijn Een zacht geklop op de deur deed haar op- zien. 't vVas Amalia, die gekomen was, om haar naar beneden te brengen. Magdalen was bezig met thee zetten. Richard Sorosis stond met den rug tegen den schoor- steenmantel en hield het oog op de deur gericht. Hij kon een kreet van verrassing niet onder- drukkeu, toen Eleonora biunentrad. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd aangewezen Bergen op Zoom. Bij de verkiezing voor een bestuurslid, in plaats van den heer M. C. Koole te Vlissingen, die als zoodanig had bedankt, werd gekozen de heer H. J. Visser te Walsoorden. Bij het uitgebracht verslag werd met dank- baarheid melding gemaakt van verschillende giften, ingekomen voor het pensioenfonds voor weduwen en weezen. Zaterdagmorgen werden alhier onder leiding van den hoofdopziehter, den heer Stuurman, be- zichtigd de nieuwe sluiswerken, centrale en bruggen, enz. Daarna werd in bovengenoemd Hotel een ge- meenschappelijke maaltijd gehouden, waaraan velen deelnamen. Des voormiddags waren nog verschillende leden van elders gearriveerd. Des namiddags werd, met de sleepboot //Klam- per" door het kanaal een watertocht gehouden, naar Sluiskil en Sas van Gent, alwaar de kanaal- werken werden bezichtigd. Vader, hier hebt u Eleonora," zei Magdalen, met een sierlijk gebaar de binuenti'edende aan haar vader voorstellende. Richard Sorosis zag uiterst bleek, en het ont- ging Magdalen niet, dat achter zijn schijnbare kalmte groote zenuwachtigheid verborgen lag. Zij had hem daarom kunnen verachten. Welkom, Eleonora," zei hij. />Ik hoop, dat gij gelukkig bij ons zult zijn". Hij stak haar beide handen toe en hield hare polsen zoo stevig vast, dat ze een lichten kreet met kon onderdrukken. Een haak van haar eene mouw sprong los en vertoonde haar blooten arm gedeeltelijk. Een paar centimeters boven haar pols stonden eenige blauwe lijntjes, te zamen een merk vormende. Richard Sorosis zag er naar en scheen thans te hebben gezien, wat hij weten wilde. z/Excuseer mij," zei hij verontschuldigend. z/Ge lijkt sprekend op uw moeder." Een wonderlijk gevoel was over haar gekomen. Zij wilde zijn onderzoekenden blik weerstaan, maar kon het niet. Ze sloeg de oogen verlegen neer. Die blik scheen haar wil te beheerschen. Afschuwelijk Zij voelde zich als een ver legen kind tegenover dezen man, haar neef. Zij vermande zich en zag hem opnieuw aan een tijger of een wolf geleek hij thans. Ga zitten, lievebier is een kop thee. Straks zal ik je het huis laten zien en je aan Violet voorstellen. Zij is ook een nicht van je, zooals je weet. Zij is zeer, zeer zwak. Ik hoop, dat je gezelschap haar zal opvroolijken en goed doen." (Wordt vervolgd). Dit blail verseliljnt Vaiinil»ss-• WoenadaK- en VrijdaKavoiid, nltjfeiond.'nJ op IT eeiim iim" T^r"»r"~ Gelet op het voorkomen van Aziatische Cholera in enkele pluataen gelegen aan de rivieren en stroomen van Zuiil-HollandNoord-Brabant en Zeeland 1°. Alle binnenvaartuigen zullen bij aankomst te Ter Neuzen, door de gemeentepolitie onderzocht worden of zich daarop zieken bevinden. 2°. In het beve9tigend geval mag niemand het vaar- tuig verlaten of dit betreden, totdat een genees- kuudige het geval heeft onderzocht en de Burge meester nadere orders heeft gegeven, waartoe behooren het innemen van eene aan te wijzen ligplaats zonder gemeenschap met den wal of met andere vaartuigen en aldaar te blijven totdat het gezondheidsonderzoek en de naar aanleiding daarvan bevolen gezondheidsmaatregelen toege- past zijn. De schipper zorgt voor de stipte naleving van de gegeven bevelen. In het ontkennend geval mag het vaartuig na ontametting van het ruim- en ander water met kalkmelk of formaline onder opvolging van nader te geven voorsctiriften het kanaal binnenvaren en de reis verder vervolgen. Moeten passagiers of opvarenden het schip verlaten dan worden de ongewasschen gebruikte lijf- en kooigoederen ontamet. Geschiedt de ontametting buiten het vaartuig dan moeten die goederen ingepakt in eene vooraf ontamette zak, lap of kiat onder toezicht der politic vervoerd worden naar de plaats waar de ontametting zal plaata vinden. Geschiedt de ontametting aan boord dan moeten die goederen gedurende minatens twee uurineen 1 oploaaing van Lysol of in een 1 %o oplos- sing van Sublimaat verblijven. 5n. Geloste goederen, die vatbaar zijn voor over- brenging der beametting, ala onbewerkte wol, haar, huiden, veeren, kapok, manufacturen enz. enz mogen niet op den wal blijven liggen.doch moeten onmiddellijk in de bergplaata opgealagen of aan de eigenaars of geadresseerden bezorgd worden. 6°. Peraonen belast met het vervoeren dier goederen moeten zich na dat vervoer reinigen en ontsmetten. Ter Neuzen, 8 September 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 3°. 4°. Burgemeester en Wgthoudera van TER 1NEUZEN, gelet op net voorkomen van choleragevallen in Nederland maken bekend dat gedurende de kermis 1°. Geen orgeldraaiers, liedjeazangers en atraatmn- zikanten in "t algemeen, zullen worden toegelaten 2°. Alle kermiareizigera die met hnnne inrichtingen en personeel de kermis wenschen te bezoeken, moeten, voor zij toegelaten worden, bewijzen over- leggen van de besturen der gemeenten, waar zij de laatate dertig dagen hebben verbleven, dat in die gemeenten gedurende bun verblijf aldaar, geen choleragevallen zijn voorgckomen; 3°. Alle kermiareizigera die de kermis mogen bezoeken, zullen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wet- houdera, hunne inrichtingen bij den opbou w moeten reinigen en ontsmetten, en zullen zich hebben te j gedragen naar de voorschriften die in het belang der volksgezondheid zullen gegeven worden. Ter Neuzen, 7 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1