Gemengde berichten. Predikbeurten. Landbouwberichten. Ook werd een commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen bij de bondsleden naar de werking van het arbeidscontract. Besloten werd er bij de regeering ernstig op aan te dringen om een onderzoek in te stellen naarden arbeidstijd in Nederland en daarna zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp in te dienen, dat den tienurigen arbeidsdag regelt. Besloten wordt dat het hoofdbestuur een onderzoek in zal stellen op hoedanige wijze kan worden getracht, door middel van werkverschaf- hng, in de eerste behoeften der leden en hunne gezinnen te voorzien. Na behandeling van enkele minder belangrijke kwesties werd de vergadering te ruim een uur met dankzegging gesloten. Zondag 92 September 1909. Bemesting der Wintergranen. CHOLERA. Bhjkens de gewone wekelijksche opgaaf in de //b'taatscourant" van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, zijn in de week van 1 tot en met 7 September ter kennis van den Centralen Gezondsheidsraad gekomen de volgende gevallen van Aziatische cholera1 te Utrecht, 1 te Gorichem, 1 te Hoogvliet, 2 te Pernis,' 15 te Rotterdam, 1 te Vlaardingen, 1 te Middelburg, 1 te Breda en 1 te Halsteren. Breda is voor de militairen ontsmet ver- klaard en het Ministerieele besluit ingetrokken, waarbij het den militairen verboden was het garnizoen te verlaten. Thans zal hun weer permissie en verlof worden toegestaan naar alle binnenlandsche plaatsen, waar zich sinds de laatste tien dagen geen geval van cholera voor deed. Het bacteriologisch onderzoek heeft aange- toond dat de overieden boofwerker J. de Heer te Dordrecht niet aan cholera asiatica over leden is. Woensdagmorgen zijn door de politie aan het zeestrand voor den Boulevard de Ruyter te Vlissingen op een van de palen der zeewering gevonden de navolgende kleedingstukken een flanel hemd, een wit hemd, twee blauw met wit gestreepte boezeroenen, een witte kiel, een donker vest, een halsdas wit met roode stippen, een zoo goed als nieuwe geruite handdoek, een grijze sportpet. Daar vermoedt wordt dat die kleedingstukken toebehooren aan een jongen, die daar met zwem- men zou kunnen zijn verdronken, verzoekt de commissaris van politie aldaar inlichtingen. Een dienstmeid die zich te Termunlen bij een landbouwer had besteed, doch een dag na de indiensttreding reeds weer verdween, is door den kantonrechter tot f 100 schadevergoeding veroordeeld. Waar moet zij dat vandaan halen In een dorp bij Drachten (Fr.) kreeg een paard, dat verzekerd was, een spijker in een zijner pooten. Het dier werd ziek, men besloot het te doen afmaken en verkocht het aan een paardenslager. De agent der verzekeringmaat- schappij betaalde de verzekerde som uit, en eene advertentie voor de solide behandeling volgde. Het paard zelf loopt intusschen weer gezond en wel in de weideDe paardenslager had het niet geslacht en was er in geslaagd het dier geheel te genezen. Het Maandblad tegen de vervalschingen schrijft Vergiftig Eetgereedschap. In het September-nummer van den 24en jaargang van ons blad hadden wij gelegenbeid te wijzen op de schadelijkheid van eetlepels en vorken, daar deze een loodgehalte bezaten van ruim 16 °/0, terwijl de Duitsche wet slechts 10 °/0 toestaat een gehalte hetwelk door de meeste deskundigen als te hoog beschouwd wordt, zoodat daarin eerlang officieele wijzigingen te verwachten zijn. J) Hoewel ons land zooals men weet nog steeds zonder eenige wettelijke bepalingen in deze zoo belangrijke aangelegenheid is, staan toch officieele lichamen, als b.v. de Kon. Ned. Marine, een maximum loodgehalte van slechts 1 °/0 toe, en degelijke firma's binden zich voor de levering aan het publiek ook aan dezen eisch. Doch waar helaas wettelijke bepalingen ontbreken spreekt het vanzelf, dat gewetenlooze fabrikanten daarvan profiteeren om met grove winst, niet alleen ondeugdelijke doch zooals wij nu gelegenheid hadden te constateeren, bepaald vergiftige waar aan den man te brengen. Wij constateerden in gewone, zeer fraai en blinkend uitziende lepels, een gehalte van ruim 85 °/0 lood, het overige was antimonium benevens een spoortje nikkel, hetwelk in den vorm van een electrolytisch aangebracht, uiterst dun iaagje, moest dienen om de lepels een fraai blinkend aanzien te geven. De lepels waren dus eenvoudig uit het bekende z.g. lettermetaal gegoten, en daar het uiterst dunne Iaagje nikkel er zeer spoedig afslijt, zijn de verbruikers na- tnuriijk aan chronische loodvergiftigingblootgc- steld. Alvorens deze derhalve niet alleen schade- lijke doch hoogst vergiftige waarhiertelaudever- spreidt wordt, maken wij de andere autoriteiten er opmerkzaam op, en eischte het publiek uit- sluitend lepels en vorken van een fabrieksmerk of naam voorzien. Onze ingestelde informatien naar de bron dezer waren, die wij nog doende zijn te clompleteeren, gaven het volgende voorloopige resultaatDe verzending geschiedt van uit Hamburg, en het debiet strekt zich uit tot O.-lndie en Zuid- Amerika. Dat men de noodige voorzorgen neemt om de plaats van herkomst, resp. den naam van den fabrikant, geheim te houden is duidelijk indien men weet, dat zelfs het fa- briceeren voor export van dergelijke waren, in Duitschland ten strengste verboden is. Men vermoedt dat de tabriek in de Fransche Vogezen gelegen is, doch hoe dit zij de hoofdzaak is, en dit is het doel van onze waarschuwing dat zoowel publiek als exporteurs naar Indie gewaarschuwd zijn, tegen den aankoop van dergelijke voor de gezondheid hoogst gevaarlijke artikelen. Te 's Gravenhage is bericht ontvangen dat het nieuw gekozen Kamerlid, de heer Colijn, die schipbreuk leed, waarschijnlijk op zjjn dienst- reis naar Timor, gered is. Yolgens het Nbld. van Ned. is hij zwaargewond. Aan den Haagweg bij Delft geraakte Donderdagmorgen vrouw W., wonende Ooster- straat te Delft, onder de stoomtram. Haar werden beide beenen onder de knie afgereden. De ongelukkige, die eenigszins malende was, werd qerst naar Rijswijk en vandaar naar Delft vervoerd. Een bediende van den heer S. v. d. B., rijwielhandelaar aan het Waterlooplein te Am sterdam. zekere W., is sinds Zaterdagmorgen plotseling verdwenen, tegelijk met het meisje waar hij omgang mee had, de 18jarige B. Alvorens zich uit de voeten te maken, heeft W. aan een bankinstelling te Amsterdam, waar de heer v. d. B. geldt in deposito heeft, een vervalschte cheque aangeboden, zoo nauwkeurig nagemaakt, dat het geld daarop werd uitbetaald - een som van 2150. Toen de diefstal werd bemerkt, stelde men oogenblikkelijk de politie van't geval in kennis, doch de ijverige uaspeuringen leidden tot nu toe nog niet tot het gewenschte resultaat. W. was reeds een negental maanden in dienst van den heer v. d. B. en voldeed in alle op- zichten. Een nieuw raadslid van Dreumel werd bij zijn installatie door den burgemeester, naar het Centr. meldt, ongeveer als volgt toegesproken Indien ik u als nieuweling het welkom toe- roep, dan heb ik daaraan toe te voegen, dat ik hoop, dat het u gegeven moge zijn vele jaren in het belang der gemeente werkzaam te zijn doch ge zult ondervindeu, dat de betrekking van raadslid op den tijd en onder de omstan- digheden, waarin gij die aanvaardt, verre van gemakkelijk en benijdenswaardig is. De schul- denlast der gemeente is groot, de kas der ge meente is uitgeput en de hulpbronnen van de opgaande zware boomen nagenoeg uitgeput. De belastingen werden afgeschaft, de huishouding der gemeente werd op weelderigen voet ingericht, de tering niet naar de nering gezet. Immers de raad kon, gesteund door den ge- raeente-secretaris als man van administratie, buiten den burgemeester. Naar mijn meening werd hoegenaamd niet gevraagd. Of de gemeente te redden is Mijn antwoord is Ja,mits tot den ouden toestand worde teruggekeerd en lasten geheven worden. Ik heb gemeend dit nu te moeten zeggen, opdat later niet aan u worde geweten, hetgeen hier is geschied. Ik heet u nogmaals van harte welkom. Oe drievoudige moord. Naar men aan de Zw. Ct. mededeelt, zijn thans de vermoedelijke daders van den afschuwelijken drievoudigen moord te Koekangerveld gevat. Maandagavond werd zekere Peter B. te Veeningen, gem. Zuidwolde, door 3 politie- mannen ingerekend en in de Wijk in voorloopig arrest gebracht. Zijn kleeding vertoonde bloed- vlekken. Dinsdagmorgen werd zekere F. in het Echter- bosch aangehouden, nadat hij, bij nadering der politiemannen op de vlucht gaande, werd aan- geschoten. Eerstgenoemd persoon is betrekkeljjk jong en in het voorjaar pas gehuwd en staat bekend als een groot strooper. F. is een man van middelbaren leeftijd en 't hoofd van een groot gezin. Hij en de vermoorde dreven dikwijls voor gezamenlijke rekening schapen- handel. Men deelt voorts nog het volgende mede De verdachte Peter B. is daghuurder en woont te Zuidwolde. Hij was den dag te voren bij zijn ouders, die drie kwartier van hem af te Koekange woneu, aan huis geweest. E. F. had afspraak met den vermoorde gemaakt 's nachts naar Emmen te gaan. Hij is thuis terug gekomen en heeft aan zijn vrouw gezegd, dat hij bij Bakker (den vermoorde) geen gehoor kon krijgen en dat hij nu alleen naar Emmen ginghij is sedert niet weer thuis geweest maar heeft zich vermoedelijk opgehouden in het Ecbterbosch. Het is bekend dat de beide verdachten B. en F. elkaar wel kendenB. heeft vroeger ook te Koekange gewoond. De berichtgever van dezelfde courant, die het eerst de plaats des onheils bezocht, schreef nog het volgende Maandag brachten wij weer in gezelschap der politie een bezoek aan de plaats der misdaad. Het huis van Bakker, waarin de wanorde een beetje is opgeruimd, staat onbeheerd, de bander- deur, welke dichtgespijkerd is geweest, stond open. Toen we het terrein nog eens afzochten, kwam er een boodschap uit Echten om politie, want een vrouw had een zekeren F. (waar Zondag huiszoeking is gedaan) verscholen in het bosch gezien. Vandaar dat er een oproep kwam van den burgemeester van Ruinen om een klopjacht te houden. Alvorens naar Echten terug te gaan gingen wij eerst naar de woning van F. (die op ongeveer 25 a 30 minuten van het huis van den vermoorde staat) om te zien of de gezochte ook thuis was. Wij vernamen echter dat hij naar Steen wijk was om schapen te verkoopen. Te Echten gearriveerd, was de heele buurt- schap al bijeengekomen voor de te houden klopjacht, die nu niet meer noodig bleek. De vrouw had misschien in haar angst iemand anders voor F. aangezien. Dinsdagmorgen is door de politie op het terrein der misdaad een Spaanschrieten stokje gevonden, waar vooraan een leertje was bevestigd en daaraan een zweepje. De steel was met bloed bevlekt. Het gevondene was niet het eigendom van den verslagene. Door de rijkspolitie is in arrest genomen een zekere P. B., van Zuidwolde. Deze is in Stapborst gezien met een bebloede kous. Een familielid van dezen is Donderdag nog in ge zelschap geweest met den vermoorden Bakker. De Ass. Ct. heeft nog de volgende bijzonder- heden Achter het huis, op ongeveer 100 M. afstand, zijn ook nog bloedsporen en krassen in den grond gevonden. Misschien hebben de moorde- naars dus daar den scheper reeds gepakt. Zijn lijk en de andere bloedplekken werden echter voor op zij van het huis gevonden. Bij het onderzoek der lijkeu moet nog gebleken zijn, dat bij den man en bij de vrouw de kaak geheel gebroken was. Het schijnt verder, dat de wooden gedeeltelijk met een stomp, anderdeels met een scherp voorwerp zijn toegebracht. De gearresteerde Peter B. beweert in den nacht van den moord te Zwolle te zijn geweest, maar men heeft hem in Zuidwolde gezien. Verder valt echter tot nu toe op hem niet de minste verdenking. De bevolking is zeer onder den indruk en zoodra iemand wordt verhoord, denkt het volk dat de dader gevat is. Zoo is Maandagavond een zekere V., op wien niet de minste vermoedens rusten, door de boeren met hun honden tot diep in het Echterbosch achtervolgd, alleen omdat hij was verhoord. Nader meldt men Van bevoegde zijde is de Asser Courant ge- rechtigd mede te deelen dat de vermoedens tegen den verdachte B. inzake den moord te Koekange zeer bezwarend zijn. De officier van justitie heeft daarom termen gevonden zijn voorloopige aanhouding te requi- reeren. B. zal zoo spoedig mogelijk naar Assen worden overgebracht. De strijd tegen de Bandjirs. De te Brussel verschijnende ,/Derniere Heure" heeft een ernstig en zeer particulier bericht ontvangen. Het luidt met vet opschrift (vertaald) ,/ERNSTlGE ONLDSTEN OP JAVA." Hoe oud hun kolonisatie ook is, de Hollanders vechten er nog altijd tegen de inboorlingen. Den Haag, 4 Sept. De Minister van Kolonien ontvangt een telegram van den Gouverneur van Indie, meldende dat in den nacht van 29 op 30 Augustus de stad Loeraadjang, residentie Probo- lingo (lees Pasoeroean) (Java), verwoest is door de Bandjirs. Het aantal dooden bedraagt, naar verluidt, 500. Aan oogst, de huizen, het vee en de levensmiddelen is ernstige schade toegebracht. Verscheidene bruggen zijn vernield. De spoor- weg van Loemadjang naar Pasirian is verwoest. De dienst op den spoorweg zal binnenkort voor 6 maanden worden onderbroken. Onder de bevolking heerscht een paniek. Velen hebben de vlucht genomen. De regeering heeft de noodige maatregelen genomen om de orde te herstellen." Merkwaardigheidshalve drukken wij dit, door een correspondent, die niet zeer op de hoogte is, verhaspelde regeeringstelegram af. Misschien geeft het, behalve eenig vermaak, aan onze lezers ook nog een gevoel van trots, dat Neder land nog maar steeds den strijd tegen die lastige bandjirs" niet opgeeft. Wi) zullen dien niet opgeven, zoolang er nog een bandjir overblijft. Die strijd zit ons als bewoners van het land, dat ,/ontwoekerd werd aan de baren" in het bloed. De //Derniere Heure" moge ons die //guerre a outrance" niet al te kwalijk nemen, als zij mogelijk te gelegener tijd van haar correspon dent eens verneemt dat //bandjir" het Maleische woord voor //overstrooming" is. De regeering heeft dan ook geen maatregelen genomen, om de orde te herstellen, maar om hulp te ver- leenen. (N. R. Ct.) De leedstrijd om, de Bool. Kommandant Peary, de tweede Poolontdekker, rapporteert dat hij 6 April 1909 de Noordpool bereikt heeft. Dr. Cook is hem echter voor geweestHij heeft reeds 21 April 1908 het noordelijkste punt der Aarde bereikt, duslP/j maand vroeger dan Peary. Het nieuws dat Cook een mededinger had gekregen, kwam te Kopenhagen aan tijdens een maaltijd.dien koning Frederik, Cook en de vreem- de journalisten aanbood. Het verwekte daar een onbeschrijflijke opschudding. De feeststem- ming was weg en ieder wilde Cook's oordeel hooren. Cook wilde natuurlijk nadere berich ten afwachten, maar achte Peary's slagen niet onwaarschijnlijk. Het zou hem verheugen, als ook de tweede na hem een Amerikaan was, en hij hoopte dat deze het geloof aan de eigen mededeelingen zou versterken. De berichten uit Amerika spreken van groote Hervomnde Kerlc. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. a i u-' ^8" Boer van Hulst. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis Hoek. 9 n. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. oas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot v. Houten Rous. 10 u., Ds. De Boer. Hulst. Ter Neuzen. Axel A. u II. Zaamslag A. IS* Hoek. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. L. Goris van Zevenbergen, Bed. H. Avondm. en Dankzegging. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. D. van der Meulen van Numansdorp. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal v. Midsland Gereformeerde geineente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Gud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. Hubregtse van 's Gravenpolder. Lokaal ,,Eben-Haezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Maandagavond 8 u., Evangelisatie, in de consistoriekamer achter de Pastorie. Nauwelijks is de oogst van het land verwijderd, of de landman maakt zich alweder op, om het zaad voorden volgenden oogst aan den schoot der aarde toe te ver- trouwen. Voor het zaaien wordt het land bereid en bemest, zooals het naar eisch geschieden moet. Wie zijn granen niet bemest met stalmest, grijpt naar een ol meer kunstmeststoffen, heel dikwijls slechts naar een en wel naar het Chilisalpeter. Toch begint men meer en meer te begrijpen, dat eene Chili bemesting alleerij niet voldoende is en naast het Chilisalpeter geeft men dan ook superphosphaat of slakkenmeel en kalimest. v.Pez.? *aatste mestsoort wordt echter nog maar al te dikwijls vergeten, omdat men meent, die best te kunnen missen. Dii is toch niet het geval, de granen loonen eene kalibemesting zeer; niet alleen toch bevordert de Kali de volkomen ontwikkeling van de korrels, maar gepft ZU aan bet stroo eene groote mate van stijf- heid, die het legeren tegengaat en aizoo ook de korrei- opbrengst verhoogt. Een kennis van me had in 1908 zijne tar we bemest met kainiet; op een goeien morgen gaat hij naar de stad en wordt op zijn tcrugweg over- vailen door een zware regenbui. Overal, waar hij voorbij komt, ziet hij de tarwe neergeslagen en hij denkt niet anders, of het zal bij hem ook zoo zijn. Hoe geheel anders viel het uitDe tarwe stond nog zoo recht als voor den regen. Ja maar, hoor ik een opmerkzaam lezer zeggen, ailes goed en wel, maar ik boer op kleigrond en die is toch u u£n0e^ aan ka^- Ho, ho, papaatje niet te vlug, hetzelfde hebben reeds anderen zoo dikwijls gezegd en toch is het niet altijd waar; talrijke proeven hebben bewezen, dat eene kalibemesting op kleigrond vaak zeer noodig is. Mag ik u even een proefje mededeelen In de f/ eld bode' van 17 Juli 1.1. leest men van eene proefneming op zeer kaiirijken grond het volgende et£?n?r8r^ers* onbemest opbrengst aan graan en stroo 55ol) K. (jr. per H. A. /vr/S?I1?fr®'er8*; me* mest zonder kali aan graan en stroo 6760 K. (1. per H. A. '7K5nI^,?erst ^et mest met kali aan graan en stroo <560 K. (jr. per H. A. Aizoo 800 K. G. meer door kalimest. Wintertarwe onbemest 2704 K. G. koi-rels en 5000 K. G. stroo per H. A. Wintertarwe met mest zonder kali 3064 K. G. korrels en 5550 K. G. stroo per H. A. ^j"te^er3t met mest met kali 3200 K-G. korrels en o950 K. G. stroo per H. A Wat bliet je «Ja, ja," zei een vriend van me, //proeven bewijzen meer dan de beste theorie Naast chilisalpeter en superphosphaat of slakkenmeel geve uien dus aan de wintergranen ook kalimest en wel kainiet pi. m. 500 K. G. per H. A. Al deze meststoffen strooie men zoo vroeg mogelijk uit en ploege dan alles tlink onder. Chilisalpeter geve men niet veel, juistge- D0%°' f0111 vbor den winter een krachtig gewas te hebben. Geeft men meer Chili, dan loopt men gevaar, dat het graaa te welig groeit en daardoor minder winterhard wordt. in plaats van Chilisalpeter kan men ook kalksalpeter geven, welke meststof in uitwerking gelijkt staat met het Chilisalpeter. Kalksalpeter heeft echter dit groote nadeel, dat het in betrekkelijk korten tijd zoo vochtig wordt, dat het moeilijk uitgestrooid kan worden. Kalkstikstof en stikstofkalk raden wij vooralsnog zeer af. Wanneer de landbouwers op bovengemelde wijze hunne wintergranen bemesten, dan mogen zij de verwachting koesteren, dat een ruime oogst hun deel zal zijn. Laten zij een van genoemde meststoffen weg, dan zal dit verzuitu zich wreken door minder opbrengst en slechter kwaliteit. t) De Zweedsche wet staat b.v. slechts 1 pCt. lood toe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 6