Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 11 SeptemberJ.909. No. 5351. 49e Jaargang. Buitenland. Binnenland TWBIEIIDB IBXjA-ID. In het Britsche Lagerhuis werd de beperking der oorlogstoerustingen weer eens ter sprake gebracht. De liberaal Byles stelde de vraag ot men de hernieuwde vredesstrooming in Duitschland zon benutten om een overeenkomst te slniten tot beperking van de wederzijdsche krijgstoerustingen ter zee. Ook de liberaal Allen Bater wees op de verklaring door Duit- sche politici onderteekend, ten gunste van in- krimping der bewapening, en drong er op aan dat Asquith, in verband met zijn eigene vroe- gere verklaringen, de gelegenkeid zou aangrijpen om voorstellen aan de Duitscke regeering te doen. Asquith antwoorddeWees verzekerd dat elke toenadering van Duitschland om zulk een overeenkomst te sluiten, door de Engelsche regeering met bartelijke sympathie zal worden aanvaard. Na de openlijke verklaringen van de ver antwoordelijke Britsche ministers is 't duide- lijk. dat geen verdere verklaringen van Britsche zijde noodig zijn. Toen Byles daarop den Minister verder vroeg of het met 't oog op het enorme nationale belang, uiet mogelijk zou zijn dat Engeland 't initiatief nam, antwoordde Asquith: vVVij hebben het initiatief genomen." Het is niet duidelijk of de eerste-minisler slechts de in 't vorig jaar door Engeland gedane stap bedoelde, die door Duitschland werd afge- wezen, of een toespeling maakte dat Engeland opnieuw stappen heeft gedaan. Er blijkt in elk geval uit, dat Engeland steeds bereid is te onderhandelen om een eind te maken aan de concurrentie in vloten, waarmee millioenen worden zoek gebracht. Duitschland heeft thans, gezien de financieele moeilijkheden, een gunstige gelegenheid, de aangeboden hand aantenemen. Maar 't wordt dan ook hoog trjd De Duitsche bladen gaan Asquith's verklaring niet stilzwijgend voorbij. De ffNat. Ztg. meent, dat de Engelsche Minister doelde op het initia tief dat Engeland 't vorig jaar nam. Een nieuw voorstel is niet gedaan. De ,/Vorwiirts" en de ,/Kreuzztg.", de organen van uiterst links en uiterst rechts, zijn eenstemmig om te verklaren dat in de massa van 't Duitsche volk een op- recht verlangen heerscht met Engeland af te spreken om op de vlootuitgaven sterk te bezui- nigen. Na langdurige besprekingen is eindelijk de financieele positie van den gewezen sjah van Perzie geregeld door de vertegenwoordigers van Rusland en Engeland eenerzijds en de Per- zische regeering anderzijds. De schulden van Mohammed Ali zullen worden voldaan door den Perzischen staat die den gewezen sjah een jaarlijksch pensioen zal uitkeeren, maar daarvoor diens vaste goederen in bezit zal krijgen. Wanneer mocht blijken, dat de sjah zich met kuiperijen bezig houdt, dan kan zijn pen sioen worden ingehouden. In het protokol over deze overeenkomst wordt bepaald, dat de sjah binnen eenige dagen bet land moet verlaten. De jnweelen van den ex-sjah zijn naar't Credit Lyonnais te Parijs gezonden, dat er ruirn 1 millioen gulden voor geven zal. Nu het in Spanje rustig is, gaat de regeering voort, wraakmaatregelen te nemen in't opstands gebied. Allereerst heeft men 't gemunt op de vrijdenkers, wien men verwijt deel te hebben gehad in de troebelen. Francesco Ferrer, het hoofd van de libertaire school te Barcelona, is thans naar den krijgsraad verwezen. Dat wil zeggen dat hij reeds veroordeeld is. Men weet, dat Ferrer indertijd ook valschelijk beschuldigd was van medeplicbtigheid aan den bomaunslag op den Koning. De clericalen willen Ferrer in elk geval onschadelijk maken. Liberalen, vrjjdenkers en anarchisten worden over een kam geschoren en vullen bij dozijnen de gevangenissen in Cata- lonie onafbankelijke bladen worden geschorst. Ieder die protesteert tegen de misdadeu van hoogerhand, wordt gearresteerd. In de buitenlandsche pers gaan krachtige stem men op tegen de vervolging van Ferrer. Bij de verkiezing (nieuwe zittingsjaar) van een lid der TweedeKamer in het district BreukeleD zijn Donderdag officieelcandidaatgestelddeheeren Dr. H. J. Doude van Troostwijk (chr.-hist.) Mr. F. H. de Monte Ver Loren (antirev.)Mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (lib.) en Mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn (r.-kath.). Voor het thans nog loopende zittingsjaar zyu geen candidaten opgegeven. TER NEEZEN, 10 September 1909. Thans is bepaald dat H. M. de Koningin de vergadering der Staten-Generaal op 21 Sept. a.s. niet in persoon zal openen. Vermoedelijk zullen de Ministers in commissie worden aangewezen dit in naam der Koningin te doen. Hoogstwaarschijnlijk zal nu de heer Lieftinck als oudste lid in jaren der Tweede Kamer ge- roepen worden in handen der Koningin op het Loo de gevorderde ambtseeden af te leggen, om daarna gemachtigd te worden zijn overige medeleden den eed of de verklaring af te nemen. Gisterenavond werd alhier op plechtige wijze in gebruik genomen het lokaal u Bethel^ der Chr. Jongelingsvereeniging ,/Bidten Werkt waarvan op 10 Juli U. de eerste steen werd gelegd. Het eenvoudige gebouw, verrezen in de nieuwe straat achter de Verbindingsstraat, ziet er van binnen eenvoudig maar net uit en biedt plaats voor een kleine 300 personen, terwijP het van verschillende gerieflijkheden is voorzien. Het was gisterenavond geheel gevuld met de leden en belangstellenden, terwijl op het podium had plaats genomen de gemengde zangvereeniging ,/Looft den Heer", directenr de heer J. J. van den Ouden. Nadat de bijeenkomst was geopend met een lied van het geinengd koor, verzocht de voorzitter, de heer B. N. van Dijke de aanwezigen te zingen Ps. 103 1, waarna hij voorging in gebed en dankzegging voor het voorrecht dat de Jongelingsvereeniging te beurt valt, nu zij in een eigen lokaal voor de eerste maal bijeen is. De voorzitter hield vervolgens eene toespraak, waarin bij de aanwezigen een hartelijk gemeend welkom toeriep. Hij kon verzekeren dat dit meer dan eene uiting van beleefdheid was, daar hij, en met hem de Jongelingsvereeniging, zich zeer verblijd gevoelt over het geluk dat zij door het in gebruik nemen van dit lokaal ondervindt. Hij schetste de geschiedenis van dezen bouw, hoe het noodzakelijk was om bet vroeger lokaal te verlaten. daar dit niet meer voldeed, dat men met vele moeilijkheden, niet het minst de finan cieele, had te worstelen gehad om tot dit doel te geraken, maar hoe tocb nog ongedacht spoe- dig het plan, dat eerst in het begin des jaars een vasteren vorrn kreeg, tot uitvoering is ge- koraes.wlen, zoowel uit de geraeente als van elders, is de vereeniging gesteund en bovenal is zij verrast geweest met eene gift van H. M. de Koningin-Moeder. Voorzeker heeft die Koninklijke gift de gevoelens van liefde en verknochtheid, die ook bij het Nederl. Jongelingsverbond voor het Doorluchcige stam- huis" van Oranje bestaat, nog versterkt. Hij stelt voor thans, nu het gebouw in gebruik wordt genomen, aan H. M. de Koningin-Moeder een telegram te zenden waarin Haar nogmaals dank wordt betuigd voor den verleenden steun en tevens de voortdurende sympathie der ver eeniging wordt verzekerd. Tot het verzeudeu van dat telegram werd besloten. Spreker schetste voorts den arbeid der ver eeniging, die, in het klein begounen, tbans een uitgebreid arbeidsveld heeft met hare knapen- vereeniging en de Zondagsschool met ongeveer 500 kinderen. De vereeniging heeft gemeend aan dit gebouw geen beteren naam te kunnen geven dan Bethel", Gods-huis, en hij hoopte dan ook dat God in dit huis wonen en tronen zal, dat het zal gebruikt worden in Zijn dienst en tot verheer- 1 jjking van Zijn naam. Hij bracht den welgemeenden dank aan alien die, op welke wijze dan ook, de vereeniging hadden gesteund, en ook aan de bouwliedeu, die tot algemeen genoegen der vereeniging het gebouw hebben voltooid, zonder dat daarby een enkelen wanklank is vernomen. In stilte is het gebouw voltooid, in liefde en toewijding van alien die er aan mede werkten is het ver rezen wat hij een groot vporrecht aeht. Met een aansporing aan de jongelingen om op den ingeslagen weg voort te gaan eindigde spreker, Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer J. J. Kense, eere-voorzitter der ver eeniging, die de vereeniging gelukwenschte met het verkregen resultaat, maar er op wees dat de vereeniging zich daarop niet moest lateu voorstaan, maar bedenken dat zij dit alles aan God te danken heeft, en zij slechts het werktuig is geweest in Zijn hand, om dit gebouw te doen verrijzen. Ten slotte sprak hij de hoop uit dat de leden der vereeniging in alle opzichten blijk zullen geven te willen zijn leden eener Christe- lijke Jongelingsvereeniging, dat zij ook anders zullen spreken, den ken, handelen en zingen, dan zij die in de wereld leven. Verder nam op verzoek het woord Ds. Titnmer- man, die, na eveneens de vereeniging te hebben gefeliciteerd, er aan herinnerde hoe het ongeveer 16 jaren geleden is, dat hij voor het eerst met een jongeling sprak over de mogelykheid om te komen tot het oprichten eener chnstelijke d. hand aan d.n plo.g geslageu, doch ook spoedig leek bet vooi nemen schipbreuk te zullen lijden, daar er reeds oneenig- heid onder de aangeslotenen kwam, voordat een reglement was saamgesteld. Echter, de moeilyk- heden zijn overwonnen, en het zaadje dat toen uitgestrooid is is een bloeiende boom geworden, waaraan reeds vele flinke takken_ staan, als hoedanighij beschouwd de onthoudersvereeniging, de knapenvereeniging, de Zondagsschool en f e zangvereeniging, die alien in dit ge oaw zu en samenkomen. Hij hoopte dat de arbeid alien moge gezegend worden en strekken tot uit- breiding der christelijke gemeenschap. Hierop nam het woord Ds. Van Dis van Zaamslao, die eene rede hield, welke aansloot bij die °van den vorigen spreker, dat men by het werken steeds het oog er op moet gevestigd houdeu, dat men Jezus als middelaar noodig heeft, wat omschreven is in Joh. 15 5 „want zmider mij kunt ge niets doen". Daarop moet dus het streven der Jongelihgsvereeniging steeds zijn gericht: dat zij van de waarheul dezer woorden overtuigd is. Ten laatste werd nog het woord gevoerd door den heer J. P. Vercouteren, lid der commissie van advies, die ook gewaagde van de moeilyk- heden die de vereeniging in haar ongeveer lojang bestaan heeft ondervonden, en die nu met dankbaarheid op een verkregen voorrecht mag bogen. Hij voegde daar echter aan toe, dat de leden daarop niet hoovaardig mogen worden, maar wees er op dat op hun de verplichting ligt zoo mogelijk met nog meerdere toewyding, op den ingeslagen weg voort te gaa"' De toespraken werden afgewisseld met op verdienstelijke wijze gezongen liederen, door de zangvereeniging, en zang van alle aanwezigen, waaroDder ook een lied voor deze gelegenheid gedicht door den eere-voorzitter. Door Ds. Timmerman werd de byeenkomst met daukzegging gesloten. Gisterenavond half negen ure, keerden de heeren Joh. en H. van 11., met hmine zuster, de waterklerk A. D. en den bootsman A. B. in een sloep van een zeiltocht naar Vlissingen in de haven alhier terug. Ongeveer by de ligplaats van de provinciale stoomboot kantelde de sloep, tengevolge van een rukwind in het zeil, dat tegen den mast sloeg, en alien ge- raakten te water. D., een uitmuntend zwem- roer, greep aanstonds de jonge dame, en wist deze op de kiel der gekantelde boot te helpen, waarop ten slotte alle drenkelingen zich wisten te redden, daar gelukkig geen hunner onder het zeil terecht kwam. Het duurde geruiraen tijd eer leinand hun hulpgeroep hoorde, tot dit ten laatste het geval was met de bemanning der Prov. boot. Kapitein Bakker sprong aanstonds in eene daar liggende vlet, maar kon niets uitrichten, daar deze geen riemen bevatte. Na enkele vergeefsche worpen gelukte het den drenkelingen, die in de duisternis op de omgeslagen sloep een wankel- bare positie innamen, een van de stoomboot toegeworpen lyn te grijpen, en werden zy daarop langzaam langs zij en daarna aan boord ge- trokken. Met een nat pak kwamen alien er gelukkig at Door den vice-president van bet Provin- eiaal Kerkbestuur is aan elk der 24 diakome- armbesturen der elassis IJzendijke gezon en e som van f 12,93V2 als rente van het legaat van Agatha Porrenaer. Naar het huis van bewaring te Middelburg zijn overgebracht J. G., 25 jaar, muziekonder- wijzer, geboren te Goes, zonder vaste woon- plaats, beklaagd van verduistering en diefstal, en A. Y., 23 jaar, geboren en wonende te Moerbeke (Belgie), verdacht van diefstal te IJzendijke. Zaamslag, 10 Sept. De dezer dagen alhier gehouden unie-collecte heeft opgebracht de som vatv 312,30. Philippine. Donderdag voormiddag is alhier een droevig ongeval gebeurd. Terwijl de metse- laar Steenbergen bezig was de pannen van een dak te strijken, speelden eenige kleuters van 3 _4 jaren tegen den gevel van dat huis. Met het verzetteu van de ladder viel op eens de gevelgoot, die los scheen te zitten, naar beneden waardoor twee dier kinderen hevig gewond werden. Een ventje van Genetello kreeg de goot op bet hoofd en lijf zoodaf het rechtei been is gebroken en het kind meer dood dan levend werd opgenomen, terwijl het iueisje klaagt over pyn in de zijde en bare vingers erg gekneusd zijn. Boschkapelle. De hofstede aan het Veer, bewoond door den heer A. Mangnus, is deze week bij publieke veiling verkocht aan den heer W. Scheele te Zaamslag voor 68400. Zij was ingezet op 63995. Koewacht. Dinsdag had alhier eene open- bare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarop alle leden tegenwoordig waren, behalve de heer J. Kips, die wegens ziekte af- WDeg heeren C. de Blieck en E. de Vleeschou- wer, herkozen raadsleden, leggen de by de wet vereiscbte eeden af. De voorzitter wenscht de heeren geluk en hoopt, dat zy nog ve e jaren de belangen der gemeente zullen mogen behartigen. In behandeling komt het adres van het bestuur der Ambachtsschool te Hulst om meerdere subsidie, welk adres in de vonge vct- gadering reeds voorloopig besproken is. m eenige discussie wordt op voorstel van den heer E de Vleeschouwer besloten aan die school eene subsidie van 10's jaars te verleenen voor iederen leerling uit de gemeente, met eeri minimum van 35 en een maximum van^ 09. Met 5 stemmen voor en een tegen wordt besloten tot oprichting van een spreekcel, waarvan de kosten geraamd worden op a 80. Voor de aansluiting en verdere kosten zal het rijk zorgen. Donderdagnamiddag had ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op bet Zand alhier en ten overstaan van den plaatsvervangend-notans J A. Dregmans te Axel, de verkooping plaats van een partij bouwland gelegen onder deze gemeente en de gemeente Axel. le 1 hectare 65 aren bouwland, gelegen in den polder Beoosten- en Bewestenblij alsmede 39 aren en 90 centiaren bouwland. Vanbeicle partijen werd kooper de heer P. Verstraeten te Axel voor 6120. 2e. 39 aren en 90 centiaren bouwland ge legen alsvoren. Kooper werd de heer L. van Cadzand te Axel voor 400. 3e. 91 aren en 70 centiaren bouwland ge legen alsvoren. Kooper werd de heer C. de Feijter alhier voor 2020. 4e. 6 hectaren 13 aren 74 centiaren bouwland gelegen in den Rietpolder. Kooper werd de heer Fr. de Maeijer alhier voor de som van 10850. 5e. 35 aren 30 centiaren bouwland gelegen alsvoren. Kooper werd de heer H. de Guchte- naire alhier voor de som van 210. Bovendien werd terzelfder plaatse door den plaatsv.-notaris J. A. Dregmans verkocht een hoftteedje bestaaude uit huis en sebum (erfpacht). Kooper werd de heer E. V ynacker alhier voor de som van 700. De verkooping had plaats ten verzoeke vanE. Verbraecken alhier. Chr. Nat. Werkmansbond. Middelburg. Woensdagmiddag werd alhier de jaarvergadering van den Chr. Nat. Werkmans bond geopend, die in het Schuttershof werd gehouden. De vergadering werd geopend door den bonds- voorzitter! den heer P. J. van Nahuijsen, met eene rede waarin hij hulde bracht van het werk van de afdeeling Middeiburg en haar geluk wenschte met haar 15jarig bestaan. Verder herinnerde hij aan de geboorte van Prinses Juliana en stelde voor een telegram van hulde aan de Koningin te zenden (applaus). Verder schetste spreker den bloei van den bond, maar klaagde over te weinig arbeid op sociaal terrein, en op het terrein^der christelyke vak- organisatie. Bii behandeling van de jaarverslagen sprak de heer Ds. Slotemaker de Bruijn over het weinig werken van den Bond en sprak daar zyne teleurstelling over uit. Na antwoord van den voorzitter werden de verslagen goedgekeurd. De presentielijst werd thans vastgesteld, er waren 40 afdeelingen vertegenwoordigd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. J. Nahuijsen, W. A. Genneken en J. W Meijer. By de verdere behandeling van de agenda kwamen uitsluitend huiskoudelijke zaken ter ^D^'kwesties van sociale politiek kwamen eerst Donderdag aan de orde. Woensdagavond had een feestavond plaats, ter herkenking van het 15jarig bestaan van de afdeeling Middelburg. In de Donderdagmorgen voortgezette ver gadering werd mededeeling gedaan van een telegram van dankbetuigitig van H. - c Koningin voor de aangeboden hulde Hierna werd de behandeling der agenda voortgezet. Na langdurige discussie verklaarde de vet- gadering zich voor invaliditeits en °adevt'°™s""" verzekering liefst op 65jarigen leeftyd. v\ at betreft de ziekteverzekering werd bij hernieuwing uitgesproken, dat de bond de voorkeur geett aan de ziekteverzekering uit het eigen miGa- tief der verzekerden opgekomen. Mocht echter blijken, dat de invoering van verplichte ver zekering noodzakelijk is, dan wenscht de bond, dat rekening wordt gehouden met de bestaan- de fondsen en dat de kosten van ongevalleu niet geschoven zullen worden op den hals van hen, die gedwongen zullen worden tot deelname aan de ziekteverzekering. Eene commissie werd ingesteld, waaraan is op"edragen een adres te richten tot de regeering en° de Kamer, waarin gewezen wordt op de leeinte in de Ongevallenwet. i i l I /1a Vinor .1 Kl1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5