Hoogwatergetij te Ter Neuzen. In am. Voorm. DAGEN Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 15 Donderdag 16 Vrjjdag 11 12 IB 14 17 Sept. 0.35 1.17 1.51 2.22 2.51 3.20 12.10 12.57 1.35 2.7 2.37 3.6 3.33 (5 leerjaren loopt. dient er toch op 6 lokalen te worden gerekend. al is het dan ook dat er voorloopig slechts 5 in gebruik zouden genomen worden. De heer Moes.Tawel, maar ik weet wel hoe dat gaat, als er eenige kinderen beginnen te komen wordt het al spoedig noodig geacht dat daarvoor een afzonderlijk lokaal noodig is en dan moet daarvoor ook een onderwijzer meer zijn. De Voorzitter Het is de bedoeling van Burg, en Weth. om'dat voor die 2 hoogste klassen voorloopig nog eens af te zien. De heer Kerkhoven Als er geen school gebouwd wordt voor het M. U. L. 0. moet er dan een komen voor het Lager Onderwijs? De heer Van de ReeEr is door den Raad besloten tot het bouwen eener school voor gewoon Lager Onderwijs, maar men is tot dat besluit gekomen op grond, dat er plaatsgebrek zou zijn. Nu geloof ik, dat we, alvorens een besluit te nemen, toch wel eens zouden dienen nategaan of er werkelijk plaatsgebrek is. Volgens het laatste jaar- verslag dat we hebben ontvangen is de schoolbevolking in 1908 met 30 kinderen verminderd, dat is nog al van beteekenis en daarom is het de vraagis er nog wel plaatsgebrek Is die afneming inmiddels niet grooter geworden, zoodat er wellicht geen plaatsgebrek is De Voorzitter deelt mede dat er nog steeds plaatsgebrek is. llij kan mededeelen de cijfers volgens den toestand op 1 Sept. 1.1. Toen waren op school A ingeschreven 277 leerlingen, terwijl er aanwezig waren 229. De heer Wieland Dus ongeveer 50 absent! De VoorzitterU moet niet vergeten dat men tegen- woordig is in den tijd van den arbeid voor den landbouw en dat daarvoor velen absent zijn. Op school C was daar voor een nog sterker sprekend bewijs, daar zijn voor de 5e klasse ingeschreven 49 leerlingen, terwijl er slechts 33 aanwezig waren. Maar dat zit juist in die klassen, daar de kinderen van dien leeftijd voor den veldarbeid benut worden. De heer DrostMaar volgens de lijst kunnen er dan toch op school A 277 kinderen aanwezig zijn En hoeveel zitplaatsen zijn er? lie Voorzitter320. De heer DrostDan zijn er dus nog 53 plaatsen I De VoorzitterZoo mag u niet rekenen om te komen tot de berekening of er op de scholen plaatsgebrek is, want de kinderen kunnen niet gelijkmatig over alle klassen verdeeld worden. Men moet er rekening mede houden hoe de verdeeling der kinderen over de verschillende klassen is. Op school A is de toestand van de eerste tot en met de zesde klasse resp. aldus ingeschreven leerlingen 53 53 40 37 44 en 50 werkelijk aanwezig op 1 Sept. 48 47 36 34 29 35, in de le klasse zijn 56, in de 2e 56 en in de 3e 54 plaatsen. De heer DrostZoodat er dus op die school geen plaats gebrek was. als alien er waren was er nog zitplaats over. De VoorzitterJawel, maar nu heb ik wel opgegeven bet auntal zitplaatsen, doch, daar ik den kubieken inhoud der lokalen thans niet weet, kan ik niet opgeven hoeveel er aanwezig mogen zijn. De heer Drost: Neen, maar volgens uwe opgaal kun nen er in elke klasse toch nog bij. De VoorzitterJa. wat de plaatsruimte betreft. Maar zooals ik zeide men moet rekening houden met de klassen waarin de kinderen zitten en dan is er uitsluitend plaats gebrek voor de 4e en 5e klasse, waarvoor dan ook de parallelklassen zijn ingesteld. Op de eerste klasse van school B waren aanwezig 37 kinderen. terwijl er 39 zijn ingeschreven en plaats is voor 54, op de tweede klasse aanwezig 50, ingeschreven 50, beschikbare plaats (50; op de derde klasse aanwezig 42, ingeschreven 44 en beschikbare plaats 54. Op school C was de toestand in de 6 klassen als volgt plaats beschikbaar 56 62 60 56 56 en 56 ingeschreven 49 63 63 54 49 56 aanwezig 44 57 54 39 33 30. In de parallelklassen zaten in de vierde klasse 23 kinde ren, terwijl er zijn ingeschreven 26 en plaats is voor 28, terwijl in de vijfde klasse aanwezig waren 20 kinderen, ingeschreven zijn 32 en er plaats is voor 36. De heer Van de Ree merkt op dat de Voorzitter nog niet lieeft genoemd het getal beschikbare plaatsen op de vierde en vijfde klasse van school A. Dat is een eigen- aardig type van school, daar de lokalen niet even groot zijn. De Voorzitter deelt daarna mede dat in de vierde en vijfde klasse van school A aanwezig zijn 58 en 48 plaatsen, dat zijn ingeschreven 37 en 44 leerlingen en dat aanwezig waren 34 en 29 leerlingen. De heer DrostDaaruit blijkt dus dat op school C, als alle kinderen aanwezig waren er in een klasse 1 en in een andere klasse 3 kinderen te veel zouden zijn, maar dat er overigens overal plaats over is. De 4 oorzitter stemt toe, dat er in verschillende klassen der scholen nog ruimte is, maar voegt daaraan toe, dat men in de vierde en vijfde klasse van scholen A en C de 58 kinderen der parrallelklassen niet kan oplossen. De heer DrostMaar er is toch plaats genoeg De heer Van de Ree is ook van die meening. De 4 oorzitter Neen, rekent u het zelf maar eens uit Ik geef toeer is slechts voor enkelen ruimte tekort, maar men moet thans in oogenschouw nemen, dat de bevolking van Ter Neuzen na afloop der kanaalwerken, tot haar gewoon getal is teruggekomen en voor het verdere een normaal verloop zal hebben. Dan is er eene toename der bevolking en daarmede ook der schoolbevolking te verwachten. Dit jaar is de bevolking reeds vermeerderd, in het begin des jaars waren er 10 meer. Is er dus op het oogenblik nog slechts plaatsgebrek voor enkelen, later is het te verwachten dat dat getal hooger zal zijn. De heer DrostHet is dus uitgemaakter is plaats tekort De heer Dees Er zijn 29 leerlingen overcompleet. De heer DrostDus voor dat getal moeten we eene nieuwe school bouwen en die kost ons dan per jaar f SIM! meer. De heer 44'ieland aeht schoolbouw nog niet noodigals men de ahsenten nagaat kunnen alle kinderen gemakkelijk geplaatst worden. De heer 4'an de Ree meent ook, dat er op de scholen geen plaats tekort is als men de kinderen uit de parallel klassen verdeeld over de scholen A en C kan men klassen krijgen van 58 leerlingen. De VoorzitterIn de vierde klasse van de scholen A en C en de parallelklassen zitten 37 -f- 54 -f- 26 117 kinderen en in de vijfde klasse 44 -j- 49 -j- 32 n 125 leerlingen. Dan komt u er dus niet De heer 4'an de ReeEn de schoolopziener heeft te kennen gegeven dat klassen van 60 kinderen kunnen toegelaten worden. Als dus de leerlingen over de scholen A en C worden verdeeld zijn er voor de vijfde klasse 5 te veel. De \'oorzitterMaar hoe kunt u nu zeggen dat het aangaat om zulke klassen op de scholen in te richten. Zeker, de schoolopziener heeft daarvan wel gesproken, doch voor een tijdelijken toestand, maar u weet toch ook wel dat 1 onderwijzer in die klassen aan 60 leerlingen geen vruchtbaar onderwijs kan geven. Als een tijdelijke toestand kan zoo iets er mede door, maar nu er toch vooruitzicht is op vermeerdering in plaats van vermindering der kinderen, gaat het niet aan om zoo'n toestand in het leven te roepen. De heer Van de Ree: Ik heb in deze niet te beoordeelen wat kan of niet gewenscht is, maar ik houd me aan de uitspraak van den districtsschoolopziener, die toch zeker in dit opzicht wel als een deskundige gelden mag. Ik herhaal dus dat er xnaar plaatsgebrek is voor 5 leerlingen De 4'oorzitterIk kan mij niet begrijpen hoe u aan die klassen van 60 kinderen kunt vasthouden, maar dan nag blijkt dat er toch 5 kinderen te veel zijn. De heer DrostOp papier natuurlijk, want die zijn er niet altijd. De VoorzitterNeen. maar die kunnen toch alien ter school komen. Zoo is het ook met de klassen op school C waar kinderen te veel zijn, nu kunnen alien die ter school komen, geplaatst worden omdat er door verschillende omstandigheden, ziekte of anderszins, afwezig blijven. De heer DrostHoe het ook zij, wij worden door Gedep. Staten en de schoolautoriteiten gedreven tot het bouwen eener nieuwe school en dan is weer de slotsom dat, als we dat doen op de door Burg, en Weth. voorgestelde manier, we daarvoor f 800 'sjaars meer zullen moeten uitgeven. De heer 4'an de Ree Zooals de zaken nu staan, gevoel ik mij nog niet gerechtigd om tot het bouwen eener nieuwe school over te gaan. De 4'oorzitterGevoelt u zich dan wel gerechtigd om een slechten toestand van het onderwijs te laten voortbe- staan Dat het M. IT. L. O. moet gegeven worden met 2 klassen in 1 lokaal De heer Van de Ree Het gaat nu niet over den toestand van het M. U. L. 0., maar wel over gebrek aan plaats op de lagfre scholen. De 4'oorzitter4V'elnu, u hebt daar zooeven zelf uitge- rekend dat er plaats tekort komt De heer 4'an de Ree Ja, voor 5 kinderen 1 Als de kinderen van de parallelklassen over de andere scholen konden worden verdeeld, was schoolbouw niet noodig. De Voorzitter wijst er op dat dit, het volgt uit de be rekening, niet kanals alien ter school komen zijn er kinderen die geen plaats kunnen vinden. De heer Moggre dacht dat Gedep. Staten enkel op„het nemen van een besluit tot schoolbouw aandrongen, om een eind te maken aan de parallelklassen. Al onssparte- ldn zegt hij zal dus niet veel helpen, we zullen eenvoudig aan dat verlangen moeten toegeven. De 4'oorzitter4Vij willen, met ons voorstel, aan den eisch van Gedep. Staten toegeven, maar ook tevens het M. U. L. O. helpen. En elk zal toch moeten toegeven dat het geven van dat onderwijs alhier eene behoefte is, waaraan moet worden voldaan. Door dat onderwijs dus te helpen met een afzonderlijk gebouw waarin de klassen afzonderlijk kunnen geplaatst worden, wordt er tevens voor het oogenblik ook eene goedkoopere oplossing ge- vonden dan het bouwen eener grootere school voor gewoon lager onderwijs. De heer Van de ReeIk kan uit den brief van Gedep. Staten niets anders lezen dan dat ze een eind willen ge- maakt zien aan de parallelklassen. 4Vorden de kinderen dus op de andere scholen geplaatst, dan is ook aan hun verlangen voldaan. Ik stel daarom voor daartoe over te gaan. De VoorzitterDan zal als van de verste strekking toch eerst het voorstel van Burg, en Weth. in stemming moeten worden gebracht. De heer WielandIk zal graag meegaan met het voorstel van den heer 4'an de Ree, met het oog op de financien van de gemeente. Men kan wel alles van de gemeente vergen dat geld kost, maar men moest er dan ook maar een beetje geld bij doen. Zoo dacht ik ook toen ik dezer dagen in een ander verslag las van een aantal woningen dat onbewoonbaar werd verklaard. Dat dacht ik, was nu alles mooi en wel, maar zij die bedoelde woningen afkeurden, hadden er wel wat geld bij mogen doen om de menschen die nu zonder woning gezet werden, er aan te helpen. En zoo gaat het hier met de gemeente ook aan welke verschillende eischen, die op uitgaven komen te staan, worden gesteld. Als het moet dan zal ik met het voorstel meegaan, maar eerder niet, en dan zal er nog wel een harde zweepslag voor noodig wezen. De gemeente komt tegenwoordig maar steeds tekortdaar moet rekening mede worden gehouden. De heer 4'an de Ree stemt daarmede in; er is elk jaar tekort en daarop mag bij deze besprekingen ook wel eens worden gezien. Nu kan men wel zeggen dat het voorstel elk jaar slechts f 800 meer vorderen zal, maar ik kan dat zoo maar niet aannemen en meen dat dit cyfer te rooskleurig is voorgesteld. De 4'oorzitterRekent u het dan zelf uit. De heer Van de Ree: Dat kan ik op dit oogenblik niet, ik wil er echter alleen op wijzen dat, als het M. U. L. O., met inbegrip der onderwijzers die daarvoor werkzaam zijn, van school B afgaat, aldaar voor het gewoon lager onderwijs toch weer nieuw personeel noodig is. De 4'oorzitterU moet niet uit het oog verliezen dat we het personeel al hebben. Men zou er op kunnen rekenen dat het lioofd van school B met 4 onderwijzers naar de nieuwe school overgaan. terwijl de onderwijzers van de parallelklassen naar school B kunnen overgaan; men zou dan kunnen volstaan met de benoeming van een nieuw hoofd voor school B. De heer Dees De f 150 die nu extra worden uitgekeerd aan den onderwijzer 4'an der Peiil en de huur van het gebouw voor de parallelklassen ad f 144 vervallen dan ook De heer 4'an de Ree Hoeveel onderwijzers zijn er aan school B behalve die voor de laagste 3 klassen De 4'oorzitter deelt mede dat daar thans werkzaam zijn het hoofd, met 7 onderwijzers en onderwijzeressen, dan heeft men dus nog de 2 onderwijzers der parallelklassen, zoodat men te zamen 10 personen heeft, terwijl men er, wordt het voorstel van Burg, en 4Veth. aangenomen, 11 noodig heeft. Er moet dan juist nog een hoofd voor school B worden benoemd. De heer Moes meent dat men met deze discussie niet veel verder komtwe weten alien zegt spreker wat de oorzaak is van den tegenwoordigen toestand, nl. de in- richting van het M. U. L. O. Ik kan er mij niet langer tegen verzetten om dat goed in te richten en zal dus stemmen voor het voorstel van Burg, en 4Veth. De heer DrostIk zou gaarne van Burg, en 44'eth. eene positieve opgaaf wenschen van het bedrag dat het M. U. L. O. bij uitvoering van hun voorstel, jaarlijks aan de gemeente meer zal kosten. De 4'oorzitter: Zooals reeds herhaaldelijk inhetlichtis gesteld, kan op het oogenblik niet gezegd worden wat het M. U. L. O. kost, als zijnde vermengd met het lager onderwijs, maar kan het wel bij benadering worden gezegd. De heer DrostMaar zoolang ik niet positief de Pinan- cieele gevolgen van het voorstel weet, moet ik bezwaar maken met het voorstel van Burg, en 4Veth. mede te gaan. De 4'oorzitterU hebt zooeven de cijfers gehoqrd waartoe de heer Dees bij zijne berekening is gekomen en u hebt ook gehoord de cijfers die de kosten voor dat onderwijs in de toekomst aangeven. Meer kunnen we niet geven op dit oogenblik. De heer DrostZijndie cijfers te goedertrouwopgemaakt? De 4'oorzitter O, wat dat betreft, durf ik wel beweren dat deze cijfers volkomen te goeder trouw als de juiste cijfers voor de berekeningen zijn aangenomen en mede- gedeeld. De heer LensenIk weet niet of ik met mijne vraag buiten de orde zal zijn, mijnheer de 4'oorzitter, doch in verband met den loop die de discussie thans neemt, wenschte ik te vragen of het niet gewenscht zou zijn eene commissie uit den Raad te benoemen die de aangegeven cijfers eens kon nagaan, dat de vergadering dan thans geschorst werd en men van middag opnieuw bijeen kwam. Dat zou ook beter zijn voor Burg, en 4Veth. daar men dan, als de berekening later weer eens verkeerd mocht uitkomen, zooals in de laatste jaren meermalen gebeurd is, het weer niet alleen aan het college van Burg, en 44'eth. zou kunnen wij ten. De 4'oorzitterAl was het ook van middag, dan nog kan ik geen opgave doen van de afzonderlijke kosten vain het M. U. L. O. zooals het thans geregeld is. 4'oor de leermiddelen zou men verschillende inlichtingen noodig hebben en dan zit het zoo met het lager onderwijs in elkaar dat het onmogelijk afzonderlijk is te berekenen, zooals b.v. met het safaris van het hoofd der school. De heer DrostMaar u moet toch eene begrooting kunnen opmaken. 4'erondersteld nu eens dat de school voor M. U. L. 0. er waswat zou die dan volgens Burg, en 4Veth. aan de gemeente kosten De 4'oorzitter 0, dat is gemakkelijk te zeggen, f 4800 Dat heb ik van begin af reeds gezegd, dat zijn de kosten in de toekomst, maar van het tegenwoordige kan ik ze niet geven omdat het M. U. L. 0. niet gesepareerd is van het L. 0. De heer DrostEn volgens de berekening van den heer Dees zouden we op school B, als het M. U. L. 0. daar weg isy. besparen ongeveer f 4000. De heer LensenZoodat men dan tot de conclusie moet komen dat het versehil tusschen de tegenwoordige uitgaven en die welke verwacht worden juist ongeveer het bedrag uitmaken van de som geraamd voor alios en rente van het bouwkapitaal. Dat dit correspondeert is eenigszins natuurlijk, daar de overige uitgaven bij het tegenwoordig getal leerlingen ook gelijk blijven. De VoorzitterMaar nu komt er ook bij een nieuw hoofd voor de dan lagere school wordende school B. De heer DeesJawel, maar zooals ik reeds aanhaalde, men bespaart op de parallelklassen. Het komt mij voor dat de zaak toch niet zoo ingewikkeld is, dat de gegevens van den tegenwoordigen en den nieuwen toestand volgens het voorstel niet te overzien zijn. De cijfers die we daarvoor aangenomen hebben zijn toch juist. 4'oor school B en de parallelklassen wordt thans uit- gegeven salarissen 8225 schoonhouden en verwarmen 300 onderhoud 100 leermiddelen 950 salarissen 1700 schoonhouden en verwarmen 200 leermiddelen 75 huur 144 aan rijksbijdrage in de salarissen wordt ontvangen voor school B f 5345 voor de parallelklassen 1210 11694 6555 zoodat de totale uitgaven die ten laste der gemeente blijven bedragen f 5139 De uitgaven voor eene school voor M. U. L. 0. worden geraamd als volgt 1 hoofd. Van Dixhoorn f 1675 onderwijzer L. J. de Vries 1200 Ridderikholf 1000 Buijsse 775 onderwijzeres De Kraker 1125 leermiddelen 700 schoonhouden en verwarmen 300 onderhoud, alios, rente 700 Totaal 7475 Als rijksbijdrage zou worden ontvangen voor het hoofd f 1050 voor 2 onderwijzers 1625 2675 Bedrag der uitgaven die ten laste der gemeente blijven f 4800 4\'ordt de wet gewijzigd dan zou als Rijksbijdrage worden ontvangen in de salarissen van het hoofd en 4 onderwijzers 3760, zoodat er dan ten laste der gemeente zou blijven f 3715. De heer Drost Dan zouden we er dus op gaan winnen De heer Dees 4'oor school B, als gewone lagere school, zal van het Rijk als bijdrage worden ontvangen 1 hoofd1200 1 onderw. met verplichte hoofdakte 825 4 onderwijzers a f 575 2300 leermiddelen250 schoonhouden en verwarmen 300 onderhoud 100 4975 als rijksbijdrage wordt dan ontvangen 3850 zoodat ten laste der gemeente blijft - J 1125 met de uitgaven voor het M. U. L. O. geraamd op 4800 bedragen dan de jaarlijksche kosten voor de gemeente f 5925 terwijl tegenwoordig voor school B en de parallel klassen wordt betaald5139 Meerdere uitgaven voor het vervolg 786 De heer Lensen: Ja, die rekening komt uit op eene vermeerdering der uitgaven met ongeveer f 800, zooals reeds in den aanvang der discussie is gezegd. De heer Moes: Zou het toch niet goed zijn om de zaak nog eens aan te houden tot eene nadere vergadering. Het zal toch misschien zoo lang niet duren dat de Raad weer bijeen komt. Er was dan gelegenheid om de cijfers eens nauwkeurig na te gaan ,en er kon dan wellicht ook eene teekening en begrooting ter tafel worden gebracht, zoodat men de zaak in het algemeen beter zou kunnen beoordeelen. De 4'oorzitter merkt op dat met het oog op de parallel klassen de tijd dringt tot het nemen van een besluit. Burg, en 4Veth. zouden wel den bouwmeester het maken van een teekening kunnen opdragen, maar hij meent dat het al of niet aanwezig zijn daarvan van weinig invloed kan zijn op eene beslissing omtrent het aanhangige voor stel, daar de kosten van den bouw toch ongeveer kunnen worden opgegeven. De heer Van de Ree wijst er op dat de zaak geheel afhankelijk wordt gesteld van de parallelklassen. Als die worden opgeheven, dan blijft nog de vraag aan de orde of we tot schoolbouw zullen moeten overgaan, maar dan kan de loop van zaken nog eens afgezien worden. De 4'oorzitterGedep. Staten willen het voortbestaan der parallelklassen niet langer goedkeuren, als de Raad niet het besluit neemt tot schoolbouw over te gaan, en er uitzicht bestaat dat er aan den reeds eenige jaren bestaanden tijdelijken toestand van het onderwijs een emde komt. De heer Van de Ree We zouden toch ook wel eens kunnen afzien of Gedep. Staten er genoegen mede zouden nemen dat de parallelklassen in de andere scholen werden opgelost Als dat niet goedgekeurd wordt kan de Raad toch nog altijd tot schoolbouw besluiten. De 4'oorzitter: Dus u zou de parallelklassen nog maar steeds in de andere scholen willen brengen? De heer Van de ReeEr is nu plaats, behalve dan voor die 5. De Voorzitter betoogt dat dit met kan, er is met voor alien plaats maar het onderwijs zou bovendien door de groote klassen ook in een minderwaardigen toestand komen De heer DeRruijne: Mogen debestaande parallelklassen niet langer bestendigd blijven De VoorzitterNeen, dat is te zeggen: Gedep. Staten schrijven dat ze het besluit tot verlenging met kunnen goedkeuren wanneer thans met eerst totschoolbouw wordt besloten. De heer Lensen: Met de cijfers in de hand van de zooeven gemaakte berekening, moet ik het voorstel van Burg, en 4Veth. steunen. De heer 4Vieland Ik niet, die cijfers hangen allemaal in de lucht. Er is op het oogenblik geen plaatsgebrek, dat is uit de mededeelingen van den Voorzitter gebleken. Er is wel plaatsgebrek als men de kinderen rekent die er op papier moeten zijn, maar niet als men de aanwe- zigen rekent. 4Vie zegt dat die afwezigen alien terug komen? De toestand op 15 Jan., daar hebben we reke ning mede te houden, dan kunnen we zien hoe de werke- lijke toestand is, dan zijn ze er. Nu zijn ze er zooals ik zeide maar op papier en om op dien grond tot nfeuwen schoolbouw over te gaan, daar kunnen wij - belastingbetalende burgers geen genoegen mede nemen. De Voorzitter U hebt met de beantwoording der vraag of er al of niet schoolruimte te kort is geen rekening te houden met den toestand op 15 Jan. Die termijn is alleen aangenomen voor het berekenen der rijksbijdrage in de salarissen, maar bovendien dan wordt toch ook rekening gehouden met de kinderen die er volgens de lijsten aan wezig moeten zijn, dan worden dus ook de kinderen die er op het paier zijn gerekend. U moet zich in uw voorstelling der zaak, niet vergissen. De heer 4Vieland Neen, maar ik ben al zoo dikwijls bij den neus genomen (op eene andere wijze dan bij den barbier) dat ik voorzichtig geworden ben. Als er een besluit genomen wordt om eene nieuwe school te bouwen, dan mag je er natuurlijk ook de kinderen opbrengen en dan zijn daarvan uitgaven het gevolg, maar als er geen school komt blijf je er van zelf af. Ik ben omtrent de vermoedelijke uitgaven al zoo dikwijls misleid. En de belastingen stijgen maar steedsdit jaar toen ik mijn biljet kreeg, schrok ik er wel wat van dat het een f 100 ineens naar boven was, enfm, dat is niet zoo erg, ik kan dat betalen, doch men moet op de burgerij in het alge meen rekenen. De heer De JagerHet is hier voorgesteld dat het voorstel van Burg, en 4Veth. voordeeliger zou zijn dan het bouwen eener gewone lagere school. Nu geloof ik wel, dat Burg, en Weth. overtuigd zijn eene goede berekening over te leggen, maar ik moet toch betwijfelen of die be rekening in werkelijkheid zal uitkomen. Er wordt nu maar berekend een hoofd met 4 onderwijzers voor het M. U. L. O., dat is dan voor 91 leerlingen, maar als dat aantal toeneemt zullen er meer noodig zijn, ook voor de lagere school. De 4'oorzitter merkt op dat, wanneer de schoolbevolking ongeveer gelijk blijft, met 9 onderwijzers, benevens 2 hoofden kan worden volstaan, en daarop is de berekening gebaseerd. De heer De JagerIk heb hier nog aanwezig eene berekening die destijds is gemaakt door de schoolcommissie. Deze schatte de kosten voor eene school voor M. U. L. O. van 91 tot 146 kinderen op f 5'.)75 en die voor eene lagere school op f 3950, waarvan ten laste der gemeente zou blijven 3260 en 1610. Dit klopt dus niet met de door Burg, en 4Veth. opgegeven bedragen. Met deze cijfers voor oogen kan ik op dit oogenblik die bedragen dan ook nog niet aannemen en mijne stem aan het voorstel niet geven. De 4'oorzitter Tegen wat u daar zegt kan ik niet veel inbrengen, daar ik geene gegevens heb omtrent de cijfers die u daar in het debat brengt. De heer DeesGeen school bouwen zou natuurlijk voordeeliger zijn, maar er zal toch iets moeten gebeuren al is het dan ook maar voor 5 of 6 kinderen. Die kinderen van de parallelklassen moeten geplaatst worden en daarom heb ik geen vrijheid tegen het voorstel te zijn. De 4'oorzitterGedep. Staten zullen vermoedelijk wel genoegen nemen met nog eenige verlenging der parallel klassen, maar we moeten blijk geven dat we het bouwen willen bespoedigen en ik geef daarom in overweging het voorstel van Burg, en Weth. aan te nemen. Ik zal dan eerst in stemming brengen intrekking van het genomen raadsbesluit tot het bouwen eener gewone lagere school voor 300 kinderen. De heer Drost dacht dat het niet noodig was daarover te stemmen, of althans dat dit wel samen kon gaan met het besluit tot het bouwen eener school voor M. U. L. O. De heer Wieland Neen, neenwant het eerste daar ben ik voor, maar tegen bet laatste. Er is geen nieuwe school noodigAls je ziet dat er kl&ssen zijn van 7, 13 en van 17 kinderen en dan spreken van plaatsgebrek och, ochmet een beetje goeden wil kon alles best geschikt worden. 4\'ant wie zegt dat het nog niet achter - uit zal gaan. Men zegthet zal vooruitgaan. Ik hoop dat Ter Neuzen zal bloeien, maar uit het laatste jaarver- slag zien we toch dat het met 30 kinderen was achteruit- gegaan. In stemming gebracht wordt het voorstel om het vroeger genomen besluit tot het bouwen eener gewone lagere school in te trekken met algemeene stemmen aangenomen. 4'ervolgens wordt met 7 tegen 6 stemmen aangenomen het voorstel van Burg, en Weth. om, ter voorziening in de behoefte aan schoolruimte het M. U. L. O.'van school B af te nemen en daarvoor te bouwen eene nieuwe school met 6 lokalen elk voor 30 kinderen, en school B alsdan te bestemmen als een gewone lagere school. Voor stemmen de heeren Kerkhoven, 4 isser, Dees. Moes, Moggre, Lensen en De Feijter; tegen stemmen de heeren 4'an de Ree, De Bruijne, Wieland, De Jager, Scheele en Drost. De 4'oorzitterZoodat het voorstel is aangenomen. De heer Wieland Neen, het is toch verworpen De SecretarisEr zijn 7 stemmen voor en 6 tegen. De heer 4Vieland Zoo, dan is het wat anders. De 4'oorzitter Aan Gedep. Staten zal van het genomen besluit mededeeling worden gedaan. 3. Omvraag. De heer 4'an de Ree wijst er op dat Zondagvoormiddag gedurende de godsdienstoefeningen een muziekgezelschap spelende door de Noordstraat is getrokken, wat zeker niet strekt tot stichting van de bezoekers der kerken. Spreker wilde de vraag stellen of de Raad in het gebeurde geen aanleiding zou kunnen vinden om te bepalen dat gedurende den kerktijd, d. w. z. van een behoorlijken tijd voor. tot eenigen tijd na alloop daarvan, geen muziek mag worden gemaakt in de kom der gemeente, besloten tusschen de 2 kanaalarmen. De Voorzitter stemt toe, dat het Zondag door omstandig heden is voorgekomen, dat een muziekgezelschap onder kerktijd in de straat gespeeld heeft, doch deelt mede dat dit door hem niet wordt toegestaan en dat or aan de politie orders zijn gegeven om vooral toe te zien dat dit niet in de nabijheid der kerken geschiedt. De heer 4"an de ReeIk zou wenschen dat bepaald werd dat niet binnen de kom mocht gespeeld worden van voor het begin tot na het eindigen van alle godsdienst oefeningen. De Voorzitter Ik meen dat er voor het ixigenblik voor den Raad geen reden bestaat om in te grijpen. Zooals ik zeideEr mag gedurende den kerktijd geen muziek worden gemaakt, maar zoodra de kerktijd voorbij is, d. i. des voormiddags van half 12 tot half 2 ure, en des na- middags na half 5 ure, wordt door mij vergunning ge geven. Ik geloof niet dat, onder deze omstandigheden, de Raad zich zal uitspreken. Do heer Van de Ree Ik wil het niet geheel verbieden, ik zou het wel elders willen toestaan, maar met tussctien de beide kanaalarmen. De VoorzitterDe Raad kan natuurlijk doen wat hij wil, maar deze heeft bij de verordemng de macht om daarover te beschikken opgedragen aan den burgemeester en ik moet ontraden om thans eene bepalmg te maken, waarbij het maken van muziek geheel zou worden verboden en de beslissing daarover aan den burgemeester te ont- trekken. De heer Van de Ree dankt voor de inlichtingen onder opmerking dat hij de zaak alleen onder de aandacht heeft willen brengen en er altijd gelegenheid is daarop terug te komen. De Voorzitter sluit hierna de openbare vergadering en noodigt de leden uit nog bijeen te blijven voor eene be- spreking in geheime vergadering. Na alloop daarvan ging de Raad mtcen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2