A I g e m e e n Nisuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5351. Zaterdaa; 11 September 1909. Geldleening. groot 15000. Binnenland. Gemengde berichten. 49e Jaar^ang- ABONNEMENT: drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.321/, en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. 'ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. DESE3KSTS BLAD. Burg, en Weth. van AXEL, maken bekend dat ten laste dier Gemeente, wordt aangegaan eene geldleening De leening bestaat uit dertig obligation of annuiteiten, af te lossen in 30 jaren te beginnen met 15 Nov. 1910, met ten minste een aandeel. Storting der aandeelen 15 Nov. 1909. De inschrijvingsbiljetten vermelden dennaam en woonplaats van den inschrijver, het aantal aandeelen waarvoor wordt ingeschreven, de bedongen rente en opgaat of de obligatie op naatn of aan toonder wordt verlangd, onder- teekend en gesloten in een couvert waarop ,/luschrijving geldleening", in te leveren bij den Burgemeester van Axel v6oi* 15 Sep tember I90S. Axel, den 3 September 1909. J. HU1Z1NGA, Burgemeester. P. VAN VESSEM, wnd. Secretaris. Generaal Botha is Dinsdagavond te 's Hage aangekomen en heeft zijn iutrek genomen in het hotel De Twee Steden. In de restaurant van dit hotel vereenigde hij aan zijn tafel, behalve zijn secretaris Mr. Bok, de heeren Dr. Leyds en Dr. Engelenburg. Het bezoek van Minister Botha houdt ver- band met zijn voornemen om in Friesland vee aan te koopen ten behoeve van de fokstations in Zuid-Afrika. Tot dit doel begaf hij zich Woensdagochtend naar Leeuwarden, alwaar hij tot Donderdag dacht te blijven. Vermoedelijk vertrekt generaal Botha, na Donderdag te 's Hage te zijn teruggekeerd Vrijdag naar Londen. Het is nog onzeker of hij, na zijn verblijf aldaar, nog naar Den zal terugkeeren. Haag TER NEUZEN, 10 September 1909. In de week van 1 tot en met 7 September 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 8 gevallen van Roodvonk, waarvan 1 te Colijnsplaat, 1 te Koudekerke, 3 te Middelburg en 3 te Sluis 7 van diphtheritis, waarvan 1 te Aardenburg, 1 te Borssele, 1 te Duivendijke, 1 te Hulst, 1 te Kerkwerve, 1 te Ter Neuzen en 1 te Zierikzee. Gedurende de maand Augustus 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 16 gevallen van vlek- ziekte onder de varkens, waarvan 3 (3) te Hoek 4 (2) te Middelburg, 5 (5) te N. en St. Joosland, 3 (3) te O. en W. Souburg en 1 (1) te Zuid- dorpe. De cijfers tusschen haakjes duideu het aantal eigenaren aan onder wier vee de ziekte voor- kwam. Voor de Dinsdag te Oostburg gehouden keuring van dekhengsten waren aangeboden 61 dieren. Voorgebracht werden er 53 daarvan werden goedgekeurd 35, benevens 1 ondanks cornage. Algekeurd werden 9 dieren voor exterieur en 1 voor cornage. Ditgesteld werden en 1 voor cornage, gaauden aard. 6 dieren voor exterieur vermoedelijk van voorbij- RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-Rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heelt in hare zitting van 10 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken R. A. D., oud 33 j., zonder beroep te Graauw, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. P- F., oud 33 j., arbeider te IJzendijke, is wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. A. d. B., oud 13 j., te Groede, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige kinderen, vrijgesproken. Bij beschikking der bovengenoemde recht bank is rechtsingang verleend, met last tot instructie der zaak en met bevel tot gevangen- houding tegen F. d. M„ oud 27 jaar, mossel- visscher, wonende te Philippine, thans gedeti- neerd te Middelburg, beklaagd van poging tot moord, gepleegd op twee vrouwen te Philippine, den 31 Augustus 1909. Te Hilversum zijn valsche rijksdaalders in omloop. Verschillende exemplaren zijn bij de politie gedeponeerd. Getracht wordt de loting voor de natio- nale militie, gehouden te Weesp 6 en 7 Sept., respectievelijk voor de gemeenten Weesp en Muiden, ongeldig te doen verklaren, aangezien de loteling Van 't Huis, behoorende cot de ingezetenen van Weesp, tegelijk heeft geloot met de lotelingen van Muiden, tot welke hij verkeerdelijk werd gerekend. Genoemde militieplichtige was vroeger onder de gemeente Muiden woonachtig, doch later naar de gemeente Weesp verhuisd. Een 4tal knaapjes te Spijkenisse begaf zich Dinsdagmiddag tien minuten loopens buiten de gemeente om in een weide een bokje wat eten te geven. Het bokje huppelde en sprong met het gevolg, dat de kleinen bang werden. Zij liepen uit de weide en daar bet hekje ge sloten was, hieldeu zij zich daaraan vast, ter wijl zij buitenom het hekje been giugen. De 4jarige Arend van Pernis liet zich los en viel in de sloot. Op zijn geroep aan Pa en Moe, zeiden de drie overigen, dat ze het spoedig zouden gaan vertellen, wie er in het water lag. Toen de kinderen het aan hun ouders ver- telden, spoedde ieder zich naar de plaats des onheils. Ook werd Dr. A. Both onmiddellijk geroepen. Alies werd in het werk gesteld om de levensgeesten van het kind op te wekken, maar niets mocht baten. De overige kleinen hadden nog niet het be- sef om hun vriendje te redden. De kleine drenkeling was juist op dezen dag jarig- De diepbedroefde ouders verloren ruim 4 jaar geleden ook een jongetje van 3 jaar, dat eveneens verdronk, en wel in het Spui te Spijkenisse. Te Enschede wilde een man een purgeer- poeder gebruiken, doch nam bij ongeluk een asthmapoeder, die in hetzelfde kastje lag. Deze laatste wordt verbrand en de rook ervan opge- snoven als iniddel tegen bedoelde ziektezij bevat zwaar vergiftige bestanddeelen. Na 't gebruik werd de man eenigszins on wel, maar dacht dat dit na den maaltijd wel beteren zou. De toestand werd evenwel daarna erger. Krampen kwamen en 't gezicht werd minder. Een ontboden geneesheer constateerde vergif- tiging en 't geval werd duidelijk. De maag van den in levensgevaar verkeerende werd uit- gepompt en 't is gelukt hem te behouden hij moet echter eeuige dagen te bed blijven. Hit het magazijn van een juwelier aan het Groote Kerkplein te Rotterdam wordt een 36tal brillanten damesringen vermist. De ringen zijn alle genuminerd en vertegenwoordigen een groote waarde. Een lezer van de Dordr. Ct. schrijft aan dat blad In den trein, die 8 min. voor half 9 uit Rotterdam vertrekt, nam Maandagavond op het laatste oogenblik plaats een beer, zeer netjes gekleed. Onmiddellijk toen de trein zich in beweging had gesteld, haalde hij een horloge voor den dag en 3 kaarten, twee gewone en 1 schoppen-heer. Met rappe tong werd medege- deeld, hoe tegen inleg van f 2,50 elk mocht raden waar de schoppen-heer lag, terwijl men als prijs 't horloge of zijn dubbelen inleg zou ontvangen. Om 't zaakje aan den gang te maken, mocht ieder eens voor niets raden, en ook ik deed 't een paar maal. Dit was 't aanloopje blijkbaar, want spoedig kwam een der heeren met een rijksdaalder voor den dag om een kans te wagen, doch hij verloor. Nu werd 'teen winnen en veriiezen tusschen den verlot.er en twee andere heeren, toevallig steeds dezelfde twee. lutus- schen hadden dezen niet nagelaten, de overige reizigers aan te moedigen met 't succes, dat een buiten bet drietal om een rijksdaalder waagde en verloor. Toen waagde hij met een ander samen nog 2, die ook werden verloren. Toen wij bijna in Dordt waren, waren de heeren, wien 't alleen te doen was, *,dat de verliezer het verlorene zou terugwinnen", er in geslaagd hem over te halen tot een inzet van 10, waarvoor hij mocht kiezen uit 2 kaarten. Natuurlijk werd wederom verloren. Zoodra we in Dordt waren, moesten alle 3 de heeren toevallig uitstappen. Zij zijn waar- schijnlijk met een volgenden trein weer terug- getjaan. In elk geval hadden zij dien beer 14 of 15 armer gemaakt, en lieten hem met minder aangename gevoelens verder reizen. Bij een Duitscber, die ook in de coupe zat, hadden zij geen kans gehad. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 2. Aangehouden zaken. 7,56 8,05 8,40 8,52 9,17 9,28 9,31 9,35 9,38 9,46 5,30 6.12 6,20 6,29 6,87 6,46 6,42 6,51 7,02 7.13 8,12 6,04 7,15 7,25 7,35 8,G6 8,18 8,20 8,27 8,34 TER VEI/iEVSCHE COERANT. l#lt btml verscUiJnt JlannilHg-, %Voen«rt»w- en t'rijilagavoml, nilReaioiitttirit up Feeglilagen. bij lie l-'l r niI*. J 1*1 1909. Yergadering van Dinsdag 7 Sept. (V E E T O L G). Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter stelt aan de orde het schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 20 Aug. 1909, waarbij deze be richten aan het Raadsbesluittot verlcnging der parallelklassen aan school C, opnieuw voor 6 maanden, hunne goedkeuring niet te kunnen hechjten, indien de Raad niet definitief besluit om, ter voorziening in het gebrek aan schoolruimte, met het oog op de belangen van het onderwijs, tot het bouwen eener nieuwe school te zullen overgaan. Wanneer we hierover de discussie aanvangen aldus de Voorzitter dienen we na te gaan hoe is het gebrek aan schoolruimte ontstaan En dan weten wij dat dit een gevolg is van het Raadsbesluit waarbij werd besloten op school B in te richten Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, waardoor 3 lokalen dier school voor dat onderwijs be- BChikbaar moesten worden gesteld, doch waardoor ruimte tekort kwam voor de kinderen der 3 hoogste klassen der gewone lagere school, die, na de 3 laagste klassen van school B te hebben gevolgd, en geen deelnemende aan het M. U. L. O., op eene der andere scholen moesten worden geplaatst, waar evenwel reeds een normaal aantal dier kinderen aanwezig was, en zoo is plaatsgebrek ont staan voor de kinderen van de vierde en vijfde klasse. Zooals .men weet zit het gebrek aan schoolruimte juist daarin, dat er op de scholen voor die kinderen plaats tekort is. Om in het gebrek aan plaatsruimte te voorzien heeft de Raad reeds het besluit genomen over te gaan tot het bouwen eener nieuwe lagere school voor 300 kinderen. Aan dat besluit is nog geen uitvoering gegeven, omdat de terreinen die men daarvoor heeft gevraagd, nog niet zijn toegestaan. Burg, en Weth. zijn echter sedert ook nog aan het cijferen gegaan, en zijn naar aanleiding der daarmede verkregeu uitkomsten tot het besluit gekomen om den Raad voor te stellen het genomen besluit tot het bouwen eener gewone lagere school voor 300 kinderen in te trekken en een nieuw besluit te nemen, waardoor niet alleei} in het gebrek aan schoolruimte zal worden voorzien doAh waardoor ook het M. U. L. O. in betere eonditie zal worden gehracht. Thans zijn vQor de 0 klassen van dat onderwijs 3 lokalen beschikbaar en zijn dus 2 klassen in een lokaal geplaatst en elk weet hoe lastig dat is voor het onderwijs-geven, althans wanneer zooals in 2 dier lokalen door 2 onder- wijzers onderricht wordt gegeven. Men kail wel zooveel mogelijk het onderwijs regelen dat om beurt mondeling en schriftelijk werk wordt gedaan doch het is niet te voorkomen dat eeii leerling die schriftelijk werk uitvoert luistert naar den onderwijzer die in de naast zittende klasse staat te pi'aten. Bovendien zitten Burg, en Weth. ook met den aandrang van den arrondissements-schoolopziener, om het M. U. L. O. te verbeteren. Wanneer dan nu het voorstel van Burg, en Weth. wordt aangenoinen, is geheel voldaan aan de verschillende belangen. Het M. U. L. O. wordt in goede eonditie gehracht, en er wordt voorzien in het gebrek aan schoolruimte, daar de parallelklassen worden opgelost in school B, dat dan een gewone lagere school wordt. Het bouwen eener school voor het M. U. 1.. O. zal f 3000 a f 4000 voordeeliger zijn daar men dan eene school kan bouwen berekend op 6 klassen voor 301eerlingen in plaats van eene school voor 300 leerlingen. De jaarlijksche uitgaven die ten laste der gemeente blijven, zullen be dragen f 4800. De heer DrostNatuurlijk zullen de bouwkosten eener kleinere school voordeeliger zijn, maar wat is het bedrag der extra-uitgaven waarop der gemeente het bouwen eener aparte school voor M. U. L. O. zal komen te staan 7 De Voorzitter U moet in aamnerking nemen, dat u op het oogenblik ook reeds uitgaven doet. Zooals ik zeide zullen de uitgaven voor die school bedragen f 4800 en daar komt dan nog f 1225 bij, zoodat het geheele bedrag is f 0025. De heer LensenMaar wat kost het M. I L. O. op het oogenblik De Voorzitter J 5139 kost het onderwijs aan school B met inbegrip der parallelklassen van school C. De heer Drost: Maar wat kost het M. U. L. O. alleenj? De Voorzitter Het onderwijs aan school B kost J 9575, maar dat is, voor de geheele school, wat het M. L. I.. O. alleen kost kail ik niet zeggen, daar dit geheel met het lager onderwijs is samengesmolten. Ik kan wel opgeven wat het zal kosten. De heer LensenIk hoorde zooeven heweren dat het thans f 3600 kost. De VoorzitterMen kan het schatten, maar zuiver zeggen niet, daar verschillende zaken ineenvloeien. Hoe moet men het salaris van het hooid hv. berekenen Die is even zoo goed hoofd van het M. U. L. O. als van het L. 0. op school B. Zoo is het ook met de leermiddelen, die worden voor die school ook gezamenlijk berekend. De heer Dees Ik heb eene herekening gemaakt en dan rekening gehouden met de verschillende vakken die aldaar onderwezen worden en wat daarvoor wordt uitge- geven en dan kom ik voor het M. U. L. 0. tot een kosten- bedrag van f 4175,57 'sjaars. De heer Drost: Dat zou dan dus maar een verschil zijn van een f 600. Maar wat is onder het door den Voorzitter genoemde bedrag begrepen De Voorzitter Onder die 4800 is begrepen het salaris van het hoofd en van de onderwijzers voor zoover dit ten laste der gemeente blijft, leermiddelen, schoonhouden enz. terwijl voor rente en allossing van het bouwkapitaal J 700 is geraamd. De heer LensenDat laatste is niet te veel, of men moet op langen termijn leenen. De Voorzitter heeft berekend af te lossen in 25 jaar, maar jvil de Raad meer atlossen, dan kan daarin verande- ring worden gemaakt. De heer Drost: Maar toen U, inijnheer de oorzitter, zooeven als bedrag der jaarlijksche kosten J 4800 hebt genoemd, hebt u nog gesproken van f 1200 die er bij komen De Voorzitter Wanneer school B gewone lagere school wordt, blijft een bedrag van f '1225 als kosteii^ten laste der gemeente; deze zal dan totaal kosten 4975, terwijl de rijksbijdrage in de salarissen beloopt J 3750 en er dus /1225 voor de gemeente overhlijft. Ik heb dus in het licht willen stellen dat bij het bouwen eener school voor M. U. L. O. en de hervorming van school B in eene ge wone lagere school de kosten daarvan voor de gemeente jaarlijks 6000 zullen bedragen. Wordt echter eene ge wone lagere school gehouwd en school B gelaten zooals die thans is ingericht, dan zullen de kosten natuurlyk hooger zijn. De heer Drost: Dat zijn dus volgens Burg, en Weth. de jaarlijksche kosten van hun voorstel. De VoorzitterJuist, en ik kan daaraan toevoegen dat we deze cijfers hebben berekend op de tegenwoordige wetals de wetswijziging tot stand komt waarbij eene afzonderlijke regeling wordt getrotlen voor de rijkssubsidie ten hate van het bijzonder onderwijs, dan wordt de toe- stand gunstiger. De heer Drost: Volgens de herekening van deu heer Dees kost dus tegenwoordig het M. U. L. aan de ge meente 4175,57, laten we zeggen 4200, terwijl het in de toekomst zal kosten f 4800, mits op de basis van de tegenwoordige wet en als de nieuwe wet komt is het verschil voor de gemeente gunstiger. De heer Dees deelt mede dat dan voor eene school van M. U. L. O. vail 90 kinderen reeds voor een hoofd en 3 surnumeraire onderwijzers door het rijk de minimum jaar - wedde wordt vergoed, zoodat zoodanige school, dan reeds in veel gunstiger eonditie komt. De heer Drost: Wanneer we dan de kosten eens op f 5000 berekenen, dan zou een aparte school voor M. U. L. O. aan de gemeente f 800 meer kosten dan hij den bestaandep toestand 7 De heer Dees: Jawel, maar het zal minder kosten. De heer DrostAls de nieuwe wet er komt, kost het minder, maar we nemen dan nu den onguiistigsten toestand en zeggen dat het als maximum 800 meer zal kosten. De heer Moes: Het zal wel meer kosten Welk bedrag is voor de kosten der school geraamd 7 De Voorzitter deelt mede dat voor school en onder- wijzerswoning als ininimumkosten is geraamd een bedrag van 15000. De heer Drost: Maar dan is ook f 700 voor jaarlijksche rente en alios niet voldoende De Voorzitter: U moet niet vergeten dat de gemeente 25 pCt van het bouwkapitaal van het fijk terugkrijgt en er dus maar 12000 ten laste der gemeente zou komen. De heer Drost merkt op dat er wel op zou moeten ge rekend worden dat men voor eene ainiuiteitsgeldleening 6 procent zal moeten betalen. De VoorzitterU moet niet vergeten dat er nog meer geleend zal moeten worden en, hoe meer men leent, hoe goedkooper men het geld krijgen kan. De heer Drost geeft dat toe, maar meent dat het verschil, berekend op eene annui'teitsleening, niet zoo groot zal zijn. Er dient dus op gerekend te worden dat de school voor M. U. L. O. aan de gemeente per jaar f 800 meer zal kosten. De heer Van de ReeGelooft u het 7 De heer Drost: Ja, uit de voorgelegde cijfers en de gemaakte herekening moet ik het wel gelooven De VoorzitterDe cijfers geven van de kosten van het M. U. L. O. zooals dat tegenwoordig gegeven wordt is mij niet mogelijk. Het is zoo aan het Lager Onderwijs vast- gekoppeld, dat men de kosten die voor elk worden hesteed, niet kail scheiden. De heer MoesHet komt mij wel een heetje erg voor qm voor die hoogste klassen van M. U. L. O., waaraan zoo weinig kinderen deelnemen, een apart lokaal te maken, vooral omdat dit ook van invloed is op het aantal onder wijzers dat daarvoor noodig is. De VoorzitterHet ligt volstrekt niet in de hedoeling van Burg, en Weth. om voor het tegenwoordige getal leer lingen in de achtste en negende klasse van school B (dat zijn de twee hoogste klassen van het M. U. L. O.) 2 lokalen disponibel te stellen, doch daar dit onderwijs over

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1