Gemengde berichten. Middelburg, Een agent van politie, die hier Dinsdagmorgen als zoodanig in dienst trad, heeft reeds 's middags zijn ontslag genomen, en is naar zijn vroegere woonplaats, Sluis, teruggekeerd. Middelburg, 7 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd gekozen tot wethouder in plaats van den heer W. J. Sprenger, die zich bij de jongste verkiezing niet raeer als raadslid herkiesbaar stelde, de heer P. Dumont Tak. A lissingen, 6 Sept. De Earner van Eoop- handel alhier verzocht den 25 November 1907 aan den Minister van Waterstaat, dat van rijkswege een brug over het kanaal door Walcheren alhier zal worden gemaakt nabij de schutsluizen, ter verbinding van het spoorwegstation en het zoogenaamde Eiland. De Minister heeft thans aan de Earner bericht gezonden dat, met het oog o. a. op de scheep- vaartbelangen, aan het verzoek niet kan worden voldaan. In de hedenavond gehouden vergadering der Earner werd medegedeeld dat namens de Earner voor den door den Minister van Landbouw vast- gestelden datum van 15 Juli het advies der Earner is medegedeeld in zake het stuwadoorswetsont- werp. De rapporteur kwam daarin tot de conclusie dat de wet geen voordeelen biedt, die eenigermate opwegen tegen de groote moeilijkheden die daarvan voor het havenbedrijf het gevolg kunnen zijn, hoofdzakelijk voor de havenplaats Vlissin- gen, die rekening heeft te houden met de na- burige Belgische havenplaatsen, waar die be- lemmerende bepalingen niet bestaan en die haven dan wegens de door de wet veroorzaakte hoogere kosten met die havens onmogelijk kan concur- reeren. A lissingen, 8 Sept. De mailboot //Prinses Juliana" van de maatschappij „Zeeland" is hedenmorgen van Vlissingen naar Queensbro vertrokken voor den officieelen proeftocht. Na afloop van dezen proeftocht zal de boot ligplaats nemen in de binnenhaven, daar, zooals bekend, de nieuwe booten eerst het volgende jaar in de vaart komen. CHOLERA. le Middelburg heeft zich Dinsdag vermoe delijk een tweede geval van cholera asiatica voorgedaan en wel bij de in het Bastion woon- achtige vrouw van den in het gasthuis ver- pleegden F. W., den knecht op de Rotterdamsche stoomboot. De vrouw is ook naar het gasthuis overge- bracht. Een dochtertje van het gezin is in observatie opgenomen. Het is nog gezond. Een vrouw, die de zieke behulpzaam is ge- weest, werd ontsmet. Daar eenige kinderen der Nutsbewaarscbolen en van school E met die vrouw in aanraking kwamen, zullen de privaten dier scholen ook worden ontsmet. Een ander ziektegeval heeft Dinsdagochtend eenige zorg verwekt, maar is waarschijnlijk van geen beteekenis. Een bakkersknecht werd hedennacht ongesteld, en kreeg o.a. brakingen. Daar hij echter aan een hartkwaal lijdt, en meer aan dergelijke aanvallen onderhevig is, beeft men vermoedelijk weer met die ziekte te doen. Voorzichtigheidshaive is de man naar het gasthuis gebracht, en daar onder observatie gesteld. Naar wij vernamen zijn de personen die in aanraking kwamen met de zieke en verdachte lijders, onder geneeskundig toezicht gesteld. Dinsdagmorgen werden de choleralijders en de verdachten door den hoofdinspecteur van de volksgezondheid, den heer Dr W. P. Ruyscb bezoeht, die daarna met den Burgemeester en andere autoriteiten een zaakkundig overleg pleegden. Verder had onder zijn leiding te een uur in het gouvernementsgebouw te Middelburg een vergadering plaats van de inspecteurs der volks gezondheid en de voorzitters der gezondheids- commissies in Zeeland ter bespreking van maat- regelen, ieder op zijn terrein te nemen ter voorkoming van den invoer en ter bestrijding van de cholera. (M. Ct.) Te Vlissingen is Dinsdagochtend aan een aldaar aangekomen motorboot //Frederik 11" uit Rotterdam, die beladen was met bloemkool, door de politie gelast terug te keeren, daar het aanvoeren van groenten uit Rotterdam ver- boden is. 25 militairen uit het garnizoen aldaar, die Zondag naar Middelburg waren geweest, zijn in het hospitaal in observatie geplaatst. Wan- neer zich geen verontrustende verschijnselen voordoen, worden ze Vrijdag ontslagen. Te Hansweert reiken de visiteerende ambte- naren aan elken passeerenden schipper een waarschuwing uit, afkomstig van den centralen gezondheidsraad te Utrecht. De ambtenaren verrichten de klaring aan boord der schepen in lange linnen jassen, terwijl zij zooveel mogelijk zich ontsmetten wanneer zij weder aan den wal komen. Het Zaterdag te Vlaardingen geconstateerd ziektegeval is bij onderzoek gebleken Aziatische cholera te zijn. De toestand van den patient is zeer bevredigend. Het gezin van den lijder, bestaande uit 9 personen, is in observatie. Het verdachte geval te Rhoon is gebleken geen cholera te zijn. Het bestuur van de Soc.-Democr. Arbeiders- partij kreeg Zaterdag telegrafisch bericht van den hoofdcommissaris van politie te'sGravenhage dat de optocht verbonden aan de kiesrechtbe- tooging op 19 Sept. a.s. wegens het cholera- gevaar niet zal kunnen worden gehouden en het partij bestuur in dien zin een beschikking van den burgemeester der Residentie tegemoet had te zien. Later heeft de hoofdcommissaris aan den heer Hoejenbos medegedeeld, dat het verbod alleen daarom alleen op den optocht slaat, wijl alleen voor den optocht en niet voor de meeting verlof van den burgemeester noodig is. Maar de commissaris gaf aan de partij in ernstige en dringende overweging om ook de meeting niet te laten doorgaau, dus de geheele betooging ter wille van de veiligheid tegen het cholera-gevaar achterwege te laten. Het dag. bestuur van de S. D. A. P. be- sloot hierop advies in te winnen van de inspectie voor de volksgezondheid en daarnaar eventueel te handelen. Reuter seint d.d. 7 dezer uit Brussel De Soir meldt, dat te Lillo de zoon van een van Dordrecht komenden schipper gestorven is, en dat de gezondheidscommissie van de Schelde heeft vastgesteld, dat dit sterfgeval aan cholera moet worden toegeschreven. Een ander kind van dien schipper is eveneens door die ziekte aangetast. Gouden tientjes met beeltenis van de Koningin. Zooals bekend, waren er betrekkelijk weinig gouden tientjes met de beeltenis van de Eonin- gin in omloop en hadden zich handelaars in en liefhebbers van zeldzaamheden van een groot deel der in omloop zijnde stukken meester ge maakt, tengevolge waarvan deze geldstukken zeer schaarsch waren en een meer of minder belangrijk opgeld deden. Gegronde redenen voor een zoodanig opgeld waren er evenwel niet, daar er een vrij belang rijk bedrag van deze muntsoort was aan- gemunt, maar de Nederlandsche Bank, in overeenstemming met de door haar sedertjaren gevolgde taktiek om zoo min mogelijk goud in de circulatie te brengen, geen gereede af- geefster van gouden tientjes in het algemeen en dus ook niet van die met de beeltenis van de Eoningin was. Vermoedelijk, in verband met het feit dat de goudvoorraad van de Bank in de laatste maanden zeer aanzienlijk is toegenomen, schijnt de Bank thans minder angstvallig te zijn met het afgeven van goudgeld. En zoodoende is zij in de laatste dagen ook vrije afgeefster geweest van gouden tientjes met de beeltenis van de Eoningin, waar- door het opgeld, dat deze muntstukken deden, ook wel spoedig verdwijnen zal. Te Delft greep een man, die in beschonken toestand stanrljes met zijne vrouw had, zijn karabijn, welke hij als landweerplichtige bezit, en loste op zijn vrouw een schot, dat zij echter wist te ontwijken. De kogel kwam terecht bij een buurman, in eene bedstede, waarin kinderen sliepen, doch ook deze bleven ongedeerd. De dolle schieterij liep boven verwaehting goed afmaar dit zal zeker niet het geval zijn met den landweerman zelf. De Haagsche tandmeester H., door het gerechtshof aldaar wegens het bekende zeden- misdrijf tot zes jaar gevangenisstraf veroor- deeld, is Maandag naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Een opticien te Haarlem stuurde op ver zoek zes tooneelkijkers naar Berghuizen, een dorpje bij Oldenzaal. Twee werden er terug- gestuurd en gevraagd nog een vijfde te zenden. De handilaar vond het verdacht dat een particu- lier vijf tooneelkijkers koopt. Hij giDg naar Oldenzaal op onderzoek, en vond dat hij was opgelicht. Er was geleverd aan een bewoner van een hutje. Hem bleek, dat hij met een goed georgani- seerde dievenbende te doen had, die ook andere handelaars heeft opgelicht. Een gewezen onder- wijzer trad op als secretaris der bende. De Engelschman, die onlangs in zee half- dood van honger gevonden werd op een vlot, en die door een visscherssloep te De Panne aangebracht werd, wil met alle geweld op zijn vlot naar Engeland terugkeeren. De waaghals had een weddenschap aangegaan met den heer Nicola, eigenaar van de zes grootste schouw- burgen van Londen. Wint de roekelooze de weddenschap, dan komt hij bij den heer Nicola in dienst tegen 10 p. s. per week. Dinsdagmorgen is te Spijkenisse het 4jarig zoontje van bakker C. P. in een sloot dicht bij de tramlijn geraakt en verdronken. Dinsdagavond is op het centraalstation te Utrecht een hulparbeider tnsschen een goederen- lift beklemd geraakt. De jongeman was onmid- dellijk dood. Aan het politiebureau Huygenspark in den Haag is Maandagnamiddag ongeveer 5 uur door een man op een handkar een 61jarige vrouw gebracht, die hij had gevonden op den Rijswijkscheweg in bewusteloozen toestand, hevig bloedende uit een wond aan het hoofd, welke, naar hij meende, waarschijnlijk bet gevolg was van een overriding. De vrouw is een paar uur later in het ziekenhuis overleden. De politie stelt een onderzoek in. Uit Steenwijk meldt men G. D. geboortig uit Steggerda, gemeente West-Stellingwerf, maar sedert eenigen tijd hier wonende, trekt hier thans zeer de aandacht. Hij ging steeds voor een vrouwspersoon door, diende als meid en was in den laatsten tijd hier huishoudster. De vrouwenrol werd hem echter te kras, nu hij de 23 gepasseerd is. Maandag liet hij zijn lange haren kort knippen, kocht zich een mannenpak en verscheen in 't publiek als een flink jonkman. Nu zal hij trachten zijn uaam Grietje in Gerrit veranderd te krijgen. Omtrent den moord te Gouda wordt nader gemeld De drie gebroeders Zomerdijk kregen Zondag- nacht halfeen aldaar met drie andere personen waaronder zekere B. en S., die thans in hech- tenis zijn, ruzie. Twee van de drie broeders gingen huiswaarts, doch de derde, een 29jarige slagersknecht, liep met de drie anderen mee. Zomerdijk werd toen aangegrepen, met een stok geslagen en ten slotte met een mes gesto- ken in den hals, waarna de drie vechtersbazen wegliepen. Ook Zomerdijk liep nog een eindje door, doch kon spoedig niet verder en viel neer. Op aanwijzing van anderen werd bij later door een politieagent gevonden. Dr. Beijers constateerde slagaderbreuk, zoodat de mishan- delde is doodgebloed. Het onderzoek duurde den geheelen ochteud. De vermoedelijke daders B. en S., twee bij de justitie bekende jongelingen, blijven in hechtenis. De derde persoon, die bij de veehtpartij tegen- woordig was, schijnt geen schuld te hebben. B. heeft bekend den doodslag te hebben ge- pleegd. Het mes, waarmede de daad is bedreven, werd ten huize van zijne ouders op een zolder gevonden en in beslag genomen. Het onderzoek van het lijk van den vermoor- de toonde aan, dat den verslagene een zoo'n diepe wonde is toegebracht, dat de long is ge raakt. Bij de confrontatie met het lijk toonde de dader, de 23jarige B., zich zeer koel. Het is dan ook een zeer slecht bij de politie bekend staand jongmensch, die al dikwijls met de justitie in aanraking is geweest. De verslagene was een man van 29 jaar, gehuwd, doch gescheiden van zijn vrouw levende. Hij was slagersknecht te Driebergen en was een dagje over bij zijn moeder. Morgen wordt B. gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Zijn beide vrinden, die bij de ruzie en de veehtpartij tegenwoordig waren Z. en V., jongens van ongeveer 18 jaar, zijn in vrijheid gesteld. Zondasavond raakte te Loosduinen een 8jarig meisje in brand door bet springen van een petroleumlampje. Het kind werd naar het Haagsche ziekenhuis overgebracht en is daar Maandagmiddag aan de gevolgen bezweken. Bij een rijwielbandelaar te Haarlem ver- voegde zich een eenigszins verdacht sujet, die hem een rijwiel te koop aanbood. De koopmau had er niet veel ooren naar, maar er rijpte een plan in hem, dat op de volgende wijze werd uitgevoerd Hoeveel moet je hebben Ja, bij werd me 7 geboden. Ik geef je 6. De kerel nam 't bod aan. Hier Eees, zie jij de binnenbanden even na, dan zal ik even de quitantie klaar maken. De koopman gaat in zijn kantoortje, de man in den winkel loopt zenuwachtig heen en weer en Eees ziet de fiefs na. Inmiddels is de tijd, die 'tschrijven van een quitantie vordert, tevens benut om even een rechercheur op te bellen en hem te ontbieden. Deze komt oogenblikkelijk en wordt door den koopman ontvangen met een «rO, daar heb je m'n compagnon". De //Compagnon" ziet de fiets, ziet den man en vraagt met 'n bepaalde handbewegingIs 't niet van »datte" Nee, nee, wordt beslist ontkend. „Nou, maar weetje wat", zegt de compagnon, wga jij maar eens even mee naar het bureau, ik ben van de politie". Daar is gebleken dat de fiets van een slager uit Amsterdam gestolen was en de dief geen onbekende der politie was. Dinsdagmorgen bemerkten de buren van A. op den Vischpoortenplas te Zwolle, dat de woning gesloten bleef. Pogingen om de deur open 'te breken, mislukten, waarop ten slotte een der familieleden door het zolderraam binnen- kwam. Men vond vader en zoon bewusteloos op het bed. Het gaskraantje stond open. Het mocht den onmiddellijk geroepen geneesheeren gelukken de levensgeesten wederom op te wekken. Maandagavond geraakte te Vlaardingen de 89jarige J. de Raaf, wonende in de Eromme- steeg aan de Westhavenkade alhier, onder een met steenkolen geladen handwagen. Naar het ziekenhuis vervoerd is hij nog dien zelfden avond aan zijne bekomen kwetsuren overleden. Van twee vriendenMen schrijft uit Winschoten Twee Muntendammers, de arbeiders II. en S., waren tot voor korten tijd gezworen kameraden geweest. Van den vroegen morgen tot den laten avond gingen ze uit, d. w. z. om wat te ver- dienen, hetzij als venter of iets anders. Maar dat iets anders mocht het licht niet zien. Ze waren daarmee o, zoo geheim. Af en toe kregen ze elkaar wel eens te pakken, was er dus oneenigheid, maar H. luisterde prompt naar S. en deze naar H., wanneer het »Pas op I" een hunner van de lippen kwam. Eenige jaren is dit goed gegaan, doch H. werd onlangs verdacht een kruiwagen te hebben verduisterd. De politie had een goeden neus en H. kreeg proces-verbaal. Van dit oogenblik af aan was het uit met de vriendschap tusschen H. en S., daar de eerste overtuigd was, dat ,/vriend S." hem bij de politie had verklapt. Het uur der vergelding zou nu spoedig slaan. H. vertelde op zijn beurt iets aan de politie, dat tengevolge heeft gehad, dat H. en S. Zater dag naar hier werden gebracht, door de justitie zijn gehoord en dat hun ten slotte een plaatsje is aangewezen in het huis van bewaring alhier. Het is bij bovenstaand verhoor gebleken, dat H. en S. de schuidigen zijn van den diefstal in een fabriek te Nieuwbuinen (Dr.), een diefstal in 1907 gepleegd en waarvan men tot op heden de schuidigen niet kon outdekken, terwijl derden daarvau waren verdacht. Het KamerEid voor enkele dagen. Een correspondent van het Hdbl. heeft een onderhoud gehad met den heer VV. van Manen Jzn., gekozen tot lid van de Tweede Earner in het district Ede, ter voorziening in de vacature jhr. S. van Citters voor de rest der periode 19051909, en verteld daarvau De heer Van Manen, die dTuk bezig was zijn kleermakersvak uit te oefenen, begon met zich te beklagen over de velerlei minacbteude beoordeelingen in de pers, zoo wel over zijn persoon als over zijn caudidaatschap zelve. Vooral een plaatselijk blud had zich aan ge- weldige overdrijving en grove beleedigingen schuldig gemaakt. Wat de zaak zelf betrof, hij zelf had aan het geheele geval eigenlijk geen schuld nog voor dat hij zich nog goed de werkelijkheid had voorgesteld, was hij al Eamerlidalles bad zich binnen een paar dagen afgespeeld. Hij had veel vrienden, die dikwijls een vrij half uurfje bij hem in zijn werkplaats kwamen doorbrengen en dan werd er over alles en nog wat gepraat, wat de tijd zoo al medebracht. Bij de laatstgehouden Eamerverkiezing was vanzelf de buiten alle organisatie om gestelde caudidatuur van Jhr. Schimmelpenninck schering en inslag geweest. Hoe men daarbij zag dat alle partij verband te loor ging en hoe het bij de gemeenteverkiezingen nog erger toe was ge gaan en niemand meer eenig houvast had gehad hoe ieder zijn eigen weg en koers had gevolgd en personen-quaesties en koopmanschap de hoofdrol speelden. En in dien aanstekelijk wer- kenden roes was het gebeurd waren zijn vrien den op het idee gekomen en hadden zij candi- datenlijsten gebaald, welke met graagte werden geteekend door bijna ieder, wien het werd ge vraagd. Of zij dat deden uit ontevredenheid met "den uitslag der verkiezingen, of uit wrevel over den warboel of wel om Jhr. fechimmel- penninck onaangenaam te zijn, kan bij niet zeggen, doch dacht wel ,/om van dat alles wat". Hem voor zich was het, hij wou dat graag bekennen, om de //Centen te doen en om daar een goed gebruik van te maken, bij v. tot het aankoopen van stoffeu in zijn vak, enz. Of hij naar den Haag ging den lfideV „Zeer zeker, mijnheer nu ik eenmaal Eamer lid ben, hoop ik mijn plicht ook als zoodanig te vervullen". „Dus ge gaat die vergadering bijwonen t „Zeer zeker!" bevestigde hij nogmaals. Bij welke partij hij behoorde of zich dacht te voegen tfBij geen enkele partij. Hij was van huis uit wel "anti-revolutionair en behoorde bij de Gereformeerde Eerk, maar in den laatsten tijd kon die partij hem niet meer bevredigenzjj bracht niets tot stand voor den minderen man' ,Heeft u al een oproeping gekregen voor de vergadering op den zestiende i ,,0, ja zei Van Manen met iets stelligs in zijn stem en hij wees tegelijk op een dik pak met reglementen en stukken, die hem meteen waren toegezonden. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2