Ter Hsuzsnschs Courant Gemengde berichten. Dinsdag 1 Sept. 1909. No. 5349. TWZE3E31DIE3 BLAJD. aan Een uit een zestal personen bestaande fa- milie uit de Langstraat reed Donderdagavond bij Wemeldinge met haar woonwagen in een vrjj diepe bermsloot. Daarbij geraakte de oudste zoon, een jongeling van 21 jaar, onder den wagen en werd eenige oogenblikken later dood opge- haald. Misbruik van sterken drank schijnt aan het ongeval niet vreemd te zijn. De Rotterdamsche gemeentebegrooting sluit met een bedrag van ruim 15.348,000. Om het tekort van 120.000 te dekken, wil men de straatbelasting uitbreiden en de opcenten verhoogen van de personeele belasting. Ten huize van den heer S. Saloman, Delftsche vaart 20 te Rotterdam is ingebroken. Vermist worden horloges en sieraden tot een waarde van duizend gulden. Het huis was des nachts onbewoond. Te 's Gravenhage is door een dame bij de politie aangifte gedaan, dat op den avond van de illumiuatie op een der paden in bet Haagsche Bosch, haar 12jarigdochtertjenagenoeg al het haar is afgeknipt. De dader is niet bekend. Wegens gebrek aan bewijs zijn de vijf in verband met den moord te Rucphen in hechtenis genomen personen uit het ,/Heike op viye voeten gesteld. Nabij de tweede brug op de lijn Nijmegen— 's Hertogenbosch viel Vrijdagmorgen een remmer uit Nijmegen van den trein toen hij het sein wilde doorgeven. Ernstig gewond viel bij tegen een der pijlers van de brug, waar hij gelukkig spoedig gevonden werd, daar hij anders onge- twijfeld door den volgenden sneltrein overreden zou zijn. Vrijdagnacht is in de Bloemistenlaan aan de Buitensingels te Leiden een vrouw van middelbaren leeftijd, mej. 4., onder tragische omstandigheden verdronken. Haar man en kinderen waren op een zilveren bruiloft bjj buren, wier woning langs een achterstraat voorbij een sloot is te bereiken. De vrouw zou misschien later komen, doch toen een der kinderen tegen elf uur alles stil vond, dacht men dat moeder naar bed was gegaan. In den ochtend thuis gekomen vond men haar niet in huis, maar na eenig zoeken in de sloot achter het huis. Vermoedelijk is de vrouw dus toen ze naar de bruiloft wilde gaan, verdronken. Dinsdag is te Gemonde een moord gepleegd, waaromtreut de 's H. Ct. het volgende meldt 't Is een afschuwelijke moord, die met voor- bedachten rade en met de misdadigste koel- bloedigheid is gepleegd. De verslagene, de 49jarige H. L. H. Hooze- mans, gepensionneerd O.-I. militair, geboortig uit Maastricht, was te Gemonde in den kost bij H. Timmers. Dinsdagmiddag had hij Andries H. ontmoet.een 23jarigen beruchten wildstrooper, wien hij eenige verwijten deed. De strooper schijnt sinds dien tijd met moordplanneu te hebben rondgeloopen, want hij heeft in den loop vap den dag aan personen verklaard //Als ik Henri tegenkom, steek ik hem dood." Circa half twaalf 's nachts is H. de woning van Timmers binnengekomen, waar het gezin en Hoozemans nog op waren. Zonder iets te zeggen en zonder dat Hoozemans iets van zijn binnenkomen had bemerkt, sprong H. op hem toe, greep hem vast en stak hem met een mes in de recbterkaak. Daardoor moet hevig bloed- verlies zijn veroorzaakt, want de muren en een scherm, dat in de kamer stond, waren met bloed bespat. Daarop sleurde hij hem naar buiten en gaf hem daar met een mes den doodsteek in het hart. De ongelukkige zonk onmiddellijk dood ineen. De kostbaas en de kostvrouw waren intusscheu ook naar buiten gesneld en zagen op 15 M van hunne woning Hoozemans liggen, in wien geen teeken van leven meer te bespeuren was. Timmers riep den moordenaar toe Dries, ik ga naar den veldwachter Seuren, want hij is dood." Hierop antwoorde de moordenaar: //Goed, zeg maar, dat ik het gedaan heb. Hij zal nou niet meer opstaan, hij zal er nou wel genoeg van hebben." Timmers ging den rijksveldwachter waar- schuwen, die met den gemeenteveldwachter aan- stonds het onderzoek opende. Het lijk van den verslagene, die niet ongunstig btekend stond, en nog nimmer met de justitie in aanraking kwam, werd naar St. Oedenrode overgebracht, waar in het gasthuis door Dr. Anderegg en een militairen dokter uit Den Bosch de lijkschouwing werd verricht. De steek in de hartstreek bleek 3 c. M. diep. De dader is gevlucht en werd gevolgd door zijn hond, een trouw beest, dat zijn baas steeds volgde. Een half uur buiten de gemeente heeft men het arme dier doodgeschoten gevonden De moordenaar heeft het beest zeker gedood uit vrees, dat het dier zijn spoor zou verraden. De correspondent van de s Hert. t. te Gemonde telefoneerde Zaterdag circa half twee uit Boxtel Zoo juist is hier binnengebracht, zwaar ge- boeid, onder geleide van den rijksveldwachter en den gemeente-veldwachter, A. H., die te Gemonde den gepens. militair van het O.-I. leger Hoozemans, met voorbedachten rade ver- moordde. Er was een groote toeloop van volk. De moordenaar is na een verwoede jacht, in de bosschen van Gemonde, door 20 politiemannen met behulp van speurhonden gevangen genomen. Om kwart voor twaalf waren 30 marechaussees en rijksveldwachters in politiek te Gemonde op klopjacht, toen zij den bewusten dader eensklaps zagen loopen uit de woning van zijn broer in de Broekstraat in het nabijgelegen bosch. Direct werd het geheele bosch omsingeld, toen eensklaps de politiehond van rijksveld wachter Seuren op een halven meter afstand van den dader aansloeg, waarop deze opsprong en zich direct door de nabij zijnde politiemannen omsingeld ziende, zonder eenige verdediging overgaf met de woorden //hier heb je me Moord te Koekangeveld. Aan de Ass. Ct. wordt getueld, dat Vrijdag nacht het huisgezin van Hendrik Bakker onder Koekange, gem. de Wijk, vermoord is. Man en knecht zijn den hals afgesneden, een vrouw is geworgd. hasten zijn opengebroken, blijk- baar is het een moord om diefstal te plegen. De woning is alleenstaand. Eerst Zalerdag- middag is de misdaad ontdekt. De correspondent te Hoogeveen van de Zw. Ct. schrijft daaromtrent Van den driedubbelen moord hoorende die te Koekangeveld was gepleegd, gingen wij in gezelschap van een brigadier der marechaussees der brigade Hoogeveen per rijwiel naar de plaats des onheils. Om aldaar te komen moesten wij over een landweg door de heide, op pl.m. 3 kwartier a een uur afstand van het station Echten. Stel u voor een eenvoudige met riet bedekte woning, midden op de heide, waar de naaste buur op ongeveer 8 a 10 minuten afstand woont. De wachtmeester der marechaussees De Jonge te Meppel, op last van den officier van justitie, was er juist gearriveerd. Wij gingen de woning, de plaats der misdaad bin- nen? Over de deel kwamen wij in een klein woonvertrek van pl.m. 4 bij 4 M. Bij den haard nevens de tafel lag de huishoudster Hendrik Bierman, ruim 30 jaar oud, ze leefde gescheiden vau haar man, welke in Staphorst aan het spoor werkt. Deze verslagene, welke in haar onderkleeren lag, had een schotwond boven het oog en was gewurgd. Op een pas afstand in den hoek bij het raam lag de eige- naar der woning, de ruim 50jarige Hendrik Aakker, van beroep schapenhandelaar. Ook deze was in zijn onderkleeren. Deze vermoorde lad ook een schotwond aan het hoofd, doch ag met afgesneden hals. Het bloed was nog ongeveer 2 M. hoog ge- spat aan eenige porceleinen borden, welke aan den wand hingen. Zag men dan daarbij de wauorde in de kleine kluis met uitgehaalde kasten en laden, dan kan men zich zoo ongeveer de plaats van deze gruwelijke moord en diefstal voorstellen. Het goud en zilver is onaaugeroerd gebleven, zoo zagen we een zilveren oorijzer met gouden stiften op de tafel staan. De portefeuille lag op tafel, doch was ledig. De knecht van den boer, Jan Winters, 20 jaar oud, was zeker op de vlucht gegaan, hij is althans op ongeveer een minuut afstand der woning neergeschoten. 't Schijnt dat hij zich nog heeft willen verdedigen want zijn mes is op de plaats gevonden waar hij bij de worsteling gevallen is, waar ook een weinig bloed is te bespeuren, waarschijnljjk door de schotwond, welke hij bekwam. Zijn mes was onbesmet. Daarna hebben de onverlaten (want de misdaad kan moeilijk door een persoon zijn gepleegd) bun derde slachtoffer, Winters, naar een diepe, droge sloot ges'eept, alwaar ze hem in de sloot den hals hebben afgesneden. Ziedaar het tooneel en de plaats der misdaad. Dit staat bij ons vast, dat de misdadiger(s) bekend zijn geweest met de plaats en de be- woners. Opmerkelijk is het dat Bakker de vorige week 62 en gisteren 43 schapen te Meppel heeft verkocht. Daardoor was misschien aan de misdadiger(s) bekend, dat er op het oogenblik geld in huis was. Een zekere H. de Vries uit Meppel, ontdekte het eerst dat deze misdaad had plaats gehad. Het schijnt dat de bewoners overvallen zijn toen ze naar bed wilden gaan, de knecht was geheel gekleed. Een akelig schouwspel was het, toen de drie lijken op een wagen werden gelegd om te worden vervoerd naar Koekange, alwaar de sectie op de lijken zal worden uit- gevoerd door de doktoren Lingmont te Meppel en Hartman in De Wijk. Vreemd is het dat een kind van een familie- lid van Bakker des morgens op school vertelde, dat er twee menschen waren vermoord en de namen noemde. 't Kind schijnt er langs ge komen te zijn op weg naar school. De verslagene Bakker had twee gehuwde zoons, waarvan bekend is dat ze heel vaak ongenoegen hadden met hun vader. Toen wij de plaats des onheils verlieten, zagen wij om ons, zoover ons oog reikte, niets dan stille, vredige heide en we rilden bij de gedachte aan deze driedubbele misdaad welke hier kort geleden is afgespeeld. Van andere zijde schrijft men De woning, waarin de misdaad gepleegd is, ligt op 'n uur gaans afstand van Koekange, vlak bij de grens der gemeente Echten. Toen wij er kwamen stond een veldwachter bij den ingang en een brigadier der rijksveld wachters, met eenige andere veldwachters, onder- zocht het terrein in den omtrek. De herdershond lag stil op 'n hoop aarde en hief van tijd tot tijd 'n klagelijk gehuil aan. De woning zelf ziet er weinig bewoonbaar uit. De hoofdingang, 'n ouderwetschen, met 'n deur in twee stukken, waaraan alleen grendels, geeft toegang tot een ruimte, die dient als turven- bergplaats. In den hoek bij de deur stond het schopje van den scheper. Links van deze -ruimte is het woonvertrek. 'n Lage deur door en we waren in de kamer, waar een ontzettende wan- orde heerscbte. 't Vertrek is niet groot. De ingang bevindt zich aan den linkerkant, vlak bij den wand, waarin twee bedsteden zijn; in de bestede het dicbtst bij de deur sliep de knecht, in de tweede sliepen de scheper en de huishoudster. In den wand tegenover de deur zijn twee lage ramen, half bedekt door gore gordijntjes. Tusschen deze beide ramen bevond zich de schouw, waar een stapel turf lag. Tegen den wand, waarin de deur is, staan twee groote ouderwetsche kasten, midden in de kamer een rood geverfde tafel, waarboven 'n lamp hangt. In den hoek tegenovergesteld aan die waar de deur is, was de gewone zitplaats van den scheper, 'n eenvoudige stoel. Over den vloer lag van alles, kussens, goed uit de linnen- kast, huishoudelijke voorwerpen 'n chaos. Op de tafel stond de petroleumlamp, uit den hanger gehaald. De lijken waren Zaterdagavond al overge bracht naar de school te Koekange, waar ze geschouwd zijn en nu in kisten stonden verzegeld. Het lijk van den ouden man werd gevonden liggend op den grond in den hoek bij zijn stoel, met afgesneden hals en de sporen van 'n hevigen slag aan 't hoofd. Zijn stoel lag omgeworpen in dien hoek en zal wel in de worsteling zijn omgevallen. De witte tegeltjes aan den wand in dien hoek waren bespat met bloed, als was er 'n breede straal tegen aan ^espoten. De vrouw had gelegen tusschen de tafel en den hoop turven. Nog lag daar een bezemsteel, het lijk werd gevonden daarboven I op liggend. I De bijbehoorende bezem stond tegen de hoop turven in het andere vertrek, vermoedelijk is die door de eerste kijkers op den vloer liggend daar gevonden en aan den kant gezet. In de bedstee van den scheper lag het beddegoed dooreengehaald en 't was duidelijk, dat de moordenaar(s?) ook nog gewoeld hebben in 't bedstroo, om te zien, of soms daar geld ver- borgen was. Of 't daar was is niet bekend. In de bedstee van den knecht zagen we een gat in den buitenmuur, niet groot genoeg echter om er door te kruipeu 'n paar steenen waren er uit, maar de anderen zaten blijkbaar te vast. Op de tafel lag de portefeuille van den scheper en stond 'n doos, waarin een zilveren oorijzer, dat niet meegenomen is, denkelijk daar er een naam in staat. Tusschen de beide bedsteden hangen twee klokken. Die 't dichtst bij de bedstee van den schaper hangt, staat stil op dertien minuten voor twaalf en hangt scheef. Waarschijulijk is de bedstee- deur daartegen geslagen en geeft de klok dus den tijd van de misdaad aan. De kranten, die als ondergordijnen dienst deden, waren afgerukt, de politie kon ons niet zeggen of die zoo gevonden waren of dat de kijkers in 't vertrek dit hadden gedaan. Hoe de misdaad zich heeft toegedragen is uit deze gegevens met eenige zekerheid op te maken. De scheper was Donderdag naar Meppel geweest en had daar schapen verkocht. Hij keerde met donker huiswaarts een vrouw, die aan 'n pad woont, had hem gehoord, 't zij dat hij 'n deuntje neurde, 't zij dat hij in zichzelf sprak, 't was beide mogeltjk, zei ze ons, daar de oude man nog al vroolijk van nature was, vaak in zichzelf liep te zingen en anders toch meestal sprak, hardop dacht. Op den weg naar huis heeft hij nog gesproken met een van zijn beide zoons kinderen van eerste vrouw die op 'n kwartier afstands wonen. Alleen is hij naar huis gegaan. Het is niet duidelijk of de menschen al naar bed waren toen de moordenaar in 't huis kwam of nog in de kamer. De man had niets aan dan ondergoed, de vrouw 'n lijfje en een rok, 'n blauwe gestreepte broek van de vrouw lag voor de bedstee op den grond. Het licht voor de hand aan te nemen, dat ze reeds te bed waren, in verband met het late uur (het was bij twaalf) en ook, omdat de bed- steedeur met kracht moet zijn opengegooid, denkelijk door hen zelf, toen zij iemand in de kamer hoorden. De moordenaar zal ook wel gewacht hebben, tot de bewoners naar bed waren in de eenzaamheid behoefde hij zich niet te haasten, hij kon zijn schandelijk werk 't gemakkelijkst verrichten, wanneer hij de men schen in bed overviel. Het eerste is blijkbaar de man vermoord. Deze lag 't verste van de bedstee af. Terwijl de moordenaar met den scheper worstelde, schijnt de vrouw er in geslaagd te zijn den bezemsteel te bemachtigeD, en heeft vermoede lijk gepoogd den scheper te helpen. Het knechtje 'n achterlijke jongen van 21 jaar, 'n klein ventje, dat er uit zag alsof hij 16 was zal toen, door 't lawaai gewekt en na gezien te hebben, wat er gaande was, eerst gepoogd heb ben, onopgemerkt te ontsuappen, door een gat in den buitenmuur te breken, en toen dit niet gelukte, moet hij wel de bedstee uitgesprongen en naar buiten gevlucht zijn. Ver is hij echter niet gekomen. De moordenaar, vermoedelijk reeds met de beide andere slachtoffers gereed, heeft hem vlug nagezet en niet ver van de woning achterhaald. Het lijk van het knechtje is gevonden in een diepe droge sloot, aan den kant van Koekange (ten opzichte van de woning), maar naar den kant van Echten zijn bloedsporen gevonden, benevens een broodmes, onbevlekt en lucifers, zoodat hij dien kant uit gevlucht schijnt te zijn, naar de sloot is toegesleept en daar vermoord. Dit is met een worsteling gepaard gegaan, wat blijkt uit de verspreiding van het bloed. Een stokje, nog verseh gesneden, stak dicht bjj zijn hoofd in den grond, voorts lag er een groote ijzeren rnoer, niet geroest, die er dus ook pas schijnt gevallen te zijn, 't zij dat de knecht, 't zij dat de moordenaar die bij zich had. Den jongen is evenals den man een slag op 't hoofd toegebracht en de hals afgesneden. De moordenaar heeft alles in't huis overhoop gehaald, zooals wij reeds zeiden. Het voorwerp waarmee de misdaad gepleegd is, is nog niet ontdekt. Waar het lijk van het knechtje lag, stond een scherp voetspoor in den met bloed ge- drenkten zwarten grond, maar dit kan even goed zijn van hen die 't lijk hebben opgenomen als van den misdadiger. Of er een of meer daders zijn is nog niet te zeggen, een vermoeden bestaat er ook nog niet, al blijkt voldoende dat hier geen vreemden zijn aan 't werk geweest. lmmers dan zouden die wel last gehad hebben van den hond en ook dezen hebben afgemaakt. 't Beest zit nu kalm bij 'thuis, alsof er niets gebeurd is. Het parket uit Meppel is Zaterdag- middag naar het terrein van de misdaad gegaan, om een onderzoek in te stellen. Hier was misschien wel iets te bereiken met politie- honden of die gebruikt zullen worden is ons niet bekend. KOE11S TAN HET GELD. Belgische per 100 fr. 47,80 a 47,82°. Engelsch per n 12,— u 12, ZEETIJDINGEN. Van 3 tot en met 5 September. Van 3 tot en met 5 September werden langs de Oostsluizen alhier 45 binnenvaartuigen op en 44 afgeschut; door de Westsl. 10 op-en 4 afgeschut. Positie der Stoomschepen. VAN VLAG. NAAM M8. Van en naar. Lading 5 Eng. s.s. idem Eng. Smsch. Imogene Inor Ter Weuen 3 Skinningrove 1546 Middlesbro River Lagan 2272 Londen ijzer stukg. Deen. s.s. 4 Eng. s.s. 3 Eng. 8.8. Deen. b.s. Beig. s.s. 4 Noor. a.s. Eng. s.s. 5 I idem idem idem idem idem idem Eng. 8.8. Daits. s.s. 536 Charlestowne chinaelaj 5844 St. Petersb. hout Jomsborg Van Ter Kemen River Thames 2242 |Londen Voor Vienti 2658 Goole 4242 St. Petersb. Don Anna Brugia Ribekka Cairnbahn Cottingham Avocet Emden Truro Wharfe Sea Serpent 5304 Windau 2541 Drontheim 4353 St. Petersb. 1451 Goole 3985 Liverpool 2226 j Goole Nyroca Juno 2367 Hull 2585 Goole 2554 Londen Van Gent s 3665 (Manchester Belg.s.traw. Neptune Deen. s.s. Jaegersborg idem Nordsoen Eng. s.s. Warkworth idem Sea Gull idem Astrologer idem Otto idem Don Belg.s.traw. Ibis VI stukg. stukg. hout idem erts hout kolen stukg. idem idem idem idem stukg. 3921 New-Castle ledig 563 Ostende 5087 New-Castle 2987 Stettin 1862 New-Castle 2763 Londen 2580 Leith 2367 Hull idem idem phosph. stukg. idem idem idem idem ledig 553 Ostende Van Selzaete i Eng. barge jLeot 215 Londen soda s.s. HARALD in lossiDg te Kroonstad. s.s. JENNY in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. RICHARD vertrok 3 dezer van St. Petersburg naar Ter Neuzen. s.s. ELISABETH in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. HELENA in lading te St. Petersburg voorTer Neuzen s.s. MAGDALEN A in tossing te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5