Binnenland. Gemengde^ berichten. het land, hij vertoeft nl. nog in het Russi- sche gezantschapsgebouw niet verlaten. De Russische hulp laat echter op zich wachten en de regeering laat den Sjah voortdurend zoo duidelijk mogelijk merken, dat zij niet in het minst bevreesd is voor hem en zijn aanhang en dat hij op geen toegevendheid van haar zijde behoeft te rekenen. De Koning van Griekenland heeft tot den Minister van Oorlog gezegdWaartoe die be- tooging van't leger P Mijn liefde voor Grieken land zit diep. Ik heb voor 't land gedaan wat ik kon, en zal nooit ophouden voor 't vader- land te werken. Ik ben zeker, dat zoo min het volk als het leger zich over mij te beklagen heeft. Laat het volk tot zich zelf inkeeren en erkennen, waar het kwaad huist, waartegen het zich heeft verheven. Tegenover een lid der Kamer schijnt de Koning zich beklaagd te hebben, dat de officieren zich niet rechtstreeks tot hem hadden gewend. Hij zou zelfs in het ontslag van Prinsen uit het leger toegestemd hebben. De Goudsche landbouw-tentoonstelling welke weder tot het verledene behoort, was een succes vooral voor de melkproducten. De kaas-oorlog is zoo goed als geeindigd. fl. M. de Koningin- Moeder die verleden week ook deze tentoonstelling bezocht, is aan een groot gevaar gelukkig ont- komen. De brug, die toegang verleende tot het drassige terrein der tentoonstelling, bezweek nadat de Kon. rijtuigen er over waren gereden. Terstond werden maatregelen genomen om de brug te herstellen. Door den velen regen is ook een deel van de tentoonstelling te Zeist onbegaanbaar geworden. Te Zierikzee is Donderdag geopend de nieuwe graanbeurs, welke tevens is ingericht als concertzaal. De zaal is groot 13 X 18 M. en heeft een goede dagverlichting. Het gebouw bevat een toegang met portalen en trappen, kleedkamer en koffiekamer op de eerste verdieping en verdere gerieflijkheden. Het gebouw is gesticht door de naamlooze vennootschap De Concertzaal, die daarvoor een kapitaal van 30.000 bijeenbracht. De populaire Rotterdammer, de heer wet- houder Jan Hudig is mo'rgen 40 jaar lid van den Gemeenteraad. In een der zalen van het Museum Boymans werd hem heden Maandag zijn goedgelijkend portret aaugeboden, geschil- derd door Jan Yethhetwelk een plaats zal verkrijgen naast de beeltenissen van de vroede vaderen, die Rotterdam tot een groote haven- stad hebben gemaakt. TER NEUZEN, 6 September 1909. CHOLERA. Wij verwijzen onze lezers naar de aan het hoofd van dit blad opgenomen bekendmakingen van het gemeentebestuur, in verband met de elders voorgekomen gevalleu van cholera, waarbij wenken worden gegeven en voorschriften die overeenkomstig de wet dienen te worden op- gevolgd. Er kan met niet genoeg nadruk gewezen worden op de wenschelijkheid van het inacht nemen van de gegeven wenken in verband met reinheid, daar deze beschouwd worden als het krachtigste voorbehoedmiddel tegen de zoo gevreesde ziekte. Naar wij vernemen zullen de vaartuigen die de rivieren en stroomen van Zuid-Holland en Noord-Brabant hebben bevaren en hier aankomen bij aankomst door de gemeentepolitie onderzocht worden of zich daarop ook zieken bevinden. In het bevestigend geval zal niemand het schip mogen verlaten of aan boord worden toegelaten, terwijl onmiddellijk de quarantaine dokter zal worden gewaarschuwd, of bij diens afwezigheid een anderen geneesheer. Wanneer zich geen zieken aan boord bevinden kunnen opvarenden of passagiers het vaartuig verlaten en mag met het lossen worden aan- gevangen. 1 De ongewasschen lijf- en kooigoederen en gebruikte kleedingstukken van de passagiers en opvarenden die het schip verlaten, moeten ontsmet worden op de wijze als bepaald is voor de ontsmetting van deze voorwerpen afkomstig van zeeschepen. Te lossen goederen, die vatbaar zijn voor het overbrengen van besmetting, alsonbewerkte wol, haar, huiden, veeren, kapok, manufacturen enz. enz., mogen bij de lossing niet op den wal verblijven, doch moeten onmiddellijk in de bergplaats opgeslagen of aan de eigenaars of geadresseerden bezorgd worden. Personen belast met dat vervoer moeten zich na dat vervoer reinigen en ontsmetten. Het ruimwater in de vaartuigen moet ontsmet worden met kalkmelk. Voorts zullen door den burgemeester alhier in overleg met den geneeskundige belast met het onderzoek van uit zee te Ter Neuzen aan- komende schepen uit besmet verklaarde havens gelast worden het nemen der volgende maat regelen a. Voor alle schepen Het tankwater mag in het kanaal van Ter Neuzen naar Gent niet uitgepompt worden. Daartoe moeten de tanks zoo spoedig doenlijk voor het kanaal of de sluizen binnen te varen verzegeld worden. Het verzegelen zal geschieden door de ge meentepolitie, na de kennisgeving van voren- bedoelde geneeskundige, dat het schip de reis kan vervolgen. b. Voor schepen die te Ter Neuzen moeten lossen. Voor met de lossing begonuen wordt, moeten maatregelen genomen worden dat al degenen die aan boord of in aanraking zijn geweest met de lading, zich het gezicht en de handen kunnen wasschen met zeep en daarna zich kunnen ontsmetten met eene zwakke oplossing van lysol of sublimaat. Deze maatregel moet opgevolgd worden tot op het oogenblik dat het schip het kanaal gaat verlaten. De lijf- en kooigoederen der schepelingen en passagiers die het.schip moeten verlaten, worden vooraf ontsmet. Geschiedt die ontsmetting buiten het schip dan moeten die goederen ingepakt worden in eene vooraf ontsmette zak, lap of kist, onder toezicht der gemeentepolitie vervoerd worden naar de plaats waar de ontsmetting zal plaats hebben. De hulp der gemeentepolitie moet tijdig aan den inspecteur van politie of aan den burge meester aangevraagd worden, onder opgave van het tijdstip waarop deze gewenscht wordt. Het bacteriologisch onderzoek heeft uitge- maakt dat de in het gasthuis te Middelburg verpleegd wordende F. W., lijdende is aan cholera asiatiea. De toestand van den patient was Zaterdag gunstig. De eommandant van het 4e bataljon 3e reg. inf. te Ylissingen heeft telegrafisch mededeeling ontvangen, dat de bataljons uit Zeeland niet naar Bergen op Zoom op manoeuvre mogen komen. Te Zierikzee moeten met .het oog op de te houden- kermis, kermisreizigers en kramers, die deze kermis zullen bezoeken, een bewijs overleggen, dat in de plaats waar zij de laatste maand hebben vertoefd, geen cholera is voor gekomen, terwijl de schepen, die met de kermis daar komen, niet in de binnenhaven komen mogen, maar in de buitenhaven moeten blijven liggen. Voorts, is door het dagelijksch bestuur dier gemeente aan de politie gelast, bij aankomst van booten of trams direct te onderzoeken, of bij een der reizigers een verdacht ziektegeval zich heeft voorgedaan en mocht dit zoo zijn terstond de vereischte maatregelen te nemen. De politie bewaakt den weg van Tholen naar Bergen op Zoom voor eventueel vervoer van visch. De Nieuwe Gazet, van Antwerpen, heeft een artikel over de cholera, waaraan wij het volgende ontleenen ,,'i Zou zot zijn, als we ons den schrik op het lijf gingen halen voor die eenige gevallen van cholera te Rotterdam. De cholera is een ziekte die een leelijke reputatie heeft, zeker, en die reputatie heeft zij niet gestolen maar tegen haar uitbreiding zijn we oneindig beter gewapend dan tegen die van de longtering en toch is niemand van de tering bang, al maait zij alleen zooveel menschen weg, als al de andere ziekten samen Wie tegenwoordig nog de cholera krijgt, mag haar gerust voor de negen tienden op rekening van zijn onvoorzichtigheid schrijven. We weten dat de microben van deze ziekten niet, als die van de longtering, in de lucbt zweven, en dat wij ze dus alleen met onzen drank of met ons voedsel in kunnen nemen. Verder weten we, wat we doen moeten om ze uit ons voedsel te weren. Het komt er dus maar op aan, getrouw de voorschriften op te volgen, die ons daaromtrent ten overvloede worden verstrekt". Tot militair lid en plaatsvervangend lid van den militieraad in de provincie Zeeland voor de lichting 1910 zijn benoemd de provinciale adjudant in Zeeland E. A. Umland en C. F. Muschart, kapitein bij het 2e bataljon, beiden te Middelburg. Op 15 Sept. a. s. wordt de marechaussee B. Bakker van Ter Neuzen gedetacheerd naar Het Loo ter bewaking van H. M. Paleis en om- geving, terwijl op dien datum de marechaussee Van Loij, van daar naar Ter Neuzen terugkeert. Door het muziekgezelschap //De Vereenigde Werklieden", directeur de heer A. Eeckhout, en de zangvereeniging „Geduld Overwint" directeur de heer J. Bierle, werd gisteren in den tuin van den heer Joz. de Feijter, aan het station, voor leden en donateurs eene uitvoering gegeven. De weersgesteldheid was, zooals reeds zoo dikwijlu in dit seizoen voor gelegenheden in de open lucht, niet gunstig en dreigde het concert geheel te doen mislukken. Tegen den avond beterde het echter, het bleef droog en ook de wind verminderde, ofschoon men daarvan, door de ligging van den tuin. toch weinig hinder had. De opkomst was, hoewel bevredigend, niet zoo druk als men dit by goed weer had kunnen verwachten. De aanwezigen hebben ruimschoots genoten van de uitvoering van het programma, dat niet minder dan 8 muziek- en even zooveel zang- nummers bevatte. Door een geregelde uitvoering was het concert nog zoo tijdig afgeloopen, dat de muziek een extra-nummer kon geven. Zoowel de muziek als het gemengd koor hadden veel succes, al is het ook dat eene zanguit- voering in de open lucht op eene niet overdekte kiosk niet zoo tot zijn recht komt. Het was een aangename avond waarvan zeker velen wel eens eene herhaling zouden wenschen. Bij het einde was het inmiddels fraai weer geworden en kon men ook genieteu van een schoonen avond. Heden brachten de kinderen uit het R. K. weeshuis te St. Nicolaas, met hun muziekkorps, onder leiding van de Z.Eerw. broeders eeu bezoek aan Ter Neuzen. Zij werden alhier ontvangen door den Z.Eerw. heer Kerstens en gaven in den tuin der pastorie, waarheen zij zich onder het uitvoeren van marschen begaven, een concert, waarbij verschillende muzieknummers verdienste- lijk werden uitgevoerd. Eenige belangstellenden waren daarbij aanwezig. Nadat in het hotel den A rend eenige ververschingen waren gebruikt, trok het gezelschap naar het strand, 't Was voor de jonge reizigers te betreuren dat het weer niet meewerkte, waardoor veel van het genot der reis verloren ging. Met den trein van 6 ure keerde men huiswaarts. Dinsdag 31 Aug. heeft te Sunderland de proefreis plaats gehad van het aldaar door de heeren Short Brothers voor rekening der S^ Ghent Lloyd te Gent, directeuren T. R. Nolson, gebouwde stoomschip //Bruxellia". Dit zesde schip, door voornoemde firma voor de krachtige Gentsche reederij afgeleverd, heeft de navolgende afmetingen Lengte 281 voet, breedte 41 voet en holte 20'7". Het is speciaal voor de houtvaart ingericht met groote ruimen en de voorsteven buitengewoon versterkt tegen't ijs. Laad- en losgelegenheden zijn op de meest prac- tische wijze aangebracht, teneinde vlugge bewer- king te verzekeren. Ook is het stoomschip geheel electrisch verlicht en heeft het stoomverwarming. Met zeer geringen diepgang zal het 3700 tons laden. De machines geleverd door de North Eastern Marine Engineering Co. zijn van het Triple expansion systeem en werken onder een druk van 180 pond. Het schip, gebouwd volgens de voorschriften der Germanischer Lloyd heeft de hoogste klas gekregen. De proefvaart heeft, niettegenstaande het ongunstige weder, ten zeerste aan de gestelde eischen voldaan. De machines ontwikkelden 1200 paardekracht en de vaart overtrof 11 rnijl, welke snelheid gelijk staat met die der andere aan dezelfde reederij geleverde schepen. Aan de proefreis namen o. m. deel de heeren E. Spaey, president van den Raad van Beheer der Ghent Lloyd L. Nolson T. R. Nolson, directeuren, alsmede eenige genoodigden. De Bruxellia" werd door de reederij aan- genomen en daarna te Tyne Dock in lading ge legd voor de Oostzee en het bevel opgedragen aan kapitein Van Quekelberg. Tijdens de lunch, die aan boord plaats had, spraken de bouwers in eene speech hunne beste wenschen uit voor de //Bruxellia en de Ghent Lloyd. De heeren Spaey en Nolson, dit beant- woordende, betnigden hunne voile tevredenheid over de goede resultaten met hunne nieuwe schepen reeds verkregen en gaven te kennen, dat ze binnen korten tijd een nieuwe order hoopten te kunnen geven voor den bouw van een schip van 5000 tons voor de Ghent Lloyd, en wel van hetzelfde type als de //Russia thans in aanbouw bij Short Brothers voor Arme- ments Beige Gantoise, waarvan de heeren T. R. Nolson eveneens directeuren zijn. Vrijdag werd er langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen buitengewoon veel haver naar Belgie gevoerd. De oudste greus- beambten konden zich niet herinneren ooit zulk een drukken dag beleefd te hebben. Alleen langs het grenskantoor Koewacht gingen 187 volgeladen wagens over. Nu het waterschap //Oude Graauw" en ,/Langendam" besloot aan het waterschap ,/Lams- waarde" c. a. de gevraagde subsidie, een derde der kosten, te betalen in eene bekeiing van het gedeelte van den Zeildijk, aausluitende aan de keibestrating op dezen dijk benoorden de buurt Schuddebeurs en loopende ougeveer 620 M. Noordwaarts tot het in den Langendam- polder gelegen Poleviestraatje, komt deze zoo- zeer gewenschte wegsverharding tot stand. Ko'n nu nog het Poleviestraatje worden ver- hard en deze verharding Noord Oostwaarts door laatstgenoemaen polder over te onteigenen gronden worden verbonden met de keibaan op den Ouden Graauwscbendijk bij Schelfautshoek, wat eene lengte zou zijn van een goede 2000 M. en waarover men schijnt te denken dan was deze polder uit zijn isolement verlost en was bovendien een prachtige verbinding verkregen tusschen Graauw en Hulst over een harden weg. (M- ^L) Eenige dagen geleden had te lJzendijke een kind van den klein-landbouwer De S., het ongeluk in den kelder te vallen. Thans is het aan de toen bekomen verwondingen overleden. Door het hoofdbestuur der Schippersver- eeniging /,Schuttevaer" is aan de betrokken au- toriteiten het verzoek gericht geleide-bakens te doen plaatsen langs de rivier de Eendracht of het Tholensche Gat van af Oud-Vossemeer tot Tholen. Op het verzoek van genoemd bestuur om van rijkswege een bijdrage beschikbaar te stellen voor vernieuwing der beschoeiing van de haven te Brouwershaven werd een afwijzende beschik- king ontvangen. Ten stadhuize te Middelburg werd Zaterdag- morgen de algemeene vergadering van de Neder- landsche vereeniging voor gemeentebelangeu ge- houden, onder voorzitterschap van den heer F. B. 's Jacob, oud-burgemeester van Rotterdam. Nadat verschillende mededeelingen van huis- houdelijken aard waren gedaan, werd o. a. een rapport uitgebracht over de wenschelijkheid van het aanbrengen van wijziging in deinrichting der bevolkingsregisters aan bevolenworden los- bladige registers. Van deze registers waren enkele soorten ter vergadering aanwezig om den leden gelegenheid te geven er mede kennis te maken. Na de vergadering gingen de leden per trein van 11,56 naar Vlissingen, tot het maken van een tocht op de Westerschelde met een der booten van den Provincialen Stoombootdienst daartoe welwillend beschikbaar gesteld door Ged Staten dezer provincie. Aan boord van de boot werd koffie gedronken. Des namiddags te zes uur had in het Grand Hotel des Bains te Vlissingen een gemeen- schappelijke maaltijd plaats, terwijl gisteren per rijtuig een bezoek aan Domburg werd ge- bracht. Axel, 6 Sept. Op de heden alhier gehoudenvee- markt waren slechts 16 stuks rundvee aange bracht. Er werd geen haudel gedreven. St. Jansteen. Vrijdagmorgen kwam de timmerman L. d'Hooghe bij een val met zijn oog in een spijker terecht. Niettegenstaande de hevige pijnen, reisde hij dadelijk naar een speeia- list-oogarts teneinde zich onder diens behande- ling te stellen. Waarschgnlijk zal de man dit lichaamsdeel moeten missen. De 14jarige koejongen van den landbouwer A. Aerts, alhier, zekere v. D., had Zaterdag het ongeluk met de hand in het raderwerk van een stroomolen terecht te komen waardoor de knaap twee vingers totaal werden afgesneden. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen teneinde de jongen te verbinden. REC HTSZAKEN. Raad van beroep voor de ongevallenver- zekering te Middelburg. In de heden gehouden openbare zitting had de uitspraak plaats in zake F. H., te Sas van Gent, waarbij de beslissing van de Rijksverze- keringbank werd vernietigd en aan klager eene voorloopige rente werd toegestaan van 581/2 cent per wevkdag en zulks met ingang van 24 Mei 1909. In zake L. v. d. B., te Assenede werd de beslissing van de Rijksverzekeringbank bevestigd en aan klager de vordering ontzegd. In zake C. L te Ter Neuzen, werd klager niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep voor zoover de vordering eene tijdelijke uitkeering betreft en deze voor het overige ontzegd. De heer Jac. P. v. Term, journalist te Maas tricht, heeft, meldt het Centr., een aanklacht ingediend bij den officier van justitie te Amster dam, tegen het hoofdorgaan der S. D. A. P. Het Volk, naar aanleiding van een Maastricht- sche correspondence voorkomende in genoemd blad, en waarin hij met naam werd aangeduid als //journalist-leugenaar". RIJKSPDSTSPAARBAN5C. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September, en waarop de rente over hot afgeloopen jaar nog met werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden iugewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Postenjen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Hit Tiel meldt men aan de N. R. Ct Op den lotingsdag heeft men Donderdag den 13jarigen J. v. B. te Zoelen zooveel jenever geschonken, dat hij bij de Zoelensche brug bewusteloos neerviel. Door den heer Heg werden koude wasschingen toegepast met bet gevolg, dat de jongen wat bijkwam. Nog is het kind ernstig ziek. De justitie stelt een onderzoek in.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2