A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5348. Zaterdag 4 September 1909. Gemengde berichten. 49e 4aargan£. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/9 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. IEQIEjIE&STIEl! Uit Kopenhagen wordt de geheel en al onver- wachte gebeurtenis geseind, dat de Amerikaan- sche ontdekkingsreiziger Cook de Noordpool bereikt heeft. Bp bet lezen van dit bericht zullen velen denken aan den tocht van Shackleton, vaQ wien 't ook heette, dat hp er in geslaagd was de Zuidpool te bdreiken, terwijl later be richt werd, dat de Engelsche reiziger wel be- trekkelijk dicht bij de Zuidpool was gekomen, maar slechts de magnetische pool had ontdekt. Mogelijk gaat 't met Cook ook zoo. Wij hopen 't echter niet. Er is reeds zoo vaak en door zoovelen een poging gedaan, dat nu werke- lijk eens iemand dient te slagen. En spoedig zal men het juiste van de zaak weten. Cook is op weg naar Kopenhagen, waar hij over een dag of wat aankomt. Ban zal men spoedig zekerheid hebben. Cook vertrok in 1907 uit Etah en hoopte in den zomer van 1908 terug te zijn. Maar daar men niets meer van hem noorde, be- schouwde men hem in Amerika als verloren. Men rustte dan ook reeds een ontzet-expeditie uit, die gelukkig geen dienst heeft behoeven te doen. Indien 't bericht juist blijkt te zijn en Cook op geloofwaardige wijze de waarheid van zpn bewering kan bewpzen, zal er misscbien ant- woord kunnen gegeven worden op verscbillende vragen, die de wetenschap bezig hield. Is er land aan de Noordpool Is er water of ijs om de Pool Dr. Cook was. toen hij vertrok, geen nieuwe- ling op het gebied van Poolreizen. Hij heeft o. a. deelgenomen aan de Belgische Zuidpool- expeditie. Lecointe, nu te Brussel en directeur van het observatorium te Uccle, was op/ die expeditie een tocbtgenoot van Cook. Berichten omtrent de staking in Zweden doen zien, dat de toestand daar thans hopeloozer is dan ooit. De leiders der staking hadden de vorige week ernstig beraadslaagd over de vraag of de staking voortgezet zou worden en wachtten of de regeering de verzoeken om bemiddeling zou inwilligen. Toen bekend werd dat de regeering besloten had niet in te grijpen, werd beslist, dat de staking onverminderd zou worden voort gezet. En juist hierdoor wordt de toestand hopeloos. Even weinig rooskleurig als hier de toestand dus is, is't in Marokko. Daar woedde Woensdag een beftig gevecht tusschen Spanjaarden en Moorsche ruiterij. De Spanjaarden beschoten den vijand echter met snelvuurgeschut en deze moest daarop terugtrekken. Hij leed groote verliezen, terwijl bij de Spanjaarden slechts eenige gewonden te betreuren vielen. Een lid van de Spaansche Ramer is drie weken te Melilla geweest en prijst zeer de Spaansche troepen. De houding van officieren en soldaten was uitstekend. Hp is overtuigd, dat de veldtocht voor de Spanjaarden goed zal afloopen de ergste vijan- den zijn, volgens hem, hitte en gebrek aan water. Men zal zich herinneren, dat in het begin van Augustus door Russische grenssoldaten op een Duitschen ballon geschoten is. Zaterdag jl. nu heeft te dezer zake een bespreking tus schen vertegenwoordigers van de Pruisische en de Russische regeeringen plaats gehad. De Russen loochenden beslist, dat er op het schip noch toen het zich op Pruisisch gebied bevond, nocb toen het over de Russische grens was ge- vlogen, geschoten was. De geloste schoten waren eenvoudig signalen geweest. Men kwam dus tot geen resultaat, zoodat de kwestie thans langs diplomatieken weg moet worden opgelost. Voor oorlogzuchtige gemoederen dus een welkome gelegenheid tot het botvieren van hun lusten. Ilen zal ook met voldoening vervullen de mededeeling van een hooggeplaatst Grieksch ambtenaar, dat. hoewel voor het oogenblik de rust in Griekenland hersteld is, de crisis weder zal oplaaien, zoodra de Kamer bijeenkomt. Hij achtte het onwaarschijnlijk, dat de Kamer zich door de officieren op sleeptouw zou laten nemen. De levensdraad van het nieuwe kabinet zal binnen zeer korten tijd afgesneden worden, en dan rest den Koning geen anderen uitweg, dan de vorming van een ministerie aan den heer Theotokis op te dragen of den raad van Rhal- lys om n.l. de Kamer te ontbinden, op te volgen. Op een dorp in het midden van Noord- Holland heeft men dezer dagen een eigeuaardig staaltje beleefd van bedrog eenerzijds en lichtge- loovigheid anderzijds. Een zeer eenvoudige arbeidersvrouw zat in de deur bloedkoralen te rijgen voor baardoch- tertje, in bijzijn van hare schoonmoeder. Een koopman, straatventer, kwam daar voorbij en vroeg haar ,/Vrouwtje, wat doe je daar?" //Koralen rijgen" is het antwoord. //Weet je wel dat dit een gevaarlijk werk is Die koralen zijn ziek, erg ook. Daar kan men de ergste ziekten, zelfs de pest van krijgen De vrouw schrikt hevig en legt de wzieke koralen" een eind verder neder. Zij is er bang voor geworden. Wat moet zij er mee beginnen De koopman zegt, dat zij ze in het kanaal moet gooien en als zij dat zelf niet durft doen, dan wil hij het wel voor haar doen. Ten over- vloede geett hij haar nog een onnoozel ringetje als vergoeding. De koopman neemt nu de koralen op en maakt bij het kanaal een beweging also! hij iets er in werpt, maar in werkelijkheid komen zij in zijn zak terecht. De vrouw was zeer blijde dat zij van ffdat gevaarlijke goedje" af was en vond het erg lief van den koopman, die zoo goed was ge weest dat gevaarlijke werk voor haar te willen verrichten. En wat gelukkig dat zusje die ko ralen nu niet om haar hals kreeg </0 sancta simplicitaszal de koopman ge- dacht hebben, tenminste wanneer hij zich te buiten ging aan Latijnsche citaten. Duurgekochte vrijheid. B. is milicien te Amsterdam en, evenals alle miliciens, erg gesteld op 24 uren vrij. Yoor miliciens, wier ouders in de stad wonen, is dat benefietje evenwel niet te halen, tenzij ze om dringende redenen de stad uit moeten. Zoo'n //dringende" reden nu is gemakkelijk te vinden. B. moest wvoor zaken" naar Rotterdam, maar in plaats van die stad te bezoeken, blijft hij bij honk en geniet, in z'n vuistje lachend over zijn gelukte list, kostelijk van zijn buitengewone vrijheid en van de gelegen heid om thuis 'res //lekker te maffen". Met het leukste gezicht ter wereld keert hij van zijn //zakenreis" naar de kazerne terug en wil daar binnengaanmaar jawel, nauwelijks heeft hij zich vertoond, of hem wordt de hem koud-over-het-lijf-loopende mededeeling gedaan, dat hij, van Rotterdam komende, naar het milli- taire hospitaal zal worden overgebracht, om er een achttal dagen onder observatie te blijven. Wat te doen Bekennen dat hij ze te grazen had genomen en niet te Rotterdam was geweest Maar dat zouden ze immers toch niet gelooven In 's hemelsnaam, dan maar naar het hospitaal, waar de ter observatie gebrachte liefderijk wordt ontvangen en behandeld, door hem, den volkomen gezonde, in een barak dadelijk onder de wol te stoppen en hem een drankje te doen in- nemen bah Door B.'s vader werd nog gepoogd hem te be vrij den door bij den kapitein der ,/Corapie" van zijn zoon er voor uit te komen, dat B. ge- slommeduikeld had en niet naar Rotterdam was geweestja, ja, dat kon de goede man wel zeggen, maar, de kapitein bleef gelooven aan B.'s waarheidszin en het bevel werd gehandhaafd. Op Koninginnedag lag B. onder de dekens puffend te broeden over zijn reis naar Rotterdam. (Tijd.) i Een Duitscher die op reis naar New-V ork f te Rotterdam vertoefde, is door twee vrouwen meegelokt naar de Schavensteeg en daar is bij van 400 mark beroofd. De vrouwen zijn ge- arresteerd. Sodert Zaterdag wordt te Gaanderen (Ambt Doetinchem) vermist de 35jarige fabrieks- arbeider J. C. v. A., 't laatst is hij dien dag omstreeks 9 uur gezien. Men vermoedt dat hij verdronken is, of dat hem eenig ander ongeval is overkomen. De familie heeft een som gelds uitgeloofd voor volledig bericht. De vermiste was in den laatsten tijd abnormaal. Aan het postkantoor te Rotterdam is af- gehaald een aangeteekende brief, uit St. Maar- tensdijk verzonden aan de firma de R. Co., graanhandelaren. De briet hield een bedrag van 185 in. Uit de opengebroken brievenbus ten kantore van de bestolen firma werd de kennisgeving voor dezen aangeteekenden brief ontvreemd en vervolgens van een valsche hand- teekening voorzien. Op afgifte van deze kennis geving is de brief in ontvangst genomen. Dinsdagochtend zpn in de Kanaalstraat te 's Gravenhage twee inbrekers, oude bekenden der justitie, aangehouden, juist toen ze een tijdelijk onbewoond huis wilden verlaten. De buren, die onraad hadden bespeurd tele- foneerden naar de politie, welke het huis afzette en de mannen knipte. Ze bleken goed van inbrekerswerktuigen voorzien te zijn. Kinderroof? Te Witmarsum (Friesland) passeerde een woonwagen. Plotseling riep een meisje uit dien wagen, //daar zijn oom en tante daar wil ik heen." Oom en tante herkenden het kind, haar vader woont te Leeuwarden, en zij begrepen niet, hoe 'tkind in dat gezelschap gekomen was. De politie houdt den wagen in het oog, totdat er bericht van den vader gekomen is. Een gevaarlijke liedjeszanger. Aan het politiebureau in de Warmoesstraat te Amster dam vervoegde zich Dinsdagnamiddag een man, die een diepe hoofdwonde vertoonde. Hij ver- klaarde dat hem en eenige vrienden in de Warmoesstraat door een persoon een liedje was ter hand gesteld en dat deze persoon hem vermoedelijk met een mes in het hoofd had gestoken, toen hij in de Oudebrugsteeg het liedje had teruggeven en weigerde daarvoor twee centen te geven. Den verwonde werd in het bureau een voor- loopig verband aangelegd, en daarna werd hij in het Binnengasthuis verder verbonden. De verdachte werd kort daarna op den O. Z. Voor- burgwal gearresteerd. Dinsdagmiddag wilde een man in een huis aan den Velperbinnensingel te Arnhemde vlag binnenhaleu. Hij ging daartoe op het balcon. Noodlottigerwijze boog hp zich te ver voorover en viel op straat. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en naar het ge- meente-ziekenhuis gebracht. Daar bleek dat hij een schedelbreuk had bekomen. Bij Heerenveen hebben verschillende vee- houders hun rundvee wegens den hoogen water- stand op stal moeten zetten, waar het met gras gevoederd wordt. Dat gras moet elken dag gemaaid worden en dat is me een werkje De maaiers staan tot over de enkels in het water om hun werk te verrichten. Te Langres kregen twee buren twist over een paar kippen. Elk beweerde dat de kippen van hem waren. De zaak kwam voor den vrederechter. De vrederechter gaf last, de kippen in kwestie los te laten tusschen de twee erven. De kippen liepen zonder aarzelen naar het hok van het eene erf. De bewoner van het andere erf heeft het proces verloren. Twee Fransche oorlogsschepen, de Gloire en de Marseillaise, waren Dinsdag in het don- ker aan het schpfschieten bij Quiberon niet ver van Lorient. Tot zesraaal toe heeft de Gloire bjj vergissing op de Marseillaise geschoten. Een der bommen trof de romp en ontplofte binnen den wand van het schip. Een man werd licht gewond. Te Saffron Walden verscheen Dinsdag voor het magistraatshol een Anglikaansch geeste- lijke die wel diep was gezonken. Hij werd beschuldigd in verschillende kerken de offer- bussen te hebben opengebroken en bestolen, telkens voor bedragen van een gulden of vijf. Hij bekende het met diepe schaamte. Hij had steeds met geldzorgen te kampen hij is ge- trouwd en heeft vier kinderen had geen werk en zoo was hij in verbijstering hiertoe gekomen. Hij werd naar den strafrechter ver- wezen. Jn den nacht van 17 op 18 Juli toog een gezelschap van eenige Makassaarsche ingezetenen op de varkensjacht. Hoewel door de jagers reeds drie groote var- kens waren geschoten, dacht men er nog niet aan huiswaarts te keeren, daar nog meer var- kens in de buurt waren. Aangezien het zeer donker was, had men zich als gewoonlijk, niet te ver van elkaar opgesteld, zelfs kon men met elkaar spreken. Even later volgden twee schoten kort na elkaar, van welke het tweede schot den heer Frederiks in het rechter sleutelbeen trof, dat geheel ver- brijzeld werd, waarna de kogel verder door de longen ging en bij de linker onderste rib bleef steken. Het lpk werd naar het militair hospitaal overgebracht. Opzet is geheel buiten gesloten. Dierencadavers in de Seine. Uit een ambtelijke mededeeling blijkt, dat te Parijs in de maand Juli 1.1. de volgende doode dieren uit de Seine zijn opgevischt2682 honden, 281 katten, 74 ratten, 12 eekhoorntjes, 212 vogels, 2 halve varkens en een kwart varken, 3 kwart schapen, een kwart geit, een ezel en 4 apen. Men behoeft zich, dit wetende, niet te verwon- deren, dat het Seine-water niet gezond is. Gevaarlijke reclame. De Amerikaansche winkeliers houden er een eigenaardige, maar gevaarlijke manier van reclame-maken op na. Bij de opening van een nieuw warenhuis worden de artikelen voor onmogelijk lagen prijs verkocht. Men krijgt een parapluie voor eenige stuivers, een hoed naar de laatste mode met echte struis- veeren voor nog geen shilling. Het gevolg is, dat de koopgrage menigte den winkel als't ware bestormt, waarbp niet zelden ernstige ongelukken voorkomen. Toen onlangs te Philadelphia 'n nieuwe zaak geopend werd, werden bij wijze van reclame den eersten dag alle artikelen voor den eenheidsprijs van 8 stuivers verkocht. De toeloop was zoo geweldig, dat de politie de menschenmassa niet stuiten kon. Urenlang was het verkeer in de straat gestremd. Verscheidene personen kwamen in 't gedrang onder den voet of liepen verwon- dingen op. Te New-York heeft deze wijze van reclame onlangs niet minder dan zestig slachtoffers gemaakt. Een porseleinhandelaar had in de bladen aangekondigd, dat hij bij de opening van zijn zaak een eetservies voor den spotprijs van eene halve shilling zou verkoopen. Op den bewusten dag werd de winkel door duizen- den vrouwen bestormd, die met ellebogen en parapluies elkander den voorrang betwistten. Te midden van het gedrang ging plotseling het gerucht, dat er brand in den winkel was uitgebroken. Een onbeschrijflijke verwarring ontstond. Zij, die de magazijnen reeds binnen- gedrongen waren, drongen in doodelijken angst naar den uitgang. Niet minder dan zestig per sonen werden gewond, een zelfs gedood. Dinsdagmiddag te 2 uur 40 werd te Rome een lichte aardschok gevoeld. Door bijna de geheele bevolking is de aard schok waargenomen. In de ziekenbuizen en gevangenissen ontstond een paniek. Het per- soneel had groote moeite om de zieken en ge- vangenen tot kalmte te brengen. Er werd geen schade aangericht, behalve aan de kerk Santa-Annetta, welker gevel scheurde. De paus voelde den schok toen hij in een ver- trek van het Vaticaan zat en vluchtte den tuin in. TER VKI /.KVXIIII'. (01 RUT OH 1)1 ml verscliljnt TfanndaK-, en VriJdnKnvond, nli|(eionil«rd up Fee.tdnKeo^ bij de l^lrtna P. J. UK SA^jBE^te^Xer^^en»en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1