A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5347. Donderdag; 2 September 1909. LHA2TKWET. Gemengde berichten. 49 Jaargang. Binnenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,B21/S en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zicb bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in bet district Breukelen, ter voorziening in de vacature De Waal Malefijt, zal plaats hebben op Donderdag 9, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 14 en de herstemming, zoo noodig op Maandag 20 September. De dan gekozene treed den derden Dinsdag in September af. Verder is de verkiezing van een vertegen- woordiger van bovengenoemd district voor de komende zittingsperiode, eveneens bepaald op Donderdag 9 September. De stemming zal, zoo noodig, plaats hebben op Woensdag 22 en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 5 October a. s. In dit district waar bij de laatste algemeene verkiezingen de beer De Waal Malefijt bij enkele candidaatstelling werd gekozen verklaard, zullen thans 4 candidaten worden gesteld, n. 1. een antirevolutionnaire, een katholieke, een chr.- historische en een vrijzinnige. TER NEUZEN, 1 September 1909. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin woei gisteren alhier van versebillende openbare en van particuliere ge- bouwen de driekleur. Dat dit in mindere mate dan gewoonlijk bet geval was, vond zeker zijn oorzaak in bet minder gunstige weer. Dit was ook voor het vieren van een Oranje- feest allerminst gunstig te noemen. De ver- eeniging ^De Buiten-Societeit" deed dan ook in den namiddag bekend maken, bij bekkenslag, dat bet avondfeest niet kon doorgaan. Het muziekgezelschap De Vereenigde Werklieden" deed het hare om luister bij te zetten aan den nationalen feestdag en hield eene muzikale wandeling door de straten der stad die ongeveer •5 uren aanhield. Eene groote menigte was daarbij tegenwoordig. Uit versebillende plaatsen van Nederland komen berichten omtrent eene minder of meer luisterrpke viering van den jaardag van H. M. de Koningin. Over bet algemeen bad men hinder van de regenbuien, die de feestvreugde verstoor- den en die stremming veroorzaakten in de uit- voering van de vastgestelde feestprogramma's. Ter gelegenheid van den jaardag van H.M. de Koningin is o. m. de eeremedaille der Oranje- Nassauorde toegekend aan den heer M. J. P. Mijnsbergen, opziener 3e klasse der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, en is die medaille, bij bevordering, in zilver toegekend aar onzen voormaligen stadgenoot, den heer J. J. van der Peijl, wachtmeester te paard van de Be divisie der Kon. marechaussee. - Dezer dagen werd in het Tern. Volksblad een bericht opgenomen waarin werd vermeld dat aan een persoon, later gebleken oplichter, door den inspecteur van politie alhier de familie- omstandigheden zouden zijn verbaald van eene jufrrouw die door dien persoon ten overvloede nog bij den neus is genomen. De omstandigheid dat door den inspecteur van politie de levens- omstandigheden van ingezetenen aan den eer- sten den besten vreemdeling werden medege deeld wekte bij velen begrijpelijk, ontstem- ming, als hoorende zulks allerminst tot de taak van den inspecteur. Bij onderzoek naar deze zaak is ons medegedeeld dat de inspecteur den bedoelden persoon aan wien hij bet verbaal zou hebben medegedeeld, in het geheel niet beeft ontmoet. Mogelijk zou bij er dan minder gemakkelijk zijn afgekomen. Bij de administrate der directe belastingen enz., zijn met ingang van 11 September 1909 benoemd tot kommies 3e klasse te Sas van Gent J. Slager te Scherpenisse en te Nieuw Namen J. F. Amelunxen te Elkerzee. Voor de akte landbouwkunde slaagde te Wageningen o. a. de heer A. M. A. de Maat te Hontenisse. Te 's Gravenhage zijn Maandag geslaagd voor surnumerair bij de posterijen en telegrafie de heeren A. A. Beerens te Groede en P. J. Berkers te Sluis. Het internationaal wielrijdersfeest te IJzendijke, georganiseerd door de wielrijders- club //Wilbelmina" aldaar, is Zondag uitstekeud geslaagd. Van heinde en ver was men saamgekomen om er van te genieten. Een viertal muziekgezelschappen, van IJzen dijke, Schoondijke, Biervliet en Watervliet, gaven op de kiosk concert, terwijl intusschen kampstrijden gehouden werden in poppengooien en kunstrijden voor heeren en enveloppetrekken door dames. Voor de eersten waren geldprijzen, voor de laatsten kunstvoorwerpen uitgeloofd. Voor de premie voor de grootste club kwamen in aanmerking de clubs van Watervliet en Maldeghem en vopr die voor de verste clubs die van Waarschoot en Boschkapelle. Maandagmorgen ontving te Bruinisse de 23jarige Leendert Otte Az., uit banden van den burgemeester, nameris den Koning van Belgie, de gouden medaille eerste klasse voor het redden van drenkelingen in Belgie. Ongeveer een jaar geleden te Antwerpen vertoevende, zag hij een meisje te water springen. Onmiddellijk sprong bij haar na en smaakte bet genoegen haar te redden. Bovendien gaf bij eenigen tijd later opnieuw een bewijs van moed door twee paarden, die te water geraakt waren en waarbij geen der vele omstanders zich durfde wagen, op bet droge te brengen. anaf 1 Sept. tot 1 Dec. 1909 zullen ter boogte van het fort //De Parel", op ongeveer: 51° 16' N.b. en 0° 35',2 W.l. (4° 17',9 O.l. van Greenwich), oefeningen worden gehouden met onderzeesche mijnen. Wanneer een vaartuig van de //Compagnie des Torpilleurs" in het Schaar van Philippe ten anker ligt en dit de seinen voert, voorgeschreven in het laatste lid van art. 13 van het reglement van 24 Juli 1892, betreffende de vaart op de Schelde beneden het Melkhuis, is het streng verboden tusschen dit vaartuig en den rechter- oever door te varen. Voor het Zevende jaarfeest besloot het //Peter Benoits-Fonds" drie verschillende koor- werken ten gehoore te brengen, welke drie groote tijdstippen uit de kunstloopbaan des meesters kenmerken, namelijk lo Gain en Abel, cantate voor soli, klein en groot gemengd koor en orkest, waarmede Benoit den prijs van Rome behaalde (1857)2o Prometheus (1867) voor solo, gemengd koor en orkest; 3o de Genius des vaderlands (1880), voor gemengd koor en zeer groot orkest. De twee eerstgenoemde werken worden voor de eerste maal te Antwerpen uitgevoerd. Benevens voormelde koorwerken zal Benoit's Klavierconcerto (1865> door den wereldberoem- den kunstenaar Raoul Pugno vertolkt worden. De openbare algemeene repetitie zal plaats hebben op Zondag 26 September, te 1 uur namiddag, en de uitvoering op Maandag 27 September, te 8 uren 's avonds, telkens in de groote 1 eesthal der Koninklijke Maatschappij van Dierkunde. Iloek. Bij de Dinsdag alhier gehouden ver kiezing voor 2 leden van den gemeenteraad, in de vacatures ontstaan door het overlijden van den heer Jac. Meertens en door het bedanken van den heer Jac. van Wijck, zijn officieel can- didaat gesteld de heerenJ. van Drongelen, J. D. de Feijter, J. A. Meertens en C. de Putter. Axel. Voor de betrekking van hoofd der o. 1. school alhier, hebben zich 17 sollicitanten aangemeld, Met ingang van 1 Oct. a. s. wordt de heer T. Bos, klerk op het post- en telegraaf- kantoor alhier, verplaatst naar Amsterdam en de heer H. A. Lewis van Amsterdam naar hier. Philippine. Dinsdagavond 10 uur heeft de koloniaal Frans Nul een revolverschot gelost op vrouw Fontenoij, moeder van zijn meisje, waardoor deze gewond werd in de kaak. De kogel is nog niet verwijderd kunnen worden. St. Jansteen. Dinsdagnacht is het huis en schuurtje van Louis van den Bergen te Heikant tot den grond toe afgebrand. Eenig goed is nog gered kunnen worden. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Middelburg. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin werd gisterenavond op het Molenwater een concert gegeven door het Middelburgsch Muziekkorps. Na afloop daarvan werd, mede op het Molenwater, een vuurwerk ontstoken, dat door duizenden en duizenden personen werd bijgewoond. Vooral het platteland van Walcheren leverde ook een groot aantal belangstellenden. Het vuurwerk slaagde uitstekend en vooral het slotstuk een portret van H. M. de Koningin in een stralen- krans van brillantvuur, geflankeerd door twee Ghineesche palmboomen, kwam zeer goed tot zijn recht en lokte een luid applaus uit. De feestelijkheden werden besloten met een fakkeloptocht met inuziek van het Molenwater naar de Groote Markt, alwaar de stoet werd ontbonden. Middelburg. In de heden Woensdagraiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een ingekomen adres van 284 ingezetenen, waarin verzocht wordt eene wyziging aan te brengen in de belastingheffing, hetzij door het instellen van eene commissie uit de belastingbetalers, die den controleur bijstaat in zijn werk, hetzij door invoering van een progressief belastingstelsel. Tot leeraar in het teekenen aan de Burger- avondschool werd benoemd de heer H. J. Wattez alhier. De gemeenterekening over 1908 werd voor- loopig vastgesteld in ontvang op 884,523,16° en in uitgaaf op 838,208,67s, zij wijst dus een batig saldo aan van 46314,49. In den loop van het vorige jaar is minder ontvangen dan geraarad f 19854,69 en minder uitgegeven dan geraamd 66169,18. RECHTSZAKEH. De Hooge Raad, uitspraak doende in de zaak van den Haagschen tandmeester H. Hamburg, wegens bet bekende misdrijl tegen de zedeu veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf, ver- wierp het tegen dat vonnis ingesteld beroep. De Hooge Raad verwierp het cassatiebe- roep van P. J. R., koopman te Vlissingen, door het Hof te 's Gravenhage veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf wegens verduistering van tienduizend francs ten nadeele van een suikerfabriek te Amougies. De Hooge Raad was van oordeeldat het eerste cassatiemiddel, volgens hetwelk deskundigen niet op de wijze hunner godsdienstige gezind- heid den eed zouden hebben afgelegd, zijn feitelijken grondslag miste dat, wac het tweede middel aangaat, volgens hetwelk de wetenschap van den requirant wederrechtelijk te handelen, niet zou zijn gemotiveerd, die wetenschap door het Hof voldoende met redenen was omkleed, terwijl de bewijskracht der daarvoor aangevoerde bewijsmiddelen uitsluitend staat ter beoordeeling van den feitelijken rechter en dat, wat het derde middel betrof, volgens hetwelk in de dagvaar- ding het element van requirants wetenschap niet was gesteld door het woord «opzettelijk", in den aanhef van de omschrijving van het ten laste gelegde feit werd aangeduid dat de requirant geweten heeft dat het geld hem niet toebehoorde. Zaterdag jl. met het gunstige weder zijn hier de landbouwers zoo druk mogelijk bezig geweest om de erwten, die eenigszins droog waren, naar de schuur te brengen, en om te keeren, die welke nog te nat waren gebonden haver, gerst en tarwe werd losgemaakt en uitgespreid om te drogen, granen, die nog te veld stonden werden gesneden. Zondag zag men het ongewone schouwspel, dat velen met deze werkzaamheden bezig waren, omdat toeu ook het weder dienende was. Doch de regens van Maandag en Maandagnacht hebben dien drukken arbeid ongedaan gemaakt, en de schade, aan bovengenoemde veldvruchten reeds toegebracht, weer zeer vergroot, ieder klaagt, dat zijn gesneden graan en erwten gaan schieten of bederven, en het stroo onbruikbaar wordt voor den handel of als veevoeder. 1909 zal voor den landbouwer dezer streek een zeer schadelijk jaar zijn, wat erwten en granen betreft. Ervaren landbouwers zeggen, dat vele per- ceelen nog niet de pacht zullen opleveren, en dus alle arbeid, die er aan 'oesteed is, en alle meststoffen, die er op zijn gestrooid, als schade moeten gerekend worden. Ook de arbeider heeft een slechte zomer het werk gaat onge- regeld, en veel arbeid wordt uitgesteld velen gaan dan ook den winter met een bezorgd hart tegemoet. Begrijpelijk is het, dat de granen, die goed gewonnenzijn, auurbetaald zullen moeten worden. Een landbouwer uit Ter Hole verkocht op de laatste Axelsche markt 30 goede zakken erwten tegen niet minder dan 14.30 per zak. De Cholera ie Rotterdam. Gisteren werd door den burgemeester bekend gemaakt dat zich in de barakken 15 cholera- lijders bevinden en tevens 2 verdachten. In observatie waren 74 personen. Maandag zijn overleden 2 personen, waardoor het aantal aan de ziekte overledenen werd gebracht op 10, waaronder 7 kinderen. De toestand van 1 lijder was ernstig en van 5 anderen tamelijk, de overigen zijn tamelijk goed. In Dordrecht is een verdacht geval voorge- komen van een vrouw, uit Rotterdam, die, met haar man een uitstapje gemaakt hebbende naar 's Heer Arendskerke en vandaar terugkeerende onderweg ongesteld was geworden. Een ter bulp geroepen geneesheer achtte het geval ver dacht, waarom de vrouw te Dordrecht naar de barak werd overgebracht. De man zette de reis naar Rotterdam voort. Aldaar, en in de omgeving worden alle mo- gelijke maatregelen genomen om verspreiding der ziekte tegen te gaan. Steeds wordt aanbevolen gebruik van gekookt water, niet alleen als drinkwater, maar ook voor het wasschen van vaatwerk enz. Afgeraden wordt het gebruik van ongekookte groenten, als salade, komkommers, radijs, het drinken van ongekookte melk, aanbevolen wordt van den groentehandelaar te eischen ongewasschen groenten, geen ijs te gebruiken afkomstig uit openbare vaarten, grachten, slooten of van z.g. ijswagentjes en vooral, om voor elken maaltijd de handen zorgvuldig te reinigen. Men verneemt dat sommige groote hotels van Den Haag reeds gevoelig de gevolgen ondervinden van het voorkomen der cholerage- vallen te Rotterdam. Yerscheidene buitenland- sche families die reeds kamers besproken hadden bestellen deze af, terwijl anderen, die reeds in Den Haag vertoefden, overhaast zijn vertrokken. De persoon die, zooals wij reeds meldden, te lJmuiden bjj het opbouwen der schouwburg- tent van de firma Bakker, door aanraking met een der draden van de electrische verlichting ward gedood was een tooneelspeler van het COMAS' I»it verscliijnt nanndnii-, Wnennda|i(- en VriJilaRnvond, nitureznnderd op Feealduicen, l»ij de Firnia I*. S. Fj41¥ BK MKHF te Ter Veuxfn. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikei 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den ver- koop van alcobolhoudenden drank anderen dan sterken drank van W1LHELJMINA CORDULA BOS, zonder beroep wonende te Ter Neuzen, voor het rechtervoor- lokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 10 en gelegen aan de Steenltamplaan. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 1 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1