A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5346. Dinsdag 31 Augustus 1909. 49e Jaargang. GEMEENTEBEGR00TING. Buitenland. Binnenland. FETJILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/8 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- taars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgava. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 203 der Gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrooting van deplaatsekjke inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor het jaar 1910 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten, afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 26 Augustus 1909. J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Belgie wordt weer bedreigd met een ernstige staking. Het centrale coniite van den mijn- werkersbond heeft nl. in zijn Donderdag gehouden vergadering besloten, otn in October de algemeene werkstaking voor Belgie uit te roepen, wanneer voor dien tijd de negen-urige arbeidsdag niet mocht zijn toegestaan. De algemeene staking in Zweden schijnt een nieuwe fase tegemoet te zullen gaan. Volgens een bericht uit Stockholm aan het //Berliner Tageblatt" zou het stakingscomite binnenkort zijn tegenwoordige houding opgeven. Wat het echter doen zal, wordt er niet bij vermeld, maar de regeering schijnt op ernstige voorvallen voor- bereid. Zij heeft het garnizoen van Stockholm versterkt met een bataljon infanterie, en boven- dien is bij koninklijke verordening de bevoegd- heid der stedelijke overheid uitgebreid. Men wil blijkbaar op alles voorbereid zijn. De Koning en de Minister van Binnenlandsche Zaken van Zweden hebben, naar bekend, aan een deputatie van drankbestrijders verklaard, dat zij er voor waren, na de staking, het ver- bod van drankverkoop slechts geleidelpk op te heffen. Men is 't er algemeen over eens, dat het ver- bod uitnemend heeft gewerkt. Uit arbeiders- kringen is dadelijk de wensch kenbaar gemaakt, dat het verbod voorloopig van kracht zou blijveri. Toch staan de Zweden bekend als menschen die op hun tijd van een borreltje houden, en er tegen kunnen. In tegenwoordigheid van eenige leden van den Raad van bestuur van het Parmanent Hof van Er flikkerde een angstig licht in hare prach- tige oogen. In de gang gekomen, aarzelde zij een oogen- blik, onzeker of zij gaan zou of terugkeeren. //Zij maakt mij zwak. Ik ben niet zachtaardig, maar het moet wel verschrikkelijk zijn, zich zoo te voelen. Was er maar een andere weg Doch die is er niet. Het ellendigste is, dat het haar zoo hulpeloos maakt Den volgenden morgen, kort na het ontbijt, verscheen Magdalen in haars vaders studeer- vertrek. z/Ik ga een bezoek brengen aan Carfax Gardens, nommer vier den predikant Tempest," kondigde zij aan. Haar vader zag haar eenigszins bevreesd in het mooie gelaat en lachte toen kort. '/Gij zult zijn hoofd op hoi brengen," zei hi), terstond weer ernstig. //Ik geloof, dat gij beter deedt niet te gaan. 't Is zulk een waag. W anneer de man argwaan krijgt, zal hij je misschien vragen doen, die je niet kunt beant- woorden, hoe geloofwaardig je verhaal ook schijnen mogG." z/IIeeft ooit iemand mij een vraag gesteld, die ik niet kon beantwoorden V" vroeg zij, ongeduldig de schouders ophalende. //Maar wat ik zeggen wilde, vader, ge hebt het prachtig klaargespeeld gisteravond." Arbitrage en een aantal belangstellenden werd Vrijdagmiddag om vier uur in het gebouw van genoemd Hof, te 's Hage de openingszitting gehouden van het scheidsgerecht waaraan de beslissing is opgedragen van een geschil om- trent een deel van de zeegrens tusschen Noor- wegen en Zweden. Het scheidsgerecht bestaat uit de heeren Mr. Loeff, lid der Tweede Kamer, oud-minister van justitie, voorzitterBeichmann, president van het Hof van Appel te Drontheim en Ham- marskjold, gouverneur van Upsala. Bp den voorzitter van het RijnscheZending- Genootschap te Barmen is van den Minister van Kolonien telegrafisch bericht ontvangen, dat, blijkens een telegram van den gouverneur van Sumatra's Westkust, de heer A. Lett, zendeling van het Rijnsche Zendinggenootschap te Barmen, op de Mentawei-eilanden verraderlijk vermoord is door dezelfde bevolking, waaronder hij reeds zooveel jaren had geleefd, ten wier behoeve hij meer dan eens bemiddelaar is geweest om te zorgen, dat de straf voor gepleegde euveldaden zoo licht mogelijk zou zijn en dat niet de onschuldigen met de schuldigen zouden moeten lijden. Het is nu al een viertal jaren, dat onze soldaten op de Mentawei-eilanden, behoorende tot de residentie der Padangsche Benedenlanden, doende zijn, om daar meer geordende toestanden te scheppen. Veel bulp hebben wij daarbp gehad van den oudsten der te Sikakap gevestigde zendelingen, den heer A. Lett. Wil men een voorbeeld hoe de heer Lett, steeds in het belang dezer oermenschen werkzaam was Den 15den September 1906 werd de luiteuant Van Seventer bij kampong Taikako, op Noord Pagei, verra derlijk overvallen. Door de niet genoeg te waardeeren hulp aldus een brief uit Padang aan de Javabode van de zendelingeu op dat eiland, voornamelijk van den heer Lett, werd de bevolking op vreedzame wijze zoodanig tot onderwerping gebracht, dat het mogelijk werd de hoofdschuldigen te straffen. Reeds toen de Condor met de noodige aan- vullingsmanschappen ter reede van Sikakap kwam om de Mentaweiers voor hun verraad te straffen, verscheen de heer Lett om de aangename tyding te brengen, dat de bevolking van Takakap zich geheel had onderworpen. De Mentaweiers, die met hun kleine vaartuigjes om de Condor heen zwierven, hadden echter geen lust aan boord te koraen, voordat de heer Lett, die even naar W at zou er van ons worden, wanneer wij niet bp de pinken waren We zouden spoedig geru'ineerd zijn." z/Een gevaar is ten minste weer afgewend. Violet is minder dan ooit dezen morgen. Zij wil kapiteiu Browne niet zien en verzocht mij, zpn bezoek op te zeggen, wat natuurlijk on- noodig is. aangezien hij haar briefje nooit ontving. Wij zullen overwinnen Hare stem was heesch er lag een diepe hartstocht in verborgen. z/Ge zijt een prachtige vrouw, Magda," zei haar vader, vol bewondering voor zijne schoone dochter. //Gij badt koningin moeten zijn. Uw land zou groot maar zeker niet gelukkig geworden zijn." Zij nam haar parasol op en vader en dochter wisselden een langen blik, een blik van ver- standhouding, waarin het vaste geloof op de overwinning te lezen lag. Langzaam ging zij naar beneden, waar het rijtuig haar wachtte. De tocht naar de pastorie scheen haar oneindig toe, want zp kende de buurt niet en was ditmaal zeer ongeduldig, alhoewel haar uiterlijk niet de minste sporen er van droeg. De dienstbode van den predikant, die de deur opende, was sprakeloos van verwondering op bet zien van de elegante gestalte. De pastorie was geen deftig bezoek gewoon. z/Een mooie dame, een prinses gelijk," zei ze, terwjjl zij bet kaartje der bezoekster voor den predikant neerlegde. De predikant glimlachte. Hij wist dat in zijn nieuwe gemeentd, veel beneden was gegaan, weer aan dek verscheen. Er zou echter toch naar Taikako opgerukt worden. De heer Lett ging er van te voren heen, zoodat toen onze soldaten op die kampong aanrukten, zij den heer Lett te midden van de alien met vlaggen voorziene inlanders zagen aankomen. Niet lang daarna vertrok de heer Lett voor een achttal maanden naar Europa. Begin Februari 1908 werd luitenant Van Seventer weer bij Taikako overvallen en nu zelf gewond. Er waren er die dit oplevende verzet toeschreven aan de afwezigheid van den zendeling Lett. Na zijn kort verlof naar Europa is de heer Lett weer naar de Mentawei-eilanden terugge- keerd om zijn liefdewerk voort te zetten. En nu is de man, die zich om goede redenen zoo veilig achtte op die afgelegen eilanden, die de taal van het volk sprak, die voor hen als een vader was, verraderlijk door diezelfde menschen vermoordZpn nagedachtenis zal in hooge eere blijven. TER NEUZEN, 30 Augustus 1909. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer P. Moes, lid der Prov. Staten van Zeeland, te Ter Neuzen. Voorts is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau de heer Mr. P. C. J. Hennequin, oud-voorzitter der Maatschappij tot bevordering van Landbou w en Veeteelt in Zeeland, te Aardenburg, en tot ridder de heer F. Hombach, voorzitter der commissie voor de paardenfokkerij, te Hulst. Tevens is de bronzen eere-madaille der Oranje- Nassau-orde verleend aan E. Pire, politieagent te Sluis. Bij Kon. Besluit zijn tot voorzitter en bur- gerlijke leden van den militieraad en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1910 benoemd in de provincie Zeeland tot voorzitter, J. H. Ch. Heyse, lid der Provinciate Staten tot zijn plaatsvervanger, J. N. Elenbaas, lid der Provinciale Staten, tot lid, Jhr. P. J. Boogaert, lid van den gemeente- raaa van Middelburg tot zijn plaatsvervanger, P. D. Tak, lid van den gemeenteraad van Middelburg. De heer E. J. H. M. Lommertzen, te Sluiskil, is met ingang van 15 September a.s. benoemd tot tijdelijk opzichter bij de werken rijke lui waren, doch hij had nog geen enkel bezoek ontvangen. z/Vraag, of de dame hier wil komen," zei hij. Hij ontving haar eerbiedig, vol bewondering voor hare schoonheid. z/Excuseer mij, dominee Tempest," begon ze, langzaam sprekende, ,/dat ik u lastig kom vallen. Een treurige familiezaak voert mp hierheen ze betreft het jocge meisje, dat gij zoo vriende- lijk waart onder uwe hoede te nemen^ Eleo- nora Holden." z/U is familie van haar z/Zoover ik weet, zijn mijn vader en ik hare eenige betrekkingen. Misschien zou het het eenvoudigst zijn, dominee Tempest, wanneer u zoo vriendelijk zoudt willen zijn mij te ver- tellen, wat u van haar weet. Wat gij niet weet kan ik u waarschijr.lijk vertellen. 't Eerst wil ik u zeggen, dat wij wisten, dat Eleonora aan mevrouw Holden's zorgen was toevertrouwd. Wp hebben het meisje nooit gezien, doch waren in geregelde correspondentie met mevrouw. Onlangs schreef de huisjuffrouw van mevrouw Holden ons, dat de arme dame gestorven was. Ik ging terstond er heen om naar Eleonora navraag te doen, en vernam toen, dat zij onder uw toezicht was." ./Mevrouw Holden was mijne vrouw," zei Johan Tempest met bevende stem. Zijn gelaat stond zeer ernstig. »Dac heeft men mp verteld," zei Magdalen vol medelijden. </lk wil u gaarne vertellen, wat ik van Eleo nora afweet. Feitelijk weet ik niets van haar. Ik weet zelfs haar eigenlijken naam niet." tot verbetering van den Gelderschen IJssel, bij Kampen. Met 1 Sept. a. s. worden verplaatstde marechaussee Van Loenhout van Ter Neuzen naar Philippine en de marechaussee Zandee van Philippine naar Ter Neuzen. Nadat gisteravond in de tent der Neder- landsche Tentzending de laatste samenkomst was gehouden, werd hedenmorgen vroeg begon- nen met het afbreken en was deze des middags reeds opgeladen aan't spoor, om naar Amersfoort te worden vervoerd. De bijeenkomsten hadden een steeds toenemend druk bezoek, vooral waren gisteravond de belangstellenden in zeer grooten getale opgekomen. Bij het binnenkomen der haven is gister- namiddag, een paar uur voor laagwater, op den Oostelijken havendam vastgevaren het ijzeren aakschip //Nieuwe zorg", schipper J. de Reus, alhier thuisbehoorende, van Ruhrort geladen met kolen voor Sas van Gent. Aangezien men vrees koesterde voor behoud van het schip, werden aanstonds maatregelen genomen voor het overladen van een deel der lading waarvoor een scheepje langszij kwam. Bij wassend water is in den afgeloopen nacht het vaartuig vlot gekomen, het heeft oogen- schijnlijk geen schade bekomen. Gisteren werd bij den inspecteur van politie alhier door een visscher anngifte gedaan, dat vreemdelingen een fuik van hem, die in de Schelde lag, hadden beschadigd. Bij onderzoek bleek dat een 5tal jongelieden uit Gent, die, zooals zoovelen van die omgeving doen, naar hier waren gekomen om krabben te visschen, aan de laag waterlijn een fuik hadden zien liggen. Ze kenden zoo'n kort niet, maar zagen dat er visch in zat. Onbekend met deinrichting werd door hen, bij de pogingen om de visch te bemachtigen, de korf beschadigd. De visscher eischte schadevergoeding, doch toen de daders op het politiebureau waren ge bracht, bleken ze te zamen slecbts 40 centen te bezitten. Daarmede kon de schade, hoewel gering, niet worden vergoed. Inmiddels was ook de boot, waarmede ze uit Gent waren gekomen, vertrokken, zoodat ze te voet den terugtocht moesten aanvaarden. Ze hadden bij hun vertrek uit Gent elk een halven franc op zak. Heden liep alhier een gerucht dat gisteren bij een automobielongeluk de burgemeester van uZij draagt denzelfden naam als ik," zei Magdalen met hare zilveren stem. Geen enkele maal viel zij uit haar rol. Zij luisterde gewild belangstellend toe. //Mijne vrouw vertrouwde haar op haar sterf- bed aan mij toe," vervolgde de predikant. //Zij heeft getracht mp wat van haar te vertellen, maar hare krachten begaven haar toen zp mij het voornaamste wilde meedeelen. Zij moet haar op vierjarigen leeftijd gevonden hebben." z/Dat is niet precies juist," zei Magdalen langzaam, terwijl haar blik onafgebroken op den predikant bleef rusten. //Zoo is de geschiedenis Haar vader was een neef van den mijne. Hij trouwde beneden zijn stand. De tamilie onterfde hem en zag niet naar hem om. Hij stierf zij een tijd later, en Eleonora bleef alleen over. Ze moet een jaar of vier geweest zijn, dat komt, wel uit. Mijn vader wilde het kind niet in huis nemen een van de andere familieleden evenmin. Toen heefc mevrouw Holden zich ontfermd, hoe weet ik niet meer. Ik heb het verhaal vroeger van mijn vader gehoord, en toen reeds herinnerde hij het zich niet goed meer. Ik was zelf ook nog jong, moet ge rekenen. Zij moet een zeer goede vrouw ge weest zpn, uw overleden echtgenoote. Zij heeft het kind grootgebracht, zonder er ooit een ceut voor ontvangen te hebben, 't goeie mensch, want Eleonora's ouders lieten haar niets na toen ze stierven. Nu en dan hoorden wij van het kind, maar zooals ik zeide, we hebben haar nooit gezien." Johan Tempest was er de man niet naar de menschen hard te beoordeelen doch hp kon TER HiEIZEVSCHE <01 RUT. Hit III ml verucliljnt lVueiiMit ai(. en Irijrintrnvonil. nilffezmiilcrd op Fee.lilnsen. bij lie Flnna 1* J. HI1-. II1H I I llim~[TTB7 TTTTI T Ill llllllI III 11 ■III! I H— ■■■II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1