MABBI Bericht van Instel. Bericht van instel. Snij- en Frincessetoonon. lEglOOZe iilJWH RUHR-KACHELKOLEN. Tevens wlritarBMIOOLBBIKETTEI, iHP Ter Neuzen. F. WAN DE REE. Ww- AdverteRtien. VERKRIJGBAAR bij M. DE HAAS, BeurtscMpper, Bergen op Zoom PH. A. KNIJFF, EENE LADING GROVE Engelsche Kolen, Anthraciet en Cokes. geven oogenblikkelijk, slechts door overgieten met kokend water, een kop voortreffelijken bouillon voor den prijs van slechts 21]3 cent. Per stuk verkrijgbaar bij JY. VAN OVERBEEKE-LEUMS, Ter Neuzen. gemeenterekening enz., 4. Acmbieding der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1910. 5. Benoeming lid Commissie van toezicht op het lager onderwijs. 6*. Omvraag. JL. 1 T I E. van politie alhier is als ge- P O Aan het bureau vonden gedeponeerd Een bus beschuit, een nijptang, een ceintuur, een portemonnaie met geld en een portemonnaie. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. K 0 E II S VAN H E T G E L 1). Belgiscbe per 100 fr. f 47,823 k f 47,85. Engelsch per M 12,- 12,- ZEET1JDING JbCIV. Van 25 tot en met 26 Augustus. a Van 25 tot en met 26 Augustus werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op^- en 28 afgescbut; door de Westsl. 7 op- en 7 afgesehut. I'onitie der Stoomechepen. Door Gods goedbeid boopt Maandag 30 Augustus a. s. onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ELIZABETH ADRIANA GUEQUIERRE, Wed. van P. Loof, haar taclitigsten geboortedag te berdenken. Namens alien, Ter Neuzen. J. DE DOELDER en Eehtgenoote. Brugge. H. WEDE en Eehtgenoote. Dordrecht. P. LOOF en Eehtgenoote. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg dd. 25 Aug. 1909 is FRANCISCUS INGHELS, herbergier te Westdorpe, in staat van failiissement werkSaard, met benoeming van den Edel Acbtbareu Heer Jhr. Mr. W. H. HOELFFT, lid van gezegde Recbtbank, tot Rechter-Com- missaris, en van den ondergeteekende, Advocaat en Procureur te Middelburg, tot Curator. De Curator voornoemd, A. C. A. JACOBSE BOUDEWIJNSE. De ONROERENDE GOEDEREN van ED. VERBRAECKEN c. a. te Koewaeht, worden op 9 September E909, bij Ed. de Vleeschouwer aldaar geveild. J. A. DREGMANS, plaatsvervangend-notaris te Axel. GOEDEREN te Philip- heer A. GEli SEL, zijn De ONROERENDE pine, geveild voor den ingesteld op 1825. Toewijzing Dinsdag 3! 1909, om 5 tiur in de heer Pol. Wjjne, te Philippine. Solaris ZYLSTHA. Augustus herberg van den Bij de Maandag 23 Augustus 1.1. gehouden provisioneele veiling van eene Hotstede met Bouw- en Weilanden, gelegen in den Stoppeldijkpolder onder de gemeente Boseh- kapelle, in pacht bp den heer Alphonse Mang- nus aldaar, is dezelve ingesteld als volgt 10800,— 1030,— 3600,— 20500,— 6900,— 7500,— 6150,— 560,- 6200,— 755 f 63995, September 1909, in ^het hotel ,/De heer August Pateer Koop 1 op Totaal op VERBL1JF op Maandag des namiddags 3liur, dubbele Arend" bij den te Hulst. Notaris 7) TJMOLE YJST. Heden, den 28 Augustus 1909, hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader ANT HOME GEENSEN Andr.zoon, zijn 703ten geboortedag te herdenken. Dat God hem nog vele jaren moge sparen. is de wensch van zijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Uit aller naara, ANT. GEENSEN Ant.zoon. Ter Neuzen, 27 Augustus 1909. P R PJ1 ft BERGSCRE Bestellingen bij C. VERHEIJEE, TuiHpad 14, Ter Neuzen. a /I25, voorhanden met tandwiel in het midden der trapas, bij R ijivie I h an de I, Zaam slag. hot Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen geven Aar- denburg, Groede, Schoondijke en Slnis, alle gemeenten met minder dan 3000 zielen, elk f 100. IJzendijke even- eens met een bevolking van 3000 inwoners, zelfs 150 aan de school te Oostburg. En toch geeft onze school meer dan de pas genoemde. Des winters wordt hier les gegeven aan de Avondvakteekenschool, niet alleen in teekenen, maar ook in natuur- en werktuigkunde en in materialenkennis. Dat dit Onderwijs op hoogen prijs ge- steld wordt bewijst het steeds stijgende getal leerlingen. Dezen winter waren er niet minder dan 7± Ilulst steunt deze inrichting met f 150 's jaars. Bij de toelating wordt echter de niet-Hulstenaar even bereidwillig en op de zelfde voorwaarden toegelaten als de ingezetene onzer gemeente." Z. h. s. wordt besloten dit adres te behandelen bij het opjnaken der begrooting voor 1910. .1* Een adres van A. van Wijck, voorzitter van het be- stuur der vereeniging voor C-hr. Onderwijs te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, waarin deze te kennen geeft Dat het schoolgebouw der genoemde vereeniging, staande op den westelijken kanaaldijk aldaar, gebouwd in aan- sluiting met de daarbij behoorende onderwijzerswoning, op een perceel grond kadastraal bekend sectie G no. 1389 der gemeente Ter Neuzen, niet meer voldoet aan de eischen der wet; dat daarom besloten is tot het bouwen eener nieuwe school op dezelfde plaats, doch dat de nieuwe school langer en breeder zal moeten zijn, zoodat er achter de school slechts eene ruimte overschiet van 9 c. M. en op het einde 2 M., wel ligt er achter de school open ruimte doch dit is geen eigendom van de vereeniging, maar van den Rij ks waterstaat op het andere eind van het perceel ligt eene open ruimte van 21 M. lang en 10,91 M. breed, doch omdat dit niet achter het gebouw ligt, kan niet voldaan worden aan art. 28 der bouwverordening. Redenen waarom adressant verzoekt hem ontheffing van dat art. te willen verleenen. De gemeentebouwmeester rapporteert hieromtrent, dat het schoolgebouw dat te Sluiskil wordt afgebroken eene oppervlakte heeft van 158,59 M-., terwijl er op dat perceel een zal worden gebouwd van 229,11 M-. Volgens art. 28 der bouwverordening zou dus achter dit gebouw eene ruimte moeten worden opengelaten van 76,37 M~. De achtergevel wordt echter opgetrokken aan den achtergrens van het perceel, zoodat niet wordt voldaan aan de genoemde bepaling der verordening. Aangezien achter het gebouw nog eene strook grond, het talud van de westelijke waterleiding (nog breeder dan de benoodigde 3,64 M. diepte) aanwezig is, welk terrein wel nooit zal worden bebouwd, meent de gemeentebouw meester te moeten adviseeren de gevraagde ontheffing van art. 28 le alinea der bouwverordening voor den bouw van genoemd schoolgebouw te Sluiskil te verleenen. Burg, en Weth. stellen voor overeenkomstig het ad vies van den gemeentebouwmeester en te bepalen dat als open terrein zal moeten worden beschouwd den grond liggende achter de school, behoorende aan 's Rijkswater- staat, die toch nimmer zal worden bebouwd. Z. h. s. wordt aid us besloten. k* Een adres van J. Scheele, van beroep koopman, wonende in het Nieuwediep te Ter Neuzen, welke te ken nen geeft: dat hij gaarne zou willen afbreken een waschhuis, oven, varkenshok en een houten schuurtje met kolenbergplaats te samen eene oppervlakte beslaande van 16,65 M-, alles staande achter zijne woning. groot in oppervlakte 49,39 M"2. op zijn erf groot 37,24 M2, zoodat hij 20,59 M* open ruimte overhoudt; dat hij daarna zou willen bouwen een nieuw steenen schuurtje, beslaande eene oppervlakte van 18,53 M2; dat alzoo de open ruimte achter zijne woning niet voldoet aan art. 28 der gemeente bouwverordening, doch dat de bestaande toestand door deze verandering veel zou verbe- teren en verfraaien Redenen waarom hij verzoekt hem ontheffing te willen verleenen van art. 28 der bouwverordening. Aangaande dit adres rapporteert de gemeentebouwmeester dat de oppervlakte van het perceel, zonder de stoep, be- draagt 84,50 M2. die van de woning 49,43 M«. zoodat het open erf achter de woning groot is 35,07 M?. De opper vlakte van de te bouwen bergplaats wordt 18,53 M'2. zoodat het onbebouwd erf blijft 16,54 M"2. Daar V3 gedeelte van de oppervlakte van het woonhuis 16,47 M-. is, voldoet het bouwplan dus aan de bepaling van art. 28 1e alinea voor zoover dit de woning betreft, doch voor de bergplaats blijft geen open erf van dat per ceel over. Aangezien het perceel zoowel aan den Westkant als aan den Oostkant aan den openbaren weg grenst en het bouw plan dus ook voldoet aan het 2e gedeelte van art. 28 der der bouwverordening, kan naar de meening van den ge- meente-bouwmeester ook de gevraagde ontheffing van de bepaling van art. 28 le alinea der bouwverordening worden verleend. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, ook op dit verzoek gunstig te beschikken en te bepalen dat het open erf voor de bergplaats is gelegen in de openbare straat. Z. h. s. aldus besloten. I. De Voorzitter heeft thans nog eene minder aange- liame mededeeling te doen. namelijk een schrijven van Gedep. Staten dd. 20 Aug. 1909, dat nog niet bij de andere stukken ter visie kon leggen, daar het eerst gisteren is ingekomen en ook nog niet door Burg, en Weth. is be- handeld. Het bedoeld schrijven luidt als volgt Reeds sedert September 1905 zijn 2 parallelklassen van school C in uwe gemeente, gevestigd in hulplokalen, aan- vankelijk in bovenlokalen van de infermerie, later in lokalen van het gebouw der vereeniging »De Vereenigde ilandwerkslieden". Wij achten het niet in het belang van het onderwijs, dat die toestand blijft voortyluren. Op andere wijze zal delinitief in het gebrek aan schoolruimte moeten worden voorzien. Aan het ingezonden raadsbesluit tot verdere bestendiging van parallelklassen voor 6 maanden kunnen wij mitsdien onze goedkeuring niet hechten, tenzij vooraf door den gemeenteraad eene beslissing zal zijn genomen omtrent de vestigmg van eene nieuwe school.' Wij hebben de eer u te verzoeken den gemeenteraad hiermede in kennis te stellen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor dit schrijven te behandelen in de eerstvolgende raadsvergadering, die spoedig zal worden gehouden, opdat Burg, en Weth. gelegenheid zouden hebben deze kwestie onder de oogen te zien en den Raad van advies te dienen. Z. h. s. wordt aldus besloten. 3. Voorloopige vaststelling dienstjaar 1908. p De Voorzitter deelt mede dat vanwege de commissie, belast met het onderzoek der gemeente- en andere rekenin gen, bestaande uit de lieeren Drost, lie Feijter en Van de Kee, het navolgende rapport is ingekomen I'e Commissie be last met het nazien der rekening van ontvangsten en nitgaven der gemeente en van die der aan de gemeente rekenplichtige commissien en instellingen o\er het dienstjaar 1908 heeft de eer Uwen llaad te be- n en dat zij deze stukken met de bijlagen heeft nagezien en accoord bevonden, waarom zij adviseert de gemeente rekening voorloopig vast te stellen en de overige rekeningen goed te keuren. Zij behoudt zich evenwel voor eenige opmerkingen, waartoe het nazien der rekeningen aanleiding gaf bij de behandeling der begrootingen voor het dienstjaar 1910 nader te bespreken. De heer \an den lloek verklaart de Commissie niet te begrijpen, dat zij hare opmerkingen niet thans te berde heeft gebracht, maar daarmede wacht tot bij de behandeling der begrooting. Waarom de opmerkingen niet in het rapport vermeld. De heer Drost merkt op dat der Commissie was opge- dragen de rekening na te zien. Wanneer nu de posten op de rekening overeenkomen met de bescheiden, zoo meent hij dat de Commissie gerust kan adviseeren tot goedkeuring der rekening, doch dat niettemin verschillende zaken bij het nazien der rekening hare aandacht kunnen hebben getrokken, waarop de Commissie bij het behandelen der begrooting wenscht te wijzen, om in de toekomst anders te handelen dan vroeger geschied is. Zulke op merkingen nog te berde brengen over de afgeloopen rekening heeft geen nut, daar de ontvangsten enuitgaven alle zijn geschied. De heer Van den Hoek merkt op dat, als de Commissie hare aanmerkingen reeds had medegedeeld, Burg, en Weth. daarmede rekening konden gehouden hebben bij het op- maken der gemeentebegrooting. De heer Moes is van gevoelen dat het ook voor de leden van den Raad gewenscht is op de hoogte te zijn van de bezwaren der commissie. De heer De Jager gelooft dat de Commissie met de door liaar gevolgde gedragslijn op een zuiver stand punt staat. Over de uitgaven die gedaan zijn acht zij het onnoodig nog te discussieeren maar wenscht de opmerkingen waartoe die haar aanleiding gaven, te berde te brengen bij uitgaven die nog gedaan moeten worden, daar de be grooting voor het volgend jaar ook aan het oordeel der commissie wordt onderworpen. De heer MoesAls de commissie dan maar niet te lang wacht met het bekendmaken van hare opmerkingen. De heer DrostWij hebben wel gemeend onze opmer kingen eerst te moeten bekendmaken bij de behandeling der begrooting, maar ik heb er geen bezwaar tegen, en ik geloof ook niet dat dit het geval is met andere lieeren commissieleden, om het thans te doen, althans als de Raad dat verlangt. De Voorzitter Dat zou nog bij stemming moeten worden uitgemaakt, daar nu nog slechts een enkel lid daartoe het verlangen heeft te kennen gegeven. Den heer Van den Hoek wil er thans niet verder op doorgaan, daar het nu toch te laat is; de mededeelingen zouden toch geen resultaat meer kunnen hebben voor het door hem beoogde doel. Den heer Drostlets anders zou het zijn, als de Raad niet wilde permitteeren de bezwaren bij de begrooting te bespreken. In dat geval zouden we het nu moeten doen, maar het zijn toch geen opmerkingen die eenigerlei nut kunnen hebben voor de afgeloopen rekening. De heer De Jager meent dat die dan ook eerst pas bij de begrooting te pas komen. De heer Drost deelt ook nog meae dat de commissie van meening was dat, als zij hare opmerkingen ten op- zichte van de afgeloopen rekening te berde bracht, haar zou kunnen worden toegevoegd dat zij daarmede niets te rnaken had, en eenvoudig had na te gaan of de cijfers der rekening klopten. De Voorzitter verklaart dat een dergelijke wijze van behandelen hier nimmer bezwaar heeft ondervonden, er is ook discussie over de rekening toegelaten. Evenwel, volgens rapport heeft de commissie geene aanmerkingen op de rekening. De heer Drost: Althans niet ten opzichte van de cijfers maar de gedane uitgaven kunnen ook niet meer ongedaan gemaakt worden. De heer Van de Ree deelt mede dat de opmerkingen van de Commissie van dien aard zijn dat ze beter bij de begrooting kunnen te pas komen. Op de afgeloopen rekening kunnen ze niet meer van invloed zijn en zoude discussie daarover toch onvruchtbaar zijn. De Voorzitter: Als de opmerkingen waren medegedeeld in het rapport, dan zouden die ter kennis van Burg, en Weth. zijn gekomen, die er dan met het opmaken der begrooting rekening mede hadden kunnen houden. Nu is het daarvoor te laat. De heer Dees stemt toe dat Burg, en Weth. van die opmerkingen wellieht nut hadden kunnen hebben hij het samenstellen der begrooting, maar dat de commissie hare opmerkingen nog niet heeft medegedeeld is toeh ook niet zoo erg, daar de begrooting en de cijfers die daarop voor- komen, toijh altijd nog gewijzigd kunnen worden. Hij is ook van meening dat de mededeeling thans best kan achterwege blijven, de begrooting is opgemaakt en men schiet er daarom toch niet mede op. Alsnu wordt in stemming gebracht het voorstel der commissie tot voorloopige vaststelling der gemeenterekening over het jaar 1908, op een bedrag in ontvangsten van 93,655,774, in uitgaven van 94,773,06* en alzoo met een nadeelig slot van f 1117,29. In deze voorloopige vaststelling is tevens begrepen de goedkeuring van de navolgende rekeningen over 1908 op de daarbij vermelde bedragen Burgerlijk Armhestuur. Ontvangsten f 5136,68, uit gaven 1918,371, goed slot 518,30}. Earner van Koophandel en Fabrieken. Ontvangsten 180,19}, uitgaven f155,87}, goed slot 21,62. Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen. kom. Ontvangsten f 200,35, uitgaven f 189,19, goed slot f 11,16. Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil. Ontvangsten 89,84, uitgaven 60,55, goed slot 29,29. Gezondheidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen. Ontvangsten 2051,01}, uitgaven 1528,58, goed slot f 522,43}. Gemeentelijke Brandweer. Ontvangsten f 685,66}, uit gaven f 662.56, goed slot f 23,10}. De heer Drost wil naar aanleiding van de gemeente rekening er nog wel even op wijzen dat de rekening sluit met een nadeelig slot van 1117,29, maar dat zij buiten- dien is aangevangen met een bedrag aan ontvangsten van f 1600 goed slot eener vroegere rekening, zoodat er over het jaar 1908 eigenlijk een tekort is van ruim f 2700. Het voorstel tot voorloopige vaststelling der gemeente rekening wordt alsnu aangenomen metalgemeenestemmen, uitgezonderd die der Wethouders, welke zich van stemming onthouden. Door den Voorzitter wordt namens Burg, en Weth. aangeboden de gemeenterekening voor het dienstjaar 1910 op een eindcijfer van f 88,199,36, met een post voor onvoor- ziene uitgaven van 1721,11. De inkomsten betreffende plaatselijke belastingen en opcenten van rijksbelastingen worden voorgesteld overeen komstig die van het loopende jaar. Deze begrooting zal worden gesteld in handen der com missie die de rekening over 1908 heeft onderzocht terwijl aan de leden een exemplaar zal worden toegezonden. De Voorzitter deelt mede dat door de Plaatselijke School- commissie ter voorziening in de vacature ontstaan door het ontslag wegens vertrek uit de gemeente van den heer J. C. de Masier ter benoeming worden aanbevolen de heeren E. O. Kerkhoven, rijkshavenmeester, en E. H. T. van Borssum Waalkes, apotheker, beiden alhier. Tot stemming wordt overgegaan waarvan de uitsiag is dat met 9 stemmen wordt benoemd de heer Kerkhoven, 3 briefje's zijn bianco. Op de vraag van den Voorzitter of hij de benoeming aanvaardt, antwoordt de heer Kerkhoven bevestigend. Niemand verlangt het woord. 7. Vaststelling eerste suppletoir kohier hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1909. De Voorzitter schorst de openbare vergadering welke overgaat in een met gesloten deuren. Nadat de vergadering weder openbaar is geworden deelt de Voorzitter mede dat op de desbetreffende verzoekschriften besloten is ontheffing te verleenen van a. schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs aan wed. M. Verbrugge, f 1,50, P. Cortvriendt, f 1,80, J. A. I. de Ruijter, f 0,60 en W. M. ltiemens. f 0,12. ft. hoofdelijken omslag aan A. W. Riemens voor 2,55} en het verzoek van K. Hamelink om vrijstelling van de betaling van schoolgeld te wijzen van de hand. Verder wordt vastgesteld het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1909 op een totaal bedrag van f 361,61, met 38 aangeslagenen. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. 2 VLAG. NAAM MS. Van en naar. Lading. 25 26 25 26 Eng. 8.8. idem Eng. s.g. idem Eng. a.8. Deen. 8.8. Eng. 8.8. idem DllitS. 8.8. Eng. s.8. Deen. a.s. Eng. s.8. idem idem Deen. s.s. I'onr Ter ieuien I Ronan 3391 Leith River Thames 2242 Londen ail Ter 1%'euzen River Lagan Copsewood 8 nor Gent i 2272 Londen 1696 Middlesbro Wark worth Nordsoen Sea Gull Otto Grete Gronau Blackwood 1862 jNew-Castle 2937 Ramso 2763 Londen 2367 Hull 3189 Libau 3182 New-Castle stukg. idem atukg. ledig stukg. hout stukg. idem hout kolen Honeborg Wharfe Sea Serpent Truro V ulcan t an Geni I 3238 Grangem. 2585 Goole 2554 Londen 2367 Hull 5650 Blyth 1902 Emden 1794 Christians. 2710 Grimsby 3985 Liverpool ledig stukg. idem idem ledig idem idem idem stukg. Duits. zeel. Zukunft Noor. bark Agda Zweed. 8.8 Seaton I Eng. s.s. Avocet s.s. HARALD vertrok 25 dezer van Hall near Kroonstad. s.s. JENNY in lossing te Brugge RICHARD in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. ELISABETH vertrok 26 dezer van New-Castle on Tyne naar Swinemunde. s.s. HELENA wordt heden te Kroonstad verwacht. s.s. MAGDaLENA vertrok 25 dezer van St. Petersburg naar Ter Neuzen. H 2 \i V 3 ft 4 II 5 if It 6 II 7 If 8 V 9 II 10

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 7