Twee groote voordeelen gejatigd. Maar toch niet alle. Zoo hier en daar op een polle of buurtschap gelooft men nog on wankelbaar aan booze geesten en dito ver- schijnselen. En zoolang dat geloof er nog tiert, roilen de paar duivelbanners in naburige dorpen hunne matten nog niet opwant de speculatie op andermans onnoozelheid is van ouds al te pi'ofijtelijk. Er is kort geleden te Oudehaske een vrouw gestorven. Familie en buren liadden in hare ziekte en na haar overlijden vreemde ver- schijnselen opgemerkt en werden na rijp beraad het hierover eens, dat de ongelukkige bij haar leven door een boos oog zou zijn aangekeken. Hier kon alleen raad verschaffen een duivel- banner. Ot liever want een zou zich kunnen vergissen hier achtte men het raadzaarn wel twee van die geestenbezweerders naar Oude haske te roepen. Het eigen dorp heeft zulk een groot man van wijdvermaarde faam niet onder zijne inwoneren, maar in 't naburige N. leeft er nog een en te K. ook. En die twee kwamen over en stelden vast, dat de familie en de buren zeer juist geoordeeld hadden. En ze wezen hier wordt het geval ernstiger, want nu is een eerzame vrouw aan de publieke verachting prijs gegeven en benadeeld in haar middel van bestaan ze wezen een koopvrouw van Nijehaske als de tsjoenster aan. Sinds dien heeft deze vrouw daar in de buurt al hare klanten verloren, ja ze vindt er alle deuren gesloten. (Nwsbl. v. F.) Goed afgeloopen Twee meisjes kochten Dinsdag bij een drogist te Haarlem voor een dubbeltje groene poeder, als laxeermiddel algemeen bekend. Na hiervan een deel gebruikt te hebben werden de meisjes onpasselijk. Na informatie bij den drogist bleek, dat hij inseetenpoeder had afgegeven. Na het gebruik van eenige glazen melk ge- raakteu zij aan 't braken en week de onpasse— lijkheid langzamerhand. Op Donderdag 2 September zullen in verscheidene hoofdsteden van Europa onbemande luchtballons worden opgelaten tot wetenschap- pelijke doeleinden. De vinder van elken ballon zal een belooning ontvangen wanneer hij de daarbij gevoegde instrumenten zorgvuldig op- bergt en telegrafisch bericht zendt aan een adres, dat tevens bij den ballon is aangegeven. De vorstelyke familie Ffirstenberg was te Uberlingen aan het meer van Constanz aan- gekomen en de jonge prinsen namen daar met verscheidene personen van hun gevolg een bad in het meer. De gouverneur voer in een bootje mee met zijn leerlingen, die op eenigen afstand van den oever heen en weer zwommen. De jongelieden, speelsch en vroolijk, wilden met hun leermeester stoeien. Zij gingen aan het bootje hangen, het kantelde om, de gouver neur viel in het water en verdronk, ondanks de pogingen om hem te redden. Eerst den volgenden dag werd de verdronkene opgehaald. In het Italiaansche dorp Gello trof de bliksem den kerktoren, die op het dak der kerk viel. Door het puin werden 2 vrouwen ge- dood en 15 mannen gewond. In een kelder te Asnieres nabij Parijs heeft men het lijk gevonden van een 50jarigen apotheker. Op de trap lag zijn bediende, be- wusteloos. Het sehijnt dat deze is toegesneld om zijn patroon te helpen en toen door de moordknaars is neergeslagen. Het geZin van den apotheker was afwezig. Men heeft nog geen spoor van de moordenaars gevonden. Aan den ingang der haven van Monte video had een aanvaring plaats tusschen het stoomschip //Schlesien" van den Noordduitscben Lloyd en het Argentijnsche stoomschip //Colom bia" uit Buenos-Ayres. De //Columbia" zonk en men schat dat tusschen 150 en 300 menschen verdronken zijn. De kapitein en eenigen van de bemanning werden gered. Het meerendeel der omgekomenen zijn vrouwen en kinderen, die naar een nationaal feest te Montevideo zouden gaan. Yolgens een later bericht zijn er bij het zinken van de Columbia in de haven van Mon tevideo ongeveer 80 menschen verdronken, meest vrouwen en kinderen. De Schlesien voer de Columbia aan 's ochtends omtrent zes uurtoen de reizigers nog in slaap waren. De beman ning redde zich grootendeels in het want. Volgens andere berichten zijn er slechts een 30 menschen verdronken. Verseheiden vrou wen en kinderen die levend uit het water zijn gehaald. zijn later gestorven. De aanvaring geschiedde onder een wolkbreuk. De Columbia werd in tweeen gespleten. Het voorste stuk zonk bijna dadelijk, het laatste bleef nog enkele minuten drijven. Er kwamen aanstonds booten aangevaren om drenkelingen te redden. Een broeder van het boofd van een arrae familie te Duisburg was voor 30 jaar naar Amerika vertrokken. In de laatste 10 jaar had hij niets van zich laten hooren. Thans kreeg de familie een brief van een advocaat uit Mexico dat hun bloedverwant gestorven was en hun bij testamentaire beschikking eenige honderd- duizenden dollars had vermaakt. Tegelijkertijd was eene cheque gezonden, om de familie in heeft „Koffie Hag" eaffe'invrij, en wel i° dat zij bevrijd fa van de schadelijke bestanddeelen en dus door ieder, zelfs kinderen en lijders zonder nadeelige gevolgen voor hunne gezondheid gedronken mag worden, en a0 dat deze koffie machinaal is verpakt, zoodat zij steeds zindelijk bewaard blijft en met geen andere stoffen in aanraking komt. In alle fiinke zaken in 1/i kilo pakjes te verkrijgen a 25, 30 en 35 cts. Waar nog niet verkrijgbaar, wende men zich tot de de gelegenheid te stellen persoonlijk de erfenis op te halen. Te Dotzheim, bij Wiesbaden, is een politie- secretaris, die reeds 23 jaar in dienst was ge- weest, plotseling ontslagen omdat bleek dat hij reeds sedert langen tijd artikelen had ge- schreven in een sociaal-democratisch blad te Frankfort, waarin hij op bijtende wijze gemeente- inrichtingen en gemeente-besluiten bekritiseerde. Een wachtmeester bij de politic, die ook in het geheim was, werd gedegradeerd tot sergeant en een sergeant bij de politie moet met 1 Sep tember den dienst verlaten. Te Brugge heeft men ontdekt dat het sterfhuis van een rijke bejaarde juffrouw be- stolen was voor een aanzienlijk bedrag aan geld en aan juweelen. Men kreeg verdenking op den zegelbewaarder, door een gouden kettiDg, van het sterfhuis afkomstig, die gevonden werd, in de brandkast der griffie van het vredegerecht, waarvan hij den sleutel had. Bij een huiszoeking vond men in zijn woning een doos met ver- miste juweelen op zijn slaapkamer. In zijn tuin werd een blikken doos met nog andere juweelen en effecten ter waarde van 38,000 frc. opgegraven, maar daaronder is vermoedelijk een deel afkomstig van andere inboedels. Het bleek dat de man de diefstallen pleegde door voor het opmaken van den iuventaris de zegels af te nemen en die dan later door nieuwe te vervangen. De Daily Telegraph verneemt uit New- York, dat Maandag te Monroe in Louisiana een neger, met name Wade, drie en twintig blan- ken heeft gewond. Hij wilde wraak nemen over den dood van een familielid, dat onlangs samen met een anderen neger was gelyncht. Gewapend met een jachtgeweer en een doos patronen liep hij door de straten van Monroe, links en rechts schietende. Hij hield pas op, toen een schot van een politieagent hem doodelijk had getrof- fen. Het volk sleepte vervolgens zijn lijk naar de markt en verbrandde het. De negers in de stad vreezen, dat de blanken hen zullen aanvallen, en verschansen zich in hun huizen. De blanken zeggen, dat zij alle negers de stad uit zullen drijven. Men verwachtte den dood van vier van Wade's slachtoffers. Hij kende de wet. Een aardig geval deed zich dezer dagen bij de Londensche recht- bank voor Een arbeider, wiens vrouw er een winkeltje op nahield, was tot 10 shilling boete veroordeeld, omdat op Zondag verkocht was. De veroor- deelde wilde onmiddeilijk de boete voldoen, doeh in farthings, de kleinste Engelsche pasmunt. De rechter weigerde echter al het koper in ontvangst te nemen en deed den arbeider weten dat hij binnen 24 uur in zilver te betalen had. Den volgenden dag echter verscheen beklaagde die een der weinigen bleek te zijn, die de wetten van zijn land kent, met het wetboek in de hand voor den rechter, om te bewijzen, dat kopergeld tot een bedrag van twee pond sterling niet ge- weigerd mag worden. Er bleef den rechter niets anders over dan den arbeider in 't gelijk te stellen en hij verklaarde dan ook, dat de man in koper betalen kon. In plaats van zijn 10 shillings kopergeld echter voor den dag te halen, sloeg de rechtsgeleerde arbeider zijn wetboek ten tweeden male op en maakte er Zijn Edelachtbare attent op, dat een boete, waarvan de ontvangst eenmaal geweigerd is, niet meer betaald behoeft te worden. Zijn Edelachtbare moest dan ook deze tweede terecht- wijzing met stille berusting aanvaarden. Door zijn hond doodgeschoten. In een kazerne te Londen hoorde men bij nacht een geweerschot vallen, dat bleek gebeurd te zijn in de kamer van den onderofficier William Bull, dien men met een zware verwonding aan het hoofd op zijn bed vond. Het sehijnt, dat zijn hond tegen zijn geladen geweer heeft geloopen, dat dientengevolge viel, waardoor het schot afging, dat hem trof. De ongelukkige werd naar het hospitaal vervoerd, waar hij is over- leden. In de buurt van Goch in de Rijnprovincie is een ongewoon automobielongeluk gebeurd. Een tuf reed achter een boerenwagen aan, waarin zich drie mannen bevonden. Door het geraas van de tuf ging het paard voor den boerenwagen op hoi, de drie mannen vielen er uit en werden door de tuf overreden en gedood. Tijdens den wielerwedstrijd Brussel Theux, bevond zich een zestigjarige man te Seraing, toen hij eensklaps ineen zakte, veel bloed ver- liezende uit een wond aan de rechter slaap. Men snelde hem ter hulp en men droeg hem in een naburige woning. Men ontbood een geneesheer, welke vaststelde, dat hij door een revolverkogel was getroffen. De kogel kon niet uit de wonde gehaald worden. De toestand van den man is bedenkelijk. De politie werd ver- wittigd en een onderzoek aanstonds ingesteld getuigen welke den ouden man omringden, alsook hij zelf verklaren dat zij geen revolver- schot hebben hooren lossen. Juist toen het slachtoffer nederviel reed een sneltrein voorbij. Heeft men uit den trein ge- schoten, of heeft de moordenaar gebruik gemaakt van het oogenblik dat de trein voorbij reed om te schieten Gemcenteraaid wan Sas wan Gent. 2. De notulen worden voorgelezen. S. Onderzoek geloofsbrieven van den heer Buijsse. fMFFEE rlfiG Kaffee-Handels-Aktien-Gesellschaft, Filiaal Amsterdam, Torensteeg 3. Vergadering van Donderdag '26 Aug. 1909. De Voorzitterde tieer P. Wauters. 4>anwezig alle leden en de secretaris. 1. Installatie de heer Gross. De heer Gross; legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter feliciteert den heer Gross met zijne be- noeming tot lid van den Raad en verzoekt hem plaats te nemen. De heer Gross: lk dank U voor Uwe woorden en zal de zaken met ijver, nauwgezetheid en ware plichts- betrachting in eensgezindheid trachten te vervullen tot bloei van Sas van Gent. Na de voorlezing verzoekt de heer Gross het woord. De heer GrdssVolgens het verslag heeft de heer Malotaux o. m. gezegdwat is er niet gedaan bij de verkiezing van den heer Gross. Bedoelt hij daarruede dat ik bij mijne verkiezing geld voor dat doel heb ge geven? Ik zou zulks gaarne toegelicht zien. De beer Malotaux De heer Van den Berg heeft gezegd dat het in de laatste jaren meer voorkwam, 0. a. ook bij de vorige verkiezing. Wanneer u in de vorige zitting waart tegenwoordig geweest, zoudt u deze inlichting niet aan mij vragen. De heer GrossDe Zeeuwsche Koerier en ook de notulen vermelden zulks toch. De heer Malotaux De courantenberichten zijn meestal zeer onjuist. Ik zeg het nog dat er veel bij de vorige stemming is gebeurd. De heer Gross: Jawel, doch ik zou gaarne willen weten of er door mij geld is verstrekt. De VoorzitterTrekt de heer Malotaux zijne woorden in De heer Malotaux: Ik trek niets in, want ik heb niets miszegd. De Voorzitter (tot den heer Gross): Bent u over de verkregen inlichtingen voldaan De heer GrossZeer zeker. De heer Van den Berg: Gaarne had ik bet woord. De Voorzitter: Ik geloof dat de leden voldoende zijn ingelicht, doch wanneer u het met lang maakt De heer Van den Berg Ik zou gaarne den heer Gross even willen inlichten. Ik heb geprotesteerd tegen toe lating van den heer Buijsse, daar hij mmmer de ver eischte eeden zal kunnen afleggen, daar hy gehandeld heeft tegen de gemeentewet. Ik zou het wel breedvoeng kupnen aantoonen, doch de heeren weten het wel. Ik 'heb ook nog hooren zeggen dat by ook aan de cooperatieve suikerfabriek is geweest. Zou de heer Gross mii willen inlichten? De heer GrossDe heer Buijsse is bij mij geweest om mij te spreken en sprekende, kwamen ook de bons ter sprake. Ik heb hem gewezen op het verkeerde van deze handeling. Ik vroeg hem ot ik als kiezei ook zoo'n bon kon krijgen, doch de heer Buysse zeide dat ze voor de herbergiers waren, daar deze, a s hy gekozen was, konden worden gebruikt; was d.t met het geval, dan vervielen de bons. De heer Van den Berg: Na zoo n getuigems als ran den heer Gross, heb ik er niets meer aan toe te voegen. De heer Malotaux: Wie waren belast met het onder- Z°De 'voorzitter3;^' Het hapert niet aan de geloofsbrieven het zit hem in het verstrekken der bons, die moesten vernietigd worden als de heer Buijsse met ge"0^e"Je[dh' De heeren hebben genoeg gelegenheid gehad om zich van de feiten op de hoogte te stellen. De heer Dole: Ik ben van meening dat het onde.zoek niet aan ons is en heb dus zulks ook met gedaan Het ligt niet op onzen weg om van den eenen ™ar den anderen herbergier te loopen en dan te vragen. Hebt gij bons gehad van den heer Buijsse, ja dan neen. deed het dus niet. i^tm, De beer Van den Berg: Wel zoo gemakkelyk De heer OoleWie maken het uit dat hij in s.ryd met de wet heeft gehandeld De heer Van den Berg: In de wet staat o. m. Ik zweer (verklaar), dat ik, om tot lid van den Raad te worden benoemd, directeliik of indirectelijk, aan geen persoon, onder wat naain of voorwendsel ook, eenige giften of gaven beloofd of gegeven heb. De heer OoleEr zijn bons verstrekt om, wanneer de heer Buijsse gekozen werd, te worden verbruikt, wie zulks deed gaf niet. Ik stel mij voor dat de heer Buijsse een feestje wilde organiseeren op zijn eventueel bekaald geluk. De heer MalotauxIk gevoel mij niet verplicht een klacht in te dienen wegens omkooperij. De heer Van den Berg: Ik wel. De heer Malotaux: Mijn geweten laat mij niet toe zulks te doen. De Voorzitter: Wij zullen maar stemmen. De heer Oole: De heeren Hamelijnck, Pauwelsenik hebben de geloofsbrieven in orde bevonden. Moeten wij niet gezamenlijk adviseeren De Voorzitter: De geloofsbrieven zijn in orde bevonden, doch deze 'oetreffen alleen den uitslag der verkiezing. De heer Oole: Ik geloof dat u mij niet goed verstaat. De commissie die de geloofsbrieven in orde heeft be- vouden bestond uit drie leden, ik meen nu dat alleen de overige raadsleden moeten stemmen, dat zijn'dus U, Malotaux, Van den Berg en Gross. Dat is ten minste mijn opinie. De heer Van den Berg: Dus u meent dat, wanneer de geloofsbrieven in orde zijn, men steeds lid van den Raad kan worden In de' geloofsbrieven wordt niet gevraagd wat bij de eedsailegging moet geschieden. De heer Oole Ik voor mij hourt het voor een tractatie waarbij men op den uitslag drinkt Wat kan men daar- tegen doen Over twee jaar moet ik aftreden en wanneer ik dan herkozen wordt, wellicht doe ik het dan ook. De heer Van den Berg: Wanneer u dan op dezelfde wijze te werk gaat als de heer Buijsse, dan zal ik u ten sterkste bestrjjden. De heer Malotaux: Het gaat er maar om, of er om kooperij heeft plaats gehad, en ik moet bekennen dat ik er mij niet genoeg bekwaam voor gevoel, om daarin in te grijpen. De een geeft bier, de ander geld, het komt op betzelfde neer want den herbergiers komt het toch ten goede. De Voorzitter: Wij zullen over de al of niet toelating stemmen. Wordt besloten met 3 tegen 4 stemmen den heer Buijsse niet als raadslid toe te laten. Voor toelating zijn de heeren Hamelijnck, Oole en Malotaux. Tegen toelating de heeren Gross, Van den Berg, Wauters en Pauwels. De Voorzitter: Alzoo is besloten de heer Buijsse met toe te laten wegens het verstrekken van bons. De heer Malotaux: Het is, dat spreekt van zelf, precies hetzelfde waarom men bons geeft De Voorzitter: Het is in handen der ju6titie, zij zal het wel uitmaken. De heer Buijsse zal met het genomen raadsbesluit in kennis worden gesteld. De Voorzitter zegt dat nog is ingekomen een schry ven van den beer Schmand,opzichter van den Rijks-Waterstaat, en verzoekt den secretaris daarvan voorlezing te doen. De brief is geschreven naar aanleiding van het door den heer Hamelijnck in de vorige raadszitting gesprokene en verzoekt den Raad hierop de aandacht nog eens te vestigen, daar het zou zijn in strijd met de waardigheid van dit college. De Voorzitter: Ik heb ook gezegd dat ik deze uit- drukking niet voor mijne rekening neem daar ze niet in de zitting past. De Raad zou spoedig bekend staan als van minder allooi. Als het niet in de courant stond was het niets, doch nu wordt er leven over gemaakt. Hij verzoekt den heer Hamelijnck zijne woorden in tc trekken. De heer Hamelijnck Ik zie van dit punt niets op het convocatiebiljet en toen ik over de verlichting sprak moest dit eerst op de agenda worden gebracht, aivorens er over gesproken kon worden. De VoorzitterDe brief is pas binnengekomen de Raad is echter voltallig. De heer Hamelijnck: Ik neem niets terug, zeg dit maar aan den heer Schmand. Q De Voorzitter: U meent dus dat zulks waar is? Dit is een beleediging voor den waterstaat. De heer Hamelijnck: Als hij dat aanneemt als eene beleediging, dan moet hij dat maar weten. De heer Van den Berg: Ik ben het eens met den V°De heer Malotaux Het is eene ongelukkige uitdrukking geweest^er HamelijIlck. Wanneer men het op het convocatiebiljet had geplaatst dan hadden wij er ons op kunnen voorbereiden. De Voorzitter: Men komt dan zoo laat en het wordt dan mosterd na den maaltijd. De heer Malotaux: Was de raadszitting, toen de heer Hamelijnck dit zeide, niet opgegeven De Voorzitter ontkent zulks. De heer Gross: Dit staat ook met in de notulen. De Voorzitter Het is zeer moeilijk om alles precies in de notulen te zetten. f u De heer Gross: Wat in de courant staat moet toch zeker daarin voorkomen. De heer Malotaux: Zooals ik u daar straks zeide, men moet zich niet zoo erg aan de courant sto™1- De heer Gross: Het stond ook in een mgezondeu stuk. De heer M'alotaux: Hebt n nog niets officieels ont- vano-en omtrent de cholera welke zich in Rotterdam heeft voorgedaan Volgens de couranten zal hieiover toch offieieel bericht worden. De Voorzitter Bedoeld schrijven zal wel gauw komen. Wii zullen dan maatregelen treffen. De heer Malotaux Het ziekenhuis is toch in orde De Voorzitter; Ja dit is in orde, behalve kleine werkjes, doch die kunnen wel uitgesteld wo:lde°- Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2