A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-¥l a andere n. VEEMARKT No 5345. Zaterdajc 28 Augustus 1909. Binnenland. Gemengde berichten. 49p Jaargang. Maandag- 6 September a. s. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1.321/, en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbuskouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBBSTB BXiAJD. TE -A. IX JE3 Xj. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op een VEEM ARKT zal worden gehouden aan- vang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, 2 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUiZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TER NEUZEN, 27 Augustus 1909. De le Jaitenant E. de Krnijff van het 41« landweerdistrict, te Breda, is overgeplaatst bg het 39e landweerdistrict, te Ter Neuzen. °®nS(^aS wer(^ aan het gebouw van het gewestelgk bestuur te Middelburg aanbesteed Het vernchten van baggerwerk op het Door het Departement van Marine is een con tract gesloten voor den bouw van een onder- zeeboot, ontworpen door de Kon. Maatschappij „De Schelde" en Whitehead Co. A. G. te Fiume. De boot zal te Vlissingen vervaardigd worden. Het Marineblad publiceert hierover de vol- gende gegevens Totale waterverplaatsing 31.3 ton, idem ondergedompeld 146.6 ton. Onder water moet gedurende 3 uur een vaart van 8 mijlen kunnen worden behouden, terwijl de kruisvaart 7 mijl is. Boven water zijn de geeischte snelheden 11 en 10 mijl. De bewapening bestaat uit 2 lanceerinrichtingen voor torpedo's van 45 cM. diameter. De minister van financien heeft in een circulaire aan het douane-personeei dit ernstig gewaarschuwd tegen het aannemen van fooieu en geschenken aangezien hem is gebleken dat sommige ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen die nog steeds accep- teeren. Dit aannemen van geschenken in geld of anderszins, onder welken naam of welk voor- wendsel ook, is zonder uitzondering ten strengste verboden. Zoo streng, dat de minister mede- deelt, dat men bij overtreding van dit verbod niet op toegeefljjkheid behoeft te rekenen. Van elke overtreding moet hem rapport worden uitgebracht. Verder hebben de ambtenaren er ook voor te waken dat ook hun particuliere klerken dit verbod niet overtreden. Aan den handel is door den minister om medewerking verzocht. Hoezeer het aantal pijporgels in de protestantsche kerken toeneemt en dus het aanal kerkgebouwen in ons land zonder orgel, afneemt kan wel blijken o. a. daaruit dat alleen uit de kerkorgelfabriek van den heer A. S. J. Dekker te Goes in den loop van dit jaar 14 kerkorgels zijn afgeleverd of in bestelling kwamen. Deze 14 pijporgels vervangen slechts 2 reeds bestaande orgels, zoodat deze fabriek alleen in ongeveer een jaar tijd 12 kerkgebouwen voor het eerst van een orgel voorziet. En dau deze toenaine van orgels zich verdeelt over alle kerkgenootschappen blijkt hieruit dat aan deze bekende tabriek onder meer in bewer- king is een pijporgel voor de Ned. Herv. Gemeen- te te Ooltgensplaat, voor de Doopsgezinde Kerk te Terschelling, voor de Evangelisch Lutbersche Gemeente te Naarden-Bussum en voor de Gereformeerde Kerk te Bolsward. (Kerk. Crt.) Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de Oostbuitenhaven te Ter Neuzen. Raming f 1675. Voor deze besteding werden geene biljetten ingeleverd. Men schrijft uit Philippine aan de M. Ct. Sedert eenige jaren ontstond aanzanding der suatiegeul van de uitwateringssluis der Isabella- watering in de buitengronden van den Brakman onder deze gemeente en werd de eens rechte geul langzarnerhand bochtiger waardoor de gelegenheid werd geschapen, dat door zachter strooming meer beziuking van zand uit het bezwangerde water zich voortdurend in en nabij de geul nederzet en ondiepte veroorzaakt. Op den vroeger bij elk getij droogloopenden sluisvloer blijft thans 0.70 a 0,80 M. water staan, waardoor de ongeveer 8000 HA. meest Belgische gronden zelfs in het droge jaarge- tijde te lijden hebben. Een op Belgisch grondgebied aangelegd kanaaltje, dat het polder water zou afvoeren op het Leopold-kanaal, voldoet niet, men ziet sedert eenigeu tijd door verschillende deskun- digen opnemingen doen en er worden be- sprekingen gehouden omtrent eene verbetering van den waterafvoer op den Brakman. In een buitengewone vergadering van afge- vaardigden der Isabellawatering, die voor eenige dagen te Bouchaute werd gehouden, is besloten de kromme ondiepe geul iu de buitengronden van den Brakman te verlaten en eene nieuwegeul door deze gronden te graven in rechte richting op de sluis en ter diepte van den sluisvloer. De ligging der geul zal dan weder zijn als vroeger in het verlengde der sluis-as. De noodige gelden voor de uitvoering van dit werk zullen worden gevonden uit eene buitengewone heffing van uitwateringsgelden ad ongeveer 1,25 franks per HA. Graanw (Paal), 25 Aug. Heden werd alhier door de kolenvereeniginging „Eendracht maakt Macht" aanbesteed de levering van 150,000 K.G. steenkolen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren De Graaf van der Stel voor f 8,80 J. F. Mangnus te Kruispolder voor 8,35 Goyaerts te Rosendaal voor f 8,30 J. F. Verschellen te Vlissingen voor 8,30 en De Wolf te Rotterdam voor 8,—, alles per 1000 K.G. De levering is gegund aan den laagsteu in- schrijver. Door de Directie van den landbouw van het departement van Landbouw, Nijverheid en Han del, is uitgegeven eene beknopte 'l'oelichting van de wet van 1 Juli 1909 (staatsblad No. 221), tot aanvulliug der tiendwet 1907 (Staatsblad No. 222), ten gerieve van hen, die voor 1 Mei 1910 opgave willen doen van het bedrag der jaarlijksche zuivere tiendopbrengst. Lxeraplaren van dit vlugschrift zijn gratis verkrijgbaarvoor landbouwvereenigingen bij de Directie van den landbouw voor particuliereu bij de Tiendcommissien en bij de ontvangers der Registratie en Domeinen. Belanghebbenden zullen goed doen dit werkje aan te vragen. RECHTSZAKEM. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittiug van 27 Aug., de volgende vonnissen uitgesproken D. C. P. d. S., oud 21 j., timmerman te Sluis, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroordeeld tot 9 maanden gevange- nisstraf, met mindering der preventieve hechtenis. De eisch was 1 jaar gevang. J. v. H., oud 15 j., veldarbeider, en E. d. V., oud 16 j., werkman, beiden te St. Jansteen, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld lot 5 boete, subsidiair 14 dagen tuchtschool. P. J. S., oud 19 j., en H. A. K., oud 19 j., beiden boerenknecht te Axel, zijn wegens mis- handeling veroordeeld de eerste'tot 3 weken en de tweede tot 14 dagen gevaug. F. d. H., oud 17 j., zonder beroep te Hoek, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. Bij beschikking van de bovengenoemde rechtbank is verwezen naar de openbare terecht- zitting met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde, de zaak tegen P. A. P., oud 17 j.. wonende te Sas van Gent, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van duiven te Sas van Gent in den nacht van 17 op 18 Juli 1909. Cholera in Rotterdam. De ffN. R. Crt." bevestigt het bericht dat, naar het bacteriologisch onderzoek heeft aan- getoond, de vier kindereu, die volgens gerucht Zondag tengevolge van zuurtjes overleden zgn, in werkeiijkheid aan cholera asiatica zgn ge- storven. In het stedelijk ziekenhuis bevinden zich nog in observatie 3 kinderen uit hetzelfde gezin en een kind uit een ander huisgezin, die het alien goed maken na aan diarrhee geleden te hebben. Nog drie andere personen zijn in de barakken van het ziekenhuis geiso- leerd. In het armhuis aan den Schiedamschen singel bevindt zich een weduwe, wier man dezer dagen onder verdachte omstandigheden overleed, met 2 zoons en 2 dochters. Verder uit het gezin der overleden kinderen de man, vrouw en 2 kinderen. Ook nog het gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, waarvan het eene kind zicb in het stedelijk ziekenhuis be vindt en een buurmeisje dat toevallig daar in huis was. Eindelijk nog een gezin van vijf personen. Woensdag zijn nog drie ziektegevallen door dokters als verdacht aangemeld. De burgemeester opende Donderdag de raad- zitting met de mededeeling dat bacteriologisch bij de overleden personen cholera is geconsta- teerd, maar dat clinisch zich belangrijke afwij- kingen voordoen. In de barakken zgn thans 9 personen bij drie is de ziekte geconstateerd, bij drie andere leverde het onderzoek een negatief resultaat op en bij de drie laatste is het nog niet afgeloopen. De toestand van alien is voldoende. In de ontsmettingslokalen zijn 42 personen in observatie. Allen zijn volkomen gezond. Verder waarschuwde de burgemeester tegen alle overdreven vrees. De toestand wordt volkomen overzien en maatregelen zijn genomen om hem te beheerschen. De zuurtjes. De correspondent der N. R. Ct. te 's Her- togenbosch schrijft: Hoezeer ook begaan met het lot der kinderen en van het gezin van Korteland, en hoe ook betreurende dat een zoo gevreesde ziekte als de cholera Rotterdam bedreigt, voor onzen stad- genoot, den grossier in suikerwaren. J. van Loon, was het bericht omtrent de doodsoorzaak van bedoelde kinderen een ware uitkomst. Het is nu dan zeker, dat zijn doosjes met zuurtjes met die treurige sterfgevallen niets gemeen hebben even zeker als mocht blijken, dat hij in Dinteloord en Utrecht, van welke plaatsen ook al zoo onrustbarende geruchten omtrent die bewuste zuurtjes in de pers de ronde deden, nooit zuurtjes leverde. Van het eerste oogenblik, dat door mij een onderzoek in loco was ingesteld naar de ge- grondheid der in sommige bladen maar al te klakkeloos uitgesproken vermoedens omtrent een beweerd vroeger gebruik der doosjes en de eigenschappen van hun inhoud, stond bij mij vast, dat in geen geval Van Loon eenig ver- wijt mocht treffen, en in die meening werd ik bij elk voortgezet onderzoek versterkt. Met dit al is het zeker, dat aan Van Loon heel wat schade is berokkend tal van malen werden hem goede- reu teruggezonden die terugzending houdt nog steeds aanwaaruit blijkt, dat hij bjj velen het vertrouwen, door hem zoovele jaren ver- diend en genoten, heeft verloren. Gezwegen van de materieele schade, door hem nu reeds beloopen, zal het de vraag zijn of hij, gelet op de scherpe concurrentie, waarmede zaken- menschen hebben te rekenen, bij velen wel ooit meer zal worden, wat hij was een volkomen vertrouwd grossieren waar ik het vertrouwen koester, dat het te Rotterdam zoo uitstekend ingericht sanitair toezicht het gevaar voor eene epidemie daar zal weten te bezweren, daar ben ik ten opzichte van den heer Van Loon en zijne zaak, wat de toekomst betreft, bij lange na niet zoo optimistisch gestemd. Moge de tijd leeren, dat ik daarin dwaal Bij de familie van Dillen te Doetinchem is bericht ontvangen, dat hun oudste zoon, die werkzaam was als timmerman te Sterkrade, (Duitschland,) is verdronken bij een poging om een kameraad te redden, die van een steiger gevallen en te water geraakt was. De 32jarige man was gehuwd en vader van drie kinderen. Niet op haar portemonnaie gepast Een juffrouw heeft de onvoorzichtigheid ge- had in een melkinrichting te Amsterdam een portemonnaie met 70 op een tafeltje te laten liggen. De goedgevulde portemonnaie was eenige oogenblikken later verdwenen. Door de politie te Zaandam is een 15jarige jongen aangehouden, die voor 14 dagen het ouderlijk huis te Enschede was ontloopen, te Amsterdam een schuitje had gestolen, waarmede hij naar Zaandam was gevaren, om het daar voor zes gulden aan te bieden. Hij deed dit met het doel in een tuchtschool te worden geplaatst. Dezer dagen werd te Genaringen een man begraven. Na de begrafenis zag men steeds in de buurt van het kerkhof zijn hondje en een paar dagen later vond men het dier gestorven op het graf van zjjn baas Een knecht van den sleepdienst Van der Garden, B., uit Gouda, viel Woensdagmorgen onder Capelle uit een roeiboot en verdronk. Een schippersknecht, die ook te water viel, werd gered. Terwijl de smid A. Nieuwland te Middel- harnis alhier bezig was een paard te be- slaan, werd hij plotseling onwel, terwijl hij eenige oogenblikken daarna overleed. Een bewoner van Nijkerk, die dichter is maar behalve dichter, ook nog hater schijnt te zijn van lange afstandswedstrijden heeft z'n antipathie in de Nijkerksche Courant aldus be- rijmd geuit Iemand uit Welsrijp was voor amputatie van een zijner beenen opgenomen in het zieken huis te Leeuwarden. Spoedig hersteld, kon hij het ziekenhuis verlaten. Toen hij zich voor het vertrek gereed maakte, viel hij door blijd- schap overspannen, plotseling neer en was over leden. Door het spelen met lucifers door kinde ren, ontstond bij den landbouwer Snoeren op 't Ven, te Heeze, brand. Met moeite kon het vee worden gered, terwijl huisraad, oogst en landbouwgereedschappen een prooi der vlammen werden. Het 4jarig dochtertje, het eenige kind, kwam jammerlijk in de vlammen om. Er is een tijd geweest, dat men te Oude- haske heusch wel aan spoken, heksen en mirakels geloofde. Dat was in dien ouden tijd, toen Oudehaske nog niet was, wat het in de laatste kwart-eeuw geworden iseen bloeiend dorp toen er nog zooiets als een ,/baercb" in den boom zat en men er van groote wonderbaarlijk- heden hoorde. Toen is de tram er gekomen en die heeft met haar vurige oogen en snuivend en stoomend de ouderwetsche spoken en heksen op den loop SEIJZMSCHE COURAIT. I»lt Mart verschljm TTwiiml>»«-, WoeniulBK- en Vrijila^avontl. ■iitir«-zi>n<!<-r<i op PeeddaKeo. bij de Pinna I*. M. I'AI IIK HjlliHE «e Ter Weu®en. Wat trapten die mannen Met voeten van lood De wangen vaalbleek; de oogen bloedrood. Zij waren bek-af. Maar het Toon is ook groot Een gonden medaillel Een hartkwaal. Dedoodil!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1