Gemengde berichten. Laatste berichten. St Jansteen. Zaterdagnamiddag werd te Ivapellebrug zekere vrouw v. C. door een fiets- rijder omvergereden. Zij kwam uit hare woning r*et een ernmer water, juist toen een wielryder voorbij reed, die liaar omver reed en zij be- wusteloos op den grond viel en een wonde aan het hoofd opliep. De andere was inmiddels zoo goed als hjj kon opgesprongen en zonder verder naar iets om te zien, verder gereden. Zaterdagavond werd in de buurt Absdale nabij den tol, de brouwersknecht P. A. door een paar onbekende kerels aangesproken. Zij vroegen hem om geld, doch daar de man be- weerde niets in zijn bezit te hebben, zouden ze geweld gaan gebruiken. Onze voerman, nog niet heelemaal van zijn stuk, nam uit een bij hem aanwezig gereedschapsbakje een ijzer voor- werp en gaf daarmee een der aanvallers een slag op het hoofd. Deze viel daardoor omver en de andere had geen tijd meer om nader bij te komen, zoodat de overwinnaar in een goeden draf ongestoord kon huiswaarts rijden. (Zel.) V lissingen, 23 Aug. Met September a. s. worden tijdelijk verplaatst (gedetacheerd) Met ingang van 3 September de marechaussee V an Zitteren der brigade Vlissingen naar Etten (N. B.) Met ingang van 13 September de brigadier Peters der brigade marechaussee te Nieuw-Namen naar Strijbeek (N. B.) RECHTSZAKEN. Arroudissements-Rechtbank te Middelburg. Bij beschikking van bovengenoemde rechtbank te Middelburg is verwezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangenhouding van den verdachte de zaak tegen L. K., 24 j., timmerman, geboren te Hoek, wonende te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, ver- dacht van dielstal met braak en inklimming te Ter Neuzen op 15 Augustus 1909. V\ oensdag is door het garnizoen te Middel burg een proef genomen om over de slikken van het Sloe Zuid-Beveland te bereiken, zonder van den spoorwegdam gebruik te maken. Die proef, op hooger last genomen, is geslaagd den troep, 237 man sterk, gelukte het den tocht heen en terug te doen, terwijl slechts een man of zes achter moesten blijven. De fotograaf E. Helder te Middelburg, nam van de interessante proef eenige opnamen, waaruit blijkt dat van de manschappen, die gepakt en gezakt waren, heel wat is gevergd. In dezelfde week is van uit Bergen op Zoom door een compagnie op oorlogssterkte beproefd bij Lindonk de Schelde bij laag water over te trekken. Ook dit is geslaagd. Na twee uren marcheerens door 't water werd de N.O. punt van den Bathpolder bereikt, daarna dedijkvan Bath langs gemarcheerd om van daar weer door de Schelde naar Brabant te trekken. Te Coropascuum bij Stadskanaal is Zon- dagavond het zevenjarige zoontje van den verver »K. van de Klapbrug in de vaart gevalien en levenloos daaruit opgehaald. Uit een kalkput van den stucadoor Havinga te Winschoten is Dinsdagmorgen het lijk van den opperman C. opgehaald. Dinsdagmorgen is te Maurik bij het spoelen van goed een weduwe in de Zeeg gevalien en verdronken. Door de politie te Gouda, is bij een win- kelier aldaar ongeveer 33 pond worst in beslag genomen, die bij onderzoek ondeugdelijk voor de consumtie bleek te zijn. Door een echtpaar aan de Bogen, dat na het eten van die worst onpasselijk was geworden, was bij de politie aangifte gedaan. De in beslag genomen worst zal worden vernietigd. De politie te Bennenbroek (N.H.) heeft Maandag proces-verbaal opgemaakt tegen een bijna 80jarige vrouw, de weduwe v. d. B., wegens openbare dronkenschap. In- den nacht van Zaierdag op Zondag is aan zekeren P. J., die met zijn vrouw en een paar kennissen van de kermis te Bruinisse naar huis ging, met een mes een levensgevaarlijke steek toegebracht. De getroffene is niet buiten gevaar. De man is gehuwd en vader van 4 kinderen. De aanleiding tot dezen laaghartigen aanval is niet bekend. De politie doet onderzoek. Wespenplaag. In de Londensche //Daily Mail" scbrijft een fruitkweeker, dat de wespen plaag goed bestreden kan worden door premies van een stuiver uit te loven aan schooljongens voor elke wespenkoningin, die zij in April en Mei vangen. Hij is daar drie jaren geleden mee begonnen en betaalde in 1907 150 voor 3000, in 1908 f 112 voor 2228 en in 1909 45 voor 903 wespen. Dit jaar is er haast geen te zien, zegt hij. De campagne heeft hem dus ongeveer f 300 gekost, maar hij alleen heeft meer dan f 300 voordeel gehad door mindere schade aan de rruchten ongerekend het voordeel voor menschen die niet meebetaalden. •/Onze Tuinen" scbrijft over wespennesten en wespensteken Het verdelgen van een wespennest gaat het best door voor zonsopgang een hoeveelheid benzine in het nest te gieten en den toegang te ver- stoppen. Nog beter is de zwaarvergiftige, licht ontvlambare zwavelkoolstof. Een zeer eenvoudig middel tegen een wes- pensteek ismen bevochtigt een weinig tuin- aarde, legt het op de wond en bindt er een zakdoek omna 20 a 30 minuten is alle pijn verdwenen. Een dure aardigheid Een persoon sprak een politieagent op straat te Venlo aan en deelde hem mede, dat in een der volkslogementen iemand vertoefde, die een fiets gestolen had. De politieman begaf zich derwaarts, trof den persoon aan en verzocht beiden zich met hem naar het bureau te begeven. Daar bleek, dat de aanklager een //aardigheid" had uitgehaald de fiets was eigendom van dep aangeklaagde. Maar het mooiste in dei zaak was, dat de betrokken politieagent in den aan klager iemand herkende als gesignaleerd in 't Algemeen Politieblad Schadepost. De schade van het instorten van de 70 meter kademuur aan de Rijnhaven te Rotterdam wordt geraamd op circa f 26000. Voor het Blauwhoedenveem is het terrein tijdelijk onbruikbaar geworden. De kademuur was van oud maaksel en 15 jaar oud. Verdronken. Te Rotterdam is een 9jarige jongen bij het hoepelen in deNassauhaven geraakt en verdronken. De vader van den knaap is op zee en zijn moeder op reis naar Duitschland. Bij het kolenladen vielen de machinist Alblas en de werkman v. d. Vos, aan boord van de //Rotterdam", te water. De werkman verdronk. Alblas werd gered. Te Linschoten is Zondagvoormiddag, ter wijl de bewoners ter kerk waren, ten huize van mej. de wed. W. Uithol ingebroken. Er werden ontvreemd enkele gouden en zilveren sieraden, benevens een bedrag van j 20 aan geld, een en ander ter waarde van ongeveer f 200. De burgemeester stelde onmiddellijk na de aangifte een uitgebreid onderzoek in, en door de ijverige nasporingen van den rijks- en ge- meenteveldwachter, bijgestaan door ingezetenen, werd de verdachte reeds in den namiddag aan den Hommel bij Utrecht aangehouden, en voor den burgemeester te Linschoten gebracht. De vermiste voorwerpen werden voor een groot deel nog op den verdachte gevonden, alsmede andere voorwerpen, vermoedelijk afkomstig van diefstal, Zondagmorgen te Hekendorp en te Suelrewaard gepleegd. De verdachte, een Duitscher, is Maandag ter beschikking van den officier van justitie te Utrecht gesteld. Verdachte zuurtjes. Te Utrecht zijn een massa doosjes met die zuurtjes in beslag genomen. Ze zijn oorspronkelijk afkomstig van een fabrikant in schoensmeer te 's Hertogenbosch, die failliet ging en met een groot aantal doosjes bleef zitten. Die doosjes zijn toen opgekochf; door een fabrikant van snoepgoed, die de schoen smeer er uit deed en er vijf zuurtjes in verpakte. Hij vond het niet noodig de doosjes met zorg te doen reinigen, de poetscreme werd er met den Franschen slag uit gedaan, of er langs de kanten nog bleef zitten, deed er niet toe, de vijf zuurtjes gingen er in en voor 1 cent per doosje werden ze in den handel gebracht. Blijkbaar vonden ze gretig aftrek De Burgemeester te Dinteloord heeft in snoep- winkels vijftig doosjes met de bekende zuurtjes in beslag genomen en vernietigd. Een honderdtal doosjes waren reeds verkocht. In drie huis- gezinnen zijn kinderen, die er van gebruikt hadden, ongesteld geworden. Zij kregen krampen in den buik met diarrhee en brakingen. De firma I. van Loon te 'a Hertogenbosch, die de bewuste doosjes in den handel bracht, beweert dat alleen doosjes werden gebruikt die nimmer met poets-creme waren gevuld en door den fabrikant van dat artikel voor de verpak- king werden afgekeurd. Landverhuizerskinderen§B|r| Men meldt uit Oldenzaal aan de Tel. Dat vele landverhuizers soms weinig toezicht houden op hun kinderen, is genoegzaam bekend. Vaak mag het geluk heeten, dat er niet meer ongelukken onder dat trekkende volkje gebeuren, want dat kinderen op hun reis uit den trein vallen, is helaas maar al te dikwijls voorgekomen. Doch dat men zijn kinderen geheel kwijtraakt zonder tot nu toe een spoor van hen terug te vinden, is toch een zekerbewijs van slecht toezicht, Vrijdagmorgen werd hier telegrafisch bericht uit Rotterdam ontvangen, dat van een familie landverhuizers van Leipzig naar Rotterdam, tusschen Maagdenburg en Rotterdam twee kin deren, een meisje oud 11 jaar, Frimetz, en een jongen 9 jaar, Wolf, zijn zoekgeraakt. De moeder, die hen vergezefde, heeft het ont- breken der kinderen waarschijnlijk pas gemerkt bij aankomst in Rotterdam, want anders had zij den desbetreffenden vertegenwoordiger aan de grens met bet ontbreken der kinderen in kennis gesteld. Vermoedelijk heeft zij bij het controleeren der scheepskaarten bij het aan boord gaan het verlies eerst gemerkt Een nog sterker bewijs van zulke moeder- liefde heeft zich voor eenige jaren in Rotterdam voorgedaan Een Russische vrouw was op weg naar Ame- rika en verloor een jongetje van 3 jaar bij het gaan van het station Rotterdam naar het hotel der Stoomvaartmaatschappij. Het jongetje werd gelukkig door een beambte der Stoomvaart maatschappij, die aan de spraak van het kind direct bemerkte, dat het tot een of andere landverhuizersfamilie moesttoebehooren,slapende op de Maasbrug gevonden hij nam hem dadelijk mede naar het hotel. Doch alle pogingen die in het werk gesteld werden om de moeder terug te vinden bleken vruchteloos. Ruim drie dagen bleef het kind zonder ouders. Last not least werd het kind geplaatst aan de control^, bij het aan boord gaan van het schip. Aan iedere scheepskaart werd de noodige attentie verleend om zoodoende het kind aan de rechtmatige moeder te kunnen overhandigen. Dat was een goede maatregel want op deze wijze vond het kind zijn moeder terug. Het eigenaardigste van het geval is, dat het vermiste kind niet eens op de scheepskaart ver- meld was. De scheepskaart fzg. prepaid) was de vrouw door haar man uit Amerikatoegezonden. De vader was reeds ruim 5 jaren daar werkzaam en had bij het verlaten van zijn huishouden twee kinderen en zijn vrouw achtergelaten, die wel op de scheepskaart vermeid waren, doch het be wuste jongetje van drie jaren niet. Wellicht had de zorgzame moeder en teedere echtgenoote wel de bedoeling gehad, het jongetje op deze wijze te loozen en niet met drie, doch met twee kinderen bij haar man aan te komen. Een vertwijfelingsdaad. Zondagmorgen werd tijdens den dienst in de Stepkanuskerk te Weenen 'n steen geworpen naar een altaarbeeld waardoor het beeld beschadigd en een zich daar- achter bevindende beschilderde ruit verbrijzeld werd. Deze zeidzame daad van kerkschennis werd gepleegd door een man, die onmiddellijk werd gearresteerd. Aan de politie verklaarde bij te heeten Georg Schindelmaier, 45 jaar oud, afkomstig uit Brunn. Als drijfveer tot zijn daad gaf hij op werk- en dakloos te zijn, daarom had hij een steen meegenomen in de kerk en dezen, tijdens den dienst naar het Mariabeeld op het altaar geslingerd, teneinde in de gevan- genis voeding en onderdak te vinden. Het beeld had een waarde van 30.000 kronen en de daaraan toegebrachte schade wordt op 500 kronen geschat. Zaterdagavond zag een politieagent te Londen iemand dronken in een automobiel stappen en aan het wiel plaats nemen. De agent nam hem in hechtenis juist toen hij wilde wegrijden. Maandag veroordeelde de politie- rechter den man tot een maand gevangenisstraf. Een dronken tufbestuurder, zei de rechter, kan veel kwaad doen. Geen vergiftigde zuurtjes doch cholera. Men seint ons dat bij het onderzoek door eene geneeskundige commissie officieel is gecon- stateerd dat de 4 kinderen van den ketelbikker C. Kortelaud te Rotterdam zijn overleden aan cholera en niet tengevolge van de gebruikte zuurtjes. Afdoende maatregelen tegen verbreiding der ziekte zijn genomen. In hoofdzaak wordt aan- geraden het koken van melk en drink water. Gemeenteraad van Axel. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1910. 3. Overname brug van „het Plaatje." Vergadering van Dinsdag 24 Augustus 1909. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, F. Dekker, Dieleman, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de heeren Oggel, Dregmans en P. Dekker. De heer Dregmans heeft bericht gezonden wegens onge- steldheid verhinderd te zijn de. vergadering bij te wonen. i De Voorzitter stelt aan de orde Ontvangen is een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, di. 20 Aug. 1909, Uoudende bericht dat is goedgekeurd Shit raadsbesl'uit tot' w\jziging der verordening regelende de jaarwedden enz. van het onderwijzend personeel. Aangenomen voor kennisgeving. Door Burg, en Weth. wordt aangeboden de gemeente begrooting voor 1910, op een eindcijfer van f 33,153.7l>p De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor hij de behandeling der hegrooting af te wijken van de gewone behandeling en hetgeen het reglement van orde daarom- trent hepaalt. In plaats dat, zooals tot hiertoe, de he grooting voor deze in openbare behandeling komt door eene commissie wordt onderzocht die daarover rapporteert, acht hij het beter dat alle leden daarvan kennis nemen, en wordt daarom voorgesteld de begrooting vooraf te behandelen in huishoudelijke vergaderingen, waarvoor de raadsleden dan in 2 afdeelingen zullen worden gesplitst, aan elk waarvan een der Wethouders wordt toegevoegd. De leden kunnen dan in die vergaderingen alle iulichtingen krijgen die ze omtrent een of ander wenschen te vernemen. Spreker is van meening dat op deze wijze eene meer vruchtbare behandeling gewaarborgd is. Z. h. s. verklaart de Itaad in te stemmen met dit voor- stel, waarna bij loting de afdeelingen worden aangewezen als volgt Tot de eerste afdeeling, waaraan de heer Lamaitre als wethouder wordt toegevoegd zullen behooren de heeren Dregmans, Smies, P. Dekker, Oggel en Van Driel. 'Tot de tweede afdeeling, waaraan de heer Kruijsse als wethouder wordt toegevoegd, de heerenDe feijter, Wolfert, Dieleman en F. Dekker. De Voorzitter brengt in behandeling de zaak van »het Plaatje", nl. de behandeling van .het adres van den heer Missu te Zaamslag, waarbij deze als voorwaarde stelt, voor overgave van grond aan de gemeente voor het uitvoeren van bestratings- eh rioleeringswerken aldaar, dat de gemeente zal overnemen den geheelen weg, lei- dende naar de hofstede thans bewoond door den heer D. Buijze en dat de gemeente ook in vollen eigendom zal overnemen de brug toegang gevende tot »het Plaatje", waar tegenover dan door de heeren Missu en Zonnevijlle gezamenlijk aan de gemeente tot 1 Aug. 1918, ter tege- moetkoming in de kosten van het onderhoud der brug, jaarlijks zal worden uitgekeerd eene som van f 25. De overdracht van de brug zal geschieden met alle lusten en lasten, behoudens de jaarlijksche pacht die de heer Zonnevijlle verplicht is aan den tegenwoordigen eige- naar uit te keeren. Hiervan zal de heer Zonnevijlle direct na overname door de gemeente worden vfijgestehl. In de vorige vergadering is de verdere behandeling dezer zaak aangehouden op grond dat den Raad niet be kend waren de voorwaarden waaronder aan den heer Missu vergunning tot het leggen der brug is verleend. Na die zitting is door den heer Missu ingezonden eene beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 11 Nov. 1872, houdende de voorwaarden waaronder aan C. C. Galle, wed. van J. Dieleman, te Axel, vergunning is verleend tot het leggen van een houten rijbnug over het zijkanaal naar Hulst, bij Axel, en zulks ter vervanging van de versleten voetbrug. De heer Missu is later reChtverkfijgende gewofden van deze vergunning. Op de vraag van den Voorzitter of thans nog iemand over het adres van den heer Missu het woord verlangt, herinnert de heer Smies dat de Voorzitter in de vorige vergadering het een en ander heeft medegedeeld omtrent hetgeen aan het bruggetje moest gebeuren eer dat in orde is. Was het zijne bedoeling dat die verbetermg zal moeten geschieden vanwege de gemeente? Volgens de bouwver- ordening moet, als iemand eene straat aan de gemeente wenscht over te geven, die straat ten genoege van Burg, en Weth. of van eene door den Raad te benoemen com missie worden in orde gebracht. Spreker meent dat in verband met dat voorschrift de brug ook door den eigenaar zou moeten worden in orde gebracht, eer die door de gemeente kan worden overgenomen. Bovendien de voor zitter heeft wel gesproken van het aanbrengen van balkj es onder de brug, maar er niet bij gezegd dat er ook een nieuw bovendek op moet, en dat is, naar spreker gezien heeft, hard noodig. De Voorzitter merkt op, dat door den heer Smies een nieuw gezichtspunt wordt geopend, waarvan het zeker verstandig is, dat onder de oogen te zien. Wat de door hem besproken reparaties aan de brug betreft, hij weet wel. dat de gemeente daarvoor niet zou toekomen metde f 25 die het eerste jaar zouden worden ontvangen, maar misschien zou men daar, als de brug eenmaal in orde is, in de toekomst wel mee toekomen. Door den gemeente- lijken bouwkundige is eene begrooting gemaakt van de kosten van het noodige herstel aan de brug en die raamde dat op pi. m. /100; in die som zal ook wel begrepen zijn het maken van een nieuw bovendek. Voorts moeten dan nog worden aangebracht dwarsbalkjes, ter verbinding van de lange liggers, die thans geen verbinding hebben, waardoor de brug wiegelt. De heer Dieleman meent dat de vraag die de Raad thans moet stellen is, wat voor de gemeente het voor- deeligst is, nl. gedurende 9 jaar elk jaar f 25, of te samen f 225, dan wel dat de eigenaar de brug in orde maakt en daarna aan de gemeente overgeeft. De Voorzitter meent dat het voor de gemeente voor- deeliger is die 225 te nemen en zelf de brug in orde te maken, want als de gemeente nu eens als voorwaarde stelde dat de eigenaar haar in eens zou uitkeeren de som noodig voor het dekken der kosten van herstel, dan zou men geen f 225 ontvangen. Als men de kosten eens zeer ruim rekent, zou dat hoogstens f 150 kunnen zijn. Wat nu de toepassing der bouwverordening betreft, volgens art. 3 moeten straten, alvorens die aan de gemeente in eigendom overgegeven kunnen worden, geheel in orde worden gebracht, maar dat slaat op de eischen waaraan eene straat moet voldoen, alvorens daaraan huizen kunnen worden gebouwd. Spreker heeft de bouwverordening nog niet voldoende in het hoofd, om zich thans te kunnen uitspreken of art. 3 ook van toepassing is op die brug. De Raad echter, die de verordening vaststelde, moet weten welken uitleg hij aan de bepalingen der verordening geeft. De heer SmiesAls de brug een weg was, zou deze aan de bepalingen der verordening moeten voldoen, en daarom meen ik dat die bepalingen ook van toepassing behooren te zijn op eene brug. De VoorzitterAls u dat aldus wenscht toegepast te zien, is het een amendement op het verzoek tot overneming van de brug. Wat de voorwaarden betreft, waaronder destijds vergun ning tot het leggen der brug is verleend, deze blijken, volgens de ons sedert de vorige vergadering overgelegde beschikking. geen enkele bezwarende bepaling te bevatten. In artt. 1 tot 4 worden voorschriften gegeven omtrent de plaats van ligging en het bouwen der brug. Art. 5 bepaalt dat aan de ambtenaren van den waterstaat ten alien tijde vrijen overtocht over de brug moet worden verleend, terwijl voor overtocht van het publiek geen brug- of passagegeld mag worden geheven. Art. 6 scbrijft voor eventueele schadevergoeding aan den pachter van het grasgewas, wanneer die door de verandering aan de brug schade zou lijden. In art. 7 is bepaald dat wanneer de voorwaarden waar onder de vergunning is verleend niet worden nageleefd, of wanneer het algemeen belang dat vordert, de conces- sionarisse of hare rechtverkrijgenden verplicht zijn, de krachtens deze vergunning gemaakte werken op de eerste lastgeving van den Minister op te ruimen of wel alle de veranderingen uit te voeren, die noodig geoordeeld worden, zonder aanspraak op schadevergoeding te kunnen doen gelden. Bij nalatigheid zal zulks op hare of hunne kosten geschieden van rijkswege. De heer De Feijter: Wat is het voorstel van Burg, en Weth. over deze aangelegenheid De Voorzitter Burg, en Weth. onthouden zich van het doen van een voorstel. Dit komt niet omdat het college het over de zaak niet eens zou zijn, maar omdat Burg, eii Weth. tusschen het ontvangen van het adres van den heer Missuen de vorige raadsvergadering geen gelegen- heid hadden, het te behandelen. Na de vorige raadszitting hebben wij het ook niet meer besproken, daar wij het doen van een voorstel onnoodig achtten en er ook geen invloed op wilden uitoefenen daar het ons bekend was dat er door belanghebbenden van »het Plaatje" over werd onderhandeld met den heer Missu, die hun echter in dit stadium der zaak geen beslissing zijnerzijds kon meedeelen. In de vorige raadszitting werd over deze zaak eene per- soonlijke meening geuit door de heeren Kruijsse, Lamaitre en ook door rnij. De heer De Feijter: Ik meende dat de bezwaren tegen de overneming der brug in de vorige vergadering voor- namelijk gelegen waren in de onbekendheid met de eoncessie-voorwaardeo. De heer Kruijsse meent nog te moeten opmerken dat aanneming van het voorstel Missu tot overname der brug, ook inhoudt overneming van den toegangsweg naar de hofstede van Buijze. De Voorzitter: F.r zijn 3 zaken: de gemeente heeft ten eerste voor de bestrating van het Plaatje, die zij wenschte uit te voeren, noodig een strook grond, loopende van ai de kweekerij van den heer Zonnevijlle tot aan de brug. Die wil de heer Missu afstaan wanneerde gemeente ten tweede ook overneemt de weg loopende van af de irug naar de hofstede bewoond door Buijze, en ten derde dat de gemeente ook in eigendom overneemt de brug zelve, waarvoor dan gedurende 9 jaren f 25 in de onderhouds- kosten zal worden bijgedragen. Wat de toegangsweg naar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2