A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5344. Donderdag 26 Augustus 1909. 49e Jaargang. Buitenland. FEUILLETON." Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Merkwaardig zijn de dagen, die we beleven. Te New-York een Amerikaansch blad vertelt 't, en twijfel aan de waarheid is dus buitenge- sloten gaat onlangs een rhinoceros naar den oogarts deze licbt het lieve dier van de staar, zooals men dat heet, d. w. z. hij verlost hem van een oogziekte, en de gelukkige rhinoceros kan daarna weer zien als de beste en hoopt dat nog menig jaartje te kunnen doen. Zulke gebeurtenissen herinneren onze groot- ouders zich nietmaar er is meer. In Rusland brengt de gebeime politie een legerschandaal aan 't licht. Ze brengt een vennootschap aan de galg, die er haar werk van maakte tegen geld vrijstelling van militairen dienst te verschaffen. En ze doet dat nadat haar toch door den directenr der onderneming eenige tienduizenden waren toegezegd indien ze zweeg Ook dat was vrijwel ongekend tot heden. Men zweeg, onder zekere omstandigheden, gaarne in Rusland. Maar't merk waardigste van den tegen woordigen tijd is toch zeker wel de vliegenssnelle ont- wikkeling van de vliegtechniek, die wij, tijd- genooten, beleven. Binnen enkele dagen gaan in Duitschland circulaires rond, met verzoek deel te nemen in een naamlooze vennootschap tot exploitatie van luchtlijnen in Duitschland. Het hoofdstation van deze ,/Luftlinien-Aktien- Gesellschaft" zal gevestigd worden te Frankfort. Van daar uit zullen rondreizen worden onder- nomen over Taunus, Odenwald en Hunsrtick, en zullen passagiers worden vervoerd naar andere plaatsen, waar luchtvaartstations zullen worden aangelegd, nl. Keulen, Dusseldorf, Mann heim, Baden-Baden, Stuttgart, Neurenberg enz. Het kapitaal der maatschappij zal ongeveer 2 millioen gulden bedragen de prijs voor een reis van 6 uren in een lucbtschip voor 20 per- sonen kost vermoedelijk 100. (Kinderen en militairen beneden den rang van officier betalen half geld.) Ook Keizer Wilhelm moet nu zijn verlangen te kennen gegeven hebben naar een welgestuurd luchtreisje. Zeppelin komt binnenkort te Berlijn en dan zullen we er wellicht meer van hooren. De graaf zal in zijn luchtschip te Berlijn arriveerende, een serie vluchten uitvoeren boven alle deelen van de stad. 6) Toen ze de deur van Violet's boudoir achter zich sloot, kwam een dienstbode haar tegemoet. //Kolonel Browne wenscht u te spreken/' zei zij. Een toornige flikkering kwam in Magdalens mooie oogen. Zij bedacht zich even. //Vraag of sir James mij even excuseeren wil. Laat kolonel Browne in mijn vaders studeerkamer. Ik kom terstond." Toen zij de studeerkamer binnentrad kwam een heer van middelbaren leeftijd baar tegemoet. Hij maakte eene stijve buiging en begon //Ik ben gekomen om Violet te bezoeken." Er lag eene zekere beslistheid in zijn toon, die Magdalen niet ontging. //'tSpjjt mij u te moeteu teleurstellen. 't Treft al weer heel ongelukkig. 't Is een kwade dag voor haar. Ik kom juist van haar vandaan. Zij is niet in staat iemand te zien. Ze is verschrikkelijk zwak. Volmaakie rust is de eenige weg op herstel, zeggen de doetoren." Met een bevallige beweging wees zij hem een stoel en hij ging zitten, haar onafgebroken aanziende. z/lk kan niet verbergen, mejuffrouw dat ik me bezorgd maak over Violet," zei hij. ,/Gij zult toestemmen dat ik daar reden toe heb. Ik ben, evenals uw vader, haar voogd, met dat Te Berlijn moet ge dan ook in deze dagen niet aankoraen met onze revue-aardigheid z/Kijk je nog 's om lu Berlijn kijkt alles straks //op", en voor Zeppelin zou de uitnoodiging moeten luiden z/Kijk je nog 's even naar beneden Orville Wright zal onder de toeschouwers bij de nieuwe Zeppelin-evolutien behooren. Een ander ballonvaarder, Wellman, heeft geen geluk gehad. Over diens mislukten Noordpool- tocht vinden we aangeteekend, dat de ballon (die door het onklaar worden van de stuur- inrichting 65 KM. noordelijk van het Noordpool- eiland Amsterdam had moeten dalen) plotseling door een windvlaag 200 M. te hoog in de lucht werd geheven en daar, door het vlamvatten van meegevoerde benzine, ontplofte. Het schuitje werd vernieldde motor bleef echter heel. Bet omhulsel in stukken uit het water opge- vischt. Een uitvoerig telegram uit Hammerfest aan de //Daily Mail" spreekt echter niet van een ontploffing. Volgens dit bericht scheurde het omhulsel van het schuitje los. Dit viel te pletter, het omhulsel dreef over de baai en viel toen in zee. Den volgenden dag was Wellman weer aan het werk. Hij gaat de loods vergrooten, want de koene ontdekkingsreiziger wil in 1910 met een nog grooter luchtschip de Noordpool trachten te bereiken. De bladen te Bilbao publiceeren een brief van een Spaanschen soldaat, ingeaeeld bij het leger in Marokko, aan zijn ouders, uit welken brief blijkt welke ontberingen door het Spaansche leger te velde worden geleden. ,/Onze ergste kwelling," zegt bij, „is de dorst. Er is water genoeg, maar het is alleen te drinken, als men er een scheutje azijn bijvoegt. De soldaten hebben den eetlust bijna geheel en al verloren, alleen de eieren in de cantine vinden nog grooten aftrek. De tabak wordt door bevriende Marok- kaansche stammen gesmokkeld en voor een spotprijsje overgedaanwij durven ze echter niet meer koopen, sinds zeven soldaten na het gebruik van tabak, die blijkbaar vergiftigd was, zijn overleden," schrijft de jongeman. Hij kan zich troosten met de gedachte dat hij niet de laatste is, die in den oorlog moet. De geschutgieterij te Coventry heeft toch van de Engelsche en andere regeeringen bestellingen voor vuurmonden en vuurmondopstellingen ge- kregen ter waarde van twaalf millioen gulden. versehil dat ik over haar geld geen contiole uitoefen." Er lag kwalijk verborgen sarcasme in zijn toon. was bijzonder aan Violet's moeder ge- hecht, en zij zelf heeft reeds mijn hart gewonnen, toen zij een kind van vier jaar was. Ik ben altijd in Indie geweest, vast overtuigd, dat uw vader zich aan haar en haar belangen zou wijden. Een jaar geleden bereikte mij het bericht van hare afnemende krachten. Ge deedt me verslag van de doktersbezoeken. Een vaag maar schrikaan- jagend rapport. Ik kwam over om haar te zien. Ik ben hier meer dan twee maanden geweest en ik heb haar nog niet gezien. Gij stemdet toe, dat zij goede oogenblikken had, dat zij niet altijd in den toestand van willoosheid verkeerde. En nooit stondt gij mij toe haar te zien. Werkelijk, het zou haar goed doen haar voogd te zien, den besten vriend harer ouders, die altijd ook in haar het grootste belang heeft gesteld." z/Ik hoop niet, dat gij twijfelt aan onze ge- negenheid voor die arme Violet vroeg Mag dalen ijskoud. z/Nu, mejuffrouw." vervolgde de kolonel zonder acht te slaan op Magdalens woorden, //binnen een week moet ik Engeland weer verlaten en ik zeg u positief bij deze, dat ik er op sta Violet te zien voor ik afreis." z/Ik kan niet anders zeggen dan dat ik hoop, dat de arme Violet in staat zal zijn u deze week te zien, de belofte kan ik u niet geven, dat zal van het arme meisje zelf afhangen." Zij sprak met een air van groote waar- De fabriek zal er 1500 man extra voor aan het werk moeten zetten. Het krijgsbedrijf bloeit. De Commissaris der Koningin en Mevrouw Dijckmeester zullen ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op Dinsdag 31 Augustus van drie uur af ontvangen. TER NEUZEN, 25 Augustus 1909. De algemeene Synode der Ned. Herv. kerk heeft de volgende bgdragen toegekend uit de generate kas Hoofdplaat en Waterlandkerkje elk 100 voor het predikants-traktement Waterlandkerkje 4500 voor pastorie-bouw en Ter Neuzen 250 voor een godsdienstonder- wijzer te Sluiskil. Uit het fonds ter voorziening in de gees- telijke behoeften werd een toelage verstrekt aan Ter Neuzen (voor Sluiskil) f 100. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys, op zijn verzoek, met in- gang van 22 September 1909, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van president der arrondissements-rechtbank te Middelburg, onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtig diensten door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen, en is hij benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Ingelanden van het waterschap Hengst- en Rummersdijk besloten in hunne Mei-vergadering tot het bekeien over 1100 meter lengte van den weg op den Oostdijk, tusschen den Groot Hengstdijk- en den Westvogelpolder onder Hengstdijk, aansluitende aan de keibestra- ting in een gedeelte van dezen weg en loopende dorpwaarts tot de hoeve, bewoond door Ver- schuren, mits het waterschap Lamswaarde c. a., dat mede onderhoudsplichtige van dezen weg is, een gedeelte in de kosten bijdroeg. Ingelanden van laatstgenoemd waterschap nu besloten, in hunne deze maand gehouden ver- gadering, tot het verleenen van het gevraagd subsidie. De gewenschte verharding komt nu in het volgende voorjaar tot stand. Te St. Jansteen vierden Maandag Oh. Steijaert en A, Dumoleijn hun 60jarig huwe-. digheid, zonder opbouden den kolonel aan- starende. z/Ik sta er op, Violet te zien, herbaalde hij nadrukkelijk. En zoo nietwel, mejuffrouw dan ben ik geneigd te denkeu, dat u en uw vader een of anderen reden hebt Violet voor mij te verbergen. Ik ben hier bijna iederen dag geweest, ge hebt een dozijn afspraken met mij gemaakt om Violet dan of dan te komen zien gij hebt geen enkele gehouden." Zijn woorden geleken veel op een uitdaging, doch zij hoorde ze met een minzaam glim- lachje aan. z/Waarlijk, kolonel Browne," lachte zij, „n neemt het geval heel grappig op. Ik hoop werkelijk, dat Violet in staat zal zijn u te ontvangen. En anders wel dan verwijs ik u naar den doctor. z/Ik heb u vroeger reeds gezegd, dat ik doctors haat. Ik vertrouw ze toch niet." Hij nam zijn hoed en boog even tot afscheid. Magdalen spoedde zich naar haar boudoir scbonk thee voor den verloofde harer nicht en was zoo beminnelijk, dat Violet hem eenigen tijd uit de gedachte was. Toen hij vertrokken was, ging Magdalen terug naar Violet. Het meisje lag doodstil, haar chocolade onaanger'oerd naast zicb. //Drink je niet? vroeg Magdalen. //Je hebt vandaag nog niet veel gebruikt." z/Neen, ik heb niets noodig. Ik voel mij weer wat beter. Ik geloof, dat jelui me te zwaar voedt, hoewel ik niets dikker wordt." Plotseling stond ze recht overeind. In haar witte kleed geleek ze veel op een geest. lijksfeest, natuurlijk onder veel belangStelling. Het krasse echtpaar is nog geheel vrij van de gebreken die de oude dag meebrengt. Niettegenstaande hun hoogen ouderdom zij tellen respectievelijk 86 en 82 jaren spelen zij minstens tweemaal daags samen met genoegen een kaartje, en de krasse oude heer, hij is rustend landbouwer, wandelt naar de hoeven zijner kinderen, die onder Graauw en Lams waarde wonen, een afstand van zeker drie uren. Waar pleizier is, is hij te vinden en zingt dan mee uit voile borst. Hoek, 24 Aug. Bij de heden alhier door het bestuur der vereeniging //Doelmatige Samen- werking" gehouden aanbesteding voor de levering van 23,400 K. G. superphosphaat en 9300 K. G. kainiet werd ingeschreven als volgt. Voor de superphosphaat door de heerenA. Hamelink te Ter Neuzen voor f 2,34, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 2.34, Dordt- sche kunstmestmaatschappij voor 2,29, G. Dees te Hoek voor 2,29 en D. Scheele te Ter Neuzen 2,25, per 100 K. G. Gegund aan den heer Scheele. Voor de kainiet door de Dordtsche kunst mestmaatschappij voor 2,28, G. Dees voor 2,27, P. J. van Ardenne voor 2,25 en A. Wieland te Ter Neuzen voor 2,20. Gegund aan den heer Wieland. Clinge, 23 Aug. Daar het reeds enkele jaren nog, wel eens de slechte gewoonte was, dat voor de kermis van Belgisch Clinge, welke nu bijna ten einde is, door dieven, in de omgeving een koe of rund in de weide te slachten, of daaruit eenig vee weg te nemen, of wel kippen te stelen, is het dit jaar daarmee bijzonder goed afgeloopen, daar men niets van eenige ontvreem- ding heeft vernomen. Hierin mag dan ook geen woord van lof onthouden worden aan de marechaussees, Rijksveldwacbt en enkele ge- meente politie-ambtenaren uit de omgeving die met samenwerking tegen dieverijen op hunne hoede waren, en dat vooral bij nacht door hen zeer streng toezicht werd gehouden. Men is dan ook in het algemeen volkomen over den goeden afloop tevreden. Kloosterzande. Vrijdag had het 4jarig kind van D. B., het ongeluk al spelende te vallen over een ketel met kokend water. Het bekwam ernstige brandwonden. Naar het St. Elisabeths- gesticht te Groenendijk overgebracht, is het aldaar aan de gevolgen overleden. //Kolonel Browne heeft gevraagd hoe het je ging", zei Magdalen. ,/Zoo Het kwam haar voor, dat Violet minder onverschillig was. z/Wanneer gaat hij terug naar Indie?" z/Dat weet ik niet. Nog lang niet denk ik. Ik heb het hem niet gevraagd." z/Verlangt hij niet mij eens te zien?" vroeg Violet. Hij komt wel naar mij vragen, 't zou heel natuurlijk zijn, wanneer hij eens bij mij kwam. Oom maakte mij altijd wijs, dat hij vaders besten vriend was." z/Ik weet het niet, kindje. Hij weet dat je zwak bent. Hij zal bang zijn, dat z'n bezoek je op mocht winden. Hij is op dat punt erg voorzichtig." z/Toch is het vreemd," hield Violet vol. Magdalen zweeg even en zei toen langzaam lk heb je dikwijls genoeg gevraagd of je hem niet eens zien wou. Maar je hebt altijd neen gezegd." z/Ja, dat is waar, maar nu denk ik er anders over. Ik zal trachten wat flinker te zijn, me wat te harden. Ik wil van avond met je naar de opera en den eersten den besten keer, dat de kolonel weerkomt, zal ik hem ontvangen. Hij zal me veel van mijn ouders kunnen ver- tellen, hoop ik. En dat zal me goed doen." z/Ja, lieve", zei Magdalen. //Ik zal het rijtuig na het eten bestellen." (Wordt vervolgd). Pit bind venchiJiK WwHrnlag-, WoenmlftK- en Vrij<lai(avanil, niigeznnderil up Feestdngen. bij tie Firma I". J. VAW Dfi IAKBF te Ter Wemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1