A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VEEMARKT No. 5343. Dinsdasr 24 Augustus 1909, DEAITKWET. 1IIITEEAA3D. 49e Jaargang. AXEL. Maandag 6 September a. s. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Tel efoon No. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TE Burgemeester en Wethouders vau AXEL, maken bij deze bekend, dat op een VEEMARKT zal worden gehoudeu aan- vang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, 2 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De gevangenneming van den roghi Boeha- mara door de troepen van Sultan Hafid wordt door de jongste bericbten uit de Marokkaansche hoofdstad tegengesproken. De terechtstelling en marteling vau velen zijner volgelingen is echter een feit. Twee der ongelukkigen, wien men een hand en voet afhakte, zijn ten aan- schouwe van een groote menigte doodgebloed. Omtrent het verblijf van den roghi loopen de berichten uiteen. Sommige zeggen dat hij toe- vlucht zocht bij den stam der Beni Messara. De gouverneur van Ouezzan verzocbt troepen om den vluchteling te achtervolgen. Andere 6) //De tijd is daar," vervolgde Magdalen „wij moeten het meisje hier hebben in dit huis. Morgen komt zij hier met den predikant aan. Ik heb mijn best gedaan om te weten te komen of iemand er iets van wist, maar er rustte geen verdenking. Ik zal den predikant gaan bezoeken. Ik moet uitvniden, wat bij weet. De vrouw die dood is, koesterde achterdocht." nWees voorzichtig," zei baar vader een weinig angstig. //Gij zijt zoo haastig. Denk er om, wat wij op het spel zetten Zij lacbte. z/lk zal voorzichtig zijn. Vader, ga terug naar uw boeken, uw proeveu. Wij moeten wagen, en we zullen winnen V. In een van de weelderig gemeubelde ver- trekken van haar groot huis, waar tot haar meerderjarigheid, haar oom, Richard Sorosis en zpn schoone dochter het bewind zouden voeren, lag Violet Ihorne, de erfgename van meer dan twaalf millioen gulden. Met half gesloten oogen en bloedlooze lippen, een trek zeggen dat de roghi met 't overschot van zijn leger een gevecht leverde tegen de Beni Messara, die hem wilden uitleveren. Na twaalf tegen- standers te hebben neergelegd, kon de roghi ontkoraen en hij bevindt zich dus nog steeds op vrije voeten. Te Tanger is aangekomen het speciale ge- zantschap van sultan Hafid aan de Riff-kabylen. Een deputatie der laatsten naar Moeley Hafid gezonden om diens tusschenkomst te verzoeken in den strijd tegen Spanje, werd barsch afge- wezen, en kreeg brieven van den sjerif aan 44 stammen mede, waarin de sultan hen beveelt den strijd tegen de Spanjaarden te staken tot- dat het gezantschap van den sultan te Melilla zal zijn aangekomen. Natuurlijk zullen de ka- bylen om dit sultansbevel lachen steun van den sultan wilden zij gaarne ontvangen. maar bevelen wachten de onafhankelijke Rilfioten niet af. En van 't staken van den strijd is evenmin sprake, omdat de Spanjaarden toebereidselen maken voor den algemeenen aanval en een tusschenkomst van Hafid beslist geweige-rd hebben. De langdradige Kreta-kwestie komt langs vreedzamen weg tot een oplossing. De ver- kouding tusschen Turkije en Griekenland is, dank zij de actie der mogendheden in't belang van den vrede, er zeer op verbeterd. De Turksche Ministers verklaren dat 't laatste Grieksche antwoord bevredigend is. Zondag zal de Ministerraad zijn oordeel er over uit- spreken. De waarschuwing, door de mogend heden aan de Porte gegeven, kwam hierop neer dat betreurd werd dat Turkije de oplossing der Kretenzer crisis niet heeft gelaten in handen van de beschermende mogendheden, die steeds de Turksche belangen op het eiland beschermden. Betreflende Macedonia wordt de Porte aange- spoord alle grieven voor te leggen aan de mogendheden, die het verdrag van Berlijn heb ben onderteekend. De jong-Turken en hun eigen regeering te Saloniki zijn met den loop van zaken aller- minst levreden. Zij toonen dat door de boycot van Grieksche waren voort te zetten. Bij Kon. besluit van 20 dezer is aan Harer Majesteits adjudant-Generaal, adjudant in buitengewonen dienst, dengepensionneerdenluite- nant-generaal J. B. van Heutsz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiezulks met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan den lande bewezen en met bepaling, dat dit eervol ontslag zal gerekend worden in te gaan met den dag in de maand December a.s., waarop hij de functien van van bitter lijden om den mond, lag ze wegge- zonken in de kussens van een ruststoel. In dit vertrek baar boudoir bracht zij het grootste deel van haar leven door, ochtend, middag en avond, tenzij haar nicht Magdalen haar er toe bewegen kon een rijtoer te maken door het park of hare vriendeu te ontvangen boven in de kleine receptiezaal. Maar maanden lang reeds had Violet geen bekoefte aan hare vrienden. Niemand wist wat haar eigenlijk scheelde. Vele knappe doctoren hadden haar onderzocht, maar niet de oorzaak kunnen vinden van het totaal gemis aan energie, van de algemeene verslapping harer krachten. Op haar eigen dringend verzoek had haar oom geen doctoren meer geraadpleegd. Het begon haar te vervelen zij vielen haar met allerlei vragen lastig en konden haar toch niet genezen. Den laatsten winter bad zij hare kamers niet verlaten. Met de grootste' onver- schilligheid ontving ze haar oom en nicht en scheen alleen genoegen te scheppen in opwindende lectuur. De griezeligste moordverhalen werden met graagte verslonden. 't Was wel een zeer bijzondere smaak voor een jong meisje Over twee jaar zou zij tot de rijkste vrouwen van Engeland behooren. Zij, die het leven met voile teugen had kunnen geuieten, leefde eenzaam gouverneur-generaal aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven, en is benoemd tot gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indie, de heer A. W. F. Idenburg, oud-minister van koloniSn en oud-gouverneur van Suriname met bepaling, dat hij als zoodanig optreedt op den dag in de maand December a.s., waarop de tegenwoordige gouverneur-generaal zijne funcien»als zoodanig aan hem te Batavia zal hebben overgegeven. Men meldt aan de N. R. Ct In de Nederlandsche bladen werd dezer dagen gemeld, dat H. M. de Koningin de Doopsge- zinde Gemeente te Oudebildtzijl had verrast met de scbenking van een nieuwe torenklok en dat die klok een door H. M. zell gekozen opschrift zou dragen. Dit alles is bezijden de waarheid. 't geval is aidusDe Doopsgez. Gemeente, aan het vertimmeren harer kerk, besloot een toren met uur- en slagwerk daar- bij te bouwen, omdat er in dat dorp niets van dien aard is. De gemeenteraad van Het Bildt schonk subsidie voor dat doel van algemeen nut. Omdat juist te midden van die plannen het klokje op de bewaarschool werd stuk ge- luid, werd aan H. M. eenige subsidie gevraagd voor een nieuwe torenklok en toen werd door H. M. niet een klok, maar bonderd gulden tegemoetkoming voor een klok geschonken. Ook werd het opschrift door H. M. niet ge kozen, maar goedgekeurd. TER NEUZEN, 23 Augustus 1909. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende punten in behandeling Beeediging nieuw benoemd raadslid E. O. Kerk- hoveningekomen stukken voorloopige vast- stelling gemeenterekening enz. dienstjaar 1908 aanbiediug gemeentebegrooting dienstjaar 1910; benoeming lid commissie van toezicht op het lager onderwijsvaststelling eerste suppletoir kohier hoofdelijken omslag dienstjaar 1909. Yoor het beroep naar de Geref. kerk alhier is door Ds. B. van der Werff te Harlingen, bedankt. Gisteren gaf het muziekgezelschap //De ver- eenigde werklieden" alhier, directeur de heer Aug. Eeckhout, haar derde concert gedurende dit seizoen in />De Buiten-Societeit". Leek het eerst dat dit concert door ongunstig weer ge- heel zon worden gestoord. toeu het eenmaal was aangevangen, kwam de zon nog door de wolken en konden de opgekomenen tevreden zijn. De dreigende regenwolken op het uur van den aanvang van het concert waren en te midden van kussens en wreede lectuur. De buitenwereld was onkundig van haar vreemden smaakanders zou zij zich er wel over verwonderd hebben, dat Sorosis haar in haar zwakken toestand, dergelijke lectuur niet verbood. Violet was verloofd met een jonkman van goede familie, maar zonder fortuin. Doch den laatsten tijd was sir James Massager haar ook onverschillig geworden. Soms wilde ze hem in weken niet zien. Doch van haar engagement verbreken sprak zij niet. Sir James verdroeg hare onverschilligheid manmoedig, zoodatMag dalen Sorosis meermalen de opmerking tegen haar vader maakte, dat het den jonkman waarschijnlijk om het geld te doen was. Zij hadden niets tegen hem en Violet's vaders wil was geweest. dat Violet geheel vrij zou worden gelaten in hare keuze van een echtgenoot. Violet was bijzonder mooi, maar angstig tenger. Ze had een slependen gang als had zij een zwaren last mede te dragen. Vandaagwas zij bijzonder lusteloos, zelfs haar boek boeide haar niet een abnormaal verschijnsel. De wit pluchen, met goud gestikte gordijnen werden ouhoorbaar opengeschoven en Magdalen stond voor bare zieke nicht. Een kreet ontsnapte aan Violet's lippen. Hoe schitterend stond zij daar in haar licht slepend gewaad Arme VioletDit was te oorzaak dat velen weerhouden werden naar den tuin te komen. Zy die achterbleven hebben echter veel ge- mist, want ons plaatselijk muziekkorps heeft een welgekozen programroa degelijk uitgevoerd. Door het veelvuldig optreden van het muziek korps gedurende dezen zomer was het niet te ontgaan op het programma ook oude uummers te plaatsen, welke goede bekenden bleken, doch ook de kennismaking met de nieuwe nummers was zeer aangenaam. De moeilijkheden verbonden aan de uitvoering van de fantaisie //Veldbloempjes" werden vrij wel overwonnen en daaraan viel dan ook veel bijval ten deel, wat ook het geval was met //Les jolies Viennoises", wals, een muziek- nummer dat men tot in een verre omgeving zeldzaam zal te hooren krijgen. Voor //Moderne Style" schottisch, een nummer dat we voor een paar jaren van een ander gezelschap hoorden, bleek veel belangstelling te bestaan, terwijl het algemeene toejuiching verwierf. De opening der jacht op klein wild is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bepaald als volgt voor de //Dames-, Anna Maria- en olcker- polder" op Zaterdag 4 Septemberhazen en fazanten op Zaterdag 2 October in Zeeuwsch-Vlaanderen op Woensdag 1 September, met uitzondering van die op fa zanten, welke op Vrijdag 1 October wordt ge- opend w in het overige deel der provincie op »V oens- dag 1 September, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, die op Vrijdag 1 October wordt geopend. Zaterdag slaagde te Kampen bij het exatnen voor luitenant-kwartiermeester in Ne derland, de heer J. Michielsen, vroeger te Hoek woonachtig. Tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Sas van Gent is benoemd de heer J. Peeters, telegraafcommies 2e kl. Donderdagmiddag werd, zoo schrijft men aan de M. Ct., de hoogaars Cz Ivan J. M. Baas te Cadzand op de hoogte van Zee-Brugge over- vallen door een hevige windvlaag. Het zeil, dat lang niet nieuw meer was, scheurde aan flarden. Hoewel de visscher naar de Belgische kust om hulp seinde, kwam deze niet opdagen. Zoo goed en zoo kwaad het nog ging is hij toen naar Cadzand komen dry ven. Hoogegolven beletten hem echter de haven binnen te loopen. De schuit dreef voorbij en liep op het strand. lntusschen was weer om hulp gevraagd. Onmiddellijk werd de reddingsboot uitgelaten, wier bemanning het gelukte het anker uit te werpen, waardoor belet werd dat de hoogaars, veel voor haar. Waarom kon zij niet evenzoo genieten van het rijke leven? Waarom Mag dalen en zij niet Half boos keerde zij hare nicht den rug toe. ,/Lieve Vi", zei Magdalen met hare liefste stem, //ben je weer minder? Kan ik iets voor je doen Probeer eens op te staan." z/Opstaan gilde Violet half. »Je hebt mooi praten, Magdalen Je weet niet wat het is, te lijden als ik. O, ik haat het zoo, dat levenNiet ziek zijn, was het dat maar Ik geef nergens om, alles verveelt me. Alles, alles! Deze kamer, de volgende. de volgende, alles't Heele huis en al de bewoners. Ik wil alleen zijn z/Arme Vi 1" zuchtte Magdalen. //Ik kwam hier om je te vertellen, dat sir James boven is." z>Ik wil hem niet zien." z/Kom, probeer het. Ga mee naar mijn boudoir en drink een kopje thee met ons. Hij heeft al zooveel geduld gehad, kom Vi //Ik wil hem niet zien. Hij irriteert me. Alles irriteert mij vandaag." Magdalen keerde zich om, om te gaan. Zij kende deze stemminger was niets met haar nicht aan te vangeu. (Wordt vervolgd). \EI /.EVSCHE COERAST I»it bln<1 verachijnt TlrttnnlHX-, IVoenMiln^- en Vrijilttflravond, uitgezonderd op Feealdanen. bij de Firmtt I". J. HE iiAIBE <e Ter femen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen IBnnderdag den SO Augustus IOOSI, des voormiddags te 10 nre. Ter Neuzen, den 23 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, M. VAN DEN HOEK, L°. Burgemeester. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 12. 1« lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek- schrift van J ACOBA ADRIAN A WIELAND, van beroep zonder, wonende te Ter Neuzen, odd vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het linker beneden- voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 1 en gelegen aan de Steenkamplaan. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het vcrieenen van de vergunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 23 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. VAN DEN HOEK. L° Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1