ontsmettende Han dels bericht e n. De alles uit de Sunlight Zeepfabriek, speciaal voor ZIEKENKAMERS Dinsdagnacht is in een juweliersmagazijn aan den Strandboulevard te Scheveningen inbraalc gepleegd. Men vond een reistasck gevuld met allerlei kostbare voorwerpen uit den winkel, welke zaken bij de vlucht achtergelaten waren. De inbreker heeft zich blijkbaar tegen het sluitingsuur laten insluitenheeft daarna zijn city-bag, met het kostbaarste dat hi] vond, ge vuld, en vervolgens weer de vrije ruimte wil- len kiezen. Maar dat viel hem niet mee. Hij trachtte door een tuimelraam uit te breken, doch viel ©toen in de winkelkast. Het daaruit ont- staan geraas vverd aanstonds gehoovd door den particulieren nachtwaker, een gepensionneerd agent van politie. Voor deze echter ter plaatse, was, is't den dader toch gelukt uit't tuimelraam en vermoedelijk over het terras van het Kurhaus, te ontsnappen. Maar zijn taschje heeft hij achter moeten laten De man moet zich bij zijn inbrekerswerk bediend hebben van een elektrisch lantarenije, een breekijzer en een schroevendraaier. De juwelier, die er nog goed is afgekomen, behoudens eenige schade aan voorwerpen in de •winkelkast, was niet tegen inbraak verzekerd. Dinsdag kwam de landbouwer P. v. W. te Beek bij Prinsenhage tot de voor hem onaan- gename ontdekking, dat uit zijn spaarpot een nude begrafeniskoed op den zolder opgeborgen, een niet gering bedrag aan zilvergeld is ont- vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Als een be wij s dat er gebrek aan hooi te duchten is in de provincie Friesland, diene dat Vrijdag te Harlingen met het stoomsckip Prof. Buys, van Hull een partij Engelsch hooi werd aangevoerd. Eerst; werd gemeld dat zekere A. van S., postbode te Druten, oud 24 jaar, de vorige week Dinsdag per fiets huiswaarts keerende, tegen den boom eener kar was opgereden, met het gevolg dat hij verscheidene ribben brak en spdedig het bewustzijn verloor. Zaterdag is de ongelukkige overleden, doch thans doen zich verschillende geruchten voor, met het gevolg dat het lijk justitieei is geschouwd. Het vermoeden is, dat de dood niet enkel het gevolg is van het door ons vermelde fietsongeluk. Enkele personen zullen eerstdaags worden opge- roepen om te getuigen, dat het slachtoffer, die na de botsing nog een afstand van twee uren gereden is, bij aankomst thuis zeer wel was. Er loopen geruchten van een huiselijken twist. De 28jarige B. J., geboortig uit het Limburgsche plaatsje Wanssum, wist dezerdagen te ontsnappen uit de gevangenis te Geldern en liep thii d-aar tot Wankmn (RheinlaDd), een afstand van minstens 17 kilometers, waar hij weer gepakt werd. Reeds als kind ontsnapte hij uit een Duitsche gevangenis, en verleden jaar wist hij te Roer- mond uit te breken. Daarna heeft de politie alle zeilen bijgezet om hem te krijgen, maar een geheel jaar bleef J. in vrijheid hoeijverig de politie ook zocht, van J. geen spoor. En toch moet hij meermalen gezamenlijk met politie- maunen de Limburgsche Maasveren over zijn gevaren. Hij wist zich steeds uitstekend te ver- kleeden, zich vlug te verplaatsen en lag rustig thuis te bed, wanneer de politie hem in de nabijheid zocht. Eens kwam de politie hem zeer te 11aterwijl aan zijn deur door een der marecbaussees geklopt werd, lag J. te bed. Een zijner huisgenooten, die iets vermoedde, spoedde zich naar de deur en verzocht de politie even te wachten tot men aangekleed zou zijn toen werd de deur geopend en huiszoeking gehouden, maar J. was gevlogeu hij was uit een raam ge- sprongen en had zich bij buurman onder een wijngaard op 't dak verborgen.1 Reeds als kind was hij op zijn gebied een genie. Eens kwam de politie aan zijn ouderlijk huis. Terwijl men zocht, zat J. 'in den schoorsteen. Dat fietsen en dergelijke artikelen voor hem niet altijd even veilig zijn, is te begrijpen hij is dan ook, bij al zijn kunststukken, een sehrik voor zijn omgeving. Het Huisgezin schrijft Men zal lachen over het gevalletje, dat zich Zondagnacht in de gevangenis te 's Hertogen- bosch heeft afgespeeld, waar men van buitenaf een der gekerkerden eenvoudig uit zijn verblijf ,/verlost" heeft. Deze verloste, zekere B., is een gevaarlijk heer, die tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, thans een maand cacbotstraf had uit te zitten en in zijn vroeger leven al een paar keeren uit Medemblik was gebroken, derhalve in de zaak, waarbjj hij ditmaal intusschen een meer passieve dan actieve rol vervulde, niet ten eenen- male vreemd. V ermoed wordt, dat het stoute stuk tusschen drieen en halfvijf is afgewerkt. Een paar goede kennissen van B., zoo denkt men, hebben aan den walkant, door een touw bij wijze van lasso over een der ljzeren pinnen te slaan, den hoogen rnuur beklommen, zijn toen afgedaald, hebben met een looper de deur op het binnen- plaatsje geopend en zijn kalmweg den sleutel gaan halen van de cachotten. Naar men wil, moeten zij eerst bij een ver- keerde zijn binnengestapt, hebben, toen ze hun vergissing bemerkten, de deur weer kalmpjes gesloten, en zijn daarna bij den waren Jacob gaan aankloppen. Deze was direct bereid om met hen mee te gaan, en gezamenlijk heeft men het eenigszins somber verblijf verlaten met medeneming van den sleutel. Ook heeft de verloste het oirbaar geacbt onder aan den vestingmuur van kleeding te verwisselen, althans men heeft daar het gevangenispakje van B. gevonden in een papier gewikkeld, dat wel- licht eenige aanwijzing bevat voor het opsporen der bedrijvers van het stoute stuk. Toen Maandagmorgen om halfvijf de bewaker de ronde deed, zag hij een aantal deuren open- staan en miste bij nader onderzoek den sleutel der cachotten. Het verdere verloop kan men zich denken. Naar wij vernemen, is van plichtverzuim of onachtzaamheid der beambten geen sprake, en moet het welslagen van de vermetele onder- neming enkel geweten worden aan bet ophelfen der militaire wachtposten rondom het gebouw. Er schijnt ook al bedrog te schuilen onder advertentien, waarin een eerste of tweede modiste voor het boedenvak gevraagd wordt. De ge- woonte hierbij zoo beweert men is, alvorens men aangenomen wordt, dat de sollicitante proefwerk maakt al of niet tegen een geldelijke vergoeding, waarover vooraf met de patrones overgelegd wordt. Vele zaken evenwel zijn er die proefwerk laten maken en dit per slot van rekening niet vergceden, teneinde zoodoende een etalage met de nieuwste modellen te verkrijgen zonder eenige kosten. De volgende voorbeelden vonden we ver- meld van ongelukken, veroorzaakt door de ellenlange hoedenspelden die de dames thans dragen, en waartegen in Frankrijk en in Duitsch- land politiemaatregelen geuomen werden Onlangs werd een ingenieur te Parijs, die plaats had genomen in een omnibus van de liju Madeleine—Bastille, door de hoedenspeld van zijn buurvrouw een oog uitgestoken, toen een schok van den wagen hen in onzachte aan- raking met elkaar braeht. Een winkeljuffer, die zich met een klant voorover boog over een stof, werd evenzoo ernstig gewond. Een kindje van acht maanden, op den schoot van zijn moeder in een omnibus zittend, werd een wang opengereten. Een blad vraagt of het niet mogelijk ware in een verordening te bepalen, dat de hoeden spelden voortaan voorzien moeten zijn van punt- beschermers, op dezelfde wijze als men de punten van potlooden beschermt tegen breken in den zak of kostbare dasspelden bevestigt. Te Alstaden is een kinderverlamming waar- genomen, die zich thans tot Oberhausen en Styrum heeft uitgebreid. Na onderzoek is men tot de slotsom gekomen, dat de ziekte ontstaat in het ruggemerg en dat de ontstane verlam- ming van blijvenden aard is. Vooral in de eerste levensjaren komt de ziekte voor, waarvan de eerste verschijnselen zijn een aanval van influenza koorts, gebrek aan eetlust, onrustige slaap. De noodige maatregelen voor verdere uitbreiding zijn reeds genomen. De pastoor van de St. Jan Baptist kerk aan de Brugsche poort te Gent ontving een brief waarin hem gezegd werd een som van 70 frc. op een aangewezen plaats neer te leggen in een lucifersdoosje. Deed hij het niet, dan zouden de schrijvers hem tijdens de mis ,/kapot maken." De pastoor waarschuwde de politie, die een lucifersdoosje met wat geld op de plaats legde, maar op den loer bleef st-aan, en ook ten slotte twee mannen kon aanhouden die het doosje wegnamen. Het waren jongelui van 19 jaar. Op het politiebureau bekenden ze. Ze be- weerden het gedaan te hebben om een nieuw pak te kunnen koopen. Vrijdagnacht deden carabinieri een ronde in een wijk van Genua,toen nun aandachtgewekt werd door de vreemdsoortige wijze van doen van een zeer zwierig gekleed jongmensch. Ondervraagd gaf hij eerst een valschen naam en een valsch adres op. In de war gebracht, eindigde hij ten slotte met zijn juist adres op te geven. Men deed een huiszoeking ter plaatse en ont- dekte er een ware valsche muntfabriek, op prachtige wijze ingericht en van nieuwerwetsche toestellen voorzien. Twaalf mannelijke en vrouwelijke bedieuden, die er aan den arbeid waren, werden in hechtenis genomen, en men heeft beslag gelegd op een aanzienlijke hoeveel- heid zilverstukken van 5 en 2 frank. Het onderzoek duurt voort, daar men met een internationale valsche muntersbende denkt te doen te hebben, waarvan de Genuaansche fabriek maar een hulphuis was. Ontzettende hitte. [Jit Peking komen bericliten van ondragelijke warmte. De oudste bewoners van de stad heriuneren zich niet een zoo hooge temperatuur. Veel Chineezen en Europeanen zijn reeds als slachtoffer gevallen en de stad ligt vrijwel verlaten handel en ver- keer staan stil. Men weet maar niet waar zich te bergen, overal is de warmte even erg en als er niet spoedig een ommekeer komt in de weers- gesteldheid zijn de gevolgen niet te beramen. In de sehaduw bereikte de thermometer een hoogte van 118° Fahrenheit, 's Morgens vroeg werden al vier menschen door een zonnesteek gedood. Over de bij Malang door -een slang ver- morzelde vrouw wordt gemeld Een paar veldarbeiders, die aan den zoom van een zich buiten Malang bevindend bosch op hun sawah aan het werk waren, hoorden dezer dagen plotseling hartverscheurende angat- kreten uit 't kreupelhout komen. Met arit en patjol in de hand, snelden zij op het hulpge- roep af en wat zij daar zagen - deed hun het hart stilstaan en stolde hun bloed in de aderen. Een vrouw, die in doodelijken strijd gewikkeld was met een reuzenpythoon een zg. poespokadjang Het monster had zijn sinueus lichaam reeds om haar beenen en haar middel gekror.keld de vrouw, door haar doodsangst met titanen- kracht toegerust, slaagde met haar armen er in het beest van haar bovenlichaam te weren. Zij wist dat de machtige omstrengeling den dood beteekende. Een gruwelijken dood Een der sawah-kerels stapte eindelijk moedig vooruit om de ongelukkige te helpen de ander stond op zijn beenen te trillen. Met opgeheven arit ging hij op het monster af, doch deinsde terug, toen dit met een bliksemsnelle beweging naar hem hapte. Hij sloeg met zijn arit naar den opengesperdeu muil, doch de slag gleed af, kwam niet goed aan. Anders zou hij het dier den kop van 't lichaam gescheiden hebben, zei hij later. Hij slaagde er evenwel in, het dier een vrij diepe wond aan den hals toe te brengen Deze wood scheen het beest woest. te maken, want hij liet zijn slachtoffer half los en richtte zich tegen zijn beide aanvallers, die het daarop op een loopen zetten. De slang schijnt, toen hij zag, dat z'n vijanden hem te vlug afgeweest waren, naar de vrouw, die half verlamd op den grond was blijven liggen, te zijn terugge- keerd en er toen in geslaagd te zijn zicb om haar hoofd en ribben te wikkelen. Want toen na een uur twee tani's terug- kwamen met een drom gewapende dessagenooten achter zich, vonden zij de vrouw dood. ver- morzeld en vervormd tot een uitgerekte cilinder- achtige pulpmassa, die geen gelijkenis meer toonde met een menschelijk lichaam. Het hoofd van het ongelukkige slachtoffer zat reeds gesperd tusschen de kaken van den pythoon, die blijkbaar van plan was zijn uitgerekte buit in zijn geheel naar binnen te werken. Met een slag van een kapmes slaagde een der inlanders er in den kop van het dier af te slaan, en werden de twee lijken, dat van het slachtoffer nog steeds omstrengeld door dat van de slang en de afgeslagen kop van het dier met de wreede open oogen nog steeds als een kap over het hoofd van de ongelukkige vrouw, naar het hospitaal te Malang vervoerd. De al te gaknte diplomaat. In Peters- burgsche kringen wordt het volgende onaau- gename gevalletje uit de voorname wereld druk besproken De ambtenaar aan het Russische Ministerie van Buitenlandsche Zaken, vorst Golinischtschef- Kotusow, bracht op verzoek van een zekere vorstin Beloselski-Beloserski, een bekende mode- c^ame, van een reis, die hij in zijn kwaliteit als diplomaat naar Parijs had gemaakt, tien zijden japonnen, tien tailormade costumes en vier hoeden van ontzaglijke afmetingen mee, in een lroffer, die met vijf groote rijkszegels voorzien was, ten bewijze, dat er zich staatsstukken in bevonden, en de koffer dus niet door de douane onderzocht mocht worden. Maar in Wirballen wekte het groote meubel, dat geheime staatspapieren heette te bevatten, het wantrouwen van den chef van het douane-. bureau, daar het ondanks zijn omvang betrekke- lijk lieht was, waarop vorst Golinischtschef beleefd werd uitgenoodigd de inhoudsopgave, die de Russische ambassade te Parijs hem rechtens had moeten geven, te toonen. Onder vertoon van groote verontwaardiging weigerde de vorst dit, met de verklaring, dat zoo'n verzoek krenkend was voor zijn eer. Maar daar de bagage met de zoogenaamde geheime papieren den gekrenkten vorst desondanks niet werd afgeleverd, bleef hem niets anders over, dan ze door de douane naar Petersburg te laten opzenden, waar hij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een z. g. koerierlijst der Russische ambassade in Parijs overlegde, en het verzoek deed de bagage af te geven. is voor* menscli en dier ook liet beste middel ter genezing van zwerende wonden. Daar ook dit echter niet hielp, wijl op de lijst verscheidene doorhalingen en pennemes- knoeierijtjes voorkwamen, zoo kwam een be- diende van vorstin Beioselski opdagen, die vol»ens befaamde voorbeelden het afleveren van den koffer trachtte te bewerken door middel van omkooperij. Ougelukkig genoeg bleek de getrouwe dienaar zich te hebben verrekend, want wonder boven wonder hij kreeg niet het gehoor, dat men anders bij Russische intendantuur en tolbeambten pleegt te vinden. De chef van het douanebureau te Petersburg liet den vorst loepen en vroeg hem nog eens op zijn eerewoord, of er zich staatspapieren in den koffer bevonden. En daarop liet hij hem den koffer in zijn des vorsten tegenwoordigheid openen. Het moet den galanten smokkelaar bij het aanschouwen der zeldzame geheime stukkeu wel iet of wat onbehagelijk te moede zyn geworden, vooral toen hij werd uitgenoodigd, 400 roebel douaiierechten en 2000 roebel boete te betalen. Een knaap van 15 jaar sprak te Brussel een politieagent aan en vroeg dezen, nem te helpen Antwerpen te bereiken, waar hij op eep schip zou gaan om zijn vader op te zoeken die op de Samoa-eilanden veiblijft. De agent ondervroeg hem en vernam van den jongen, dat hij Samuel Hauf heet, datzijn moeder dood is en dat twee maanden geleden een scheepskapitein had beloofd hem mee te nemen naar zijn vader. Hij was nu te voet van Tosen gekomen, waar hij sedert den dood van zijn moeder, by medelijdende lieden had ingewoond. Men gaf den armen jongen een goed eet- maal en bracht hem naar een gesticht, tot de Minister van Justitie een beslissing zal hebben genomen. Het koudste punt deraarde. Tothiertoe beschouwde men de stad erchojansk, in he noordoosten van Siberie, als de koudste plaats der aarde, men had er 69°8 onder het vries- punt waargeDomen. De Russische kunstschildei Wladimir Borissofif heeft een ontdekkmgsreis gedaan in de zeeengte van Nieuw-Zembla en daar, op een eiland, onder een kist een mometer met minima en maxima gevonden, achtergelaten door den Oostenrijkschen profes sor Hoefer, die in 1872 lang in deze streek verbleef. Deze thermometer wees 15 onder het vriespunt als minste en 70° als grootste koude aan De trein, die Maandagavond om 6.13 uit Ostende te Gent kwam, is doordat de machi nist de rem niet sterk genoeg kon aanzetten, tegen de buffers aan het eind der lijn gereden, met zoo'n schok dat de reizigers heftig door elkaar geworpen werden. Een twintigtal wer den gekwetst, onder wie eenige ernstig. Tusschen Bauuheim en Kelsterbach, twee stations aan de spoorliju tusschen Mainz en Frankfort, is Zaterdagavond een gemaskerd treinroover in een coupe late klasse, waarin een dame uit Stargard reisde, binnengedrongen. Hij maakte haar een geel lederen valies met een fotografietoestel afhandig, sprong tusschen Mor- felder en Goldstein van den trein en verdween in het b.osch. De dame trok aan de noodi em en de trein stood stil. Van den roover was toen echter niets meer te bekeiinen. c O H H E s P S n O T Aan E. te H. Wij hebben uw eerste schrijven geplaatst. omdat dit kon aangemerkt worden als eene rectificatie van een door ons opgenomen bericht en hebben ook aan een wederwoord op uw schrijven geen plaats wiilen weigeren. Hiei- mede meenen wij dat de zaak voor het groote publiek, in ons blad voldoende is toegelicht en dat de kwestie der waarde van behaalde diploma's en titels beter in een vakblad kan worden uit- cevochten. Die bladen komen in de eeiste plaats fn handen van vakmenschen, die meer tot oordeelen bevoegd zijn. Red. Hnlst, 16 Aug. 1909. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 14,2', Rogge 9,25 Wintergerst 9,—, Zomergerst Haver 9 75, Erwten f Witte boonen Bruine boonen Puiv'enboonen Paardenboone.n Boekweit/ Lijnzaad Koolzaad 14,50, Aardappela 3,75. Boter per kilo 1.25. Eieren per 26 stuks 0,95. Ter weekmarkt waren aangevoerd It etuks Rundvee, li varkens waarvan verkooht 21 stuks rundvee en 18 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 3