Geiiieugde berichten. Vrij dag slaagde te 's Gravenhage voor de f r,, ,Qoe^sc^e taal l.o. de heer A. Ravesloot te Sluis. Te Biervliet is brj de commissie voor een nationale feestviering van den predikant der getneente het verzoek ingekomen om *eest niet op Zondag 12 September te be- palen maar op 31 Augustas of althaus op een dag in de week. Donderdag vergaderden zoo schrijft men oiis een twintigtal commissieleden ter be- spieking van dit verzoek, en niettegenstaande eemgeri, o. a. de burgemeester, het steuuden, Meet toch de datum ongewijzigd. De heftigste bestrijding vond het o. i. billijke veizoek van de zijd^ der kerbergiers. Hun woordvoerder wist nu elke stemming te voorkomen, daar, zeide hij, in de eerste bijeenkomst met 10 tegen 9 stemmen de das der feestviering was bepaald. Zeiis het voorstel van onderwijzers om althans het schoolfeest op 31 Augustus te houden, werd van de baan geschovendit blijft op 13 Sep tember vastgesteld. Ei zal dus wel feest gevierd worden, maar of het daarom een algemeen, een nationaal feest zal zijn, betwijfelen wij. (M. Ct.) Naar gemeld wordt, heeft de firma Barget eu Co., te 's Gravenhage, die in 1908 aan de bestuien van de verschillende gemeenten in Zuid-fSeveland een voorloopige concessie had aangevraagd voor het exploiteeren van een electrische tram, verklaard van dit voornemen af te zien. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevaer werd van bevoegde autoriteit de mededeeling ontvangen, dat het Schaar door den Dortsman of wel de zoogenaamde Middelplaat tegenover de kanaalhaven van Wemeldinge, hydrografisch wordt opgenomen en dat het van den uitslag dier opnemingen zal afhangen, of tot betonning zal worden overgegaan. Hoek, 10 Aug. Evenals het vorige jaar weid Zaterdag door het personeel der rijwiel- fabriek ,/Transvalia" van de Gebr. Kaaii, een plezierreis gemaakt, door de patroons aange- boden, ditmaal naar Brussel, Door de bedienden die deel maken van het muziekgezeischap werd gezorgd dat men op de reis door muziek de pret kon verhoogen en zoo reed men in den vioegen morgen onder de tonen der muziek af naar ler Neuzen, om vandaar met den trein via Gent de reis te aanvaarden. Alvorens men instapte werd bij den heer Koevoets aan het station de koffie gebruikt. Gedurende de reis heerschte steeds een ge zellige stemming. Muziek en zang wisselden staag, wat ten zeerste naar den zin was der andere reizigers die zich op den trein naar Brussel bevonden. Te Brussel aangekomen werd allereerst out- beten, en daarna onder geleide van een gids en de patroons de tocht door de schoone stad Biussel aangevangen. De verschillende beziens- waardigheden, de botanische tuin, het paleis van justitie, het museum enz. enz. werden bezocht. Des middags werd in de taveerne Emile een zeer smakelijk diner gebruikt, terwijl men zich nog eenigen tijd in de voor het gezelschap be- schikbaar gestelde zaal aangenaam bezig hield. in den namiddag werd de tocht voortgezet en °°k het Ter Kamerenbosch bezocht, waar men ten zeerste genoot van het natuurschoon. Het was weder een zeer aangename reis en dankbaar gestemd ten opzichte van de patroons, die hun personeel een zeer genoeglijken dag hadden verschaft, aanvaardde men des avonds de thuisreis. Dat men zich geamuseerd had bleek voldoende uit de prettige stemming waarin men arriveerde en zeker zullen alien die deze reis hebben medegemaakt deze niet spoedig vergeten. Zaamslag, 14 Aug. Toen Vrij dag de land- bouwer tde Visser en diens schoonzoon P. Oppeneer huiswaarts reden, zittende op een met hooi geladen kar, gleed de niet vastgebonden vracht er af, waardoor zij op de straatkeien van den Ter Neuzenschen weg vielen. 0. kwam op de beenen terecht en bracht het er goed af, doch De Vdie met het hoofd op de steeuen viel, bleef bewusteloos liggen, terwijl het bloed hem uit de ooren liep. Spoedig werd geneeskundige hulp verleend zijn toestand is thans nog niet buiten gevaar. Axel, 15 Aug. Na hedenmorgen bevestigd te zijn door Ds. Los van Heinenoord, naar aan- leiding van Mai. 2 7 hield hedennamiddag Ds. Lammertsma, predikant bij de Ger. Kerk A alhier, zijn intrede naar aanieiding van Jer. 1 6, 7. Axel. Door Burg, en Weth. is omtrent de gunning van het werk voor de te maken rioleeritig en de levering der daarbij benoodigde bouwstoffen, de volgende beslissing genomen Levering van buizen, omschreven in bestek I gegund aan G. F. P. van der Peijl te Ter Neuzen voor 3034,87x/2. Hetzuiveren en graven van slooten omschreven in bestek II gegund aan M. Mieras Sr. te Axel voor 174. Het graven van sleuven, ontvangputten, 2 duikers en het uitbreken van straten, beschreven in bestek 111 gegund aan Th. Meertens te Hoek voor 1123. Het leggen van rioolbuizen, straatkolken, ontvangputten en het plaatsen van 2 duikers alles met bijlevering van materiaal, uitgezonderd de buizen, gegund Andr. Cornelisse te Axel, voor 3294,79. Het verrichten van bestratingswerken met levering van keien enz. omschreven in bestek V gegund aan R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 3875 en Het leveren van straatklinkers omschreven in bestek VI gegund aan J. Maljers te Ter Neuzen voor f 2937. St. Jansteeu. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden de bewoners in de kom der gemeente in opschudding gebracht door het luiden der torenklok, hetgeen een gevolg aan- kondigde van brand. Op het eind van het dorp stond het woonhuis van F. L. de Potter in lichte laaie. De pompiers, hoevelen er ook waren, stouden al vlug bij de plaats des onheils, doch konden door gebrek aan water de spuit niet in het werk 'stellen, zoodat men met emmers water de belendende gebouwtjes moest zien te wrijwaren. De woning, met de nog eenige zich daarin bevindende meubelen, werd totaal vernield. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering eenigszins gedekt. RECliTSZflKES, Bij de rijdag door de rechtbank te Middelburg met gesloten deuren behaudelde zaak tegen A. J. v. B., 35 jaar, bankwerker te St. Nicolaas (Belgie), thans alhier in hech- tenis, beklaagd van het plegen van onzedelijke handelingen, werden door het 0. M. 4 maanden gevangenisstraf gevorderd. De verdediger Mr. Adriaanse, advocaat te Middelburg, vroeg ontslag van rechtsvervolging met onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank sprak, na beraadslaging in raadkamer, den beklaagde vrij, met last tot invrijheidstelling, JPrins Hendrik te Raamsdonkveer. Zooals onze abonne's Vrijdagavond onder laatste berichten hebben kuunen lezen, bracht Vrijdagmiddag Z. K. H. de Prins der Nederlanden een bezoek aati liaamsdonkveer, dat de vorige week zoo zwaar door brand werd geteisterd. Wij lezen in het Dagbl. voor Noord-Brabant" omtrent dit bezoek het volgende Een enorme menschenmassa bewoog zich Vrijdagmiddag lang voor 1 uur in de Smids- straat, het terrein, waar verleden Zondag de ontzettende brand heeft gewoed. Als een loopend vuurtje was 't nieuws door Raamsdonkveer en omtrek gegaan, dat de Prins de plaats des onheils zou komen bezoeken. Per auto was de Prins 's morgens van't Loo vertrokken en over 's Hertogenbosch en door de Langstraat arriveerde hij te ruim 1 uur aan bet Raadhuis te Raamsdonk. Daar werd hij begroet door den burgemeester van Raamsdonk, den heer ridder De vau der Schuere, en naeen kort oponthoud aldaar steeg de Prins, vergezeld van den burgemeester, weer in de auto, waarop naar Raamsdonkveer werd gereden. Een groote menschenmenigte stond op den hoek van het Smidseind en de Smidsstraat de komst van Z. K. fl. af te wachten. Onder de aauwezigen bemerkten we den pastoor Van Brussel, van Raamsdonkveer, Ds. Meiske, den oud-burgemeester, Mr. Heere, Dr. Gntteling en Dr. Quirijns, het Statenlid Simonis, notaris v. d. Meer, kassier Lankhuijzen, verschillende raadsleden en leden der Earner van Koophandel en labrieken, benevens de leden der commissie van enquete ter verdeeling der ingekomen gelden aan de noodlijdenden. Voorts waren daar nog aanwezig de leden van het gemeentelijk armbestuur en de kapitein der marechaussee Thomson, uit Breda, die de leiding op zich had genomen ter handhaving der orde. 4e ruim half twee kwam de auto in't gezicht, enkele oogenblikken verliepen en ze was de plaats des onheils genaderd. Wij 1 alles zoo vlug in zijn werk was gegaan, kon geen be- hoorlijk program worden opgesteld en daaraan is het dan ook te wijten, dat de auto de zoo- even genoemde autoriteiten en notabelen voorbij reed tot aan den ingang der Smidsstraat. Een talrijke menschenmenigte drong zich tusscheu de auto en de autoriteiten in en deze kwamen dus achteraf. Op den hoek der Smidsstraat stapte de Prins met zijn gevolg uit. Door den burgemeester werd hij tusschen de puinhoopen doorgeleid, op zeer korten afstaud door eeu nieuwsgierige menigte gevolgd, die haast niet tegen te houden was. Begrijpelijkerwijze steeg uit de puinhoopen een ontzettende stofwolk op. De burgemeester gaf Z. K. H. alle gewenschte iniichtingen en na eene wandeling tusschen de puinhoopen door werd een bezoek gebracht aan het klooster der eerw. zusters, waar de dakloozen zijn ondergebracht. Aan het gasthuis stond wederom een heele menschenmassa de komst van den Prins af te wachten. Aan het hek van het klooster werd Dr. Hooijing aan Z. K. H. voorgesteld en deze stelde op zijne beurt de eerw, overste aan den Prins voor. Onmiddellijk daarna begaf de Prins zich met zijn gevolg, bestaande uit de heeren barou Van Voorst tot Voorst, ordonnance van H. M. de Koningin en Jhr. Bijl de Vroe, luitenant ter- zee, adjudant van Z. K. H. den Prins, benevens de burgemeester van Raamsdonkveer en kapitein Ihomson, naar de binnenplaats van het klooster, waar de zoo zwaar door den brand getroffen dakloozen stonden opgesteld. Belang- stellend richtfe de Prins eenige vragen tot de verschillende menschen. Hij liet zich vertellen hoe de ongelukkigen al h"un hebben en houden bij den brand hebben verloren. Door een der kinderen, zekere Margaretha Herman, werd narnens de eerw. zusters en de slachtoffers van den brand Z. K. H. een bouquet aangeboden, welke deze onder beleefde dank- betuiging aanvaardde. Nadat de Prins een poosje onder deze onge lukkigen had vertoefd, ging hij, op uitnoodiging der eerw. overste, met zijn gevolg naar de spreekkamer, waar den Prins eenige verversching werd aaugeboden en die door hem in dank werd aanvaard. Onderwijl onderhield de Prins zich heel vertrouwelijk nu eens met de overste dan weer met den pastoor of met den burge- mees.ter. Belangstellend vroeg hij er naar, of in het gesticht, behalve oude mannen en vrouweu, ook nog zieken worden verpleegd. Toen de Prins van de overste een bevestigend antwoord op zijn vraag ontving, gaf hij direct den wensch te kennen een bezoek te brengen aan de ziekenzalen. Niets was voor de overste een aangenamer taak, dan te voldoen aan dezen wensch. En zoo verscheen onverwachts de Prins op de ziekenzalen, geleid door de overste en Dr. Hooijing. Wat een genoegen en verrassing was dat voor de zieken. Een vrouwtje, die kort geleden een zware operatie had ondergaan, mocht voor 't eerst op. Welwillend sprak de Prins baar toe en informeerde naar haar toe- stand. Ook voor de andere zieken had hij een welwillend woord. Na het bezoek aan de ziekenzalen werd nog een poosje in de spreekkamer vertoefd en kort daarop verliet de Prins langs den noofdingang het klooster. In de vestibule stonden de eerw. zusters in twee rijen opgesteld. Beleefd groetend ging de Prins haar voorbij. 0, wat waren de zusters en ook de verpleegden voldaan oter het bezoek van den Prins. Door zijn aardig innemend optreden had hij onmid dellijk aller harten gewonnen. Te begrijpen is 't, dat de eerw. zusters het hooge bezoek zeer op prijs stellen. Te ongeveer 5 minuten voor drie stapte de Prins in de voor het klooster gereed staande auto en werd naar Keizersveer gereden, om van daar over Gorkutn en Utrecht het Loo weer te bereiken. Toen de Prins in de auto had plaats ge nomen en deze zich in beweging zette, steeg uit de dichte menschenmassa, die op 't plein voor het klooster te wachten stond, een luid gejubel op. Naar we vernemen, heeft Z. K. H. een bedrag van f 100 geschouken aan het comite tot hulp der noodlijdenden en ook van H. M. de Koningin Moeder moet voor datzelfde doel een bedrag van f 300 zijn toegezonden. Lang nog nadat de Prins vertrokken was, stonden nog troepjes menschen op straat, druk sprekend over het onverwachte hooge bezoek. In Driessen's chocoladefabriek te Rotterdam was de hoofdboekhouder en mej. L., hoofd der afdeeling van vrouwelijke arbeidsters, vijftig jaar in betrekking. Een zeldzaam jubile. De Rot-terdammers hebben toch op min of meer luidruchtige wijze den Zaterdag van de oude kermis herdacht. De deftige Doele had zelfs hare lokalen geopend voor een Vaux- hall. In den tuin werden gegeven concerten en een soort zomerkermis, in het salon cafe- concert, op de groote zaal een kermisbal en in de kleine bovenzaal een marionetten-theaf.er. Tot in den nacht duurde de kermispret. Het sluitingsuur der herbergen was als op gewone dagen bepaald en ook dat van de z. g. kermis op Essenburg. Toch was het nog vrij druk op straat, maar in de verste verte niet als jaren geleden. De Diergaarde had, als vorige jaren, haar tuin voor iedereen tegen laag entree beschikbaar gesteld. Een put voor zichzelf gegraven. Voor het gemak van het dienstpersoneel en ook om niet overstroomd te worden door de straatveuters zet men op de deurposten of achter de ruiten van sommige huizen een bordje, waarop staat z/Aan de deur wordt niet gekocht. Drukwerken worden niet teruggegeven." Een bejaard man, te 's Gravenhage, die te veel eergevoel heeft om te bedelen, tracht in zijn onderhoud te voorzien door het maken van deze straatkooplui-verjagers. Hij gaat er mee door verschillende straten, kijkt wie er nog niet van voorzien is, en biedt ze dan te koop aan. Een dezer dagen kwam hij bij een huis, waar mevrouw niet te sprekeu was en gaf zoo'n bordje aan den knecht af, zeggende den volgenden dag wel om antwoord te komen. Toen hij den volgenden dag weer aanschelde kwam de knecht te voorschijn, wees den oude op het bordje, dat reeds een plaats achter de deurruit gekre- gen had en liet hem verbluft staan. Naar het Hdbl. verneenit, heeft de beambte der Nederlandscbe Bank, die geschorst werd in verband met de verdwijning van een aantal gouden tienfjes, dezer dagen gepoogd zich in zijn woning in de Kerkstraat te Amsterdam van het leven te berooven. De bovenburen bemerkten een gaslucht, welke uit de woning van den beambte scheen te komen. Zij waarschuwden de politie. deze verschafte zich toegang tot de woning en vonden den bewoner bewusteloos liggen, terwijl de gaskraan opengedraaid was. Men slaagde er in de levensgeesten weder op te wekkeu en daarop werd de man naar het Biunen-Gasthuis overgebracht. Naar aauleiding van deze poging tot zelfmoord werd hij door den commissaris van politie in de le sectie, den heer W. L. H. Foster Henke, gehoord. Dezen deelde hij mede uit moedeloosheid ge- handeld te hebben. Vrouw en kind hebben hem naar aanieiding van het gebeurde aan de Nederlandsche Bank verlaten; hij is zooals men weet, geschorst, en nu zag de man geen uit- komst meer. Zijn toestand is bevredigeud. Een sterk staaltjfe van moederliefde en tevens van gehechtheid aan zijn huis gaf eeu jachthond, die, om zijn jongen te bergen, meer dan 400 kilometer aflegde. Een jager ging, met een paar jachthonden, een bezoek afleggen bij een collega die 28 kilometer verder woonde. Terwijl zij gezellig zaten te praten, had een zijner honden ergens eeu afgelegen hoekje uitgezocht om er te werpen en had zeven pups ter wereld gebracht. Moeder en kroost onmiddellijk meeuemen jvas niet mogeiijkhij vertrouwde ze toe aan de goede zorgen van zijn collega en zou ze binnen enkele dagen komen halen. Groot was zijn verwondering, toen hij den anderen dag thuis kwam en daar de moeder vond met haar zeven jongen. Waar een teef niet meer dan een jong tege- lijk kan dragen, moet zij noodzakelijkerwijze zevenmaal den weg heen eji terug hebben afgelegd, wat een totalen afstand maakte van 392 kilometer. Alleen heeft mep niet kunnen uitinaken, of de teef den gebaanden weg had gevolgd of dat zij den kortsten weg had ge nomen dwars door de velden. In ieder geval heeft zij het bewijs geleverd dat, al houdt een bond veel van zijn meester, hij niet minder sterk gehecht is aan zijn kennel. (Ned. Sport.) Een nieuwe methode. Dezer dagen stond in een vau de kleinere Haagsche bladen een advertentie van ongeveer den volgenden inhoud Een dame, biedt wegens vertrek naar Indie haar prachtig ziugende kanarievogel aan tegen advertentiekosten. Alleen dierenvrienden komen in aanmerking. Iemand schrijft er op en reeds den volgenden dag komt er een persoon in livrei en met een vogeltje bij zich, die hem zegt, dat hij een van de 98 sollicitanten is en dat hij 't beestje kan krijgen na betaling van 1 adver tentiekosten. mits hij 't beest goed verzorgt, want de „freule" was er erg aan gehecht en het was ook een kostbaar dier. Na verzekerd te hebben, dat het beestje een leven zal hebben als een prins, wordt de man eigenaar. Als .bij echter een paar dagen later een kennis ontmoet, die hem vertelt hoe hij als een uit 98 sollicitanten voor 1 aan adver tentiekosten van een «freule" een kostbaren kanarie heeft gekocht, dan begrijpt hij, dat'hij de dupe is geworden van een handigen oplich- ter en ook dat 't beestje nooit zal zingen. (Historisch.) (Vad.) Te veel. Een grappenmaker ontmoet op den Blaak te Rotterdam een vreemdeliug, die hem vraagt K k unt u me z z zeggen, w waar ik g oede b b behangers- sp sp ijkertjes kan kr r rijgen Zeker, is het antwoord, op de Hoogstraat, loop hier rechts den hoek om, de Markt over en dan weer uen eersten hoek links, dan ziet u eeu ijzerwinkel, waarin u het verlaugde kunt krijgen. De stotteraar daukt den hulpvaardigen heer en volgt den weg, die hem is aangeivezen, tei- wijl de grappenmaker zich langs een korteren weg naar den ijzerwinkel begeelt en daai vraagt H h hebt u g g goede b b behangerssp spijkertjes V Jawel, antwoordt de bediende en laat de scherpstgepunte //pondjes" zien die hij heeft. - Z z zijn ze h h heusch g g goed Ja, mijnheer. Z z zo Nu, g g ga er dan op z z zitten, tot ik terugkom it

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2