A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5340. Dinsdaa; 17 Augustus 1909. 49° 4aargang. Binnenland. FETJILLETON. ABONNEMENT: Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave advertentie n TER NEUZEN, 16 Augustus 1909. in. Na CHE <01 Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/l en voor het overige Buitenland j 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 reeels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit bind verHCliijnt VInnnil»«-, WnenatiaK- en Vtljjagnvond, O...- MJ O. T" Bij de geboorte van prinses Juliana werd de klok te Oude-Biltzijl (Fr.), welke was be- vestigd in een torentje op de school, stuk ge- luid. De Doopsgezinde gemeente in genoernd dorp, die een toren laat bouwen is nu door H. M. de Koningin vejrast met de schenking van een torenklok, die gegoteft zal worden te Midwolda (Oldambt). De klok zal het volgende, door H. M. de Koningin zelf gekozen opschrift dragen De Juliana-Klok. Geschenk van H. M. de Koningin ter herinnering aan de geboorte van H. K. H. prinses Juliana 30 April 1909. Hedenvoormiddag passeerde alhier het stoom- schip ,/Bruxellesville", naar Antwerpen, aan boord waarvan zich bevond Prms Albert van Belgie, die van zijne reis naar den Congo terug- keerde. Voor de monding der nieuwe haven stopte het stoomschip even, verschillende jachten waren op de reede ter begroeting aanwezig en ook een der mailbooten van den dienst Ostende, die met het stoomschip verder opvoer naar Antwerpen, waarheen ook enkele jachten volgden. De vorige week is op het glacis bij de Grenu- laan verrezen de tent der Nederlandsche tent- zending. De groote, degelijke tent, trok veler aandacht en belangstelling. Zij ziet er ook inwendig net en gezellig uit en kan plaats bieden aan eene kleine 2000 bezoekers. Ver schillende vaandels, in de tent opgehangen, bevatten spreuken of teksten op het werk der Nederlandsche tentzending van toepassing. Een groot aantal hoorders was gisterenavond opgekomen naar de openingssamenkomst, al was de ruime tent nog op verre na niet gevuld en, in aanmerking genomen den warmen dag, heerschte er een aangename temperatuur. De voorzitter van het plaatselijk comite, de heer H. J. van den Ouden, opende de bijeen komst met het laten zingen van Psalm 68 10, waarna hij een woord van welkom tot de aanwezi gen richtte en uiting gat van de vreugde die velen bezielde, nu men de tent, waarvan men reeds zooveel gehoord had, in hun midden had. Nadat hij voorts had gebeden gaf hij het 4) Toen herstelde de predikant zich weer en vervolgde ,/Dat was miju grootste zonde de zonde jegens haar. Maar jegens u alien heb ik ook gezondigd, want ik heb u bedrogen. Gij dacht mij een braaf mensch, maar ik ben grooter zondaar dan een van u. Gij dacht mij eerbaar doch ik verliet mijne vrouw voor de rust mijner ziel. Maar boven alles, gij dacht miju hanc. rein, doch zij is met bloed bevlekt het bloec van den man, dien ik haatte Een diepe zucht ging uit de inenigte op. Het was alsof zij alien in een adem hun opgekropte aandoening wilden lucht geven. Johan Tempest was op de knieen gezonken bij het graf van de vrouw die hij door zijn woorden gekroond had met de kroon van het martelaarschap. Niemand wist wie de eerste was, maar zi] gingen met ontdekten hoofde heen, zwijgend. Anderen volgden. Het was nu geen tijd oin te spreken en bovendien zij waren versuft, zij hadden niets te spreken. Zij gingeu heen en lieten hem alleen achter. Twee vrouweu gingen naast elkander. Een van haar was lang en in een zwarten mantel gehuld. Zij droeg een zwart lorgnet onder haar sluier en heur haar was sneeuwwit. Telken schokten hare schouders, doch het waren geen woord aan den heer De Heer, uit Rotterdam, om uiteen te zetten het doel van de Nederlandsche tentzending. De heer De Heer, die het gezang met orgel- pel begeleidde, liet eerst zingen Psalm 89 7 en zeide vervolger.s dat het doel der vereeniging eigenlijk is omschreven in de woorden van Markus 16 15: ,/Gaat heen in de geheele wereld, predikt het Evangelie aan alle volken." Deze woorden van Jezus zijn het doel en het uit- gangspunt der Nederlandsche Tentzending, om overal de blijde boodschap te brengen. Velen zijn er, die nimmer ter kerk komen en om dezen te bereiken, meenden verschillende broeders, moest men een buitengewoon middel bedenken. Dat buitengewone middel heeft men gevonden in de tentzending. Zij achtten zich gelukkig deze gezellige ruime tent te bezitten. Men heeft niet de bedoeling propaganda te maken voor de eene of andere kerkelijke richting of voigelingen van het een of ander kerkgenoot- schap af te trekken. De vereeniging wordt dan ook gevorrad door personen van onderscheidene kerkelijke richtingen. En al is het dat deze bijzaken met elkander verschillen, in de hoofdzaak is men het eenS om de menschen te brengen tot Jezus, om te zorgeu dat zij, die in naam Christen zijn, het ook zullen worden. Vier jaren is het geleden dat de tent werd ingewijd en het comite verheugde zich zeer, daarbij ook de belangstelling in haar werk te mogen ondervinden van Hare Majesteit de Konin gin, die deze plechtigheid met Hare tegenwoor- digheid vereerde en ook later de tent nog eens bezocht. Het was een heerlijke verrassing de belangstelling der Koningin voor dit geestelijk werk te mogen ondervinden. Op verschillende plaatsen werd de tent met vijandschap begroet, omdat men het streven van het comite niet kende, omdat men daarin meende te zien bevordering van eene eenzijdige richting, maar in de meeste gevallen was men van die dwaling genezen voordat de tent vertrok. Spreker hoopt dat men hier de tent met ge- noegen ontvangt. De reeds groote opkomst wijst op belangstelling. Misschien is het mo- gelijk dat in de wijze van ontvangst van Ter Neuzen de victorie uitgaat Spreker deelde verder mede dat zij, die het zendingswerk bevorderen, die in de tent optreden, dit doen zonder daarvoor salaris te ontvangen. In de vrije uren wordt voor dat werk geyverd en gearbeid. Mannen van verschillende richting snikken, die haar lichaam in beweging brachten. Zij lachte stilzwijgend. Den dag na de begrafenis werd Johan Tempest naar Londen beroepen. Hij nam het beroep dadelijk aan, daar zijn gemeente zwijgend pijn- lijk toestemde in zijn vertrek uit hun midden. Het was wellicht het bitterste oogenblik zijns levens, toen hij ondervinden moest, dat men geen krachtige pogingen aanwendde om hem te weerhoudeu. Alles ging spoedig in zijn werk. Binnen een week moest hij Rivercross verlaten. Twee dagen waren reeds om en te midden der drukte van de toebereidselen voor zijn vertrek overviel hem een groote vrees Eleonora's toekomst. De stervende opdracht zijner arme Marga- retha laadde een verschrikkelijke verantwoor- delijk op hem, vgoral in de wetenschap van een vreeselijken vloek die over baar was uit- gesproken die van krankzinnigheid. Hoe anders kon hij de laatste woorden zijner vrouw uitleggen Zij had gestreden om hem te zeggen, welke de schaduw was het noodlot, waartegen hij het meisje moest beschermen, en in het oogenblik toen haar oogen met het oude licht geschitterd hadden, was zij heenge- gaan met den luiden kreet Krankzinnig Krankzinnig Bedoelde zij, dat het meisje reeds het slacht- offer was, of dat het in haar bloed zat Het doet er niet toe. Zij was een wezen. dat ge- huisvest en beschermd moest worden. Het was zijn plicht, voor haar te zorgen, een heilige treden op, mannen, zooals hij reeds zeide, in bijzaken verschillend maar in hoofdzaak het eens zijndeprediking van het EvangelieD°k in Ter Neuzen wilde men werkzaam zijn. Zeker, er zijn hier genoegzaam kerken, maar, het is reeds aangehaald, men wil ook trachten hen te bereiken die, om verschillende redenen, de kerken niet bezoeken, om dezen tot een ander inzicht te brengen. ireflende voor- beelden van vruchtbaar werk heeft de ver eeniging reeds raeermalen mogen ondervinden. De tent, prikkelt de nieuwsgierigheid, men gaat er onwillekeurig eens heen en wat men er hoort maakt dikwijls een dusdanigen indruk, dat men meerdere behoefte voelt op- komen naar het hooren verkondigen van Gods woord. Met den wensch dat ook alhier het werk van het comite vruchtdragend zal zijn en gezegend moge worden, eindigde spreker. Vervolgens werd door Ds. Aan Dis, van Zaamslag, eene rede gehouden naar aanleiding van 2 Thessalonicensen 3:1: u Voorts, Broeders bidt voor ons, opdat het woord des Heeren zijnen loop hebbe en verheerlijkt worde, gelijk ook bij u." Bij herhaling legde spreker in zijne rede nadruk op het vbidt en werkt. Hij deelde ten slotte mede, dat in de tent dagelijks op werkdagen eene bijeenkomst zal worden gehouden des namiddags te 3 ure, welke meer is bedoeld alseeue bijeenkomst der geloovigen, oai dezen verder in te leiden in het woord Dods. Deze bijeenkomst kan echter ook door iedereen worden bijgewoond. Des avonds 8 ure vry worden algemeene hijeenkomsten gehouden het langs zingen van het lied //Er ruischt de wolken" en dankzegging door Ds. Van Dis7 eindigde de bijeenkomst. Gistereu werd bij de gemeentepolitie alhier aangifte gedaan dat men zich, terwijl de be- woonster en de andere huisgenooten kerkwaarts waren, toegang heeft verschaft tot het woon- en winkelhuis van mej. J. M. indeGrenulaanalhier. Wij vernamen daaromtrent dat Zaterdag werd vermist de sleutel der buitenwinkeldeur, die steeds aan de binnenzijde in het slot steekt en dat gisterennamiddag bij het kerkwaarts gaan ook vermist werd de sleutel der buitendeur, die ook steeds binnen op de dear steekt. De deuren werden toen gesloten met sleutels van audere deuren, die er op pasten. Uit de kerk thuis komende, werd aanstonds bemerkt dat er iemand in huis was geweest, uit enkele voorwerpen die in de achterkamer waren verplaatst en ook aan het opgeschoven raam. Bij verder onderzoek bleek dat een in de alkoof' staande kast was opengebroken en dat een ijzeren kistje, verschillende waarden be- vattende, was verplaatst. Vermist werd echter niets. Verwonderlijk genoeg is zelfs een doosje met gouden sieraden, dat in de achterkamer op tafel stond, onaangeroerd gelaten. Uit eene verklaring van een buurmeisje valt af te leiden dat de ongenoode gast of gasten zich langs de achterzyde hebben verwijderd, daar zij in een poort die aan het perceel uitweg geeft, gerucht heeft gehoord. Men zou echter 'en dan met behulp van de vooraf ontvreemde sleutels) zich langs den voorkant toegang moeten hebben verschaft. Verschillende personen lebben echter des namiddags in de Grenulaan buiten vertoefd en niets opgemerkt van een binnengaan der woning. Naar men ons meedeelt is nader gebleken dat uit de kast een bedrag van 7 wordt vermist. Gisteren morgen vroeg waren eenige matrozen van het Nederlandsch stoomschip Helena", dat vertrekken moest, op verzoek van den kapitein door de politie aan boord ge- bracht. Na eenigen tijd verwijderde zich een drie- tal, en ging aan wal, waarna de politie, op een ver- nieuwd verzoek, op zoek ging. De agent \V itte trof bet 3tal aan in de Kerkhoflaan en maande hen aan om naar boord te gaan. Dit gaf een der schepelingen, een Arabier, aanleiding om den agent aan te vallen terwijl de anderen, toen de agent den Arabier vastgreep, er tusscheu kwamen en ook den agent aanvielen, die onder de voet geraakte. In de worsteling wist hij echter weer op te staan en den Arabier, nadat een kameraad ter versterking was ge- komen, naar het arrestantenlokaal over te bren gen, waarheen ook de andere, hier woonachtige schepelingen werden gebracht, nadat daarvoor 4 agenten beschikbaar waren. Voor het ver trek0 van het stoomschip werden deze mannen aan boord gebracht ter beschikking van den kapitein. De Stct. (no. 189) bevat de statuten der Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortel- suikerfabriek te Sas van Gent. Met algemeene stemmen is tot secretaris van Sint Kruis benoemd de heer J. A. van der Hooft, notaris-klerk en ontvanger-griffier der Doopsgezinde gemeente te Aardenburg. plicht, hem door Margaretha zelf toegewezen Hij zag geen spoor van krankzinnigheid in haar blauwe, heldere oogen. Misschien had het noodlot zich nog niet van haar meester ge- maakt misschien zou dit nooit gebeuren, maar slechts alleen als een zwaard boven haar jonge leven hangen wreed en onverbiddelijk voor eeuwig buitensluitende uatuurlijke genegen- heid, de liefde van een echtgenoot, een thuis, kinderen Zij sprak weinig de eerste dagen. Zij ve telde hem, dat Margaretha haar Eleonora Holden genoernd had, dat zij niets van zich zelve wist en zich niets herinnerde van voor haar leven met Margaretha. z/Soms," voegde zij er met een glimlacn aan toe, //droom ik met open oogen van een prachti huis en een mooi klein meisje. Maar het is alles zoo vaag. Margaretha zeide, dat dit wel licht iets met miju vroeger leven te maken had.' Een onderzoek in Margaretha's papieren bracht niets aan het licht, noch de manier waarop zij het kind gevonden had, noch eenige aauwijzing tot de mogelijke identiteit. //Margaretha zeide, dat ik vier jaar geweest moet zijn, toen zi] mij vond." z/Dan zijt gij nu negentien," zeide hij haar, z/Gij moet met mij naar Londen gaan. Gij weet alles, kind, gij die altijd bij haar geweest zijt haar kende en liefhad. Kunt gij mij ver- Zij zag hem met haar groote, droeve oogen aan. wZij vergaf u. Hoe kan ik anders V Zij placht mij altijd van u te vertelleu, niet alsof zij u kende, maar alsof zij dikwijls van u gehoord had als een goed mensch. Zij leerde mij inzien, hoe edel en nuttig gij altijd waart, en" voegde zij er verlegen aan toe, //het is zoo. Mag ik u in Londen helpen Ik zou zoo gaarne werken." ,/Ja, kind, gij zult mij helpen," zeide hij, zich plotseling afwendende. Het deed hem zeer, naar haar te zien zij was zoo bleek, zoo liefelijk met baar diepen, vastberaden blik, haar teeder mondje en den overvloed van haar. Welk een wreedheid Haar leven verduisterd door znlk een noodlot. Hij was die dagen dankbaar, dat Frank Jerningham, de zoon van den Squire, zijn beste vriend, hem dikwijls kwam bezoeken. Hij had het zoo volhandig met het afdoen van allerlei aaugelegenheden, dat hij geen tijd voor Eleonora overhield, en hij was blijde dat t1 rank haar gezelschap hield nu en dan. Den dag na de begrafenis was hij reeds ge- komen om zijn vriend de verzekering te geven, dat hij hem bewonderde om de openhartigheid, waarmede hij zijne zonde beleden had. De predikant had hem in den tuin gebracht, waar hij Eleonora aan hem voorstelde en hen vervolgens samen liet. De jonge man was eenigen tijd gebleven, en was den volgenden dag weer- gekomen en daarna weer telkens langer. De predikant was blijde dat Eleonora een vriend gekregen had, die haar sympathiek was en die, zooals hij bij ondervinding wist baar sympathie waardig was. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1