Ter Neuzensche Courant Zaterdag 14 Augustus 1909. 491 Jaargang. No. 5339. Buitenland. FEUILLETON. P r e d i kbeurten. Landbouwberichten. TWBBDB "RTA ~n //De vrouw is dood." TER NEUZEN, 13 Augustus 1909. Zondag 15 Augustus 1909. RECHTSZAKEN. Arroudissements-Rechtbauk te Middelburg. De Paardenboon. Het optreden van Engeland, Frankrijk, Italie en Ilusland, de vier Kreta-mogendheden, heeft voor 't oogenblik 't Grieksch-Turksche conflikt bezworen. De verklaringeu van den grootvizier luiden vredelievend en ook in den Turkschen ministerraad is men een toontje lager gaan zingen. De in vage termen gestelde Grieksche antwoord- nota wordt, wonderlijk genoeg, door de Tnrksche ministers //vrij bevredigend" genoemd. De hooge Porte besloot haar gezant te Athene niet terug te roepen. Intusschen zal eene nieuwe nota aan de Grieksche regeering worden ge- zonden, waarbij verdere ophelderingen omtrent de Grieksche vlagkwestie o. a. zullen worden gevraagd. Het oorlogsgevaar is thans niet meer dreigend. In toonaangevende kringen te Konstantinopel houdt men 'ter voor dat Turkjje ook zonder oorlog, met hulp der mogendheden, zijn prestige op den Balkan kan bewaren. Omtrent den toestand in Macedonia wordt gemeld dat het Boelgaarsche bendenhoofd Panitza 2000 volgelingen heeft aangeworven, die hij ter beschikking stelde van de Turksche regeering om bij een oorlog met Griekenland, de Grieksche benden in Macedonie te vernietigen. Het Jong- Turksche comite heeft Panitza's aanbod aange- nomen en de militaire overheid kreeg opdracht deze vrijwilligers van wapens te voorzien. Te Saloniki heeft een geheime zitting van het Grieksche opstandscomite plaats gehad, waaraan ook twee Grieksche afgevaardigden van de Turksche Kamer deelnamen. Alle Grieksche bendenhoofden kregen opdracht, in het binnen- land van Macedonie de agitatie levendig te houden en op 't oogenblik van het uitbreken van den oorlog zou op 30 plaatsen in Monastir een opstand van Grieken uitbreken. In Turksche kringen wordt verzekerd, dat meer dan 100 actief-dienende Grieksche officieren zich heimelijk in Macedonie bevinden. Maandag werden 4 Grieksche toeristen gearresteerd, die officieren bleken te zijn. In't geval van oorlog zal maarschalk Mahmoed Schefket 'topper- kommando voeren. Te Konstantinopel weigeren de havenarbeiders de Grieksche schepen te laden of te lossen. Volgens de jongste berichten over den oorlog in Noord-Marokko, leggen de Spanjaarden't er op aan, met geschutvuur de dorpen en ver- sterkingen der Mooren plat te schieten. Men gaat dus de Fransche taktiek volgen minder het voetvolk aan handgemeen blootstellen, maar des te meer snelvuurgeschut in stelling brengen. De Spanjaarden verkennen de versterkingen der Mooren met een ballon-captif, een kabelballon, van waaruit men't aantal inboorlingen op 25000 schatte. Ook al heeft generaal Marina 32000 a 35000 man onder zijn bevel, zal de onder- werping van de Mooren een zware taak zijn. Een Spaansch kolonel heeft een nieuw ver- nielingswerktuig uitgevonden, n.l. een slinger- werptuig voor grap.aten. De slinger is ver- vaardigd van Spaansch riet en alvast is een kompagnie stevige bergbewoners, bekend met dit slingerwapen, gevormd, en bij den komenden opmarsch verwacht men daarvan veel resultaat. De berichtgever van de Matin" te Madrid spreekt de geruchten tegen dat de Mooren ont- moedigd zouden zijn. Integendeel. De spionnen van generaal Marina meldden dat er tijdens den 3) //Zeg mij, Margaretha" zei hij dicht aan haar oor, wzeg mij, wie is het meisje En de schadnw Plotseling schokte haar nog schoon gelaat, een verschrikkelijke ontroering teekende zich er op af. Zij richtte zich uit zijne urmen op. De starende, glazige uitdrukking harer oogen verdween voor een oogenblik, zij schitterden met het oude lichtzachtwonderlijk.Zij strekte de armen uit en kreet met luider stemme z/Krankzinnig Krankzinnig Krankzinnig Dan viel zij stijf in zijne armen terug, en hij zag, dat zij dood was. Op hetzelfde oogenblik stormde Eleonora het vertrek biunen. Een uur later, toen het totaal donker was, trad een lange vrouwengedaante, in een mantel gebuld en dicht gesluierd, het huis binnen. De straat was nu geheel uitgestorven. De huis- juffrouw stond op den uitkijk naar deze geheim- zinnige bezoekster en voerde haar een duf vertrek achter in het huis binnen. //W el i vroeg de vreemdelinge met zonderling klinkende stem. ffEn het meisje V" De stem der vreemdelinge gaf onmiskenbaar blijk van opgewondenheid. #Het meisje is heengegaan. Waarheen weet ik laatsten krijgsraad der Mooren-aanvoerders twee stroomiugeu zich openbaarden. Maar beide stroomingen waren den Spanjaarden vijandig. Een deel der inboorlingen wil wachten met den aanval totdat de Spaansche troepen hun opmarsch beginnen. De toegangen tot het Goeroegoe- gebergte dienen versterkt te worden. De overigen willen onraiddellijk op de Spanjaarden instormen. Na langdurige beraadslaging besloten de Mooren de eerste, voorzichtige, taktiek te volgen. Voortdurend worden geweren en patronen in 't Riff-gebied binnengesmokkeld. De sluik- handel wordt gedreven van uit Lissabon, Tanger en Puerto Real, dus uit Spanje self. Van bijna waardelooze geweren, waarvan de uitein- den plat geslagen zijn, snijden de Kabylen't eind van den loop af. Maar er komen ook Mausers binnen, die de beruchte smokkelaars, gebrs. Tessas, Engelsche onderdanen, leveren. De behandeling der Engelsche begrooting schiet slecht op17 dageu is men aan den gang en thans zijn de eerste 10 artikelen aan- genomen. Maar daaronder is de belangrijke belasting op de waardevermeerdering van grond. Eerste-minister Asquith deelde gister in 'tLagerhuis mede, dat de staat en niet de eige- naar van het land, zooals oorspronkelijk in het wetsontwerp was voorgesteld. de kosten der schatting van het land zal dragen. Het werk der schatting zou drie of vier jaren in beslag nemen de kosten daarvan zouden te zamen 24 millioen gulden bedragen. De regeering stelt ook voor een belasting van 5 pCt. opdemijn- rechten in de plaats te stellen van de oorspron kelijk voorgestelde belasting op de kapitaal- waarde der ertsen. Het totaal van de geschatte opbrengst dezer nieuwe belastingen in het loopende financieele jaar is ruirn 8 millioen gulden. Asquith betoogde echter, dat, terwijl deze belastingen bestemd zijn om in opbrengst te stijgen, de kosten van schatting zouden ver- minderen tot een betrekkelijk onbeteekenend bedrag. Austen Chamberlain, een der oppositieleiders, noemde deze mededeeling van Asquith een nieuwe begrooting. Zondag of Maandag wordt het stoomschip //Bruxellesville", waarmede Prins Albert van Belgie uit de Congo terugkeert, ter reede "van Vlissingen verwacht. Hij zal aldaar begroet worden door de Belgische loodsen te Vlissingen. Het voornemen bestaat ook van meerdere begroetingen op de Schelde, misschien ook ter reede van Ter Neuzen, ter wijl te Antwerpen een grootsche ontvangst wordt voorbereid. Woensdagavond, tegen den tijd dat de trein in de richting Mechelen zou vertrekken, werd de aandacht van den aldaar surveilleerenden agent van politie getrokken door een net gekleed heerschap, die daar met een reiskoffertje bij zich aankwam. Hij amende in hem iemand te herkenDen dien hij hier in artillerie-uniform had ontmoet, wat hem aanleiding gaf den persoon te verzoeken mede te gaan, teneinde zich te legimiteeren. Bij het onderzoek bleek de aangehoudene te zijn een korporaal der torpedisten te Hellevoet- sluis. Hij was goed voorzien van geld en wilde zich met den trein naar Antwerpen be- geven om van daar naar Amerika te vertrekken, waar, naar 'tschrjnt, zijn ouders wonen. niet, maar ik zal het uitvorschen. Zij bebben een nieuwen vriend opgedaau een predikant. Hij kwam voor het eerst vandaag. Hij is nu boven." z/Morgen om denzelfden tijd kom ik terug," zei de vreemdelinge. //Tracht dan alles te weten." Een goudstuk werd de huisjuffrouw in de hand gedrukt en de vreemdelinge verliet het huis. Met haastigen, fermen stap ging zij de straat door. Toen zij den hoek omsloeg, scheen een gaslantaarn haar vol in het gelaat zij had sneeuwwit haar en droeg een zwarte lorgnet. II. Twee dagen daarna verzamelde zich de gansche gemeeute van Rivercross rond een geopend graf op het kleine kerkhof. Het kerk'nof kou de breede schare niet bevatten. Zij was gekomen op de dringende uitnoodiging van haar voor- ganger, om de begrafenis bij te wonen van een haar onbekende vrouw. Men zei, dat zij in Westborough gestorven was en dat de predikant tot op haar laatste oogenblik bij haar geweest was, en dat er tusschen haar en het jonge meisje, dat nu bij den predikant was komen wonen, eenige verwantschap had bestaan. Zij wisten niets bepaalds doch zij zouden meer gedaan hebben dan ter begrafenis gaan zij zouden voor hem, Johan Tempest, door het vuur geloopen hebben, wanneer hij het ver- zocht had. Het was nog vroeg in den morgen, voor het dagwerk begon, terwijl de zon in het geopende gral brandde. De predikant stond onbeweeglijk. Hij weigerde te zeggen waar hij met zijn uniform gebleven was, doch deze is Donderdag- morgen opgespoord in een cafe onder de gemeente Hoek. De deserteur is gisterenmorgen overgegeven in handen der militaire autoriteit. Naar een Reuter telegram bericht is de Belgische stoomboot //Palomares" waarbij ook verschillende ingezetenen dezer omgeving ge'in- teresseerd zijn, in het Keizer Wilhelmkanaal gezonken. Dit stoomschip heett reeds een ouderdom van 28 jaren. Men houdt het daarom niet voor uitgesloten, dat de bodem van het schip doorgeroest geweest is, waardoor het snelle zinken werd teweeggebracht. De stoomboot ligt zoo ongelukkig in het kanaal, dat zelfs geen roeiboot er voorbij kan. Daar een oomiddel- lijke lichting van het vaartuig niet mogelijk is, heeft het kanaaldepartement bekend gemaakt, dat een nieuwe vaargeul in de noordelijkeglooiing zal worden uitgebaggerd. Men is met het baggerwerk begonnen, dat met groote moeilijk- heden gepaard gaat, daar eerst een groote st.een- pakking aan het hooge talud van het kanaal moet worden opgeruimd. Bij het gisteren te Breda gehouden examen voor de hoofdakte is o.ra. geslaagd de heer P. F. J. Neve, van Hengstdijk. Jlervoimde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Geen dienst. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 n. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 n. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 91 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg v. Feijenoord. Axel A. 9 u., Ds. S. O. Los, Bevesting en 2 u, Ds. J. H. Lammertsnaa, Intreerede. y It. 9 n. en 2 u., leeskerk, 6 u., Dr. Keizer van Thiel. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Dr. Keizer van Thiel. II. 9 u. en 2 n., Ds M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. Hoek v. Duisburg. Gereformeerde gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oxul-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haiizer" (Kerkhoflaan). T?er Neuzen. Geen dienst. Heden werd voor bovengenoemde rechtbank behandeld de zaak tegen P. J. M., oud 32 j., geboren en woneude te Sluis, thans gedetineerd te Middelburg. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 13 op 14 Mei j.l. te Sluis, na reeds den vorigen avond het besluit te hebben ge- nomen om ziju echtgenoote C. S. Crince van het leven te berooven en zich daartoe een re volver met scherpe patronen te hebben aan- geschaft in koelen bloede, terwijl zijn vrouw te bed lag en op dat oogenblik daartoe vol- strekt geen aanleiding gal, die met bedoelde patronen geladen revolver op zijn vrouw gericht en daaruit 2 schoten heeft gelost, met het oog- merk van haar te treffen en te dooden, tenge- Hij zag doodsbleek en men kon het hem aanzien, dat hij dien nacht geen oog had dichtgedaan. Toen de eerste schop aarde in het graf was geworpen sprak de predikant op zachten, ge- broken toon, overweldigd door aandoening, den zegen uit. Allen wilden terugkeeren en toch wist men niet, waarop de predikant nog langer wachtte. Alles was voorbij. De arme vrouw was in Gods genade aanbevolen gewordeu. Zij wasdeeeuwige rust ingegaan. En zij moesten nu aan het werk ieder moest leven totdat ook zijn uur geslagen zou zijn. Een enkele minder gevoelig voor indrukken dan de auderen maakte eene beweging om heen te gaan, doch de predikant hief de hand op, hij ging spreken. Een diepe stilte heerschte te midden der omstanders. //Vrienden," begon hij met zachte, doch duide- lijke stem, //vrienden ik heb u iets te zeggen. De vrouw wier begrafenis gij hebt bijgewoond was mijn echtgenoote." Doodsche, drukkende stilte. De predikant staarde in het graf. z/Gedurende vijf jaren" vervolgde hij met de- zelfde zachte, doordringende stem, ,/heb ik in uw midden geleefd, onder een verschrikkelijke leugen. Het eenige wat ik doen kan, om het kwaad eenigszins te herstellen is, inijne zonde aan u te belijden en ik ben het aan deze vrouw verschuldigd de vrouw, die een engel gelijk was mijn bekentenis over haar graf te doen. Sommigen van u, die zich gebeurtenissen van voor vjjftien jaar kunnen herinneren weten nog volge waarvan die vrouw aan het boofd en den hals door die kogels zoodanig is verwond ge- worden, dat zij aan de bekomen wonden enkele dagen daarna is overleden. Vanwege het O. M. waren 11 getuigen ge- dagvaard, waaronder 2 deskundigen (dokters). De rechtbank besloot als eerste getuige het zesjarig dochtertje van beklaagde niet te hooren. Uit het getuigenverhoor bleek dat beklaagde den vorigen avond de revolver gekocht had. De vrouw stond ongunstig bekend, wat haar zedelijk leven betreft. Beklaagde legde een volledige bekentenis af. Het O. M. eischte 4 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Verdediger Mr. F. B. Evers, advocaat te Middelburg pleitte clementie. Uitspraak heden over 8 dagen. il. In cms vorig nummer hebben wij gezien, dat de paardenboonen een bodem vereischen, die heel wat voe- dingstoffeu bevat, en dat daarom steeds voor een goede bemesting moet gezorgd worden. Inzonderheid hebben wii er op gewezen, dat eene bemesting met kalimest- stoffen niet mag achterwege blijven, zelfs niet op de zware kleigronden. Vele proeven hebben dit aanjjetoond o. a. de proef, genomen door den heer L. Melse te Serooskerke. Genoemde heer nam een proef op goeden, waterhoudenden kleigrond en verdeelde zijn proefveld in 4 perceelen, elk gruot tien aren. Perceel 1 bleef onbemest. II kreeg 50 K. G. slakkenmeel. III kainiet. IV slakkenm. en 50K.G. kainiet. I bracht op 2,75 H. L, per H. A. 27,5 H. L. II 3,26 32,6 r III 3,17 y V r 31,7 y IV y y 3,92 y 39,2 Alzoo brachten 500 K. G. kainiet, waarde J 11.25, een hooger opbrengst op van 4,2 H. L. paardenboonen, en in vereeniging, met 500 K G slakkenmeel een meer opbrengst van 11,7 H.L. per H. A. Nu wordt somtijds voor de paardenboonen het land bemest met stalmest, waarmede vaak zeer gunstige resul- taten worden verkregen. Het is echter de vraag, of deze wijze van bemesting linancieel de vooxdeeiigste is. Stalmest is een dure meet, waarmede men zuinig moet ziin en dien men het liefst moet bewaren voor gewassen, welke de voedingsstoffen, in den stalmest vervat, met kunnen ontberen. Dit is met de paardenboonen met in alle opzichten het geval. Dit gewas kan gebruik maken van de lucht- stikstof, om en zijne behoefte aan stikstof te voorzien; doch als alle viinderbloemige gewassen zal ook de paardenboon eerst dan de lucbtstikstof aanspreken, als andere stikstofbronnen ontbreken. Bemest men nu den bodem met stalmest, dan zal de paardenboon bij voor- keur gebruik mnkeu van de stikstof uit den stalmest, waardoor de dure stikstof onvoordeelig verbruikt wordt. Wii voor ons zouden liefst geen stalmest gebruiken, maar liever superphosphaat of slakkenmeel en kainiet geven en voor het eerste tijdperk, het hongertijdperk, wat chilisalpeter. Geeft men den paardenboon eene voldoende hoeveelheid kali en phosphorzuur, dan worden zij stikstofhor.gerig gemaakt, d. w. z. zij zullen ge- dwongen worden, om een ruim gebruik te maker) van de luchtstikstof en daardoor den bodem met stikstof verrijken. Voor het noodige phosphorzuur kan men gebruik maken van superphosphaat of slakkenmeel de noodige kali geve men in den vorm van kainiet, die men in het najaar onder moet ploegen. Voor een rniddel- matigen oogst heeft men op gronden, welke zich in goede mestkracht bevinden, 500 K. G. kainiet per H.A. noodig, voor grooter oogsten en op minder kracbtige gronden moet men grooter hoeveelheid nemen. Wij raden ieder landbouwer aan, om in dit opzicht verge- liikende proeven te nemen met verschillende hoeveel- heden, om zoo te weten te komen, tot welke grens hij gaan kan, om het meeste voordeel te genieten. Dit kan geen bezwaar opleveren de kainiet is zeer goedkoop en van verlies door wegzakking is geen sprake; wat de paardenboon niet ten goede komt, blijft over voor de volgende gewassen. Tegelijk met de kainiet strooie men 400 a 500 K. G. superphosphaat en evenveel kalk als kainiet, of anders 500 h 600 K. G.slakkenmeel Be- balve eene zorguldige bewerking van den bodem en eene gepaste bemesting, heeft ook de keuze van het zaaizaad grooten invloed op de grootte van den oogst. Uit eene reeks van proeven is gebleken, dat de uitzaai mnrnwEagggaiMiur-Shan.vavixvmiM'.WMasKi/.n '"m mi p pubis van een geval waarin een man, genaamd Johan Tempest Derereux beschuldigd werd van moord op Richard Gray en hoe deze vrijgesproken werd, omdat verschillende getuigen bewezen dat het buiten alien twijfel een ongeluk was geweest. Die man ben ik. Ik doodde Richard Gray bij ongeluk, doch met moorddadige plannen in het hart. Hij was een slecht mensch, ik zeg dat niet om mij zelf vrij te pleiten, maar omdat het de waarbeid is. Hij was de echt- genoot van deze vrouw, die later mijn wettige vrouw werd. De behandeling jegens haar maakte hem den naam van man on waardig. Eens kwam zij, bijna stervende, mijn moeder's bescherming inroepen en ik ging er op uit om hem te zoeken en te straffen, hem het verkeerde van zijn ge- drag onder het oog te brengen. Ik vond bem in een wijnhuis in slecht gezelschap. Hij be- leedigde mij en ten doode toe getergd, dreigde ik hem met het gerecht, waarop hij een revolver te voorschijn haalde en vuurde. Hij schoot mis. Ik stormde op hem los en wrong hem het wapen uit de hand. Toen ik het bemachtigd had, wierp hij zich op mij, trachtende het weer te veroveren. Hij slaagde er in den trekker over te halen terwijl wij worstelden. Een knal Hij was doodelijk in het hart getroffen. Ik was geen moordenaar doch ik haatte hem. Ik vergat, dat wij als mensch, alien broeders waren. Er was een onderzoek. Zijn vrienden getuigden en ik werd vrijgesproken zonder smet op mijn naam. Zijn vrouw herstelde. Ik had haar lief ik beminde haar reeds toen ik nog een jongen was, doch zij was gedwongen ge- worden dien man te huwen. Later huwden wij,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5