A I g e m e e n Nisuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5339. Zaterdag; 14 Augustus 1909. 49e Jaargang. Gemengde berichten. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32% en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTE BZLA-IP. De burgemeester van Raamsdonkveer heeft Woensdag een telegram ontvangen van den volgenden inhoud. 't Loo, 11 Augustus 1P09. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op haren dank over te brengen voor het draadbericht betreffende de ramp in Uwe gemeente, en U te melden dat H. M. ter tegemoetkoming aan den nood der armlastige gezinnen vierhonderd gulden bescbikbaar stelt. Hare Majesteits particuliere secretaris Jhr. Van Geen, zal deze aangelegenheid verder met U regeleD. Adjudant van dienst, DUMONCEAU. Volgens mededeeling in het N. v. d. D. is er sprake geweest van een bezoek van Keizer Wil- helm en de Keizerin aan onze Koningin op Het Loo. Er is uitvoerig over gecorrespon- deerd tusschen de beide hoven, maar, naar 'tschijnt, is het plan van den Keizer ditmaal afgestuit op de moeilijkheid om het vorstelijk echtpaar met zijn talrijk gevolg behoorlijk op Het Loo te logeeren. Het bezoek zal later worden gebracht en het plan blijft dus nog stellig op uitvoering wachten. De Independance Beige zegt Een Antwerpsch blad meldt dat Koningin Wilhelmina door Nederlandsche personen van invloed is aangezocht om in 1910 de tentoon- stelling te Brussel te bezoeken. Wij hebben getracht bevestiging van dit berieht te krijgen, maar aan de Nederlandsche legatie, waartoe wij ons hebben gewend, heeft men ons geenerlei antwoofd gegeven. (N. R. C.) Werkzoekende Neder landers in £>nitschland. Blijkens van den consul-generaal te Hamburg ontvangen inlichtingen, zijn in de laatste maan den tal van Nederlanders naar Hamburg, Altona en Harburg gekomen om werk te zoeken, zonder dat zij voorzien waren van voldoende geldmiddelen of een bewijs van Nederlanderschap. Dienten- gevolge kwamen zij vaak, na gedurende eenige dagen tevergeefs naar werk gezocht te hebben, de tusschenkomst van het consulaat-generaal inroepen, om op staatskosten naar Nederland te kunnen terugkeeren. Teneinde belanghebbenden teleurstellingen te besparen, vestigt de Minister van Buitenlandsche Zaken er de aandacht op, dat als gevolg van de slapte die nog steeds in het Duitsche zakenleven heerscht, het niet alleen moeilijk is om aan boord van schepen geplaatst te 'worden, doch ook om aan den wal werk te vinden. Boven- dien is voor velen het gemis van een bewijs van Nederlanderschap oorzaak dat zij niet ge plaatst worden. De Minister van Buitenlandsche Zaken ont- raadt derhalve een ieder die in Duitschland werk wil gaan zoeken, om zonder voldoende geldmiddelen ot bewijs van Nederlanderschap daarheen te vertrekken. (Stct.) Het bezoek wan den Buitschen Keizer aan Rftiddachten. Omtrent het vertrek van den Keizer worden de volgende bijzonderheden medegedeeld Dinsdag is de Keizer om zeven uur opgestaan. Nadat een huiselijke dienst was gebouden, waarbij de gastheer, graaf Bentinck, voorging, werd een rijtoer gemaakt door de bosschen onder ®c°rn' waarbij de stoet geheel was samen- gesteld als bij den rit van het station naar net kasteel. Het ontbijt werd op het kasteel gebruikt en tevens werd daar, voor den hoofdingang, een groepsfoto gemaakt van de Keizerlijke familie, de famine Bentinck, het gevolg des Keizers en verschillende andere heeren. De Keizer, die in een uitmuntende stemming verkeerde, was daarbij maar half ingenomen met de opstelling van de groep. De heeren van het kasteel hielden zich te veel op den achter- grond, zei hij, die moesteu wat meer naar voren komen er moest wat meer decoratief zijn. Tegen tienen volgde het vertrek naar het station. Langs den weg stond tamelijk veel publiek geschaard, doch het aantal kijkers was niet te vergelijken met dat bij de aankomst, terwijl op de tribunes slechts hier en daar sporadisch een plaats bezet was. Aan het station, waarvoor alle marechaussee's geschaard stonden, bedankte de Keizer den kapitein der marechaussee's, J. Vermeulen, voor de uitstekende wijze, waarop de orde bewaard was. In de wachtkamer, waar dezelfde autoriteiten bijeen waren als bij de aankomst, onderhield de Keizerin zich een oogenblik met den burge meester, den heer Brandt, tegenover wien zij o. a. de schoonheid der streek roemde. Toen een der aanwezigen den Keizer naar nieuws omtrent Zeppelin vroeg, deelde deze mede, dat hjj een tegeuspraak van het berieht omtrent diens dood had ontvangen, er aan toevoegende //das ist noch ein langes Leben," of iets in dien geest. Tien minnten over den bepaalden tijd, dus precies te tien uur, vertrok de Keizerlijke trein, waarbij de Keizer en de Keizerin ieder in hun eigen rijtuig hadden plaats genomen, naar Wetter in Westfalen. .Te Winterswijk vertoonde zich de Keizer voor een der ramen van de coupe en wuifde vriendelijk de talrijke menigte toe. Door den Keizer zijn verschillende ridderorden uitgereikt en aan luitenant Bouwman, directeur van de Koninklijke kapel, een paar gouden manchetknoopen met paarlen geschonken. Voor het personeel van het grafelijk kasteel had Z. M. een gift beschikbaar gestel'd. Als een bijzonderheid wordt verhaald, dat zich op het kasteel eenige fraaie antieke schenk- bekers bevonden, welke in zeer hooge mate 's Keizers attentie mochten trekken. Hoezeer Z. M.'s be wondering werd opgewekt, moge blijken uit de volgende scherts. Tot een der rent- meesters zeide Z. M. n. 1.vIk raad u aan bij mijn volgend bezoek aan Middachten een speciale politiebewaking bij deze scbitterende bekers te doen plaatsen, anders zijn ze hier voor mij niet veilig." TER NEUZEN, 13 Augustus 1909. Door den heer Mr. A. P. Snouck Hurgronje, rechter-plaatsvervanger in de arrondissements- rechtbank te Middelburg, is als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Te 's Gravenhage slaagde Woensdag voor handteekenen 1. o. de heer G. den Toom te Aardenburg. Tengevolge van het veelvuldig voorkomen van mazelen en roodvonk onder de jeugd is de R. K. meisjes- en bewaarschool te IJzendijke gesloten. De openbare school heeft vacantie. In de week van 4 tot en met 10 Augustus 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van typhus en febris typho'idea, waarvan 1 te Oortgene en 1 te Poortvliet4 van roodvonk, waarvan 2 te IJzendijke, 1 te Kruiningen en 1 te Retrancbement, en 3 van diphtheritis, waarvan 1 te Axel, 1 te Hulst en 1 te Vlissingen. Sluiskil. Bij niet minder dan vijfbewoners van Sluiskil is Woensdagnacht 11. de wasch gestolen. Van de daders is tot nog toe geen spoor te vinden. Axel. Dinsdag jl. had alhier bij mej. de wed. Rolff, ten overstaan van den candidaat- notaris J. A. Dregmans te Axel en den notaris Becking te Vaassen de verkooping plaats van eenig bouwland, eigendom van de erven van wij 1 en den heer Th. van Pienbroek. Koop I. 14 hect. 24 aren 10 centiaren of 31 gem. 288 roeden bouwland, gelegen in den Nieuwen Eglantierpolder, gemeente Axel, werd gekocht door Jac. Dekker Anthz. en Jac. van VVjjck Abrz. beiden landbouwers te Axel, voor 880 per 44 aren 56 centiaren of totaal 28,124,07. Koop II. 8 hect. 77 aren 10 centiaren of 18 gem. 205 roeden bouwland, gelegen in den Zaamslagpolder te Zaamslag, werd gekocht door Dirk Dees Az., landbouwer te Zaamslag, voor J 1060 per 44 aren 56 centiaren of totaal 20,865,87 Koewacht. In de aangrenzende gemeente Stekene is Woensdag op de steenbakkerij St. Marie een erg ongeluk gebeurd. De hand van de 17jarige Emelie Waybach, wonende op den Heikant, geraakte onder een der machines. De hand en een gedeelte van den arm werd afge- draaid. De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht. Ossenisse. Sedert eenige jaren is hier sprake van den aanleg eener haven aan de Schelde. Er zijn reeds vergaderingen en besprekingen tot dit doel gehouden, maar tot plannen is het gebleven. Een goed ingeriehte haven aan het z/Zeedorp" wordt hoe lauger hoe meer gewenscht, niet alleen, omdat het aantal schippers hier voortdurend toeneemt, maar ook, omdat door de verbinding langs harde wegen van Ossenisse met achterliggende gemeenten, deze laatste hare goederen zeker zoo goed per schip over Ossenisse kunnen betrekken als over Walsoorden. Boschkapelle. Beguustigd door prachtig weder had Dinsdag j.l., na Maandagavond met kauongebulder te zijn aangekondigd,defeestelijke installatie plaats van den Z.Eerw. heer J. P. Oomen als pastoor dezer gemeenteen men mag gerust zeggen, dat het feest in alle opziehten is geslaagd. De versiering der kerk was opvallend prachtig, en droeg ieders bewondering weg, de wegen in de kom van het dorp waren omzoomd met frisch groen, talrijke sierlijke eerebogen waren opge- richt, en aan de huizen waren schoone ver- sieringen aangebracht, terwijl des avonds vele woningen mooi verlicht waren. Den ganschen dag weerklonken kanonschoten. Des morgens om half negen vertrok de feest- stoet, die nabij de school was opgesteldhij bestond uit 1. Drie getooide fietsen, voorstellende Geloof, Hoop en Liefde. 2. Schoolkinderen, meisjes, met vlaggetjes. 3. Gedeelte der fietsclub //De Zwaluw", met versierde fietsen. 4. De societeit »De Eendracht" met vaandel. 5. Vereeniging z/Helpt Elkander" met schild. 6. Congrega- nisten met vaandel. 7. H. Familie met vaandel. 8. Zangkoor. 9. Petrus' scheepje. 10. Kerk- baljuw. 11. Kerk- en armbestuur. 12. Ge- meenteraad. 13. Herderkens. 14. Sleuteldra- gers. 15. Bloemstuk. 16. Bloemenstrooiende maagdekens. 17. Z.Eerw. heer pastoor met gevolg. 18. Feestcommissie. 19. Schoolkin deren, jongens, met vlaggetjes. 20. Gedeelte fietsclub met versierde fietsen. Bij de pastorie aangekomen werd de nieuwe Herder achtereenvolgens gecomplimenteerd na- ruens het kerk- en armbestuur door den heer H. Geilleit, secretaris van het kerkbestuur, namens de feestcommissie en de paroehianen door den heer G. de Gier, voorzitter der feestcom missie, namens de gemeentenaren door den heer J. Truyman, burgemeester, en namens de ver eeniging ,/Helpt Elkander" door den heer J. Sponselee, commissaris dier vereeniging, waarna Z.Eerw. met gevolg in den stoet plaats nam, en men in optocht, omstuwd door eene menigte belangstellenden, door de kom der gemeente trok tot bij de kerk. Hier bood een doehtertje van den burgemeester met eene lieve toespraak de sleutels aan. De kerk stroomde vol geloovigen ter bij woning van de tretfende handelingen der officieele in stallatie door den HoogEerwaarden heer Deken van Hulst, en de plechtige H. Mis met assis- tentie door den Z.Eerw heer pastoor opgedragen en waaronder de H.Eerw. heer Deken een instal latie rede hield, die zichtbaar op alien een diepen indruk maakte. Na afloop stond de heer,, Feijen photograaf te Westdorpe. gereed, om op het kerkplein een opname te doen van den Z.Eerw. heer pastoor, omringd door de heeren geestelijken, kerk-, arm- en gemeentebestuur en feestcommissie, waarna Z.Eerw. in optocht naar de pastorie werd geleid, waar de stoet werd ontbonden. Yervolgens werd van wege den nieuweD Her der eene zeer mime bedeeling van krentenbrood gehouden en begaf zich kerk-, arm- en gemeente bestuur en feestcommissie naar de pastorie, waar het doehtertje van mej. wed. D. L. v. Damme, eveneens met een lieve toespraak het fraaie bloemstuk aanbood. Daarna werd elk kind in de school onthaald van wege de feestcommissie en ontving elk ook een flinke versnapering vanwege den Z.Eerw. heer pastoor, ook de kleinen der bewaarschool werden op gelijke wijze bedacht. Na den middag hadden onder zeer groote belangstelling verschillende volksspelen en fiets- wedslrijden plaats. Yan den uitslag zij alleen medegedeeld, dat de lste prijs voor vlug een pijp leegrooken werd behaald door J. de Bakker-de Witte, een grijsaard die onlangs zijn 50jarig huwelijksfeest vierde en die te kampen had met befaamde toeback- suijghers. Met genoegen kan geconstateerd worden, dat de feestvreugde door geen wanklank werd ge- stoord. Als hulde aan den nieuwen Herder hebben de paroehianen moeiten noch kosten gespaard, en ieder, rijk of arm, heeft op de een of andere wijze het zijne er toe bijgebracht, om het feest zoo goed mogelijk te doen slagen. St. Jansteen, 12 Aug. Eergisternacht hebben onbekenden ten nadeele van J. Vink alhier, een zestal konijnen uit zijn stal ontvreemd. In de wijk //Schommeling" alhier hebben gisternacht op den roggeakker van A. Pieters te Ellestraat, dieven ongeveer 17 //stuiken" opgebonden rogge omvergelegd en de aren afgesneden, welke zij waarschijnlijk in zakken gevuld en daarmede de Belgische grens zijn overgetrokken. 'tWare te hopen dat de daders spoedig op- gespoord werden. Biervliet. Geen gemeente in onze provincie, waar zoo vele landerjjen publiek verkocht worden in dit jaar, als Biervliet. Eerst kwamen de hofsteden van de heeren Temmerman en Haverbeke onder den hamer samen pi. m. 200 gemeten, die te IJzendijke geveild werden. Eerstdaags wordt de hoeve van de erven Thomaes-Calon te Biervliet verkocht, ongeveer 100 gemeten en deze week staat weer in onze plaatselijke advertentieblaadjes geannonceerd, dat te Gent de twee hofsteden bewoond door De Jaeger en Moddd, geveild zullen worden, ter grootte van pi. m. 300 gemeten. Dat is al 600 gemeten Biervlietsche gronden de kleine verkoopingen o. a. van de erven Lijbaart niet eens meegerekend. De verkooping der goederen van Temmerman, Haverbeke en Thomaes ontsproot door overlijden. Ylissingen, 13 Augustus. In de heden ge houden zitting van den gemeenteraad werd overgelegd de rekening over 1908. Deze bedraagt in ontvang 795,251,43 en in uicgaaf f 665,152.711/2 en sluit alzoo met een goed slot van 130,098,71%. Ui^ het jaarverslag dezer gemeente over 1908 blijkt, dat de stedelijke gevestigde schuld, oor- spronkelijk groot f 897,600, is teruggebracht tot 552,000. De heer W., hoofd der school te Beusichem, die in de vorige week naar vrouw en kinderen zou terugkeeren van een vacantiereisje door Belgie en den 3n uit Luik schreef dat hij over Brussel naar Rotterdam zou vertrekken, is niet aangekomen en er is tbuis sedert ook niets meer van hem gehoord. Men vreest dus dat den algemeen geachten man een ongeluk is overkomen. TER 5EUZESSCHE (MRAST. ■Ml l.linl verMcl»IJn« WnanilitK-. Woenmlttg. e«» Vrijilagavond. nits-ezonil.rU op I>«nI<Ihkkii. bij lie Firmu P. J. VAM 1IK NAN1IK te Ter Seuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1