A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. een Onderwijzer DEAHEWET. DEAHKWET. No. 5338. Donderdag 12 Augustus 1909. 49e .Jaargang. Binnenland. FEUILLETON. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,821/2 en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekbande- laars, Postairecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EEaSTB BLAD. Bij het openbaar lager onderwijs in de gemeente TER NEUZEN wordt gevraagd in het bezit der akte j. De jaarwedde bedraagt 575,met regel- matige opklimmingen overeenkomstig de des- betreffende verordening tot f 900,na 24 dienstjaren. Voor het bezit der hoofdakte wordt de jaar wedde met f 100 verhoogd. Is deze akte verplichtend dan bedraagt de verhooging der jaarwedde 200, Stukken intezenden aan den Burgemeester vo6r 30 Augustus 1903. Ter Neuzen, 3 Augustus 1909 Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. 2) De vrouw geleek eene schaduw. Men kon haar niet meer aanzien hoe oud zij was, ofscboon zij pas drie en dertig jareu telde, twee jaar jonger dan haar echtgenoot, Johan Tempest, dien^zij in vijftien jaar met gezien had. Zij moest zeer schoon geweest zijn. De uitdrukking op haar bleefc gelaat was bijna geen aardsche, zoo lief was zij. Hare uitgeteerde hand streek hem teeder over het donkere, gebogen hoofd. r/Gij wordt grijs," zeide zij vriendelijk, ,/en uw gelaat is diep gegroefd. Ik heb zooveel van uw schoone leven gehoord, Johan. Ik heb u al die jaren gade geslagen en was zoo trotsch op u." //Trotsch Zijn stem was vol bitterheid, dieper dan die des doods. //Margaretha, hoe kunt ge mij ooit vergeven Ik heb jegens u gezondigd, als nooit een man tegen een vrouw zondigde. Ik heb u vijftien jaar alleen gelaten." //Gjj hadt gelijk," zeide zij. ,/Ik wist al dien tijd, dat gij gelijk hadt. Wij zouden nooit gelukkig geweest zijn. Ons huwelijk was verkeerd. VYij hadden ons noodlot moeten aan- nemen. Wij waren nooit bestemd, met elkan- der in deze wereld te zijn. Gij hebt goed wim<.nIR'i!AT C0NKIiEL^ zonder beroep./, moeten door bloedverwanten of leden der burger- SB De groote staking in Zweden schijnt al te gaan luwen. Wei is waar hebben de typografen zich in beginsel bij de staking aangesloten, maar 't blijft de vraag of zij de daad bij 't woord zullen voegen. Het spoorwegpersoneei staakt niet. De beperking van den dienst is 't gevolg van het gebrek aan vrachtgoederen en verminderde vraag naar goederenwagens. Mocht toch 'n spoorstaking worden afgekondigd, dan zijn er maatregelen getroffen om het ver- keer op bevredigende wijze in stand tehouden. Te Stockholm is het tramverkeer gistermorgen op de ceintuurbaan met 8 door politieagenten begeleide wagens weer geopend. De stakers ontvangen ook steun uit't buiten land, o. a. uit Duitscbland, Denemnrken, Hon- garije, Engeland en Amerika. Volgens het //Berk Tagebl." geeft de staking aanleiding tot socialistische propaganda onder de soldaten. In enkele kazernes werden oproerige liederen gezongeu, hetgeen tot strenge bestraffing aan leiding gaf. Vlugschriften worden verspreid, waarin de waarschuwing voorkomt: //Schiet niet op vrienden, broeders ofkameraden, indien het u bevolen wordtTe Stokholm begint de voorraad levensmiddelen op te raken. In de winkels, waarvan vele gesloten zijn, zijn geen verscbe waren meer te koopen ook de voorraad gezouten en gerookte eetwareu verminderd on- rustbarend. Maar de meeste burgers hebben groote voorraden in hun kelders opgestapeld. Te Gothenburg heeft de aanvoer van levens middelen onder militaire bewaking plaats. Destakende gemeente-werklieden te Stockholm hebben aanzegging gekregen dat zij ontslagen zijn. De staking onder de doodgravers duurt voort, hoewel de organisatie der arbeiders ben aan- gespoord bad het werk te hervatten. De dooden gedaan. Lw leven heeft alles goedgemaakt. Ik heb ieder oogenblik vau een uwer goede daden van medelijden en liefde gehoord, en ik heb tot mij zelve gezegd Hij is goed. Zjjn leven is schoon en goed. Ik ben trotsch op hem trotsch, dat bij mij liefhad, trotsch dat hij zijne liefde overwon en heenging." Zij zonk in hare kussens terug de inspanning was te groot geweest. Gedurende een paar minuten streed zij en snakte naar adem, en Johan lempest zag naar haar, hulpeloos, ten prooi aan zulk verwijt, als slechts een sterk menscb gevoelen kan, die geworsteld heeft om datgene uit te rukken, wat bij dacht dat recht was en dan later bemerkte verkeerd te zijn. En nu was bet te laat. Zijn heldere blik zag, dat zij sterven ging. Haar zwak lichaain was uitgeput, haar geest spreidde zijne wieken uit, gereed om afscheid te nemen en heen te vliegen Na eenige minuten glimlacnte zij hem weer dapper toe. z/Hoe lang zijt gij hier geweest, Margaretha vroeg hij. z/Zeven jaren in deze stad, maar in dit huisi'e slechts kort." z/Zeven jaar? Dan waart gij hier twee jaar voordat ik te Rivercross kwam. O Margaretha, ik was niet zulk een ellendeling, als gij gedacbt moet hebben. Ik wierp alle veruntwoordelijk- heid van mij maar ik dacht altijd, dat goed leven kondt. Gij hadt toch geld z/Ik verloor het zeven jaar geleden. En eene vriendin, die hier wooude, zeide mij, dat, wan- ueer ik hier kwam, ik muziek- en taallessen wacht ter aarde besteld worden. De landarbeidersbond te Eskilstuna heeft de staking voor den thans beginnenden oogsttijd geproclameerd. Gaat deze staking door, dan worden een groot aantal laudbouwers geru'iueerd. Maar men hoopt voor den oogsttijd de staking bedwongen te hebben. De organisatie der patroons verklaart de staking nog lang het hoofd te kunnen bieden. Diigelijks kost de staking aan de werkgevers ruim 100.000 gulden. Het weinige succes van de bemiddelingspoging der regeering duidt er op dat de strijd om de macht thans voor langen tijd uitgevochten zal worden.. De Grieksche regeering heeft Maandag op de Turkscbe verwijten inzake Kreta geantwoord. Die verwijten waren onverdiend, want de Grieken wenschteu met Turkije in vriendschap te leven en zij hadden juist 'tnieuwe bewind aldaar met geestdrift begroet. Wanneer Griekenland ver- overingsplannen had gekoesterd, zou't wel partij hebben getrokken van de verwarde toestanden die in Turkije geheerscht hebben. Maar Grieken land is niet betrokken in de Kretenzische be- weging. Het lot van Kreta ligt in handen van de beschermende mogendhedeu Griekenland zal zich naar hun beslissingen gedragen. De Grieken betuigen dus hun onschuld en verschuiien zich achter den breeden rug der mogendheden. Maar de Turken eischen meer. Te Konstantinopel voorziet men dat de Porte twee divisies naar Kreta zal zenden om voor- goed den Griekschen invloed te breken. De Jong-Turken drijven de auti-Grieksche beweging op de spits, o. a. met boycotten, hetgeen de regeering in 'n lastig parket brengt. Van de gezanten der mogendheden ontvingen de Turk- sche bewindhebbers 'gister den dringenden raad gematigdheid te betrachten. Dan zullen het vlag-incident en andere kwesties spoedig worden opgelost. Maar de Jong-Turken eischen met hun grooten aanhang en het leger achter zich den oorlog. Een nieuwe faktor is de Kretenzische bevol- king. Het bericht dat de mogendheden het wegnemen van de op het fort te Kanea geheschen Grieksche vlag hebben geeischt, verwekte groote opwinding. Ernstige verwikkelingen worden op Kreta gevreesd. Onmogelijk lijkt 't nog niet dat de Kretenzers weer eens opstand maken. Of 't hun ditmaal veel baten zou, blijft de vraag. geven. Mijn vriendin stierf heel al dieu tijd in weelde glimlach van innige zou kunnen spoedig." z/En ik leefde de man zuchtend. Zij glimlachtte een teederheid. z/Gij hebt nooit in weelde geleefd, Johan," zeide zij. ffMet dit vergeleken, was het weelde." z/Maar wij waren niet altijd zoo arm eerst toen ik ziek werd en niet werken kon. Eleo- nora, het arme kind, trachtte op verschillende manieren geld te verdienen, maar zij is nog jong en onervaren. Ach, Johan, het doet er niet toe. Ik ben niet bevreesd om te sterven. Uw leven dat is het." Zij ratelde voort, zooals stervenden doen,aan een stuk, zonder ophoudeu. z/Ik was zoo verrast, toen gij naar Rivercross kwaamt. Ik hoorde, dat gij daar beroepen waart en ik was zoo trotsch, zoo gelukkig." Weer glimlacbte zij een hemelsche zoete glimlach en de man verborg het gelaat in de handen, terwijl heete tranen tusschen zijne vingers druppelden //Herinnertgij u noguw geliefkoosde woorden?" fluisterde de stervende. //Wij brengen onze jaren door als een geschiedenis, die verteld wordt." De mijne is verteld dat is alles. Ik ben niet ongelukkig geweest, Johan, dat moet gij niet denken. Ik zou mij eenzaam gevoeld hebben, zoo ik Eleonora niet had gehad." z/Wie is zij?" stamelde Johan Tempest. Plotseling veranderde het gelaat der vrouw een uitdrukking van pijn, rusteloosheid kwam De Pecersb. »Beurscourant" meldt dat de vier mogendheden tot elken prijs een Grieksch- Turkschen oorlog zullen beletten. Het eiland zou door Europeesche eskaders worden geblok- keerd indien Turkije troepen wilde ontschepen of den oorlog verklaarde. Het programma van het bezoek van het Duitsche Keizerspaar aan Middachten, waarvan wij in ons vorig nummer uitvoerig melding maakten, is Maandagavond door een onweersbni, gepaard met zwaren hagelslag en hevigen regen, voor een groot deel verstoord. De overtalrijke vreemdelingen moesten een onderkomen zoeken, wat in sommige hotels tot beftige tooneelen aanleiding gaf. Toen het eindelijk wat bedaarde, werd de fantastische verlichting ontstoken, die een groot genot schonk aan ben, die zich, na de hevige bui, nog naar het landgoed Middachten begaven. Gisteren is het Keizerpaar afgereisd naar Duitschland. TER NEUZEN, 11 Augustus 1909. Komende van Vlissingen en met bestemming naar Gent is alhier hedenvoormiddag door de nieuwe sluis opgeschutliet recherche-stoomvaar- tuig //Albatros", thuis behoorende te Wemel- dinge. Aan boord waren o. m. de beer Com- missaris der Koningin in Zeeland, de heer Dijckmeester, en deD hoofd-ingenieur-directeur van 's Rykswaterstaat te Middelburg, benevens eenige heeren der administrate van 's Rijks directe belastingen. Nadat alhier het gebouw der electrische centrale voor de bediening der sluizen was bezichtigd, voer de //Albatros" door naar Gent. Hedenvoormiddag is alhier, een kruistocht houdende, in de nieuwe haven binnengekomen en aldaar gemeerd Hr. Ms. wachtschip //Bever' uit Vlissingen. Werd reeds vermeld dat zich de gevreesde ziekte in de aardappels voordeed, heden ver- namen wij dat deze zich in zeer hevigen graad openbaart, en de gerooide knollen daarvan maar al te zeer het bewijs geven. Alleen de //In dustries" schijnen tot hiertoe van de ziekte te zijn vrijgebleven, benevens ook de besproeide velden. over de kalme trekken. Zij verzamelde al hare wegstervende krachten. Hare stem, ernstig, smeekend, verschrikte hem. z/Johan ik laat haar u na. Zorg voor haar. Red haar van de ontzettende vervloeking het afgrijselijk noodlotJaren geleden vermoedde ik het slechts nu weet ik het. De schaduw Het omzweeft haar leven Het is des duivels werk z/Wie is zij, Margaretha?" Docb de beteekenis van die vraag scheen niet tot haar door te dringeu. z/Ik vond haar den dag, nadat gij mij verliet," murmelde zij teeder. //Ik heb haar liefgehad als een zusje. O, de schaduw, de zwarte schaduw." z/Wie is zij vroeg hij ten derden male, alle kracht in zijn stem leggende. //Zeg mij haar naam. Welke schaduw omringt haar? Ik zal om uwentwil voor haar zorgen. Margaretha, tracht mij toch te begrijpen. Hoe beet zij Bij wien hoort zij thuis. Welke is de zwarte schaduw, bet verschrikkelijke noodlot, waartegen gij wilt dat ik haar beschermen zal Weer snakte zij naar adem. Hij hield haar in zijne armen. De plotselinge vlaag was voorbij, zij begon onsamenhangende woorden te stamelen. Hare gedacbten hadden geen logischen samenhang meer. Hij zag, dat zij streed ora woorden te vinden om haar laatste verzoek aan hem in te kleeden haar stervenden last hem over te dragen (Wordt vervolgd). Kit bind verschijnt VIhmimIhk-. Wnensdag. en TriJUnifuvonit, ni<|;eznnileril rip RCeeritilniren. bij lie Firina I". J. ViK ME MKIIE ie fer SenxeB. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drank wet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek- schrift van PiETER JOHANNES VISSER, van beroep hotelhouder, wonende te Ter Neuzen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het linkerbeneden- lokaal van het perceel plaatseiijk gemerkt 4 en gelegen aan de Brouwerijstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen bet verleenen van de vergunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 10 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester, W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoeksehrift om verlof tot den ver koop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van MARIA LOUISA STEVENS, zonder beroep, wo nende te Ter Neuzen, in het rechter voorlokaal van het perceel plaatseiijk gemerkt 13 en gelegen aan de De Feijterstraat, en wonende te Ter Neuzen, 111 net rechterlokaal van het gemerkt 85 en gelegen aan de lijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 10 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. zei

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1