Gemengde berichten. TER NEUZEN, 4 Augustus 1909. Te Arnhem slaagde voor de hoofdakte de heer L. A. Koster van Axel. 3^— Te 's Gravenhage is, na algelegd exatuen, het diploma van gemeente-secretaris of ambte- naar ter secretarie o. m. behaald door den heer N. Maarleveld van Biervliet. Maandagnamiddag ontstond te Philippine inand in het huis van A. -Lauret. De vrouw was uaar de kade gegaan om mossels te dragen, de groote kinderen waren naar school en het huis overgelaten aan een paar kleuters. Het kleinste jongetje had de lucifers genomen, het bed in brand gestoken en was daarna het huis uitgevlucht. loevallig werkte daarnaast een metselaarsknecbt, deze l'ook de brandlucht en trok bed en dekens naar buiten. Ware deze uiet tegenwoordig geweest, dan zeker had "die brand het huis met de belendende gebouwen in de asch gelegd. De »Breskensche Ct." meldt het volgende Den 9 Juli vertrok schipper Van Hoeve, alkomstig uit Moerbeke (Belgie) met zijn schip //Niamoor" uit de haven van Cadzand naar lissingen. Even buiten de haven kreeg het schip aan bakboord zulk een zware zee, dat het roer defect werd. Een volgende zee deed het schip op een steenen dam stooten, waardoor het ontredderd werd. Op het hulpgeroep van den schipper ging de pas aan de haven te Cadzand gestationneerde reddingsvlet zoo spoedig mogelijk uit. Aan de bemanning dezer boot raocht het, met gevaar voor eigen leven, geluk- ken, bet schip vlot te brengen, dat vervolgens met behulp van een man der reddingsboot te Vlissingen werd binnengebracht. De reddingsboot was bemand als volgt C. van den Heuvel, W. J. van den Heuvel en Jac. van den Heuvel (die bij verhindering der vaste bemanning invielen), Joh. Baas, Jac Mis- sielje en A. la Gasse, alle roeiers. Het bovenstaande, dat tot nog toe door geen enkel nieuwsblad werd opgenomen, verdient echter wel vermelding, omdat daardoor weer overtuigend wordt aangetoond, boe noodig de reddingsvlet aan de haven te Cadzand en hoe wakker de bemanning is om redding te bieden, waar ze wordt verlangd. Sluiskil. Toen Dinsdag j.l. het zoontje van den koopman v. d. B. uit Ter Neuzen naar Sas van Gent fietste, reed hij tegen een op den weg staande paal, waardoor hij met fiets en al in het kanaal geraakte. Een jonge juf- frouw van Sluiskil, Al. J. I. die hem per rij wiel voorbij was gereden, zag den knaap in het water spartelen en snelde hem ter hulp. Het mocht haar gelukken den drenkeling te redden. Met vereende krachten slaagden zij er ook in het rij wiel uit bet kanaal op te halen. Axel. Op het tweetal voor een beroep als predikant bjj de Ger. Kerk B alhier, zijn ge- plaatst de WelEerw. beeren Ds. Ch. Bruijns te Hendrik Ido Ambacht en Ds. A. Schippej te Maasdijk. IValsoorden. Zaterdag werd alhier in het logement van J. F. Adriaansens, door het bestuur der waterkeering van het cal. waterschap Wals- oorden aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1910 van de aarde-, .kram-, rjjs- en glooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemd waterschap. Begrooting f 3004.15. Een jong meisje deed hem er eindelijk toe be- sluiten den post aan te nemen. Hp was namelyk verliefd geworden op de schoone docbter van den vermoorden poortwachter Pier#e. Antoinette, zoo was haar naam, verklaarde dat ze bereid was hem naar bet einde der wereld te volgen doch niet buiten de palissaden van Libreville. De bontbandelaar vermocht niet de kracht harer redeneering te weerstaan hij bing zijn jagers- pak aan den kapstok en werd een gelukkig huisvader en geeerbiedigd hoofd der kolonie Libreville. Charles Larnon zag het Choctaw-opperhoofd, den Zittende Stier, nimmer weder. Het stuitte hem tegen de borst den moordenaar zijns schoon- vaders vriendschappelijk tegemoet te treden en de Zittende Stier was iijngevoelig genoeg zulks te begrijpen, daar hij elke ontmoeting vermeed. Het voornemen van Charles om te vertrekken scheen het opperhoofd op een of andere wijze ter oore gekomen te zijn en op den dag voor de afreize verscheen Berenklauw met vier Choc- taws in de kolonie. In eenvoudige woorden bracbten ze den afscheidsgroet van hun opper hoofd over, benevens een kostbare pels als ge- schenk voor Ninette. Hij liet de squaw van het blanke opperhoofd smeeken, dat de dood haars vaders niet als een donkere welk tusschen haar echtgenoot en de Choctaws mocht blijven zweven. Het Choctaw-opperhoofd liet door Berenklauw weten, dat hjj zich niet waardig achtte voor het aangezicht zijns blanken broeders te ver- schijnen, doch dat deze in zijn hart zou voort- leven. en dat hjj eens in de eeuwige jachtgrouden zijner vaderen zoolang naar hem zoeken zou, dat hij hem gevonden had. Getroffen door deze Ingeschreven werd door de heeren Warrens te Graauw voor 3435 Cambeen te Walsoor- den voor 3420 Jacobs te Goes voor 3297 Colsen te St. Jansteen voor 3267; J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 3210 en A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor f 3130. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Nieuw-Namen, 3 Aug. Heden is door de marechaussee aangehouden en naar Middelburg overgebracht, zekere D. L.. van bier, die nog eene rekening met de justitie had te vereflenen. Sedert hij door de rechtbank te Middelburg tot 14 dagen gevangenisstrat was veroordeeld, is hij naar Belgie uitgeweken, maar kon thans den lust niet meer weerstaan aan dezen kant een kijkje te komen nemen waarop hij gearresteerd werd. De heer W. A. J. van der Kamp. lid van den gemeenteraad van Haarlem, heeft een toe- stel uitgevonden dat tragische ongelukken ten- gevolge van gasverstikking, zooals in den laatsten tijd veelvuldig voorkwamen, onmogelijk zal maken. Het toestel is herhaalde malen aan de licht- fabrieken te Haarlem onderzocht en naar het rapport, er over door de gasdeskundigen aan de lichtfabrieken uitgebracht, voldoet het aan hooggestelde eischen. Het maakt alarm wanneer overmatig gasont- snapping plaats heeft. De uitvinder beweert dat ongelukken, zooals pas dat te Utrecht, onmogelyk zijn wanneer zijn toestel in werking is, want de alarmsignalen kunDen ook worden aangebracht in een kastje buitenshuis, zoodat, er moge dan in huis slechts een persoon aanwezig zijn, men buiten toch van het gevaar op de hoogte wordt gesteld. Te Zutphen is een valsch bankbiljet van veertig gulden uitgegeven. Het is donkergroen van kleur, niet voorzien van een watermerk. Te Obdam, is Zondagmorgen, spelende te water geraakt en verdronkeu, een Sjarig zoontje van den landman P. Visser. Een eigenaardig geval heeft zich op de kermis te Heilo voorgedaan. Een paartje, dat van het cafe-Ruiter weer per rijtuig naar hun woonplaats te Bergen wilde gaan, kon de verleiding niet weerstaan nog een dansje in het cafe van den heer Van der Hout te nemen. Na afloop daarvan wilden ze weder instappen doch een ander had van de gelegenheid gebruik gemaakt door met het paard en rijtuig er van door te gaan. Of men hier met een grap, die aan oude kermissen herinneft, ofwel met een formeelen diefstal te doen heeft, valt nog niet uit te maken. Uit Klaaswaal (Z.-H wordt gemeld dat niet minder dan 17 boeren de ongenanie boodschap hebben ontvangen, dat van hunne boer- derijen nog dit jaar de „roode haan" zal kraaien, en dat zij die de gewassen durven oogsten van de reeds afgebrande boerderij het eerst aan de beurt zullen zijn. De heer Jan Alberts Venekamp, onlangs tot lid van den raad der gemeente Smilde ge- kozen, is niet toegelaten. Hij noemt en schrijft zich J. Alberts Venekamp, doch blijkens den bur- gelijken stand is hij ingeschreven als Jan Alberts. Te Herkingen beeft zich een geval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop voor- woorden, liet Charles Larnon het opperhoofd in een vloed van woorden zijn afscheidsgroeten overbrengen en zond hem als aandenken zi]n kruithoorn. Ten hoogste verheugd keerde Berenklauw met zijne volgelingen naar hunne wigwams terug. Voor dat de Franschman met zijne vrouw afscheid nam, maakte hij het geheim van den pelsjager den kolonisten bekend. Men kan zich voorstellen met welke verbazing zij vernameri, dat Jean Houdance en de Booze Geest een en dezelfde persoon waren geweest. Ook onder de Indianen was zulks bekend geworden en de naam van den Zittende Stier, de naam van den man, die dezen geesel zijns volks verslagen had, werd bij vriend en vijand in groote eere gehouden, natuurlijk echter alleen onder de Roodhuiden. Charles bewoont tegenwoordig met zijne vrouw eene groote stad in Noord-Frankryk en verheugt zich in een drukke practijk als geneesheer. Als het jonge paar op stille zomeravonden op het balcon hunner woning hand in hand naast elkaar zit, staren ze zwijgend naar buiten. Ze weten wederkeerig dat hunne gedachten in die oogen- blikken ver over den Oceaan verwijlen in de heerlijke wouden en prairien der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, op een stille plek in het eenzame woud, waar een vermoeide wandelaar op den weg des levens, rust in den dood gevonden had bij een edel, fier en raachtig volk, dat eens oubeperkte heerschappij voerde in die schoone wildernisseu en nu door de dragers der hoogontwikkelde beschaving terugg^drongen en vernietigd wordt. EINDE. gedaan. Een juffrouw aldaar bekwara een ver- wonding aan de hand, waarna hand en arm spoedig opzwollen. Een inmiddels ontboden geneesheer constateerde bloedvergiftiging, doch het mocht niet meer gelukken, de vrouw in het leven te behouden. Men meldt uit IJmuiden aan het Hbl. Bij de herstemming, welke laatstleden Dins dag werd gehouden voor 3 leden van den gemeen teraad van Velsen (waartoe IJmuiden behoort) werd door een kiezer protest aangeteekend tegen het feit dat het stembureau eenige minuten voor vijfwas gesloten. Bij het sluiten van dit bureau wees de daarin geplaatste klok echter precies 5 uur aan. Bij onderzoek op de klokken van het post- kantoor, van het spoorwegstation en van den politiepost bleek het werkelijk nog geen 5 uur te zijn. Met den trein die 4.55 arriveert kwam nog een aantal kiezers mede, dat dus ten onrechte niet meer tot de stemming werd toegelaten. Een werkman van Hoenders en Vos, aan- nemers te Hengeloo, werkzaam aan de uit- breiding der spinnerijen te Borne, boog zich achterover. Weer willende opstaan zat de man vast aan electrische draden. Gelukkig zag zijn medewerkman het ernstige van het geval in en had de tegenwoordigheid van geest om met den steel van een spade, met een niet-geleidend voorwerp dus, zijn kameraad er af te duwen, die bewusteloos neerviel. Men bracht hem weer bij, waarna men hem per brancard naar zijn woonplaatst Almelo vervoerde. Ten bewijze dat rondreizend kermisvolk, stoelenmatters enz. nog niet zoo slechtaanden kost komt, vertelt de Gelderlander Op een onzer Maasdorpen streek een dicht- bevolkte woonwagen neer de kinderen bedelden huis aan huis kregen of een boterham ge- meubileerde hadden de voorkeur of een stuk kopergeld. 's Avouds bleek de oogst vrij groot te zijn: 16 aan geld, behalve den mondkost, die in een kussensloop bij elkaar gegaard, aan een langs den weg staand cafe als varkensvoeder ten ver- koop werd aangeboden. Zelfs op den dag des Heeren wordt aan het publiek geen rust gegund, o.a. j.l. Zondag werden wij op een valsche draaiorgelmuziek onthaald. Voegt men hier nog bij, dat de inhoud van sommige aardappelvelden steeds kleiner wordt, groote stukkeu boekweit en rogge worden af- gemaaid, dan krijgt men een juist denkbeeld van de streek, die door landloopers als het Luilekkerland bij uitnemendheid wordt geev- ploiteerd. Voor den sneltrein Warschau Petersburg wierp zich bij het station Pskoif een vrouw met een kind op den arm. De machinist stopte en de reizigers sprongen uit de wagons en snelden naar de plaats waar men tot elks verbazing nog kreteu hoorde. Het kind was nameiijk bij den schok tusschen de sporen gevallen en had geen letsel bekomen. De moeder echter was dood. Men kon het kind daar niet achterlaten. Een der reizigers deed een collecte, maar onder hen bevond zich ook de beroemde zanger Chaliapine. Voor eenige maanden heeft hij zijn eenigen zoon verloren. ,/Ik zal het kind meeuemen, zeide hij, en het opvoeden." Uit het weinige dat het knaapje te vertellen wist, bleek dat zijn vader onlangs gestorven was en zijn moeder sedert dieu bittere armoede had geleden. Een tandarts, te Parijs zag door de geopende deur van de wachtkamer, hoe daar een wachtende patient bezig was verschillende voorwerpen te stelen uit een glazen kast, waarvan hij het slot verbroken had. De tandarts deed of hij niets gezien had, liet den patient in zijn operatie- kamer komen, zette hem in den stoel, en liet hem toen onder voorwendsel den mond met een gedrenkt watje aseptisch te maken, wat ethyl chlorure inademen. De zg. patient sliep spoedig, de tandarts waarschuwde de politie, en slapend werd de man naar het politiebureau gebracht. Toen hij ontwaakte schaamde hij zich zoo, dat hij zijn naam niet wilde zeggen. De gestolen voorwerpen werden toen uit zijn zakken gehaald en daarna werd hij opgeborgen. De Spaansche torpedojager ,/Audaz", die met manschappen van het opleidingseskader op weg naar Barcelona was, is bij Kaap St. Vincent door een reusachtigen walvisch aangevallen. In den zonderlingen zeestryd liep de oorlogsbodem zooveel averij op, dat hij te Cadiz moest binnen- loopen. Twee personen, die zich Zaterdag hebben laten insluiteu in het Kaiser Friederich Museum te Berlijn, hebben verscheidene kasten openge- broken en daaruit gouden en zilveren staven en oude kunstvoorwerpen gestolen tot een waarde van 15.000 mark. Van de daders heeft men geen spoor. Er is 500 mark gesteld op hun aanhouding. Tusschen Blankenburg en Quedlinburg in den Harz heeft een wielrijder geschoten op een slagerswagen die vol pleziergangers zat. De kogel vloog over de hoofden heen. Dejongen, die de schoten loste, was van zijn rij wiel gestapt, en schoot op 30 pas afstands. Alleen de snelle gang der paarden verhinderde dat de schoten troffen. Bij Saumur, in het Fransche departement Maine-et-Loire, is een automobiel in vplle vaart tegen een hoop steen gereden en omvergeslagen. Twee passagiers en de chauffeur werden ernstig verwond. Een dame, gravin d'Aimery, werd door den zwaren wagen verpletterd, terwijl een der gewonden later in het ziekenhuis is over- leden. Zondag ontstond te Parijs op straat twist tusschen personen die te samen een wijuhuis verlieten en weldra weerklonken revolverschoten. De politie kwam toegesneld, waarop de vechters de vlucht namen. Een zesjarig meisje had echter een kogel in de4 borst gekregenhet kind is naar het gasthuis gebracht. Een man, die op het voetpad aan de andere zijde voorbij ging, viel van schrik in zwijm. Men schrijft uit Nassau, d.d. 2 dezer Heden sloeg de blikseib in de kloosterkerk Arnstein bij 't dorpje Obernhof aan de Lahn. We waren er getuige van, dat de rechtertoren geheel afbrandde. De kerk dateert uit de elfde eeuw geen wonder dat de bevolking van het dorp zeer verslagen is. Binnen korten tijd was de brandspuit uit Nassau aanwezig om te trachten nog een en ander van het oude gebouw te redden. Te Antwerpen heeft Zondag weer een zware brand in de dokken gewoed. DeNieuwe „Gazet meldt Een brand van buitengewone hevigheid heeft Zondagnamiddag het uitgestrekte magazijn van de firraa William Mac Clean and Petrie successor David Petrie vernield. Dit magazijn ligt, of beter lag, want er blijft nu niet veel meer van over, tusschen het Kattendijk- dok Westkaai, waar een ingang is, dragend nummer 26, en de Brazilliestraat, waar het gebouw nummer 31 draagt. Aan die zijde paalt het aan een herberg, gehouden door den heer Mertens, meestergast der firma en aan de smederij van den heer Thomas, zoon. In het midden komt het tegen de magazijnen van den shipshandler Harry Wilson Burngeat, uit de Amsterdamstraat. Het gebouw diende aan den kant der Brazilliestraat tot magazijn van verf- waren. Het stak vol met patentverf, olie, vernis, petrool enz. De firma heeft aan de zijde van shipshandlerswaren, koorden, ankers, kortom al wat door een schip gebruikt kan worden, opge- stapeld. Het was 4 uren, toen een der werklieden van de firma Mampoey, die boven de herberg van den heer Mertens woont, rook zag komen uit de reten der groote ingangspoort. Geholpen door een paar geburen, liep hij de poort in. Het gansche magazijn stond toen reeds in den brand en het vuur werd toen eerst voor goed aangewakkerd door den luchtstroom, die door de geopende poort binneukwam. Daarom werd die zooveel mogeljjk dicht gehouden en trachtten eenige wakkere mannen de boeken te redden. De voornaamste echter lagen in een brandkofifer. Inmiddels waren de pompiers, onder bevel van luitenant Boelens, ter plaats gekomen, en vielen, met zes lansen op de waterleiding ge- plaatst, het vuur aan langs de Brazillie- en Amsterdamstraten. Een tweede hulp, met de stoompomp van 3000 liters kwam daarna, en plaatste zich op de waterleiding op den hoek der Bataviastraat. De sleepboot 16, die, zoodra de rook te zien was, ging aanleggen in den hoek van Katteudijkdok, gaf weldra eveneens water. Toen werd het vuur aan alle zijden te gelijk aangevallen met niet minder dan tien lans. Het vuur woedde toen in voile kracht. Een dikke rookkolom hing boven de huizen, die tot ver in de stad te zien was. Er werd zooveel water over den gloed gegoten, dat het als een beek en vermengd met olie en verf, uit de poort der Brazilliestraat stroomde. De kelders van de magazijnen van den heer Burngeat kregen er ruim hun deel van. In den beginne liep het huis, bewoond door den heer Mertens, groot gevaar. De bewoners, geholpen door een achttal soldaten en geburen, verhuisden in allerhaast, en stapelden aan den overkant hun have tegen de huizen. Rond 7 uren was alle gevaar gewekenden gauschen nacht bleef een wacht ter plaats. De schade beloopt honderdduizenden. Bergongelukken. Een 25jarige apothekers- bediende uit Offenburg, lid van een Alpenclub en een goed bergbeklimmer, is Zondag op de Dent de Corjon, in 't kanton Freiburg, bij 't edelweisz-zoeken verongelukt. Een jonge man uit Zurich is Zondagnamiddag op den Miirtschenstoch van een hoogte van 150 meter gestort. Hjj was onmiddellijk dood. Ch. A. Williamson, een 28 jarige koopman uit Louden, die den 14den Juli van Meiringen vertrok om over de groote Scheidegg naar Kandersteg te gaan, wordt sedert vermist. Zijn ruckzak is Zondag gevonden in de Geiszholz- Lauenen, aan den voet van den lennhorn. In Japan is eene verscherping der wetten op de pers ingevoerd. Volgens deze wetten is niet slechts de schrijver van een strafbaar artikel verantwoordeljjk maar ook de redacteurs, de eigenaars der krant, de drukkers en de zetters.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2