Landbouwberichten. (iemengde berichteo. Te Utrecht overleed Vrijdag 11. in het ziekenhuis de heer M. van Wijngaarden in leven buitengewoon opzichter van den Rijks Waterstaat, de laatste jaren opzichter en hoofdopzichter bij de sluiswerken te Sas van Gent. Hij was on- geveer 40 jaren in 's Rijksdienst werkzaam. ij de geboorte van onze Prinses Juliana, begunstigde H. M. de Koningin hem met de zilveren eere-medaille van Oranje-Nassau. Axel, 2 Aug. Toen Zaterdag de landbouwer J. J. de F. »alhier zijn rijwiel uit de schuur wilde halen om zich daarop naar de markt te begeven, kwam hij tot de voor hem minder aangename ontdekking, dat het verdwenen was. Sas van Gent. Zondag deed de mannen- vereeniging alhier bestaande uit een 80 leden een pleizierreis naar Blankenberge. Ook de vrouwenvereeniging deed die reis, zoodat vele inannen van hun wederhelft vergezeld waren. Gelukkig hebben de reizigers een prachtigen dag getroffen. (Tinge, 1 Aug. In verband met de poging tot moord op het lOjarig meisje Stout te Beveren, Leurshoek (Belgie), gemeld in ons blad van 31 Juli, bericht men ons nader, dat de 2 ver- dachten daarvan, rond de 30 jaar oud, de wijk hebben genomen op Nederlandsch grondgebied, Zeeland. Flun signalement is dan ook aldaar bij de politie op verschillende plaatsen bekend. Zoo men zegt, zouden zij gezien zijn te Absdale gemeente St. Jansteen, alwaar ze bij een land bouwer een boterham hebben gevraagd. Ook zouden zij in de gemeente Graauwgeweest zijn. Het is te hopen dat de deugnieten spoedig in handen der justitie mogen zijn want zulke kerels zijn op ons grondgebied toch ook niet te vertrouwen. In 't belang der opsporing wor- den voorloopig hunne signalementen nog geheim gehouden. Ware onmiddellijk van uit Belgie de signale menten aan de grens bij de Nederlandscbe politie bekend gemaakt, vermoedelijk waren dan de ver- dacbten reeds in handen der Hollandsche politie. Nader wordt bericht dat men de verdachten op het spoor is. St. Jansteen, 30 Juli. De Raadszitting van heden werd door alle leden bijgewoond. Besloten werd a. den heer P. J. de Potter, ten hoogste f 20 te verleenen, tot dekking der kosten, vallende op de overplaatsing van het telephoon- kantoor naar het onlangs door hem aangekochte woonhuis b. den heer A. A. M. Rottier op zijn ver- zoek eervol ontslag te verleenen als secretaris- penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente c. den heer I. Risseeuw, wegens vertrek naar bas van Gent, voor een half jaar ont- heffing te verleenen van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag 1909 d. bij de ongevallen-verzekeringmaatschappij <rFatum" een verzekering te sluiten tegen gelde- lijke gevolgen van ongevallen, ten behoeve van den veldwachter e. na onderzoek der geloofsbrieven van de heeren C. IJsebaert en C. G. Bleijenberg, hen als leden van den Raad toe te laten. f. de Ambachtsschool te Hulst in plaats van jaarlijksch j 50, f 10 per leerling per jaar (maximum 100) als subsidie uit de ge- meentekas toe te kennen. Tot secretaris-penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur werd benoemd de heer H. P. J. Rottier. Ten slotte werd aangeboden de gemeente- rekening 1908. Borsele, 1 Aug. Op de nominatie voor secretaris-ontvanger der calamiteuze waterkeering van den polder Borsele komen voorno. 1 de heer J. L. Richel, Burgemeester dezer ge meente en no. 2 de heer Van Pienbroek, ge- meentesecretaris van Wolfertsdijk. Voor het binnenbeheer van den polder luidt de voordracht voor dezelfde functie no. 1 de heer J. L. Richel voornoemd no. 2 de heer Jac. v. d. Dries, gemeente-ontvanger van Heinkenszand en no. 3 de heer N. Molhoek te Yerseke. Blijkens het door de Directie van Landbouw uitgegeven overzicht van den toestand der ge- wassen op 21 Juli 1.1. blijkt, dat zeer belangrijk is toegenomen de verbouw van karwijzaad, suikerbieten en geel mosterdzaad en in mindere mate die van boonen, erwten en uien. Daaren- tegen is aanmerkelijk ingekrompeu de cultuur van vlas- en blauwmaanzaad. In de teelt der andere gewassen is weinig verandering gekomen. De na 20 Juni gevallen regen is aan den groei van vele gewassen zeer te stade gekomen. Daarentegen was het voortdurend gebrek aan warmte oorzaak, dat alle gewassen zich lang- zaam ontwikkelden en daardoor achterlijk zijn, terwijl de regenachtige en donkere dagen van den laatsten tijd veel schade hebben toegebracht aan den hooioogst, die quantitatief toch al gering, thans ook wat de hoedanigheid betreft sterk geleden heeft. Ook het vlas en vele perceelen erwten zijn zeer in qualiteit verminderd, vooral in Zeeland, waar. het waarschijnlijk meer geregend heeft dan elders. Ook andere gewassen als boekweit en bruine boonen vertoonen de gevolgen van het koude weer. In enkele streken, o. a. in Zuid-Beveland, is door hagelslag veel schade aangericht. Van beschadigingen door ziekten en schade- lijke dieren wordt uit verschillende streken gewag gemaakt. In de erwten werd door de knopmade in sommige streken, o. a. in Gronin- gen en Noord-Holland, groote schade aangericht. In Drenthe en Noord-Brabant werden in de rogge veel graanblaaspooten opgemerkt. Op de boonen kornt hier en daar veel luis voor. De aardappelziekte werd op verschillende plaatsen reeds geconstateerd, hoewel nog niet in sterke mate. Ook de krulziekte werd weder waar- genomen. Algemeen wordt thans verlangend naar warmte en droogte uitgezien. v Tar we. Zooals reeds in. het. bOgkberi<Ait van 15 April werd opgemerkt, zijn, vooral in het Noorden des lands, vele velden wintertarw'e omgeploegd. Van de overgebleven perceeldn vertoonen vele nog een hollen stand en beloven een gering besckot. Daarentegen staat in Zeeland de wintertarwe er goed voor, alsook in die streken, waar men niet-veredelde varieteiten verbouwt. In de provincie Zeeland is de rogge, evenals in andere provincien, achterlijk, dock belooft deze een goed beschot. Goed is ook de stand der wintergerst, ofschoon deze, vooral wat de zware perceelen betreft, reeds bier en daar veel van den regen heeft geleden. Tengevolge van het weinig groeizame weer staat het havergewas over 't geheel niet zwaar te velde. De stand is in Zeeland goed te noetnen. De stand der zomergerst is in onze provincie vrij goed, evenals die van kanariezaad en blauwmaanzaad. Karwijzaad. In verband met de hooge prijzen staat er van dit gewas aanmerkelijk meer te vel,de dan in voorgaande jaren. Over het geheele land 7158 H.A. tegen 4405 in het jaar 1908. In de provincie Zeeland thans 1127, tegen 735 H.A. De verwaehtingen zijn overal goed, behalve in Zuid-Holland en West-Noord-Brabant, waar men niet meer dan een vrij goed verschot ver- wacht. In Zeeland is er nog al wat zaad verloren gegaan door de slagregens, terwijl men vreest, dat daardoor de kieur ook niet zal meevallen. Koolzaad staat in Zeeland goed. Geel mosterdzaad staat meer dan dubbel zoo- veel tevelde als in het vorige jaar, over het geheele land gerekend. In Zeeland 112 H.A,, tegen 103 in het voorgaande jaar. Van vlas is in alle streken waar de vlas- cultuur van beteekenis is de bezaaide oppervlakt'e aanmerkelijk afgenomen. In Zeeland is die gedaald van 5712 H.A. tot 4012 H.A. Ten gevolge van den gevallen regen en het koele weer in het laatst van Juni heeft het vlas zicn vrij naar wensch ontwikkeld, hoewel het gewas niet lang geworden is. De vele regens in het begin van Juli hebben echter aan de qualiteit reeds veel afbreuk gedaan, vooral in Zeeland, waar meerdere perceelen reeds de helft der waarde verloren hebben. In Zeeland was hot vlas reeds vroegtijdig tegen hooge prijzen grooten- deels verkocht. Boonen staan er over het algemeen goed voor, hoewel er in sommige streken vry wat luis op voorkomt en ook de vruchtzetting niet schijnt mee te vallen. Van bruine boonen is de stand in deze provin cie gemiddeld matig. Voor een behoorlijke ontwikkeling der bruine en der witte boontjes was het weer dit jaar aanvankelijk te koud en daarna bovendien te nat. De erwten zijn in den laatsten tijd sterk achteruit. gegaan. In Zeeland is de stand zeer uiteenloopend. Dooreengenomen goed. De aardappelen staan thans volop in het loof en geven goede vooruitzichten voor den oogst, ofschoon omtrent de opbrengst nog niets valt te zeggen. De gewone ziekte werd reeds it) verschillende streken waargenomen, doch nergens in sterke mate. req - i De stand der uien is gdedih Zeeland. De suikerbieten zijn achterlijk en zullen nog wel moeten inhalen, voor de laat gezaaide. In Zeeland is de stand vrij goed. Hooi. De klachten over den hooioogst zijn algemeen en vrij wel eensluidend. Het schrale voorjaarsweer heeft den grasgroei in hooge mate belemmerd. Daardoor is overal slechts een ge- ringe snede hooi gewonnen, terwijl bovendien veel land als weide is gebruikt, dat oorsproukelijk bestemd was om te hooien. Daarbij kornt, dat het hooi door het regenachtige weer tijdens den oogst sterk beschadigd is. De uitkomsten van den hooioogst zijn slecht in Groningen en West-Noord-Brabant, vrij slecht in Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelder- land, Zuid-Holland, Oost-Noord-Brabant en Limburg. Overal elders waren de uitkomsten eveneens slechts matig. De resultaten van den oogst van klaverhooi zijn hiermede geheel in overeenstemming. Voor Nederland, van welks bodem 37 °/0 in gebruik is als grasland tegen slechts 26,5 °/o als bouwland is deze slechte uitslag van den hooioogst een zeer ernstig feit, dat nog verergerd wordt, doordat de prijzen van ander veevoeder eveneens zeer hoog zyn en doordat ook in de omringende landen de hooioogst niet gunstig is uitgevallen. In Duitschland en Engeland wordt daarover al evenzeer geklaagd als hier te lande en ook uit Frankrijk werden klachten vernomen. Ten slotte kan er nog op worden gewezen, dat in dit jaar wederom de doelmatigheid van het gebruik van klaverruiten is gebleken. Waar deze gebruikt werden, kon het hooi daarop 3 tot 4 weken en langer in ongunstig weer blijven staan, zonder noemenswaard in qualiteit achteruit te gaan. Kantongerecht te Ter Heuzen. Gratis kost en inwoning Te Schellingwoude nameu voor eenige weken 3 Duitschers bun intrek in het cafe van den heer O. Zij maakten in dien tijd goeden sier zonder betaling, totdat zij dezer dagen met de noorderzon vertrokken zijn. Door een raampje wisten zij 's nachts het huis ongemerkt te verlaten. Te Hazerwoude is Vrijdagnacht een moordaanslag gepleegd op het echtpaar Spijker. De 66jarige man en de 70jarige vrouw werden achtereenvolgens door een persoon naar buiten gelokt en met een mes gestoken. Door het hulpgeschreeuw der vrouw mislukte Het plan van den kerel, dat hoogstwaarschijnlijk daarin bestond het geld uit de woning der Qudjes te stelen. i Een persOQP die gearresteerd werd, is door de oude vrouw als de aanrauder herkend. De man is vermoedelijk een slager. De gestoken man werd door politiehulp ver- bonden. De vorige week moest uit de gevangenis te Haarlem iemand ontslagen worden, wiens straftijd verstreken was. Men heeft toen - volgens den Tijd een verkeerde losgelaten, die natuurlijk van de gelegenheid profiteerde en nog zoek is. Verloren een bruidegom Iemand uit Leidschendam. die zich Donderdag in den echt zou begeven met een meisje uit Lisse, is juist dezen dag zoek geraakt of liever gezegd, niet verscbenen, om, zooals hij zich meermalen uitdrukte, //zijn laatste kwajongens- streek uit te haleu". Eenige familieleden, die al afgereisd waren in de hoop een vroolijk dagje te maken, konden in den namiddag de terugreis weer aanvaarden. Na lang zoeken vond men hem 's nachts te 12 uur slapende in de reeds gehuurde woning. In de buurt van Gorinchem maken enkele personen er hun werk van de jonge ooieva&rs uit de nesten te stelen. Een enkele maal is het gelukt de dieven te betrappen, doch in verreweg de meeste gevallen blijven de daders onbekend. Men beweert, dat de jonge ooievaars voor 10 per stuk verkocht en naar Engeland gevoerd worden. Te Winschoten werden sedert eenige dagen verschillende ingezetenen verontrust door het ontvangen van dreigbrieven. Van de een werd geld, van een ander proviand op een aange- geven tijdstip verwacht op een of andere plaats. De politie stelde zich verdekt op en smaakte het genoegen eenige brieven waren in be slag genomen drie leerlingen van het M. O. aan te treffen, die op een aangegeven uur op een bepaalde plek stonden te confereeren. De politie vond redenen genoeg dejongens, een 13jarigen van Winschoten, een 14jarigen uit Dordrecht en een 13jarigen uit Katwyk aan Zee (de beide laatsten als loge's bij den eersten) aan te houden en voor de justitie te geleiden. Ze bekenden de brieven te hebben geschreven ffuit de grap", docb vermoedden niet, dat ze zooveel menschen hadden verontrust. De postzegel-automaten, die vanwege het postbestuur zijn ingevoerd, voldoen goed. Ver- leden jaar hebben 46 automaten te zamen 900,000 mk. ontvangen, voor welke som onge- veer 15 millioen postzegels zijn verkocht. Geheel betrouwbaar zijn de toestellen niet, omdat zij af en toe ook ondeugdelijk munt aaunemen. Zoodoende moest er een tekort van 175 mk. afgeschreven worden. Uit is echter kleiner dan het tekort, dat bij den verkoop van een gelijke waarde aan postzegels aan de loketten moet af geschreven worden. Moederliefde van een ooievaar. Bij een brand in het in den Altmark nabij Maagdenburg liggende dorp Schonebeck gaf een ooivaar een treffend blijk van moederliefde. Op het dak van het brandende huis bevond zich haar nest met 3 jongen. Toen de vlammen het nest be- dreigde, daalde het wijfje uit de lucht op het nest neer spreidde haar vlerken over haar jongen en verbrandde zoo met hen. Op het platteland in Engeland wordt onder de vrouwen druk geteekend op een adres aan de Koningin, beheizende een vurige bede om bescherming van de dorpsbevolking tegen de automobielplaag. De Mexikaansche stad Acapulco is voor de helft verwoest door een aardbeving. Een aantal personen kwamen om het leven. Ook in de stad Mexico eischte de ramp 8 slacht- offers. »Onze paarden" waarschuwt nog eens ten sterkste tegen het gebruik van oogkleppen en opzetteugels. De eerste zijn hinderlijk en pijnlijk voor de dieren, en bezorgen hun oogziekten de laatste hebben spoedige slijtage van het ge heele dier tengevolge. Bovendien kan het be- zigen van dat kweltuig ook voor den mensch die met aldus opgetuigde paarden bij nacht of avondt rijdt, gevaarlijk worden. Het blad beroept zich op de gewoonte der scheepsjagers in onze veenkolonien. Uit den aard van hun bedrijf zijn-deze men schen veelvnldig met hun paarden bij nacht langs den weg om turfschepen naar de veen- deryen te trekken of daar vandaan te halen. Natuurlijk voert hun weg dan langs het water. Bij mistig weder of groote duisternis ver trouwen die lieden geheel op het gezicht van hun paarden, zelfs nemen zij den dieren opdat deze geheel vrij rond kunnen zien het hoofdstel af. Onlangs heeft het postbestuur last gegeven, om voortaan geen stempel van aankomst meer op brieven en drukwerken te plaatsen. De maatregel is genomen, om tijd en arbeid te sparen en in het belang vau een spoedige bestelling. Uit de haudelswereld, die men met dezen maat regel gebaat meende, zyn dadelijk tal van protesten tegen deze nieuwigheid gerezen. Men had er het bezwaar tegen, dat nu niet meer te bewijzen was, wanneer een brief in handen van den ontvanger gekomen was. Dat kon bij be stelling van koopwaren tegen den marktprijs vau den dag van ontvangst enz. groote moeilijk- heden tusschen besteller en leverancier geven. Verschillende kamers van koophandel zyn nu doende, om voorbeelden te verzamelen van ge vallen, waarin de nieuwe maatregel aan kooplui schade of last berokkend heeft. Zoodoende hoopt men het postbestuur te bewegen, de nieuwigheid, die nog maar bij wijze van proef ingevoerd i3, weer af te schaflen. Men schrijft aan de Opr. Haarl. Ct. Het volgend tooneeltje heeft zich aan het station te Bussum afgespeeld. Forens kornt haastig het perron op, boos, uat ie den vorigen trein, door z'n lauge-slapen, niet meer beeft kunnen „halen". Zyn toiletzit niet, zooals anders blijkbaar heeft hij zich in weimge minuten moeten aankleeden. Hij tilt zyn hoed, een zwart, nieuw-uitziend, bolhoedje op, strykt zyn haren in de plooi en wipt daarna z n dopje weder, nonchalant, op z'n schedel. Krijgt dan ongeduldstuipjes en loopt de rails op, om Zitting van 31 Juli 1909. V«-roorileel«l zijnC. L. C., bierhuishouder te Sas van Gent, ter zake van eene openbare vermakelijkheid doen plaats hebben in zijn woning zonder toestemming van den burgemeester, tot eene boete van 15,subsidiair 3j dagen hechtenis. A. v. C., verlofhouder te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. D. G., bakker te Zaamslag, ter zake van IJkwetover- treding, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., mqt verbeurdverklaring van het gewichtF. R., gezag- voerder op het stoomschip ^Nathalie" te Riga en T. W, gezagvoerder op het stoomschip „Graf Tolstoi," ter zake van het te snel varen op een Rijkskanaal, ieder tot eene boete van f 10, subs. 5 dagen hecht. voor ieder. C. L., loods te Ter Neuzen, ter zake van overtrading van het Algemeen Reglement van Politie voor rivieren, kanalen, enz., tot eene boete van f 20, subs. 10 dagen hecht. I. P., visscher te Philippine, ter zake van het bevisschen der Schelde met ongeoorloofd vischtuig, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht, met bevel tot vernieling der in beslag genomen riek T. E., visscher te Philip pine, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht., met bevel tot vernieling der in being genomen Ellegaard; A. v. H., visschersknecht te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht.; E. R., schipper te Philippine, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consent, lot eene boete van f 1, subs. 1 week tucbtschool; I. B., leurster, S. S. leurster, beiden te Bouchaute; S. v. L., arbeidster, A. v. F., arbeider, beiden te Basse- velde, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor ieder; J. v. D., zonder beroep te Axel, ter zake van visscherijovertreding, tot 2 boeten elk van f 5, subs. 2 dagen hecht voor elke boete, met verbeurdverklaring van het gebezigde vischtuig met bevel tot uitlevering en vernieling daarvan A. T., werkman te Axel, ter zake als voren, tot 2 boeten elk van 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met ver beurdverklaring der in beslag genomen vischjes. A. M arbeider, J. B. d. S., koopman, beiden te AssenedeD. C. d. R., opperman te Ter Neuzen J. L., schipper te Antwerpen P. M., werkman te Hoek, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; R. F. B., werkman te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 1 week tuchtschoolJ. C. v. G., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot hecht. van drie dagen. In de zaken van; M. W. H., arbeider en J E zonder beroep, beiden te Axel en M. L. v. W. en P. A. v. VV zonder beroep, beiden te Bouchaute, is bevolen de teriig- gave van de schuldigen aan de ouders, zonder toepassing van eenige straf. C. M. S., visscher te Zaamslag, ontslag en van rechtsvervolging, ter zake van het visschen in gesloten vischtijd en het visschen zonder schriftelijk bewijs van den eigenaar, en vrijgesproken ter zake van het plaatsen van een keeruet, met bevel tot terug- gave van het stelneL V r ij B. d. S., klompenmaker te Sluiskil, ter zake van straatschenderij P. v. V., werkman te Bouchaute, ter zake van overtreding van het motor- en rijwielreglement. liiimlugen vIIII reclitsvervoltfinK M. F., voermansknecht te Ter Neuzen, terzake van overtrading van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland F. S.. leurder te Axel, ter zake van het rijdcn met een hondenkar zonder licht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2