Hoogwatergetij te TerNeuzen. Het weer in het buitenland. Men schrijf't uit Oostenrijk, dat het daar in den laatsten tijd werkelijk voortreffelijk mooi weer is. Van 18 Juli tot en met nu toe meldt een berichtgever slechts enkele uren regen en onweer, anders elken dag helder weer met warmen zonneschijn. Ook van elders komen berichten, dat het weer in Bohemen en Opper-Oostenrijk mooi is en niet te warm in Zuid-Tirol heldere zonneschijn. In Opper-Beieren is het weer na onweer en zware regens weer opgeklaard en heeft men van de bergen de schoonste vergezichten. In Zwitserland matige warmte, afwisselend bewol- king, weinig regen. DAGEN. 31 Juli 0.23 12.48 1 Aug. 1.11 1.32 2 n 1.55 2.17 3 2.39 3.— 4 3.23 3.45 5 4.7 4.29 6 n 4.52 5.15 Of het de verloren zoon is, die is terugge- keerd Wij kopen ket. Het vermoeden dat men den verkeerde te pakken kad, is juist gekleken. Na confrontatie kleek men niet den waren Thomas voor tekekben en is de naar Breda overgebrackte persoon in vrijheid gesteld. Niet steeds isMen scbrijft uit Sittard aan de „~L. R." Een arbeider versckilde met zijne vrouw van meening. Hij koudt er dan van zijne vrouw van zijn „gelijk", zooals hij het noemt, te over- tuigengaat dit niet door de kracht zijner redeneeringen, dan probeert hij ket door de kracht zijner vuisten, Toen dan ook veldwachter Kleinjans voor eenigen tijd langs de woning van den arbeider kwam, hoorde kij de vrouw luide om kulp roepeneen bewijs, dat manlief weer stevig aan 't argumenteeren was. De veldwachter kon echter niet spoedig binnenkomen, doch eindelijk kwam de vrouw naar buiten geloopen, bloedend uit neus en mond, met langs het koofd flad- derende baren en bijna zonder kleedingstukken aan 't lijf, achtervolgd door den echtvriend, die zijne vrouw in 't bijzijn van den veldwachter nog eenige slagen toebrackt en met de karen langs den grond sleepte. Eindelijk gelukte het den veldwachter den arbeider eenigszins te kal meeren, zoodat de vrouw, althans voor't oogen- blik, veilig was. De man had zijne vrouw nog al erg toegetakeld geslagen, geschopt, gestooten enz., terwijl hij, om de kroon op 't werk te zetten, haar een lederen riem om den hals deed en deze zoo stevig toetrok, dat zij bijna geworgd was. Woensdagochtend is op den weg van El- berfeld naar Neviges een automobiel in een bocht met groote vaart tegen een telegraafpaal aangereden. De paal brak door, de auto sloeg om. De koetsier en een der iuzittenden werden gedood, een tweede werd zwaar gewond, een derde bleef ongedeerd. De auto werd vernield. In de zoo beruchte Peter en Paulsvesting, uabij Petersburg is in de woning van den kolonel Wrewskie een speelhol ontdekt. De Peter- burgsche politie trad in de laatste maanden uiterst streng tegen de speelholen op en zoo kwam de slimme kolonel op het denkbeeld om zijn woning, waar zeker niemand een roulette zou vermoeden, voor een bedrag van honderd- duizend roebels ter besehikking te stellen van eenige ondernemers. In de zoo streng door soldaten bewaakte gevangenis waren de spelers nu voor een overval der politie veilig. En dat maakte hen brutaal. Eenige weken geleden begon men ook dames tot de speelzaal toe te laten en dat was het begin van het einde. Een dezer dames verloor op zekeren nacht een be- langrijke som, zij wilde dat geld van kolonel Wrewskie terug ontvangen en toen deze weigerde aan dezen eisch te voldoen, ging zij naar den commandant van de vesting en bracht de zaak uit. De commandant liet des nachts de woning van den kolonel omsingelen, men deed een inval en alle spelers, die te vergeefs zich trachtten te redden, werden gevangen genomen. Onder de gevangenen bevinden zich vele per- sonen uit de hoogste kringen. Het ongeval van Zeppelin's luchtschip bij Echterdingen zal een gerechtelijk naspel hebben. Toen de stuurballon zich namelijk had losgerukt en over de tienduizendkoppige menigte vloog, werd een mecanicien uit Stuttgart door't ket- tinganker gegrepen. Dit haakte zich vast in den linkerenkel van den man en verwondde hem zoo zwaar, dat hem bet been moest worden afgezet. De verminkte is thans totaal onge- schikt voor zijn werk en heeft nu tegen graaf Zeppelin een eisch tot schadeloosstelling inge- diend. Een wisselwachter in Biessellen, bij Allen- stein, was ongeveer een jaar geleden door een dolleu hond gebeten. De man had zich onder behandeling gesteld van de Pasteurinrichting te Berlijn en had daarop zijn dienst weer hervat. Dezer dagen nu werd de ongelukkige plotseling door dolheid bevangen hij raasde en tierde en moest naar het krankziDnigengesticht worden gebracht, waar hij een paar uur later stierf. Een houthakker te Luik is bijna onthoofd geworden op een zonderlinge manier. Hij was bezig met een snoeiines de boornen te snoeien hij sloeg zijn mes in den laatsten booir.tak, om ze daarna alien te verzamelen toen eensklaps het mes los kwam en in den hals viel van den houthakker en hem een erge wonde veroorzaakte. De toestand van den armen man is bedenkeljjk. In Valle San Bartolomeo, een voorstad van Alessandria (Italie), stortte tijdens een rede- voering van den Franciskaner pater Albasini over de ltaliaansche expeditie in de wijndruif- streken van China, de vergaderzaal in, en sleepte alle aanwezigen, ongeveer 200 in getal, mede. Uit Alessandria kwamen zoo spoedig mogelijk militairen en artsen toesnellen. Tot dusverre zijn ongeveer 30 gewonden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald, waaronder 6 zwaar ge wonden. De bananenoogst in de tropische landen is zoo rijk dat een groot gedeelte wegens over- productie verloren gaat, in Jamaica en Guate mala b.v. 20 pCt. Men heeft al meermalen pogingen gedaan het overcompleet op audere wijze aan de markt te brengen, o.a. gedroogd als meel, maar er nimmer voldoenden afzet voor gevonden. Thans heeft een chemist een uit- vinding gedaan, waardoor men uit de bananen braudewijn kan stoken. Reeds heeft een maat- schappij deze uitvinding aangekocht en zal ze weldra in toepassing brengen. Te Niederdollendorf heeft dezer dagen de houtvester van een landeigenaar in overgroofen dienstijver geschoten op twee personen, die hij voor stroopers aanzag. Een der mannen werd op slag gedood, de audere zwaar gewond. Zooals spoedig bleek, had de houtvester een ge- heel onschuldigen arbeider doodgeschoten, die met zijn kameraad heel in de vroegte een wan- deling maakte door het jachtterrein van den landeigenaar. In het kleine plaatsje beerscht tengevolge dezer jammerlijke vergissing groote opwiudiug. Een hagelstorm, die in den Caucasus woedde, heeft nabij Stavropol 3500 aren koren- veld vernield en 1800 schapen gedood, waardoor een schade van nagenoeg een millioen roebels is aangericht. Een zware sleeperswagen vervoerde bij het station Saint Lazare, te Parijs, een paar reusaehtige kisten. Door een kuil in de straat kreeg de wagen een zwaren schok, zoodat een der kisten er afviel en op de straatsteenen stuk- brak. Tot ontzetting der voorbijgangers kroop nu onder de pianken vandaan een groote kro- kodil, die, na met zijn glazige oogeu wat ver- baasd rondgekeken te hebben, zich rustig over de straat begon voort te bewegen. De vrouwelijke voorbijgangers hieven een angstgehuil aan en sloegen naar alle kanten op de vlucht, verscheiden mannen vlogen tegen de hekken bij het station op en klommen in doodsangst in de spijlen, waarna zij boven op hun veilige zitplaats het schouwspel gadesloegen. De straat was in een oogwenk schoongeveegd en de krokodil kroop bedaard voort. Toen kreeg een der hek-helden zijn moed terug. Hij klom langzaam naar beneden, haalde een revolver uit zijn zak en waagde het 't monster tot op een twintig pas te naderen. Vijf schoten knalden achtereenvolgens, maar de kogels stuit- ten als vlierproppen op de harde krokodillen- huid at en vlogen de audere hek-helden om de ooren, zonder gelukkig evenwel iemand te treffen. Intusschen rukte de politie aan met touwen en strikken. Het monster werd door de moedige agenten behoedzaam omsingeld. Een der allermoedigsten onder hen naderde het beest met een zwaren strik en waagde het dien om den vreeselijken muil te slingeren. Het beest bleef onder dat alles doodbedaard en liet gewillig met zich sollen. Nadat het met een aantal touwen en strikken was vastge- bonden, werd het weer op den wagen geladen. om vervoerd te worden naar de kermis te Neuilly, waar het nu voor het kijkgrage pu- bliek zijn kunsten vertoont. Een bloedig drama op het tooneel is afge- speeld m de Russische stad Saratoff. Een tooneelspeler, die in zijn rol een actrice moest doodschieten, had zijn revolver met scherp ge laden, zoodat de dame, die in het hart getrof- fen werd, dood neerstortte. Onder de toeschou- wers ontstond een paniek, waarin de moorde- naar trachtte te vluchten, maar hij werd door andere tooneelspelers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Een Kopeuicker streek. In een hotel te Weenen kwamen 2 heeren die zich als in- speeteurs van politie uitgaven en zeiden een belangrijke arrestatie te moeten doen. Zij namen 20 gasten gevangen, namen al hun geld en kostbaarheden in beslag en verdwenen daarmee. Sedert heeft men niets meer van hen vernomen. Een kranig meisje. In het stadje Buckow in Zwitserland, is dezer dagen een moedige daad volbracht door de jeugdige dochter van den eigeuaar der bad- en zweminrichting aldaar, Pohl. Het bestuur van Bad Buckow had voor de badgasten een waterfeest voor het hotel ,/Kronprinz" gearrangeerd dat beeindigd zou worden door een tableau-vivant, door zestien personen voorgesteld. De praam echter, die voor dit doel in het midden van het meer was geankerd, kon den last niet dragen en zonk met de zestien uit- voerenden. Zij, die konden zwemmen, trachtten ten snelste den oever te bereiken, maar drie jonge meisjes geraakten in levensgevaar en zouden, bij de heerschende duisternis en den beginnenden plasregen, die de opwinding nog vermeerderde, zeker om het leven zijn gekomen, wanneer de dochter van den eigenaar der zwem inrichting, ofschoon zij geheel gekleed was, de drie verongelukte meisjes niet na elkaar had gered, met groot gevaar voor eigen leven. Toen de laatste dan ook veilig aan wal was gebracht, zonk de moedige redster bewusteloos neer. Vrouwelijke prairieroovers. Vergissen we'ons niet, dan mochten we reeds eerder het twijfelachtige genoegen smaken, het een en ander mede te deelen omtrent de strapazzen van eenige Amerikaansche jongedochters, die de emancipatie dermate consequent doorzetten, dat zij zich niet ontzagen, leden van het //sterke geslacht'' o ironie aan te houden op stille paden en hen te berooven. lets dergelijks, maar in nog romantischer mate, is dezer dagen weer eens voorgevallen. Bij een automobieltocht door de prairie in Colorado werd Mr. Babbit, een rijk koopman uit Buffalo, met vier medereizigers door twee jonge, bevallige meiskens overvallen en uitge- plunderd. Het ging alles in vlot tempo. De reizigers zagen de twee meisjes te paard plotseling aangaloppeeren zij meenden, dat de amazones in haar vreedzaam khaki-costuumpje en breedgeranden vilthoed cow-girls van het wilde Westen waren, en wisselden een vrieude- lijken groet met haar. Daarop riep een der dames hun toe, even stil te houden, daar ze hun iets had te zeggen. Nauwelijks stond de automobiel stil, of zij richtte een revolver op de doodsbenauwde inzittenden, terwijl de andere kwam aanrijden om liun geld en kostbaarheden in dankbare ontvangst te nemen. Waarna de straatroofsters, die uitmuntende paardrijdsters bleken, in allerijl met haar buit heenstoven, terwijl de ongelukkige beroofden niet veel anders konden doen dan jeremieeren over de vreemde tijden, waarin jonge dames roovers-handwerk verrichten. De burgeroorlog die de laatste jaren in Perzie gewoed heeft, is gepaard gegaan met ontzettende wreedheden. Trouwens bloeddorst is een der verschijnselen, die zoowel in den godsdienst als in de rechtspraak van het Perzische volk aan den dag treden. De gewone straf bij geringe overtredingen bestaat in lichaams- verminkingen, zoodat de vreemdeling die het Land van den Leeuw en de Zon betreedt, ver- baasd is over het groot aantal kreupelen en blinden. Ranselen, ten einde verdachten tot spreken te brengen, is een zeer gebruikelijk middel en zelfs onschuldigen ,/bekennen" zoo vaak alles wat men hen wil laten zeggen. Nog in den laatsten tijd verzon men een afschuwe- lijken vorm van terechtstelling voor hen die geen belasting wilden betalen zij werden met het hoofd naar beneden in een buis gestoken, waarna deze heel langzaam vol water gegoten werd. Toen de moordenaar van den Sjah Nasr- ed-Din terechtgesteld zou worden benoemde men een speciale commissie om verfijnde folteringen voor hem uit te denken en eerst na drie maanden martelens werd hij op de markt van Teheran opgehangen. Diezelfde wreede volksgeest weerspiegelt zich ook in den godsdienst en bereikt zijn hoogte- punt bij het jaarlijksch ,/Moeharrem", het feest dat aan den dood van Ali en zijn beide zoons Hassin en Hoessein, de trouwe jongeren van den Profeet, gewijd is. 's Nachts, bij bet flik- kerend licht van fakkels en vuurpannen, onder het dof gerommel van trommels en felle gillen van fluiten, trekt men in weelderigen optocht naar de graven der martelaars. De priesters die voorafgaan, rillen van 't bysterisch weenen en snikken. Op een witten hengst draagt een in't wit gekleede knaap de vaan van den Profeet op zijn kaalgeschoren hoofd zitten twee witte duiven met doorboorde vleugels, waaruit bloed druipt. Daarop volgt -de wilde schaar der geeselaars, met ijzeren ketenen om de enkels, die zich met zweepen het lichaam striemen, zoodat hun witte kleeren met bloed bevlekt zijn. Ten slotte komen de ;/Nezirs", met ge- sluierde hoofden zij dragen groote zwaarden, die zij zich zelven in het vleesch boren en zij zijn trotsch op de stroomen bloed die zij ver- gieten. De toeschouwers worden op dezen aan- blik door een woeste waanzinnige ontroering aan- gegrepen en in de hoogste extase spelen zich de gruweljjkste tooneelen af. Een gestolen kind. Te Moskou was voor eenige maanden het driejarig dochtertje van een dame van goeden huize plotseling spoorloos verdwenen. Alle onderzoek bleel vruchteloos, zoodat men tenslotte wel moest gelooven, dat het kind door een ongeluk om het leven was gekomen. Dezer dagen begaf zich de bedroefde moeder met een vriendin naar een naburig klooster, om voor het verloren kind te bidden. Onder weg ontmoette zij een bedelares, met een in lompen gehuld kind op den arm, die haar een aalmoes vroeg. Zij gaf haar eenig geld, zeggende ,/Bid dan voor mijn gestorven kind." Op den klank van haar stem draaide het kind zich plotseling om, stak de armpjes uit en riep Moeder, moederHet was het verloren ge- waande kind, dat blind was en de moeder aan den klank harer stem herkend had. Het onder zoek, dat naar aanleiding hiervan werd inge- steld, leidde tot een gruwelijke ontdekking. Een troep bedelaars uit een dorpje in de nabij- heid van Moskou bleek herhaaldelijk in het gewoel der stad kinderen te stelen, om ze op de een of andere wijze te verminken en aldus de vrijgevigheid der voorbijgangers uit te lokken. Ook dit kind bleek een der slacbtoffers te zijn. Mislukte vlucht over bet Kanaal. Latham, die tweemaal in zee instede van in Engeland neerkwam, heeft niet alleen pech. Ook de derde concurrent, de graaf De Lambert, is niet ge lukkig geweest. Hij ondernam een poging, doch bereikte niet eens de zee. Bij de mislukte opstijging kreeg hij nl. averij, die den tocht onmogelijk maakte. De Lambert wil den tocht met een passagier volbrengen. Luchtvaart. De ontwikkeling van het mensehelijk vliegen. Bleriot's jongste succes geeft een Duitsch blad aanleiding het volgende lijstje te publiceeren van interessante data, be- trekking hebbende op het mensehelijk vliegen. Duidelijk blykt uit dit staatje hoe verbazend snel de vorderingen op het gebied van de vlieg- kunst elkander de laatste jaren zijn opgevolgd, toen eeumaal de eerste schrede op dit pad was gedaan. Deze feiten spreken meer dan een boek vol beschouwingen. Slechts heeft men te beden- ken, dat al deze vluchten alle bij gunstigen wind zijn verricht. In het lijstje zijn slechts opgenomen vlieg- proeven, die door getuigen zijn geverifieerd. De eerste vluchten der Wrights, waarbij geen getuigen tegenwoordig waren, kwamen dus niet in aaumerking. 12 Sept. 1906 Ellehammer maakt met zijn biplan een korten luchtsproug. 23 Oct. 1906 Santos Dumont bewijst door een 50 M. langen sprong aan een talrijk publiek de mogelijkheid van het mechanische vliegen (met een monoplan). Juli en Augustus 1907 Bleriot maakt spron- gen tot een lengte van 150 M. (monoplan). 17 Sept. 1907 Bleriot gelukt een vlucht van 186 M. 30 Sept. 1907 Farman slaagt er in een sprong van 60 M. met een biplan van Voisin te maken. 26 Oct. 1907. Het gelukt Farman 771 M. te vliegen. 13 Jan. 1908: Farman slaagt er in in een cirkel 1000 M. te vliegen en dus naar het punt van opstijging terug te keeren. 11 April 1908 Delagrauge vliegt 3925 M. (met een biplan Voisin). 29 Mei 1908 Delegrange vliegt 10,000 M 29 Mei 1908: Aan Farman en Archdeacon gelukt de eerste vlucht met twee aeronouters over 1241 M. 30 Mei 1908: Delagrauge vliegt in 15 min. 26 sec. 13,000 M. 22 Juli 1908: Delagrange vliegt in 16 min. 17,000 M, 9 Sept. 1908 Orville Wright blijft in tegen- woordigheid van militaire deskuiidigen 57 min. in de lucht. 9 Sept. 1908 Orville Wright legt in 1 u. 3 min. 64,000 M. af. 9 Sept 1908 Orville Wright blijft met luiteuant Lahm 5l/s min. in de lucht en vliegt 6400 M. 12 Sept. 1908: Orville Wright blijft met luitenant Lahm 9 min. in de lucht. 12 Sept. 1908: Orville Wright vliegt 1 u. en 15 min. 17 Sept. 1908Orville Wright krijgt een ongeluk met zijn machine, waarbjj zijn metgezel wo'i-dt gedood, terwijl hij ernstig wordt gekwetst. 21 Sept. 1908: Wilbur Wright vliegt in 1 u. 31 min. 66,600 M. 30 Oct. 1908 Farman vliegt met een biplan van Chalons naar Reims en terug. 31 Oct. 1908 Bleriot vliegt met zijn mono- plan van Toury naar Artenay en terug. 18 Dec. 1908: Wilbur Wright vliegt in 1 u. 55 min. 99,000 M. 31 Dec. 1908 Wilbur Wright in 2 u. 20 min 123,200 K.M. 27 JuniDe Lambert vliegt in Noord-Bra- bant ca. 4000 M. en volbrengt daarmede de eerste vlucht in Nederland. 25 Juli 1909 Bleriot vliegt over het Kanaal. Bovendien volbrachten nog kapitein Ferber, Esnault, Pelterie, Latham, Zippel, De Lambert en anderen in Frankrijk, Baldin Richardson en Mac Curdy in Amerika vluchten tot een lengte van 60,000 M. en tot den duur van een uur, die echter niet in eenig opzicht als records zijn te beschouwen. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Yrijdag tf M M

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2