Binnenland. Gemen^de bericbteu. Buitenland. Frankrijk. Spanje - Marokko. benedendorpel was door de Belgische regeering reeds bepaald op 2,73 M. onder dat peil) 2°. de sluishoofden te Sas van Gent ver- kregen een wijdte van 26 M. en een onderlingen afstand^ van 200 'M.de slagdorpels kwamen op 2,05 M. onder de slagdorpels der bestaande Oostsluit aldaar 3°. de volgens de overeenkomst van 1895 te bouwen bruggen verkregeu een wijdte van 26 M. en de fundeeringen daarvan zouden worden aaugelegd voor een latere verdieping van het kanaal tot 10 M. onder K. P. 4o. het kanaal werd verdiept tot 2,20 M. onder de slagdorpels der bestaande Oostsluis te Sas van Gent bij een breedte van minstens 24 en^ een natprofiel van 420 M3. 5°. te bas van Gent zouden boven en beneden de nieuwe sluis twee wisselplaatsen worden gemaakt. Uoor de Belgische regeering was in Dec. 1900 inedegedeeld dat zij gebruik zou maken van de haar bij overeenkomst van 1895 toegekende bevoegdheid om de mechanische beweging van de nieuwe werken te Ter Neuzen en de ver- lichting daarvan door electriciteit te vragen. Bij de nieuwe overeenkomst werden de gevolgen hiervan geregeld eu die bevoegdheid uitgebreid tot de mechanische beweging van de overige werken van het kanaal en de electrische kanaal- verlichting. In de overeenkomst van 1902 werd verder bepaald, dat de uitkeering van Belgie voor het onderhoud en de bediening van het verbeterde kanaal^zou worden verhoogd tot f 94,500 per jaar en dat daarenboven alle bijzondere uitgaven, die het gevolg zijn van de mechanische beweging en electrische verlichting, jaarlijks zouden worden terugbetaald. lot uitvoering van deze overeenkomst werden met de aannemers van de sluiswerken te Sas va,n Gent en Ter Neuzen contracten voor de wijziging van de bestekken gesloten en werden de bestekken voor de overige werken in verband _daarmede opgemaakt. Omtrent de inrichting van die werken doen dan de heereu Van Loon en Lambrechtsen uitvoerige technische mede- deelingen, toegelicht met foto's, planteekeningen, doorsneden enz. Briand heeft een nieuw kabinet saraengesteld, waarin verscheidene leden van het vorige ministerie zijn op- genomen. De portefeuilles zijn als volgt verdeel'd Briand, minister-president, Binnenlandscke Zaken en Eerediensten Barthou, Justitie Pichon, Buitenlandsche Zaken Millerand, Open bare Werken, Post en Telegrafie generaal Picquart, Oorlog admiraal Boue de Lapeyrere, MarineDoumergue, Onderwijs en Schoone Kunsten Couchery, Financien, Ruau, LandbouwViviani, Arbeid Jean Dupuy, HandelTroiiillot, Kolonien. De ministers van Oorlog en Marine zijn flog niet definitief benoeind. Een nieuwigheid is dat het onder-secretariaat van post en telegrafie wordt opgeheven. Daardoor is de heer Simyan van 't politieke tooneel verdwenen tot groote vreugde van de postbeambten. 800 hunner, na de laatste staking ontslagen, hopen nog steeds op weer-in-dienst- stelling, hetgeen onder 't nieuwe kabinet wellicht gelukken zal. Post en telegrafie komen thans rechtstreeks onder beheer van den minister van Openbare Werken. Bij het departement van Financien wordt ingesteld een onder-secretariaat, dat toevertrouwd wordt aan Rene Renault. Onder-secretaris voor Marine wordt Albert Sarraut. Charon en Dujardin Beaumetz blijven onder- secretari8 resp. van Oorlog en van Schoone Kunsten. Het program van het nieuwe ministerie zal ongetwijfeld eensluidend zijn met dat van zijn voorganger. De hervormingen, door Clemenceau begonnen, znllen met spoed worden afgedaan. Briand, de onafhankelijke socialist van vro'eger, staat bij de Ramer bekend als de man die de radicale hervormingen nieuw leven wist in te blazen. Als rapporteur van de wet op de scheiding van kerk en staat heeft hij zijn reputatie gevestigd. De scheiding, waarvan de radicalen den mond vol hadden, kwam maar niet tot stand. Na Combes' val werd de zaak nog door twee ministeries slepende gehouden, totdat Briand de koe bij de horens vatte en de scheiding tot stand bracht. Met dit voorbeeld voor oogen kan van dit,ministerie, wat republikeinsche her vormingen betreft, veel verwacht worden. Allereerst zal de invoering van werklieden-pensioenen een punt van 't regeeringsprogram zijn, welke nog voor de nieuwe verkiezingen in 't najaar zullen ingevoerd worden. Voorts afdoening der wet tot afschaffing der krijgsraden, wet op 't vereenigingsrecht der ambtenaren, verplicht onderwijs. De inkomstenbelasting, die reeds een goed eind op streek was, zal, nu Caillaux definitief is algetreden, door een ander ontwerp vervangen worden, dat wellicht niet zooveel tegenkanting zal ondervindeu. Wat de kiesrecht-hervorming, o. a. evenredige vertegen- woordiging, betreft, heeft Briand verklaard, daarmee te zullen wachten tot na de verkiezingen. »De toestand wordt ernstig," verklaarde de Spaansche generaal Imaz aan den correspondent van de »Imparcial" te Meliila, na het groote gevecht, dat Dinsdagnacht tusschen Marokkanen en Spanjaarden plaats had. ,/De Moorea waren meer dan 6000 in aantal en leden enorme verliezen, maar ook onze offers zijn zwaar. Bij 't begin van het conflikt heeft men een harnekkigen strijd voorzien, maar 'tblijkt dat de Mooren hulp krijgen uit 't binnenlandde overige stammen voorzien lien van wapenen en schietvoorraad." Vrijdag is een nieuw groot gevecht geleverd. De generale staf te Melilla heeft daarover't voigend rapport openhaar gemaakt: Reeds voor het aanbreken van den dag werd een algemeene aanval op onze stellingen verwacht; de aanval richtte zich echter hoofdzakelijk tegen de stelling van Sidi Mura en tegen den post van Kaap Moreno. Een kolonne, samengesteld uit 6 com- pagnieen infanterie en een sectie artillerie, werd uit- gezonden om de eerste dezer stellingen te verdedigen. Zij verdreef den vijand en vervolgde hem over een afstand van 2 K.M. Het hardnekkige gevecht duurde tot het vol dag wasde vijand trok af, terwijl de Spaansche troepen vooruitgeschoven stellingen hezetten. De verliezen bedragen, aan officieren, een kolonel, een kapitein en twee luitenants gesneuveld dertien officieren zijn gewond. Het juiste aantal verliezen aan manschap- pen is niet bekend. De juist ontscheepte troepen hebben aan het gevecht deelgenomen. Het totaal aantal Spaansche troepen, thans onder bevel van generaal Marinas, bedraagt 30,000 man. Wegens de ernstige gebeurtenissen heeft Koning Al fonso zijn reis naar Engeland uitgesteld, Minister Maura heeft strenge censuur op de oorlogstelegrammen inge steld. Ook over het vertrek van versche troepen worden alleen officieele berichten doorgeseind. Deze maatrege- len zijn, volgens den Minister, noodig wegens de over- drijving en de anti-vaderlandslievende veldtocht, door sommige bladen op touw gezet. De telefonische ver- binding van Madrid met de bladen in de provincie werd geschorst. Donderdag werd beslag gelegd op 't republikeinsche blad ./El Pais". Deze strenge maat- regelen zullen het verzet tegen den inpopulairen oorlog doen aangroeien. Reservisten, die opgeroepen worden, slaan uit wanhoop de hand aan zichzelf. Te Malaga zijn drie lijken van soldaten aangespoeld, die voor Marokko waren opgeroepen. De Staatscourant van Zaterdagavond bevat het Koninklijk besluit van 24 dezer, waarbij, met ingang van 27 dezer 1°. op zijn verzoek, wegens gezondheids- redenen, een eervol ontslag is verleend aan den luitenant-generaal F. H. A. Sabron, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, als Minister van Oorlog, njet dank- betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan H. M. de Koningin en aan den lande bewezen 2o. benoemd is tot Minister van Oorlog, de generaal majoor W. Cool, inspecteur van het militair onderwijs. De heer Cool wordt onder de uitnemende opperofficieren geteld. Hij is van het wapen der genie afkomstig, en 61 jaar oud. Als politiek man heeft hij zich nooit op den voorgrond gesteld. In zijne jouge jaren moet hij vrij geavanceerd zijn geweest, doch naar mate, de jaren vorderden is hij meer bezadigde politieke denkbeelden toegedaan geworden. Hij behoort beslist niet tot de rechterzijde, doch staat zeer na aan de vrije iiberalen. Bij de Vrijdag in het district Harlingen gehouden stemming voor de Tweede Kamer werden uitgebiaeht 5712 geldige stemmen. (Aantal kiezers 7480). Gekozen Dr. J. Ankermann (christ.-hist.) met 3331 stemmen. De heer A. Plate (lib.) had 1716, de heer A. van der Heyde (soc.-dem.) 665 stemmen. Bij de vorige stemming op 11 Juni waren uitgebracht 6287 geldige steuimen en verkregen de heeren Dr. J. Th. de Visser (christ.-hist.) 3728 stemmen, L. W. J. K. Thomson (Unie-lib.) 1784 en H. A. J. van Wijhe (soc.-dem.) 765. TER NEUZEN, 26 Juli 1909. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken onderzoek geloofsbrief enz. der nieuw gekozen raadsleden aanbieding gemeenterekening dienstjaar 1908 verzoek om ontslag onderwijzer A. J. Pauw voorstel be- stendigen parallelklassen school C verzoek- schrilten ontheffing belasting op het houden van honden, schoolgeld enz. Op het tweetal voor predikant bij de Geref. kerk alhier zijn geplaatstDs. W. F. van Dam, van's Gravendeel en Ds. B. v. d. Werff, van Harlingen. De 4e compagnie van het 4e reg. vesting- artillerie, welke op 16 Augustus te Ter Neuzen in garnizoeu komt, komt onder bevel van den kapitein J. C. Lems. Het gure weer komt zooals trouwens aan alle zomergelegenheden ook allerminst te stade aan //De Buiten-Societeit" alhier. De concerten werden over het algemeen niet door mooi weer begunstigd en dit was ook gisterenavond niet het geval. Dit was te meer jammer, nu de uitvoering van een veelbelovend programma was geannonceerd van de gunstig bekende harmonie wNut en Vermaak" van Bornhem, directeur de heer Theo de Maeijer. Het bezoek was dan ook niet zoo druk als dit bij betere weersgesteldheid zou geweest zijn, doch dat de aanwezigen ten voile van de uit voering genoten, bewees ten voile het algemeen applaus, dat na elk nummer weerklonk. Men genoot dan ook een alhier zeldzaam kun^tge- not. De muziekliefhebbers koesteren daarom den wensch, dit gezelschap in de toekomst nog meermalen te mogen hooren. Men schrijft ons uit Driewegen De nieuwe bijzondere christelijke school alhier werd j.l. Zaterdag feestelijk in gebruik genomen. Na eene wandeling van de schooljeugd naar de hofstede van het bestuurslid J. J. Huijssen, waar de kinderen op kruisbessen werden onthaald, vereenigden zich alien in het nieuwe, frissche en ruime gebouw, dat een sieraad van Driewegen geworden is en opzichter en aannemers, de heeren L. de Bruijne, 1. P. Casteleijn en W. Galle alle eer aandoet. Voor zoover ons bekend, is dit de eerste school in deze streek, welke verwarmd wordt met de hygiene-kachels der firma Peuchen te Dordrecht. Vele belangstellenden woonden de feestelijkheid bij. Bijna alle schoolbesturen waren vertegen- woordigd van het bestuur der bijzondere sehool te Ter Neuzen was een schrijven van geluk- wensching ingekomen. Verschillende onder- wijzers waren mede tegenwoordig, doch geen enkel schoolhoofd. De heer S. Brouwer, hoofd der bijzondere school te Zaamslag, zond een zeer sympathiek schrijven, evenals de heer C.J. van der Sloot te Rotterdam, oud-onderwijzer te Driewegen. De kinderen werden onthaald op krenten- koeken, limonade en biscuits. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren P. Bakker, voorzitter van het bestuur te Driewegen, die eene gloedvolle rede hield en herdacht hoe God in de verloopen jaren voor deze school had gezorgd en J. v. Alten, voorzitter der school te Kuol (Hoek), die in het bijzonder het hoofd der school, als oud vriend begroette. De heer J. C. Jansen, hoofd der school sprak mede namens het bestuur, een slotwoord. Moest hij de school doopen, hij zou haar willen noemen z/Rehoboth", want voor deze school heeft de Ileere ruimte gemaakt. uit veel druk is zij opge- komen. In het bijzonder tot de heeren v. Alten De Bruijne, wat den laatste betreft als raadslid, die ook het opeubaar onderwijs heeft te be- hartigen, richtte zich de heer Jansen. Een gezellig samenzijn besloot het feest. Bij Kon. besluit van 22 dezer is goed- gekeurd dat K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van de gemeente Hontenisse, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier gemeente tot 1 Augustus 1910. Vrijdag 13 Augustus e.k. zal ter terecht- zitting der Arrondissements-Recbtbank te Mid- delburg worden behandeld de zaak tegen P. J. M. 32 jaren, werkman, geboren en wonende te Sluis, thans gedetineerd in het Huis van Be waring te Middelburg, beklaagd van moord gepleegd op zijn echtgenoote in den nacht van 13 op 14 Mei' 1909. In deze zaak zijn door het Openbaar Ministerie 11 getuigen gedagvaard, terwijl aan den be- klaagde ambtshalve als verdediger is toegevoegd Mr. F. B. Evers, advocaat te Middelburg. Donderdag geraakte op de Westerschelde dicht bij Nieuwe Sluis een Belgisch plezier- jachtje aan den grohd. De opvarenden maakten angstige oogenblikken door; gelukkig werd het jachtje opgemerkt door de Breskensche hoogaarts //Br. 14" die het jachtje heeft afgesleept, waar- door de opvarenden van een anders wissen dood werden gered. Gisteren had te Ertvelde plaats het groot festival voor harmonie-, fanfare- en zangmaat- schappijen, waarvoor ter verlotiug onder de deelnemende gezelschappen door den burge meester, den heer Paul Vermeersch, een bedrag van fr. 500 was beschikbaar gesteld. Van de 33 gezelschappen die zich hadden aangemeld waren ongeveer 25 opgekomen, de afwezigen waren voornamelijk gezelschappen uit Gent. Van verschillende zijden werd er de aandacht op gevestigd, dat het herhaaldelijk voorkomt dat gezelschappen uit de groote plaatsen zich op het programma laten plaatsen, doch zonder eenig bericht daarvan te doen, ackterwege blijven. Eene zeer ongelijkmatige verdeeling der gezelschappen over de verschillende kiosken is daarvan het gevolg. Het weder hield zich tamelijk en al dreigden zware wolken, het bleef bij enkele regendruppels. Er was des namiddags veel volk in het schoon gelegen dorp aanwezig. Uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen werd aan het festival deelgenomen door het muziekgezel- schap //De Vereenigde Werklieden" van Ter Neuzen en voorts door de fanfaregezelschappen „De Vereenigde Vrienden" en ,/De V erbroedering" van Sas van Gent, „Eikels worden boornen" van Westdorpe, Willen is kunnen" van Philip pine" en /Concordia" van Overslag. Bij de ontvangst der besturen van de deel nemende gezelschappen in de groote zaal van het gemeenteliuis, (waarvan ook de Nederlandsche driekleur wapperde), waar de eere-wijn werd aano-eboden, heette de eerevoorzitter der feest- conmnssie, deheer Paul Vermeersch, alien welkom, maar in het bijzonder de Hollandscke gezel schappen, die in zoo grooten getale waren opgekomen. Hij gewaagde van de bioedeilijke verhouding tusschen de bewoners van /uid- en Noord-Nederland en hoe ook de Zuiderbe- volking van harte had deelgenomen in de ge- boorte der Hollandsche Prinses. Deze woorden werden met tuid gejuich begroet, waarna de fanfare Eendracht en verbroedering" het Wien Neerlandsch Bloed en vervolgens de Brabamjonne speelde. Ondertusschen waren op de 3 kiosken de muziekuitvoeringen aangevangeu en werd aan elk gezelschap, na het uitvoeren der stukken, eene vergulde herinnerings-medaille uitgereikt. Te 5 ure kwamen de besturen der gezel schappen weder bijeen op het gemeentehuis, voor het bijwonen van de verloting der premien. Alvorens hiermede werd aangevangen, wetd door den voorzitter van het Ter Neuzensch gezelschap, ook namens de besturen der andere tegenwoordige Hollandsche vereenigingen, een welgekozen wederwoord gericht tot den burge meester voor de bijzondere ontvangst, hunne vereenigingen bereid en de haitelijke ge- voelens ten opzichte van het welzijn van Noord-Nederland en zijn Vorstenhuis be- toond. Voorts werd den wensch uitgesproken dat de verbroedering, die op kunstgebied, vooral tusschen Belgie en Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt te bestaan, moge voortduren, dat beide volkeren op elk gebied mogen bloeien en tenslotte de gemeente Ertvelde gelukgewenscht met het bezit van een burgemeester, die door zijne krackt- dadige medewerking den gemeeutenaren heeft willen verschaffen een dag van kunstgenot en voor de neringdoeuden tevens een voordeeligen dag. Deze toespraak werd met een driewerf hoera voor den burgemeester, den heer Paul Ver meersch, begroet. De nu volgende premietrekking had den volgenden uitslagr Voor muziekvereenigingenle pr. fr. loO /Concordia" van Overslag, 2e pr. fr. 100 Diedericks" van Assenede, 3« pr. fr. 50 ,/De Eendracht" van Wachtebeke, 4e pr. fr. 40 ,/De Verbroedering" van Sas van Gent, 5U pi. fr. 30 a Flora" van Evergem. Voor de Zangvereenigingenle pr. fr. 40 „St. Cecilia" van Cluijsen, 2e pr. fr. 30 ,/Oiibe- schroomd" van Wondelgem, 3e pr. fr. 20 laam- sche Werkers" van Saifelaere-Rotte. De premie van fr. 20 te verloten onder de directeuren der deelnemende vereenigingen viel ten deel aan den directeur vandeZangvereeniging //Onbeschroomd" van Wondelgem. De premie van fr. 20 voor de verstkomende vereenigiiig viel ten deel aan de harmonie //St. Cecilia" van Eijne. Ondertusscben werden de uitvoeringen yoort- gezet en maakten verschillende vereenigingen van elders, die een verre reis hadden, zich reeds op om het feestvierende dorp te verlaten. Het was- toen inmiddels fraai zomeravona weer. De laatst vertrekkenden waren wel de gezel schappen die met den trein in noordelijke rich- ting moesten vertrekken. Een talrijke menigte stond dan ook aan het station gereed, toen de trein voor de richting Ter Neuzen het station binnenreed. De directie der lijn Gent ler Neuzen had echter voldoende maatregelen ge nomen om aan de eischen van dat ongewoon drukke vervoer het hoofd te bieden en op koiten tijd konden de vele honderden in den trein plaats nemen, om den terugweg te aanvaaiden. Zaamslag, 26 Juli. Ds. G. van Dis, predi kant bij de Ned. Herv. gem. alhier, ont\ing toezegging van beroep naar de Ned Herv. gem. te Silvolde (Gelderland). Axel. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteu- ning van den gewapenden dienst in de Nedei- landen, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) het volgende opgebracht Axel 7,885, Boscbkapelle 3,55, Clinge 2,40, Graauw 4,196, Hengstdijk 1,54, Hoek f 14,5, Hontenisse 12,885, Hulst 8,70,' Koewacht 2,70, Ossemsse 5,12, Overslag f 3,125, Philippine 3,50, Sas van Gent 5,25, St. Jansteen 1,95, Stoppeldpk 9,20, Ter Neuzen 10,92. Westdorpe 5,58, Zaamslag 13,42, Zuiddorpe 1,91. Totaal 117.83". Het vorige jaar bedroeg de collecte 138,80s. Boscbkapelle. 24 Juli. Bij de heden ge houden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad werden uitgebracht 141 stemmen, waarvan 7 van onwaarde en 1 bianco. Verkregen de heeren J. Scheele 89, G. v. Campen ^79, P. A. Magnus 30 en P. Ongenae 23 stemmen, zoodat beide eerstgenoemden zijn gekozen. Koewacht. Vrijdag namiddag bad ten huize van den heer E. de Vleeschouwer alhier de open- bare verpachting plaats voor den tijd van 9 jaar van verschillende perceelen grond behoorende aan den polder /Nieuw Kernemelk". Bij de vorige verpachting waren de pachtpnjzeu dooi onverstandig onderling opbieden zeer opge- dreven thans echter was men verstandiger en de meeste perceelen werden aan de vroegeie prijzen verpacht tot groot genoegen dei pachters, mecst klein-landbouwers, die het laud voor hun bedrijf niet kunnen missen. Dobr de Nederlandsche politie is sinds eenigen tijd het oog gevestigd op eenige Belgen, die geregeld over de grenzen komen en zich daar 'plicktig maken aan verschillende diefstallen. Met medewerking van de Belgische politie werd Zaterdag een klopjacht gehouden op een dne- tal dezer mannen. Na veel moeite mocht het aan de gendarmen van Stekene gelukken twee dezer kerels aan te houden. Het waren zekere N. bekend onder den uaam van //Laug Haar' en zijn zoon. N. heeft reeds een 50 tal ver- oordeelingen ondergaan en werd reeds lang door de Belgische politie opgespoord. De derde kon ontviuchten door in een gracht te springen. Borsele, 23 Juli. Bij de herstemming op heden werd herkozen C. van 't Westemde met 85 en gekozen M. de Regt met 86 stemmen. De aftredenden B. de Vos eu C. Mol Az. verkregen 70 eu 63 stemiuen. Door H. Mol *)z. alhier, werd dezer dagen met gunstig gevolg admissie-examen gedaan tot plaatsing op de machinisten-school te Amsterdam. Te Veendam is Donderdagavond het 12jang meisje van den schipper H. N. in het kanaal verdronken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2