Gemengde berichten. Laatste berichten. BURGEBLIJKE STAND. Handel sbenchten. Sas van Gent. Zondagnacht werden alhier by de kinderen Hamerlijnck een 8tal duiven ontvreemd, ook even over de grens op de wijk het Staakje werden er elf ontvreemd. Na een ingesteld onderzoek werden de duiven gevonden bij een opkooper te Selzaete, alwaar ze door de eigenaars weder werden ingekocht. De vermoedelijke daders, die zich waarschijn- lijk over de grens veiliger achten als hier, namen Zondag reeds de wijk naar Belgie. Graauw, 19 Juli. Daar het der Rijks- politie in de omgeving bekend was, dat er in het vischwater gelegen in den Koningin Emma- polder onder de gemeente Clinge nabij deze ge meente, nogal eens door onbevoegden werd ge- vischt en zelfs beschadigingaan de vischtuigen van den pachter van dit vischwater F. Bouwens, alhier, wel eens voor kwam, hielden de marechaussees der Brigade Nieuw-Namen daarop een waak- zaam oog. Het is hen dan ook eindelijk in den nacht van 1 op 18 dezer mogen gelukken, in dat vischwater, vier van een zestal vischdieven (de audere ontkwamen), personen van het gehucht de Paal en Belgisch Clinge die niet waren voorzien van akte of vergunning, te kunnen bekeuren. De vischnetten (kruisnet) werden in beslag genomen. Koewacht. Zondagnamiddag gaf de wiel- rij ders vereeniging ,/De Adelaar" op den Ouden Molen alhier een wielrijdersfeest voor heeren en dames. Voor de heeren waren 3 spelen, namelijk ringrijden, ringwerpen en vogelpijf, voor de dames eierrijden. Er waren 87 mannelijke en 12 vrouwelijke deelnemers. De prijzen werden als volgt verdiend Ringrijden le prijs Arth. Geerards alhier, 2e prijs Edm. D'Hollander te Moerbeke, 3e prijs Adolf Waelput te Zuiddorpe. Ringwerpen le prijs J. Cerpentier, 2e prijs H. de Waele, 3e prijs Arth. Baert, alien alhier. Vogelpik: le prijs H. Verket te Moerbeke, 2e prijs Cam. Engels te St. Jansteen, 3e prijs Fl. Poecke alhier. Eierrijdenle prijs H. Ceelaert, 2e prijs D. Misseghers, 3e prijs L. Ceelaert, alien alhier. Bij loting vielen geldprijzen ten deel aan B. Poecke en August de Blieck, beiden alhier en A. iJsebaert te St. Jansteen. De surprise voor de dames (een prachtige portretalbum) viel ten deel aan A. Arts te St. Jansteen. De premie voor de grootste en de verst komende club werd niet uitgereikt. Zondagnamiddag werd onze gemeente be zoehtdoorhet muziekgezelsehap //De Werklieden' te Moerbeke. Verschillende personen uit Moer beke waren, uitgelokt door het schoone weder met het muziek medegekomen, zoodat er een groote levendigheid op het dorp heerschte. Er werd eene muzikale wandeling gemaakt, terwijl eenige herbergiers bezocht werden. De 17jarige knecht van schipper J. van Beveren, van Brouwershaven, uitgevaren ter garnalenvisscherij, is Vrijdag ter hoogte van den Osse overboord geslagen en verdronken. De pogingen door den schipper tot redding aangewend, mochten niet baten. Vrijdagavond is de landbouwer Hoving te Dedemsvaart, bezitter van den hengst der landbouwvereeniging, door dit dier vreeselijk gewond. De onderkaak werd geheel verbrijzeld en overigens werd de man zoo toegetakeld, dat de dadelijk aanwezige geneeskundige hulp geen hoop op beterschap kon geven. Aan het strand onder de gemeente Ouddorp is aangespoeld een gesloten flesch, waarin een brief was, geschreven in het Engelsch, en o-e- richt aan mevrouw E. S. te Heigley (Yorkshire). In dien brief neemt iemand afscheid van het leven. De burgemeester der gemeente Ouddorp heeft zijn tusschenkomst verleend, om den brief in handen van de geadresseerde te stellen. Bij het uitgaan der school is te Doetinchem het 7jarig zoontje van Landewers onder de tram geraakt. Hera zijn beide beenen afgereden. Vrijdagnacht is op het station Roosendaal de arbeider-remmer M. van een goederentrein gevallen, tengevolge waarvan hem beide beenen aan de knie werden afgereden. De ongelukkige is in het ziekenhuis aldaar overleden.° Donderdagmorgen om half vijf heeft er op den Oyenschen Middelwaard een treffend ongeluk plaats gehad. Een zoon van den land bouwer T. te Alphen ging het paard halen uit een waard, die Maandag jl. voor een groot ge- deelte onder geloopen was. Het pa"ard was door blijven grazen. Toen de man nu op het paard zittende den dam over ging, waarmede deze waard aan den dijk te Maasbotnmel ver- bonden is, verdwenen paard en ruiter plotseling in de diepte een oogenblik later kwamen zy nog even boven maar daar er geen boot in de nabijheid was en er geen hulp geboden kon J worden, kwamen beiden om het leven. Waar- j scbijnlijk is er door den fellen stroom der rivier een gat in dien dam gevallen. Te Blijham (Gr.) zijn nu slecht nagemaak- te valsche guldens in omloop. Reeds eenige geldstukken zijn de politie vertoond. De beel- tenis van koning Willem II staat er juist om- gekeerd op, doch de 11 is weggelaten. Bij het graafwerk bij de Groote St. Jans- kerk, te Gouda, is een oude altaarschel gevonden, met het raudschriftJacove9 Serke heft my ghegoten A<> 1370. Het voorwerp is in den bodem zeer gaaf gebleven, is waarschijnlijk ge heel uit' koper gemaakt en heeft nog een zeer zuiveren klank. De reliefbeelden op het voorwerp geven o. a. Adam en Eva in het paradijs te zien, terwijl uog andere afbeeldingen op de altaarschel voor- komen, waarvan de voorstelling minder duide- lijk is. Een gevaarlijke opdracht. Maandag zou op herhaald verzoek van de familie een krank- zinnige vrouw te Dieren naar een gestichtgebracht worden, om op Rijkskosten verpleegd te worden. Maar zoodra twee rijksveldwachters verschenen om haar te halen, scheen de familie van een andere meening te zijn en gingen zoowel huis- genooten al patiente de mannen te lijf, scheurden hun kleeren en bewerkten het gelaat van een hunner met een ijzeren haarkam. lie veldwachters trachtten nog de krankzinnige te overrneesteren, maar zij verweerde zich zoo hevig, dat zij ten slotte in zwijm viel, waarna de beide veldwachters met gehavende kleeren en bloedend gelaat, onverrichter zake konden heengaan. Ook een verkiezing. Te Linne bij Roer- mond is het bij de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad zeereigenaardigtoegegaan. Dagen te voren werd de gemeenteraadsver- kiezing in de cafe's druk besproken. Op zekeren avond, er was flink gedronken, zat in een herberg bij een de gemeentepolitiek en de op handen zijnde verkiezing besprekend publiek ook zekere v. d. L., landbouwer eu tevens courantenbesteller. Deze was van meening ook wel gescbikt te zyn, om een zetel aan de groene tafel naar behooren te kunnen innemen. Onder groote hilariteit werd de weddenschap aangegaan, dat een groot landbouwer uit de buurt een vet varken van honderd kilo's en een andere dito twee tonnen bier zouden geven, indien v. d. L. een hem aan te bieden candidatuur zou blijven handhaven. oor t geval, dat deze na de candi daatstelling toch zijne candidatuur zou prijs geven, verbeurde hij drie tonnen bier. Nog werd de bepaling gemaakt, dat het event, te verliezen vet varken op een daartoe te organiseeren feestavond zou worden gebraden en opgegeten. De weddenschap werd druk besproken, en niettegenstaande de geproclameerde candidaat v. d. L. door de meer ernstige kiezers herhaal- delijk werd aangezocht, zich toch terug te trek- keu, niets mocht baten. De candidatuur bleef gehandhaafd, er waren immers drie tonnen bier me'e gemoeid. De dag der stemming brak aan. Er werd druk gestemd en gedronken. Met de grootste spanning werd de uitslag afgewac-ht. Nog grooter was de hilariteit, toen bekend werd, dat de wedder-candidaat met twee stemmen meerderheid tot lid van den Dinner gemeenteraad gekozen was. Door zijn kiezers werd het nieuwe raadslid een hartelyke ovatie gebrachtzelfs zijn woning werd met groen en bloemen versierd. Een der aftredende leden, die drie jaren met veel ijver en toewijding de belangen der gemeente had voorgestaan, was ter wille van een vet varken en eenige tonnen bier van zijn zetel gedrongen. Een zware misdaad beging een leerlinge van de meisjesburgerschool te Drontheim. De 16jarige woonde in bij haar oud-tante, die om- streeks Paschen plotseling stierf. Het testament wees het nichtje als universeel erfgename aan, maar 't bleek dat 't jonge-meisje het testament ten haren gunste had vervalscht. De politie werd in de zaak gemoeid en bij het onderzoek kwam aan 't licht dat de tante geen natuurlijken dood was gestorven. In verhoor genomen legde het meisje dezer dagen de bekentenis af haar oud-tante vermoord te hebben. Zij verkiaarde met voorbedacbten rade te hebben gehandeld. Tante had de testamentsvervalsching ontdekt en haar met openbaarmaking bedreigd. Om dit te voorkomen vatte 't meisje het gruwzame plan op tante uit den weg te ruimen. Zij heeft de zwakke 78jarige dame met 't hoofdkussen van haar bed gesmoord. De moordenares zette haar studies even kalm voort als voorheen, zij was vlijtig en eerzuchtig en slaagde voor 't eind- examen. Merkwaardig was dat zij geen spoor van berouw toonde. In de voorloopige hechtenis verlangde zij //Spannende romans" als lektuur. Een magere troost. Niet alleen in Nederland, ook in Frankrijk is de klacht over den kouden zomer algemeen. Maarvertelde de directeur van het gemeente-observatorium te Parijs aan een Matin-redacteur er is altijd baas boven baas de zomer van 1854 was nog veel kouder en er viel nog veel meer regen. En bij de maanden Juli van de jaren 1821,'56 en '79 vergeleken, kunnen we nog tevreden zijn toen vroor het er lustig op los. Honden als schildwachten. Een Italiaansch blad deelt mede, dat een proef genomen met honden als schildwachten, uitstekend voldoet. In Bologna b. v. heeft men wachtposten om de vesting toevertrouwd aan honden terwijl de wacht rustig slaapt, waken deze viervoetige schildwachteu. Drie manschappen zijn nu voldoende op posten, waar vroeger tien of vijftien man voor gebruikt werden. Rondom controleeren de //dienstdoende" honden, en nooit worden deze slapende aan- getroffen, wat niet altijd van menschelijke schild wachten kan gezegd worden. De dezer dagen overleden sterrenkundige Simom Newcourt, heeft zijn hoofdwerk gedeel- telijk op zijn sterfbed geschreven, of eigenlijk doen schrijven. Toen de doktoren hem vier weken geleden verwittigden dat zijn ziekte on- geneeslijk en zijn dood nabij wa9, liet hij zich naar Washington vervoeren, waar hij onmid- dellijk eenige stenografen aaunam. Dezen dic- teerde hij in allerijl zijn studies over de maan, zijn grootste werk, waarmee hij zijn welbesteed leven bekroonde. Hij had de voldoeniug nog eenige dagen voor zijn dood de laatste proeven van den drukker te ontvangen. Het moet een Parijsehen fabrikant, den Vicomte de Boismenu, gelukt zijn, om, volgens de aanwijzingen van den physieus Moissan, eenige diamanten van meer dan 2 millimeter doorsnede te vervaardigen. Boismenu beweert, dat het bij het vervaardigen van diamanten niet zoozeer op hooge temperatuur aankomt, dan wel op langdurige verwarming. Het bezwaar, dat een temperatuur die hoog genoeg is, on- mogelijk bereikt kan worden, zou volgens hem vervallen, daar men door lang genoeg te ver- warmen, tot hetzelfde resultaat kan komen. De academie van wetenschappen houdt zich bezig met een nauwkeurig onderzoek, aangaande de meening van Boismenu. De systematische verdrukking, waaronder Ierland in de 18de eeuw te lijden had, was oor- zaak, dat op dit eiland een tegen de Engelsche regeering gerichte geheime vereeniging ontstond die zich v VYhite-Bjjys" neemde. Talrijke poli- tieke moorden werden door de //White-Boys" gepleegd. Tegen hen organiseerde de regeering de lo- ges der Orangisten, waartoe vele adellijke per sonen behoorden. Langzamerhand hebben de vWhite-Boys" zich met het Iersche nationalis- tische element vereenzelvigd, terwijl ook de naam van Orangist een ruimer beteekenis kreeg. Jaarlijks herdenken ook nu nog de Orangisten op feestelijke wijze den slag van Droghafde, waarin Willem van Oranje (by ons bekend als stadhouder Willem 111), Jacobus II van Enge- land overwon. Want naar dezen Oranje noemt de party zich Orangist. Toen nu gisteren te Belfast de gewone Oran- gistenfeesten plaats hadden, begaf zich een menigte Iersche nationalisten naar bet kwartier der Orangisten, en plunderde verscheidene wiu- kels en huizen. Weldra mengde zich de politie onder de betoogers, maar nu ontstond een formeel gevecht, dat twee uur duurde. Het aantal gewonden is zeer groot, zoowel aan de zijde der politie als aan den kant der nationa- listische onruststokers. Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder bezocht hedennamiddag de tentoonstelling voor Huisindustrie. Daarna werd nog een kort be- zoek gebracht aan de Middenstandstentoonstelling. Rotterdam. Aan het postkantoor vervoegde zich een persoon die een kennisgeving tot het afhalen van een aangeteekenden brief presen- teerde. Het is gebleken dat bedoelde persoon niet de geadresseerde was en dus een valsche haudteekening heeft geplaatst om in het bezit van den brief te komen, afgezonden door een firma te Amsterdam. De brief bevatte een waarde van 14000 aan bankbiljetten en effecten waarvau nummers enz. bekend zijn. De directie der Heineken's bierbrouwerij te Rotterdam verzoekt opsporing van haren vertegenwoordiger A. P. F. van B., verdacht van verduistering tot een som van 8000. Calais. Latham vertrok hedenmorgen te 6,45 uur om te pogen het Kanaal over te vliegen. Hij begon met tot een aanzienlijke hoogte te stijgen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Calais. Doordat de motor stilviel is Latham op ongeveer 18 kilometer van de kust in zee gevallen. Een sleepboot .heeft Latham, die ongedeerd is gebleven, opgepikt en alhier aan land gezet. Douai. Paulham vloog op 150 meter hoogte, waardoor hij het wereld-record sloeg. Gemeenteraad van Hoek. Rotterdam, 19 Juli. B i n 11 e n 1. G r a n e n. Tarwe en Haver konden in de puike soovten de hooge prijzen opbrengen. Rogge en Gerst weinig ter markt. Meel in vaste stemming. In inlandsch ging nogal veel om. Men noteertPuike Zeeuwsche Tarwe per hectol. 12,50 a 13,—goede 11,75 a f 12,Tarwe per 100 kilo j 13,50 a 15,50 en daarboven Rogge per bectol. 7,a /7,25 Gerst/5,50 a 6,— Chevalier/G.50 a/6,80 Gerst per 100 kilo 8,50 a /9,50 Chevalier 10,— a 11,50; Haver /9,75 a 10,25 en per hectol. lange /4,a /4,50; dikke 5, a /5.50; Paardenboonen /8,25 Witte Boonen 12,— a 15,-- Bruine Boonen 9,a 12,Kookerwten 10,a /ll,50; Voeder- soorten 7,— a 8,— Kanariezaad 8,25 per hectol. en per 100 kilo 13,a j 14.— Buitenl. Gran en. Tarwe per 2400 kilo 250 a 280Rogge per 2100 kilo 195 a 198; Gerst Zwarte Zee 145 Amerik. Ma'is 154 a 157 Odessa 140 a 142 grove Donau 146 per 2000 kilo Boekweit 212 Boekweitgrutten 292 per 2000 kilo Haver 9,50 a 9,75 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch en dito Belgisch 16,50 a 17,— le soort inl. en Belg. /15,50 Vergadering van Vrijdag 16 Juli 1909. Aanwezig de heeren Van Wijck, Kaan, De Feijter, Geelhoedt, Jurrij en Platteeuw, benevens de secretaris. Voorzitter de burgemeester. Lezing der notulen welke worden goedgebeurd. 1. Ingekomen stukken. Rrief van Gedep. Staten omtrent de instelling van vee- markten te Heinkenszand. Idem goedkeurende het raadsbesluit tot aankoop van grond. Idem goedkeurende bet 2de kohier der se.hoolgelden. Brief van de heeren F. A. Rosendaal, dat hij de benoe- ming tot onderwijzer aan de o. 1. s. aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van den heer J. van Wijck met de mededeeling dat hij ontslag neemt als wethouder. De Voorzitter dankte den heer Van Wijck voor hetgeen hij als wethouder gedurende bijna 35 jaren voor de ge meente heeft verricht. 2. Benoemen van een wethouder. Uitgebracht worden op den heer Geelhoedt 4 stemmen en op de heeren Jurrij en De Feijter ieder 1 stem, zoodat de heer W. Geelhoedt is benoemd, die deze benoeming aanneemt. 3. Verzoek van den heer J. van Wijck, om eervol ont slag als ambtenaar van den burgerlijken stand voor de huwelijks-voltrekkingen. Met algemeene stemmen wordt het ontslag onder dank- betuiging eervol verleend. 4. Voor de benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand voor de huwelijks-voltrekkingen worden door Burg, en Weth. aanbevolen J. M. Dregmans ambte naar van den burgerlijken stand en F. Ivaan, plaatsver- vangend ambtenaar. Bij stemming verkrijgen J. M. Dregmans 4, Fr. Kaan en 1J. Geelhoedt ieder 1 stem. De heer Dregmans neemt de benoeming aan. 5. Aan den heer W. Geelhoedt wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Aangezien de commissie samengesteld is, als de wet -dit vordert, wordt besloten in deze vacature niet te voor zien en met intrekking van het raadsbesluit van 8 Mei 1908 bepaald, dat de commissie weder zal bestaan uit vijf leden. 6. De rekening over 1908 wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren De Feijter, Geelhoedt en Jurrij. 7. Eene vvijzigmg in de begrooting voor 1909 wordt met algemeene stemmen vastgesteld, 8. Up een verzoek van de afdeeling »Axel" der Z. L. M. om pogingen aan te wenden ter bekoming van een spreek- cel alhier, wordt gunstig beschikt. 9. Over den dienst 1908 wordt oninbaar verklaard aan hoofdelijken omlsag f 104,OO5, sehoolgelden 39,10 en hondenbelasting f 3,75. 10. Eene bespreking omtrent den bouw van een nieuw raadhuis en het aanbrengen van belangrijkeverbeteringen aan de openbare school wordt uitgesteld en Burg, en Wetli. uitgenoodigd om daarvan plannen met begrooting te doen opmaken en tevens daarin op te nemen het leggen van keibestrating vanaf de woning van P. J. Geers tot den nieuwen weg naar Ter Neuzen. llierna sluit de Voorzitter de vergadering. Ter 4'euien. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Juli. Jacobus van Diongelen, oud '20 j., jm. en Catbaiina de Bokx, oud 21 j, jd. Coi-nelis de Visser, oud 23 j., jm. en Lijntje Verhelst, oud 24 j jd. Gebooiteu. 11 Juli. Julie Amelia, d. van Jan Bap- tiste Pieter Doppegieter en van Coralia Verbiest. i'2 Juli. Cornelia Dina, d. van Cornelis Devinus Michielsen en van Cornelia Maria Loot". Abraham, z. van Jan van Luik en van Elizabeth de Ruijter. 14 Juli. Richard Johannes Willem, z. van Houore Joseph Colsen eu van Emma Amelia de Caluwe. 18 Juli. Abraham, z. van Simon van Hoeve en van Maria de Putter Cornelis Jozias, z. van Anthonie Laurinus de boelder en van Tanneke llaria Iluijssen. Overlijden. 13 Juli. Willem Schijve, oud 31 j z. van Jan en van Maatje Catsman. Johannis Dane, oud 2d j., z. van Iinan en van Pieternella Mieras. 14 Juli. Maria Jacomina Quintus, oud 82 j., d. van Andries en van Jacoba Adriaansen. Axel. Huwelijks-aangiften 2 Juli. Henricus Lip- pens. oud 25 j, jm.en Anthonette Jeannette Groothaert, oud 24 j., jd. Matthijs Jan Loof, oud 23 j. jm en Sara den Hamer, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Juli. Cornelis Alphonsius Spietael (van TerRenzen), oud 26 j., jm. en Pharal'lde de Vrieze, oud 24j.,jd. Pieler Scheele (van Ter Neuzen), oud 23 j., jm.en Esther Catharina de Putter, oud 22 j?jd. 8 Juli. Kriju Herrebout (van Zaamslag), oud 22 j., jm. en Calharina Elisabeth Jansen, oud 24 j., jd. Egbert Christiaan Oggel, oud 28 j jm. en Krina Dregmans. oud 27 j., jd. 15 Juli. Matthijs Jau Loof, oud 23 j., jm. en Sara den Hamer, oud 21 j., id. Geboorten. 3 Juli. Maatje, d. van Huig Jongejan en van Suzanna Merkens. 5 Juli. Catharina Sara, d. van Pieter le Feber en van Catharina Sara van Houle. 8 Juli. Helena Johanna, d. van Machiel van Arenthals en van Adriana van Cadzand. Krijn Cornelis, z. van Jannis de Kraker en van Dina de Feijter. 15 Juli. Levina, d. van Willem Kempe en van Sara Bolleman. Overlijden 5 Juli. Adriana Maria't Gilde, oud 55 j., echtg. van Johannes Jacobus van der Wiele. 10 Juli. Andries Koster, oud 4 m z. van Jacobus eu van Elisa- sabetli Jansen van Rosendaal. Knidilnrpe. Geboorten. '2 Juli. Remi Prudent, z. van isidorus Migom en van Clothilda Maria Tacq.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2