A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. i No. 5328. Dinsdae: 20 Juli 1909. 49e Jaargang. feuilleton" Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De Perzische burgeroorlog geeindigd. De Sjah heeft afstand van den troon gedaan. De voorstanders van een Grondwet in Perzie hebben een volledige overwinning behaald. De Sjah Mohammed Ali Mirza, die het parlement, door zijn vader ingesteld, uit elkaar deed schieteu, heeft voor de sterke vrijheids-beweging moeten bukken en deed afstand van den troon ten be- hoeve van zijn minderjarigen zoon Achmed Mirza. Er wordt een nieuwe regeering gevormd, natuurlijk uit liberalen bestaande. De Sipahdar, hoofdman der nationalisten, is tot Minister van Oorlog en tot prefekt van Teheran benoemd. De Perzische kozakkenbrigade werd gehandbaafd en ook Liachoff, de Russische kolonel, is in genade aangenoraen. Het sluiten van den vrede heeft onder de bevolking groote vreugde teweeg- gebracht. Men liet er te Teheran geen gras over groeien Aanstonds kwam een zg. nationale vergadering bijeen, samengeeteld uit Mujtehids, notabelen en de militaire chefs der nationalisten, die ten overstaan van een ontzettende menigte op het Parlementsplein den kroonprins tot sjah, Azad-el-Mulk, die aan het hoofd der Kadsjaren- familie staat, tot regent, Sipahdar tot Minister van Oorlog en gouverneur van Teheran uitriep. Sjah Mohammed Ali bevindt zich in veiligbeid in het Russische legatie-gebouw, op eenigen afstand van Teheran gelegen. Had hij niet vrijwillig zijn biezen gepakt, stellig had men hem daartoe gedwongen. Nu de reaetie overwonnen is zal het land vermoedelijk tot rust komen. Maar 't eer zoover kon komen moest er de laatste dagen nog hevig gevochten worden. Donderdag dreunden onophoudelijkdeCreusot- kanonnen, en knetterde het geweervuur. Toen waren 't post- en telegraafkautoor, het arsenaal, de kozakkenkazerne en het artillerieplein nog in handeu van de regeering. De troepen uit Sultanebad, door den Sjah afgezonden, bombar- deerden het parlement, maar de schoten richtten weinig schade aan. De Perzen zijn slechte schutters. Eenmaal zijn de troepen van den Sjah de stad binnengedrongen, maar werden met bloedige koppen teruggeslagen. Aanvallen op de stadspoorten werden telkens afgeweerd en enkelekanonnen vielen in handen der nationalisten. t Beste bewijs er voor dat de regeeringstroepen terrein verloren, was, dat de soldaten op groote schaal aan 't plunderen sloegen. Vooral de Europeesche wijk heeft daarvan te lijden gehad. De nationalisten, uitermate verstoord over deze plunderpartijen, hebben de plunderaars bij hon- derden neergeschotentezelfdertijd werden de voornaamste gebouwen, die nog in het bezit waren der royalisten, beschoten. nNu komt het er op aan mannen laten wij in ieder geval maar eens vuren." Meer dan dertig schoten knaldeu. Toen de kruit- damp opgetrokken was, bleek het dat er niet de minste verandering in de linie, die onver- vaaid naderde, was gekomen. Men zag slechts zich voortbewegende ljjken, een afschuwlijk schouwspel Charles Larnon wilde juist bevel geven op de voorste blokhuizen te klimmen om een doeltreffender vuur op den vijand te kunnen openen, toen plotseling de linie der Apacben zich oploste en de Roodhuiden behen- dig tot onder de palissaden sprongen. Som- rnigen misten wel bun doel maar dat beteekende niets tegenover de menigte der vijanden, die, beschut tegen de kogels der kolonisten, bij de palissaden stonden. Een oogenblik later beuk- ten hevjge houwen met de tomahawks tegen de poortdeur, door velen tegelijk uitgevoerd, men hoorde het kraken van het hout en het vallen der spaanders. Alle blikken richtten zich nu op Jacques Leroy, waardoor de kolonisten stilzwijgend het gezag erkenden van den man, die hoewel een vreemdeling in de kolonie, in den verloopen De correspondent van de ,/Lok. Anz." vertelt van die plundering dat het gepeupel de woning van den directeur der Indo-Europeesche Tele graph comp. leeghaalde. De eigenaar is sedert het begin van de onlusten aan een stuk door op het telegraafkantoor gebleven, zijn zuster redde haar leven door in het nabijgelegeu Engelsche hotel de wijk te nemen. Op straat waagde zich, behalve de dagbladcorrespondenten, niemand, omdat men gevaar voor zijn leven liep. De ,/Times"-correspondent prijst de nationalisten: Zij weten de orde te bewaren in de wijken, die zij bezet houden, sparen hun gevangenen en toonen een loffelijke neiging, om hun doel op beschaafde wijze te bereiken. Er werd een voorloopig bewind ingesteld en onderhandelingen met de gezanten aangeknoopt, hetgeen tenslotte leidde tot 't toegeven van den Sjah. Ondanks 't onophoudeljjk vuren over en weer zijn er betrekkelijk weinig dooden geval- len. Men schat't totaal op honderd. De eenige Europeaan die gewond werd, was een Hongaar, die 'n schampschot kreeg. Weinig Europeesche woningen werden door de kogels beschadigd. Telegraaf- en telefoonlijnen zijn vernield. TER NEUZEN, 19 Juli 1909. In de Vrijdag gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van den cala- miteuzen polder Nieuw Neuzen werd ter voor- ziening in de vacature van voorzitter, ontstaan- de door periodieke aftreding van den beer M. de Regt, die als zoodanig niet meer wenschte in aanmerking te komen, op den staat van aanbeveling geplaatst, als no. 1 de heer D. Scheele Pz., als no. 2 de heer L. Moes Pz. en als no. 3 de heer A. Bareman Wz. Bij het toelatings-examen voor de le klasse der R. H. B. S. te Middelburg zijn o. m. geslaagd K. A. Hamelink, van Ter Neuzen, en H. A. A. Collot d'Escury, van Hontenisse. Voor het toelatingsexamen aan de Chr. H. B. S. te Rotterdam is o. m. geslaagd L. de Koeijer Az. van Sluiskil. Aan de Rijksscbool voor Kunstnijverheid te Amsterdam is voor het toelatings-examen geslaagd de heer J. Wit geb. te Sluis. Tijdens mist is hedenmorgen omstreeks 5 ure, aan de laagwaterlijn even bewesten de haven omhoog gevaren de Eng. stoomboot z/Derwent" van Goole met stukg. naar Gent. Bij hoogwater is het stoomsehip door het stoomschip //Warfe" eveneens van Goole komende, met bestemming naar Gent, vlot gesleept en hebben beide stoomschepen hunne reis vervolgd. nacht genoegzaam bewezen had, dat hij, dank zij zijn veeljarige ondervinding alleen de mid- delen kende om het gevaar onder de oogen te zien. /'Waar zijn de vrouwen en kiuderen 9" vroeg hij. win het groote blokhuis in het midden der kolonie, gat Charles Larnon ten antwoord. //Mijnheer Bouleau is bij hen." Jacques Leroy knikte goedkeurend. Terwijl de tomahawk-slagen met onvermin- derde hevigheid de poort beukten, sprak Jacques Leroy de kolonisten aldus toe: Mannen broe- ders Wij hebben nog maar korte oogenblikken voor ons, eer de poort bezwijkt en dan zullen de Apachen als hongerige wolven naar binnen stormen. Ik behoef u niet te zeggen, wat ons lot zal worden. Slechts een wanhopige tegen- stand kan ons misschien redden. Tegenover zulke vijanden bestaat er geen middenweg dus, het een of het andere overvfinnen of sterven." z/Overwinnen of stervenklonk het een- stemmig. Laten wij over een oogenblik de kolonie verlaten en ons in het woud begeven. Na eene wandeling van een half uur zien wij, diep in het bosch een even onverwacbt als kleurrijk schouwspel. Op den beuvelachtigen boschgrond liggen omstreeks zeventig soldaten, wier kleurige uni- i Hedennamiddag is in de haven tegen den Westelijken havendijk verebt het Belgische stoomjacht Odette", van den heer Carels te Gent. Nadat men bemerkte dat het jacht op den havenberm zat werd nog met 2 sleepbooten tevergeefs beproefd het vlot te trekken, zoodat men het volgend hoogwatertij zal moeten af- wachten. Wij ontvingen het volgende schrijven: Gister had in de Buiten-Societeit een concert plaats, gegeven door het muziekgezelschap De Vereenigde Werklieden alhier. Het bezoek be- gunstigd door eene eindelijk zomerweers- gesteldheid, was grooter dan bij menig ander con cert gegeven door een muziekgezelschap uit den vreemde, tenzjj dit een heelen sleep van belangstellenden en nieuwsgierigen uit de plaats zijner omgeving meebrengt. Zelfs van een meer muzikalen deskundige dan ik, houd ik geen tegenspraak mogelijk, als ik beweer, dat dit concert wel een der schoonste is geweest, hetwelk binnen de laatste drie jaren in de B.-Societeit is ten gehoore ge- bracht. In zijn geheel overtrof deze uitvoering van ,/De Vereenigde Werklieden" nog wel een tamelijk stuk die van de overigens gunstig be- kend staande Eecloosche Harmonie, en wel o.a. hierdoor dat de stemming der verschillende instrumenten bij ,/De Vereenigde Werklieden" zuiverder was en de /Eecloosche" onder haar uitvoering van Czardas no. 1 te duidelijk gebrek ^an voldoende instudeering verried. Het nummer Une Corbeille de Fleurs op het programma is er heusch geen, dat men licht- vaardig een dilettanten-gezelschap mag en zal voorzetten. Het bevat tal van moeilijkheden van techuiek en nuanceering, welke door De Vereenigde Werklieden glansrijk zijn te boven gekomen. De zucht van verlichting, dien de directeur aan 't einde van dit stuk slaakte, en de voldoening, waarvan zijngelaat daarbij begon te stralen, waren dan ook zeer verklaarbaar en gegrond. Op de uitvoering van de Fantaisie-ouverture sur I'opera Lucia de Lammermoor, zou de meest nurksche criticus bezwaarlijk iets hebben aan te merken. Aan het aanvallen en het intoneeren alleen, was het te hooren, dat de spelers een levendig bewustzijn hadden, dit opwekkende nummer onder alle opzichten volkomen onder de knie te hebben. J'en passe des meilleurs, om niet te lang te worden en nog mijn hulde te kunnen brengen aan de vier Gentsche solisten, de heeren A. Moortgat, buglist, L. Pynnaert en L. Willame, clarinettisten en J. Alijn, tubanist, niet zoozeer om hunne gewaardeerde mede- werking bij de uitvoering der overige nummers, dan wel om hunne ten gehoor gebrachte solo- formeu scberp afsteken tegen het donkergroene gebladerte. Een gelijk aantal gezadelde paarden graast in de nabijheid. Aan den voet van een reusachligen pijnboom zit een jonge man, wiens uniform hem als bevelhebber der ruiters doet kenpen. Na verloop van eenigen tijd komt er een tweede persoou uit het kreupelhout te voorschijn. De man is groot van gestalte en krachtig gebouwd. Hij draagt de ruwlederen kleeding der Trappers en is een oude bekende van ons. ,/Komaan, mijnheer Houdance," riep de offi- cier levendig, ,/zijt ge daar weer; ik was juist van plan om naar de kolonie op te breken ik dacht niet anders, dan dat de Apachen u gescalpeerd hadden „Dat heeft ook bitter weinig gescheeld," gaf de Trapper ten antwoord, terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd wischte. ,/lk ben de Apachen voorzichtig genaderd, om hun aantal te weten te komen, toen ze op eens van beide zijden kwamen opzetten en met moeite gelukte het mij me achter het struikgewas te verschuilen. Ik bemerkte dat ze zich, gereed maakten om de kolonie Id bestormen. Laat terstond opbreken, mijnheer Green, dan kunnen we ze nog in de prairie aanvallen en hun een gevoelige neder- laag toebrengen." ,/Hoe talrijk zijn ze, denkt ge //Omstreeks tweehonderd, maar slechts enkelen hebben vuurwapenen." nummers, waarmede zij, onder onberispelijk accompagnement van De. Vereenigde Werklieden de waarde van dit concert hebben verhoogd. Ik wist niet, wat meer te bewonderen, hun zuivere, zoetluidende, ronde, voile tonen, die bij den buglist in zijn Les Perles tot in de hoogst mogelijke tonen onder zijn nimmer ver- zakende tongslagen ook peereltjes heeten mochten, zuivere, welluidende, voile, ronde en ook krachtige zoowel in de laagste als hoogste bij den tujpanist in zijn Air et divertissement tonen van gelijke kunstwaarde bij de clarinet tisten in hun Chanson des Nidsheusch ik wist niet wat meer te bewonderen, hunne ver- rukkelijke, meeslepende tonen, dan hunne tech- nische bekwaamheid en virtuositeit. Bij dat Chanson des Nids meende ik ver schillende vogeltjes in hunne nestjes te hooren piepen, frazelen, kweelen en eindelijk zingen hun hoogste lied, hun Schepper ter eere. En een woord van oprechten, warmen lof mag ik daarbij niet onthouden aan den kleinsten der leden van De Vereenigde Werkliedenden 14jarigen jongenheer J. Laurens, die met zijn kleine fluit, als zingende en trillend-zingende vogel de nestvogeltjes begint te begeleiden en ze uit hun nestjes te lokken tracht. De warme handdruk, dien hij ter felicitatie van de vier solisten ontving, moge den kleinen flaitspeler ten waarborg zijn, dat bij voortdurende studie ook eene kleine-fiuit-solist uit hem groeien zal. En mag de directeur. de heer Aug. Eeckhout, in dit concert de schoone vruchten van zijn bekwame leiding erkennen, het muziekgezel schap ,/De Vereenigde Werklieden", heeft er het bewijs mede geleverd, dat het aanspraak maken mag op de waardeering, sympathie en steun van alle ingezetenen, die het bezit van eene harmonie in onze gemeente wenschelijk achten en op prijs stellen. In de Bt. Crt. no. 164 zijn opgenomen wetten tot naturalisatie van A. de Beleir, land- bouwer, geboren te Moerbeke den 10 October 1864, wonende te Westdorpe en P. J. Lannoye, landbouwer, geboren te Dudzeele den 26 Februari 1866, wonende te Aardenburg. In de heden gehouden vergadering van den Raad van beroep voor de ongevallenver- zekering te Middelburg, is L. v. d. B., te Sas van Gent niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering, voor zoover deze toekenning betreft eener rente na 27 April, terwijl het overige deel der vordering werd bevestigd. Hoek. Gisteren is alhier tot predikant be- roepen den WelEerw. heer Ds. R. Koolstra van Haamstede. De officier liet onmiddellijk opstijgen en de ruiterbende reed naar den zoom van het woud Wat Jacques Leroy voorspeld had gebeurde de poort bezweek eindelijk onder de herhaalde slagen en er kwam eene kleine opening in, waardoor eenjeugdigekrijgsman naar binnen sloop. Met ware doodsverachting schoof hij de twee zware dwarsbalken op zij, maar moest die dappere daad met zijn leven boeten. Hij had echter zijn doel bereikt, en als een zondvloed drongen de Apachen de kolonie binnen. Een oorverdoovend geweersalvo onving de roekeloozen, onder een woedend gebrul vielen de voorsten, doodelijk getroffenen. Nogmaals werd. een salvo gelost, met dezelfde uitwerking. //Revolvers in de hand en dekking genomen," weerklonk het commando van Leroy, boven het rumoer uit, en zoo goed mogelijk werd het door de kolonisten uitgevoerd. Voet voor voet moest door de Apachen ge- woDnen worden, doch steeds kwamen nieuwe scharen door de poort naar binnen en dreigdcn het kleine, maar dappere hoopje kolonisten te verpletteren. z/We zijn verloren, Larnon," zeide Jaques Leroy tandenknarsend, vde Apachen zijn ons te talrijk." Bij tien, bij twintig tegelijk, wjerpen de Roodhuiden zich op eik der kolonisten, die zich echter met hunne revolvers dapper ver- dedigden. (Wordt vervolgd). TER SEIIZESSCHE COIRAST I»il hl»»l verncl»IJn« Maanilag., lVot-nwil Kg- en VrijdnK»vond, uUgezoiiderd op Keeatdaffen. bij de Kir 111 k P. jr. till BK MSBE «e Ter Xenien. 111 III MB i III! <vti

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1