Geanengde berichters. eden van de Commissie van Advies, die de leden ieiiciteerden met het bouwen van dit tehuis en eenige opwekkende woorden richcen tot de toe- schouwers, en de leden der vereeniging, in ver- band met de verrichte plechtigheid. Vervolgens werd door den Voorzitter dank'' gezegd aan alien die de vereeniging bebben gesteund, om tot uitvoering van dit werk te ge- raken, en werd in het bijzonder de aandacht gewijd aan de gift hiervoor gescbonken door H. M. de Koningin-Moeder. Na afloop der plechtigheid werden de leden der vereeniging en der commissie van advies, benevens de bouwlieden uitgenoodigd tot een samenzijn in het oude //Bethel", waar, onder het nuttigen van de aangeboden ververschingen, nog menig uurtje gezellig werd doorgebracht. Tot buitengewoon opzichter bij het maken van een loopbrug met bijkomende werken aan den kop van den Westhavendam te Breskens is benoemd de heer J. C. Groenendijk. In het jaar 1847 is in Zeeuwsch-Vlaan- deren 0. D. een gedeelte ingepolderd van het zoogenaamde Verdrouken Land van Saeftingen en is een zeer vruchtbare polder ontstaan, die gedeeltelijk ligt onder de Nederlandsche gemeente Clinge (544 II.A.) en voor een kleiner gedeelte onder de Belgische gemeente Kieldrecht. In den polder, welke den naam draagt van Prosper- polder, hebben zich verschillende landbouwers gevestigd die er prachtige hofsteden bezitten. De landbouwers hebben timmerlieden en smeden gelokt en dezen weer winkeliers en herbergiers. Thans zal door toedoen van de erfgenamen van den Prins van Aremberg die daar belangrijke eigendomen hebben liggen, een modern dorp gesticht worden. Er wordt een straat aangelegd van circa 12 meter breedte. In het midden komt een steenweg voor voertuigen, daarnaast klinkerpaden van 2 meter breedte voor voetgangers, verder een pad voor de wielrijders en twee rijen boomen. In de volgende maand begint men met het bouwen der woningen, die alle volgens den laatsten trant zullen worden ingericht en alle gemakken zullen bevatten. Er zijn reeds meer dan 100 aanvragen gekomen om huizen te mogen bouwen in het nieuwe dorp. In het midden van de straat komt een prachtige kerk met pastorie, die reeds aanbesteed is. (N. R. Ct.) Men schrijft ons Van wege bet Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, directie van den Landbouw, is vooral met het oog voor export van varkens naar de Londensche markt eene brochure uit- gegeven getiteld //Maatregelen ter voorkoming van de tuberculose onder de varkens." Zooals bekend is, mogen er naar Engeland geene ge- slachte varkens worden uitgevoerd, die ook maar in den geringsten graad tuberculose hebben, en daar in deze streken vele varkens voor de En- gelsche markten worden opgekocht, achten wij het niet ondienstig de aandacht onzer lezers op deze brochure te vestigen. In het begin der brochure wijst de regeering er op, dat de tuberculose der varkens, die zich in vele landen voortdurend uitbreidt, vooral ontstaat door de tuberculose van het rundvee. Wanneer de tuberkelbacillen, die de oorzaak der rundertuberculose zijn, zich bevinden in het voeder, dat aan de varkens wordt gegeven, dan kan men er zeker van zijn, dat vele varkens daardoor tuberculeus worden. En in stallen, waar de runderen niet behoorlijk onderzocht worden, bevindt zich allicht een rund, hetwelk lijdende is aan tuberculose. Het is dus duidelijk, dat de veebouder, die zonder voorzorgsmaat- regelen te nemen, melk, karnemelk of wei aan zijne varkens geeft, groot gevaar loopt de ge vreesde ziekte onder zijne varkens te doen ont staan en dat wel door eigen schuld. Inzonderheid is dit gevaar groot, wanneer de varkens worden gevoederd met ondermelk, karnemelk, wei- en centrifugeslib van zuivel- fabrieken. Het centritugeslib bevat, behalve tuberkelbacillen, zooveel schadelijke kiemen, dat het aan ieder ontraden moet worden, dit slib aan de varkens te voeren. Aan de leden der Cooperatieve zuivelfabrieken moet dan ook met grooterl nadruk worden aanbevolen, er voor te ijveren, dat het centrifugeslib in hunne fabriek iederen dag verbrand wordt. De tuberculose der varkens treedt, behoudens eene enkele uitzondering, op, als een verborgen gebrek. De varkenshouder verkeert dan gewoon- lijk in de meening, dat de door hem verkochte en aan tuberculose lijdende varkens gezond zijn want hi] heeft niets aan de dieren kunnen be speuren. Wanneer zij echter geslacht worden, komt de ziekte aan het licht en wordt het vleesch niet zelden voor consumtie afgekeurd. Daarna bespreekt de brochure de maatregelen, waardoor in de meeste gevallen de ziekte kan voorkomeu worden. Zij zijn de volgende 1. Men geve de varkens nimmer melk, onder melk, karnemelk of wei, anders dan in gekookter toestaud vooral wanneer deze voedermiddelen afkomstig zijn van zuivelfabrieken. Centrifuge slib voedere men in het geheel niet. 2. Men gebruike voor de fokkerij alleen varkens, die vrij zijn van tuberculose. 3. Men late de varkens niet verblijven op de mestvaalten, waar de mest der runderen wordt bewaard. 4. Men brenge de varkens nimmer in weiland waarin koeien grazen, die aan tuberculose lijden. 5. Men zorge, dat voor de varkens afzonder- lijke voederemmers gehouden worden. 6. Men geve den varkens nimmer ongekookte afval van slachterijen of vilderijen. 7. Hokken, waarin aan tuberculose lijdende varkens verblijl hebben gehouden, moeten grou- dig worden gereinigd en ontsmet. 8. Voor het castreeren (snijden) der varkens late men den operateur (snijder) handen en in- strumenten grondig reinigen en men voorzie de geopereerde dieren van zuiver strooisel. Axel. Met ingang van 13 Juli a. s. is de alhier gestationneerdemarechaussee d'Olieslagers overgeplaatst naar Breda en wordt vervangen door den mareehaussee J. Jansen van Breda. Axel. Als een bijzonderheid deelt men, ons mede, dat een koe van den veehaiidelaar Aug. Schelleman alhier, Dinsdag een dood kalf ter wereld bracht, terwijl drie dagen naderhaifd, dus Vrijdag, hetzelfde dier van een levend kalf verlost werd. Axel, 12 Juli. Zaterdag werd alhier op feestelijke wijze de schietbaan geopend ten dienste der schietvereenigingPrinsMaurits"aangesloten bij de afdeeling Volksweerbaarheid //Voor Ko- ningin en Vaderland" aldaar. De muziekkorpsen //Concordia" en //Hozanna verleenden welwillend hunne medewerking. Nadat men op het terrein was aangekomen nam de heer J. Huizinga, burgemeester en vnor- zitter der vereeniging het woord om te wijzen op het nut van dergelijke vereenigingen en om tevens zijn dank uit te spreken voor de mede werking van verschillende zijden ondervonden. Daarna werd door genoodigden en leden elk een schot gelost waarmede de schietbaan geopend was. Geschoten werd met marga-patronen op 30 M. afstand. Wegens een bij den eigenaar van het terrein daartegen bestaand bezwaar, mochten demuziek- corpseu op het terrein niet spelen, doch onder het spelen van opgewekte marschen begaf men zich daarna door enkele straten naar het gymnastieklokaal der openbare school, waar alien op guile wijze werden onthaald en verder den avond op gepaste wijze met toespraken, voordrachten en muziek werd doorgebracht. Een en ander bracht heel wat menschen op de been en het feestje mag in alle deelen geslaagd worden genoemd. Axel. Op 15 Aug. a. s. hoopt Ds. J. H. Laminertsma in de Geref. kerk A albier zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door zjjn zwager Ds. S. 0. Los van Nieuwefoord. Sas van Gent. Tengevolge van het slechte weder op Donderdag, werd eerst Vrijdag- avond door het muziekgezelschap ,/De Vereenigde Vrienden", gevolgd door een groote menigte belangstellenden, een serenade gebracht aan het berkozen raadslid, den heer P. Malotaux. Het muziekgezelschap //De Verbroedering" maakte Donderdagavond een muzikale wandeling door de gemeente, doch bracht geen serenade aan den heer P. Malotaux. Koewacht. Vrijdagnamiddag kwam de rijks- Eolitie van Axel met een arrestant naar hier. »eze persoon wordt verdacht met drie andere personen eenige kinderen uit deze gemeente vreeselijk mishandeld en geslagen te hebben. De verdachte werd met de kinderen gecoufron- teerd, die hem als een der daders aanwezeu. Na het onderzoek werd hij in vrijheid gesteld. Zaterdag kwamen de marechaussees met de drie andere verdachten naar hier om het onderzoek voort te zetten. Het schijnt dat de zaak zich op de volgende wijze heeft toegedragen. De kinderen kwamen uit Philippine, waar ze kreukels hadden geraapt. Onder de gemeente Axel werden zij door vier personen, die op een aardappelveld werkten, aangevalleu, geslagen, gestompt en mishandeld, omdat zij meenden dat de kinderen aardappelen haddfen uitgetrokken. Zelfs hunne kleederen werden vernield. Zondagmorgen ging de echtgenoote van den landbouwer E. V. naar de kerk. Zij was nog niet ver van hare woning, toen zij ter aarde stortte. Toen andere kerkgangers haar ter hulp kwamen, was zij reeds een lijk. De vrouw was van te voren niet ziek geweest. In de naburige Belgische gemeente Exaarde is Vrijdag een huiselijk drama afgespeeld, dat verschrikkelijke gevolgen had. Een zekere P. van Cothem, touwslagersknecht. kreeg met zijne vrouw twist over de behandeling van zijn kind uit het eerste huwelijk. De man werd eensklaps zoo driftig, dat hij met een ijzeren voorwerp zijne vrouw een slag op het hoofd toebracht, die zoo hevig aankwam, dat de vrouw met verbrijzelden schedel ter aarde stortte en 's avonds nog aan de bekomen wonde overleed. De man is in hechtenis genomen. Het parket van Dendermonde is ter plaatse geweest om een onderzoek in te stellen. Clinge, 11 Juli. Heden had hier eene ker- kelijke plechtigheid plaats. De Zeer Eerw. heer Th. Smet, priester-missionaris, deed zijne eerste H. Mis. De feestrede werd gehouden door den WelE. heer H. Smet, kapelaan te Groenendijk. De parochianen woonden in grooten getale de plech tigheid bij. Het zangkoor zong op zeer verdienstelijke wijze de //Missa Tertia" van Haller. De kerk was smaakvol versierd, terwijl er voor een fraaie eereboog geplaatst was, waar- op naast de nationale ook de Chineesche vlag wapperde. Ook in het dorp wapperden allerwege de vlaggen. De Zeer Eerw. heer Th. Smet vertrekt binuen- kort als missionaris naar China. Mosre het hem welgaan in die verre landen is voorzeker ons aller wensch. Stoppeldijk, 9 Juli. Verkiezing van 2 leden voojr den Gemeenteraad. Uitgebracht 207 st. Van onwaarde 5 st. Verkregen P. de Blok (aftr.) 79, J. M. Breij- aart 62, E. P. Staal 51, P. de Gijsel (aftr.) 50, Th. A. Adriaansens 39 en G. Mangnus 31 stem- men. Herstemming tusschen de vier eerstgenoemde heeren op 20 Juli a.s. Bosclikapelle, 10 Juli. Verkiezing van 2 leden voor den Gemeenteraad. Litgebracht 134 stemmen, van onwaarde 3. Verkregen J. Scheele 64, G. v. Dampen (aftr.) 55, P. A. Mangnus 42 en P. Ongenae 41 stem- men. Herstemming tusschen alle candidaten op 24 Juli a.s. Biervliet. Voor de twee raadszetels waren drie candidaten beSchikbaar, n. 1. de heeren A. de Groote, wethouder, A. Bliek en B. van der Slikke, de beide eersten vrijzinnig, de laatstgc- noemde anti-revol. en tegenstander van muziek op Zondag. De heer A. de Groote werd herkozen met 163 van de 262 geldige stemmen. De heer A. Bliek werd gekozen met 165 st. De heer Van der Slikke verwierf 107 st. In den raad hebben geen anti-revolutionairen zitting. Vandaar dat Van der Slikke door vele vrijzinnigen gesteund werd en deze hem can- dideerden. Toch hielp het niet, men wilde geen anti- kermisman. Zelfs de grootste helft der R. K. kiezers gaf aan de vrijzinnigen de voorkeur. De heer A. J. van der Linde, die als raadslid aan de beurt van aftreding was. mocht niet herkozen worden, wegens zijn in dit blad reeds vermelde familierelatie met den Burgemeester, zijn schoonzoon. Op de Zuiderzee, koersende richting Enk- huizen is een zoontje van schipper Buisman van zijn schip *Trijntje" gevallen en verdronken. Te Feijenoord waren 3 kinderen aan het spelen. Een er van viel te water bij het stappen in een roeiboot; Broer en zus liepen van scbiik hard weg en vertelden thuis het ongeval. loen de ouders toesnelden, was het kind reeds ver dronken. Door den hoogen waterstand is het badhuis op de Maas te Maastricht losgeraakl en tegen de pijlers der brug verbrijzeld. Te Borne heeft een fabrieksarbeider eene tachtigjarige vrouw, die zich bij hem kwam beklagen over de plagerjjen, welke zij herhaal- delijk van zijne kinderen moest verduren, zoodumg mishandeld, dat een harer arraen brak. De politie heeft tegen de hardhandigen vader procesverbaal opgemaakt. Te Hollum, op Ameland, maakte het zoontje van een molenaar den molen los om dien aan het draaien te brengen. Onverwacht werd hij door een der wieken gegrepen en tegen wil en dank mee de lucht ingevoerd. Gelukkig kon-hij zich vastgrijpeu, zoodat hij zich na een omwenteling kon loslaten en on- gedeerd den beganen grond bereiken. In stomdronken toestand zette vrouw W. in de Palmstraat, te Hilversum, Zaterdagavond haar vijfjarig zoontje, dat zij wasschen wilde, in een kom met kokend water. Opmerkzaam gemaakt door het hevig gillen van het arme kind, tiad een buurmau binnen, die het kind direct aan de vrouw ontrukte en het naar zijn woning droeg, waar Dr. Beukers, in allerijl gewaar- schuwd, het stumpertje verbond. Het bleek, dat de beide voetjes verbrand wa- ren. De geneesheer gelastte daarop oveibienging naar de R. K. ziekenverpleging. De ontaarde moeder. op straat. gekomen werd gearresteerd en naar het politiebureau over- gebracht. Eenige dagen geleden trok het kind van een bakker te Oudenboscb een pan met kokend vet omver en wel zoo, dat het een groot gedeelte hiervan over het lichaampje kreeg, met het crevolg, dat het kind zich zeer brandde. Was geneeskundige hulp toen direct ingeroepen, mogelijk zou het kind nog behouden zijn. Te laat echter zagen de ouders dit in, en genees kundige hulp mocht niet meer baten. Woensdag :tierf het kind onder de hevigste pijnen. Onlangs is melding gemaakt van een diefstal van 40 ten nadeele van den arbeider S. T. te Paesens. De dader is nog niet bekend ge worden maar de vorige week heeft T. zijn briefje van 40 weer teruggekregen Hij was voor zijn boer een dag naar stad (Dokkum) geweest. 't Schijnt, dat de dief zich niet gerust gevoelde met z'n gestolen geld, want toen T. den volgenden dag z'n werkbroek aantrok en toevallig in de zakken voelde, haalde hij er tot z'n niet geringe verbazing en blijdschap bet briefje uit te voorschijn. Blijkbaar heeft de dief van de afwezigheid van T. gebruik ge maakt om zijn slechte daad weer ongedaan te maken. Bij de gemeenteraadsverkiezing in Wonse- radeel deed zich het volgende, eigenaavdige geval voor. Een der politieke partij en had een candidaat geproclameerd, die daartegen pro- testeerde, wijl hij niet tot die partij behoorde. Toch bleef men hem als candidaat handhaven. De betrokkene verzoekt nu per advertentie geene stemmen (van die partij) op hem uit te brengen. Bij de schietoefeningen, met los kruit, in de duinen te Katwijk-aan-Zee, werd Donderdag een cadet der Militaire Academie te Breda aan het hoofd, ter hoogte van het slaapbeen verwond. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, werd de gewonde naar het Militair Hospitaal te Leiden vervoerd. Tegen den socialistischen' predikant Beers te Roordahuizum (Fr.) zijn bij het classicaal kerkbestuur klachten ingebracht wegens het afkondigen van den kansel dat hij niet meer kan bidden bij de godsdienstoefeningen, wat bij ook nalaat. en wegens het verzaken zijner kerkelijke plichten. Een ouderling is hij het bestuur aangeklaagd wegens beleedigiug van Ds. B. Een nieuwe wijze van grasdrogen wordt thans in de omstreken van Hoorn in toepassing gebracht. Een viertal palen worden in den grond geplaatst en van boven met touwen of ijzerdraad aan elkander verbonden. Het gras droogt nu daarop eerder tot hooi, dan wanneer het op den vochtigen grond blijft liggen. ook omdat de zon en de wind er beter doorheen kunnen spelen. Verschillende landbouwers heb ben zich bet nieuwe toestel reeds aangeschaft. Een zeer droevig huiselijk tafereel kwam Donderdag voor de rechtbank te Amsterdam aan het licht. Een 47jarig borlogemaker had horloges, hem ter reparatie gezonden, door zijn 19jarigen zoon laten beleenen. Hij werd vervolgd wegens twee zakuurwerken, - maar hij bekeude dat er door hem, op dezelfde wijze, in den loop van ander- half jaar wel 138 in de bank van leening waren gebrachtom zoodoende de clienten tevreden te stellen. De subst-officier van justitie, Mr. Bruyn, eiscbte tegen hem een jaar gevangenisstraf, maar was in zijn requisitoir humaan genoeg om de droeve omstandigheden van den man te erkennen, omstandigheden, welke zijn verdediger, Mr. De Hartog, in zijn pleidooi nog nader in het licht stelde. De man had een vrouw, die met van be hoorlijk huishouden wistslordig, spilziek en daar bij ziekelijk. Hoe bekwaam in zijn vak ook, viel daartegen niet op te werken. Iwee- maal moest hij failliet gaan en de curatoren, in een van de gevallen ook pleiter, vonden niet alleen geen actief, maar een g®^in in volslagen armoede en verwaarloozing. -De kin deren °sliepen op stoelen drie waren nog zeer klein. De oudste zoon had zich aangemeld voor den zeedienst, teneinde met het handgeid het gezin te steunen, maar werd wegens een lichaamsgebrek afgekeurd. Onder die treunge omstandigheden drong de nood den man, dat- cjene te doen wat anders met noodig ware geweest. Thans ligt de vrouw in een zieken verpleging en de jonge kinderen zijn in het stadsbestedelingengesticht ondergebracht. Uit een juridisch oogpunt bStwpfelde pleiter, of het hier opgaat beklaagde verduistenng ten laste te leggen, waar zijn zoon het was, die, zij het dan na opdracht, maar toch, 1J jaar oud en met wetenschap van het doel, de horloges beleende. Hoogstens kon z. i. den vader slechts medeplichtigheid worden ten laste gelegd. Toen de weduwe B., Vrijdagnamiddag tusschen 5 en 6 uren met haar hondje thuis kwam in haar woning aan de bint Laurensstra te Rotterdam, sprong dat hondje al keffende tegen een bed op waarin een, de weduwe onbe- kende man, zich verstopt had. Die man z^ich ontdekt ziende, verontschuldigde zich dat hij vermoedelijk aan het verkeerde adres was, en mompelde een onverstaanbaren naam, waarop de weduwe hem naar baar bovenburen verwees. Hij vertrok, maar in plaats de trap op te gaan lien hij deze af, de straat op. En hoewel spoedig door den in hetzelfde huis wonenden 11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2